Zaterdag appels kijken in kwekerij de Hoogmaker Onthulling monument bij opening jachthavenTholen 't Was toch fijn op schoot PI F H broekHEU 25 jaar School met de Bijbel te Sint Maartensdijk BOUMAN POTTER Tandarts Van Tuijn moet stoppen Activiteiten Muzikale hulde 65jarig bruidspaar Vier kandidaat hoofdingelanden Vrijdag/zaterdag braderie Tholen Zaterdag zomermarkt in Poortvliet Donderdag 27 augustus 1981 37e Jaargang no. 42 Open dag van Thoolse fruittelers in Oud-Vossemeer De Thoolse fruittelers nodigen zaterdag alle belangstellenden uit, James Grieve te proeven in fruitkwekerij de Hoogkamer aan dé Langeweg te Oud-Vossemeer. Er is echter meer tijdens deze 'open dag', waarop men uitgebreid kennis kan maken met de fruitteelt. Voor de kinderen zijn er bovendien stickers, een kleurplaat en folders. Iedereen is welkom 's morgens van 9 tot 12 en 's middags van 2 tot 5 uur. 300 hectare Bevloeiing _J&OINI 1NG INRICHTING- s—4 Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet J.J.de Wilde(54) uit Tholen, B.Vermue(49), T.A.Vogel(52) en M.A.Schenk(41) allen uit Sint-Philipsland, zijn kandi daat gesteld als hoofdingelan- de van het waterschap Tholen. Aangezien er voor elk van de vier vacatures maar één kan didaat is, behoeven er geen verkiezingen te worden ge houden. Ruim 60 leerlingen Lid\erenigjng Goud-en Zilversmeden C. Wouters P. Vos E. van Tuijn, Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15.50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. De paar maanden waarin er velen meerdere weken wat gas terugnemen, zijn als september zijn intrede doet, voorbij. Daarmee is men dan nog niet in de volle vergaderperiode beland. Wat dat betreft zou men geneigd te zijn te zeggen: gelukkig nog niet. Maar als de schollen zijn bouwvakkers al weer aan de dagelijkse beslommeringen gewend zijn en alleen de wat latere vakantie ganger nog een extra tochtje onder neemt, staan we toch aan de vooravond van toenemende verenigingsactiviteiten., In september zet dat in met nogal wat jubilea. Een tachtigjarige gymnastiek vereniging in Tholen, een zilveren lage re school in Sint-Maartensdijk en wat dieper in september, een honderdjarig muziekkorps. Het vergt altijd extra inzet van de betrokken bestuurders en êan- verwanten. Daarnaast echter gaat ook het normale verenigingsleven weer langzamerhand zijn gang, zowel op het kerkelijk als op het maatschappelijk erf. Al eerder werd in deze kolommen on derstreept, dat dit niet moet worden on derschat. Op allerlei terrein pogen de betrokkenen het beste beentje voor te zetten- Bibliotheken, jeugdverengingen, bejaardensociëteiten, vrouwenvereni gingen, kortom het complete sociaal en cultureel verenigingsleven steekt de voelhorens uit om aan de zomer van 1982 weer een programma rond te krij gen. Dit najaar zullen bovendien ook poli tieke activiteiten extra aandacht krijgen. Niet alleen wegens de zo langdurige na tionale kabinetsformatie, maar in 1982 staan ons weer twee verkiezingen te wachten: voor de provinciale staten en de gemeenteraad. Ook dat vergt een maandenlange en dus tijdige voorberei ding in een democratisch land. Vanaf de onderste laag - de burger - tot aan de gekozene toe is immers een vrij lange weg. Het is niet alleen dat we de jaren door respect opbrengen voor al die vereni gingsbestuurders die het telkens op nieuw weten klaar te spelen, dat hun leden krijgen, wat als het ware automa tisch wordt verwacht. Dan wordt het lang niet altijd stilgestaan bij wat dat aan vrije uren vergt. Het respect mag er eveneens zijn voor de politici, die even eens aan een lange voorbereiding moe ten werken. Nu lijkt de politiek met zo'n lange kabinetsformatie niet zo erg 'in' te zijn, maar als het er op aan komt en de afstand van bestuur tot bestuurde is korter, dan is er toch al snel het mee leven en de belangstelling. Aan de vooravond dan van talrijke ver enigingsactiviteiten en aan de nog wat verdere voorbereiding van die politieke inspanningen, is het vooral van belang, dat voor die activiteiten, voor al dat streven, hetzij ten behoeve van ëong, het zij ten behoeve van ouderen, het nodige respect blijft voor die ander. Dan wordt althans ook het gebod van de naaste lief te hebben als zichzelf, wat meer in de praktijk gebracht. Een muzikale hulde van O.V.M. voor de Vossenkuil in Oud-Vossemeer vormde maandag een van de festiviteiten tijdens de viering van de 65-jarige bruiloft van het echtpaar Havermans-Ettienne. 