BROEKiHi Containerbedrijf in Sint-Annaland %*±±i±li£ Httnt Schietverenigingen warm maken voor centrale 12 meter baan Directeur D.N.T. de Waal (49) omgekomen bij verkeersongeluk Ei 0 BOUMAN POTTER RIIIY VAN K im WNIKIHIH M. Kees de Rijke weer Zeeuws ploegkampioen Da's mooi Da's erg RUDY de KING-KONG maakt alle gordlfnen GRATIS legt alle tapijten GRATIS Donderdag 10 september 1981 37 jaargang no. 44 Voorzitter M.J. de Groen van Schutterskring Tholen: Het gemeentebestuur stelt opnieuw pogingen in het werk om een ventrale 12 m schietbaan te bouwen nu twee verenigingen daartoe een verzoek hebben gedaan. Het gaat om 'Nederland en Oranje' uit Poortvliet en 'Prinses Juliana' uit Scherpenisse. "We zullen de drie andere schietverenigingen ook nog probe ren warm te maken. Op den duur zal dat niet tevergeefs zijn, want het komt er toch een keer van gezien de huidige accomo- daties", zegt voorzitter M.J. de Groen uit Poortvliet van de Schutterskring Tholen. De 49-jarige D.N.T. de Waal uit Tholen, directeur van de gelijknamige banketfabriek, is zaterdagavond bij een eenzijdig verkeersongeluk om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde omstreeks acht uur in de Veerdijkseweg te Scherpenisse, na de bocht ter hoogte van de hallen van Meijer. De politie vermoedt, dat de snelheid te hoog was. Het onderzoek wees uit, dat de auto geen technische gebreken vertoonde, terwijl er evenmin sprake was van alcoholgebruik door het slachtoffer. Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Geen gehoor. Tholen __J(VON ING INRICHTING l Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Werkgelegenheid voor 10 a 15 metaalbewerkers. De werkgelegenheid op Tholen wordt versterkt met de vesti ging van Schilten b.v. in Sint-Annaland, waar deze maand nog tien a vijftien mensen werk kunnen vinden bij het herstel en de vernieuwing van containers. Deze worden voornamelijk per coaster aangevoerd via de Sint Annalandse haven, zodat ook daar een stukje extra activiteit komt. Het bedrijf komt in het voormalige gebouw van Cebeco Land bouwmechanisatie aan de Veilingweg, waar ook een bedrijfs woning staat. Het gemeentebestuur van Tholen is verheugd, na het voeren van onderhandelingen eraan geslaagd te zijn dit nieuwe bedrijf binnen te halen. Constructie, machinereparatie en pijpleidingsbedrijf Schilten b.v., waarvan het moederbedrijf in Numansdorp is gevestigd, had een tweede vestiging in Schiedam, die in verband met onteigening wordt opgeheven. Men was gedwongen om te zien naar een nieuwe vestigings mogelijkheid. Daarbij viel de keus op Tholen dankzij de goede contacten van het gemeentebestuur met makelaardij van Op stal uit Bergen op Zoom. Het Cebeco-gebouw stond leeg na de sluiting van het Landbouwmechanisatiebedrijf. Aangezien de Veilingweg als bedrijfsterrein is aangewezen, zijn er ook uit breidingsmogelijkheden. Schilten kan lassers en draaiers gebruiken, waardoor er ontsla gen werknemers van het failliete bedrijf Asselberg-Holland in Bergen op Zoom en overbodige mensen bij van Lammeren in St. Maartensdijk, weer aan de slag kunnen. Schilten vervaardigt uiteenlopende constructies en heeft vaste, contracten met o.a. de Nederlandse Spoorwegen en Westing- house. Het laatste bedrijf heeft ook een vestiging in Sint- Maartensdijk. Schilten heeft ook een vast contract met een Amerikaans bedrijf voor herstel van containers, wat hoofdza kelijk in Sint Annaland zal gebeuren. In Sint Maartensdijk is inmiddels een nieuw bedrijf aan de slag gegaan in het voormalige gebouw van Thalassa Bouwchemie