Zilveren gemeentesecretaris Th.C. Benou trots op grote inbreng I «J? fc-Ww*. Don/centrum ft ion Jon vier 400 Mensen zoeken werk 25 Jaar school met de Bijbel Vervolg plaatselijk nieuws J. FEIJTEL Bintje 31 ct VAN HEREL DE KOK Donderdag 27 augustus 19&1 EENDRACHTBODE 9 Wat moet gebeuren, zullen we met z'n allen moeten blijven doen Van achter de schennen getrokken Vierkant kritisch Ander werk in de gemeenschap Met veren gepronkt Profielschets. Benou of Benoe. Landelijke inzet Toch veel gezegd. Scherpenisse Dansen is plezier voor twee bij Antwerpsestraat 35 - 4611 AB Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Aanmelden voor nieuwe danslessen vanaf heden, iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur. junioren van 8 tlm 10 jaar beginners vanaf 14 jaar echtparen en twens disco-dansen 10' 1#!| Poortvliet is nog één week gesloten. Vrijdag 4 september weer geopend. Sint- Philipsland AFWEZIG H. MENGER, ARTS van 2 t/m 15 september. VAN HEREL DE KOK yvilt U een exclusieve tegel biedt U een ruime keuze Juliana van Stolbergschool In een dankwoord tot sprekers, die heel wat verdiensten hadden opgesomd van de zilveren Thoolse gemeentesecretaris, de heer Th.C. Benou, zei de jubilaris zelf ten slotte dat men het toch ook in de toekomst met z'n allen zal moeten blijven doen, om op Tholen nog verder iets te willen bereiken. Hij wilde daarbij ook volmondig psalm 127 citeren, waarin o.a. staat, dat het mensenwerk tevergeefs is, als de Heere het huis niet zou bouwen. Op die basis wilde hij het ambtelijk werk graag nog vervolgen en hij zag ook wel een grote taak voor welke gemeentesecretaris dan ook. Maar dat niet op z'n eentje. Laten we het met zijn allen blijven doen, was de wens van de jubilaris, die op de door het gemeentebestuur aangeboden receptie vorige week donderdag in "Haes- tinge" met zijn gezin grote belangstelling trok en heel wat bloemen en cadeaus ontving. De grote zaal van Haestinge, waarvoor de jubilaris zelf niet weinig had geijverd in zijn functie van voorzitter van de stichting gemeenschap St. Maartensdijk, was volop nodig om het vrijwel comple te Thoolse ambtenaren-korps, maar daarnaast ook nog heel wat andere ge nodigden, te bergen. Een grote verte genwoordiging uiteraard van het Thoolse gemeentebestuur, ook de bur gemeester van Sint-Philipsland, menige Zeeuwse collega, maar ook een lande lijke afvaardiging van de vereniging ge meentesecretarissen, streeken plaatse lijke bestuurders, vrienden en kennis sen, ze waren er donderdag in grote ge tale. Burgemeester E. Baerends, die de over igens op verzoek van de jubilaris wat beperkte sprekersschare aanvoerde, vond het toch wel plezierig iemand, die zoveel achter de schermen werkte en ook moest werken, nu eens volop in het verdiende licht te plaatsen. Haestinge is vanmiddag een feestzaal, vond de eerste burger, die vooral een bijzonder wel komstwoord had voor de jubilaris en zijn gezin. Hij erkende dat het wat moeite had gekost het "feestvarken" van achter die schermen te halen, maar een keer in de 25 jaar lukt het dan nog wel. De burgemeester herinnerde er vervol gens aan, hoe de heer Benou bij zijn komst naar Tholen de overigens niet zo originele maar wel bekende citaten had gebezigd, dat een gemeentesecretaris in de raad fluistert, in de vergaderingen van b en w meepraat, op de secretarie buldert en hij verzweeg, dat de heer Be nou er ook aan had toegevoegd, maar thuis zwijgt. Dat vulde de jubilaris in zijn weerwoord zelf aan met de toevoe ging dat 't wat hem betreft niet klopte. De burgemeester wilde het fluisteren in de raad grif toegeven, maar dat kwam dan alleen omdat de voorzitter infor matie nodig had. Toegegeven werd eveneens het meediscussiëren in de col lege-bijeenkomsten en daarvan werd in de persoon Benou volop van geprofi teerd, want als hij zijn mond opendoet, zo verzekerde de burgemeester, is dat met kennis van zaken. Het enige