's Morgens begon het feest in bejaarden centrum de Vossemeren in Nieuw-Vos- semeer. Vanaf de woonkamer naar de gemeenschapsruimte was alles versierd met bloemen en planten. Directeur Koelman riep het eerste 65-jarig bruidspaar in zijn bejaardencentrum een hartelijk welkom toe. De kleinkin deren zongen een welkomstlied. De be woners boden het jubilerende echtpaar eiken bijzettafeltjes aan, terwijl het per soneel fruit en een drankje cadeau deed. De kinderen en kleinkinderen boden een televisie aan, want het oude appa raat tyas enkele weken geleden stuk ge gaan. Nog meer gewaardeerd werd ech ter een schilderij, waarop de levensloop van het 65-jarige bruidspaar was weer gegeven. Dit werk van maritiem illus trator koos Hoogendijk uit St. Annaland vond iedereen grandioos. Burgemeester A.A. Rijstenbil feliciteerde het echtpaar Havermans per telegram vanuit zijn va kantieverblijf in Spanje, terwijl de Nieuw-Vossemeerse wethouders dat mondeling deden. Koningin Beatrix had ook een gelukwens gestuurd, evenals de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, die er nog een bloem stuk aan had toegevoegd. Het diner in de Vossemeren smaakte prima, 's Avonds was er in de Vossenkuil in het geboorte dorp Oud-Vossemeer een zeer drukke receptie, zodat het een onverge telijk feest werd voor het 65-jarig bruidspaar Havermans-Etienne. Met gunstige weersvooruitzichten kan men de open dag mooi combineren met een gezellige fietstocht, want met de auto rijdt men de Hoogkamer voorbij voordat men 't weet. Achter de hoge windschermen ligt echter één van de grootste fruitbedrijven van Tholen. Waar vroeger de kasteelboerderij van Jacoba van Beieren geweest moet zijn, ligt nu fruitkwekerij de Hoogkamer met 19 ha boomgaard. Eigenaar is dhr.J. van Dijk, die zes jaar geleden uit de provin cie Utrecht kwam. De Thoolse fruitte lersorganisatie N.F.O., die 25 bedrijven en 40 leden omvat, koos juist de Hoog kamer voor de open dag omdat de 19 ha boomgaard bij elkaar ligt. Bovendien zijn er veel nieuwe rassen aangeplant, terwijl ook de moderne druppelbevloei- ing te zien is. De Thoolse fruittelers ge ven tijdens de rondleiding op het bedrijf alle informatie. Op het einde van de zestiger jaren zijn er veel boomgaarden op Tholen gerooid zonder dat er teruggeplant is. De laatste jaren is Tholen één van de weinige ge bieden in ons land waar fruitteeltareaal uitgebreid is. Er is nu circa 300 ha waarvan 100 ha peren. Van half sep tember tot eind oktober vinden weer 250 Tholenaren (pluk)werk in de boom gaarden. Over belangstelling hebben de fruitkwekers niet te klagen, want er is liefhebberij genoeg om wat bij te ver dienen. Er is echter minder te plukken dan vorig jaar, want in sommige rassen is er wel 35% vorstschade. Bovendien hebben de appels en peren ook nog te lijden gehad van de grote hagelstenen. De resultaten van onderzoek en nieuwe ontwikkelingen laten ook de fruitteelt niet onberoerd. Stonden er in 1960 nog 1000 bomen per ha, nu is dat 3 a 4000. De produktie per man steeg van 27 kg per uur in 1960 tot nu 87 kg, dus maar liefst zestig kilo meer. Die ontwikkeling was echter ook hard nodig om de sterk stijgende kosten te kunnen bijbenen. Snoeien en plukken met een ladder kost veel te veel en daarom wordt de hoogte van de jonge aanplant beperkt gehou den, zodat men vanaf de grond kan snoeien en plukken. De zon kan ook beter bij de nieuwe bomen en dat is be langrijk voor de kleur en de smaak. De consument let scherp op het uiterlijk en daarom zijn de fruittelers al zover, dat ze de appels met een speciale behandeling gladder kunnen maken. De consument krijgt ook meer keus omdat het assorti ment wordt verbreed. Het