THOLENDERWIJS s D'66 niet blij met concentratie waterschappen informatierubriek van de gemeente tholen OOK GEMEENTE THOLEN OP TENTOONSTELLING DIT IS THOLEN" DIAGELUIDSPROGRAMMA "DIT IS UW GEMEENTE" NOG STEEDS VOOR VERENIGINGEN BESCHIKBAAR Melden van niet brandende lichtpunten OFFICIËLE PUBLIKATIES JAARLIJKSE HUURVERHOGING WEER VOOR DE DEUR (2) OVERDENKING Donderdag 2 juli 1981 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING Ie wijziging "Bouwregistratieverordening" ter lezing. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD STEMMEN VAN LEZERS A Aan alle inwoners van het eiland Tholen. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt l-B^Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Vanmiddag om 13.00 uur opent wethouder J. Versluijs de consu menten- en voorlichtingsbeurs "Dit is Tholen". Deze beurs wordt gehouden in het kader van de viering van 25 jaar "Thoolse Dagen". De openingstijden zijn als volgt: donderdag en vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 22.00 uur. Ook de gemeente Tholen heeft een stand op deze beurs en wel num mer: 11. Gemeente Tholen, service en informatie Wat krijgt u van ons te zien? Wederom is een belangrijke plaats ingeruimd voor het "Welzijn op Tholen". Tijdens de vorige beurs (Expo-Tholen) hebben wij de Thoolse bevolking opgeroepen deel te nemen aan de inspraakavonden ter voorbereiding op het vaststellen van een welzijnsplan. Thans laten wij u zien wat er met uw inspraak is gedaan en hoe dit in plannen is vertaald en in een aantal gevallen al is uitgevoerd. Ook de sportzaal en het gemeenschapscentrum Sint-Annaland worden uitvoerig belicht. In de stand is een maquêtte van het complex aan wezig. Aktuele bestemmingsplannen uit alle kernen worden geëxposeerd en waar mogelijk aan de hand van fotomateriaal ondersteund. Tevens wordt de schijnwerper gericht op een aantal voorbeelden van stads- en dorpsvernieuwing op Tholen. Een apart hoekje wordt ingericht voor de industrie terreinen waarbij de vraag wordt opgeworpen: "Waarom bedrijfvestiging op Tholen best eens overwogen kan worden". De inwoners uit de kern Stavenisse zullen benieuwd zijn naar de bouw van het dorpshuis. Wel, in de gemeentelijke stand zal opnieuw een maquêtte van dit plan te zien zijn, aangevuld met kaartmateriaal. Voorts wordt aandacht gevraagd voor de zogenaamde "Opstapkur- sus" die in september a.s. in Sint-Maartensdijk van start gaat. Deze kursus is een voorbereiding op de mavo voor volwassenen. Ook wordt informatie verstrekt over de regeling tussen de P.Z.E.M. en de gemeente inzake de aanleg van aardgas in de zogenaamde onren dabele gebieden. Tijdens de beurs vindt in de gemeentelijke stand een permanente dia-presentatie plaats. Drie series worden getoond te we ten: Dit is uw gemeente, Stedenspel en Monumenten op Tholen. Een voorlichtingsstand zonder foldermateriaal is ondenkbaar. Daarom is er voor belangstellenden op een breed terrein volop schriftelijke informatie te verkrijgen. Tot slot wordt er in de stand wat aandacht gevraagd voor de groenvoorzieningen op Tholen. De gemeentelijke plantsoenendienst geeft op haar eigen wijze kleur en fleur aan de stand. Dat doet zij trouyvens niet allen op de beurs "Dit is Tholen", maar het gehele jaar door op het gehele eiland, uw eiland. U ziet dat een bezoek aan standnummer 11 alleszins de moeite waard is. Wij hopen u dan ook op een van de beursdagen te kunnen begroetenl. Vorig jaar vervaardigde het buro voorlichting van de