BROEK BOUMAN POTTER Alvantho Zaterdag braderie in Sint Annaland BISAMRATTEN Donderdag 6 augustus 1981 37e Jaargang no. 39 'De Striene' aan vooravond van coöperatieve vereniging? Veilingberichten lid\fereniging Goud-en Zilversmeden v; 'Ik durf het niet' Recreatienota Het kost toch geld! Samen sterk Stoom afblazen mag Alcohol- en verkeerscontrole Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15.50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer Onze regio, Tholen en Sint Philipsland, kreeg in het laatste nummer van het weekblad voor de landbouw 'Boerderij' extra aandacht. Een plaatje ergens op een van de binnenpagina's toont het trekker-trekgebeuren tijdens de Thoolse Dagen en dan met name hetgeen door de echte paardenkracht Brooijmans wordt gepresteerd. Veel opvallender echter is nog de voorpagina foto in kleur, waar de Thoolse vroege aardap pel het middelpunt vormt. Die altijd le vendige oogst vooral op Tholen is nu vrijwel afgelopen. De landbouwers hebben zich inmiddels meer gericht op de graaninzameling, waarvan hier en daar een perceel snel aan het rijpen is. Maar de zo duidelijke hiervoor ge noemde voorpagina foto brengt vooral het 'Alvantho' naar voren. Jaren geleden al is ook in deze kolom op die richting aangedrongen. Een eigen Thools-Sint Philipslandse agrarisch merk. Het bleek niet eenvoudig te zijn daaruit als het waëe een beschermd gewas tot stand te brengen., terwijl het alom bekend was, dat er op de markten en in de winkels als het ware vervalsende concurrentie mee wordt gepleegd. Immers, de agrarische producenten willen best voor een goed produkt zorgen, want dat is hun eigen belang. Zelft in de meest ongunstige economische situaties domineert kwali teit. Als er sprake is van een vroege kwaliteitsaardappel, dan is dat onaan gevochten de Dore. Juist die soort kreeg op Thoolse bodem voldoende vat om te worden aangegrepen en dat hebben de telers ook gedaan. De veilingen ontle nen er zelfs heden ten dage hun be staansrecht aan, want anders zouden ze vrijwel allemaal kunnen opdoeken. Toch komt die Dore en dat is de 'Al vantho', wat betekent alles van Tholen er zowel voor telers als veilingen nog onvoldoende goed af. De Dore is als vroege kwaliteitsaardappel in den lande nog niet goed genoeg beschermd. Daar van is öet name de consument de dupe. Ze krijgen in supermarkets in de steden of op de markten zogenaamde Zeeuwse roem voorgeschoteld, maar dan worden doodgewone slecht smakende zandaar- dappelen verkocht. Terwijl op hetzelfde moment de Dore een bijzonder smake lijke aardappel is, niet alleen maar als gekookt, maar zeker als in schijfjes ge bakken produkt. Dat nu wordt onvol doende naar voren gebracht: Het lijkt alleen maar mogelijk via een gefun deerde reclame-campagne. In de geest van: laat u geen appelen voor citroenen verkopen, maar vraag de echte Thoolse Doré's. Als er zo'n slogan al in mei op de radio of teevee komt moet er de paar procent reclame uit te halen zijn. Om eters te misleiden? Integendeel, om ze (de consument) de waarheid voor te houden. Die waarheid is immers, dat je in de maanden juni en juli tot zeker half augustus toe van de Dore echt kunt smullen. Al zou zo'n aardappel dan 2 cent meer kosten dan welke andere soort ook. Het wordt tijd dat de consument ook in dit opzicht niet meer bedrogen, misleid kan worden. Wat er in de Al vantho kist komt, moet gegarandeerd verantwoord smakelijk zijn. 