Mank aan inzicht tot noodzaak Gymnastiekvereniging Olympia Tholen 80 jaar Phily Brooijmans 3e bij M springen Zeeuwse kampioenschappen Mosseltochten Tentoonstelling in Gasthuiskapel Donderdag 27 augustus 1981 EEN DRACHTBODE 11 Waterschap Tholen over rapport bestuurlijke organisatie De primeur. Kwaliteit/kwantiteit hoog aangeslagen. Geen wankele situatie Niet laten verleiden. Zal meer dan tien gulden kosten. Werkgroep-samenstelling wat eenzijdig. Eenheid in beleid kan ook verkeerd zijn. Kankerbestrijding is een zaak die ons allemaal aangaat. Daar mogen we niet op inleveren. Kankerbestrijding. Je kan en mager niet omheen. Vincent de Kerf en Xandra Zuurdeeg tenniskampioenen Vanaf vanmiddag, donderdag 27 augustus, tot en met zater dagavond is er in de Gasthuiskapel te Tholen een tentoonstel ling te zien van de tachtigjarige gymnastiekvereniging Olympia. Dit gebeurt in het kader van de driedaagse jubileumviering van de bloeiende vereniging, die vierhonderd leden heeft. MODE BR ILLENG Gelijkspel WHS in Steenbergen PONYRUITERS IN KLUNDERT Enquête woongerief bejaardenwoningen WEDVLUCHTEN Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots. Wouwsestraat 15, B.O.Z. Toon mij mijn feilen aan. Als gedeputeerde en eventueel ook provinciale staten het feilen van het Thoolse waterschap ten aanzien van waterkwaliteitsbeheer in haar nog vrij jeugdig stadium van ontwikkeling kunnen aantonen, zou de algemene vergadering dinsdagmorgen in het Holland Huis te Scherpenisse waarschijnlijk ook meer begrip hebben kunnen opbrengen voor de advisering van de werkgroep bestuurlijke organi satie om tot een verdere concentratie van het waterschapswerk over te gaan. Maar, zo verwoordde bijvoorbeeld hoofdingelande J. Versluijs uit Scherpenisse: het rapport gaat mank aan inzicht tot noodzaak van een verdere concentratie. Daarom ook werd unaniem het standpunt van het dagelijks bestuur gevolgd, dat een verdere concen tratie van waterschappen in Zeeland ten behoeve van het waterkwaliteitsbeheer afwijst, evenmin kan instemmen met overdracht aan de provincie Zeeland of aan een zuiveringsschap. De "gespreksdeur" werd overigens niet volledig dichtgeklapt, al was hier en daar een enkele hoofdingelande wel voor die drastischer reactie te vinden, maar een verder gaande studie werd toch niet afgewezen. Dat ontbreken van een goede motive ring in het rapport voor de noodzaak van de toch vrij ingrijpende geadviseer de concentratie, was voor de algemene vergadering wel de voornaamste reden zich achter het dagelijks bestuur te scharen. Weliswaar kan iedereen argu menten aanvoeren die het voor of tegen accentueren, zoals de ene groep winst ziet in het ophouden van kerncentrale bij dewaard en de andere groep juist een grote winst haalt uit de sluiting daarvan, maar argumenten moeten toch wel ge baseerd zijn. Die bases missen de Thoolse hoofdingelanden in het rapport van de provinciale werkgroep. Dijkgraaf I.C. Hage constateerde aan het slot van de buitengewone algemene vergadering, dat het hem wel genoegen deed, dat het Thoolse waterschap als eerste van de Zeeuwse bond zijn mening aan gedeputeerde staten kenbaar kan maken en dat ook binnen de gestelde termijn van 1 september. Over be stuurskracht gesproken, zo voegde de dijkgraaf hier terloops aan toe. Wel wa ren hem vrijwel alle meningen van de dagelijkse besturen bekend en die wij ken niet zover af van de Thoolse indruk. Zover de heer Hage bekend wil geen van die dagelijkse waterschapsbesturen op dit moment verder gaan met concentra tie en als er haperingen zouden zijn met de Technologische Dienst, dan zal men wellicht ook nog over bezwaren heen kunnen, die de body van de TD verste vigen, maar zeker niet door alles uit handen te geven. Nu zou men kunnen stellen, dat wanneer thans alle Zeeuwse waterschappen het advies van de wrek- groep afwijzen, de zaak is hard gemaakt om het zo te laten. Maar zo eenvoudig ligt het nu ook weer niet. Provinciale Staten kunnen vinden dat het toch an ders moet dan het huidig bestel en of u er dan gelukkig mee bent of niet, dan gaat het toch door, zo waarschuwde de dijkgraaf voor een eventueel vermeend optimisme op dit