'De Vier Winden' St.Annaland in z'n eentje gerestaureerd BROEK c»o: Ger. Gemeente Poortvliet heeft flink verenigingsgebouw BOUMAN POTTER mzMwtw Werkloosheid 6,3% mannen en 18% vrouwen Tien jaar Donderdag 16 juli 1981 37e Jaargang no. 36 Dore's 39 cent L.A.Verhage uit Poortvliet leeft voor de molens Maalvaardig Aandrijving uniek Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden v A 0 Woensdag braderie in Scherpenisse Lage rente Waardering Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,—Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Zover zijn we nog niet over tijd, na bij zonder drukke weken voor de grote uit tocht begon, om nog niet even stil te mogen staan bij het feit, dat sinds 1 juli 1971 iedere Thoolse burger, gemeente bestuurder en ambtenaar het moest doen met een heringedeeld gebied. Er was van onderaf niet om gevraagd. Het werd van bovenaf opgelegd, al werd het diplomatiek in provinciale schoenen geschoven. Dat doet er allemaal ook niet zoveel meer toe, want in tien jaar heeft ieder met die nieuwe situatie wel leren leven. Het zou niet meevallen, het aantal burgers de kost te moeten geven, die van die hele herindeling nauwelijks weet hebben of het langs de kouwe kleren laten afglijden. De rijksoverheid was trouwens na de toch ingrijpende beslis sing voorzichtig, want tegelijk met de centralisatie werd decentralisatie ge propageerd. In de veronderstelling, dat je het ene kunt doen, zonder het andere na te laten. Wat achteloos werd de basis van schaalvergroting weggemoffeld, want schaalvergroting, herindeling, houdt centralisatie in. Dat een Thoolse herindeling vlekkeloos kon verlopen, lag meer aan het feit dat men in deze regio vrijwel niet te maken kreeg met revolutionaire elementen, dan de groot te van het enthousiasme. Veel meer met burgers, die weliswaar hun eigen belang in de gaten wilden houden, maar daaron of daarvoor toch zeker niet anti-maat schappelijk reageerden. Daar kwam nog bij, dat de lagere overheid- inclusief de ambtenaren - zich het vuur uit de sloffen liepen om de overganspijn te beperken, deze opmerking over de ambtenaren- strook dan wel niet met wat Wim Kan er over opmerkte. Toen er een protesttocht in Den Haag was van stakenden ambte naren. Hij zei inners, dat toen de paar den met de politie niet voor, maar achter de stoet liepen, anders waren ze niet om vijf uur binnen geweest. Feit is, dat op Tholen ook na 1971 veel voor de gewone burger bij het oude bleef. Zelfs Oud-Vossemeerse rechten en gebruiken, waarvoor dan te voren wat opgeblazen werd gevreesd, werden niet aangetast. Daarmee is dan niet ge zegd, dat alle burgers tien jaar later over de herindeling staan te juichen. Met na me niet omdat de herindeling toch wel degelijk centralistische gevolgen had. In Thoolse duidelijkheid gesproken: de grootste kernen kwamen nog meer in de lift. Als er na tien jaar nog sprake is van controverse, komt dat niet omdat wordt getornd aan het feit, dat veel beter ge- zanenlijk iets kan worden gedaan dan afzonderlijk, maar omdat de centrale voorzieningen de kleine kernen voorbij gingen. Dat is ons tienjarig gevecht ge weest. Niet het zout op slakjes leggen omdat we tegenstander van de herinde ling zouden zijn, maar nuchter en zeker constateren dat herindeling onont koombaar decentralisatie inhoudt. Zo kostte het vele kolomnen, eer bestuur ders er van doordrongen waren, dat woningbouwverspreiding behoud van de kernen is en blijft. Juist rond de he rindelingsdatum was er ln de grote ker nen een bouwpiek. Halen wat te halen valt, maar het gevolg was niet zelden windeieren. Ze kunnen ons niet zomaar overtuigen, dat in tien jaar bijvoorbeeld Stavenisse - uiteraard wel afhankelijk van het bestuur dat men wenste - geen sportvoorziening of geen plezierbootha ventje zou hebben gekregen. Zo min er in tien jaar in verschillende andere dor pen ooic die voorzieningen niet gekomen waren, die er nu zijn. Immers, andersom kan