gemeente Tholen in samenwerking met een gespecialiseerd bedrijf een 25 minuten durend diageluidsprogramma onder de titel "Dit is uw gemeente". Het was het gemeentebestuur van Tholen al vaak gebleken dat niet iedereen op de hoogte is met de wijze waarop een gemeentebestuur funktioneert, de werkwijze van het gemeentelijk apparaat, de plaats die elke burger afzonderlijk in het bestuurlijk geheel inneemt, enzo voorts. Afgelopen winter en voorjaar hebben reeds verschillende verenigin gen, organisaties, oudercomité's, jeugd- en jongerengroeperingen. e.d. de mogelijkheid aangegrepen het programma te vertonen. Ook in het seizoen 1981-1982 bestaat de gelegenheid om van het programma gebruik te maken. Daarvoor zijn er twee mogelijkheden. Het programma kan bij de vereniging c.a. worden vertoond of de vereniging c.a. komt naar het gemeentehuis waar in een apart film zaaltje vertoning zal plaats vinden. Indien u belangstelling hebt voor dit gemeentelijke diageluidsprogramma, kunt u hiervoor kontakt op nemen met de voorlichtingsambtenaar van onze gemeente, de heer F.A.P.M. Bakx, telefoon 01666-2955, toestel 216 of 01661-4201 (privé). De eerstvolgende spreekuren van de ledèn van het kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 6 juli a.s. in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. In verband met zijn vakantie komt het spreekuur van bur gemeester E. Baerends te vervallen. De wethouders Moerland en Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een andertijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. lil De NV. Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschap pij verwisselt regelmatig oude lampen van de openbare verlichting nadat deze een bepaald aan tal branduren hebben bereikt. Een periodieke kontrole op de goede werking van de openbare verlichting vindt echter niet plaats. De ervaring heeft geleerd dat de bevolking in de veronderstelling leeft dat de P.Z.E.M. storingen (zoals niet brandende lantaarnpalen) opspoort om deze vervolgens te herstellen. Deze veronderstel ling is niet juist. De P.Z.E.M. vervangt kapotte lampen niet eerder dan nadat zij hierop door de gemeente is geatten deerd. Reden voor het desbetreffende gemeente- personeel attent te zijn op defekte lichtpunten. Het zal u duidelijk zijn dat een niet brandend lichtpunt door het gemeentepersoneel niet altijd wordt op gemerkt. Wij doen dan ook een uitdrukkelijk be roep op de bevolking eventuele storingen zo spoe dig mogelijk aan de afdeling Gemeentelijke Ont wikkeling van het gemeentehuis door te geven, tel. 01666-2955. Zodra een storing bij het ge meentebestuur is gemeld en nadien doorgegeven aan de P.Z.E.M. vindt herstel over het algemeen na éên week plaats. Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat met ingang van 3 juli 1981 gedurende 3 maanden ter ge- meentesekretarie van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijg baar wordt gesteld, de door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 18 mei 1 981 vastgestelde 1 e wijziging van de Bouwregistratieverordening. Deze wijziging treedt in werking op 5 juli 1981. Sint-Maartensdijk, 2 juli 1 981 Burgemeester en wethouders van Tholen. Vorige week startten wij in deze rubriek een artikelenreeks over de huurverhoging van 1 juli 1981. Deze week vragen wij in dit verband aandacht voor te lage huren die omhoog kunnen gaan, de gewijzigde puntentelling en de wijze waarop de huurder bezwaar kan maken tegen een huurverhoging. Te lage