THOLENDERWIJS KWF heeft niet genoeg BEVUILING VAN GAZONS EN STRATEN informatierubriek van de gemeente tholen BEVOLKINGSONDERZOEK BAARMOEDERHALSKANKER NAAR RATTEN GEZIEN;? BEL HET GEMEENTEHUIS! WIJZIGING WERKLOOSHEIDSWET EN WET WERKLOOSHEIDSVOOR ZIENING AANTASTING DOOR BACTERIE- VUUR ONRUSTBAREND VAN DE BIBLIOTHEKEN OFFICIËLE PUBLIKATIES OVERDENKING OVERWEGING Donderdag 27 augustus 1981 EENDRACHTBODF SPREEKUUR WONINGSTICHTING SPREEKUREN B. EN W. N.H.Poortvliet voor Commissie voor Opzicht Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 In 1 977 werd in deze Gemeente voor de eerste maal een bevolkings onderzoek gehouden naar baarmoederhalskanker. Het gaat hier om een onderzoek waartoe alle vrouwen van 35 tot 53 jaar één keer in de 3 jaren worden opgeroepen. In de jaren 1977 tot en met 1979 hebben alle vrouwen in genoemde leeftijdsgroep dus gelegenheid gehad aan het onderzoek deel te nemen. In 1 980 startte een nieuwe 3-jarige ronde en dit jaar omvat het onderzoek de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1928, 1931, 1934, 1937, 1940, 1943, en 1946. Deze dames krijgen tijdig een persoonlijke uitnodiging door middel van een oproepkaart voorzien van de nodige inlichtingen, (o.a. datum, tijd en plaats van het onder zoek). Het onderzoek wordt gehouden van donderdag 10 tot woensdag 16 september 1981. Een rijdende onderzoekauto zal daartoe in elke woonkern bij het Wijkgebouw van het Groene Kruis standplaats inne men. Uit statistische gegevens blijkt dat in Nederland ongeveer 400 vrou wen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. Deze aandoening kan in het allereerste begin, wanneer de vrouw nog geen klachten heeft, ontdekt worden door middel van het maken van een uitstrijkje. In het geval dat er bij het onderzoek een afwijking wordt gevonden, kan een behandeling volledige genezing brengen. Voor vrou- wen die aan de baarmoeder geopereerd zijn is het toch raadzaam aan de oproep gehoor te geven. De uitstrijkjes zullen worden afgenomen door een daarvoor speciaal opgeleid team. Het afnemen van het uit strijkje duurt slechts enkele minuten. Het uitstrijkje gaat voor celon- derzoek naar het streeklaboratorium te Bergen op Zoom. Dit onderzoek neemt enige tijd on beslag. De uitslag van elk onderzoek wordt aan de huisarts medegedeeld. Mocht er aanleiding zijn voor een nader medisch onderzoek dan ont vangt betrokkene bericht van de huisarts of een verzoek van het labo ratorium zich op grond van het onderzoek met de huisarts in verbin ding te stellen. Aan de onderzochte vrouw wordt een stencil uitgereikt waarop staat vermeld binnen hoeveel weken de uitslag bekend is. Degene die vóór die tijd geen bericht van de huisarts heeft ontvangen kan in het algemeen aannemen dat het onderzoek gunstig is verlopen. De deelneemster zal ondanks de subsidie ook aan het onderzoek fi nancieel moeten bijdragen, nl. 10,— Een grote opkomst zal een stimulans zijn om van overheidswege een bevolkingsonderzoek naar kanker van de baarmoederhals te blijven subsidiëren. Alhoewel klachten over overlast van ratten zich in het algemeen in de winter aandienen, werd de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeentehuis ook de afgelopen zomerperiode met dergelijke klachten verrast. Onderzoek naar deze klachten wees uit dat er in alle gevallen sprake was van "eigen schuld". Zo werd in een aantal gevallen dagelijks op dezelfde plaats voed- selresten op de grond uitgestrooid voor de vogels. Ook het verzamelen en het opslaan van voer voor konijnen op een gemakkelijk bereikbare plaats