aan de Nijverheidsweg. Het betreft Vikabo Coatings Offshore. Er zijn zeven mensen werkzaam. Het bedrijf produceert po- lyesterprodukten en elastomeerprodukten (rubbers) voor de binnenvaart, o.a. boeien. DEZE WEEK C.P.de Rijke uit Tholen is voor de achtste keer algemeen ploegkampioen van Zeeland geworden. Zaterdag doet hij mee aan de Thoolse ploegkampioenschappen in Poortvliet en op 9 en 10 oktober verdedigt hij de nationale kleuren tijdens het wereldkampioenschap in de Ierse republiek. Afscheid VELOURS DORE 50 klauraa raids vanaf14,95 VLOERBEDEKKING raada vaaaf39,00 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Als men in deze niet zo rooskleurige tijd de eindjes aan elkaar weet te knopen, is dat al een goede zaak. Menig gevestigd bedrijf moet er een extra schepje energie opgooien en in elke regio kan men dankbaar zijn, als zich geen faillisse menten voordoen of andere redenen, die sluiting van bedrijven veroorzaken, waardoor de toch al zo schaarse werk gelegenheid opnieuw vermindert. Kan men het bij het oude houden, dan is er al volop tevredenheid. In zo'n tijd spreekt het temeer aan, wanneer ook nog eens sprake is van een nieuwe vestiging, zoals nu in Sint-Annaland. Dat is toch weer een impuls voor een dorp, dat bepaald geen overschot aan industrieën her bergt. Temeer niet, omdat er de laatste jaren bedrijven die foundations, tricota ges en scheepssluitingen vervaardigden, verdwenen. Dan is een kinderhand snel gevuld, ook al is er nog maar sprake van tien tot ten hoogste vijftien werknemers. Maar het zijn wel arbeidsplaatsen in een tijd, dat je je handen dichtknijpt als er geen wegvallen. Als er dan bijkomen, is het dubbel meegenomen. Een compli ment voor de onderhandelaars en een welkom voor Schilten b.v. is op zijn plaats, Onderzoekingen hebben uitge wezen, dat er in het kleine bedrijf nog toekomst zit, terwijl er ook in containers muziek zit, nu die steeds meer gebruikt worden in o.a. de Rotterdamse haven. Een gezonde vestiging dus. Weer eens weraonze streek opgeschrikt door een dodelijk ongeval van een der onzen. Een bocht en een boom, secon- denwerk en het leed komt over een gezin en een regio. Dat is het eerste en het ergste. Daarnaast ontviel de gemeente naar Thoolse begrippen een vooraan staand ondernemer, wiens vader als het ware vanaf de grond op Tholen was be gonnen en zich met zijn opvolgers - on der wie het slachtoffer - opwerkte tot een onderneming; die menigeen op Tholen de jaren door werk en een goede boter ham verschafte. T^ vaak wordt te licht over zulk ondernemen gedacht. Dat vergt meer energie dan menigeen kan voorstellen. Bovendien ging het om een produkt, waarvan men zou denken, dat het uiterst gevoelig op de markt zou lig gen en slechts voor korte tijd bestaans recht kon hebben. Het tegendeel was waar. De banketfabriek werd een snel groeiend bedrijf met vele internationale contacten. Daar was de regio mee ge baat. Mee gebaat dankzij ook het feit, dat de ondernemers zich een voelden met hun gemeenschap en daarvoor meer over hadden, dan een incidentele han dreiking. Menige vereniging kon profi teren van de gulheid, die de uiteraard gezonde bedrijfsvoering meebracht. Ook dat is van betekenis voor een sa menleving. Daarom ook reikt het gemis van dit plotseling verscheiden - mede door de activiteiten in verschillende verenigingen - verder dan het alonvoor- stelbare leed, waarmee het gezin werd geconfronteerd en waarnaar veel mede leven uitgaat. De leegte treft de gehele regio, ook al zal dan niet direct afbreuk gedaan worden aan