'Dit is Tholen' in Scherpenisse Gouden potje van Jacob Bijl goed voor 564.015 gulden Para's verbazen Stavenisse C li BOUMAN POTTER Kleedlokaal voor T.O.V. Oud-Vossemeer dichtbij Consument Abonnement Raadslid Van Gorssel opende al twee tennisbanen Donderdag 25 juni 1981 37e jaargang no. 33 2,3 en 4 juli in Hallen van Meijer Friese bankier bood 16 mille voor uiterst zeldzame gouden rijder De gezichten van de Tholenaren glunderden, toen de Friese bankier J. Bekkema dinsdagmiddag even na twaalven in het Carlton Hotel aan de Vijzelstraat in Amsterdam zestienduizend gulden neertelde voor een gouden munt uit St. Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends knikte veelbetekenend naar Jacob Bijl uit Scherpenisse, die vorig jaar mei achter het gemeentehuis te St. Maartensdijk het inmiddels beroemde potje met 387 gouden munten vond. Zo ging ie goed. In totaal brachten de verkochte munten 564.015 gulden op. Daarvan krijgt dhr. Bijl het grootste deel met globaal 340.000 gulden en de gemeente 220.000 gulden omdat men 47 munten behield voor het streek museum. Daarnaast kocht het Koninklijk Penningkabinet te voren al 12 munten, zodat er in feite 328 geveild werden. Daarvan werden er 38 niet verkocht, omdat ze beneden 15% van de taxatie bleven. Deze munten, voornamelijk Gelderse halve rijders, zijn gemiddeld nog 2000 a 2500 gulden waard. 't Is gauwer op dan je denkt. Taartjes en computer Vervolg op pag. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Vereerd Samenwerking Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden s, Bezuinigen Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar ƒ30,—. per post ƒ37,50 per jaar, losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,50 contant inclusief btw. Op rekening 7,50. ^Hoofdredacteur G. Heijboer, Dat er meer consumenten-kiesgerech tigden zijn dan middenstands-kiesge rechtigden was tevoren een ieder al be kend, maar dat heeft de Thoolse ge meenteraad no| eens willen accentueren bij de bespreking van het distributie- planologisch onderzoek (DPO). Zo'n jaar of drie ging er overheen tussen en uitvoering. Vanzelfspre- planning kend wijz <end wijzigt zich in zo'n vrij lange pe riode de situatie in een wereld die zich in een stroomversnelling bevindt. Dat hoeft dan echter niet af te doen aan de hoofdlijnen, die toch op nenrlei terrei, ook bij het winkelgebeuren, de basis vormen voor een voortbestaan. Bij vrijwel alle raadsfracties met uitzon dering dan van de VVD, was er de wat kritische noot, dat aan de consument te weinig aandacht was geschonken in het rapport. Het DPO is een lijvig boekdeel geworden met heel wat statistieken. De uitkomsten kunnen altijd aangevochten worden omdat cijfers ook op velerlei manieren benaderd kunnen worden. Toch leek ons de kritiek van een te ge ringe aandacht voor de consument wei nig steekhoudend. In de eerste plaats omdat dit onderzoek was opgezet om vooral een indruk te krijgen van het wel en wee van de ondernemers in de de tailhandelssector. De noodzaak daartoe was het in versneld tempo verdwijnen van vooral kleinere ondernemingen, waardoor het voorzieningenpakket voor de co.su.ent - dat is r onlosmakelijk aan verbonden - wel eens op de tocht kon komen te staan. Daarvan zijn voorbeel den te over in weliswaar nog kleinere kernen dan op Tholen in het noorden van het land, maar dan toch voorbeel den, waardoor die consument lelijk op de schopstoel kwam te zitten. Waar men zelfs voor de dagelijkse levensmiddelen, de fiets of de auto moet grijpen. Dan komen er dagen voor, waarin dat voor die consument heel moeilijk is, hetzij door weersomstandigheden of andere oorzaken. Het gemis van een voorzie ning dichtbij huis wordt pas beseft, als de mogelijkheid er niet meer is. Aan die