Zorgen over het F.O.R.T. met geref. schoolbegeleidingsdienst Buurtbus ideaal voor Anna Jacobapolder 65-jarig bruidspaar in de Vossemeren Liefst wat nat na de oogst Don/centrum ftien Jonvier J BOUMAN POTTER BROEKHUI Meestoof op bewolkte dag Niet zo buitenissig /|SI -U5 T r miiQ> Donderdag 20 augustus 1981 37e Jaargang no. 41 Keuze vijf chr.scholen viel Versluijs koud op 't dak De gevolgen van een eventuele inschakeling van de vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs te HenDrik Ido Ambacht door vijf chr.scholen op Tholen zijn nog niet te overzien. Wet houder J.Versluijs zal in de eerstvolgende vergadering van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland(RPCZ) die ontwik keling ter sprake brengen met het verzoek, of er voortaan per leerling in plaats van per inwoner betaald kan worden. Hij had echter weinig vertrouwen in de haalbaarheid omdat volgens Versluijs de roep om een geref.schoolbegeleidingsdienst alleen speelt in St.Philipsland,Tholen en Reimerswaal. Onjuiste maatstaf Kortzichtig Bestaande busverbinding loopt op z'n eind Anna Jacobapolder krijgt een buurtbus. Het gemeentebestuur en de Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten(BBA) doen er alles aan om dat plan te verwezenlijken, nu de be staande busverbinding meer dan te wensen over laat. "Het ziet er redelijk gunstig uit", zei burgemeester T.A. Vogel woens dagavond 12 augustus in de gemeenteraad, Chauffeur De negentigjarige L.J. Havermans maakte zich al een beetje ongerust. Zolang in Oud-Vossemeer gewoond en zoveel jaar gewerkt in de garage van zijn schoonzoon in Sint-Annaland en nog geen foto van hem en zijn vrouw in de Eendrachtbode, terwijl dat in de Steenbergse Courant al het geval was. "Ja, ik ben driftig geboren", zegt dhr. Havermans, die maandag met zijn echtgenote B.C. Etienne het 65-jarig huwelijksfeest hoopt Dansen is plezier voor twee bij Antwerpsestraat 35 - 4611 AB Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Aanmelden voor nieuwe danslessen vanaf heden, iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur. junioren van 8 t/m 10 jaar beginners vanaf 14 jaar echtparen en twens disco-dansen ,„wo ninginric hting Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Winkeltje 52 cent Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Tegenwoordig ben je snel het zwarte schaap of de kwade beest, zoals dat wel wordt genoemd, als je een zogenaamde minderheid geen voorrang verleend. Je krijgt dan het etiket opgeplakt, onsociaal te zijn. De verontwaardiging van om standers, medebestuurders of mede-ve rantwoordelijken of wat het dan ook zijn, is gewoonlijk groot. Als het ers even kan, probeert de andere partij (de voor stander) er ook nog politieke munt uit te slaan. In de Fliplandse raadsvergadering was er een halstarrige, die durfde te stellen, dat hij bij woningtoewijzing voorkeur wenste te geven aan een gezin met kin deren, boven bijvoorbeeld een achttien jarige, die het beliefde het ouderlijk huis te ontvlieden en die zich zelfstandig wilde gaan vestigen. In de oppositie tegen dit standpunt viel er nogal wat ^verontwaardiging te beluisteren. Mis schien als een oprechte overtuiging, misschien uit politiek oogmerk of wel licht omdat het van een behoudende partij afkomstig was. Het was namelijk de SGP, die dat standpunt openlijk in nam. Er kunnen uiteraard andere mo tieven bijkomen, die verhuur aan een jeugdig iemand gewenst maken, maar als het niet om een extreem geval gaat, dan lijkt ons dat SGP-standpunt hele maal niet zo buitenissig. Men kan een ander wel tien keer voorhouden dat elke burger evenveel recht heeft, men