gebied. Overigens zou het ook hem verbazen, als dat unanieme oordeel van al die waterschappen zo maar van tafel werd geveegd in de sta tenzaal. Tenzij nieuwe motieven ons Zouden kunnen overtuigen van het oor deel. In dat geval zouden we ook de moed dienen te hebben de wijziging onder het oog te zien, ja zelfs bereid moeten zijn dat te doen. Die overtuiging was er echter voorshands noch bij dijk graaf, noch bij gezworenen en evenmin bij de talrijke hoofdingelanden. De op komst was goed, al had het dagelijks bestuur wat vrees of die datum wel goed gekozen zou zijn, want men zou nog te midden van de graanoogst kunnen zit ten. Gelukkig is dat ver gebeurd. De dijkgraaf verheugde zich ook over grote belangstelling van de oud-gedienden. De publieke tafel wordt steeds voller, constateerde de heer Hage en hij kon zich Indenken, dat die oud-gedienden deze vergadering vol interesse zouden volgen en menigmaal de neiging zouden hebben zich ook in de discussie te men gen. Zoals er de laatste tijd ook nogal wat meer publiciteit over het waterschap kwam, mede als gevolg van dit rapport. De dijkgraaf vond het interessant die publicaties te volgen, de verschillende meningen ook en eveneens vond hij plezierig de verschillende reacties na te gaan. Dan weetje ook eens hoe een an der er over denkt, stelde de Thoolse dijkgraaf. De heer Hage kon zich indenken, dat de Hoofdingelanden zich de vraag hebben gesteld: waarom eigenlijk dit rapport. Mogelijk had het zijn nut daarover in het kort wat kanttekeningen te plaatsen. Die oorzaak is namelijk destijds wel in de waterschappen besproken. De relatie tussen kwaliteit en kwantiteit van het water wordt namelijk hoog aangeslagen. Verder was daar het verschil in heffin gen. Naarmate installaties worden ge bouwd, worden de heffingen hoger. Op hoger niveau vroeg men zich echter af of het zo wel verder kon. Of kan het beter? Nou, zo'n onderzoek op zich mag geen bezwaar zijn. Men is er ook in de Zeeuwse waterschapsbond op gaan stu deren, maar niemand kwam tot een duidelijke oplossing of het inderdaad beter kon. In 1979 kwam er een ambte lijk rapport en daarna werd een nieuwe commissie ingesteld, die inmiddels het bekende rapport produceerde. Op zich had de dijkgraaf waardering voor dat ongetwijfeld vele werk daaraan door de werkgroep verricht. Jammer vond hij echter, dat het alleen maar vanuit de bestuurlijke hoek was bekeken. Als men vraagt of de zuivering van het afvalwa ter beter en goedkoper kan, moet ook worden aangegeven hoe. Dat wordt in het rapport gemist daarmee gaat het mij niet om afbraak daarvan, aldus besloot de heer Hage, maar wel een vaststelling dat het alleen maar een bestuursvisie is. In een toelichting op het rapport waaruit we dan hier maar enkele grepen doen vanwege de nogal zwaar technische diepten daarin, stelde de heer Hage, dat het dagelijks bestuur van het Thoolse waterschap de conclusies van de werk groep niet onderschrijft. Er is immers op Tholen helemaal geen wankele situatie, waarover in het rapport wordt gerept. Inderdaad is nog niet zeker wat er met Goeree-Overflakkee gaat gebeuren, maar iü het Thoolse geval zal men als aan de advisering van die werkgroep gevolg zou worden gegeven, altijd moe ten worden meebetaald aan overig Zee land. Vanuit een provinciaal oogpunt kan men dan zeggen: gelijke monniken, gelijke kappen, maar die monniken zijn niet gelijk en de kappen kosten wel geld. Kosten gelijk verdelen, vindt de provin cie, maar Tholen kan het voordeliger en moet men dan meer zeggen: hier heb je ons. De dijkgraaf achtte het overdreven, dat de verschillen in de heffingen nog zullen toenemen, zoals ook wordt ge steld. Bij opening van het kantoor Goes vond de minister, zoals hij in zijn rede liet uitkomen, het waterkwaliteitsbeheer in Zeeland alleszins aanvaardbaar, zo dat men op de ingeslagen weg kon doorgaan. De heer Hage erkende, dat er met de kwaliteit van het water nogal wat kan gebeuren door de kwantiteit. Na grote neerslaghoeveelheden krijgt men meer doorspoeling en wordt de kwaliteit van het slechte polderwater door het zuivere regenwater verbeterd. Als dus zoet water kan worden ingelaten en