'Zeeuwse roem' is in dit verband een al te vaag en veelal een misleidend begrip. Handen uit de mouwen na oriënteringsgesprek In de kantine van camping 'de Striene' bij Strijenham werd vrijdagmiddag alles nog eens op een rijtje gezet. In een rustige vergadering besprak men de (weinige) moge lijkheden van voortzetting van de smalle en langgerekte camping. Een werkgroep bestaande uit leden van het bewonerscomité, dhr.H.Zwikker als bestuurslid van Recreon en afgevaardigden van de coöperatief beheerde camping 'Irenehoeve' uit Stavenisse zullen gezamenlijk met dhr.A.Duym als exloitant van 'de Striene' rond de tafel gaan zitten. Er kwam weinig uit de bus. Na twee uur vergaderen en overwegen kwam men tot het besluit om de werkgroep een moge- lijkhedenprogramma uit te laten wer ken, en dit daarna aan de gemeente voor te leggen. Alvorens de werkgroep iets gaat doen, is het eerst de beurt aan het bewonersco mité. Onder leiding van voorzitter J. van Hooland zullen de bewoners moeten werken aan vier punten: a. Wordt er gekozen voor uitdunning of b. uitbreiding van de camping, c. hoe zal het beheer worden geregeld en d. is er kader pm aan de plannen te werken? Sint Annaland Dore 1 35,— tot 38,— Dore 2 31,— tot 33,— afwijkend 16 tot 31. Gloria 33 tot 36,— Bonken 70,— Bintje 1/31,- 33, Bintje 2 27,- 29,- Bonken 72,— Lekkerlander 34,—Eigenheimers 29 tot 33,— Eerstelingen 25,— aanvoer 215 ton. woensdag 5 augustus Dore 1 35,— tot 37,— Doree 2 32,— Apart 31, Drielingen 17,— Kriel 1 F 1,20 de kilo, Kriel 2 0,65, Gloria 1 30,- tot 34,— Gloria 2 26,— Bonken 65,— tot 66,— Bintje 1 27,-tot 29,— Apart 25 tot 26, Bonken 1 67 tot 68,— Bonken 2 61,— Lekkerlander 31 Eigenheimers 33 tot 34,— aanvoer 210 ton Sint Maartensdijk dinsdag 4 augustus Dore 31,80 tot 36,80, G1 i 30,50 - 34,10, Bintje %,25,34 tot 32,20 Eigenheimer 33,50 tot 34,80, Gloria Bonken 65,10, Bintje Bonken 26,— Doree Bonken 12,- Gloria Drieling 16,60, Bintje Drieling 16,— Eigen heimer Drieling 13,90 - 16,90. Eigen heimer Kriel 30,10. Dore Kriel 85,— aanvoer 78 ton Woensdag 5 augustus Dore 29,40 - 34,90, Gloria 27,10 - 33,90 Bintje 23,80 - 36,20 Eigenheimer 32,10 - 33,40, Aminca 25,30 Gloria Bonken 63,10, Bintje Bonken 58,20, Aminca Bonken 57,90. Dore Drieling 17,90, Bintje Drieling 18,— Eigenhei mer Drieling 14,— Dore Kriel 114, Bintje Kriel 115,— Eigenheimer Kriel 32,— aanvoer 82 ton. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adri C Broekhuis een bearip voor kwaliteit en service Advertentie IM Uit de vergadering kon men opmaken dat het bewonerscomité het meest voelt voor een coöperatieve vereniging. Het is nog de vraag of dat met of zonder dhr.Duym zal gebéuren. Na de opening van wat je een oriënte ringsgesprek zou kunnen noemen, wen ste dhr.Duym allereerst iets recht te zet ten. "Er wordt nog steeds gedacht dat ik de camping af wil stoten, maar dat is niet zo! Het is terecht dat de gemeente eisen gaat stellen." De exploitant wijtte de gang van zaken aan de hoge rente van het kapitaal en de economisch labiele situatie. Voortzet ting op de oude manier achtte hij uit den boze: "Ik durf het zonder meer niet." Hij noemde de drie mogelijkheden - het betalen van de waarborgsom aan de ex ploitant, overname van de campingbe woners of verkoop - en zei dat eventuele investeringen toch op de campeerders neer zullen komen. "De kwestie is: in welk tempo worden de eisen gesteld en wanneer dienen ze ze te worden gerealiseerd. Dhr. van Hooland noemde de brief van dhr.Duym als een donderwolk geko men. "We maken gebruik van een be paalde vrijheid. De mensen komen hier om hun vrijheid te behoüden." Dhr.v.Hooland en dhr.Duym begonnen een woordentwist over de grondwaarde en de'erfpacht. Op deze vergadering waren zulke details echter niet aan de orde. Burgemeester Baerends greep dan ook in. "Het gaat hier om de denktrant van de gemeente inzake de toekomst van de camping." De burgemeester wenste geen partij te kiezen voor één van de twee strijdende partijen en zei: "Ik ben geen onderhandelaar. Geen koper, geen bieder. Je moet kijken waar je met dit geheel naartoe wilt." Hij verklaarde het oogluikende gedrag van de gemeente ten opzichte van de oprichting van campings in de laatste 10 jaar. "Er werd van gemeentewege in die pe riode niet zo nauw op de vestigingen gelet. Het werd af en toe oogluikend toegezien. Het is allemaal blijven liggen. In 1971 met de herindeling en in de laatste jaren met de