gedachte was het Thoolse DPO niet vreemd. Niet dat het hier al zover was, maar voorkomen is heel wat gemakke lijker dan genezen en de laatste jaren zijn er toch nogal kleine winkels geslo ten. Met de detailhandelsprent voor ogen, kunnen consumentenbelangen gemak kelijker worden behartigd. Daarom ging het in wezen en niet om een al onderde bijl liggende winkelier bescherming te bieden. Elke goede ondernemer weet echter, dat zijn bestaan afhankelijk is van de consument. Wel zal hij er dan nog wat extra uren tegenaan moeten gooien, maar dat is het gevolg van zijn beroepskeuze. Het Thoolse en ook wel Fliplandse middenstandstableau is er een van nogal vele kleintjes, die het met neveninkomsten halen. De consument heeft daardoor wel een bredere keuze, dan wanneer er in een dorp maar 1 grote jongen overblijft. Ook een consument wil vrijheid. In de tweede plaats leek ons die kritiek weinig steekhoudend omdat elke on dernemer kan weten, dat zij. bestaan samenhangt met het dienen van het consumentenbelang. Hij zal zijn eigen graf graven als hij zich in oorlogstijd waant, waarin hij het op de magere dis tributiebonnetjes voor het zeggen heeft. Hij gaat voor de bijl als hij uitgerekend dat consumentenbelang niet steeds voor o en houdt. Dat is immers ook zijn be lang, zoals het omgekeerde het geval kan zijn. Daarom hoeft men ook vrijwel nooit ongerust te zijn in te geringe con currentie, want als een ondernemer zijn weetje weet, denk maar niet dat de con sument daar voor onder doet. Gelukkig concludeerde de raad met het college van b en w, dat er wat met het DPO te doen valt. Daarvan moet dan een gehele gemeenschap - en dat zijn alle catego rieën - kunnen profiteren. Ter gelegenheid van 25 jaar Thoolse dagen wordt er In de hallen van Meijer aan de Veerdljkseweg te Scherpenisse op donderdag 2, vrijdag 3 en zaterdag 4 juli een tentoonstelling gehouden onder het motto 'Dit is Tholen'. Verschillende bedrijven en verenigingen tonen artikelen of geven informatie. Volgende week kunt u terecht van 14.00 tot 22.00 op donderdag en vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 22.00 uur. Voor het publiek zal de expositie eni germate de geest ademen van de expo Tholen, die tot twee keer toe met succes georganiseerd zijn. Er is een grote va riatie met veel attracties en voorlichting zoals van de gemeente en het water schap Tholen. Het welfarewerk van het rode kruis ont breekt evenmin. Wie zuinig wil zijn met energie, kan in de stand van de PZEM terecht. De ZLM-kring Tholen en St. Philipsland is er, de algemene Neder landse invalidenbond A.N.I.B., het landbouwschap, de pas geïnstalleerde Lionclub Tholen, de Oesterschelp, het F.N.V., de bond van Plattelandsvrou wen, de Koninklijke Landmacht, de vo gelvereniging Vogelvreugd de Rijkspo litie, de Middenstandsvereniging Activa uit St,. Annaland, de P.T.T., verschil lende banken en bedrijven van het ei land Tholen en daarbuiten. Er zijn verlotingen en koopjes, waardoor het beperkte entreegeld bij de 45 expo santen in een gezellige sfeer gauw is te rug ontvangen. Ongetwijfeld zullen er weer velen vol gende week naar de hallen van Meijer in Scherpenisse trekken. De expo Tholen leerde, dat zo'n evenement duizende mensen trekt uit een wijde omgeving De wethouder J. Versluijs zal donder dagmiddag 2 juli de officiële opening verrichten. In de hallen zijn er nog ver schillende attracties in het kader van de zilveren Thoolse dagen. Het 'allen tevreden' klonk dinsdag nogal eens tijdens de door Jacques Schulman Een daverend applaus klonk zaterdag middag even na halfvier op rond de ha ven van Stavenisse, toen sergeant I. Oerlemans met zijn kleurige parachute een perfecte landing maakte op de kade. Hij was een van de drie para-instruc teurs van het