Stichting blaast plan nieuw leven in Duikverbod na verdrinking in 't Keeten bij Stavenisse Kort geding woning uitzetting Smerdiek Vijf Thoolse scholen willen gereformeerde begeleiding BROEK WOC: m BOUMAN POTTER Opnieuw schaalvergroting Het merg is er uit Duikers tussen wal en schip Nadere beslissing over subsidiëring R.P.C.Z. nodig _L Donderdag 13 augustus 1981 37e Jaargang no. 40 Ruitersport heeft behoefte aan trainingsaccommodatie Een in oprichting zijnde stichting wil de al jaren bestaande plannen voor de bouw van een manege nieuw leven inblazen. Met renteloze leningen van belangstellenden! subsidie van het ministerie van landbouw, garantie van de gemeenten Tho len, St-Philipsland en Nieuw-Vossemeer, geld van de gezamen lijke Rabobanken en een groot deel zelfwerkzaamheid, zou er bij de rijschool van Wilna van Engelen in de Hollairepolder bij Oud-Vossemeer een sobere, multifunctionele binnenmanege van 50 x 25 meter kunnen komen. Tilburger (33) na zoekakties nog niet gevonden Burgemeester E. Baerends heeft een duikverbod afgekondigd, nadat de 33-jarige sportduiker J.D.A. van Asten uit Tilburg donderdagavond in 't Keeten bij Stavenisse verdronk. Zijn li chaam is na verschillende zoekacties nog niet gevonden. Vol gens overste van de Maat uit Amsterdam, de duikspecialist van de rijkspolitie te water, is er in 't Keeten bij stil water al zoveel onderstroom, dafje je met twee handen moet vasthouden. Hij sprak van een levensgevaarlijke situatie. Ervaren De woningstichting Beter Wonen heeft voor de zekerheid het kort geding van gisterenmiddag afgewacht, voordat de familie Saarloos uit de huurwoning Hogeweg 28 te St.Maartensdijk wordt gezet wegens een huurschuld van bijna 2700 gulden of wel zeven maanden. Alarmering Ambulance DEZE WEEK Misverstanden Gevestigd: Z. DE GROOT GEDIPL. H0ME0PAAT Beh. op afspraak 9.00-10.00 uur, tel. 01660-3582 Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden XT _SV Tdverïëntr^^ St.Philipsland Vervolg op pag. 7 WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholén en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. De dagen van het Waterschap Tholen zijn geteld. Zo kan cru en zonder franje de (of althans een) conclusie zijn van degene, die de brief van het water schapsbestuur heeft ontvangen en bes tudeerd. Die harde termen kunnen dan nog worden aangevuld met een vis die nog wat spartelt op het droge of een ka pitein die het zinkende schip verlaat, maar dan vergist men zich in de veel langere diplomatieke weg die wordt be wandeld eer het zover is. Er is een Pro vinciale werkgroep (met daarin verte genwoordigers van de Waterschappen) die van oordeel is dat het waterkwali teitsbeheer (de zuiveringstaak) niet bij een klein waterschap maar bij één of meer grotere of eventueel alleen bij de provincie thuishoort. Dat is de aanlei ding - want die moet er altijd wel zijn voor schaalvergroting - om het eens zo geprezen en door velen terecht ook ge waardeerd waterschapswerk in al zijn geledingen op de schopstoel te zetten. Voor dat waterschapswerk moet men ver terug in de vooral Nederlandse his torie. Het eens samen een terpje opwer pen, het eens samen een dammetje leg gen om het gezin tegen het water te be schermen, het later in groter verband een stuk inpolderen en ga zomaar door tot en met de dijkversterkingen 1980 toe. Telkens schaalvergroting. Het gezin werd een dorp, een dorp een eiland, een eiland werd De talrijke polderbestuurtjes en water- schapjes zijn terecht (zo zeggen velen) gekelderd en vervangen door grotere eenheden. Het gezin moest wat zelf standigheid prijsgeven, want men had ook de buurman nodig om de terp op hoogte te brengen. Die buurman had meerdere buren nodig voor de dam en die vele buren hadden de complete, kleine gemeenschap nodig voor de in poldering. Telkens een stukje zelfstan digheid prijsgeven, telkens een stukje schaalvergroting, gemeenschapsverar ming, grotere afstand bestuur-bestuur- de. Het Waterschap Tholen raapte een ver bluffende hoeveelheid argumenten bij een, die tegen een weer verdere schaal vergroting, pleiten. Volkomen terecht, zoals eens leden van een plaatselijk Groene