dijkversterkingen. En toen kwam mijn periode. Dat kon zo niet langer en daarom hebben we een recreatienota gemaakt. Tussentijds kwam er van de provincie meerdere malen het verzoek om campings te slui ten. Ik wil me daarachter niet verschui len; wat wij menen is onze mening en niet die van de provincie. In de nota werd het hele verhaal duidelijk weerge geven. Als een camping al zolang heeft bestaan, kun je niet meer sluiten. Er moeten twee dingen gebeuren: lega liseren en voorzieningen treffen die mi nimaal verantwoord zijn. Zoals die rio Voor welk systeem er bij camping 'De Striene' ook wordt gekozen, het zal de standhouders altijd geld kosten. Dat is ook onvermijdelijk, omdat noodzakelijke nutsvoorzieningen tot dusver ontbreken. Een overheidseis voor een samenleving. Een noodzaak bovendien voor de volksgezondheid. De twee onontkoombare hoofdlijnen van uitdunning en nutsvoorzieningen zullen in elke exploitatie geld kosten. Als 'De Striene' vele jaren op recreatief gebied een goedkoop eilandje is geweest, zal dat in de toekomst toch wel gaan veranderen. Veel meer tijd dan de winterperiode 1981/82 is er voor exploitant of een eventuele coöperatie niet. In dat opzicht is er in 'De Striene' al zoveel tijd ongebruikt gepasseerd. Maar een idyllisch recreatieplekje blijft het wel. lering nu functioneert kan het niet lan ger. Het blijven aanvoeren van water uit tanks kan niet doorgaan. Als er iets met de tanks gebeurt! Ik heb ook gezien dat hemelwater met pannetjes wordt opge vangen en dat hondjes hun pootjes op lichten!" De burgemeester benadrukte nog eens dat het de gemeente niets uitmaakt wie de zaak exploiteert of uitbaat, zoals men in België zegt. We moeten het samen oplossen. Het zal u waarschijnlijk wel geld kosten. Wij willen meewerken, als we die medewerking ook van u krijgen, zodat ik om het laatst niet hoeft af te haken. We moeten 'de Striene' behou den en zo nodig enige ruimte geven. 'De Striene' ligt op een plaats die een cam ping waard is, maar dan moeten er wel minimale voorzieningen worden getrof fen." Het aspect van de veiligheid sloeg de burgemeester ook hoog aan. "Als burgemeester ben ik ook verant woordelijk voor de brandweer. Bij brand zou de brandweer niet bij de achterste huisjes kunnen komen. Met een ziekenwagen ook niet. Ik heb een eed afgelegd om die dingen in de gaten te houden. Zo kan 't niet meer!" Voor de tweede keer kwamen de leden van het bewonerscomité terug op de hoge grondprijs van 140.000,- die dhr. Duym had berekend. Eén van hen zei dat bijna alle werkzaamheden zoals egalisering en beplanting door de be woners werden verricht. Wel 75 tot 80%. Dhr.Duym noemde dat een grove leu gen. Dhr.Zwikker kwam tussenbeide en meende dat die grondprijs niet zo be langrijk was, tenminste niet terzake. Men begaf zich inderdaad weer op het zijspoor. "Hoeveel tijd geeft de gemeente ons om ons goed te organiseren?" was een meer s!iSlP*Wa® Een flink deel van de reorganisatie van de Thoolse haven kreeg zijn beslag en de vooruitgang is duidelijk zichtbaar. Geen wonder dat de Bergse VVV directeur de heer P.Sips constateerde, dat er in de Scheldestad heel wat aan monumenten en vertier te vinden is, maar zoiets als de Thoolse redenee,dat niet. Een drukke bedoening in deze vakantietijd met deze week heldere luchten relevante vraag van het bewonersco mité. De burgemeester adviseerde om een eventueel plan in de komende win ter rond te krijgen. "Wij willen er namelijk ook aan gaan werken. Het is een feit dat bij de subsi dievoorziening iedere keer een kraantje wordt dichtgedraaid. Tussen de regels door kwam het land van dhr. Van der Slikke als mogelijk kampeerterrein nog aan de orde. Dhr.Zwikker opperde de mogelijkheid om een afspraak te maken met dhr.Hartog van de nabijgelegen camping 'Oosterschelde'. Deze wil na melijk zijn camping afbouwen en er zou misschien een ruilmogelijkheid zijn, al dus dhr.Zwikker. Langzaam maar zeker werden de mo gelijkheden tot een coöperatieve ver eniging aangekaart. 