Jachthaven zorgt voor leven aan de rede van Tholen 65-jarig huwelijk fam. Friderichs PI n BOUMAN POTTER Fase weer eerste Café's te lang open tiCl-kP Opstapcursus van de grond 200 bezoekers op open dag fruitteelt BROEK EmU Voor zijn geliefde doet men veel I Up Donderdag 3 september 1981 37e Jaargang no. 43 Burgemeester: Steven gewend op weg naar herstel en vernieuwing Begunstigd door mooi weer en muzikaal opgeluisterd door de Koninklijke Harmonie Concordia, is zaterdag op feestelijke wijze de jachthaven van Tholen geopend. Burgemeester E. Baerends onthulde onder het oog van talrijke belangstellende inwoners een gedenkteken bij de afrit naar de jachthaven. "Wij staan aan de vooravond van een zich verjongende en deels zelfs al vernieuwende kaaij, een opbloeiende haven en niet te vergeten een zich langzaam maar zeker vernieuwende stads kern. Langzaam breekt het besef door, dat het stadje Tholen de periode van onttakeling de rug heeft toegekeerd en de steven heeft gewend op weg naar herstel en vernieuwing", zei burge meester Baerends. Voorjaar Gigantisch „JQ/ONIIMGINRICHTING ias-l li 3 Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Beter Wonen mag Smerdiekenaar nog niet uit huis zetten OEZE WEEK W.C. Klippel uit Tholen 40 jaar in gemeentedienst In aanwezigheid van zijn gezin, de collega's van de afdeling financiën van de gemeentesecretarie en b en w, is dhr. W.C. Klippel uit Tholen dinsdagvoormiddag in zijn huis aan de Burg. v.d. Hoevenstraat onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. "U wilde geen receptie ert geen soesa, maar we zijn toch een klein «beetje brutaal geweest omdat we u zeer erkentelijk zijn voor alles wat u in veertig jaar voor de gemeenten Stavenisse, St. Annaland, Tholen en sinds 1971 het gehele eiland hebt gedaan", zei bur gemeester E. Baerends. Stille hoop Ingesluimerd Woningbouw Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden A aV\HCIAL£ Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752, Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. In de uit 1765 daterende Zoutkeet van de fa. van Duivendijk, die voor deze ge legenheid veranderd was in een sfeer volle receptieruimte, noemde de burge meester de opening van de jachthaven van bredere betekenis voor de totale Thoolse gemeenschap. "Er zullen nog meer mooie dingen komen zoals wan delwegen, verbetering van de kaay en de Bosstraat en ook letterlijk mooie stuk ken. Stadsherstel heeft namelijk kanon nen op de kop kunnen tikken en daar voor hopen we binnenkort weer een feestje te bouwen. Het gedenkteken van de Kogge hebben wij als gemeentebe stuur zeer graag aanvaard. Het is een sieraad voor de haven en een symbool van de samenwerking tussen de Kogge en de gemeente", zei de burgemeester. Hij vond dat er met deze opening sprake was van een zonnige dag in dubbele be tekenis. Niet alleen voor de botenbezit- ters, maar ook voor de inwoners van het stadje Tholen. "De handeling, die sym bolisch de nieuwe jachthaven van Tho len in gebruik stelt, betekent namelijk Maandagmiddag om half 5 was er in hotel Zeeland aan de Kaai, in Tholen een besloten, maar zeer druk bezochte receptie. Het echtpaar Friderichs -van der Slikke wonend aan de Ten Anker- weg 102, vierde temidden van familie, vrienden en kennissen hun 65 jarig hu welijksfeest. De nu 89-jarige Bernardus Friderichs geboren in Oud-Vossemeer en de 86-jarige Wilhelmina Cornelia van der Slikke, afkomstig uit Stavenisse, mochten deze heugelijke dag in goede gezondheid herdenken. Tot 1952 woon de het echtpaar op hoeve Welgelegen onder Oud-Vossemeer. Dat was het be drijf waarop dhr. Friderichs zijn vader opvolgde. De bruid woonde in Stave nisse op "Zuidmoer". Zij kregen 5 kin deren, 9 kleinkinderen en 10 achter kleinkinderen. 