huur kan extra omhoog. Op grond van de stijgende kosten voor het bouwen en onderhouden van woningen is in 1981 in het algemeen een huurverhoging van 6% redelijk. Huurders die een te lage huur betalen in verhouding tot de kwaliteit van hun (zelfstandige) woning kunnen per 1 juli echter te -p <D maken krijgen met een verhoging van méér dan 6%. De te lage huren worden hierdoor geleidelijk op het juiste peil gebracht, (de zgn huur- harmonisatie). De extra huurverhoging is niet afgeleid van de te lage huurprijs die nu wordt betaald, maar van de huurprijs die eigenlijk voor de kwaliteit van het huis zou moeten worden betaaldDaardoor kan de huurverhoging uiteenlopen vaneen bedrag van ongeveer 10 gulden bij woningen van geringe kwaliteit tot ruim 60 gulden per maand voor huizen met een hoge kwaliteit. Woningen met een redelijke huurprijs krijgen een huurverhoging van 6%; is de huur te hoog dan is het redelijk een lager percentage of helemaal geen huurverhoging te berekenen. Soms is zelfs een huur- verlaging mogelijk. Gewijzigde puntentelling De kwaliteit van de woonruimte kunt u bepalen aan de hand van de puntentelling, die al een paar jaar bestaat. Uw woning of kamer krijgt dus ongeveer evenveel punten als vorig jaar. Zoals bekend worden er punten gegeven voor de oppervlakte van de kamers, voor zaken als verwarming, bad of douche en voor de andere voorzieningen in en om de woning. Als het puntentotaal is vastgesteld, kunt u vervolgens in een schema voor huuraanpassingen de daarbij behorende redelijke huurprijswijziging vinden. Met ingang van 1 juli zijn in die puntentel ling een paar wijzigingen aangebracht. Zo leveren voorzieningen voor warmte-isolatie nu extra punten op: isolerende beglazing in de woonkamer maximaal 5 punten, in de keuken maximaal 2 punten en per slaapkamer ook maximaal 2 pun ten. Voor dak-, spouw- en vloerisolatie wordt maximaal 5 punten in totaal gerekend. Verder mag voor een centrale verwarming alleen 5 punten worden bijgeteld als de woning een eigen c.v.-ketel heeft. Gebruiksmeters op de radiatoren of warmte meters leveren voortaan geen punten meer op. Een vergoeding voor deze apparatuur zit doorgaans in de service kosten. Voorts worden bepaalde goede, maar kleine woningen voortaan een klasse hoger ingedeeld in het schema voor huuraanpassingen. Ten slotte is het huuraanpassingen. Tenslotte is het huuraanpassings- schema zodanig uitgebreid, dat men ook voor grote en comfortabele woningen de redelijke huurprijswijziging direkt kan nagaan. Bezwaren Dè huurder kan bezwaar maken als de verhuurder meer vraagt dan volgens het huuraanpassingsschema redelijk is of als hij het niet eens is met het door de verhuurder berekende puntentotaal. Ook als de verhuurder dringend noodzakelijke reparaties niet verricht of ernstige gebreken niet heeft verholpen, kan de huurder bezwaar maken. Hij moet die klachten wel tijdig hebben gemeld. Ernstige gebreken zijn bijvoorbeeld slechte funderingen, scheve muren, lekkages, vocht- doorslag of schimmel. Het bezwaar moet schriftelijk worden gemeld aan de verhuurder. Wordt men het vervolgens niet eens met elkaar dan moet de verhuur der de huurcommissie inschakelen. Meer informatie Meer informatie over de huurharmonisatie en de puntentelling staat in de brochure "Huuraanpassingen in 1981,,. Deze is sinds eind mei verkrijgbaar op het gemeentehuis, bij Postbus 51, Den Haag en bij de huurcommissie. Wie meer wil weten over de wetgeving kan daar wat later eveneens de