daarover hoeft men niet zo vaag te doen als in het rapport, kan dat de kwaliteit zeker ten goede komen. Overigens wen ste de heer Hage niet te ontkennen dat het in een hand hebben van water, lucht n b dem zijn voordelen kan hebben, maar dat hoeft niet persé zo te zijn. Als het over afstand bestuur-bestuurder gaat, weet iedereen toch wel dat de kleinschaligheid de drempel verlaagt en al wordt je dan in Middelburg even vriendelijk ontvangen als in Sint Maar- tensijk, in Middelburg krijg je toch via het buurpraatje zo maar niet de gewen ste informatie. De Thoolse dijkgraaf wenste zich niet te laten verleiden tot tegenspreken, als de werkgroep stelt, dat de omvang van het beheersgebied medebepalend is voor een aantal factoren, zoals eenheid in beleid, verschil tussen de heffingen, omvang draagvlak, bestuurskracht en de kracht van het administratief en tech nisch apparaat. Hij was het er in elk ge val niet mee eens, dat een onvoldoende krachtig optreden kan leiden tot vertra ging in het bestrijdingsplan. Dat hoeft helemaal niet en dat blijkt ook wel, nu de twee kleinste waterschappen in Zee land al het verste zijn met de plannen en uitvoering. Integendeel, hoe groter de waterschappen, hoe moeilijker de plan nen vaak zijn rond te krijgen. Het hoeft bij de kleinere evenmin meer schoksge wijze te verlopen dan bij de grotere wa terschappen. Als een groot waterschap nu al weet dat het met 15,— moet gaan verhogen, weten wij al dat dit bij ons niet nodig is. Daarom heb ik wel moeite met de uitspraak van de werk groep, aldus de Thoolse dijkgraaf. De verdere concentratie is in elk geval be slist niet goedkoper. De dijkgraaf kon zich wel vinden in de stelling van het rapport dat een eenvoudige bestuurlijke organisatie bij burgers en bestuurders een duidelijker beeld achterlaat en ook snellere bijstelling van beleid mogelijk maakt. Als de werkgroep zich afvraagt of verschillen binnen de provincie nog aanvaardbaar zijn, want Tholen zal zich minder zorg maken over een verschil met Zeeuws-Vlaanderen, dan die met Halsteren en Bergen op Zoom. Voor de ingelanden zou dat veel meer opvallen, al begrijpt hij ook wel dat de rapporteurs zich tot eigen provincie beperken, maar Tholen zit er wel mee. Hij vindt het voorts onjuist als de werkgroep stelt, dat bijdragen uit de algemene middelen al leen ter beschikking komen als een be stuurlijke organisatie voldoende draag vlak heeft en er een aanvaardbaar sane ringsprogramma is. Men krijgt namelijk altijd subsidie of men klein dan wel groot is, als men sanering pleegt. Ook de relatie kwaliteitsbeheer-zuiveringsbe- heer vond hij in het rapport te theore tisch benaderd. In de prognoses vanaf 1985 tot het jaar 2000 komt Tholen er niet slecht af. De voorzitter geloofde eerder te eindigen bij een verhoging van 63 dan van 71,—al kan het rente- vraagstuk een negatieve of positieve rol spelen. Het doel moet blijven goede zuivering en zo goedkoop mogelijk. Als met het meer body geven aan de Tech nologische Dienst het goedkoper kan, zou Tholen wel bereid zijn een stukje vrijheid in te leveren, meende de heer Hage. Maar dat een TD ons ook het investeringsprogramma moet gaan voorschrijven, is onjuist. Het concentre ren tot drie waterschappen zou toch ook maar een tussenoplossing zijn. Het wa terschap Tholen houdt het kwaliteitsbe heer en het zuiveringsbeheer liever in eigen hand, maar het zou een politieke zaak kunnen zijn, waardoor het bij de provincie komt. De voorzitter meende ook, dat de werk groep er wat te licht over denkt met be trekking tot tijdelijk meerdere kosten als de waterschappen de traditionele taken nog zouden behouden en het kwaliteits beheer naar de provincie zou afvloeien. Dat is erg moeilijk uit te spitten, zoals het nu ook al niet eenvoudig is om pre cies te scheiden wat voor het traditioneel werk en wat voor de zuiveringstaak ge beurt. Dat vloeit te veel en te vaak in elkaar. De heer Hage oordeelde dat het meer gevolgen zal hebben dan het in het rapport genoemde (hooguit) tientje. Daarmee achtte hij een voldoende toe lichting en visie te hebben gegeven op het rapport als voorlichting ook voor de hoofdingelanden. Bij de discussie