de worden gesteld. In sommige plaatsen waren voorzieningen waar al jaren op wordt gewacht allang gereali seerd als men zelfstandig had kunnen blijven. De rijksoverheid mag naar onze mening best weten, dat het rendement van de herindeling beperkt bleef. Be perkt tot een paar onderdelen van de eens zo lange reeks van te verwachten voordelen. Anders mag de plaatselijke overheid de pluim hebben, dat veel wat maar mogelijk was ten bate van de bur ger werd gedaan. Dat kon ook dankzij de zeer gezonde financiële positie van de heringedeelde gemeente Tholen. Wel blijkt altijd, dat hoe dichter men bij het vuur zit, hoe beter men zich warmt. Daaraan kan zelfs een herindeling niets veranderen. St. Annaland, dinsdag 14 juli, dore I 36- 38, dore II 35, apart 25-36, drielingen 21-22, kriel I 73-78, kriel II 32, Gloria 40-43, Gloria bonken 85, premiere I 35, bonken I 85, bonken II 70-85, Aminca I 39-43, bonken 68-85, aanvoer 400 ton. Woensdag 15 juli, dore I 37-39, dore II 36, apart 30-36, drieling en 21, kriel I 75-81, kriel II 37-39, Gloria I. 35-40, Gloria bonken 74, premiere I 35, pre- niere II 33, bonken I 70, bonken II 50, Aminca 33-52, bonken, 60-62, Lekker- lander 32, aanvoer 395 ton. St. Maartensdijk, dinsdag 14 juli, dore 34.- -39.-, Gloria 37.90, 38.80, dore drie ling 21.20, gloria drieling 21.-, kriel 77.40, aanvoert 65 ton. Woensdag 15 juli, dore I 38.- - 39.60, dore II 33.60 - 38.-, Gloria I 32.- - 34.-, Gloria II 27.- 32.-, Gloria bonken 61.10, dore drieling 16.-, Gloria Drieling 22.22, Kriel 82, aanvoer 75 ton. Verhage is een familie waar het mole- naarsbloed door d'adren vloeit. Met na me bij dhr.L.A.Verhage uit Poortvliet bruiste dat nog volop, toen hij in 1972 zijn zakelijke activiteiten beëindigde en zich met volle energie aan de restauratie van zijn in 1966 verworven molen 'De Vier Winden' in St.Annaland wijdde. Op woensdag 8 juli 1981 werd de in volle glorie herstelde, ronde stenen boven kruier met stelling uit 1847 opgeleverd in het bijzijn van gemeentebestuurders, fa milieleden en kennissen. De nu zeventigjarige Verhage haalde de - voor een leek - gevaarlijkste toeren uit om in z'n eentje dé molen te restaureren. Hij ziet er nu nog niet tegenop om vanuit de kap een balk te schilderen en woens dagmiddag klom hij nog met gemak in de wieken om de zeilen te bevestigen voor een ererondje van "De Vier Win den". In de afgelopen jaren heeft meni ge St.Annalander en bewoner van het vlakbij gelegen bejaardencentrum de Schutse zich afgevraagd, hoe Verhage dat allemaal in z'n eentje klaarde. Vol bewondering werden de vorderingen aanschouwd. Toen dhr.Verhage in 1966 de molen overnam van dhr. G.J.Bre Breas, ver keerde deze in desolate toestand. Er was geen stelling meer, de kap was versleten en regende door, spruiten, schoren en staart verkeerden in een zodanige staat dat deze vervangen moesten worden en het hekwerk van de roeden moest in verband met gevaar voor de omgeving gesloopt worden. In de molen waren vrijwel alle gaande werken en de zolders verwijderd en vervangen door graanop- slagsilo's. In 1972 begon Verhage met de restau ratie, waarbij hij eerst voorzieningen trof tot behoud van de molen. Om 'De Vier Winden' weer maalvaardig te ma ken, werden maalstoelen, si"lo's en ele vatoren verwijderd, de machinekamer gesloopt, de ramen opengehakt, de stel ling aangebracht, de roeden gerepa reerd, het hekwerk aan de wieken ge maakt en de windborden aangebracht. Verder werden de stellingdeuren en de ramen aangebracht, de lange en korte spruit gestoken, die met de distel hand matig in model zijn gebracht. De lange en korte schoren en staart werden aan gebracht, alsmede de kruihaspel gere pareerd. Ook het kruiwerk werd her steld, er werden nieuwe kapplanken en bedekking aangebracht en de rooster- zolder werd vernieuwd. De maal-, steen- en kapzolder werden aangebracht, als mede trappen geplaatst. De bonkelaar, koningsspil en spoorwiel werden aange bracht, er