brochure "Huurprijzen van woonruimte 1 981 verkrijgen. GEZEGEND ONDERZOEK! "En dezen waren edeler, dan die te Thessalonica waren, als die het woord ontvingen met alle toegenegenheid, on derzoekende dagelijks de Schriften, of deze dingen alzo waren." Hand. 17:11 U kunt op verschillende wijze op het Woord van God en op de prediking uit de Schriften reageren. Het kan afwij zend zijn. Dan wijst u wat God u heeft te zeggen af. U wilt er niet naar luisteren. Het kan vijandig zijn. Dan laat u met woorden of in daden blijken, dat u het Woord des Heeren tegenstaat. U verzet zich tegen het Woord en de dienst des Woords. Het kan onverschillig zijn. Dan hebt u er blijkbaar weinig op tegen, maar het laat u koud en u bent het spoedig vergeten. U wordt er niet door aangesproken en gegrepen. Het kan ook positief zijn. Dan geeft u aandacht aan hetgeen van Godswege tot u wordt ge sproken. U ontvangt het Woord des Heeren, u overdenkt en onderzoekt het. Al deze verschillende reacties komt u onder mensen, die bij het Woord Gods zijn groot gebracht, en bij kerkmensen tégen, ledereen reageert op een bepaal de wijze op het spreken Gods in de pre diking. Want dat Woord des Heeren doet wat en brengt iets teweeg. Het doet namelijk wat God behaagt. Het is een reuke des doods ten dode en een reuke des levens ten leven. Het Woord, dat uit Gods mond uitgaat, zal niet ledig we derkeren. Het is voorspoedig in hetgeen waartoe de Heere het zendt. Het maakt scheiding waar geen onderscheid is, en is scherper dan enig tweesnijdend zwaard. Vanouds is een dergelijke scheiding (en daarmee geheel verschillende reacties) openbaar gekomen. Tussen Kain en Abel, Ezau en Jacob, Saul en David, en vele anderen. Op verschillende wijze is er altijd op Gods Woord en op de pre diking der waarheid gereageerd. Reac ties die altijd in tweeën te delen zijn; het is of uit verzet tegen Gods Woord (hetzij openlijk hetzij alleen innerlijk-dat komt op hetzelfde neer!) of een buigen onder het Woord des Heeren. Zo'n fotaal verschillende reactie heeft Paulus in zijn arbeid als apostel onder bonden. De joden van Thessalonica, waarmee hij drie sabbatten lang gehan deld heeft uit de Schriften, zijn nijdig geworden op degenen, die tot geloof gekomen zijn. Hun vijandschap tegen het Woord Gods is openbaar gekomen. Zó hebben zij tegen Paulus en Silas geageerd, dat deze niet langer konden blijven in die stad en naar Berea zijn gegaan. De prediking van de Christus der Schriften is in Thessalonica mogelijk gemaakt. Paulus en Silas zijn er echter niet door uit het veld geslagen. In Berea begeven zij zich weer naar de synagoge der Jo den. Daar ontmoeten zij andere Joden dan te Thessalonica. Edeler zijn ze in Berea. De reactie op diezelfde prediking uit de Schriften blijkt in deze plaats heel anders te zijn. Deze beide van God ge zonden mannen, P dat het ook anders kan. Paulus en Silas, hebben ondervon den' Na de behandeling in Thessalonica, die niet zo prettig was, is het hun in Berea anders vergaan. Zij zijn verkwikt, verblijd en versterkt geworden door de reactie der Joden in Berea. Van nature waren de Joden in Berea niet beter of edeler van gemoed dan die in Thessalonica. In beide plaatsen waren het mensen bij de Schriften der profeten groot gebracht, die het teken des Ver- bonds droegen. In beide plaatsen waren het Joden zonder de kennis van de ware Gezalfde des Heeren. Hoe worden dan de Joden van Berea edeler genoemd? Waarom is dat? Dat is, lezers, om hun wijze van