stelde hoofdingelande A.A. van Nieuwenhuijze uit Sint Phi- lipsland de samenstelling van de werk groep wat eenzijdig te vinden. Hoe kwam die tot stand. Uit de toelichting van de voorlichting blijkt dat het Zuid- Nod-Bevelands accent in die c mmissie r/ wat zwaar kwam te liggen door om standigheden. Van waterschapszijde kwam er de vice-voorzitter in van de Zeeuwse bond en de voorzitter van de technologische dienst. Daarnaast ging het vooral om de deskundigen op juri- disch-technisch terrein. Er is uiteraard toch een vertegenwoordiging van een groot en één van een klein Zeeuws wa terschap. De heer Nieuwenhuijze meende dat de conclusie moest zijn, hoe men terug kan naar af. Rond het koste- neffect blijven echter nog talrijke vragen over. Ondertussen is het wel de vraag wat men met het rapport doet als Thools waterschap en eveneens als Zeeuwse waterschapsbond. Sommige onderdelen zijn in het rapport maar zijdelings ge noemd. De vraag is dan ook of deze studie een vervolg krijgt en zo ja of dan de commissie een breder waterschapsk ader kan krijgen. De heer Hage was het er mee eens, dat wat de financiële con sequenties betreft, bijvoorbeeld het ge noemde tientje al zeer discutabel is. Wij willen daarmee ook de andere hoofdin gelanden, wanneer het beter kan of goedkoper of liefst beide. Het doet wel onwezenlijk aan, dat wanneer het op Tholen in 1985 bekeken is en het water beheer gesmeerd loopt men zou zeggen, vriendelijk bedankt en gedag. Toch wil len we blijven meewerken aan een ver dere studie. Hoofdingelande J. Versluijs vroeg zich af of het wel een redelijk uitgangspunt is, als men 6 jaar geleden de waterzui- waterkwaliteits heffings- waterkwaliteits heffings beheerder tarlef bere beheerder tarief bere kend naar 3 kend naar 3 V e. (1981) V. e. (1981) Groningen f 45,- Waterschap Schouwen-Ouiveland f 53,— Friesland f 32,52 Waterschap Tholen f 46,- Zuiveringsschap Drenthe f 34,20 Waterschap Noord- en Zuid- Zuiveringsschap W.Overijssel f 50,96 Beveland f 55,— - Waterschap Regge en Oinkel f 42,28 Waterschap Walcheren f 46,- Zuiveringsschap Oostelijk Gld.f 45,73 Waterschap Het Vrije van Sluisf 51',- Zuiveringsschap Veluwe f 42,- Waterschap De Verenigde Braak- Zuiveringsschap Rivierenland f 52,08 nanpolders f 44,- Utrecht f 36,50 Waterschap Hulster Ambacht f 50,— Zuiveringsschap Amstel- en Waterschap Axeler Ambacht f 40,- Gooiland f 35,65 Hoogheemraadschap W.Brabant f 39,67 Hoogheemraadschap Uitwaterende Hoogheemraadschap Alm en Sluizen f 54, Biesbosch f 40,83 Hoogheemraadschap van Rijnl. f 44,50 Waterschap De Dommel f 37,24 Groot-Waterschap van Woerden f 45,- Waterschap De Aa f 38,64 Hoogheemraadschap van Delflandf 31,44 Waterschap 0e Haaskant f 36,12 Hoogheemraadschap van Schiel. f 48,40 Waterschap Zuiveringsschap Zuiveringsschap Hollandse Ei Limburg f' 41,16 landen en Waarden f 49,75 i Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Centraal Bureau: Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam. Tel: 020-64 09 91. vering toevertrouwt aan de waterschap pen en dan nu ineens weer anders wil. Dan moet er toch ergens wel iets schor ten, maar in het rapport mis ik een evo lutie van wat al tot stand kwam en wat er aan schort. Eenheid in beleid is mooi, soms ook noodzakelijk, maar vaak komt men te grote verschillen in omstandig heden tegen, zoals men randstadnormen niet kan plaatsen op een plattelandsge bied en andersom. De normen voor Tholen liggen anders, dan voor grote steden, daarom kan eenheid in beleid ook verkeerd en onbillijk werken. De voornaamste redei);vpor hem en naar later bleek voor de gehele vergadering was echter, dat het rapport mank gaat aan inzicht tot noodzaak van een verde re concentratie. Er is wel degelijk ruimer afstand tussen bestuur en bestuurder door schaalvergroting. Voorts had de heer Versluijs nog wat vragen rond de correcties op het aantal i.e's en de cor recties op de investeringen zoals in het rapport werden genoemd. Het is een waterprovincie. De voorzitter was het' met de heer Versluijs eens, dat de nood zaak tot verdere concentratie onvol doende is aangetoond en vraagt zich af waarom het dan nu zo fout zou zijn