Technische school, al 25 jaar belangrijke onderwijsvoorziening Prikkel voor Middenstand Jeugd heeft de ruimte in uitgebreide bieb Smerdiek w Saillant Al 73 schoolverlaters zoekend naar werk De Smalstad kreeg het gefikst Burgemeester: DPO-rapport heeft al gefunctioneerd Donderdag 25 juni 1981 EENDRACHTBODE 15 Raad vertraagt de bouw opnieuw Een ambachtsschool lokt aan de kim, dichtte Jan Overeenkam in het oudejaarsnummer van 1952, maar het zou nog 4 jaar aanlopen, eer het zover was. Daaraan was uiteraard de ramp 1953 niet vreemd, maar daarnaast waren er toch ergens in Nederland zoveel tegenkrachten aan het werk, dat burgemees ter D.C. Bouwense in de raadsvergadering van 8 januari 1954 verzuchtte: "Het plan is kant en klaar, maar men wil dat maar zien te rekken, al was het nog een jaar of vijf. "Hij vertelde er niet bij wie die "men" was, maar verzekerde wel, dat hij niet van zo'n vertraging gediend was en al het mogelijke te zullen doen on in september 1954 van start te gaan. Dat lukte niet, maar de Ambachtsschool kwam er wel, en is nu al 25 jaar tot heil van vele honderden jongeren in de streek, die na dit on derwijs verzekerd werden van een baan, waarmee wat te ver dienen viel. Geen heipalen Plan geaccepteerd Vrijwilligers Takenpakket neemt toe Voor de jeugd! Bouw gegund Prijzen lagen Geen geruststelling Liberaal Niet zo maar kreeg de L.T.S. in St. Maartensdijk de naam van Burgemees ter Bouwenseschool. Hij was 25 jaar ge leden immers als eerste burger van de Smalstad de grootste stimulator. Na zijn pensionering bij de gemeentelijke herin deling in 1971 vertrok de fam. Bouwense naar Koudekerke op Walcheren. In de raadsvergadering van 21 april 1955 met een voorafgaande besloten zitting, waarin architect Wentinck een toelich ting gaf op het Ambachtsschoolplan, zag de raad kans de bouw opnieuw te ver tragen. Eerder immers had men heipa- Niemand zal wel ooit het gevecht achter de schermen in de jaren rond de ramp 1953 nog eens in "memoires,' bloot leg gen. Het zou ook vrij zinloos zijn. Feit is, dat er flink om deze vestiging werd ge knokt. Met name dan tussen Tholen en Sint Maartensdijk. Tholen had de pré van ander voortgezet onderwijs, zoals gemeentelijke mavo en huishoudschool. De openbare vervoersverbindingen wa ren daar al eeuwen op gericht en in dat opzicht was Sint Maartensdijk met de andere vijf gemeenten op Tholen het zogenaamde "achterland". Tholen had immers niet alleen maar de al genoemde vormen van voortgezet onderwijs, maar ook het belastingkantoor, het kantonge recht, de waterleiding het was het aank nopingspunt van de eilandelijke begin punten Stavenisse en Sint Annaland. Het leek onwezenlijk het nieuwe onder wijsinstituut te gaan vestigen in een plaats, waardoor de rollen omgedraaid moesten worden en men van de Thoolse hoofdplaats richting achterland zou moeten gaan. Dat was toch tegen de stroom oproeien Het mag als een pu bliek geheim worden verondersteld, dat in die tijd de burgemeesterlijke contac ten de doorslag gaven. Voortvloeiende uit de bezettingstijd had de burgemees ter van de Smalstad nauwe contacten met het hoofd van het Zeeuws gewest, terwijl daarentegen juist door die perio de de contacten met de Thoolse eerste burger sterk waren verflauwd. Hoe dan ook, en al laten we deze "kerk" verder in het midden, de kogel ging er wel door en de Smalstad kreeg zijn ambachtsschool, want Jan Overeenkam dichtte in het oudejaarsnummer 1953 in zijn toe komstvisie over de Smalstad: "De Am bachtsschool zal er óók komen". Immers in oktober 1953 waren er bij een toewij zing van 10 woningen voor Sint Maar tensdijk 2 voor de Ambachtsschool (leerkrachten). Een maand eerder had burgemeester Bouwense verzekerd: de ambachtsschool wordt deze maand aanbesteed. Op 8 januari 1954 infor meert echter het raadslid Langejan naar de vordering plannen ambachtsschool. Dan antwoordt de voorzitter dat hij er nog dezelfde maand voor op