Kruis die golf wilden keren en later burgers van een zelfstandig dorp van oordeel waren, dat ze het best kon den rooien. Ze vochten gezamenlijk tegen de bierkaai. Terwijl het Water schap de eeuwen door gewend is ge weest te vechten voor behoud van de kaai, zal het nu ook tevergeefs vechten tegen deze bierkaai. Jammer, want de gevolgen voor de ingelanden zijn veel groter dan voor de waterschapsbestuur ders, maar de dagen lijken toch geteld. Het ambtenarenapparaat van de ge meente Tholen presteerde het al voor 'half oogst' het Jaarstuk 1982 te depone ren waar het thuishoort. Petje af. De in houd evenwel brengt niemand meer van zijn stuk. Daartoe waren tien herinde lingsjaren immers ruim voldoende en bovendien zit men dan zogenaamd - en ook dat is realiteit - in een periode van economische teruggang, die het luxe broodje niet doorlopend, maar wel nu en dan moet vervangen door het gezon dere, bruine sneetje. Wie nu nog de waarheid durft te zeggen, dat de ge meente Tholen steenrijk is, krijgt het Jaarstuk 1982 onder zijn neus gewreven. Er moest een fotoboek worden ge schrapt. Daar sta je dan wel perplex van. Alle burgers worden in het Thoolse jaarstuk aangespoord te pogen, de goede financiële positie te behouden. Een lof felijk streven, want daarmee is heden ten dage ook elk gezinshoofd bezig. Maar bij een toenemend deel lukt dat niet meer. De mogelijkheden zijn niet meer in die mate als voorheen aanwezig. Wel bij de gemeente. "Aanvullende dek kingsmiddelen kunnen verkregen wor den door aanpassing van de tarieven van de plaatselijke belastingen", zo luidt een passage in de begrotingsbrief. En ergens wordt er dan de officiële noot aan toe gevoegd, dat hierdoor nauwelijks sprake van verzwaring van de belastingdruk ontstaat. Het is immers maar een trend matige verhoging. Dank je de koekoek. In een periode waarin gezinnen op alle terreinen bezig zijn die trend te offeren, zonder zelf in de trend te kunnen delen, is er meer sprake van een dubbele be lasting dan van nauwelijks een verzwa ring. Het merg is er niet alleen uit bij de Thoolse begroting wat luxe voorzienin gen betreft, maar ook bij de burger zelf. Dan betekent elke verzwaring een tro pische uitkomst. In de tropen tellen de dienstjaren immers dubbel. Tonny v.d.Werf uit Scherpenisse met Cesar bij het ringsteken op de Thoolse dagen. Als de stichting haar plannen snel kan verwezenlijken, kan hij voor het ringsteken op de volgende Thoolse dagen misschien trainen in de binnenmanege bij Wilna van Engelen. Donderdagavond waren vier leden van de Kruikeduikers uit Tilburg in kikvor- spakken met zuurstofflessen op hun rug, in koppels van twee man aan 't duiken, terwijl twee van hen ter hoogte van de boerderij van dhr. Smits aan de Kee- tenweg boven water kwamen, bleef het tweede koppel langer weg. De derde duiker kwam even later boven water, maar op de vierde werd tevergeefs ge wacht. Uit het verhaal van de derde duiker - die met een bloedneus en klachten over duizeligheid in het zie kenhuis Lievensberg werd opgenomen bleek, dat er op een diepte van circa dertig meter moeilijkheden met de luchttoevoer waren onstaan. Door de paniek die ontstond, lukte het overgeven van de zogenaamde ademautomaat niet. Van Asten was met een lijn aan zijn koppelgenoot verbonden, maar hoe de verbinding werd'verbroken, is niet dui delijk geworden. Na het alarm van de drie duikers werd 0011 gebeld, waarbij een zoekactie op gang kwam van brandweer en politie, maar ondanks in tensieve speuracties was de vermiste duiker dinsdag nog niet gevonden. Volgens adjudant Slabbecoorn van de rijkspolitie te water ging het om ervaren duikers. Zaterdagmiddag ging duikspe cialist van de Maat, districtscomman dant van de rijkspolitie te wafer in Am sterdam, tot op een diepte van 45 meter, maar ook hij vond geen spoor van de vermiste duiker. Hij achtte het ook te gevaarlijk om in 't Keeten verder te zoeken. Gezien de mening van die des kundige kondigde burgemeester Bae- Wilna van Engelen heeft zelf al lang plannen in di richting en de bouwver gunning ligt op de kast. Het plan lee echter zo duur, dat het onverantwoord was om de manege te