het voortbestaan van de onderneming. Maar de nu ver dwenen oprichters laten toch een ge voelige leegte achter. Burgemeester E. Baeremds feliciteert dhr. W.C. Klippei uit Tholen met zijn koninklijke onderscheiding, de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dhr. Klippei was veertig jaar ambtenaar in de gemeenten Stavenisse, Sint Annaland, Tholen (stad) en sinds de herindeling van 1971 in de nieuwe gemeente Tholen. Hij is een gewaardeerd medewerker op de afdeling financiën en met name als adviseur van de woningstichting Beter Wonen. Tholen telt vijf schietverenigingen: Tholen (De Eendracht), Poortvliet (Ne derland en Oranje), Scherpenisse (Prin ses Juliana), Stavenisse (Prinses Beatrix) en Sint-Annaland (Prinses Juliana). Elk heeft een eigen binnenaccommodatie voor de 12 m baan. Het oefenlokaal in de Hoogstraat te Tholen verkeert echter in desolate toestand, terwijl de Een dracht het gebouw trouwens op korte termijn moet verlaten omdat het ver kocht is. Pogingen om de Thoolse schietvereniging elders onder te brengen zijn steeds op niets uitgelopen en ook plannen van de Eendracht om zelf een accommodatie te stichten, zijn zowel op planologische als op financiële gronden gestrand. Poortvliet schoot eerst in de oude ko- lenschuur van Joh. v.d. Hoven, vervol- Dhr. de Waal was vanuit de jachthaven in St. Annaland zijn medewatersporters nagereden, die nog wat in het chinees restaurant in Scherpenisse zouden na praten. Hij reed in de auto van zijn vrouw. Na de oprit over de dijk ligt er in de Veerdijkseweg een bocht naar links. Dhr. de Waal moet daar de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. De auto velde een boom en brak in tween. Via een andere boom kwam het voorste deel van de auto met de bestuurder in de sloot terecht. Snel toegeschoten om standers haalden hpt slachtoffer van onder de auto, maar de daarna ontbo den dokter E.N. Mellema uit Tholen kon nog slechts de dood constateren. Dhr. de Waal was directeur van de be kende bokkenpotenfabriek in Tholen, een dochteronderneming van Nobo uit Ede. Enkele jaren na de oorlog had zijn vader J.C. de Waal, voorheen bakker te St. Philipsland, het bedrijf op het eerste Thoolse industrieterrein gesticht. Het werd een snelgroeiende onderneming, die internationaal naam wist te maken met de bokkepootjes. Vele jaren bleef men een zelfstandig bedrijf, waarbij vader de Waal zich tot op vrij hoge leeftijd voor de fabriek bleef interesse ren. De laatste jaren van zijn leven bracht hij in een bejaardentehuis op Zuid-Beveland door, waar hij vorig jaar overleed. Ondertussen hadden zijn twee zoons D. en J. al verschillende jaren de leiding overgenomen in een steeds om vangrijker geworden bedrijf. Tenslotte werd een overeenkomst aangegaan met een internationaal concern. Terwijl zoon J. om gezondheidsredenen moest stop pen, behield zoon D. de leiding over de Thoolse vestiging. Daarnaast was hij in menige vereniging actief, met name de watersportvereniging Sint-Annaland en het overleg orgaan industri Tholen. Mede door het schenken van Bokke pootjes aan bejaardensocieteiten en an dere verenigingen, was het bedrijf van de familie de Waal - dat ook menig keertje door verenigingen werd bezocht - een goede bekende. Het slachtoffer was gehuwd en heeft drie kinderen. Grote deelneming gaat uit naar het ge zin de Waal, zoals de verslagenheid in de regio groot was na dit ongeluk. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! Ol 670-33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service gens in de oude school/gymzaal bij de N.H. Kerk en nu in het nieuwe gymlo kaal aan de Burgemeet. "Vorige winter hebben we daar een ongeluk gehad dat iemand twee keer in de vloer schoot, terwijl je het materiaal ook telken moet opbouwen en afbreken. In een eigen accommodatie van tien meter breed kunnen acht 12 m banen komen met een pistoolbaan. Bovendien is daar schij- ventransport mogelijk, wat veel gemak kelijker is", zegt dhr. de Groen. Scher penisse zit nu in de oude school, maar moet daar op d'n duur weg. Zo zit Sint- Annaland in het gymlokaal pveneens op de schopstoel. De meerderheid van de leden was echter tegen een centrale 12 m baan omdat men verloop van leden vreesde. Ook in Stavenisse was dat het geval. In het verleden is meerdere keren door b en w voorgesteld om een centrale schie- taccommodatie te bouwen voor de vijf Thoolse verenigingen, maar evenzovele keren vond dit voorstel geen gehoor. "We zijn al tien jaar aan de gang, maar aan de gemeente ligt het niet", zegt dhr. de Groen. "Iedere vereniging wil een 12 m baan op zijn eigen dorp, maar dat kan gewoon niet. Dat is ten enenmale on mogelijk. Wij hebben een centrale plaats voorgesteld en dat is Scherpenisse of Poortvliet, want in St. Maartensdijk is er geen schietvereniging. Tholen, dat veel Brabantse schutters in de vereni ging telt, ligt niet centraal, maar boven dien is daar alles al geconcentreerd met de sporthal e.d.", aldus de voorzitter van de Schutterskring Tholen. Gisteravond (woensdag 'hadden de schietverenigingen Pooitvliet en Scher penisse een gesprek met b en w over de plannen. Intussen behandelt de gemeenteraad maandagavond een voorstel om geld beschikbaar te stellen voor een vervan gende ruimte voor de Thoolse schietve reniging De Eendracht. Voor 7500 gul den per jaar kan men een voormalige bedrijfshal aan de Wattstraat op het In dustrieterrein huren. Met dat bedrag kan de vereniging zonder een gemeen telijke bijdrage geen sluitende begroting opstellen. B en w stellen voor, ingaande 1981 de Eendracht een subsidie toe te kennen, gelijk aan het werkelijk exploi tatietekort. Hiervoor geldt een maxi mum, berekend naar twintig procent van de geïnde contributies met een maximum van tien gulden per lid per jaar en vijftig procent van het als redelijk overeengekomen huurbedrijf van 7500 gulden. Een en ander met de restrictie totdat de eventuele plannen om te ko men tot een centrale schietaccommoda- tie definitieve vormen hebben gekregen, zo voegen b en w toe aan hun voorstel. m Advertentie 1M Wat mooi 0 Wat veel leed bracht 0 49-jarige Tholenaar overleed na verkeersongeluk 0 Nieuwe bedrijvigheid in St. Anna land en St. Maartensdijk. 0 25 jaar Ch. School te St. Maar tensdijk. 0 Centrale baan voor schietvereni gingen 0 N Kees de Rijke weer Zeeuws ploegkampioen 0 Accelerando groeide sterk na zijn 40-jarig bestaan. 0 Tentoonstelling in de Gasthuis kapel 0 Een snelle toename van het plaatselijk nieuws met de R in de maand 0 Vijf dagen Bergse promotie 0 OOK VUIL WATER BLUST VUUR 0 Dit nummer- bestaat uit 16 pagi na's. Zeeuws ploegkampioen Kees de Rijke uit Tholen, die in verband met de inter nationale reglementen mogelijk met zijn geliefde sport moet stoppen. Volgens het Thoolse jurylid M.J.Stout- jesdijk waren de omstandigheden zater dag tijdens de provinciale wedstrijden in Wilhelminadorp niet gemakkelijk. Door de droogte was het niet mogelijk om uitstekend ploegwerk af te leveren, maar de kwaliteit was nog redelijk. Bij de rondgaande ploegen was Kees de Rijke weer ruimschoots eerste met 241 punten. Tweede werd