bleek de rattenoverlast in de hand te werken. Juist de aanwezigheid van voedselbronnen doet een gunstig leefkli maat ontstaan voor de bruine rat. Onder gunstige omstandigheden vermenigvuldigt het dier zich razendsnel, met alle gevolgen van dien. Ratten moeten bestreden worden. De rat veroorzaakt economische schade door vreterij, knagen en bevuilen van voedsel. In de veeteelt onder meer door het doden van pluimvee, jonge biggen en vogels. Bruine ratten vormen als dragers van ziektekiemen een bedreiging voor xie gezondheid van de mens, huisdier en vee. Voor de mens gevaarlijke ziekten zijn bijvoorbeeld paratyphus en de ziekte van Weil. Gevaarlijke veeziekten zijn ondermeer mond- en klauwzeer, varken spest en vogelpest. Heeft u ergens ratten ontdekt, of hebt u er last van, meldt u dat dan zo spoedig mogelijk aan de afdeling gemeentelijke ontwikkeling van het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 145. De werkloosheidswet en de Wet werkloosheidsvoorziening zijn gewij zigd. Deze wijziging houdt een verlening van de gewerkte-dagen- eis. Voor het recht op uitkering ingevolge de Werkloosheidswet en de Wet Werkloosheidsvoorziening geldt, dat een werknemer, om voor een uitkering in aanmerking te komen, in de 12 maanden vooraf gaande aan de werkloosheid, tenminste op 1 30 dagen in dienstbe trekking moet hebben gewerkt. Dagen waarop een werknemer zijn dienstplicht heeft vervuld worden gelijkgesteld met dagen waarop in dienstbetrekking is gewerkt. Wanneer werkloosheid intreedt binnen 1 2 maanden na afloop van een periode waarin de werknemer wegens arbeidsongeschiktheid of wer kloosheid een uitkering heeft ontvangen op grond van de Ziektewet of de Werkloosheidswet wordt de periode van 1 2 maanden verlengd met de periode waarin die uitkering werd ontvangen. Het is daarom van groot belang om de periodes van arbeid, ziekte en werkloosheid te kennen om te kunnen berekenen of de termijn van 1 30 dagen arbeid in dienstbetrekking wordt gehaald. Daarom wordt alle werknemers in loondienst aangeraden om zelf gegevens bij te houden waaruit bij eventuele werkloosheid het arbeidsverleden duidelijk blijkt. Wanneer immers uit het arbeidsverleden niet blijkt dat er op 130 dagen dienstbetrekking is gewerkt kan geen uitkering ingevolge de Werkloosheidswet en/of de Wet Werkloosheidsvoorziening worden verleend. DewerklozevantdanterugopdeRijksg roepsvoorziening Werk loze Werknemers. De groepsregeling is gebaseerd op de bepalingen van de Algemene Bijstandswet en voorziet in de noodzakelijke kosten ■van het bestaan. Dit houdt in dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkhe den die de werkloze zelf heeft. Wanneer een werkloze een vermogen bezit dat hoger is dan het bescheiden vermogen 14.200,— voor een echtpaar en 7.100,— voor een alleenstaande) dan zal de aan vrage worden afgewezen. Wanneer dit vermogen bestaat uit een eigen zelfbewoonde woning dan is alleen bijstand mogelijk in de vorm van een krediethypotheek. Er moet dan een notariële akte worden opge maakt en voordien moet uw woning worden getaxeerd. Hoewel u en uw vrouw verder niets merken van de belasting van uw woning wordt het toch als minder prettig ervaren om de eigen woning "op te moeten eten". Daarom is het zo belangrijk dat u uw arbeidsverleden kunt aantonen. In uw belang raden wij u dringend aan de gegevens van arbeid, ziekte en werkloosheid bij te houden. U dient te noteren, data van aanvang en beëindiging van uw werk, néam en adres van uw werkgevers en de data van aanvang en beëin diging van ziekte en werkloosheid. Deze