bouwen, hoe groot de behoefte aan een trainingsaccommo datie voor de ruitersport ook is. Vijf mensen staken drie maanden gele den de koppen bij elkaar om de wagen weer eens in beweging te zetten, want belangstelling voor de ruitersport was er genoeg. Dhr. H.N.F.P. Brooijmans uit St. Annaland (lid van de gemeentelijke commissie sportzaken en voorzitter van de Eendrachtruiters) ging aan het werk met dhr. J.de Boer uit St.Anna- land,Wilna van Engelen uit Oud-Vosse meer, H.Nieuwenhuis uit Tholen en Mevr. v.d. Weöf uit Scherpenisse. Er werden contacten gelegd met diverse instanties en plannen ontwikkeld voor een sobere,multifunctionele binnenma nege, zonder foyer of bar. Een hal van 50 x 25 m. van stalen dakspanten en dam- wandprofiel, die met veel zelfwerk zaamheid overeind zou kunnen komen. Bij Wilna van Engelen is een concen tratie van paarden aanwezig, accommo datie voor buitenritten en mogelijkhe den voor stro- en mestopslag. Er wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een notitie, waarin de moge lijkheden nader uiteen worden gezet voor overleg met de betrokken instan ties. De baten moeten van de Een drachtruiters komen alsmede de rij school van Engelen. De drie betrokken gemeenten zouden garant kunnen staan voor het exploitatietekort."De ruiter sport is de vierde volkssport in Neder land, dus is er reden om ook middelen uit de gemeenschapsgelden te krijgen, zoals de voetbal, de gymnastiek, e.d.", aldus dhr. de Boer. Dhr.Saarloos had de aanzegging gekre gen, dat een deurwaarder zijn huis vrij dagmorgen 7 augustus om tien uur zou ontruimen. Hij nam daarop advocaat mr.G.Viragh in Bergen op Zoom in de arm om de uitzetting te voorkomen. Be ter Wonen had hiertoe besloten na de uitspraak van de Thoolse kantonrechter in juli, waarbij dhr.Saarloos werd bevo len, de woning te verlaten gezien de huurschuld. Beter Wonen zag niet veel heil in een gesprek met de advocaat ge zien de duidelijke uitspraak van de kantonrechter. Daarop besloot mr.Vi- ragh namens de fam.Saarloos een kort geding aan te spannen bij de rechtbank te Middelburg, dat gisterenmiddag om drie uur diende. Volgens dhr.Saarloos - die eerder al in Scherpenisse uit een eigen woning werd gezet en later wegens steunfraude werd aangehouden - is hij sinds 7 januari werkloos, ria in Rotterdam bij een kop pelbaas te hebben gewerkt. Hij kreeg tot 27 juli een voorschot van de gemeente, maar van de uitkering van 204 gulden per week bleef niets over voor betaling van de huur. Hij moest z'n vrouw en vier kinderen onderhouden en gas en licht betalen. Volgens dhr. Saarloos kan hij als loodgieter/c.v.monteur geen werk krijgen. Volgens mr.Viragh was er kans op een baan bij de suikerfabriek in Puttershoek. Hij wilde graag uitstel van betaling zien te bereiken omdat Beter Wonen volgens de advocaat nogal snel tot uitzetting overging. De woningstichting ontkent dat ten stelligste. "Deze zaak dient al een half jaar. De gebruikelijke procedure is ge volgd en eerst is onze eigen incasseerder geweest. VerTenslotte is de kantonrech ter er pas bij betrokken, maar in juni is de uitspraak nog uitgesteld, na een ver zoek van de advocaat. In juli is de uit spraak gedaan en de deurwaarder kon daarna tot ontruiming overgaan. De huur van 359,30 per maand is zeven maanden niet betaald", aldus een woordvoerder van Beter Wonen, die nog liet weten, dat de gemeente Tholen geen vervangende woonruimte heeft. rend zaterdagavond een duikverbod a,f. Er werden direct borden gemaakt, die zondagmorgen door de brandweer van Stavenisse op de dijk bij dhr. Smits werden geplaatst. Na de acties van don derdagavond, vrijdag en zaterdag werd ook zondagmiddag nog gezocht door zeven boten: twee van de brandweer van Stavenisse en St. Annaland, een van dhr. M. Poot en vier van de Tilburgse dui kersvereniging. Er werd met name ook langs de platen gezocht, maar zonder resultaat. De duikers zijn van plan het komende weekeinde - wanneer er een giertij overheen is geweest - het zoeken Staatssecretaris mr.E.Veder-Smit heeft het verzoök om een recompressietank in het nieuw te bouwen streekziekenhuis in Goes