'De Striene' heeft een prima voorbeeld. Voorzitter Ver- bruggen en secretaris Van Og. van de coöperatief gerunde camping 'Irene hoeve' waren aanwezig om vragen op hun terrein te beantwoorden. Dhr.Ver- bruggen meende dat het niet gemakke lijk is. Hij gaf een toelichting, op het campingbedrijf zonder winstoogmerk. Non-prof zoals hij het zelf noemt. "Alle mensen krijgen inspraak. Zoek de rich ting je wilt en ga dan van start. Zijn er mensen die leiding kunnen geven? 'Ire nehoeve' wil mee begeleiden. Je hebt medewerking van de gemeente. Wij denken coöperatief. Je kunt ook je ca ravan pakken en naar een andere cam ping gaan. Zonder probleem. En daar maak je ook snel nieuwe vrienden." Dhr.Verbruggen stak zijn mening over de vergadering niet onder stoelen of banken: "Nou zijn we hier een half uur rond de pot aan 't draaien en niemand geeft bloot." Dhr.Duym noemde zichzelf geen anker die de zaak wil blokkeren. "Ik wil u voor één ding waarschuwen; het kost meer dan u denkt." Burgemeester Baerends dacht er anders over. "Bij de coöperatieve werkwijze kun je nog een paar kosten besparen. Degene die niet komt betaald en degene die werkt levert het met werken in. Je kunt natuurlijk niet op 600,- staangeld verder gaan. Je kunt wel de toppen van de kosten halen. Zo is de campiné niet verkoopbaar." Al met al ziet de burgemeester de toe komst van de camping wel zitten, als de schouders maar onder het werk wórden gezet. Uitbreiding van de camping is niet noodzakelijk. De door de éemeente geëiste hoeveelheid groen kan er ook komen als de camping wordt uitgedund. Zodra er iemand op de camping weg gaat, moet die plaats opgevuld worden met een paar struiken of boompjes. Het is volgens dhr.Verbruggen een feit dat voor de totstandkoming van een coöpe ratieve vereniging veel mensen van de camping vertrekken, "Bij ons vertrok 50% en ik verwacht dat hier minstens een kwart vertrekt." Maar zover is het nog lang niet. De burgemeester wenst op niet al te lange termijn een plan op zijn bureau. Het bewonerscomité zal voor een rich ting kiezen, die in de werkgroep nader zal worden uitgewerkt. Er zou eigenlijk een perfect plan uit de bus kunnen ko men. De kennis van de heren Zwikker, Van Hooland, Verbruggen, Van Og en Duvm zal daar dan debet aan zijn. Aan het eind van de soepel verlopen verga dering deed dhr.Zwikker nog een krasse uitspraak over het plan dat de Heidemij. heeft gemaakt, waarop dhr.Duym zijn investeringsbedrag van 9 ton had geba seerd. Daarbij werd uitgegaan van een st^anplaatshuur van 1250,-. "Het geld had beter besteed kunnen worden aan een paar bomen of struiken", aldus dhr.Zwikker. Zo had hij dat ook vorige week in een brief aan de gemeente ge schreven. Hij vertelde dat hij enkele ja ren geleden door de Heidemij. was be naderd om het plan te maken, maar ze betaalden volgens dhr.Zwikker slecht. "De Heidemij. heeft geen deskundigen op het gebied van recreatie. Ze hebben na mij iemand benadert van wie ik weet dat hij met onjuiste cijfers is gekomen." Met die woorden sloopte dhr.Zwikker de grondvesten waarop het geschetste investeringsbeleid van dhr.Duym in zijn brief aan de kampeerders is gebaseerd? De burgemeester had daar niet veel op te zeggen, maar hechtte meer waarde aan het werk dat er voor moet zorgen dat 'de Striene' behouden wordt. "Wij hebben er voor gekozen, dat de camping behouden moet worden. Wij hebben slechts dat ene doel. De .zaak moet niet verder opgejut worden. Stoom afblazen mag natuurlijk wel." Op 30 juli al van 's morgens 6 uur af tot omstreeks 10.00 uur werd door de Thoolse politie gerichte verkeerscontro le uitgevoerd. Daaruit bleek, dat er vooral op de vroege morgen met flinke snelheden wordt gereden. Gaat men te laat van huis en wil men dat op de weg inhalen, dan ontstaan vaak wel overtre dingen door het nemen van binnen- bochten, e.d. Bij 18 bestuurders