gegevens dient u te overleggen bij uw aanvrage om een uitkering ingevolge de Werkloosheidswet en de Wet Werkloosheidsvoorzie ning. De aantasting van meidoorns door het bacterievuur heeft dit jaar onrustbarende vormen aangenomen. Dit geldt niet alleen voor de traditionele haarden zoals Zeeland en Zuid-Limburg. Er is sprake van min of eer e sti e antastingen in het gehele land. Hoewel de ziekte zich dit jaar sterk heeft uitgebreid is er volgens de Plantenziektenkundige Dienst (PD) in Wageningen nog geen reden tot paniek. Veel meidoorns zijn dit jaar het slachtoffer geworden van het zogenaamde bacterievuur, maar ook - meer dan in voorgaande jaren - de Cotoneaster. Dit geldt met name de breedbladige soorten. De enige directe wijze van bestrijding van het bacterievuur is het verwijderen van de aangetaste heesters en bomen. De Plantenziek tenkundige Dienst kan een beheerder of eigenaar van de zieke ge wassen verplichten deze terstond te vernietigen. Dit is geregeld in een Ministeriële Beschikking. De plantsoenendienst van de gemeente Tholen plant sinds enige jaren zo min mogelijk bomen en heesters aan die gevoelig zijn voor het bacterievuur. De meidoorn en cotoneaster zijn al genoemd. Andere veel toegepaste bomen en heesters die als waardplanten voor het bacterievuur bekend staan zijn: Cydonia, Malus, Pyrancantha, Pyrus, Sorbus en Stranvaesia. Ook particulieren wordt geadviseerd geen of zo min mogelijk van deze soorten in hun tuinen te verwerken. Het bacterievuur is besmettelijk. Door zijn besmettelijkheid en zijn ernstige gevolgen voor de aangetaste plant vormt de ziekte een gevaar voor de pere- en appelteelt. Het bacterievuur werd tot voor enkele jaren nog het perevuur genoemd. Dat is veranderd omdat de oude naam in wezen de peer verdoemde, terwijl de ziekte in vele geslachten voorkomt. Hoe kunt u het bacterievuur herkennen? Kenmerkende symptomen zijn: in het voorjaar vochtige kankerplekken op stam en dikkere takken. Verwelkende of verdroogde bloesems. In de zomer verwelkende of verdroogde scheuten, veelal beginnend aan de top. Verwelkende, later verdroogde bladeren, bruin tot zwart wordend, eerst aan de vruchtspoortjes en de scheuten, later aan de takken. Verwelkende of verdroogde bloesems van Cotoneasters en andere laatbloeiende struiken en van de nabloei van peren. Soms (tot in de herfst) aan takken of stam met verwelkende of verdorde scheuten druppels bacterieslijm, die eerst wit zijn, maar snel oranje en later geelbruin worden. In deherfst en winter verschrompelde jonge vruchtjes of bloemtrossen die aan de takken zijn blijven hangen. Kan kerplekken op stam en dikkere takken. Kenmerkend is. dat de verdroogde bloesems, bladeren en vruchtjes niet afvallen, maar lang blijven zitten, tot in de winter toe. De ziekte ver spreidt zich dikwijls snel door boom of struik. Bij aansnijden van de bast onder een aantasting wordt een roodbruin gevlamde verkleuring zichtbaar, later wordt deze verrotting bruin en veelal vochtig. Wat moet men doen? Controleer regelmatig vanaf de bloei tot aan het eind van het groei seizoen bovengenoemde bomen en struiken. Controleer de bloesem in het bijzonder gedurende en kort na de bloei en let later in het seizoen ook op de scheuten. Vooral laatbloeiende pererassen, meidoorns en contoneasters verdienen extra aandacht. Controle is vooral belangrijk, indien na regen een periode van warm weer volgt. Zodra u in uw tuin het bacterievuur hebt ontdekt, is het zaak de aangetaste boom of struik zo spoedig mogelijk te verwijderen. De verwijderde plant