4 Klein-en 5 achter kleinkinderen wonen thans in Zuid-Af- rika. Het echtpaar bewaart mooie he rinneringen aan de beide reizen die zij daarheen maakten. De bruidegom is ondanks zijn hoge leeftijd onlangs nog goedgekeurd voor verlenging van zijn rijbewijs, hij mag weer 5 jaar rijden. Enkele malen per week rijdt hij nog naar Oud-Vossemeer om de bedrijven van de zoons te bezoeken. Mevrouw Friderichs is na een heupoperatie van enkele jaren geleden nog redelijk goed ter been en zij bezoekt wekelijks haar familie in Ten Anker. Thuis kan zij met de hulp, die reeds 18 jaar in dienst is haar zaken nog goed aan. Dhr. Friderichs was een be kend figuur in vele besturen. Hij was jarenlang voorzitter van de weegbrug vereniging De Eendracht, voorzitter van de Boerenleenbank, en meer dan 25 jaar zat hij in het Polderbestuur. De receptie was druk bezocht en de vele bloe men,geschenken en post getuigden van medeleven van buitenaf. Blij en trots was het echtpaar met de telegrammen van H.M. de Koningin en van de com missaris van de koningin in Zeeland. Burgemeester Baerends en zijn echtge note kwamen het bruidspaar en verdere familieleden persoonlijk hun gelukwen sen aanbieden. "Het is een niet uit te roeien mis verstand dat watersporters zelfvul- lende beurzen hebben. Zij hebben eerder zelflozende. Iedere water sporter lijkt welgesteld. Misschien wel omdat hij verliefd is op zijn schip of dat nu groot of klein is. En voor zijn geliefde doet men veel" zei voorzitter DJ. Brinkhorst van de Kogge bij de opening van de jachthaven in Tholen. tegelijk het definitieve afscheid van een voorgoed verleden tijdperk. De haven werken in hun oude gedaante zijn de stille getuigen geweest van een tijdperk, waarin al die bedrijvigheid rond mossel, oester en Thoolse bot nog voor een be langrijk deel het naatschappelijk leven van Tholen beheerste. Het was de tijd dat de eigen Thoolse b de eigen gasfa briek, het eigen waterleidingbedrijf de status van ons zelfbewustzijn schraag den. Na het wegvaren van de brug, het slopen van de gasfabriek, het opruimen van de oesterputten en het sluiten van upures in de dijk, doen ook de haven werken afscheid van het oude. Een ge beurtenis als deze is in dit licht bezien, een nostalgisch evenement van het zui verste water. Het roept gevoelens op, alsof wij ons in de herfst der tijden be vinden. Dat is niet pertinent onjuist, maar het is meer in overeenstemming met de menselijke natuur om stil te staan bij het naderend voorjaar van een wel iswaar heel ander, nieuw tijdperk in de geschiedenis van Tholen. De jachthaven geeft aan het besef van herstel en ver-j nieuwing voedsel door zich te presente ren als een eigentijdse voorziening. Ik vind de projectie van de jachthaven daarom zo geslaagd omdat de histori sche contouren van de rede van Tholen in tact zijn gebleven. De havendammen zijn in ere gelaten en de band met het verleden is duidelijk herkenbaar", zei de burgemeester. Hij liet weten, dat het gemeentebestuur allereerst blij was met de opening van de Na de aanvankelijk geringe belangstel ling is de opstapcursus na twee infor matieavonden eindelijk van de grond gekomen. Na de eerste informatie bijeenkomst in april waren er slechts enkele aanmeldingen. Vorige week werd het aantal van 28 cursisten bereikt. Mensen die zich nu nog aan willen mel den, komen op een wachtlijst. De eerste cursusavond van de opstapcursus, een initiatief van het West-Brabants Avondcollege, gaat dinsdag 8 september van start in de gemeentelijke L.T.S. te Sint Maartensdijk. Er zijn wekelijks twee cursusdagen, nl. op dinsdag en donderdag, waarop resp. de vakken Nederlands en Engels en de vakken handelskennis en maatschappijleer aan de beurt komen. Het gros van de cursis ten bestaat uit vrouwen en de cursus wordt overdag gehouden. Van de 28 deelnemers komer er maar liefst 16 uit Scherpenisse en Sint Maartensdijk. Verscheidene mensen uit Tholen-stad blijken voorkeur te geven aan de op stapcursus in Bergen op Zoom. jachthaven omdat een categorie water sporters geholpen kon worden, die in het verleden op een welhaast spartaamse wijze in de baaij van Duivendijk hun boten bereikten. Er is heel wat water door de E ndracht gevloeid, voordat de jachthaven er was. In 1968 al werden de •eerste lijnen op papier gezet. Gedacht werd aan een grootschalige jachthaven met meer dan 700 ligplaatsen met een botel, allerlei