reageren. In Berea is het Woord des Heeren, door de apostel Paulus verkondigd, door hen met toe genegenheid ontvangen. God heeft hun harten bereid, opdat het zaad van Zijn Woord bij hen in goede aarde zou val len. De Heilige Geest heeft ervoor ge zorgd, dat zij het Woord zouden ont vangen. Het onderscheid tussen de Joden te Thessalonica en die te Berea komt God Zelf te maken. De Heere maakt in de harten plaats voor Zijn Woord en de Christus der Schriften. De Heere God komt de goede reactie Zelf te werken naar Zijn eeuwig welbehagen. Wat hebt u dan de Heere nodig, om op de juiste en goede wijze op Gods Woord te reageren. Hoe nodig van de weg des gebeds ge bruik te maken. Wat kunt u het werk van de Heilige Geest niet missen. Hoe nodig om de leiding des Geestes te smeken. Wat hebt u het trouwens tel kens nodig, om bereid te worden op de ontvangst van het Woord Gods in uw hart. Die goede reactie door het werk Gods in de harten van de Joden te Berea blijkt daaruit, dat zij dagelijks de Schriften onderzoeken of deze dingen alzo waren. Zij vergelijken de prediking van Paulus met de profetische Schriften. Op de prediker gaan zij niet af, maar zij gaan te rade met het geschreven Woord van God. Zij bouwen niet op het zeggen van mensen, maar op Gods Woord. Meni geen reageert tegenwoordig meer op de predikant dan op de prediking. En als er dan op de prediking wordt gereageerd' dan is het oordeel: een goeie preek of een slechte; of een variatie daarop. Dikwijls is men er spoedig mee klaar: ik vind dit of ik dacht, dat het zo was. Zijn er onder ons nog mensen, die doen als die te Berea? Zij onderzoeken dagelijks de Schriften of deze dingen al zo waren. En zulke mensen noemt Gods Woord edeler. Het is God aangenaam, dat u de Schriften onderzoekt en dagelijks zijn aangezicht zoekt. Het is Gods werk, dat die van Berea het Woord met alle toe genegenheid ontvangen. Want dat da gelijks onderzoek doet hen in Gods Woord hun lust en leven vinden. Zo wordt het gezegend. Zo wordt ook de waarheid bevestigd uit Christus mond: onderzoekt de Schriften; want gij meent in dezelve het eeuwige leven te hebben; en die zijn het, die van Mij getuigen. En zo worden zij tot de kennis geleid van de Heere Jezus Christus, nodig voor hun eeuwig behoud! Ds. J.G. Van Loon G.Baerends uit Tholen en B.Dorst uit Stavenisse behaalden hun diploma aan de Groene School te Kapelle. J.L.J.v.d.Berge en J.A.v.d.Berge, beiden uit Tholen, zijn aan de Fruitteeltvak school te Kapelle geslaagd voor hun ex amen. Bij de stichting examens van de georga niseerde landbouw slaagden voor de cursus vakbekwaamheid spuiten in de landbouw, die in Goes werd gegeven: J.P.M.Deurloo en A. Geluk uit Tholen, G.G.M.Jansen, A.D.Koopman en J.W. de Wilde uit St.Maartensdijk, C.A.van Poortvliet en I.M. van Poortvliet uit Oud-Vossemeer. A.W.E.Wesdorp uit Tholen is aan het Maritiem Instituut de Ruyter te Vlissin- gen geslaagd voor het eindexamen. Aan de R.K. Middelbare Technische School 'Antonie Keldermans' in Bergen op Zoom slaagden de volgende leerlin gen voor de diverse afdelingen: Bouwkunde: L.Walpot uit Sint Philip- sland(eervolle vermelding), M. den En gelsman, H. van de Klooster, M. van de Klooster, J. van de Repe en J. van de Repe allen uit Sint Annaland. Energie-rechniek: L. den Engelsman uit Sint Annaland en P.Jansen uit Tholen. Electonica: J.Boogerd uit Sint Maar tensdijk en A.Walpot uit Sint Philips- land. Werktuigbouwkunde: G. van de Zande uit Oud-Vossemeer, J.Duynhouwer uit Scherpenisse(eervolle vermelding), A.Mol uit Sint Philipsland, N. op den Brouw en J.Poot uit Sint Maartensdijk en S.Westdorp uit Sint Annaland. Aan de M.H.N.O.