in Zeeland, want ook het verschil in hef fing zal naar elkaar toegroeien. Wie al leen maar afgaat, zoals mogelijk op ho ger niveau gebeurde op het feit, dat er in ons land 30 zuiveringsschappen zijn, waarvan 8 in Zeeland is dat niet zo on logisch en dat kan zelfs prima zijn. Ten aanzien van de vraag van de heer Ver sluijs over de i.e. correctie, zei de heer Hage dat het afhangt wat men van be volkingsgroei verwacht en dat kan per gebied sterk verschillen en ook grote gevolgen hebben. Als voorbeeld noem de hij een Walcherse industrie. Ten aanzien van de correcties op de investe ringen zei de heer Hage, dat men dure en goedkopere installaties kan bouwen. Als men weet dat de eerste installatie in Sint Maartensdijk uitsluitend via eigen technische dienst tot stand kwam, het perfect doet, dan mag de lof wel gaan naar onze eigen mensen en dan zien de kosten er heel anders uit in vergelijking met die voor een architect vanaf de eer ste dag. Hoofdingelande mevr. Dijkslag infor meerde of het nog ondoorzichtiger zou worden als de technologische dienst het waterbeheer zou gaan doen. De voor zitter meent dat het om het even is wie het doet, want hij gelooft er ook niet in dat de provincie het beter zou doen. Hoofdingelande Punt vraagt zich af of een verdere studie wel nodig is. Als elk van de waterschappen het standpunt in neemt van Tholen zou het rapport met de modige eerbied in het archief opge borgen kunnen worden. Zover zou de dijkgraaf niet willen gaan. Het dagelijks bestuur is bereid tot handreiking en tot verder onderzoek. Niet meteen de deur dichtslaan Dat zou wat eigenwijs lijken. De dijkgraaf concludeert tenslotte, dat het algemeen bestuur zich achter de vi sie schaart van het dagelijks bestuur, zij het dat nog wat sterker zal worden geaccentueerd wat door de heer Ver sluijs was verwoord, dat de noodzaak van een verdere concentratie niet is aangetoond. Hij dankt de aanwezigen voor hun inbreng op deze buitengewone vergadering en hoopt dat de Thoolse waterschapsvisie gehoor krijgt op pro vinciaal niveau. Zaterdag 15 augustus vonden te Willemstad de Zeeuwse kampioenschappen paarden plaats. In de individuele dressuur klasse startten de Thoolse combinaties Margot Bril op Kinora 107 punten. Elles Punt op Eros 107 punten, Phily Brooijmans op Marjolein 112 punten, Jan van Dalen op Faust 121 punten goed voor 1 winstpunt en een 2e plaats in zijn ring. 's Middags moesten de hoogst geplaatste "Zeeuwse" combinaties overrijden voor het algemene kampioenschap klasse L. Jan van Dalen op Rio behaalde in de M-klasse 101 punten. Het springen vond 's middags plaats. De parcoursen waren behoorlijk pittig. In het L springen be haalde Jan van Dalen om Faust 12 springfouten. Maar 3 combinaties bleven foutloos. Hierna vond het M. springen plaats over een behoorlijk zwaar parcours met een brede sloot erin, die menigeen de kop kostte. Niemand bleef foutloos. Kees van Dalen strandde met Olivier voor de sloot en werd uitge beld. Heieen van Dalen op Rio kwam niet eens aan de sloot toe en werd uitge beld. Phily Brooijmans op Marjolein hield in dit geweld de Thoolse eer hoog. Ze hield Marjolein goed bij zich tikte 3 maal een balkje af en behaalde een nat achternvoetje in de sloot, maar dit alles belette haar niet om de 3e plaats voor zich op te eisen. Na Dordrecht het 2e goede resultaat van deze combinatie dit jaar. Zaterdag 22 augustus werd er door de Eendrachtruiters deelgenomen aan het Op het Thoolse tennispark zijn zaterdag de eerste Thoolse tenniskampioen schappen gestreden en die start was voor de tennispupillen onder de 10 jaar. Er was een deelname van 10 jongens en 4 meisjes. Daaruit werden 3 poules ge vormd, waarvan 2 uit de jongensgroep. De winnaars 1 en 2 gingen over naar de halve finales. De eerste halve finale ging tussen Vincent de Kerf uit Sint Maar tensdijk en Boudewijn Zuurdeeg uit Tholen, waarvan eerstgenoemde met 6 - 0 won en zich daardoor voor de finale- partij plaatste. In de tweede halve finale bevochten Gerard Polderman uit Sint Maartensdijk en Laskriet uit Tholen de tweede finale plaats. Gerard won met 6 - 4. Spannend werd het vervolgens om de kampioenseer tussen