of struik dient u in stukken te zagen en, bij voorkeur in een huisvuilzak, aan de gemeentelijke huisvuilophaaldienst aan te bieden. Bij twijfel over de aard van de ziekte kunt u kontakt opnemen met de gemeentelijke plantsoenendienst: telefoon 01666-2955, toestel 146. De gazons in de gemeente Tholen zijn zo langzamerhand niet meer te betreden door de vele uitwerpselen van honden in het gras. Volwas senen hebben dan nog het vermogen om er een soort "hindernisrace" van te maken, waardoor de schade aan de schoenen en kleding be perkt blijft. Maar kinderen die zich eens fijn in het gras willen uitleven, komen meestal pas later tot de ontdekking dat het gazon uitgebreid als hondentoilet is gebruikt. Niet alleen wandelaars en spelende kinderen hebben veel hinder van de bevuiling van de gazons, dat geldt zeker ook voor de maaiers van het gras. In sommige plaatsen is een oplossing van het hondenprobleem ge zocht door het aanbrengen van zogenaamde "hondentoiletten". Maar het is inmiddels al bewezen dat dit meestal ook geen verbetering breng. Alleen als deeigenaren/an honden wat bewuster handelen, is er hoop op betere tijden. Het gaat eigenlijk toch om een paar simpele regels: - Laat uw hond de behoefte doen in de goot of eventueel op uw eigen erf. - Mocht te trottoir of het gazon door uw hond bevuild worden, ruim het dan zelf op. Wie zich als hondenbezitter aan deze simpele regels houdt, bespaart anderen heel wat ergernis. U kunt Uw hobby dan ook aannemelijk maken bij dat deel van de bevolking, dat om wat voor reden dan ook geen hond willen houden. Voorlezen in de bibliotheek te Sint-Maartensdijk Met ingang van woensdag 2 september a.s. wordt er in de Smerdiekse bibliotheek voorgelezen. Dit voorleesuurtje wordt gehouden elke 1e. en 3e woensdag van de maand en wel voor de kleintjes (tot 7 jaar) om 14.00 uur en voor de groteren om 14.30 uur. Openingstijden bibliotheek te Tholen De openingsuren van de openbare bibliotheek aan de Stoofstraat te Tholen zijn als volgt: maandag, dinsdag en vrijdag: 14.00 - 15.30 uur volwassenen 1 5.30 - 1 7 .00 uur jeugd woensdag: 14.00-15.30 uur jeugd 15.30 - 17.00 uur volwassenen Op donderdag is de bibliotheek de gehele dag voor het publiek geslo ten. Het bestuurvande Stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een bouwplan ingediend door 1de heer J.J. de Wilde, Ceresweg 2 te Tholen voor het bou wen van een woning op het perceel, kadastraal bekend Tho len, sektie P, nummers 316 en 317 plaatselijk gemerkt Boomdijk 5; 2. de heer J.B. Leunis, Schoolstraat 10 te Poortvliet voor het vergroten van een woning op het perceel, kadastraal bekend Poortvliet, sektie N, nummer 666, plaatselijk gemerkt Schoolstraat 10. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gede puteerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 28 augustus tot en met 10 september 1981 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwteke ningen liggen gedurende deze termijn tergemeente-sekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter in zage. Sint-Maartensdijk, 27 augustus 1981 Burgemeester en wethouders van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van hét kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 31 augustus 1981 in het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wethouders C.J. Moerland en J. Versluijs Het spreekuur van wethouder L.J. Koopman komt deze week nog te vervallen wegens ziekte van betrokkene, doch naar verwachting zal hij op 1 september zijn werkzaamheden weer hervatten. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. HOOP "Hoop op God" Ps 43:5b De Heere is in het leven van deze psalmdichter al vaak zo goed geweest. Maar nu is hij zo neergebogen, zo in de put. Omringd van vijanden, in moeilijke omstandigheden, weet hij geen raad. Worstelt hij om er boven uit te komen. In zijn ziel is er toch dat verlangen naar God, naar Gods huis, naar Gods altaar. Daar kan hij toch niet buiten. In deze worsteling gaat hij nu zijn ziel bestraf fen. "Wat buigt gij u neder, o mijn ziel". Is het wel goed zo neergebogen te zijn? Gooi het net eens aan de andere zijde. Zie eens af van de omstandigheden. Zie eens af van jezelf. HOOP OP GOD. U bent misschien ook zo onrustig, zo ra deloos. Maar is dat wel goed? Heeft de Heere dan geen wonderen gedaan in uw leven. Bewijst juist dat brandende ver langen naar Hem, naar Zijn gunst, naar Zijn gemeenschap nfet, dat Hij in uw leven dat goede werk begonnen is? Hoop dan op God. Hoop niet op jezelf, dan is er geen enkele verwachting. Maar hoop op God. Hij zal nooit laten varen, wat Zijn hand begon. Zou Hij uw hart hongerig maken naar Hem en u niet verzadigen? Zou Hij uw ziel bedroefd maken naar Hem en u niet vertroosten. Hoop op God en U zult Hem loven. Hoop op God de Vader, Die u liefgehad heeft met een eeuwige liefde. Hoop op God de Zoon, Die voor al uw zonden volkomen betaald heeft. Die Zich voor u doodgeliefd heeft aan het kruis. Hoop op God de Heilige Geest, Die u in alle waarheid leidt, u heiligt, u bewaart. U Christus steeds dierbaarder maakt, zo dat u door de Heilige Geest mag zeggen dat Jezus de Heere is. Hoop op God drieënig, in Wie alles is, wat een arm schuldig, zondig mensenkind nodig heeft. Stel al uw hoop op Hem. Ver wacht alles van Hem. Zie van vattes af buiten Hem. En u zult Hem loven. Nu, m'n lezer hoopt u al op God? Zeg het eens, waar hoopt u op? Op uw geld? Op uw kracht? Op uw man, vrouw, kinde ren? Op uw nette leven, trouwe kerk gang? Allemaal ijdele hoop. Alle hoop buiten God zal u een keer ontvallen. Alle hoop buiten Jezus Christus en Zijn volmaakte gerechtigheid, zal tekort schieten. Alle hoop op uw eigen gerech tigheid, uw doen en laten, zal u in de steek laten. Alle hoop op een opper vlakkige godsdienst, waarin Ged niet de hoogste en eerste plaats heeft, zal u ont vallen. Maar de hoop op God zal nooit beschamen, omdat de liefde Gods in onze harten is uitgestort. Waardoor ze zoeken en bedenken de dingen die boven zijn. Die hoop doet al ons leed verzachten Kom, reisgenoten 't hoofd omhoog, Voor hen, die 't heil des Heeren wach ten, Zijn bergen vlak en zeeën droog. Scherpenisse D.J. Budding. Op maandag 24 augustus a.s. gaat de traditionele grote jaarlijkse kollekte van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding weer van start. Het KWF heeft genoeg enthousiasme, onder de duizenden bestuursleden en kontaktpersonen in de 1500 plaatselijke afdelingen die het KWF verspreid over geheel Nederland telt. Genoeg inspiratie onder die duizenden vrijwilligers, die de afgelopen maanden zeer veel organisa torisch voorbereidend werk hebben verricht om deze kollekte van start te kunnen laten gaan. Het KWF heeft redenen genoeg. Er zijn nog genoeg projecten die moeten wor den gefinancierd. De kerkeraad van de hervormde ge meente Poortvliet is dinsdag 18 augustus verschenen voor de Regionale Commis sie voor Opzicht van de N.H.Kerk in Eindhoven. Dit is een zelden voorko mende zaak, maar de Provinciale Kerk vergadering (PKV) had de Poortvlietse kerkeraad aangeklaagd omdat het pas toraal werk niet naar behoren zou ge beuren. Eerder