-school 'St.Gertrudis' in Bergen op Zoom slaagden de vólgen de leerlingen voor de diverse opleidin gen: Kostuumnaaien: Anke Andriessen uit Poortvliet. Couture: Helma Goedegebuure uit Oud-Vossemeer en Thea Koppelaar uit Sint Maartensdijk. Vormingsklas: Marjan den Braber uit Sint Philipsland, Marja Leijnse uit Sint Annaland, Heieen Polderman uit Sint Maartensdijk en Marleen de Waal uit Tholen. Inas: Ellen op den Brouw uit Sint Maartensdijk, Addy Suurland uit Scherpenisse, Els Hart en Lyan Moer land uit Sint Annaland, Anja Jansen uit Tholen en Elles Punt en Rianne Quist uit Oud-Vossemeer. 2-Jarige opleiding Kinderverzor- ging/Jeugdverzorging: Jacolien Goris- sen en Jolanda den Hollander uit Sta venisse. 3-Jarige opleiding Kinderverzor- ging/Jeugdverzorging: Lia Potappel uit Stavenisse. Aan de Christelijke Mavo in Tholen slaagde Nelleke Quist uit Tholen voor het herexamen. Marius Dane uit Scherpenisse en Kees van Haaften uit Sint Maartensdijk slaagden in de Boskamp te Leusden voor het politie-diploma. Aan de school voor Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs 'de Drechtstro- men' te Dordrecht slaagde Sarina Scherpenisse uit Sint Annaland voor het diploma gezinsverzorgende en Sjaan Guequierre uit Sint Maartensdijk voor bejaardenverzorgende. Dhr. W.A. Blaas uit Tholen is in Den Haag geslaagd voor het eindexamen applicatiecursus stedebouwkunde. Mej. J.M. Blaas, nu wonend in Middel burg, slaagde voor het eindexamen driejarige cursus M.B.O. Sociale dienst verlening. I Het waterschap Tholen" hoeft van D'66 niet te vrezen, dat de zelfstandigheid verloren gaat door een onlangs voorges telde concentratie van waterschappen in Zeeland. Dat bleek zaterdag in Meul- vliet tijdens een vergadering van het re giobestuur van D'66. Statenlid mevr.J. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van gymnastiekvereniging "Olympia" organiseren wij een fototentoonstelling in de Gasthuiskapel. Van enkele kanten hebben wij al foto's in bruikleen ont vangen, maar ongetwijfeld zijn er nog véél meer foto's, diploma's, oude gym- pakjes, e.d. Wij hopen dat iedereen nog eens bij zijn oude spullen wil gaan zoe ken en leuke en/of interessante verhalen of voorvallen op papier wil zetten. Zodra dit materiaal binnen is kunnèn wij aan de slag gaan zodat iedereen tij dens het feest in augustus naar deze tentoonstelling kan komen kijken. Mocht er materiaal beschikbaar zijn wilt U dit dan melden aan: Gerda v.d. Bergh, Gamalenstraat 86, Tholen, tel. 01660-3480. Hanny Huiskamp, Pr. Bea- trixstr. 21, Tholen. tel. (01660)-2187. Wij zullen dit dan gaarne bij U afhalen en er verder zorg voor dragen. Met vriendelijke dank namens het or ganiserend comité, G.v.d. Bergh en H. Huiskamp. Boogerd-Quaak zei voorshands geen voorstander te zijn van concentratie omdat de grotere waterschappen daar door logge apparaten zouden worden, vervreemd van de burgers. Mevr. Boog- erd meende, dat de zuiveringstaak beter bij de provinciale waterstaat onderge bracht zou kunnen worden. Of de uit twee leden bestaande D'66-fractie in de Zeeuwse staten bij de eindbeslissing steun krijgt, moet nog blijken. Het regiobestuur vergaderde o.l.v.voor zitter Ted v.d.Bergh uit Tholen, die op den duur zo'n dertig toehoorders had. Er werd een beleidsplan vastgesteld, waar na mevr. Boogerd uitlegde, dat