Gerard Polderman en Vincent de Kerf. Een Smerdiekse aangelegenheid en de jeugdige De Kerf bleek in elk geval zaterdag de beste geoefende te zijn, want hij won met 2-6 en is daarmee Thoolse pupillenkam- pioen tennissen. Bij de meisjes ging de finale tussen Xandra Zuurdeeg en Ma- ryke van der Reijdt beide uit Tholen. Xandra toonde zich het vaardigste en won met 6 - 0 en daarmee de pupillenti- tel bij de meisjes. Er volgen nog meer categoriën tenniskampioenswedstrijden, zoals op 19 en 26 september voor de senioren en op 4 oktober de oudere ju nioren. Daarover dan ter zijner tijd weer wat meer. Oud-leden en fotograaf W.Cornelisse hebben ervoor gezorgd, dat er heel wat oude foto's te zien zijn in de Gasthuis kapel. Ook emblemen zijn er te vinden, diploma's, trommels, vaandels en vlag gen. Na de opening van de expositie door wethouder J.Versluijs kan men vanmiddag om half vier een kijkje ne men. Vrijdag en zaterdag vanaf 's mid dags twee uur tot 's avonds tien uur, zoals men ook vanavond al in de Gast huiskapel terecht kan. Hoewel Olympia een goed bestuur heeft, is de financiële positie toch niet zo rooskleurig om grootscheepse activitei ten te houden. De organisatie van de grote Zebra-wedstrijd in Meulvliet - waarvan er over enkele maanden nog een tweede komt - rekent Olympia tot het jubileumjaar. Toch is er nog amusement voor de eigen leden, zoals vrijdagavond de discotheek van de KNGV-zomerkampen in Hof van Holland. De kleuters zijn zaterdag morgen van elf tot twaalf uur in Hof van Holland present voor tekenfilms en vie- do-opnamen van hun optreden tijdens de open dag in Meulvliet. 's Middags geven de ouderen een demonstratie van een vrije oefening op het speelterrein aan de Ten Ankerweg, waarbij Concor dia muzikale medewerking verleend. Daarna is er in Hof van Holland weer een videouitzending. Olympia is boven dien nog met een stand op de braderie aanwezig. De jubileumviering wordt zaterdagavond besloten met een bal in Hof van Holland. Gecllpl. Oogmeethundlg Opticien Steenbergsestraat 20-22, Tel. 3 42 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Groots was het voetbalschouwspel za terdag niet in Steenbergen, maar beide tweede klassers wilden elkaar tenslotte toch niet teveel toegeven. De thuisclub opende de score en wist die voorsprong zelfs tot 2 - 0 te vergroten. Daarna kwa men de groen-witten wel aan bod, al duurde dat tot ruim een kwartier na rust, toen Jan Burgers vanuit het midden sterk opdrong en aan Theo Moerland een goede scoringsmogelijkheid bood: 2 - 1. Dat herhaalde Zich wat later, maar nu was het Sander Westdorp, die kon afronden. Overigens zitten er al een 5-tal van de topselectie aan de kant, waarvoor het er voor Theo Fase en Wim Snoep niet al te best uitziet om vooreerst aan bod te kunnen komen. Kringconcours te Klundert. In de indi viduele dressuur paarden klasse B be haalde Corinne Jansen op Pablo 118 punten en een 5e plaats, Kees van Da(en op Olivier 112 punten, Liesbeth Verker- ke op Pawilma 106 punten, Connie Rijnberg op Viola 105 punten, Annelies Wisse op Rapide 103 punten, Wilco Brevet op Glory 100 punten, Marja Brooijmans op Reska 97 punten, Johan Veniet op Ugoletto 96 punten. In de in dividuele dressuur paarden klasse L, startten Jan van Dalen op Faust 125 punten. Goed voor een 2e plaats en 1 winstpunt. Wilma van Engelen op Pedro 121 punten, goed voor een 3e plaats en 1 winstpunt, Margot Bril op Kinora 113 punten. In de L2 klasse paarden startten Elles Punt op Eros 121 punten, goed voor 1 winstpunt en de le plaats, Phily Brooi jmans op Marjolein 100 punten. In de individuele dressuur klasse Ml paarden startte Helen van Dalen op Rio en be haalde 103 punten 's middags vond het springen plaats in de B klasse startte Margot Bril op Kinora zij maakten 7 springfouten. In het L springen startte Jan van Dalen op Faust. Hij kwam foutloos rond met een goed voor stijl. Dit betekende de le plaats en 3 winstpunten. Het M springen kende 3 Thoolse deelnemers. Phily Brooijmans op Marjolein zette haar zegereeks van de laatste weken voort. Ditmaal werd ze le met 7 fouten. Kees van Dalen op Olivier werd 2e met 8 fouten. Helen van Dalen