Korps Commandotroepen uit Roosendaal, die met hun spectacu lair optreden drommen mensen naar de braderie in Stavenisse trokken. Het kost wel wat geld, maar het is toch de moeite waard, vonden voorzitter J.J. van Oeve- ren en penningmeester H.J.Vermaas van de organiserende vereniging S.C.Stavenisse. Vorig jaar lieten de groene baretten ge durfde staaltjes van hun kunnen zien aan een touw vanuit de kerktoren. Nu hadden de organisatoren drie para's weten te strikken. Niet de eerste de be ste, maar routiniers zoals sergeant-ma joor Ronhaar met 1800 sprongen, ser geant-majoor Kuusters met 1500 spron gen en sergeant I Oerlemans, die nog 'maar' 700 sprongen op zijn naam had. Hoewel de demonstratie wel een half uur later werd dan de aangekondigde drie uur, was het de moeite van het wachten beslist waard. Hoewel wat somber, was het weer goed. Nadat het in Seppe opgestegen, kleine vliegtuig boven Stavenisse verscheen, gingen de hoofden van de vele honderden toe schouwers achterover. Eerst werd nog een soort proefchute gedropt, waarna de eerste parachutist uit de wolken tevoor schijn kwam. De grondploeg sprak van ideaal springweer. De commando's maakten een korte vrije val van tien se conden vanaf 3500 voet, waarna de kleurige parachute zich ontvouwde. Sergeant Oerlemans gaf evenals de De eerste parachutist vlakbij de aarde, terwijl de laatste flarden van het rook signaal wegwaaien. Het talrijke publiek rond de haven van Stavenisse hield de adem nog even in, maar toen klonk het applaus op,. laatste para, sgt.maj. Kuusters, nog een rood rooksignaal. De kijkers waren bij het naderen van de para al ongerust, dat hij ergens bij St.Maartensdijk zou terecht komen, maar na het formatievliegen volgde een staaltje van positielanding, die aller be wondering kreeg. Met een bij nar fabe lachtige nauwkeurigheid landden de drie para's op de voor hen op het ha venplateau gemarkeerde plaats. Het ap plaus was verdiend. De mensen trokken daarna in drommen naar de Voorstraat, waar het bijna onmogelijk was om de kramen te bereiken, zo druk was het. Een duikdemonstratie van leden van de St.Annalandse brandweer kon niet doorgaan omdat er in de haven niet voldoende water was. B V. onder toezicht van gerechtsdeur waarder S.F. Braan gehouden veiling. Het bleek een stopwoord van de vei lingmeester, maar het was ook zeer ze ker van toepassing op vinder Jacob Bijl en de eigenaar van de grond waarin het potje met gouden munten zat, de ge meente Tholen. "Vinder, gemeente en verkoper mogen ook heel tevreden zijn", zei Robert Schulman. "De economische tijden zijn er ook niet naar om spectaculaire ver kopen te verwachten. Men maakt een pas op de plaats. Toch werd er voor de Friese gouden rijder een knappe prijs betaald. Van de Gelderse halve rijders waren er zo'n enorme hoeveelheid (92 van de totaal 145 gevonden halve rij ders) dat er retour gingen. Gezien ver schillende reacties zullen die echter nog wel verkocht worden en volgens het veilingreglement kan dat ook nog bin nen een maand", aldus de Amsterdamse muntenexpert. Zijn conclusie is, dat de opbrengst 'min of meer volgens verwachting' is. Dhr. Schulman had de complete vondst, in clusief de munten die de gemeente en het Penningkabinet behoudt, op zeven ton geschat. Burgemeester Baerends wilde het geld aan twee doelen besteden. Ten eerste voor beveiliging en bewaarmogelijkhe- den voor de 47 munten die de gemeente heeft behouden. Ten tweede dacht hij aan 'zaken rondom de oudheid'. Daar van zou de restauratie van het voorma lige gemeentehuis in Scherpenisse er een kunnen zijn. "De opbrengst verdwijnt in elk geval niet in het huishoudzakje", zei de bur gemeester. Hij wees er ook op, dat de totale op- Vinder Jaap Bijl en burgemeester E. Baerends bij het potje waarin de Scher- penissenaar vorig jaar mei 387 gouden munten vond bij het graven van een gleuf voor een elektriciteitskabel achter het gemeentehuis te St. Maartensdijk. brengst van 565.015 gulden bruto is. Daarvan gaat nog vijftien procent vei lingsprovisie af. De fam. Bijl nam in fe bruari al een voorschot op de veiling, toen tijdens een openbare verkoping voor 182.000 gulden een huis werd ge kocht. Overigens zijn er direct geen wensen. "We wachten eerst af hoeveel we precies krijgen en dan doen we 't rustig aan. 