Thoolse NFO-bestuur meent dat de nieuwe ras sen absoluut kunnen wedijveren tegen de buitenlandse appels. Dat de fruitte lers milieubewuster zijn geworden wordt onderstreept met de mededeling, dat er minder wordt gespoten met min der giftige middelen, in kleinere hoe veelheden. De roep om zoet water voor de land bouw is op Tholen met name gehoord in de tuin- en akkerbouw, maar tijdens de open dag kunt u zien, dat ook voor de fruitteelt zoet water heel belangrijk is. De Hoogkamer, die zo rijk is op vijftien meter diepte over twee waterbronnen te beschikken (het zoutgehalte is maar 200 milligram, dus heel goed water), heeft een druppelbevloeiingsinsf'allatie. Na het instellen van een klok wordt er au tomatisch vier liter water per uur per boom gegeven. Voor geleidelijke groei is dat van belang en menige fruitteler is dan ook jaloers op dit moderne systeem in de Hoogkamer. Tegelijk met het be- vloeiingssysteem zijn er elektriciteitska bels aangelegd en leidingen voor het pneumatisch snoeien. Gecombineerd maaien en spuiten in één arbeidsgang is ook te zien tijdens de open dag. De Thoolse fruittelers verkopen veel op stam omdat er goede contacten gegroeid zijn en de ervaringen gunstig worden genoemd. De veilingen Krabbendijke en Barendrecht zitten wat ver van Tho len. Zaterdag kan men in de Hoogkamer aan de Langeweg tussen Oud-Vossemeer ten Tholen zien, hoe glad de Smoothee is, een nieuw soort Golden Delicious en of het blosje op de Cox al goed tevoor schijn komt. Kijk zaterdag uw ogen uit tijdens de open dag van de fruitteelt. Zaterdag belooft in velerlei opzichten een zonnige dag te worden voor de water sportvereniging de Kogge in Tholen. De weersvoorspellingen zijn prima en de jachthaven wordt officieel geopend. Burgemeester E. Baerends zal zaterdagmiddag om twee uur bij de afrit naar de jachthaven een monument onthullen. De leden van de Kogge hebben lang naar deze dag uitgezien. Er zijn dan ook voorbereidingen getroffen om er met gepavoiseerde schepen een feestelijke aange legenheid van te maken. De Heenetrechtgroep van scouting Tholen en de konink lijke muziekvereniging Concordia verlenen medewerking aan de opening. Leden van scouting zorgen voor het vlaghijsen bij de noordsteiger. Om drie uur is er ringsteken met volgbootjes in de handelshaven door leden van de Heenetrechtgroep en de Kogge met hun kinderen. Hiervoor zijn leuke herinnerin gen beschikbaar. Daarna is er nog een receptie in de Zoutkeet en 's avonds vieren de leden van de Kogge feest met muziek van het trio Cees de Nijs. Na de opening houdt de Thoolse watersportvereniging op 12/13 september nog een sluitingstocht naar het .vertrouwde haventje de Werf in Goes. Woensdag 2 september is er in de N.H. Maartenskerk om 19.00 uur een herden kingsdienst vanwege het feit, dat de School met de Bijbel te Sint Maartensdijk 25 jaar bestaat. Voorganger is ds. W. Vroegindeweij, die 25 jaar geleden ook de openingsrede sprak. Daarna volgen er nog enkele toespraken en na afloop is er een bijeenkomst in de kleuterschool "Benjamin" Tijdens deze herdenkingsdienst zal worden gecollec teerd voor het chr. onderwijs te Haïti. Toen vrijdag 31 augustus 1956 in een bijzondere kerkdienst de school met de bijbel te Sint Möartensdijk officieel zijn status kreeg, was dat niet omdat er voor het eerst over was gesproken. Bij meni geen in de Smalstad leefde die gedacht al vele jaren en men moet nog wel 20 jaar terug voor het oprichtingsjaar, toen er al sprake was van een chr. school. Maar de aanhang bleek toch nog te ge- Wat was het maandag stil thuis, toen na zes weken vakantie de kinderen op Tholen en Sint-Phi- lipsland weer of voor het eerst naar school gingen. Tijdens het eten werd het een stuk levendiger, toen al uitgebreid over de eerste ervaringen werd verteld. De kleuters waren 's morgens door hun moeder of in een enkel geval door vader naar school gebracht en aan de goede zorgen van de leidster toevertrouwd. Een enkeling pinkte een traan weg, anderen keken wat mistroostig, maar het kind rechts zwaait dapper naar haar