kan het verdrag van Rome er wel bijhalen, maar zolang een overschot van huurwoningen ontbreekt, moet er altijd een keuze wor den gedaan. Bij zo'n keuze mogen de verschillen best een rol spelen. Het bou wen van een eenmans of eenvrouws woning kan wel aardig zijn en tegemoet komen aan wensen in een samenleving, die van oordeel is dat alles maar kan, maar zo is het niet. Inderdaad was in het Fliplandse geval de oor de vrijkomende huizen niet overweldigend. De woning kan zelfs wel langer leegstaan dan financieel verant woord lijkt, maar wie een keer halt durft te roepen tegen een steeds groeiende en weinig gewenste situatie, zal ook de ge volgen van dat offer aanvaarden. Voor ons gevoel lijkt het veel minder onlo gisch, dan zo op het eerste gezicht wordt gedacht. Dan doet het er niet toe of het uit VVD-bron of uit SGP-mond komt. Alleen het eens in het openbaar ronduit stellen, kan zijn nut hebben. Lang niet alle gevallen, lang niet alle aanvragen van alleenstaanden behoeven dan over een kam geschoren te worden. Aange zien er echter altijd geselecteerd moet worden bij aanvraag van huurwonin gen, vinden we de SGP-motivatie hele maal niet zo gek. Er zijn tegenwoordig wel buitenissiger dingen dan deze naar ons gevoel moedige verklaring. het RPCZ. Wij stellen dan ook voor om de verdeling van de RPCZ-kosten per 1 januari op basis van de gecontracteerde scholen en leerlingen te doen plaatsvin den, naar gelang het rijk ook subsidieert. Vermoedelijk was de RPCZ-begroting grotendeels klaar, voordat de rijksbij drageregeling was vastgesteld. Nu die regeling bekend is, is het ge wenst, dat de kosten die het RPCZ naar raming niet behoeft te maken door aan sluiting van scholen bij een landelijke begeleidingsdienst naar richting, uit de begroting 1982 worden geschrapt. Vast stelling van de begroting zal dus plaats moeten vinden na wijziging van de ge meenschappelijke regelingl zei het SGP-raadslid. n t De Thoolse raad behandelde maandag middag de begroting 1982 van het RPCZ, die een bedrag per inwoner voorziet van 6,3857. Dat is een ver hoging van twee procent ten opzichte van dit jaar: 6,22. De gemeente Tho len zou volgend jaar dan 119.030 gulden aan het RPCZ moeten betalen, SintPhi- lipsland 14.495,54. B en W van Tholen stelden voor, de be groting van het RPCZ - na de instem ming van de commissie financiën zon der op- of aanmerkingen goed te keuren. "Helaas kunnen wij dat advies niet vol gen", zei SGP-raadslid M.Dijke. Hij wees erop, dat er een rijksregeling van kracht wordt, waarbij schoolbegelei dingsdiensten vanaf 1 januari 1982 wor den gesubsidieerd op basis van het aan tal scholen dat elke dienst begeleidt en het aantal leerlingen van die scholen. Met elke school moet een contract afge sloten worden. De minister kan onthef fing verlenen van de dienstverlening door een schoolbegeleidingsdienst in de eigen regio(het RPCZ), zodat de moge lijkheid wordt geopend, dat landelijke begeleidingsdiensten naar richting, rijkssubsidie ontvangen. ,'Wanneer we het goed hebben begre pen, wordt door een aantal scholen in onze gemeente en daarbuiten van deze mogelijkheid gebruik gemaakt, wat grote invloed kan hebben op de hoe veelheid werk van het RPCZ", zei Dijke. "Nu vanaf 1 januari 1982 de schoolbe geleiding door het rijk wordt gesubsi dieerd naar het aantal scholen en leer lingen waarmee een contract is afgeslo ten, is het inwonertal een onjuiste maat staf voor de verdeling van de kosten van CDA-raadslid W.L.Bijl vroeg, waarom het RPCZ in de begroting geen rekening met de rijksbijdrageregeling had gehou den. Hij was verder nieuwsgierig naar de gevolgen voor