't Is gauwer op dan je denkt. Vooral als je gekke dingen doet", aldus mevr. Bijl. 't Was me dinsdag het dagje Amsterdam wel. Wegens een technisch mankement bleef de trein 'sochtends een half uur in Roosendaal staan, zodat we met de fam Bijl-Jansens te laat in het Carlton Hotel arriveerden. Daar bleek het met de Gelderse halve rijers - de eerste munten die geveild werden - ook niet gladjes te gaan. Daarentegen werd er vlot geld ge boden voor een plaatsje in een van de rondvaartboten in de Amsterdamse ^^WOIMINGINRICHT NG il" -ifa Advertentie IM Consument weet z'n weetje. 0 Gouden muntenvondst bra ht 5,6 ton in het laadje 0 Tegen vakantletljd kortsluiting In Thoolse raad D.P.O. moet middenstand prikkel geven Veebedrijven mochten gieren 0 Begrotingsoverschot geloofwaar dig maken bij burger 0 Burgemeester Bouwense grootste stimulator 25-jarige L.T.S. 0 Thoolse Dagen zaterdag van start Uitbreiding bibliotheek St. Maartensdijk geopend 0 Twee tennisbanen Oud-Vosse- meer in gebruik 0 Regionale trekker-trekwedstrijd krijgt extra belangstelling 0 Thoolse V.V.V. op de radio 0 SGP-plan parkeren bij sportveld St. Annaland nooit serieus beke ken 0 Een week hechtenis voor drie keer rijden zonder rijbewijs 0 Werkloosheid vrouwen neemt ge stadig toe WIE STEEDS OP ANDEREN LEUNT, KAN ONVERHOEDS HET EVENWICHT VERLIE ZEN. 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. Het ministerie van economische zaken heeft toestemming verleend om de abonnementsprijs per 1 juli te verhogen met vijf cent per nummer, maar wij beperken dat tot nog geen vier cent. Onze drukkerij confronteerde ons met een prijsverhoging van 9,75%, terwijl het rendement van de ad vertenties landelijk terugloopt. Abonnees die nog per halfjaar be talen, krijgen van onze bezorgers een kwitantie van 15,50 aange boden. Zij die per jaar betaalden hebben dus een voordeel van twee gulden gehad. Een reden temeer dus om volgend jaar ook voor een heel jaar te betalen. U kunt nu al een groene kaart in vullen voor bankgiro-incasso; heel gemakkelijk! Wij nemen graag aan, dat de abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee accoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. "We zijn toch blij nu, want banen zijn het belangrijkste voor een tennisvereni ging". Secretaris C.W. de Leeuw zei dat zaterdagmiddag bij de officiële opening van de twee tennisbanen van T.O.V. op het sportpark de Vossenberg te Oud- Vossemeer. Raadslid J.L.van Gorsel, die de officiële opening verrichtte, kon ech ter namens wethouder CJ.Moerland meedelen, dat er wellicht dit jaar nog een voorstel bij de gemeenteraad komt om de kleedaccommodatie te bouwen. De muziekvereniging O.V.M. onder streepte met vrolijke klanken de vreug de van de Oud-Vossemeerse tennisver eniging. "We zijn nu voor het derde sei zoen bezig en de gemeente heeft ons niet teleurgesteld. We hebben twee prachtige banen. Er is animo genoeg voor de ten nissport gezien ons ledental van 165", zei voorzitter A.Aarnoudse, die alle be trokkenen dankte voor de medewerking aan deze accommodatie. Raadslid Van Gorsel verrichtte de offi ciële opening door het openen van het toegangshek tot de banen en het gevert van een smash aan Marjan'Bronkhorst, de Bergse