moeder. De eerste schooldag kon beginnen. Advertentie 1M In district IV(Tholen) moest er een nieuwe vertegenwoordiger voor de on gebouwde eigendommen komen we gens leeftijdsontslag van M.yerdult. Landbouwer De Wilde van de Ceresweg werd als opvolger aangewezen door zestien mensen, die 41 stemmen verte genwoordigen. Volgens de regels moe ten dat minimaal 10 stemmen zijn, zodat de kandidaatstelling van dhr.de Wilde ruim is gesteund. In district V (St.Philipsland) waren er maar liefst drie lege plaatsen. Bij de on gebouwde eigendommen verhuisde L.Boudeling als gezworene naar de an dere kant van de tafel. Als hoofdinge- lande kan hij nu opgevolgd worden door B.Vermue, landbouwer aan de Zuiddijk, die door acht mensen met 30 stemmen naar voren werd geschoven. Bij "de ge bouwde eigendommen vertrok G.van den Berg naar Genemuiden-. De nieuwe burgemeester Vogel neemt zijn plaats in. Veertien mensen die elk één stem verte genwoordigen, ondertekenden de kan didatenlijst. Wegens vertrek van huis houdelijk vervuiler A.A.Rijstenbil (nu eerste burger van Nieuw-Vossemeer) moest er ook een nieuwe hoofdingelan- de voor de waterkwaliteit komen. Fruit teler Schenk uit de Oude Polder is door vijftien Fliplanders als opvolger aange wezen. Alle stukken waren in orde en wanneer er geen bezwaren ingediend worden, kan de beëdiging vat) de vier nieuwe hoofdingelanden in de najaarsvergade ring plaatsvinden. nng en het bleef telkens steken op de laatste stootjes. 25 jaar geleden echter was het zover. Een jaar waarin de voor Sint Maartensdijk zo bekende predikant ds. J. de Bres al was vertrokken naar Heesbeen, maar toch de leiding had van de openingsbijeenkomst. In korte tijd waren de twee houten leslokalen tot standgekomen, want half mei 1956 was aannemer fa. G. Post uit Hilversum er na een plan van de Kon.Ned. Heide Mij mee begonnen. De opbouw vergde im mers niet zo veel tijd. De plaats van het definitieve schoolgebouw was gepland in het uitbreidingsplan "Achter 't Bos", later de Oosterscheldestraat, maar die was er toen nog niet. Het was het jaar dat in Sint Maartensdijk ook de l.t.s. van start ging en de zilveren herdenking daarvan is al achter de rug. Het jaar ook, dat de heer J.L. Groenewege een leg penning, kreeg van het ministerie van landbouw wegens zijn bijzondere ver diensten in de agrarische sector. De tijd dat het zangkoor V.Z.O.S. onder leiding van de heer A.L. Riedijk grote bloei kende, maar er ook al het Smalstads mannenkoor was. Een ander plaatselijk gebeuren rond die tijd was de aanleg van de rondweg, terwijl zowel een heren (Duine) als dameskapperszaak (Carol) werden geopend. Het dak v an de her vormde kerk zou volledig worden ge restaureerd. Niemand hoeft te verbloemen dat zowel een school- als een kerksplitsing in een ge meente, zeker op het platteland, waar iedereen, iedereen kent, wat beroering veroorzaakt. Dat was ook in de Smalstad het geval. Vele tientallen jaren lang had men er niet anders gekend dan de openbare lagere school aan de School straat. Hoewel er al veel langer een groepering bestond, die voorstander was van chr. onderwijs, was het en de Smal stad in tegenstelling tot naburige ge meenten, niet van gekomen. Maar toen vrijdag 31 augustus 1956 de officiële opening via een bijzondere kerkdienst plaats vond, waren er 66 leerlingen in geschreven. Als hoofd der school, was de heer C. Krieger benoemd en als onder wijzeres mej. P. Quist, die tijdens die bijzondere dienst werden geinstalleerd. Een woordvoerder benadrukte dat het er niet om ging het de collega's van de openbare school moeilijk te maken. Het gaat niet tegen hen, maar we kunnen en mogen niet anders dan de bijbel op school brengen. Ds. J. de Bres sprak een Vervolg pag. 9 Na een 27 jarige praktijk, waarvan 21 jaar op Tholen, ziet tandarts E. van Tuijn zich om gezondheidsredenen en tot zijn zeer grote spijt genoodzaakt zijn werk op te geven. De in Putte wonende tandarts heeft destijds zijn werk op Tholen en later ook te Sint Philipsland intensief aangepakt. Het patiëntenbe lang noopte hem menig