van de drie genoemde, maar wel vier onderde len van de gemeentesecretaris, wat bur gemeester Baerends nooit had gehoord, was het bulderen op de secretarie. In tegendeel, door de persoonlijke aktivi- teit was dat bulderen totaal overbodig en wordt voldoende respect van mede werkers afgedwongen, verzekerde de heer Baerends eventuele aanwezige outsiders. Dat bulderen kon de burgemeester on mogelijk vereenzelvigen met het karak ter van zijn gemeentesecretaris. Wel vierkant, recht voor zijn raap. Een hoofdambtenaar die veel van zijn men sen vergt, maar daartoe zelf volop het voorbeeld geeft. Ik vind hem zelfs soms te hard voor zich zelf, wilde de heer Baerend erkennen. Maar het getuigt te gelijkertijd wel van een grote verant woordelijkheid voor de aan hem opge dragen functie. Dat alles heeft bij de medewerkers, ook bij de bestuurders en collega's respect afgedwongen, zoals ook bij de bevolking zelf en in een nog wij dere regio. De eigen mening werd niet verbloemd, de vaste overtuiging kwam op tafel, zonder eigenwijs te zijn, want een ongelijk werd op zeker moment ook grif toegegeven door de thans jubileren de gemeentesecretaris, zo vervolgde burgemeester Baerends, zijn toespraak. Als bij de heer Benou een dicussie een maal is afgewerkt, komt hij er ook niet meer op terug. Zijn werk gebeurt op de achtergrond. Ik vind, meende de heer Baerend, dat hij wel eens te weinig naar voren komt, maar zelf heeft hij daar wel volop vrede mee. Inderdaad werkt elke ambtenaar meer in de schaduw, maar het zijn wel de echte werkers. De be stuurders gaan vaak met de eer strijken. Ambtenaren zijn de werkpaarden, zoals onze Brooijmans die heeft, bestuurders de meer luxe paarden, die de ovatie krijgen. Daarom is het plezierig deze middag onze ge ntesecretaris eens uit die schaduw te halen. Niet alleen om hier te gaan vertellen, wat de heer Benou zoal heeft gedaan, maar vooral om de manier waarop dat gebeurde. Burgemeester Baerends lichtte vervolgens het doop ceel van zijn secretaris, zoals dat in waar, dat hij nooit naar de prikklok gaat? In elk geval gedegen kennis van gemeentelijke zaken, recht toe, recht aan de kern rakend. De heer Benou is niet in de wieg gelegd voor marionet. Wie dat denkt komt van een koude kermis thuis. Hij past evenmin de schoen, die hem wordOvoorgehouden, want hij weet zijn eigen maat. In de raad, zo dichtte ver volgens de woordvoerder van de raad, maakt hij zich soms kwaad. Je kunt het taris tijdens zijn studieperiode een vaar dige pen had en aktief publicist was. Dat met name in het Hartman's tijdschrift, dat nog bestaat. Vooral in 1955 en 1956 komt men daarin volgens dhr. Meertens vaak bijdragen tegen van van de Thool se gemeentesecretaris. Bijdragen die zo danig werden geselecteerd, dat slechts de allerbeste werden gepubliceerd. In 1955'was dat voor Benou zes maal en in 1956 1 keer het geval. Na zijn benoe ming tot gemeentesecretaris werd die publiciteit volledig gestópt, maar een scherpe pen bleef er wel. De heer Meertens onthulde, dat het laatse artikel in het studieblad van de hand van de heer Benou handelde over afschaffing van belastingen, wat de raadsleden thans ook wel als muziek in de oren zal klinken. De grootte van het Thoolse ambtelijk apparaat betekent, dat de ge meentesecretaris lang niet met ieder- Mevr. Benou neemt de felicitaties in ontvangst van dhr. V. Laban, oud-gemeentesecretaris van Tholenter gelegenheid van het zilveren jubileum van de huidige Thoolse gemeentesecretaris T. C. Benou. Rechts de kinderen, donderdagmiddag tijdens de receptie in Haestinge te St. Maartensdijk. Tholender wijs al bekendheid kreeg. Krabbendijker Benou was op een bank in Goes begonnen, maar verhuisde al vrij snel naar het gemeentelijk apparaat, toen hij in zijn geboorteplaats ambte naar ter secretarie werd. In 1953 volgde zijn benoeming te Sint Maartensdijk als eerste ambtenaar gemeenteontvanger, 1 aug. 1956 