werden twee koppel stenen gelegd, inclusief het aandrijfwerk, de buil werd gemaakt en opgesteld en het houtwerk en de muur werden enkele keren geschilderd. De werkzaamheden werden in 1976 on derbroken door ziekte en overlijden van mevr.Verhage en in 1979 wegens een ongeval tijdens de restauratie. Het litte ken is nog zichtbaar op het hoofd van molenaar Verhage, die goed herstelde om zijn werk af te maken. "Hij knutselt graag met zaag, hamer, enz. en daarom heeft hij in 1972 uit lief de voor de molens en uit vrijetijdsbeste ding de restauratie van 'De Vier Win den' aangepakt", vertelde zoon A.Ver- hage uit Dinteloord. Hij liet weten, dat de voorvaderen in 's Gravenpolder, Wissenkerke en Kerkwerve al molenaar waren, totdat L.A.Verhage in 1942 de molen 'de Korenaar' in Poortvliet kocht. In 1966 kwam de molen aan de Bie- rensstraat in St.Annaland daarbij. Na het stopzetten van de zakelijke activitei ten in 1972 begon de restauratie. De St.Annalandse bevolking heeft dat erg op prijs gesteld, zei dhr.A.Verhage. De grote interesse en het medeleven werd ook enkele keren financieel tot uitdruk king gebracht. Bovendien heeft het Prins Bernhardfonds en de ANWB door be middeling van de vereniging De Hol landse Molen een financiële toezegging gedaan. Er is altijd nog at te vernieuwen of te verbeteren, maar de restauratie is nu toch afgerond, zei zoon A.Verhage in een welkomstwoord tot de gasten, die het resultaat kwamen bewonderen. Vanaf de begane grond, waar vroeger zelfs een paardestal was, ging het naar de meelzolder, waar de unieke aandrij ving was te zien. Volgens dhr.Verhage was dit het enigste systeem in Neder land. De reden was eigenlijk kostenbe sparing, want toen hij op de steenzolder een nieuw wiel moest hebben, kon hij dat van een oude molenaar in Noord- gouwe overnemen voor 200 gulden. Dat was eigenlijk een te groot wiel, waardoor de stenen in 'De Vier Winden' te hard zouden lopen, maar een nieuw wiel kostte wel 2000 gulden. Daarom werd er een vertraging ingebouwd, waardoor een unieke aandrijving ontstond. Na de steenzolder, werden ook de luizolder en de kapzolder beklommen om de hele restauratie van a tot z te kunnen zien. Wethouder C.J.Moerland stak zijn be wondering niet onder stoelen of banken. "U hebt uw hele liefde voor molens in De molenaar van de nieuwe molen in St.Annaland(de pas gerestaureerde 'De Vier Winden'),dhr.L.A.Verhage, geeft een van de wieken een duwtje, gadege slagen door de molenaar van de oude molen in St.Annaland, dhr.C.Kod- de(links). Rechts op de rug gezien een broer van dhr.Verhage. deze restauratie gelegd door dit monu menten weer in z'n oorspronkelijke staat terug te brengen en 'De Vier Winden' weer aanzien te geven. Hartelijk dank daarvoor en onze felicaties, ook aan de bevolking van St.Annaland. Dank ook aan het bedrijfsleven voor het medeleven. De gemeente heeft ook met liefde voorschotten verstrekt, toen de CRM-subsidie uitbleef. We wensen u nog veel plezier met deze molen. U bent wel niet zo jong meer, maar u klimt nog in de wieken en u hebt uw diensten aangeboden voor andere molens. We zullen zeker graag uw hulp inroepen als we geld hebben, want we willen onze molens in stand houden. De twee in St.Maartensdijk zijn hard aan reparatie en restauratie toe. Ik heb pas de begro ting van een molenbouwer gezien en dat is niet mis", aldus wethouder Moerland. Dat is ook niet te verwonderen, als men weet dat dhr.Verhage 3000 uren be steedde aan de restauratie van (De Vier Winden', die in St.Annaland nu weer met recht de 'nieuwe meule' wordt ge noemd. De werkloosheid van mannen daalde tijdens de maand juni 1981 op Tholen en St. Philipsland van 259 tot 257. Eind juni 1980 waren 134 mannen werkloos. De wer kloosheid van vrouwen steeg van 77 tot 117. Eind juni 1980 betrof dit een aantal van 86. Het aantal aanvragen steeg van 14 tot 18. Eind juni 1980 bedroeg dit een aantal van 19. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer ten aanzien van de ontwikkeling van de werkloosheid in vergelijking met de vorige maand. MANNEN Beroepsgroepen mei juni mei juni 1980 1980 1981 1981 Bouwnijverheid 15 23 69 53 Grondwerken 15 17 44 39 Metaal 7 11 31 38 Landbouw 6 12 7 Handel 7 7 8 8 Horeca 1 2 2 5 Niet varend verk. pers. 4 3 8 6 Kantoor/onderw. pers. 13 15 15 19 Los arbeiders 30 32 49 50 Pers. alg. dienst 7 8 12 13 Overige beroepsgroepen 4 26 49 19 Totaal werkloze mannen 109 134 259 257 Aanvragen 25 19 14 18 VROUWEN Kapsters - 2 4 8 Verkoopsters 20 20 19 29 Kantoor/onderw. pers. 18 27 23 36 Soc. en gen. zorg1 7 10 7 10 Los arbeidsters 8 7 8 15 Overige beroepsgroepen 16 20 16 19 Totaal werkloze vrouwen 69 86 77 117 Bouwnijverheid Het hoogste aanbod bevindt zich in deze sector. Het aanbod daalde wel iets, maar deze vermindering was zeer gering. Ten opzichte van vorig jaar juni zijn er nu 30 bouwvakkers meer werkloos. Grondwerken Ook in de sector water-, spoor- en wegenbouw bleef de arbeidsmarkt ongunstig. Nu 22 mannen meer werkloos dan vorig jaar juni. De plaatsingsmogelijkheden in eigen rayon zijn vrijwel nihil. Metaal De werkloosheid is ten opzichte van vorig jaar aanzienlijk gestegen. Door ontslagen bij énkele bedrijven zal het aanbod in de komende maanden verder toenemen. Voeding en genotmiddelen Bij de banketindustrie heerst volop activiteit. Op korte termijn is er weer behoefte aan part-time krachten. Bij een zilveruienconservenindustrie zal de werkgelegenheid eveneens toenemen wegens de zilveruienoogst. Handels- en kantoor/onderwijzend personeel Het aanbod van mannen bedraagt bij deze sectoren totaal 27. Voor de vrouwen omvat dit een aantal van 65. Los arbeiders en personeel alg. dienst Dit aanbod is van vrij grote omvang. Jeugdigen Het aantal schoolverlaters 1981 bedraagt 35 mannen en 55 vrouwen. Gemeente van inwoning Van de 257 werkloze mannen is een 22-tal mannen afkomstig van St. Philipsland. Van de 117 werkloze vrouwen is een 13-tal vrouwen woonachtig in laatstgenoemde gemeente. Percentages werkloosheid (van de afhankelijke beroepsbevolking): Mannen juni 1980 mei 1981 juni 1981 werkloosheid 134 3,3% 259 6,4% 257 6,3% Vrouwen werkloosheid 86 13,2% 77 11,8% 117 18,0% Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis een bearip voor kwaliteit en service Advertentie IM Tienjarige balans 0 Veel vrouwen op de werklozen- staat L.T.S.'ers ski,den jubileumweek uit 0 De kleiduiven Schutterskoning 0 Gouden medaille voor adjudant Quaak 0 Molenaar Verhage zorgde voor knappe restauratie 'De Vier Win den'. 0 Geref. Gem. Poortvliet kreeg nieuw verenigingsgebouw 0 St. Annalands echtpaar 65 en Oud-Fliplands echtpaar 60 jaar getrouwd. 0 Thoolse onderwijzeres onder de bogen 0 Jan Overeenkam doet in vakan- tietijd mee aan de kabinetsforma tie Woensdag braderie in Scherpe- nisse 0 Zaterdag wielerronde in Poort vliet 0 Onderzoek woongerief bejaar denwoningen 0 Nog een rijtje geslaagden 0 Het voetbalprogramma en de promotie 0 VAKANTIE: GENIETEN KAN MEN IN ZIJN EENTJE, VOOR RUZIE MAKEN IS MINSTENS EEN ANDER NODIG. 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. Woensdag 22 juli wordt in Scherpenisse de jaarlijkse braderie gehouden. Van elf uur in de voormiddag tot negen uur 's avonds kan men op de hoge markt en omgeving terecht in de stands van be drijven en verenigingen. Er is weer va riatie genoeg. Een speciale attractie is de prijsvraag, waarvoor men bij aankoop van vijf gulden een formulier krijgt. Van ontbrekende letters in een gedicht moet een slagzin gemaakt worden. Deelname is de moeite waard, want voor de win naars is een dames- en een herenfiets beschikbaar. De trekking is 's avonds om negen uur bij het rad van avontuur, waar de fietsen de gehele dag te bezichtigen zijn. Zie voor meer informatie over de bra derie in Scherpenisse de speciale bran- deriepagina. hei DO! De Gereformeerde Gemeente Poortvliet leeft zaterdagmiddag achter het kerkge- uw in de