pad moet, maar komt hij ook tot de al genoemde verzuchting dat er elementen doende zijn, die een sterke vertraging willen be werkstelligen. In april van dat jaar zegt wethouder A.L. Hage tijdens een raads vergadering, dat de Ambachtsschool de nieuwe (rond) weg zou hinderen, dus wat opzij zal moeten. De raadsvoorzit ter, burgemeester D.C. Bouwense erkent dat er voor die Ambachtsschool al heel wat is geconfereerd en wanneer alles voor elkaar lijkt te zijn, is er plotseling dat telefoontje weer uit Middelburg, dat het toch anders moet. Het raadslid M.L. Koopman zegt pessimistisch dat hij het nog niet ziet zitten met die L.T.S.maar de voorzitter houdt de moed er in. Toch moest ook Jan Overeenk,in zijn jaaro verzicht 1954 zuchtten: De Ambacht sschool kwam niet tot stand, alles gaat niet gelijk, Keulen kwam ook niet in één dag en Smerdiek is minder rijk. Het duurt dan tot 8 april 1955 eer er weer een woord (in de raad) over de nog altijd papieren Ambachtsschool wordt gepraat. De voorzitter deelt mee, dat binnenkort toestemming voor de bouw zal worden verleend en aangezien er voor de fundering geheid zal moeten worden, wil hij reeds overgaan tot aan koop van heipalen. Levering daarvan kan immers wel 4 maanden aanlopen. De kosten van aankoop palen worden op 20.000,— geraamd. Het raadslid A.P. op den Brouw blijkt echter tegen de voor de Ambachtsschool aangewezen plaats te zijn. Nu moet men 2 inwoners hun tuingrond gaan ontnemen. Plus een schuurtje. De heer A.P. Geluk is het eens met dhr. op den Brouw, dat men niet moet duperen. De voorzitter wil het ge vaar nog keren door er op te wijzen, dat het niet meer gaat om de plaats van de ambachtsschool, maar om de heipalen. De heer M.L. Koopman begrijpt even min als zijn twee voornoemde collega's, dat er geen ruimte genoeg zou zijn zon der die tuingrond. Er is 16.000m2 be schikbaar en waarom moet men dan nog 2 mensen duperen? De voorzitter wijst er op, dat niet b en w, maar de rijks overheid de plaats he ert aangewezen. Dat moeten we accepteren, vindt de voorzitter, maar de heer Geluk ziet het helemaal niet als een cadeautje. Het geeft aanleiding tot een uitvoerig debat, waarvan het eindresultaat is, dat de aankoop heipalen met 5 tegen 2 voor (wethouder Hage en raadslid Zwage- maker), wordt verworpen. In die tijd werd bekend, dat de haven van Sint Maartensdijk (en van Scherpenisse mo gelijk ook die van Stavenisse, als zijnde zwakke plekken in de zeewering) zou moeten verdwijnen. Het leek allemaal een troosteloze situatie, want het aantal werklozen steeg tot 20 procent door de sterke uitstoot uit de landbouw. De lan darbeider (van Kees Slager) stond aan het begin van zijn eind. len aankoop afgewezen. B en W deed het voorstel tot de bouw van de techni sche school over te gaan volgens het door de architect gemaakte en even te voren nog toegelichte plan. Raadslid A.P. op den Brouw toonde zich opnieuw spitsafbijter van de oppositie. Hij vond het op zo'n korte termijn (er was nu al 3 jaar over gesproken) moeilijk een be slissing te nemen zonder eerst te hebben overlegd met de drie personen, die grond en opslag moeten afstaan en daardoor worden gedupeerd. Ook de andere raadsleden willen dat eerst doen. Na de discussie wordt het b en w voor stel om te gaan bouwen toch in stem ming gebracht, maar alleen beide wet houders en raadslid Zwagemaker zijn voor. Vier anderen vergen uitstel. Tege lijkertijd werd ook een voorstel tot het maken van een loswalplan (samen met Scherpenisse) verworpen. De Pluimpot zou immers worden- afgesloten. Wel steunt de raad in diezelfde vergadering een voorstel om medewerking te verle nen aan de bouw van een verenigings gebouw door de Stichting Gemeenschap Sint Maartensdijk met een grote bijdra ge van de Noord Hollandse (ramp) adoptie gemeenten. Burgemeester Bou wense onthulde in die tijd een gedenk plaat voor het gemeentehuis (4 mei 1955). Dinsdag 24 mei 1955 wordt voor