gemeente secretaris van Sint Maartensdijk, 1 juli 1971 idem van groot Tholen, telkens met algemene stemmen. Vanwege de herindeling een enorme taak. Als voorman moest hij ook zijn medewerkers bezielen en dat was deze aktieve secretaris toevertrouwd. Het ging er vooral om dat de burgers er zonder kleerscheuren afkwamen en in dat opzicht was het een volledig admi nistratief slagen. Een andere omvang rijke taak voor de gemeente-secretaris volgde bij de uitbreiding van het ge meentehuis. De burgemeester overtuigde de aanwe zigen, dat het werk van de gemeente se cretaris zich niet beperkte tot de zuiver ambtelijke dagtaak. Hij was ook nog 15 jaar boekhouder van de woningstichting en administrateur van de l.t.s. Voorzitter ook van de stichting "Haestinge", een zelfde functie in de plaatselijke tennis vereniging, secretaris van de Thools-Sint Philiplandse Lions club en met veel liefde voor die functie organist in her vormd Rehoboth. Meegegroeid en aan gepast bij de tijd, maar toch dezelfde gebleven met het vierkan t karakter, zo eindigde de profielschets van secretaris Benou door de burgemeester. De heer Baerends vond dat bestuurders vaak met veren van de ambtenaren pronken en dat was ook veelvuldig het geval geweest met initiatieven of uitge werkte plannen van Benou. "Daarom mede namens de wethouders en raads leden dank, datje ons voor te veel strui kelen behoedde", zei de burgemeester. Dank voor de humor en vaak ook de zelfspot. Ik hoop dat je nog lang mag blijven vechten voor het belang van groot Tholen, want er blijft nog veel te doen. Gedachtig de liefde voor het or gelspel en voor de kunst, gedachtig ook de .aardering die er bij de jubilaris is voor pottebakker Gerrit van Engelen hoven, overhandigde de burgemeester aan de zilveren gemeentesecretaris een cheque voor een bij die kunstenaar naar eigen wensen te bestellen kunstvoor werp. De heer J. de Bres was vervolgens tolk van de gemeenteraad, omdat de oudste L.A. Kloet elders in het land vertoefde, al vond de afwezige dat zelf het ergste, omdat hij de meeste Thoolse jaren met dhr. Benou had samengewerkt. De heer de Bres verontschuldigde ook enkele andere raadsleden en gaf vervolgens een soort profielschets van de zilveren ge meentesecretaris. "Een wat stroef aan doende, vrij gesloten man, maar die zijn taak met grote accuratesse en regelmaat verricht, vond de heer de Bres. Is het aan zijn ogen zien. Zijn zwijgen gaat dan plots over in heviger gefluister en hints worden op kleine blaadjes neergeschre ven. Hij mag grommen en ook blazen, maar 't liefst zou hij op dat moment even willen uitrazen. De heer de Bres wilde de zilveren sik overigens nog best een goede raad meegeven: Laat uw humeur nooit vergallen, want als het op stem men aankomt, wordt gewoonlijk toch het voorstel aangenomen. De heer de Bres hoopte tenslotte, dat de raad de gemeentesecretaris zou behoeden voor een sleur, die loert achter elke deur. Als herinnering aan deze receptie bood hij een oude ingelijste plaat aan van het stadhuis van Tholen. Plaatsvervangend gemeentesecretaris C. Meertens was de woordvoerder van alle gemeente-ambtenaren en verzekerde de motieven te hebben gevonden waarom de heer Benou telkens met algemene stemmen was benoemd. De ene stemge rechtigde houdt immers vast aan de werkelijke naam van Benou, maar er zijn er nog altijd, die het over Benoe hebben. De heer Meertens had nage trokken, dat de Thoolse gemeentesecre- eeen een dagelijks contact kan onder houden, maar uit het werk kent de heer Benou toch iedereen, verzekerde de fi nancieel deskundige van Tholen. Hij vond dat de toch ook altijd aanwezige kritiek van de heer Benou de geest scherpt van zijn medewerkers en iemand die altijd meer uren maakt dan zijn me dewerkers, mag ook best kritiek leveren. De heer Meertens was er zeker van dat de inzet van de gemeentesecretaris een hoofdambtenaar had uitgespaard. Na mens al het