de sta tenfractie tegen de nieuwe provinciale bibliotheek en de vaste oeververbinding over de Westerschelde had gestemd ge zien de grote financiële gevolgen. Ze pleitte verder voor een milieu-effecten- rapportage met het oog op de CNC- vestiging in de Slabbecoornpolder bij Tholen. Wat de kamerverkiezingen betrof, noemde mevr.Boogerd het verbazing wekkend, dat de VVD in Zeeland zo stabiel gebleven was. Volgens het D'66- statenlid had de VVD in onze provincie weinig gedaan, terwijl het beleid van minister Tuijnman volgens haar geen schoonheidsprijs verdiende. Ze vond het erg jammer, dat er weinig openheid was rond de kabinetsinformatie, maar ge zien de ervaringen in 1977 had me vr.Boogerd daar wel begrip voor. Ze achtte het waarschijnlijk, dat de door de Zeeuwse democraten voorgestelde slui ting van de kerncentrales Borssele en Dodewaard er bij de kabinetsformatie niet zou uitrollen, 's Middags sprak ka merlid J.Veldhuizen over de kabinets formatie. Hij zal samen met drs.MiEng- wirda de Zeeuwse zaken voor D'66 ip de Tweede Kamer behandelen. Elke één geweer bij /ch/ zich kunnen hebben. Iemand anders zou het dan met zich mee kunnen dragen. Wanneer de opper het proces-verbaal in de avonduren uittypt, neemt hij de suggestie van de kogelwond er toch in op. Zelfheeft hij de wond niet gezien en het onderzoek wijst het wel uit. Jammer dat er direct geen dokter te bereiken was. Die jager kan ook wel gewond zijn geraakt wanneer hij zich bijvoorbeeld misselijk voel de, viel en zich verwondde met het geweer. Als Cerielke's trein het eindpunt nadert, voelt hij zich moe en ziek. Te beroerd om met de twee koffers ver te lopen. Als de trein met knar sende remmen stopt en Cerielke op het koude perron wat op verhaal komt, nemen andere passagiers gehaast de plaatsen in. Een fluitje snerpt, de trein maakt een aanzwellend geluid en Cerielke voelt zich eenzamer dan het ooit op 'de Kaardebol' is geweest. Het enige waar zijn verlangen naar uitgaat, is een bed, slaap en vergetelheid. Het grote, nogal deftige hotel tegenover het station levert een teleur stelling op. Een haastige ober verwijst hem naar de eigenaar. Zijn verzoek om een kamer voor een nacht wordt weggewuifd. Alles is vol. Wantrouwend kijkt Cerielke in het rond. Het is nou ook weer niet zo dat de gasten over elkaar struikelen. Zou het verbeelding zijn dat ze hem weigeren om zijn zieke uiterlijk? Hij is te moe om meteen verder te gaan. Hij hangt wat bij een tafeltje en ziet lusteloos toe hoe de mensen om hem heen gezellig praten en van een drankje genieten. Anderen zitten stil en nippen af en toe aan de bestelde consumptie. Een glas Franse cognac doet hem goed. Als Cerielke met de ober afrekent, geeft hij hem een grote fooi en vraagt naar een mogelijkheid om te over nachten. De verraste ober is een en al gedienstigheid. Als meneer niet al te hoge eisen stelt, weet hij wel wat. Cerielke beland zodoende in een achteraf gelegen zaak, waar het rumoerig toegaat en een rokerige broeilucht hem opnieuw misselijk maakt. Wanneer hij op zijn kamer is, die net maar kaal aandoet, komt hij weer wat bij. Hij is er steeds meer van overtuigd dat hij zwaar ziek is en geestelijk op instorten staat. Een weldadige rust komt over hem heen als hij zijn hoofd op het kussen legt. Hij strekt zijn armen en benen tussen de koele lakens. Door de wand roest het geluid uit de gelagkamer, flarden onbekende muziek zijn hoorbaar als een nieuwe plaat wordt opgezet. Het stoort zijn rust