waren er al verwikkelin gen met de bevestiging van gekozen en herkozen ambtsdragers en het ontslag van organisten. Ten aanzien van deze laatsten, heeft de P.K.V. de kerkvoogdij in het gelijk gesteld. Voor wat de ambtsdragers betreft, is de kerkeraad nog steeds niet volledig. Er zijn al ge ruime tijd twee vacatures voor ouder ling. Tegenover de Regionale Commissie voor Opzicht in Eindhoven bracht de kerkeraad naar voren, wel aan pastoraal werk te doen, maar geen mogelijkheden te zien dat ook bij de bezwaarden in de praktijk te brengen. Volgens de kerke raad is dat steeds geprobeerd, maar een aantal Poortvlietse hervormden wil niet onder het gehoor van ds.Tj. de Jong ko men. Toch komen er volgens de kerke raad meer mensen dan voorheen naar t de kerk:210-240 vanwie er 70 van elders komen. Bij de vorige predikant, ds.G.H.Abma, kwamen er 120-140 mensen naar de kerk. Toen gingen er 40 inwoners van Poortvliet naar de her vormde predikant ds.D.J.Budding in Scherpenisse en 30 naar de Gerefor- meerde Gemeente in Poortvliet. De kerkeraad voert aan, dat die zeventig mensen de pen toen ook niet hebben gegrepen. Nu zijn er inwoners die niet bij ds.de Jong naar de kerk willen en naar elders gaan. Volgens de kerkeraad zouden die bezwaarden de gemeente nu ook met rust moeten laten, zoals dat eveneens bij de vorige predikant ge beurde. De kerkeraad vindt het een hele bedroevende zaak, dat er zulke moei lijkheden ontstaan zijn. De Regionale Commissie voor Opzicht zal te zijner tijd uitspraak doen. Verwacht wordt echter voor 1981 een totaalbedrag van 39 miljoen te moe ten uitkeren ter financiering van projec- ten op het terrein van wetenschappelijk onderzoek, voorzorg, begeleiding en voorlichting. Daarnaast heeft het KWF aanzienlijke verplichtingen op zich genomen, onder andere ten aanzien van het wetenschap pelijk programma van het Nederlands Kanker Instituut in Amsterdam (dat het Research Laboratorium en het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis omvat), van het Rotterdamsch Radio-Thera peutisch Instituut en van wetenschap pelijke projecten, die wordeh uitgevoerd in verschillende kankerinstituten en kankercentra in Nederland. De subsi diëring van wetenschappelijk onderzoek vindt plaats via financiële steun aan wetenschappelijke projecten, die een gemiddelde looptijd hebben van vier jaar. Dit betekent in feite dat vele tientallen miljoenen guldens al op papier zijn toe gezegd ter financiering van deze langlo pende projecten. Om dit mogelijk te maken en om te voorkomen dat deze uiterst belangrijke onderzoekingen plotseling - wegens geldgebrek - zouden moeten worden stopgezet heeft het KWF speciale reserves gevormd van waaruit de financiering van deze pro jecten gegarandeerd kan worden. De strijd moet kunnen doorgaan. Het KWF heeft uds genoeg argumenten om u ervan te overtuigen dat die strijd niet tevergeefs is. Bijna 40% van alle kankerpatiënten geneest hans. Elk jaar kunnen meer kankerpatiënten, dank zij de medische vooruitgang, terugkeren bij hun gezin. Toch blijft het een feit dat van elke vier landgenoten er één overlijdt, aan de ge volgen van kanker. Daaromhet KWF heeft redenen genoeg om u te vragen dit jaar - ondanks moeilijke tijden - méér te geven dan vo rig jaar. En -, zoudt u mee willen helpen met koliekteren? Graag. Geef dan even een berichtje aan: M.J. Hoogedeure-Kievit, M. v. Gelre- straat 88, 4691 HR Tholen tel: 01660- 2786. Het KWF heeft nog genoeg kollekte- bussen die gevuld moeten worden. Het KWF heeft echter nooit genoeg koliek- tanten! Om te helpen