reisje vanuit zijn woonplaats buiten de spreekuren extra te maken naar deze contreien en in dat opzicht werd men bijzonder verwend. Populair was de heer Van Tuijn vooral bij de jeugd, voor wie hij in de loop der jaren nog al eens een uitstapje organi seerde. De omvang van de praktijk breidde zich echter zo uit, dat er vele jaren helemaal geen vrije tijd meer overbleef. De omvang van de fondspa tiënten was al van dien aard, dat er ei genlijk niets meer bij kon. Daarnaast waren de spreekuren ook veelal gevuld. Dat werd in de loop der jaren wat te veel van het goede en nadat de tandarts dit voorjaar al een vierweekse rustperiode was voorgeschreven werd nu het advies de te drukke praktijk over te doen. Aanvankelijk was het niet eenvoudig een opvolger te vinden, want de heer Van Tuijn wenste dat ook in de toe komst de tandheelkunde op Tholen in goede banen zou blijven. Het lukte door middel van de heren C. Wouters en P. Vos. Dat gaat dan per 1 september ge beuren, waarbij 2 jonge tandartsen het totale Van Tuijn pakket zullen gaan runnen. De scheidende tandarts, die op Tholen en Sint Philipsland vele relaties tot stand bracht, blijft aan de Antwerp sestraatweg 104 te Putte wonen en zal zich nog wel eens bij herhaling in deze regio laten zien om een oude bekende op te zoeken. Anderzijds kan men naar bovenstaand adres altijd een kaartje schrijven als men het leuk vindt dat hij nog eens op. bezoek komt. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Activiteiten voor najaarsseizoen 0 Thools waterschap vindt advies concentratie mank gaan aan noodzaak Gemeentesecretaris Benou ge huldigd bij zilveren jubileum 0 Gymnastiekvereniging Olympia 80 jaar 0 Tentoonstelling in de Gasthuis kapel 0 Zaterdag opening jachthaven 0 Vermiste sportduiker gevonden 0 Kleuters begonnen schuchter of vrijmoedig Fruittelers houden open dag Vrouwenadviescommissie ningbouw wo- Vrijdagavond Thoolse wielerron de LAAT DE WETENSCHAP UW PLICHT GEDAAN TE HEB BEN U EEN BRON VAN VREUGDE ZIJN Pit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Temidden van vele andere activiteiten zoals de wielerronde, de jubileumvie ring van Olympia en de opening van de jachthaven, wordt vrijdag en zaterdag in de stadskern van Tholen de jaarlijkse braderie gehouden. Vele standhouders zorgen in de Kerkstraat, Dalemsestraat, Hoogstraat, Markt en omgeving weer voor een grote variatie. Vrijdagmiddag en avond kan men op de braderie te recht, evenals de gehele zaterdag met in' de morgenuren de tradtitionele kinder braderie. Ook verschillende verenigin gen doen mee zoals Vogelvreugd met een nieuwe attractie: eitje pakken in plaats van enveloppen trekken. Ook het welfarewerk van het Rode Kruis, de plattelandsvrouwen, het comité Rode Kruisloop en Concordia zijn present. Zie voor verdere informatie de speciale braderiepagina. Het hart van Poortvliet bruist zaterdag middag en -avond van de activiteiten dankzij de inbreng van winkeliers en verenigingen. De zomermarkt zal zijn naam volgens de weersvooruitzichten eer aan doen zodat er heel wat mensen verwacht worden. Er is een afwisselend aanbod en ook diverse verenigingen timmeren aan de weg: de gymnastiek vereniging Excelsior, het Oranjecomite, de plattelandsvrouwen, de schietvereni ging Nederland en Oranje, de toneel vereniging 't Centrum, Veilig Verkeer en de badmintonvereniging de Shuttel- meppers. Nog meer informatie over de zomermarkt in Poortvliet vindt u elders in deze krant. Met ingang van 31 augustus zal tandarts E. van Tuijn om gezond heidsredenen zijn praktijk over dragen aart 2 jonge tandartsen t.w. en V Spreekuren voor Tholen en Sint Philipsland blijven onveranderd. Bij pijnklachten buiten de spreekuren bellen: 01686-4324 of 01682-4187 Tandarts van Tuijn dankt ieder een op Tholen en Sint Philips land voor het al die jaren genoten vertrouwen en de ondervonden vriendschap, die nog bestendigd kan blijven. Hij hoopt dat men ook zijn op volgers het vertrouwen zal willen schenken. Antwerpsestraatweg 104 Putte. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1