tennistrainster, die later een demonstratièwedstrijd speelde. Dhr.van Gorsel verontschuldigde zich tevoren, dat hij op school wel hard kon lopen en hoog kon springen, maar was geen bal kunstenaar. Dat gaf echter allemaal niet, want T.O.V. had twee banen. "De klap was goed bedoeld", zei Van Gorsel. Het VVD-raadslid zei zich afgevraagd te hebben of hij wel de juiste persoon was voor deze opening. "Ik voelde me wel vereerd toen ik de uitnodiging kreeg, want zoiets is bijzonder leuk voor een plaatselijk raadslid. Waaraan heb ik 't echter verdiend? Wat is de reden? Ik heb signalen in het dorp opgevangen en doorgegeven. B en W en de ambtenaren -hebben eraan meegewerkt en de ge meenteraad heeft het geld beschikbaar gesteld, maar als er geen initiatieven uit de dorpsgemeenschap waren gekomen, waren deze tennisbanen er nu niet ge weest. Daarom een compliment voor bestuur en leden van T.O.V.. Dankzij uw initiatieven staan we nu hier. In Oud-Vossemeer kan er wat. Dat is een dorp waar wat in zit. De tennisvereni ging heeft z'n plaats al bewezen, want 150+ 1751150-175 leden is toch een res pectabel aantal. Eerst hebt u op de betonbanen in de Veerstraat gespeeld, maar 't was een hele opluchting toen de tennissers naar deze echte banen konden. In samen werking met de voetbalvereniging werd een gezamenlijke toegang gevonden. Een eigen toegang was misschien leuker geweest, maar samenwerking in een dorpsgemeenschap moet kunnen. We kijken nu nog op een houten keet, maar de gemeenteraad beslist maandag avond^ junijom een gedeelte van het begrotingsoverschot 1980 te reserveren voor de bouw van eén kleedaccommo datie. Ik hoop dat de tennisvereniging met deze banen een blijvende plaats voor jong en oud in Oud-Vossemeer heeft verkregen", zo besloot raadslid Van Gorsel. De kijkers konden vervolgens genieten van een demonstratiewedstrijd mixed dubbel van Gea van den Berge uit Tho len, Marjan Bronkhorst uit Bergen op Zoom, Mare Hartings uit Wouw en Jos Buysen uit Roosendaal. Alle vier maken ze deel uit van het eerste competitieteam van de tennisvereniging Roosendaal. Raadslid J.L. van Gorsel verrichtte met het openen van het hek officieel de twee tennisbanen van T.O.V. Oud-Vosse meer. Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TlrL. 01670-63385 Juwelier horloger opticien Adn C Broekhuis een beario voor kwaliteit en service Advertentie IM In de kantine van de voetbalvereniging volgde een receptie met felicitaties van o.a. de zusterverenigingen uit Tholen, St.Annaland, St.Maartensdijk en Nieuw-Vossemeer en afgevaardigden van plaatselijke sportverenigingen. Dhr. de Leeuw zei ook blij te zijn met de grote deputatie van de gemeenteraad :me- vr.J.M.Deurloo-van Broekhoven, dhr.W.L.Bijl en dhr.M.van Damme. Wethouder Moerland had ook nog een kort bezoek gebracht en hem goede hoop gegeven ten aanzien van de klee daccommodatie. "Toch staan we hier eigenlijk een jaar te laat, want dan was het kleedlokaal er wel bij geweest. Toen we namelijk na een poos niets gehoord hadden van de ge meente, vernamen we dat de gemeente ging bezuinigen. De kleedaccommoda tie komt er echter ook aan en we zullen Lien bellen als de openingsdatum be kend isl zei de TOV-secretaris. Hij hoopte met de zusterverenigingen verschillende wedstrijden te kunnen spelen. "We durven zeker aan Thoolse kampioenschappen mee te doen. Met de voetbal doen we dat al dertig jaar", al dus dhr. de Leeuw. Hij overhandigde raadslid Van Gorsel, die eerst op de wachtlijst had gestaan, maar nu toch als lid was aanvaard om dat de 150 leden toch niet allemaal te gelijk kwamen spelen,een set tennisbal len. Mevr.Van Gorsél had eerder al bloemen ontvangen op deze feestelijke dag voor T.O.V. Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1