bij de kankerbestrijding. Waar nooit geld genoeg voor is. U mag best weten dat het KWF daarom zorgen genoeg heeft. Daarom, geef: daar kén en mag u niet omheen. Geef genoeg! Als Cerielke negen maanden achter de rug heeft, krijgt hij een andere pelotonscommandant. Eerste luitenant Cnopus keert terug van de krijgsschool en wordt weer commandant van het Tweede Peloton. De eerste morgen begint al met paardrijden in de binnenmanege, het weer is slecht en niet geschikt om uit te rukken. Als Cerielke op de lijst'ziet hoe de paarden zijn ingedeeld, ziet hij dat 190 achter zijn naam staat. Ook dat nog, hij is toch al zenuwachtig met die nieuwe commandant en dan ook nog 190. Een verveld lastig paard, dat niet mag springen om z'n ondeugende eigenschappen. Als ze in de manege staan opgesteld, begint de ellende al meteen. "Jij daar," zegt hij tegen Cerielke, "op de korte zij afwenden over de hindernis en op de korte zijde invoegen." Ze hebben het al honderden keren gedaan, maar die nieuwe com mandant weet helemaal niet dat 190 niet mag springen. Maar als Cerielke op de korte zijde afwendt, denkt hij opeens aan de woorden van de oude baas. Je moet één zijn met het dier, het is geen verlengstuk van de mens. Er is helemaal geen aarzeling of angst meer in Cerielke als hij met z'n benen het dier aanspoort zodat het in galop overgaat. Zonder enige moeite leidt Cerielke het paard over de hindernis. Zo gaat het nog enkele malen tijdens het lesuur. Als luitenant Cnopus onder het paardenpoetsen naar het bureau gaat, vraagt hij de opperwachtmeester, die bij het Tweede Peloton hoort: "Sinds wanneer springt die 190? Perongeluk liet ik hem over de hin dernis gaan, of is dat al langer in orde?" "Bij mijn weten heeft 190 nooit eerder gesprongen, tot op heden zeker niet." Als de wachtmeester de indelingslijst ziet, verbaast hij zich over het feit dat 190 achter Cerielke's naam staat. Nu wordt het mooi. Als Cerielke 's avonds op stalwacht komt en gehaast de lege haver- zakjes ophaalt, waarschuwt hij de wachtmeester als deze de deur van de voerkamer sluit. "Wachtmeester, hier is nog een zootje." "Bij jullie thuis is 't een zootje", snauwt deze terug. Twee dagen later is 190 opnieuw ingevuld achter Cerielke's naam. Er is intussen sneeuw gevallen en opnieuw worden de paarden afge reden in de binnenmanege. Hoewel de wachtmeester optreedt als in structeur, is luitenant Cnopus toch aanwezig. De wachtmeester twijfelt, of die 190 nu moet afwenden en springen of niet zoals voorheen. Als één van de eersten wijst de luitenant Cerielke aan. Het gaat goed en voor het eerst in zijn soldatentijd krijgt Cerielke zelfvertrouwen. Het blijft ook de volgende weken goed gaan. De luitenant is Cerielke goedgezind, maar laat daar niets van blijken. Half januari moet Cerielke met luitenant Cnopus mee als oppasser. Ze zijn tijdelijk gedetacheerd in de Cavaleriekazerne in een andere gar nizoensplaats. De eerste avond na zijn aankomst gaat hij even de stad in om een brief aan zijn ouders te posten. Het is bijna tien uur en hij heeft geen avondpermissie. Hij moet zich haasten om op tijd binnen de poort te zijn. Voor hem klikken de hakjes van een verpleegster over het voet pad. Bij de kliniek van dokter Struiken aarzelt ze even in de donkere ingang. Er was iets bekends aan de soldaat die bij de brug passeerde en zich even ophield bij de brievenbus. Plotseling stopt Cerielke als hij de donkere ingang passeert en het verpleegstertje hem aanspreekt. "Je.....je....bent toch Cerielke Vandolme niet?" vraagt ze onzeker. Verbaasd houdt