werd een overtreding of meer geconstateerd, waarvan er 10 werden bekeurd en de andere 8 er nog met een waarschuwing afkwamen. Van de 10 bekeurden wik kelden 6 de zaak meteen af via een transaktie. Vier laten het waarschijnlijk aankomen op het zich verdedigen voor het kantongerecht. In elk geval moest voor hen wel proces-verbaal worden opgemaakt. In de nacht van 1 op 2 augustus werd tot 4 uur in de morgen alcoholcontrole ver richt. Aan 3 bestuurders moest een rij verbod worden opgelegd,"waarvan 1 de bloedproef weigerde. Het bleek voor de politie niet eenvoudig om een paar Finnen duidelijk te maken, dat het in Nederland niet is toegestaan om in de auto te overnachten. Men trof een volkswagen aan, waarin de buiten landers de nacht poogden te overbrug gen. Met gebarentaal is er dan toch heel wat te bereiken. De Alvantho is in. 0 Belangrijke veranderingen Oost Zeeland. infrastructuur na Oosterschelde- werken. 0 Ook provincie moet rooien en kappen. 0 Aanleg weg Slaak-Philipsdam. 0 Komt de Poortvlietse Rondweg er volgend jaar? 0 Bedrijfsleven in zorgen over uit komsten 1981. 0 De Thoolse rede is toch uniek. 0 De Striene lijkt coöperatief te worden aangepakt. 0 Werpt uw netfen uit om te vangen (overdenking). 0 Bergse Krabbenfoor blijft toeris tentrekker. 0 Duikers tussen wal en schip. 0 Handen uit de mouwen. 0 Drukke braderie m Sint Maar tensdijk en zaterdag zomermarkt-variatie te Sint Annaland. 0 Tweede Meestoof-Mijmeringen. 0 Voetbalspieren worden losge maakt. 0 (BOUWVAKKERS WEER VAN START): BETER WEINIG TE ONDERNEMEN EN TE VOL TOOIEN DAN VEEL OP STA PEL ZETTEN EN NIET AF MAKEN. 0 Dit nummer bestaat uit 10 pagi na's. De jaarlijkse braderie te Sint Annaland trekt gewoonlijk heel wat belangstellen den uit de regio en uit Brabant. Mogelijk omdat er naast het normale braderiege- beuren door de plaatselijke midden stand ook nogal wat randversiering wordt georganiseerd. Daardoor wat meer gezelligheid en ook wat meer va- natie. Een traditionele medewerking is er van de in september honderdjarige koninklijke fanfare "Accelerando" die in de avonduren optreedt, 's Middags is er eveneens muzikale omlijsting, maar dan via Katie van Vossen op het elec- tronisch orgel. Ook dat brengt extra fleur. Om 18.00 uur een wielerronde aan de Ring met deelnemende toerclubs uit de omgeving en eventueel andere lief hebbers, die een ploegje kunnen vor men. Ter afsluiting het kampioenschap touwtrekken, dat zelden een langdradi ge aangelegenheid is maar een kort en krachtige spanning meebrengt. Het braderiegebeuren op zich vanaf half twee 's middags tot 's avonds 21.00 uur kreeg ook wat meer variatie door een grotere deelname van middenstand en verenigingen. Daaronder heeft de volksdansgroep "Dodi-dodi niet alleen een stand, maar zal 's middags om 16.00 uur op het braderieterrein ook een op treden verzorgen en ongetwijfeld zal ook daarnaar de belangstelling uitgaan. Tot dusver hebben de dames nogal suc ces geboekt met een Israëlisch, Hon gaars of ander uitheems nummer. Kunstschilder Hoogendijk is eveneens voornemens te exposeren, waarbij on getwijfeld de liefhebbers van zeilsche pen wel aan hun trekken zullen komen. Er is schapenkaas en bij deelnemende verenigingen voldoende attrakties op het gebied van vogelpiek, rad van avon tuur, schiettent, enz. om er voor velen een gezellige afsluiting van de bouw vak-vakantie van te maken. Voor aan biedingen door deelnemers zie elders op advertentiepagina's. In de maand juli zijn op het eiland Tholen 47 en op Sint Philipsland 4 bi- samratten gevangen. Opmerkelijk bij deze score was wel het feit dat de meeste waterkonijnen zoals ze in België worden genoemd in ondiepe sloten het 'haasje' werden en er maar weinig in de diepere watergangen werden gevangen. Het re sultaat was volgens de ambtenaar van het faunabeheer dhr.J.Meyll uit Poort vliet goed te noemen. ^dvêrtent!TTM[ j

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1