watersportvoorzieningen met als absolute climax een niet van nostalgie gespeende houten ophaalbrug die de directe verbinding moest vormen tussen Schiereiland, jachthaven en het eiland Tholen. Dat dit gigantische plan niet is verwezenlijkt, moet in het licht van wat nu bekend is aan Oosterscheid werken, worden toegejuicht. Ons uitgangspunt is geweest: maak een goede, degelijke steigervoorziening zonder al te veel poespas en. waarborg de relatie met de historische stadskern. Dat acht het gemeentebestuur belang rijk omdat enerzijds een stuk levendig heid en daarmee leefbaarheid in de Vervolg op pag. 11 Advertentie IM Het mooie weer lokte afgelopen zater dag zo'n 200 bezoekers naar de Hoog kamer in Oud-Vossemeer, waar de Thoolse fruittelers een open dag hiel den. Met affiches in de omgeving was duidelijk gemaakt hoe het fruitbedrijf te bereiken was, terwijl een grote vlag dui delijk maakte dat er iets aan de hand was. De bezoekers toonden zich erg geïnte resseerd in alle facetten van de teelt op het 19 ha grote bedrijf. De organisatoren waren ook zeer tevreden met het resul taat en men denkt er over om er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. De president van de Middelburgse rechtbank heeft op verzoek van de fam. Saarloos uit Sint-Maartensdijk de vol trekking van het vonnis van de Thoolse kantonrechter geschorst. Dat is de uit spraak in het kort geding, dat de advo caat van de fam. Saarloos tegen de wo ningstichting Beter Wonen had aange spannen. Beter Wonen had de fam. Saarloos namelijk laten weten, dat het huis aan de Hogeweg in Sint-Maartens dijk zou worden ontruimd in verband met de grote huurachterstand (half au gustus was dat 2700 gulden). De Thoolse kantonrechter had dat gezien zijn uit spraak in het geschil tussen de wonings tichting en de fam. Saarloos mogelijk gemaakt. De president voert nu op ze ven velletjes redenen aan, waarom hij de woninguitzetting voorlopig tot 1 oktober tegenhoudt. Het is dus voorlopig, want de behandeling wordt vrijdag 25 sep tember weer voortgezet. Burgemeester Baerends en voorzitter Binkhorst op een van de steigers in de Thoolse jachthaven, die 150 ligplaatsen telt. De verhouding niet-Thoolse botenbezitters en eilandbewoners is 1 op 3. Voor kleine schepen is er een wachtlijst van vijftig gegadigden die van de Kogge een ligplaats willen hebben. Met vijf verschillende boxmaten is het passen en meten om het iedereen naar de zin te maken, maar havenmeester/pierensteker A.v.d. Ende doet z'n werk prima. Voorzitter Binkhorst hoopt niet, dat de huidige malaise in ons land wat betreft het overschot van ligplaatsen, naar Tholen overwaait, want dan ontstaan er tekorten. Opening jachthaven van brede betekenis voor Tholen 0 Koninklijk goud voor secuur ambtenaar W.C. Klippel bij veer tigjarig jubileum 0 Hovenier Abr. Kosten uit St. Phi- lipsland bij zilveren jubileum in de V.U.T. 0 Koninklijke fanfare Accelerando Sint-Annaland leeft naar het hon derdjarig bestaan 0 Gymnastiekvereniging Oiympia Tholen vierde stilstaand tachtig jarig bestaan 0 Zomermarkt Poortvliet en brade rie Tholen succesvol 0 EEN OGENBLIK VAN GE DULD KAN VOOR GROOT ONHEIL BEWAREN, EEN OGENBLIK VAN ONGEDULD KAN EEN HEEL LEVEN VER WOESTEN 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's kunt nog negen jaar onze duidelijke vraagbaak blijven. Onze bijzondere dank voor alles wat u voor de gemeente deed. Wij hebben onze waardering ken baar gemaakt aan Hare Majesteit de Koningin en het verheugt me dan ook, dat ik de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau mag opspelden", zei de burgemeester. Hij overhandigde verder de draagmedaille, een enveloppe met inhoud en een bon voor de aankoop van een wandversie ring. Namens het personeel en de colle ga's bood chef financien C. Meertens de Grote Van Dale aan. "Tot gisteren toe had ik niet op deze decoratie gerekend, maar je draait al een paar jaar mee en als er dan gezegd wordt dat het personeel tegelijk met b en w wil komen en nog eens extra gevraagd wordt of de kinderen er toch wel zijn, dan ga je het wel