Zuidstraat een nieuw vereni gingsgebouw in gebruik genomen. Er kunnen wel 120 mensen een plaats vin den. Consulent ds.G.Mouw uit Tholen sprak er zijn vreugde en blijdschap over uit, dat de Ger. Gem. in 't bezit was ge komen van zo'n schoon gebouw. De belangstelling was niet groot, toen ds.Mouw in de kerk een kort openings woord sprak naar aanleiding van Psalm 147: zo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs werken de' bouwers eraan. Ds.Mouw citeerde deze woorden van de wijze Salomo en noemde de Heere hqt fundament en de uiterste hoeksteen, die nimmer meer vergaat. Hij is 't leven. Ds.Mouw bracht verder naar voren, dat er weinig stil gestaan wordt bij de tekst 'zo de Heere het huis niet bouwt'. "Alle zegen komt van boven en het geluk is niet van de aarde. Geluk zit hem ook niet in het vele en de liefde niet in het kapitaal. Voor een miljoen kunt je nog geen half ons liefde kopen. Het is een wonder en een voorrecht, dat je in deze tijd van verval deze kerkzaal mag ope nen. Veel kerken worden er afgebroken, maar door samen de schouders eronder te zetten, mogen we nog wat doen. Bij verscheurdheid gaan de lasten langs de schouders. We zijn mens, dus er valt wel eens een woord en we zijn het wel eens niet eens. We zijn immers geen vol maakte mensen, maar kruimelaars. Ik hoop dat de gemeente nog tot in lengte van jaren dit gebouw zal mogen ingaan en elkaar in liefde mag ontmoeten, tot opbouw van de gemeente", zei ds. Mouw.»' De consulent dacht de niéuwe accom modatie te benutten voor catechesaties, verenigingen, bruiloften en begrafenis sen. Hij dankte b en w en de welstandscom missie voor de medewerking, aannemer Ligtendag uit St.Philipsland voor het zeer aanvaardbare gebouw, calculator L.Walpot voor de organisatie, schilder Noom uit Scherpenisse, woninginrich ting Van Houte uit St.Maartensdijk, de leden van de kerk die het geld bijeen brachten tegen een te verwaarlozen rente, de leden voor het beschikbaar stellen van hun vrije tijd, de vrouwen vereniging voor de schoonmaak, stoe len, tafels en vitrage, de fam.Jansen in de Schoolstraat voor de medewerking om deze bouw mogelijk te maken, mevr. v.d.Velde voor de opslag van bouwma teriaal, schoonmaakster mevr.Hage en koster Jansen, alsmede de bouwcom missie. Achter de deur van de consistorie is er heel wat geïmproviseerd, terwijl de kerkdiensten op zondag normaal door gang konden vinden, aldus ds.Mouw. Op 16 januari gingen er veertien palen de (eigen) grond in, nadat eerst het klei ne zaaltje was afgebroken. Dhr. A.C.Sakko,voorzitter van de bouwcom missie, had een ontwerp gemaakt, dat door calculator Walpot nader werd uit gewerkt. Er kwam een grote zaal van 13x6 m, een consistorie van 5.40x 4 m, een hal van 2.70x5 m, een keuken met doorgeefluik naar de grote zaal en twee toiletgroepen. De leden hebben de fun dering zelf gegraven, waardoor er 20.000 gulden van de aannemingssom afging. De totale kosten kwamen op 194.300 gulden, waarvan de leden 114.000 gul den bijeen brachten tegen een gemid delde rente van 3.3%. Diaconie en kerk voogdij zorgden voor het ontbrekende bedrag. Er kwamen nog wel 7200 gulden bij voor meerwerk, maar de totale last was toch geen probleem voor de Ge- ref.Gem.Poortvliet. En dat voor zo'n kleine gemeente, zei wethouder C.J.Moerland, die als ge meentebestuurder graag blijk wilde ge ven van zijn belangstelling om dit heu gelijk feit mee te vieren. "Het is een flink gebouw geworden en aangezien er wei nig leden zijn, hebben die heel wat werk moeten verzetten. Wij hebben met name waardering voor die inzet en medewer king. Ik hoop dat het gebouw aan z'n doel heantwoordt: om te rouwen en te trouwen en om er de jeugd in op te van- Vervolg op pag. 11 De nieuwe kerkzaal van de Geref.Gemeente in Poortvliet met rechts voorin het doorgeefluik naar de keuken en rechts achterin de uitgang naar de hal. ^J/VDNINGINRICHT NG I 1 :.U If i Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1