personeel en het meebeta lend dagelijks bestuur overhandigde hij de heer Benou de grote Van Dale met de opmerking, dat er toch niet in te vinden is of het Benou of Benoe is. Namens de landelijke vereniging van gemeentesecretarissen werd het woord gevoerd door mede-hoofdbestuurder Buis uit Losser, die er zo'n 300 kilometer rijden voor wilde ófferen. Hij verzeker de dat de Zeeuwse-vertegenwoordiger en dat is de Thoolse gemeentesecretaris, hoe ver het ook van zijn woonplaats is dat wordt vergaderd, vrijwel nooit ont breekt. Voor de wat schaarse vrije tijd, die de heer Benou overhield overhan digde hij een soldeerpistool. Woordvoerder van de woningstichtin gen op Tholen was tenslotte de heer L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse, overigens evenals dhr. Benou een Krabbendieker. In die geboorteplaats voor beiden was al bekend, dat Tom Benou goed kon leren. "Daar kon men wel iets van verwachten" luidde de dorpsopinie, aldus dhr. Elenbaas en ze hebben er, gelijk gekregen. Deze woord voerder vêrbloemde niet, dat er zich wel eens meningsverschillen voordeden in de woningstichting, maar bij het eind signaal kon elke hand worden gedrukt. De heer Elenbaas wees er zijdelings op, dat menigmaal op Tholen werd geïn formeerd, waarom een woningstichting met 2000 geregistreerde huizen geen zelfstandig ambtelijk apparaat heeft. Zolang het echter zo kan boteren als tot dusver met de samenwerking op de Thoolse secretarie, kan het er moeilijk beter en zeker niet voordeliger op wor den, vond de voorzitter van de stichting "Beter Wonen". Laten we hopen er ook in de toekomst beiden beter van te kun nen worden, zo besloot dhr. Elenbaas zijn toespraak en ook van de wonings tichtingen was er een attentie voor het gezin Benou. In zijn dankwoord vond de heer Benou, dat het inderdaad geen lange rij van sprekers was geweest, maar vond doch dat er heel wat was gezegd. Wat zo'n bijeenkomst voor een jubilaris zelf be tekent, vond dhr Benou vrij eenvoudig gezegd: het geluk jong te zijn benoemd, met dankbaarheid gewag te kunnen maken van een goede gezondheid. Na 25 jaar te hebben gewerkt, doet zo'n blijk van waardering best goed. In dit opzicht ontbreekt het niemand aan ij- delheid. De ambtelijke loopbaan en dan met name de functie van gemeentese cretaris vond de jubilaris een integre rend werk. Hij had ervaren, dat het op Tholen goed werken was, want als het er op aan komt, blijft men hier toch wel bij de zaak, waar het om draait. De heer Benou vond het vooral een goede zaak, dat men hier toch politiek gescheiden weet te houden van de persoon. Hij voelde zich helemaal niet gefrustreerd niets te kunnen zeggen in een raadsver gadering over een zelf geproduceerd voorstel. Dit temeer niet, omdat er vaak wel veel over wordt gediscussieerd, maar het er in de meeste gevallen toch door gaat. Belangrijk is, dat ieder weet wat zijn verantwoordelijkheid is. De heer Benou signaleerde een uitstekende sa menwerking met de andere medewer kers op de secretarie. Dan doet het er niet zoveel toe of dat zoals in de voor malige gemeente Sint Maartendsdijk maar met 8 medewerkers tot stand komt of nu met 80. Belangrijk is op elkaar te kunnen rekenen. Dat blijft ook voor de toekomst de belangrijkse factor vond de heer Benou. Hij vond het overbodig te gaan opsommen wat er in die 25 jaar was gebeurd. Beter is om het in de toekomst ook gezamenlijk te doen, aldus de heer Benou. die tevoren al sprekers en aan wezigen dank bracht, evenals voor de van menige burger ingekomen felicita ties. Er vormde zich vervolgens een hele schare die tot persoonlijke gelukwensen kwam voor het gezin Benou en de jon gens waren er in zoverre mee in hun sas, dat er bitterballen te verwerken vielen. "Ze moeten er nog van groeien'" zeggen we dan op Tholen. V0SSHK« fi .