I.A.Haartsen uit Schoondijke met 214 p, derde K.Brooi- jmans uit Tholen met 212 p en vierde J.P.M.Deurloo uit Tholen met 208 p. In de categorie trekker-wentelploegen 2 schaar kon M.A.B.van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer zijn titel niet prolonge ren. De concurrentie was te qroot en N.Vermue uit 's Heerenhoek werd win naar met 240 V4 p. Matthé van Tilbeurgh werd vierde met 224 l/i p, zesde A.Geluk uit Tholen met 222 p, twaalfde M.Ou- desluijs uit St.Maartensdijk met 207 'A p. In de algemene rangschikking was De Rijke le, Van Tilbeurgh 5e, Geluk 7e, Brooijmans 13e, Deurloo 16e en Oude- sluijs 17e. Het verschil tussen Vermue en De Rijke was maar een halve punt, maar de Thoolse ploeger vindt, dat de rond gaande- en wentelploegen niet te verge lijken zijn. "Dat gebeurt nergens, be halve bij de Zeeuwse kampioenschap pen", aldus De Rijke. De koudbloedpaarden - een twee-, drie- en vierspan - vormden zaterdag een ex tra attractie in Wilhelminadorp. Zaterdag doet de kersverse provinciaal kampioen mee aan de Thoolse ploeg- wedstrijden, die door de PJZ op een perceel land van M.Geuze aan de Hok- weg in Poortvliet worden gehouden. "Dat is een goede oefening voor de wereldkampioenschappen", zegt De Rijke. Naast de geroutineerde ploegers krijgen beginners een kans in een aparte klasse. Hiervoor kan men zich opgeven bij Ko Brooijmans, tel.01667385. Op 9 en 10 oktober volgen dan de wereldkampioenschappen in Ierland. De Thoolse sterploeger noemt het een enorm voordeel, dat hij dankzij de me dewerking van leveranciers zijn eigen tractor en ploeg kan meenemen. "Wer ken met eigen materiaal is zeker een pluspunt en ik hoop dan ook op een ereplaats, maar er zitten zoveel goede ploegers bij de top. Het is echter de laatste keer dat ik volgens de internatio nale reglementen aan de WK mag mee doen. Vier keer is het maximum. Er zou eigenlijk een open klasse moeten ko men, die niet meeteelt voor de rang schikking van de WK. Ik doe het name lijk verschrikkelijk graag en ik ben ei genlijk nog veel te jong om met het wedstrijdploegen te stoppen. Als de open klasse er niet komt, heeft het geen zin meer om verder te gaan. Daarom zal ik eerst met het nationaal ploegcomité overleggen of ik eind oktober wel mee doe aan de Nederlandse kampioen schappen in de Flevopolder. Ik probeer nog wel te vechten voor een grotere Zeeuwse deelname dan vorig jaar, want anders zou Matthé van Tilbeurgh niet kunnen meedoen", zegt de titelhouder. Kees de Rijke behaalde vijf keer de na tionale top(twee keer bij de wentelploe gen en drie keer bij de rondgaande)en na zaterdag acht keer de provinciale ti- tel(drie wentel en vijf rondgaand). Za terdag zal blijken of er nieuw Thools ploegtalent is om in de sporen van Kees de Rijke te treden. Dhr. Abr. Kosten, hovenier bij gemeentewerken in Sint-Philipsland, heeft bij zijn zilveren ambtsjubileum afscheid genomen door gebruik te maken van de vrijwillige uittredingsregeling (VUT). In de eerstvolgende raadsvergadering wordt een opvolger voor hem benoemd. Burgemeester T<A. Vogel dankte dhr' Kosten voor zijn goede zorgen ten aanzien van het groen. De jubilaris kreeg een halve maand salaris extra, een bijdrage voor een fiets en van het personeel nog een enveloppe met inhoud. Voor mevr. Kosten (links) waren er bloemen. Bosstraat 16 - Bergen op Zoom - Tel. 01840- 55581 Vrijdagavond koopavond 's Maandags gesloten. Wij zijn ook gevestigd te 's-Hertogenbosch. Van Noremborgstraat 117 - Telefoon 073-140775.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1