afgewezen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de raad voor de Volksgezondheid in Zeeland advies ge vraagd over de manier waarop duik sportslachtoffers nu in onze provincie kunnen worden behandeld. De recom pressietank is nodig voor duikers die lij den aan de 'caissonziekte'. Die ontstaat als een duiker te snel naar de opper vlakte zwemt. De staatssecretaris heeft met deze afwijzing het advies van het College voor ziekenhuisvoorzieningen opgevolgd, dat er in het kort op neer komt, dat het streekziekenhuis niet zal kunnen beschikken over voldoende mankracht, deskundigheid en uitrusting om een goede opvang te garanderen. Er is ook nog onvoldoende duidelijkheid over de financiële kant van de zaak. De staatssecretaris vindt, dat beter een op lossing gezocht kan worden door samen te werken met instellingen en particu lieren die al een recompressietank heb ben en die in staat zijn deskundigheid te bieden op het terrein van de medische, verpleegkundige en technische behan deling van de duiksportslachtoffers. In deze richting zijn al plannen ontwikkeld. te vervolgen. Ook zou men proberen, vliegtuigen in te schakelen. Gezien de hele zware onderstroom vindt burgemeester Baerends het onverant woord, dat er in 't Keeten nog verder de duiksport wordt beoefend. Daarom probeert hij na overleg met politie, pro vincie, rijkswaterstaat en de duikers- bond een definitief duikverbod te krij gen voor 't Keeten. Hiervoor zou de provinciale duikverordening gewjizigd moeten worden. De alarmering van de hulpverlenings instanties bij dit duikongeval riep op Tholen overigens grote vraagtekens op. Bij 0011 ging het naar de brandweerka zerne in Bergen op Zoom, waar de dienstdoende centralist een duikent- housiast bleek te zijn, die dit karwei zelf wilde klaren. Hij ging met een college en een chauffeur in een brandweerwagen naar Stavenisse, zonder de plaatselijke brandweer op de hoogte te stellen. Ge zien de onbekendheid reed de Bergse brandweerwagen eerst naar het Scheldt en vervolgens naar 't Veer, dus twee keer verkeerd. Toen een lid van de brand weer Stavenisse in de Voorstraat de Bergse brandweerwagen aanhield om te vragen wat er aan de hand was, werd hij afgesnauwd omdat hij nergens mee te maken had. Intussen was ook de Bergse ambulance gewaarschuwd, die met sirene en zwaai lichten Stavenisse in rep en roer bratht. Ook de ambulance reed twee keer ver keerd, eerst naar het Scheldt en vervol gens naar 't Veer, voordat de juiste plaats aan de Keetenweg bereikt werd. Door de consternatie kwamen er heel wat inwoners in beweging, waardoor er na half negen vele tientallen auto's op de dijk bij 't Keeten te zien waren. De ambulancedienst van het Thoolsè Rode Kruis was door 0011 omstreeks 20.35 uur op de hoogte gebracht van de alarmering van de Bergse brandweer en ambulance. Chauffeur C.G. Hage en zuster van Akkeren bleven echter niet stil zitten, maar reden naar de Keeten weg 2 (het meidadres), waar de bejaarde heer Smits niets van de vermissing wist. Op de dijk verscheen echter een vrouw, die de melding had doorgegeven. Ook de politie arriveerde toen, terwijl zuster van Akkeren bezig was de brand weer van Stavenisse te bellen. Via de politiemobilofoon was te horen, dat een andere politiewagen bij Poortvliet de Weer eens een schaalvergroting 0 Het merg is uit de Thoolse be groting 0 Sportduiker kwam om het leven 0 Tholen bouwt straks meer op ge saneerde percelen dan in uitbrei dingsplannen 0 Het waterschap argumenteerde volop tegen concentratie 0 Kort geding tegen beter wonen 0 Tholenderwijs brengt uitvoerig begrotingsnieuws 0 Distelverordening en Rammegors 0 Chr. Scholen laten R.P.C.Z. in de steek Met een goed afgericht slecht paard, komt men meestal verder dan met een slecht afgericht goed paard. 