«Htt»*0 - I sm v" 'V MaaRTENSDIJK AflNA WC0BHP0LDFP Scarpenesse ais cowboys Jeugdvereniging Scarpenesse is bet, het nieuwe seizoen begonnen met een bar becue-avond voor de leden. Doordat het nog een beetje wennen was, was het aan het begin van de avond erg rustig maar onder het genot van een hapje en een drankje kwam de stemming er al spoe dig in. Rond elf uur kwamen de laatste stokjes van het vuur af. Hierna werd er nog even gedanst en rond half een was alles weer rustig in de Schoolstraat. On danks het rustige begin werd het toch een geslaagde avond die zeker voor herhaling vatbaar is. Voor de volgende avonden staan er on der meer een country and western avond (a.s. vrijdag) een slagbalwedstrijd en een disco avond op het programma. Op de country and western avond is iedereen van harte welkom, in de oude school al is het wel gewenst dat wat kleding betreft iedereen zich een beetje aanpast aan deze avond. De aanvang is acht uur en tevens bestaat er de kans je op te geven als nieuw lid. EenDansschod. J kiesjemetzoig c D Advertentie IM ■3?' c-, 7 1 i"' Brood- en banketbakkerij Advertentie I.M. -tW- Vlakbij huis vindt u een grote collectie geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ver- lovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie- vereni- gings- en zakendrukwerk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg II, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM Elke eerste dinsdag van de maand, dus nu 1 september a.s. haalt de Voetbalver eniging S.P.S. oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. Jubilerende hovenier vertrekt Hovenier A. Kosten is 1 september 25 jaar in dienst van de gemeente, maar tegelijk met dit jubileum vindt hij het ook welletjes. Morgen onderhoudt hij voor het laatst de gazons en de plant soenen. Dhr. Kosten heeft nog een aan tal weken vakantie te goed en op 1 ok tober neemt hij definitief afscheid door op 63-jarige leeftijd gebruik te maken van de V.U.T.-regeling. De gemeente raad zal in de volgende vergadering een opvolger benoemen. De werkloosheid van mannen steeg tijdens de maand juli 1981 op Tholen en St. Philipsland van 257 tot 279. Het aanbod van vrouwen nam toe van 117 tot 120. Eind juli 1980 waren 166 mannen werkloos; voor de vrouwen was dat een aantal van 84. De vraag naar mannen en vrouwen daalde van 18 tot 12. Eind juli 1980 was er vraag naar 29 personen. Ten opzichte van vorig jaar nu dus 113 mannen en 36 vrouwen meer werkloos. Oorzaken van de toegenomen werkloosheid: a. een duidelijke vermindering van de werkgelegenheid in de sectoren bouw en water-, spoor- en wegenbouw; b. een teruggang van de werkgelegenheid in de metaalindustrie. Onderstaand overzicht geeft enig inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen juni juli juni juli 1980 1980 1981 1981 MANNEN 1 Bouwnijverheid 23 38 53 67 Grondwerken 17 18 39 33 Metaal 11 17 38 49 Landbouw 7 7 7 7 Handel 7 5 8 7 Horeca 2 2 5 5 Niet varend verk. pers. 3 6 6 6 Kantoor/onderw. pers. 15 17 19 23 Los arbeiders 32 35 50 46 Pers. alg. dienst 8 10' 13 14 Overige beroepsgroepen 9 11 19 22 Totaal werkloze mannen 134 166 257 279 VROUWEN Modinettes 6 4 3 5 Kapsters 2 2 8 9 Verkoopsters 20 20 29 30 Kantoorbedienden etc. 27 38 35 Soc. en gen. zorg 10 9 10 10 Los arbeidsters 7 8 15 13 Overige beroepsgroepen 14 14 16 18 Totaal werkloze vrouwen 86 84 117 120 Totaal aanvragen mannen en vrouwen 19 29 18 12 Schoolverlaters Hiertoe behoren 59 mannen en vrouwen. Aantal jeugdigen beneden de 19 jaar (werklozen): 54 mannen en 59 vrouwen. Van de 279 mannen is een 26-tal mannen woonachtig te Sint Philipsland. Van de 120 vrouwen is een 13-tal vrouwen afkomstig uit laatstgenoemde gemeente. Bouwnijverheid Het hoogste aanbod van werklozen bevindt zich in deze beroepsgroep. Het aanbod betreft o.m. timmerlieden (43) en metselaars (11). Het aanbod nam tijdens de maand juli 1981 zelfs nog iets toe. In vergelijking met vorigjaar juli zijn nu 29 mannen meer werkloos. De vraag in eigen rayon is vrijwel nihil. Water-, spoor- en