de gemeente Tholen als er vijf chr.scholen zouden afvallen. Hij meende, dat er dan wel eens 20.000 gul den meer betaald zou moeten worden. "Wanneer ik zou zeggen, dat ik opge schrikt ben door de brief over de vijf chr.scholen, zou' ik overdrijven", zei VVD-fractievoorzitter M.van Damme. "De wethouder is toch op de hoogte van de situatie en dan moet er toch een reden zijn, dat b en w dit voorstel zo in de raad brengen. Wat zijn de gevolgen voor de samenwerking met her RPCZ ten aan zien van het experiment funderend on- derwijs(FORT)?", aldus Van Damme. J.de Bres(PvdA) wees erop, dat het RPCZ een gemeenschappelijke regeling was, waar de Thoolse gemeenteraad zich unaniem achter heeft gesteld. Hij bena drukte de positieve kanten van het RPCZ. Wethouder Versluijs erkende, dat er per 1 januarie een nieuwe regeling in wer king treedt, waarbij de scholen contrac ten met de begeleidingsdienst moeten afsluiten. "Er is echter in de onderwijs commissie van de vereniging van Ne derlandse gemeenten(VNG) nog geen enkel inzicht in het modelcontract. De enige zekerheid is, dat de gemeente Tholen meedoet aan een gemeenschap pelijke regeling ter financiering van het RPCZ. Die regeling is voor vijf jaar aangegaan tot 1983. Dijke heeft nu een aantal voorstellen gelanceerd, waarvan een kostenverdeling per leerling in plaats van per inwoner, geen nieuw ge luid is. Ten tweede wil hij posten schrappen, maar daar is helemaal geen reden voor gezien de rechtspositie van het RPCZ- personeel. De gevolgen zijn 't grootst in St.Philipsland, Tholen en Reimerswaal, maar elders in Zeeland helemaal niet zo groot of helemaal niet. De stemming over wijziging van de kostenverde- ling(per leerling i.p.v. per inwoner) zal ook beïnvloed worden door het feit, dat het duurder wordt voor de gemeenten die niets met een tweede schoolbegelei dingsdienst te maken hebben. Het viel ook koud op ons dak, dat de nieuwe ontwikkeling op deze ma- nier(via een brief van de vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs) over ons kwam. We hadden er wel eens wat van gehoord, maar de scholen hebben zich niet tot de gemeente gewend, 't Is helemaal niet zo, dat er per 1 januari mensen bij het RPCZ weggestuurd worden omdat er een paar scholen af haken. Het is dan ook kortzichtig om de voorstellen van de SGP te volgen. Ik maak me zorgen over de gevolgen voor het FORT, wan' ,ie reguliere be geleiding van de Thoolse scholen is min of meer verweven met het FORT. Ook ten aanzien van de bijzondere scholen heeft het RPCZ, de stuurgroep en ikzelf altijd open gestaan om vragen over het FORT te beantwoorden", zei wethouder Versluijs. Vervolg op pag. 7 ■y' Er rijden nu alleen op werkdageji bussen - in Anna Jacobapolder: vier heen en twee terug. Men kan 's morgens om 6.58 uur vertrekken richting Steenbergen, om 7.22 naar Tholen, om 12.21 en om 17.21 uur naar Steenbergen. Ef komen slechts twee bussen in Anna Jacobapol der aan: om 12.20 en om 17.20 uur, bei de uit Steenbergen. Met name voor scholieren en mensen die patiënten in het ziekenhuis gaan op zoeken, is dat een weinig aantrekkelijke regeling. De busdienst naar Anna Jaco bapolder is in de loop der jaren steeds achteruit gegaan met het kleiner worden van het aantal voetgangers over het veer Zijpe/A.J.Pol. der. In Sint-Philipsland is het openbaar vervoer met de nieuwe dienstregeling eind mei juist verbeterd met de verbinding naar Tholen, waar door de mavo's en de huishoudschool vlot bereikt kunnen worden. Wanneer een buurtbus de inwoners van Anna Ja cobapolder aansluiting zou geven op de bussen van en naar St.Philipsland, zou dat een flinke