slaperig. nauwelijks. Het maakt hem doezelig en slaperig, totdat de muziek toegestroomde massa rond de gevallen jager. Als hij zien onrustig ophoudt en stemmen de stilte van de slaapkamer vullen. Voor een ogenblik is het volkomen stil. Dan zingt een duidelijk hoor bare stem van Margrietje, die door haar tranen heen weer zal kunnen lachen. Nog duidelijker dringen de woorden tot hem door, 'dat komt nooit....nee, nooit meer terug'. Het zijn niet de woorden die hij herkent, maar de p f verleden. Woordeloos zingt het in hem mee. Hoe vaak hebben ze het niet ge zongen. Hij met z'n broers, zijn zusje: met het hele gezin in de zonda gavondschemering. Van de goede maan die aan het blauwe luchtgewelf praalt en dat God het is, die dit wonder teweeg brengt. 'Wees voor ons dan hemelbode, liefdeteken van de Heer. Vrede heb ben wij Uw vrede op aarde neer'. Het verbaast hem nauwelijks. De oude melodie en Margrietje en bloeiende rozen: het hoort allemaal bij de oude en nieuwe tijd. Hij denkt weer aan vroeger. Zijn ouderlijk huis 'het Liere' met Fella-Ester en de kleine Ep. Het haalt de slaap uit zijn ogen en de bange gedachten over het gebeurde van die dag opnieuw te voorschijn. Hoe heeft het ooit kunnen gebeuren. Hij heeft het spoor, dat Fella-Ester hem wees, op het laatst van zijn leven verlaten en toegegeven aan zijn wraakge voelens, die indruisten tegen haar rechtvaardigheidsgevoel. Als de geluiden uit de gelagkamer al lang zijn verstomd en slechts het geluid van het late verkeer tot hem doordringt, valt hij ver na midder nacht in een diepe slaap. Maar even tussen waken en dromen verschijnen beelden van de afge lopen dag. Met bange ogen ziet hij hoe Verpoorte opzij glijd en de ich on omdraait verschijnen weer andere beelden, die met spookachtige vin gers naar hem wijzen. De schuldige, de moordenaar, die plotseling een mens aanvalt. Een mens, die geboet heeft voor zijn schuld. Maar dan opeens is de lichtende gestalte van Fella-Ester bij hem. Samen gaan ze door het maanverlichte landschap en in de verte is de zachte melodie daarvan. Fella-Ester, die voor de zoveelste keer zijn gezicht tussen haar sterke handen knelt en hem recht in de ogen kijkt. Ze doet zijn gedachten verstommen als hij terugkijkt in haar glanzende grijze ogen en ongemerkt haar wil aan hem oplegt, als hij boos en onvriendelijk is. Maar, troost ze hem, het zijn niet zijn gedachten die zijn daad proberen goed te praten. Het is Fella-Ester's geest die hem moed inspreekt en hem vergeeft; "Om mij en kleine Ep heb je dit gedaan, Cerielke", fluistert ze. "Je hebt je levenlang getracht te leven naar de boodschap die ik je meegaf. Je hebt gefaald, want de weg die je ging was eenzaam en als de mensen al je verdriet en eenzaamheid konden meten, zouden ze je vergeven en God met hen." Het haalt hem volledig uit zijn slaap. Het verbaast hem, dat Fella-Ester niet bij hem is, maar enkel de vreemde omgeving van de hotelkamer. Haar woorden hebben hun uitwerking niet gemist. Even later is hij verzonken in een diepe slaap. Zonder dromen. De verontruste vrouw van de hotelhouder wekt hem met eenlangdurig zacht getik. Het is tien uur geweest en om negen uur moet het ontbijt door alle gasten van het hotel genuttigd zijn. Ondanks een zwak protest van haar man heeft ze het dienblad met het eten opizj gezet. Het beeld dat ze zich herinnert van de ziekelijke oude man, doet haar de regels van het huis resoluut opzij schuiven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5