Cerielke zijn schrèden in. Hoe is het mogelijk, dat het meisje zijn naam noemt op de eerste avond dat hij hier is. Het moet dan iemand uit zijn eigen omgeving zijn, van thuis. Wat onzeker haalt hij de schouders op. "Ja, ik ben Cerielke Vandolme, maar ik herinner me u niet Het meisje doet enkele stappen naar voren, zodat ze meer in het licht van de gaslantaarn komt. "Ik, Cerielke, ben Fella Ester." Haar zachte stem eindigt met een zucht, al wacht ze ademloos af welke uitwerking die mededeling op de jongen heeft. "Fella Ester? Fella Ester Doonac van het Liere!" De ongelovigheid klinkt in zijn stem. Het is alsof hij zeggen wil; kom, maak er nu geen geintje van, je bent net zo min Fella Ester als mijn grootmoeder. En toch is het waar, als hij haar aanstaart en met zijn blikken haar gelaat aftast, gaat de twijfel over in verbazing. Hoewel ze vroeger het kleine bewegelijke stempel van haar vader meedroeg, nu is er meer van het slanke, statige in haar houding, dat haar moeder kenmerkte. Ze staan beiden wat stijf en onwennig tegenover elkaar. Fella Ester, die het spijt dat ze Cerielke aansprak. Cerielke's verbazing, dat hij Fella Ester, om wie hij stilletjes heefi gehuild toen ze wegging, geheel was vergeten. Hij heeft de laatste jaren niet meer aan haar gedacht, ze was volledig uit zijn gedachtenwereld verdwenen. Opeens herinnert hij zich, dat hij binnen enkele minuten op het avondappèl moet zijn. "Ik ga zo," zegt hij, "ik moet zo binnen zijn." Als hij een paar stappen wegloopt, maar zich dan toch nog even omdraait, staat Fella Ester nog steeds doodstil. "Zie ik je nog?" Zo niet weggaan, denkt hij opeens, Fella Ester hoort bij een verleden dat veel angst en verdriet bracht, voor hem en voor haar. Hij doet een paar stappen terug en staat weer voor haar en strekt zijn hand uit. Zachtjes houdt hij haar hand vast. "Ik moét me haasten, het is zo tien uur. Fella Ester, mag ik je nog eens ontmoeten als er een vrije avond is? Er valt nog zoveel te praten, Fella Ester." "Deze week niet meer, ik heb een vrij weekend, ik ga misschien wel naar 'het Liere'. Haastig stapt hij weg als ze zich omd aait en aanbelt bij de kliniek. Ais hij eenmaal op zijn kleine brits ligt, voelt hij zich minder eenzaam in de vreemde en benauwde kazerne. Hier niet zo heel ver vandaan is Fella Ester en verwonderlijk genoeg zijn z'n gedachten voortdurend bij haar. Het lijkt hem onmogelijk dat het kleine kind waarvoor hij in haar eerste schooljaren moest zorgen, zo veranderd is. Urenlang ligt hij wakker, hij weet niet of haar ouders ook hier wonen en waarom ze nu juist verpleegster is. Het lag toch veel meer voor de hand dat een dochter van meneer Doonac zou studeren aan een hogere school, zoals haar broer Albert. Het zijn allemaal vragen, die misschien niet eens beantwoo d wo den. Zaterdag en zondag is ze vrij, een vaste afspraak heeft hij niet met haar en toch zou hij heel graag willen weten hoe het met haar is gegaan. Het is zeker acht jaar geleden dat ze van 'het Liere' weggingen. Hij weet helemaal niet hoelang hij op deze kazerne blijft, toevallig is hij aange wezen als oppasser van de luit. Ze kunnen ook nog terug naar de andere garnizoensplaats. Cerielke weet het niet. De officieren worden soms voor korte tijd naar een andere kazerne gedetacheerd. Enfin, afwachten maar. Zuchtend draait hij zich om. Er rumoeren nog een paar soldaten, die met avondpermissie zijn geweest. "Heb jij nog kuch?" vraagt er één met een harde stem, "ik stik zowat van de hon- ger.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5