verbetering zijn. "De huidige busverbinding loopt op z'n eind, zodat de buurtbus als alternatief een ideale oplossing is", zei burgemees ter Vogel. De bus wordt in Anna Jaco bapolder gestationeerd en een van de inwoners zal het vervoermiddel onder houden en besturen. De buurtbus wordt gesubsidieerd door het rijk, die ook een vergoeding geeft voor de benzine en de chauffeur, 't Is een hele post voor het rijk, liet de burgemeester weten. Hij noemde een buurtbus echter beter dan een gebrekkige busverbinding. Het idee komt van de BBA zelf, die ook erg cou lant en behulpzaam is om de buurtbus in Anna Jacobapolder te krijgen, zei dhr.Vogel. Hij deelde nog mee, dat de geplande hoorzitting over de buurtbus pas later in de Polder zal worden ge houden omdat er eerst nog meer gege vens verzameld moesten worden. i %-Jkf m\m Een 65-jarig bruidspaar in de Vosseme- den uit Oud-Vossemeer, maar sinds 2 4 ren: mevr.B.C. A.Havermans-Etiën- jaar tevreden bewoners van het bejaar- ne(82) en dhr.LJ.Havermans(90), bei- dencentrum in Nieuw-Vossemeer. te Vieren. Qat t>etekent het eerste 65-jarige bruidspaar in het bejaardencentrum de Vossemeren te Nieuw-Vossemeer, waar ze sinds 2 V4 jaar met plezier wonen, 's Morgens gezamenlijk koffie drinken, 's middags thee drinken. Mevr. Haver mans doet twee middagen per week ge zellig mee in het handwerkclubje en' haar man strekt dagelijks de benen op de fiets. Niet voor niets heeft hij twee bekers van de rijwielavonddriedaagse in Oud-Vossemeer in de kast. Zijn 82-jari- ge echtgenote is minder goed ter been, maar zegt ze: "We mogen niet klagen". Vanaf het begin hebben dhr/ en mevr. Havermans het goed naar hun zin gehad in de Vossemeren, maar met een schoondochter en een kleinkind onder de personeelsleden el dat ook gemakke lijk. Maandagmorgen wordt het bijzon dere huwelijksjubileum in de Vosseme ren gevierd met 's middags een H. Mis uit dankbaarheid, 's Avonds trekt men n9D EenDansschod kiesjemetzoig. c Advertentie IM De graanoogst op Tholen en Sint-Phi lipsland is een eind binnen, nu de combi nes en stropersen dankde goede weer somstandigheden een hele week aan 't werk konden blijven. Dankzij de zon zal er langs onnatuurlijke weg niet veel meer gedroogd behoeven te worden. Tot za terdagavond toe werd het graan naar de silo's gebracht en ook menige vrachtwa gen met stro had het (droge) land toen al verlaten. Dhr.J.Goedegebuure haalde zaterdagmiddag met diverse helpers zijn stro op in de Bosweg te Sint-Annaland. Er werd zelfs al over leveranties aan CNC gemompeld, maar zolang zal geen enkele Thoolse boer willen wachten, al lijkt het dan voorspoedig te gaan met de plannen voor vestiging van het compost- bedrijf bij Tholen. Menige landbouwer heeft na het binnenhalen van de oogst eerst liever regen voor de suikerbieten, aardappelen, uien, snijmais, kortom voor alle produkten die nog geoogst moeten worden. Zaterdag 5 september a.s. gaat het streekmuseum de Meestoof in St.Anna- land weer dicht. Half augustus waren er moest uitspreken over het krediet, was aannemingsbedrijf Joh.van Vossen en Zn. al met de herbestrating van de Ha zenstraat bezig. "Heeft het met de naam van de straat te maken dat er met zo'n snelheid aan begonnen is, want zo erg was het toch niet. B en W spelen haasje over, want de straatmakers zijn al be zig", zei raadslid J. de Bres. In het voor stel van b en w stond: "De huidige toe stand is van dien aard, dat herbestraten op korte termijn noodzakelijk is". Raadslid M.van Damme had b en w ook voor hun beurt bezig gezien. "Het colle ge denkt, wat hebben we een gemakke lijke raad, want dat vinden ze zo maar goed. En ik vind het nog goed ook, want het was nodig. Ik dacht er nog even aan om b en w de herbestrating zelf te laten betalen maar met een wethouder min der zou dat nogal duur uitkomen", zei Van Damme. "We hebben gedacht in de geest van de raad te handelen" zei de burgemeester in deze luchtige discus sie Niet zo buitenissig 0 Thoolse SGP verzocht aandacht voor werkvermindering R.P.C.Z. 0 C.N.C.