wegenbouw Hoewel hier sprake was van enige daling van het aanbod bleef het aanbod toch van te grote omvang. Ook hier duidelijk meer aanbod dan op eind juli 1980 en weinig of geen vraag. Metaal Door faillissement en verminderde bedrijvigheid nam het aanbod van metaalbe werkers toe. Nu 32 mannen meer werkloos in vergelijking met het aanbod op eind juli 1980. De vraag is zeer gering. Landbouw en aanverwante bedrijven De bedrijvigheid in de landbouw en bij zilveruientelers is nu groot. Verscheidene personen konden hier tijdelijk aan de slag. Handel en kantoorpersoneel Hiertoe behoren 30 mannen en 65 vrouwen. Duidelijk komt naar voren dat er in deze sectoren een groot tekort aan werkgelegenheid bestaat. Ook hier meer werklozen dan een jaar geleden. Los arbeiders en personeel algemene dienst Door de teruggelopen bedrijvigheid bij de diverse sectoren in het bedrijfsleven zijn de plaatsingsmogelijkheden voor de los arbeiders geringer geworden. Werktijdverkorting Het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf Seaport Terminals waar 13 Tholenaren in vast en een vijftigtal in S.H.B.-dienstverband werken, heeft werktijdverkorting voor zijn gehele personeel aangevraagd. Als reden geeft jnen de sterke verandering in het aanbiedingspakket van de stukgoederen alsook de teruglopende lading in verband met de wereldomvattende economische crisis. De periode waarvoor men de werk tijdverkorting - die voor de werknemers financieel geen gevolgen heeft - heeft aangevraagd, loopt vanaf 24 augustus tot 4 oktober. Bejaarden naar Philipsdam De bejaarden kunnen de eerste activiteit na de vakantie op woensdag 2 septem ber a.s. tegemoet zien. Om 14.00 uur vertrekt een bus vanaf dorpshuis 'de Wimpel'. Bij aankomst op het werkei- land zal de groep een kopje koffie wor den aangeboden. Na een verhaaltje over de werkzaamheden volgt een rondlei ding. Tegen vijf uur is de bus weer in het dorp terug. Gymnastiek voor ouderen. Velen weten het misschien nog niet, maar vorig jaar heeft de commissie Open Bejaardenwerk een gymnastiek- groep voor ouderen opgericht. Er wor den goede en leuke lichaamsoefeningen gedaan, waarbij ballen, knotsen, e.d. worden gebruikt om het programma af wisselend te houden. Er zijn niet alleen oefeningen, maar ook fijnè spelletjes, de spieren worden door dit alles op een andere dan de gewone manier gebruikt, waardoor men zich fit en ontspannen gaat voelen. De oefeningen en het tem po zijn aangepast aan de te verwachten deelnemers, zodat in principe iedereen die zestig jaar en ouder is, kan meedoen. Speciale kleding is niet nodig, al zijn gymnastiekschoentjes wel prettig. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst - geruime tijd geleden - bleek er ruime belangstelling te bestaan voor de gym nastiek, maar helaas is de opkomst niet zo groot geweest. Degenen die wel ko men zijn enthousiast. Misschien ligt de nog geringe belangstelling aan het on bekend zijn met de activiteiten en de vrees dat het wel te zwaar zal zijn. Daarom worden er in september intro- duktielessen gegeven, waar men geheel vrijblijvend een kijkje kan nemen, zon der direct te hoeven meedoen. Woens dag 2 september a.s. bent u van kwart over tien tot elf uur van harte welkom in de Wimpel. De lessen staan onder lei ding van mevr. Birsak uit Halsteren, die gediplomeerd gymnastiekleidster is. Rijwielstandaard vernield De eigenaar van supermarkt Attent was er niet zo gelukkig mee, dat er van za terdag- op zondagnacht nog laat mensen op pad waren die zich nog eens extra wensten uit te leven. Tussen 1 en 2 uur werd de in het beton gemetselde rij wielstandaard vernield. De politie pro beert er achter te komen wie het deed. Waarneming door dokter de Groot, Nieuw-Vossemeer. Spreekuur dinsdag, donderdag en zaterdag in St. Philipsland maandag, woensdag en vrijdag in N ieuw-Vossemeer. Apotheek geopend. Advertentie I.M. EHBO-cursussen De jeugdige