op Rio werd 3e met 11 fouten. De P.C. Eendrachtruiters was goed ver tegenwoordigd op het kringconcours, georganiseerd door de Niervaartruiters te Klundert. De resultaten waren wisse lend, maar Petra Bolier met haar pony Lolita spande deze keer de kroon. Deze combinatie nam voor de eerste keer aan een wedstrijd de deel en scoorde maar liefst 131 punten in de B-dressuur. Me teen goed voor 2 winstpunten en een oranje lint. De overige uitslagen: B-dressuur: Richard v.d. Werf op John ny 128 pnt. (2e prijs), Janine Wisse op Natasja 109 pnt, Ton v.d. Werf op Cae sar 109 pnt, Colette Petra de Boer met Pol 119 pnt. L-dressuur: Henny Bevelander op Silva 119 pnt, Mary Zeeman met Erika 109 pnt. L2-dressuur: Jeroen Vroege op Fikri 114 pnt. Bij het springen had allen Mary Zeeman succes. Met Erika kwam ze bij het B-springen foutloos rond met een voldoende voor de wijze van rijden. Dat was goed voor een derde prijs. Voor de 21e maal zullen zaterdag 12 september a.s. de bekende mosseltoch ten worden georganiseerd door de Thoolse Wandel Unie. Daaraan is ver bonden de ca. 43 km. lange dorpentocht. Deze dorpentocht, speciaal voor lange afstandlopers, start 's morgens om 9.30. Men behoeft geen eten mee te dragen want bij het inschrijfgeld is de maaltijd tijdens de stop te Stavenisse inbegrepen. Na afloop is een speciaal ontworpen herinnering beschikbaar. Startbureau is hotel de Kroon in 'de Visstraat men kan hier vanaf 8.30 uur terecht. De korte afstanden starten vanaf 11.00 uur tot 14.00 uur, eveneens vanaf van Zanten. Hiervoor is het startbureau open vanaf 10.30 uur. De deelnemers kunnen 5, 10 of 15 km. wandelen. Voorinschrijven kan men voor alle tochten richten aan de secr. P. Witha gen, Kon. Wilhelminastr. of tel. 01660- 2784. De voetverzorging zal zoals alle jaren in goede handen zijn van het Rode Kruis. Deze tochten worden georgani seerd met goedkeuring en onder auspi ciën van de Ned. Christelijke Wandel sport Bond (N.C.W.B.). De Vrouwen Advies Commissie afde ling Tholen houdt in september een en quête onder de Thoolse bejaardenbe volking. Het gaat hier om een steekproef in de verschillende typen bejaardenwo ningen. De VAC voor de woningbouw heeft als doel om namens de woonconsument in de meest ruime zin mee te denken en te praten met alle betrokkenen, zowel tij dens de bouw als vernieuwbouw e.d. van woningen en de realisatie van de woon omgeving. Tot heden kreeg de commis sie alle medewerking bij de voorberei dingen van dit woongeriefonderzoek. Aan de hand van de verzamelde gege vens kan de VAC zien of de woningen aan de wensen van de bewoners vol doen. De Reisduif St. Philipsland op 22-8-'81 vanaf 's-Hertogenbosch, 539 duiven gelost om 11.00 uur, 78 km, westenwind eerste duif 948.85 m/m, aankomst 12.2230., laatste duif 74430 m/m, aankomst 12.44.51. W. Neele 1, 54 en 84. J. van Oeveren Zn. 2, 17, 91 en 106. Adr. Verwijs 3, 5, 29, 52, 102 en 120. A.v.d. Est 4,44, 103 en 104. Iz. Vermeij 6, 7, 16, 19 67, 85, 105, 108 en 113. Jac Geense 8, 38, 73, 81, 95, 98 en 114. A.P.v.d. Reest 9, 23, 26,32,92 en 112. S.M. Quist 10,25,35,39,40, 42, 43,45,47, 53, 55, 57, 58, 59,60, 63, 70' 78. 80, 82,96, 110, 111 en 128. M. Fonteijne 11 en 33. K Reijngoudt 12, 37 en 65. Beur- kens/Vermaas 13 en 14. Jack Reijngoudt 15 en 18. J.D. Quist 20,22 en 46. M. Meijer Zn. 21,24 48,56 99 en 129. D. Hage 27,41,61, 123 en 132. A.S. Hooglander 28,66, 88,93 en 126. J. Walpot 30 en 109. J. Verwijs Zn. 31, 79, 117 en 125. F. den Braber 34, 107 en 124. J. Smits 38 en 71. GL. Walpot Zn. 49. A. Verhage 50 en 118. J.C. Verwijs 51, 64, 68 en 122. vermaas/Verwijs 62,72, 90, 100, 101 en 127. W. Verwijs 69,76, 119 en 121. J.Zuidweg 74, 87 en 89. W.v. Dommelen 75, 77, 94, 130 en 131. A. Faasse 83 en 97. L. Reijngoudt 88. J. Quist 115. Joh. Reijngoudt 116. K. de Frel 133 en 15. M.J. Laban. 