de technische school een historische dag. Om 10 uur 's morgens komt de raad opnieuw bijeen met als voornaamste agendapunt: de bouw van de ambacht sschool. Voorzitter burgemeester D.C. Bouwense zei tijdens zijn inleiding dat hij na de vorige raadsvergadering met de negatieve opstelling van de raad eigen lijk vastbesloten was het plan maar te laten varen. Verschillende burgers en verenigingen hebben echter tussentijds gereageerd en aangespoord tot de bouw, omdat ieder het belang inziet van een eigen technische school. De heer Bou wense herinnerde er voorts aan, hoe er enkele jaren geleden al een gedachte was op Tholen tot een dependance te' komen van de Bergse Ambachtsschool. Dat stuitte al meteen op grote bezwaren bij velen, waarna de heer Bouwense zich op mogelijkheden bezon om een geheel eigen technische school te stichten. Daar waren toen bij de eerste gedachte alle raadsleden voor te vinden, al werd hem weinig kans gegeven. Een instantie in Middelburg probeerde het tegen te houden, maar van het ETI (Economisch Technologisch Instituut - voor Zeeland) was er wel alle medewerking. De bur gemeester verzekerde dat hij nog in Den Een monumentaal gebouw heeft een zin volle bestemming gekregen en het per soneel kan op een nog doelmatiger ma nier haar werk doen. Met deze opening is dus aan twee doelen beantwoord, zei wethouder J.Versluijs maandagmiddag bij de heropening van de uitgebreide bi bliotheek te St.Maartensdijk. De jeugd en de volwassenen hebben nu elk een aparte afdeling en daar was hoofdbiblio thecaresse Kitty Stoutjesdijk heel erg blij mee. De wethouder verrichtte de officiële opening met het openen van de deur van het tochtportaal, dat op zich al een aan winst bleek op de winderige Markt. Het kostte even moeite, voordat dhr.Ver- sluijs de sleutel door de boekentrechter had gewurmd, waarna bibliotheekbe stuurders, personeel en vrijwilligsters van de uitleenposten zich in de grotere ruimte begaven. "We zijn heel blij en verheugd, dat deze verbetering zo goed is geworden en zo vlug tot stand is gekomen", zei voorzitter R.Weijler. Hij complimenteerde het ge meentebestuur daarmee en dankte voor het mooie, fraaie gebouw, dat eens hotel de Gouden Leeuw herbergde. Om in de stijl van het gebouw te blijven, greep de voorzitter terug naar een boek uit 1698, door Lucas Rotgans opgedra gen aan stadhouder Willem III, die heer van St.Maartensdijk was. "Hoogedelge boren Versluijs, leg uw staatszorg een wijl af om heldendank te horen", zo hield dhr.Weijler de wethouder in een poëtische stemming voor. Mr.W.D. de Bruine, de bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek Centra- le(PBC), werd wat overvallen met het verzoek ook wat te zeggen, maar op Tholen vond hij altijd wel een zekere inspiratie. Hij was blij met de mooie bi bliotheek, madr er zijn nog wel een paar wensen: Tholen (de bibliotheek moet de Twee Stoven verlaten) en St. Anna- land(het houten gebouw moet vervan gen worden door een permanente ac- commod'atie)staan ook nog op het ver langlijstje, zei mr.De Bruine. "Zo'n goede, ruime bibliotheek als nu geopend is, hebben we hier nog niet gehad. Vooral de medewerksters daarmee ge feliciteerd, want een goede omgeving om te werken is verschrikkelijk belang rijk. Toen de drie bibliotheken op Tho len in gebruik genomen werden, heb ik gezegd, dat er hier altijd wel iets bijzon ders is. Dat betrof de vrijwilligsters, die zijn er nog een heleboel. Er wordt wel eens verschillend over gedacht, maar Tholen is een voorbeeld van hoe het best kan:vrijwilligers met de inbreng van beroepskrachten, samen met het be stuur. Daarom moet ik u ook als P.B.C. gelukwensen. De kleine bibliotheek is in discussie, maar kleine bibliotheken kunnen een hele goede rol spelen in een groter ver band. Tholen zal bijzonder blijven, maar met een voorbeeld van een goede bibliotheekvoorziening, waarmee we erg blij zijn", aldus de provinciale bi