EHBO-vereniging, die mo menteel 26 leden telt, geeft dit seizoen twee cursussen. Voor gediplomeerden zijn er de herhalingsoefeningen, die an ders noodgedwongen elders moesten worden gevolgd. Bij voldoende deelna me zal er ook een cursus voor beginners van start gaan. Wie in de winter dit nut tige diploma wil halen, kan zich opgeven bij Marian van de Berg. Speedboot verboden Binnen de betonning van de Krabben- kreek is het niet toegestaan met speed boten te racen. Dat gebeurde dinsdag, waarbij twee waterskiërs zich lieten voortsuizen. Daaromheen waren zo'n twintig windsurfers bezig en dan wordt het toch een gevaarlijke zaak. De politie ontdekte, dat de waterskigroep uit Din- teloord kwam en gelastte de waterspor ters zich uit de Krabbenkreek te verwij deren. Sint Anna land di. 25 aug. Dore I 34-38, Apart 20-30, Lekkerlander 131, Gloria I 30, Apart 24, Bonken 30, Bintje I 29-31, Apart 22-28, Bonken 40-42, Drielingen 15, Kriel 85-90, Ei genheimer 30-36. Aanvoer 190 ton. St.Maartensdijk 25 aug. Bintje 20,60-26,10, Bonken 35,50- 38,90, Drielingen 14,50, Kriel/ 92,10, Gloria 24,-, Gloria Kriel 85,40, Ei genheimer 28,90-29,-. Aanvoer 70 ton. borchwerf 8. postbus 120. I kromme elleboog postbus ir> 4700 AC roosendaal. tel 01650 32900 l4650 AA steenberrjer». tol P1670-63940 <u 13 inleidend woord naar aanleiding van Psalm 138, terwijl ds. W. Vroegindewey uit Barneveld een korte preek hield over de tekst "Zonder Mij kunt gij niets doen". Ds. Vroegindewey wees er op, dat het er niet om ging in de gemeente verdeeldheid te zaaien, maar om trouw te zijn tegenover God, dat een chr. school werd gesticht. We hebben im mers niet genoeg aan het intellect alleen. Als op de school ook de Bijbel wordt gebracht, moeten we toch de vrucht aan God overlaten. Na de prediking was er een korte toespraak van het nieuwe schoolhoofd, die waarschuwde geen wonderen te verwachten, van een chr. school, maar wel verzekerde dat het on derwijs er anders is. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer P. Quist uit Sint Annaland namens de andere chr. scholen op Tholen en door de heer Chr. Kalle eveneens te Sint Annaland na mens het personeel van die andere scholen. Een slotwoord werd gesproken door ds. J. Brons, hervormd predikant van Scherpenisse. Zaterdag 1 september was er voor de ouders en andere be langstellenden gelegenheid tot bezichti ging van de nieuwe school, nadat in de ochtenduren de eerste leerlingen een herinnering aan de opening hadden ontvangen. Op maandag 3 september 1956 werd met de lessen begonnen. Na een niet zo lange periode Krieger, was het vooral de heer Post, toen uit Ame- muiden die vele jaren hoofd van de chr. school was in Sint Maartensdijk. In haar 25 jarig bestaan kende de schoolstichting nog een keer een vrij hevige beroering, nl. in het jaar dat prinses Irene trouwde met de katholieke Spanjaard Don Carlos en overging naar het Roomse geloof. De Smerdiekse school had namelijk de naam van de prinses gekregen bij de officiële inge bruikname, maar dat vond het bestuur na het huwelijk van de prinses niet meer gewenst. Bij het bekendmaken van dat voornemen haastte zich zowel de pro vinciale- als de landelijke pers naar Sint Maartensdijk om verslag te doen van de uitgeschreven buitengewone ledenver gadering. Die bleek echter niet open baar te zijn en tijdens die bijeenkomst viel de naar we ons herinneren, vrijwel algemen beslissing om de naam van de school te veranderen in Juliana van Stolbergschool. Het was naar buiten in die 25 jaar de enige beroering van een school, die in middels ter plaatse als een vanzelfspre kend wordt beschouwd en mede daarom komende woensdag 2 september de herdenkingsdienst houdt van het zilve ren bestaan. Enkele jaren geleden werd schoolhoofd Post opgevolgd door de heer A.B. Goedhart. De Juliana van Stolbergschool telt nu 100 leerlingen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 9