134. Den Bosch 22-8-1981, Reisduif Scherpenisse 371 duiven los 11,00 uur w.wind, afst. 81 tot 89 km. le pr. 12-30-21 925,40 m, laatste pr. 13-02-15 97,50 m. P. Bevelander 1-9-77-79-109. Iz. Moerland 2- 4-40-49-51-58-70. P. Potappel 3-8-19-23-25- 48-54-71-76-107-117. A. Moerland 5-22-26- 33-36-44-98. L. de K. Koolaard 6-16-46- 80-105-120. H. Smits 7-66-69-101-112. J. c. Bolier 12-13-87-92-102-108-118. G. Lind- hout 14-37-94-99-110-111-115. K. Lisseveid 15-17-20-38-60-68-93. A. van Luijk 18. M. Goudzwaard 21. A. Ha -43. W. Theunisse Zn. 17-22-36-38-59. L Hage 23-56. J. Hol 25. L.v.d. Klein Jz. 30-54. M. Moeliker 37-44-45-50. L.v.d. Klein (S) 46. Orleans 23-8-1981, Reisduif Scherpenisse. 90 duiven los 9,40 uur w.wind slecht verloop, afst. 434 km. le pr. L9-04-35 769,20 m. Laatste pr. Maandag 14-46-36. P. Potappel 1 -4-9-13-14-15 g. Lindhout 7-18-23. A. Gebraad 10. C. van Gorsel 12-17-24. G. Larooy 28. Orleans 23-8-1981, Trouwe-Duif Tholen 101 duiven los 9,40 uur w.wind, Slecht verloop, le pr. 20-11-50 67,90 m. laatste pr. 10-56-37, afst. 434 km. J.v. Dijke (Kr) 1-10-18-20-21-24. L.v.d. Klein Jz. 2-22. C. Moeliker 3-9. M. Moeliker 4. C. Laban 5-7. L.v.d. Klein (S) 6-16. C.v.d. Berge 8-23. J. Hol 11-12-17-26. P. Laban 13-14-19. J. Deurloo 15. J.M. van Dijke 25. Compiegne 15-8-1981, Reisduif Scherpenisse 202 duiven los 8,10 uur w.wind, afst. 252 tot 255 km. le pr. 11-51-36 1143,78 m laatste pr. 12-30-33 968,27 m. L. de K. Koolaard 1- 12-19-38. J. Moerland 2-5-6-10-20-23-33-34- 39-40-48-62. P. Potappel 3-15-43-51. A. Geb raad 4-18-28-45-46. A. Riedijk 7-16-30-32 -36-53-54-55-60. A. van Luijk 8-9-22-31-42. Iz. Moerland 11. Mevr' Scherpenisse 13-37-61-67. H. Smits 14-44-47-52-57. A. Moerland 17-26-27-41-63-64-65-66. P. Suur- land 21. A. Scherpenisse 24-25-49-50-58-59. D. Uijl 29-35. M. Goudzwaard 56. Compiegne 15-8-1981, Trouwe Duif Tholen. 175 duiven los 8,10 uur w.wind,afst. 254 km. le pr. 11-54-04 1137,18 m, laatste pr. 12- 28-34 984,57 m. C. van Luik 1-3-18-23-35. L. Soomers 2-9-21. C. Laban 4-10-19. J. Kegge 5. P. Laban 6-11-12-15. C.v.d. Berge 7-14-27-40. C. Moe liker 8-17-24-34-42. J. Noom 13-33-38. A. Korsman 16-39-43. J. Hol 20-44. W' Theu nisse zn. 22. J. van Dijke (Kr) 25-21-41. L.v.d. Hoofd 26. L.v.d. Klein (S) 28. M. Moeliker 29-32, L.v.d. Klein Jz. 30-37. J. Deurloo 36. 'De Zwaluw' Oud-Vossemeer 282 duiven over 257 km., los 8.10 vanaf Compiègne. E.d. 11.5536 en 1142 m/min., I.d. 12.3037 en 988 m/min. D.Polderman 1, 4, 42, 62, 63, 64, 67, 72, 73, 85, 89, D.Vaders 2, 27, 30, 81, M.Speyér 3, 20, 46, 80, H.Buitenhuis 5, 13, 26, 33, 38, 49, 51, 87, 93, R.Voor- meulen 6, 14, 17, 32, 36, 53, 54, 61, 71, gebr.Hommel 7, 1123,3135,37,47,94, J. Vaders 8, 12, 18, 41, Havermans 9, 29, 39,65, 79, 83, R.Vaders 10, 15, 19, 28,44, 48, 55, 68, 76, 78, 90, M.de Graaf 16, 40, 69, 77, M.Moerland 21, 22, 56, 57, 82, J.Schetters 24, 34, 43, 74, P.v.Treyen 25, 60, J.Potappel 45, 93, C.Hommel 50, 75, G.Hoek en zn. 52, 84, 88, W.Burgers 58, J.Egberts 59, 91, D.Hoogkamer 66, J.v.Ballegooij 70, D.Istha 86. 'PV de Zwaluw' Sint Maartensdijk zon dag 23 aug. vanaf St.Ghislain. In con cours 184 duiven. E.d. 12.2035, 1236.36 m/min., I.d. 12.59.14 en 894.61 m/min. L.Lindhout 1, 5, 8, 40, 42, 47, 59, 60, D.Muskee 2, 3, 6, 7, 9, 14, 31, 41, 51, 52, 58, Bentschap Knook 4, 12, 15, 16, 44, A.Bijl 10, 11,13,22,24,32,35,46,48,49, 56, P.v.Beveren 17, 19, 20, 29, 33, 34, 38, 39, A. van Gorsel 18, 21, 25, 57, J.Heij- boer 23, 27, A.Zwagemaker 26, 28, 53, I.Kwaak 30, 36, 50, O.V., G. van de Mark 37,43,54, 55, P.Bijl 45, 61. 'de Zwaluw' vanaf Compiègne zondag 16 aug. In concours 110 duiven. E.d. 19.17.48 en I.d. 21.01.33. L.Lindhout 1, 2, 10, 17, D.Muskee 3, 4, II, 16, 18, 26, 28, 29, 34, P.Bijl 5, 25, 31, 32, 33, 36, G.v.d.Mark 6, 7, A.Zwage maker 8, 12,13,15,30,1.Kwaak 9,14,21, 35, A.Bijl 19,20, 37, L.Riedijk 22, 23,24, 27, A.v.d.Ree O.V. 'de Zwaluw' vanaf St.Ghislain zondag 16 aug. In concours 216 duiven. E.d. 15.54.06, l.d. 19.35.55. D.Muskee 1, 2, 6, 8, 12, 22, 32, A.Bijl 3, 11, 17, 19, 21, 26, 29, 45, 47, 50, A.Zwa gemaker 4, 7,1.Kwaak 5,9,15,16,23,25, 36, 39, 44, 48, 49, 52, 59, 60, 61, L.Lind- hout 10, 13, 27,28, 33,40, 51, 53, M. van Beveren 14, 66, 67, 69, P. van Beveren 18, 24, 30, 31, 41, 42, 56, Bentschap Knook 20, 37, 38, 62, 63, A. van Gorsel 34,46, 55, 64,68, 70, 71, P.Bijl 35,43,58, L. van de Berge 54, 57, G. van de Mark 65, A.v.d.Ree 72. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 11