begrijpen",zei dhr. Klippel, die vond, dat er aan zijn in spraak weinig waarde was gehecht. De burgemeester verontschuldigde zich dat het huis vol was, maar de stoelen stonden ook klaar. Het huis is nog niet vol, zo verbeterde dhr. Klippel, maar de kamer wel. Bij een zo precies man, die weet hoé het hoort, zal ik de ambtsketen maar omdoen, aldus de burgemeester. "We waarderen uw gedachte om uw ju bileum gemoedelijk en gezellig babbe lend thuis te houden en daaraan hebben we ons ook gehouden. U hebt echter veertig jaar uw.sporen in het gemeente werk verdiend en daarvoor willen we onze waardering uiten' U bent een zeer bescheiden man, die naast uw werk op de gemeentesecretarie toch veel functies heeft vervuld. U hebt zich heel duidelijk geprofileerd en iedereen weet, dat u een centraal figuur bent in de woningstich ting Beter Wonen. U stuwt en u advi seert bij de exploitatie van de bijna 2000 huizen. U levert bijzonder goed werk af, nauwgezet en met veel accuratesse. On danks uw veertigjarig dienstverband bent u nog niet pensioengerechtigd. U "Het loopt niet zoals ik het graag gewild zou hebbe want dit overvalt me een klein beetje", zei de jubilaris. Toch liet hij weten na in militaire dienst gedeco reerd te zijn, de stille hoop te hebben dat er nog eens een onderscheiding zou ko men. "Maar dan bij het afscheid, dan is het meer verantwoord. Dan zijn er geen slippers te maken. Ik ga nu liever een dag werken dan twee uur naar een re ceptie. Zaken als deze ervaar ik als een bewieroking. Misschien mag dat wel als compensatie, maar ik proef er iets van verheerlijking in en daar sta ik onwennig tegenover. Ik ben aangesteld, ik word ervoor betaald en ik ben verplicht om goed werk af te leveren. Dikwijls ben ik echter al de dupe geworden van com- De Thoolse wielerliefhebbers zijn dit seizoen wel heel erg verwend met drie overwinningen van eigen renners. Het begon met de thuisoverwinning van Thijs Fase in de amateurronde van Oud-Vossemeer. Vervolgens zegevierde Bella v.d. Spiegel-Hage in de damescoilrse in Sint-Maartensdijk en vrijdagavond bracht Thijs Fase de supporters tot groot enthousiasme met zijn eerste plaats in de ronde van Tholen. De Thoolse wielrennerij staat op hoog niveau en hopelijk wordt volgend jaar het succesvolle seizoen 1981 geprolongeerd. promissen en zo ook nu. Dat is het ge volg van mijn weinige radicaliteit", zei dhr. Klippel. Hij toonde in de eerste plaats zijn dankbaarheid tegenover God, die zijn leven spaarde en hem on danks handicaps veertig jaar de ge zondheid gaf om zijn werk te doen. Verder dankte hij de koningin en allen die voor de onderscheiding hadden ge zorgd. De jubilaris vertelde, dat hij het aan zijn vader te danken had, dat hij destijds als een van de weinigen uit Sta venisse naar de mulo in Tholen mocht. Het waren toen heel andere tijden, want zijn benoeming als schrijver op de ge meentesecretarie in zijn woonplaats kreeg hij thuis, voordat hij er iets van gehoord had. Twee jaar werkte hij voor niets en wanneer dhr. Klippel dat ver haal nu nog aan z'n dochter vertelt, zegt ze: dan ben je gek genoeg geweest. Zo is er in veertig jaar een enorme ontwikke ling geweest, schetste de jubilaris. Van het schrijven van persoonsbewijzen in Stavenisse, werk bij landbouwherstel na de inundatie en een korte periode in 1945 op de gemeentesecretarie te St. Annaland, moest Klippel vier jaar in militaire dienst, waarvan een periode in Indiê. In april 1953 werd Klippel eerste amb tenaar in Tholen en dat sprak hem wel aan, want er werd meer initiatief ver wacht. "Er was toen nog al wat te doen, want Tholen was ingesluimerd en dat kwam me vreemd over. Er waren weinig aktiviteiten. De gasverlichting werd nog uitgebreid, terwijl men in de rest van het eiland al elektrische verlichting had. Er was nog een tonnenstelsel en de bestra ting liet te wensen over. Ook aan de woningbouw was er veel te doen, want er was een geweldige nood. In 1971 kwam de gemeentelijke herindeling en dat was een ontzaglijke ingreep voor een ambtenaar van middelbare leeftijd. Im materieel heeft me