bliothecaris. Wethouder Versluijs maakte van de ge legenheid gebruik om het bibliotheek werk voor het voetlicht te halen. "De belangstelling is nog steeds groeiende, want het aantal uitleningen op Tholen is toegenomen van 124.000 in 1977 tot bij na 160.000 in 1980. De vestiging St.Maartensdijk heeft vooral tot de groei bijgedragen met vorig jaar 51.500 uitle ningen. Het aantal lezers steeg eveneens van 2500 in 1979 tot 3300 vorig jaar. In St.Maartensdijk was dat respectievelijk 890 en 987. Het takenpakket van de bibliotheek neemt ook steeds toe. Volgens de nieuwe wetgeving moeten concept hinderwet vergunningen ook één keer per week 's avonds ter inzage worden gelegd. Daar voor hebben we een beroep op onze goede buur, de bibliotheek gedaan. De bibliotheek heeft ook aan het Ste- denspel meegewerkt, door op gfote schaal informatiebronnen aan te slepen. Het denkteam won dan ook. Het zijn enkele voorbeelden van de goede relatie bibliotheek-gemeentebestuur. Voorzitter R. Weijler in de vergrote bi bliotheek van St. Maartensdijk met me dewerksters, bestuursleden en vrijwillig sters van de uitleenposten. Haag wilde bepleiten om minder grond te onteigenen, maar zei ook geen stap pen te kunnen doen, zonder dat de raad positief besliste. De houding van de ar chitect werd daarop wat op een schop stoel gezet. Burgemeester Bouwense be sloot zijn ambachtsschoolpleidooi met nog eens te wijzen op de grote verant woordelijkheid van de raad tegenover zo'n onderwijsvoorziening in de streek. Er ligt een grote mogelijkheid voor de jeugd in eigen omgeving. '"Laten we daarom besluiten door te gaan met de voorbereidingen tot de bouw van de school, ook al zouden we tot de voorge stelde onteigening moeten komen Raadslid M.L. Koopman, vader van de huidige wethouder, verzekerde onmid- delijk na de speech van de burgmeester, dat de raad niet tegen de bouw van een technische school was. Integendeel, maar het gaat er om, dat de gemeente voor 17.000,— moet gaan onteigenen, terwij het ook anders kan. We zijn niet tegen de bouw, alleen tegen de manier waarop, aldus raadslid Koopman. On teigening is een dwangmethode en daar voelen we niet voor. Zijn collega van een andere politieke partij Op den Brouw was het daarmee eens. Koopman: Kan die school niet gebouwd worden op 16.000 m.2. De voorzitter: het gaat maar om 8000 m.2. Wethouder Bout meent dat ook een rol speelt dat men het ver trouwen in de architect verloor. Eerst was er immers geen andere mogelijk heid dan onteigening, later toch weer wel. Raadslid Zwagemaker: De rechter vleugel in de raad is altijd tegen de bouw van de school geweest. Hij kan niet be grijpen, dat men een zo belangrijke zaak op een stukje particuliere grond wil af wijzen. De voorzitter acht de discussie afgerond en brengt het b en w voorstel tot bouw van de ambachtsschool in stemming: Voor stemmen de wethou ders Bout en Hage plus de raadsleden Zwagemaker en Op den Brouw. Tegen zijn Langejan, Geluk en Koopman. Te gelijkertijd beslist ook een overgrote raadsmeerderheid een plan te doen ma ken voor een loswal. De ambachtsschool kwam er wel, de loswal niet. Opgemerkt zij nog dat de afdeling Sint Maartensdijk van de koninklijke middenstandsbond in sterke bewoordingen de bouw van de technische school bepleitte. 12 augustus 1955 staat er onder het plaatselijk nieuws in de EB het kopje: "De Smerdiekse Raad gunt de bouw van de technische school." Het is belangrijk om het 25 jaar later niet volledig te citeren. '"Het was een zeer korte, spoedeisende raadsvergadering, die vrijdagavond onder leiding van wnd. burgemeester A.L. Hage werd gehouden met alle raadsleden aanwezig. Het ging om het voorstel van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om de bouw van de Technische School, die een week eerder was aanbesteed, te gunnen aan de laagste inschrijver firma P. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom. Deze aannemer - hij bouwde ook Ten Anker te Tholen - schreef in voor een bedrag van 689.800,— terwijl de be groting een bedrag vermeldde van 593.544,—Het ontwerp werd ver zorgd door architect J.A. Wentinck te Baarn. De raadsleden keurden het voorstel goed om bovengenoemde gun ning aan de Minister te doen voorleg gen. De overige inschrijvers waren: W.G. Schoten te Enschede 765.000,— Ing. bur. v.d. Bossingh te Oegstgeest 719.800,— Boele, eerder Van Eerten, Den Haag 736.600,—H. Jurriens Utrecht 738.000,—Bato - Den Haag 753.000,— Gebr. Geleijns Zevenber gen 722.500,—Bredero's bouwbe drijf Utrecht 767.000,-". De Thoolse gemeenteraad heeft zich maandagavond volmondig achter de be leidsoverwegingen van b en w ten aanzien van het distributie-planologisch onder- zoek(DPO)geschaard. Wethouder J.Versluijs luisterde scherp naar de vier fractiewoordvoerders, maar hij had geen enkele concrete vraag bespeurd. Na de uitvoerige behandeling in de commissies bedrijfsleven en ruimtelijke ordening was men uitgepraat over het DPO. Burge meester Baerends had de indruk, dat het rapport hier en daar al gefunctioneerd had na het bekend worden van de eerste gegevens over de verlangens van consu menten en winkeliers op Tholen. CDA-fractievoorzitter W.C.van Kem pen constateerde, dat dankzij het DPO veel gegevens ten dienste staan van consument en detaillist. "Onze fractie wil er geen misverstand over laten be staan, dat de belangen van de consu ment niet ondergeschikt mogen worden gemaakt aan die van de middenstand. Teveel bescherming van de laatste cate gorie, vooral op punten die niet tot de taak van de plaatselijke overheid beho ren, achten wij een onjuist beleid. Daarom kun je en mag je met een pla nologisch beleid geen structuurbeleid voeren. Wij menen dat een soepel toepassen van de mogelijkheden tot uitbreiding van detailhandelszaken een zaak is in het belang van de ondernemer enerzijds, maar ook in het belang van de consu ment anderzijds. De detailhandel dient in te spelen op de in het rapport aange toonde leemten om daardoor de koop krachtafvloeiing in te dammen en een breder assortiment aan artikelen te kunnen aanbieden in het belang van iedere consument, zeker voor de bejaar den, mindervaliden en mensen met een niet al te hoog inkomen. Onze fractie heeft best oog voor de problemen die er in de middenstandssector zijn, maar wij vragen van hen ook een stuk inventivi teit en accuratesse in het belang van de bevolking. De door b en w voorgestelde aanbevelingen kunnen een leidraad zijn voor een gezond ondernemersklimaat met een gezonde concurrentie in het belang van de consument", zei CDA- fractievoorzitter Van Kempen. SGP-fractievoorzitter Th.Aarnoudse wees in zijn betoog op de veranderingen, die er sinds het begin van het onderzoek in 1978 waren opgetreden. Voortdurend actualiseren noemde hij echter finan cieel onhaalbaar. Aamoudse noemde het verwarrend dat de omzetopgaven van de detaillisten en de middenstandsfederatie verschilden, zoals ook de cijfers over de koopkracht- binding twijfels bij hem opriepen. "Wordt de afvloeiing van koopkracht naar Bergen op Zoom, Halsteren en Steenbergen niet over 't hoofd gezien? Wij menen dat die een grotere vorm aanneemt dan uit het DPO blijkt. De consument is blijkens het rapport dui delijk negatief over het prijsniveau en over keuze en assortiment. Voor kopen elders moeten meer kosten worden ge maakt en er is ook meer tijd mee ge moeid. Voor de Thoolse middenstan ders zullen deze zaken niet zo fijn over komen, maar de eerlijkheid en onze plicht tegenover de consumenten ge biedt ons deze zaak niet te verzwijgen of onder tafel te werken. De middenstan ders zelf kunnen er hun winst mee doen, o.a. door het voeren van goede reclame, het verlenen van optimale service en gezonde en eerlijke concurrentie, even tueel door onderling samen te werken. Getracht zal moeten worden, het kopen elders onaantrekkelijk te maken. Tegen ongebreidelde vestiging bestaan ernstige bezwaren. Speciale aandacht zal besteed moeten worden aan de lage koop krachtbinding in Tholen, de klacht over de ongunstige bereikbaarheid van de voorzieningen en de verkeersonduide- lijkheidl aldus Aamoudse, die vond dat het DPO niet in de ijskast mocht gezien de tijd en het geld dat eraan besteed was. 