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi- 'na's. Bergse ambulance zag passeren. Nadat die met sirene en zwaailicht door Stave nisse was gereden, stroomde een talrijk publiek toe, met alle overlast vandien. Na enige tijd arriveerden ook de brand weer Stavenisse met boot en de brand weer St. Annaland met boot en de dui kers Nico Overbeeke en Jan van Meg- gellen. Zij namen die donderdagavond tot elf uur aan de zoekactie deel, maar zonder succes. Burgemeester Baerends, die helemaal niet op de hoogte werd gesteld, heeft al een afspraak met de Bergse brandweer gemaakt om de alarmering van donder dagavond te bespreken. "Het waren nu nog misverstanden zonder nadelige ge volgen, maar in andere situaties kunnen er vervelende consequenties zijn. Er kunnen zich toch gevallen voordien, dat elke halve minuut telt. Dit was een 'oe fening' met missers, waaruit we lering kunnen trekken. De piepers van het stil alarm zijn helemaal niet gebruikt. De plaatselijke brandweer is telefonisch ge waarschuwd. Ik kan me het ook goed voorstellen, dat een brandweerman in Stavenisse het vreemd vindt als hij een wagen van de Bergse brandweer ziet rij den, terwijl hij zelf nergens van weët", aldus de Thoolse burgemeester. Zelf was hij bij de laatste brand (garage de Viet St. Maartensdijk) ook al laat op de hoogte gesteld, terwijl er bij de Thoolse brandweer weer ongenoegen bestaat over de te late alarmering van de korpsen Stavenisse en St. Annaland. Vijf prot.chr.scholen gaan gebruik ma ken van de diensten van de vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Hendrik Ido Ambacht. Dit in plaats van de huidige schoolbegeleiding via het re gionaal pedagogisch centrum Zee- land(RPCZ). Het gaat om de Groen van Prinstererschool te Scherpenisse, de School met de Bijbel te St.Annaland, de Juliana van Stolbergschool te St.Maar tensdijk, de kleuterschool Benjamin te St.Maartensdijk en de Eben Haëzer- school voor kleuter- en lager onderwijs in Tholen. "Wat de gevolgen hiervan zijn, kunnen wij op dit moment niet overzien, maar N.W.P.-prakti zijn Garnalenstraat 84, Tholen. Advertentie IM Juwei ir Vy v horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adri C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service zo spoedig mogelijk hopen wij u hier over nader te kunnen inlichten", schrij ven b en w van Tholen in een voorstel aan de gemeenteraad naar aanleiding van de begroting 1982 van het RPCZ. Het college wijst er nu al op, dat er in de toekomst voor wat de subsidiëring van het RPCZ betreft, nadere beslissingen genomen moeten worden. Het bestuur van de vereniging Gerefor meerd Schoolonderwijs heeft de ge meente Tholen bij brief van 10 juli Van de nieuwe ontwikkeling op de hoogte gesteld. Volgens de begroting 1982 toont de voorlopige raming van het RPCZ aan, dat de gemeente Tholen volgend jaar 119.030 gulden voor de schoolbegelei dingsdienst zal moeten betalen. Dat is 6,3857 per inwoner tegenover 6,22 voor 1981. De commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad heeft met de begroting ingestemd en b en w stellen de raad voor, geen op- of aanmerkingen te maken. B en W van St.Philipsland doen dat wel. Zij willen bij het RPCZ aandringen op wijziging van de begroting 1982 nu men een aantal kosten voor niet-deelnemen- de scholen(met name in Reimers- waal)niet behoeft te betalen. Ook pleit het Fliplands college voor wijziging van de gemeenschappelijke regeling om niet meer per inwoner te betalen. Er zou een kostenverdeling moeten worden ge maakt op basis van het aantal scholen en leerlingen. Meerdere verzoeken voor subsidiëring per deelnemende leerling hebben echter nimmer tot resultaat ge leid. Overigens vinden b en w van St.Philips land de verhoging van het bedrag per inwoner(slechts 2% meer dan dit jaarjop zichzelf aanvaardbaar. "Het RPCZ gaat uit van ongewijzigde omstandigheden, maar dat is geenszins het geval. Met in gang van 1981 is de rijksregeling subsi diëring schoolbegeleiding in werking getreden. Deze regeling öeeft de moge lijkheid geopend dat landelijke begelei dingsdiensten naar richting rijkssubsidie ontvangen 1 aldus b en w van Flipland. Zij verwachten dat van de 312 leerlingen die de kleuter- of lagere scholen bezoe ken, volgend jaar 142 kinderen een be roep zullen doen op het RPCZ. Een 170 leerlingen of 54.48% neemt dus geen deel aan de Zeeuwse schoolbegelei dingsdienst. B en W van St.Philipsland is gebleken, dat in diverse gemeenten Advertentie 1M Advertentie IM f)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1