dat nogal wat moeite gekost, maar Meertens was een ver schrikkelijk goeie chef en die heeft me de overngang vergemakkelijkt. Ik wilde altijd in een kleine gemeenschap werken en daarom heb ik ook functies bij de Gasunie en bij een grotere gemeente niet aangenomen. Ik heb nu een ont zaglijk zelfstandige werkkring, maar je mist toch iets van het oud dienstver band. Je bent natuurlijk geneigd om de toestand van vroeger te idealiseren, maar ik zie echt ook wel de grote voor delen in van de herindeling. Het contact met de bestuurde en wat de wonings tichting betreft met de huurder, wordt echter veel doorbroken. Dat komt tot uiting in de geweldige huurachterstand. Dat is een gevolg van het verder verwij derd zijn van bestuurder en bestuurde. Bij alle ontwikkelingen 'is er met name in de woningbouw ook steeds een omme zwaai van beleid en dat geeft frustraties. Ik streef zelf naar perfectie en dan wekt de zoveelste wijziging weerstanden op. Aan de bouw van eigen woningen heb ik m'n hart verloren, want dat levert nog steeds de meeste dankbaarheid op. Ik hoop met alle tekortkomingen op de in geslagen weg tot tevreden door te gaan", zei jubilaris Klippel, die zich had voor genomen om niets te zeggen, maar - eenmaal op dreef - niet van ophouden wist om over vroeger te verhalen. Willem Comelis Klippel begon zijn loopbaan op de gemeentesecretarie van Stavenisse als schrijver in de periode van 1 september 1941 tot 1 januari 1944. Van 1 mei 1945 tot 1 april 1953 was hij werkzaam ter gemeente-secretarie van Sint-Annaland als 2e ambtenaar. Ge durende de periode 1 juli 1946 tot 7 mei 1950 vervulde hij zijn militaire dienstp licht in de rang van dienstplichtig ser geant, waarvan enkele jaren in Neder- lands-Indië. Van 1 april 1953 tot 1 oktober 1954 was de heer Klippel adjunkt-commies ter gemeente-secretarie van Tholen. Van 1 oktober 1954 tot 1 januari 1967 commies en van 1 januari 1967 tot 1 juli 1971 commies-A, in dienst van bovenge noemde gemeente. Van 1 oktober 1954 tot aan de opheffing van de gemeente Tholen op 1 juli 1971, waarnemend secretaris van de gemeente Tholen. Van 1 oktober 1954 tot 1 juli 1971 on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Tholen. Van 1 juni 1959 tot 1 januari 1966 ad ministratief ambtenaar van het gasbe drijf. Sedert de herindeling op 1 juli 1971 tot heden is de heer Klippel werkzaam op de afdeling financiën van de nieuw ge vormde gemeente Tholen in de rang van hoofdcommies-a. Hij is waarnemend chef van deze afdeling en hij heeft tot taak de behartiging en coördinatie van de exploitatie van de woningbouw van de stichting "Beter Wonen". Op 12 ja nuari 1962 werd betrokkene bestuurslid van de stichting "Beter Wonen" en se dert 16 december 1974 ambtelijk secre taris van genoemde woningstichting. Deze stichting exploiteert 2000 wonin gen. Op 12 november 1968 is de stichting ter behartiging van de woningbouw opge richt. Deze stichting behartigde de bouw en exploitatie van bejaardenwoningen. De heer Klippel was van deze stichting secretaris-penningmeester. Op 16 de cember 1974 heeft de overdracht plaatsgevonden van deze stichting naar de stichting "Beter Wonen". Sedert 1 juli 1971 is de heer Klippel on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand van de nieuw gevormde gemeente Tholen. De gemeenteraad is de Thoolse horeca destijds tegemoet gekomen door de openingstijd met twee uur en een kwar tier te verlengen van kwart voor twaalf tot twee uur. De laatste tijd blijkt echter, dat verschillende horeca-ondernemers geen grens weten. Volgens de politie, die van diverse zijden klachten krijgt, wordt het tijdstip van twee uur ruim over schreden. De burgemeester heeft na overleg met de politie besloten, dat dit niet getolereerd kan worden. De indruk bestaat, dat men de hele hand pakt in plaats van de vinger die gegeven is. De politie gaat daarom strenger controle ren, want om twee uur moeten de café's op het gehele eiland Tholen dicht zijn. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670- 33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1