-procedure kan worden vervolgd. 0 De graanoogst rukt snel op 0 65-jarig bruidspaar in de Vosse meren 0 Meestoof druk op bewolkte dag 0 Bintje steeg naar 34 cent 0 0 Inventarisatie leegstand koop- en huurwoningen 0 Fliplandse SGP poogde veilig heidsvoorschriften schepen te ontduiken 0 Daar is dubbele schoolbegelei dingssubsidie 0 Eerste examen Duitse herders op Tholen 0 Hoge rente niet voordelig voor banken 0 Prestatieloop Vosmeer trok 115 deelnemers. 0 Buurtbs in Anna Jacobapolder 0 DE BIJ DIE HET MEES TE ZOEMT, GEEFT NIET DE MEESTE HONING 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. naar de Vossenkuil in het geboortedorp Oud-Vossemeer. "Dat is meer voor de jongelui, want in de Vossemeren kun je 's avonds geen mopje muziek maken", zegt de vitale negentigjarige Haver mans. Het echtpaar Havermans-Etienne, dat zeven kinderen, vijftien kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen heeft, had van 1924 tot 1968 een kruidenierswin keltje in de John. F. Kennedystraat. Daarvoor beheerde men 3 lA jaar cafe 't Vosje op de hoek J.F. Kennedys- traat/F.D. Rooseveltstraat. Tenslotte was mevr. Havermans een kasteleins dochter, geboren op 'de Weele', het al jaren geleden verdwenen cafeetje tussen Oud-Vossemeer en St. Annaland. Dhr. Havermans werkte eerst in de landbouw, vervolgens tot z'n 73ste als opperman in de bouw en toen nog tot z'n 85ste elke vrijdagmiddag bij schoon zoon J. Hommel om de garage in St. Annaland op te poetsen. Hij ging altijd op de fiets. "Het fietspad is nu enig en veilig", zegt dhr. Havermans. In de beginjaren van hun huwelijk was het armoe troef. "We hoefden echter niet jaloers te zijn op een ander, want het was van huisje tot deur hetzelfde. De vriendschap onder elkaar was evenwel aanzienlijk beter dan tegenwoordig, waarbij men soms zijn naaste buren niet eens bij naam kent", zegt de krasse bruidegom In de landbouw moest hij 's morgens eerst twee uur te voet naar zijn werk lopen en 's avonds weer hetzelfde eind terug. Kort na zijn huwelijk moest dhr. Havermans in militaire dienst. "Ik moest toen zien rond te komen van 52 cent per dag. Ongelooflijk maar waar. Er wordt nu over teruggang gesproken, maar we merken er nog helemaal niets van. We kunnen kopen wat we willen en we zijn dik tevreden als het zo blijft. Ook als het nog meer minder zou worden, want tegenwoordig zijn de mensen hel maal niet meer tevree met het vele wat ze hebben. Er moet nog maar steeds meer luxe aan toegevoegd worden", zegt mevr. Havermans. Na de tweede wereldoorlog kwam de kentering van de armoe. "Ik vond de Duitser wel een rot vent en hij heeft ook veel leed gebracht in de wereld, maar hij heeft het in Ne derland voor de armste lagen van de bevolking toch maar waargemaakt, dat er o.a. kinderbijslag is gekomen en dat er een ziektewet tot stand kwam. Als je vroeger ziek werd, was je aan de armen overgeleverd, waardoor men bleef wer ken tot men er bij neerviel. Tegenwoor dig is dat gelukkig heel anders gere geld.", aldus een tevreden 65-jarig bruidspaar in de Vossemeren, dat de gezondheid hoopt te behouden om nog verschillende jaren van de rust en de goede zorgen in het bejaardencentrum te genieten. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1