't Kan echter niet allemaal van één kant komen. De gemeente zorgt voor subsidie en huisvesting. Over dat laatste is veel gesproken, maar er stond ook nogal wat te gebeuren. Scherpenisse, St.Maartens dijk, Tholen en St.Annaland, dat al op 20 maart 1978 op het bibliotheekplan is gezet. Planologische bezwaren houden de voortgang in St.Annaland nu tegen. Ik hoop dat het nieuwe dorpshuis er gauw kan komen en dat de bibliotheek zolang geduld heeft om in het oude dorpshuis te kunnen. In St.Maartensdijk herbergt dit monu mentaal gebouw nu een waardevolle voorziening. Het woord Gouden Leeuw bij de ingang is vervangen door Biblio theek. De jeugd, die een gratis lidmaat schap heeft, zal zich hier zeker thuis- voelen. Om te lezen, te studeren en te ontspannen. Ook voor het personeel is het prettig werken en dat is ze graag gegund. Met dhr.de Bruine wil ik m'n waardering uitspreken voor de vrijwilli gers: de bestuurders en de mensen van de uitleenposten. Zij doen belangeloos hun werk en dat verdient speciale waar dering", zei wethouder Versluijs. Ook PvdA-fractievoorzitter P.van Schetsen wees op het prijsniveau bij de Thoolse middenstand. "Wij willen het beleid van b en w ten opzichte van onze eigen middenstand steunen(geen Jac.Hermans, beperking van staan- plaatsen,enz), maar de consument is ontevreden over de prijzen en er is niet direct de bereidheid daar wat aan te doen. Volgens het rapport zijn de on- "Het DPO-voorstel is met vaardige pen geschreven, maar er staan heel veel vreemde woorden in", was de klacht van PvdA-raadslid mevr.N .MJ.Boissevain- van Riet. "Buitenlandse woorden kun nen toch gemakkelijk door Nederlandse woorden van gelijke betekenis worden vervangen. Zoals saillant door opval lend, relevant door ter zake dienend, cruciaal door moeilijk en prognotiseren door voorspellen", zo gaf ze met vier voorbeelden aan. Wethouder J.Versluijs vond die kritiek "iets overdreven". Hij wees erop, dat drie van de vier woorden vrij normaal waren en veel gebruikt werden in ver schillende stukken. De burgemeester zei er niet van te hou den om met woorden te goochelen. "Er zijn echter termen waar je niet onderuit kunt. Een raadsvoorstel is ook iets an ders dan een brief aan de inwoners. We zullen de opmerkingen van mevr. Bois- sevain echter meenemen, want er zijn cursussen op dit terrein", aldus de raadsvoorzitter. De gemeenteraad is nu met verlof. Na de vakantie beginnen de nieuwe cursus sen pas. dememers tevreden tot zeer tevreden over hun omzet en plaats van de winkel. Daarnaast zijn de neveninkomsten er nog. Het gemeentebeleid mag niet lei den tot geruststelling van de midden stand. De nodige prikkel moet aange bracht worden", zei Van Schetsen. Hij vond dat een groot aantal van de door Aarnoudse genoemde grieven door het beleid van b en w tot de juiste prop orties teruggebracht waren. De PvdA- fractievoorzitter herhaalde, dat de con sument te weinig aandacht had gekre gen in het DPO. Hij vond ook, dat er veel op veronderstellingen en aannames gebaseerd was. Van Schetsen wees er tenslotte op, dat de tijd sinds 1978 ook snel gegaan was. VVD-woordvoerder J.L.van Gorsel had waardering voor het beleid van DPO. "Het is duidelijk een liberaal beleid: zoveel mogelijk vrijheid, maar bescher ming waar nodig. Voorzieningen op peil houden ten gunste van consument en middenstand. Wij zijn blij met het DPO, want een goede ondernemer kan er heel wat uit halen. De statistische gegevens zijn waardevol. Zowel voor de gemeente om te sturen en te begeleiden als met name voor de middenstander die nu met neveninkomsten aan een inkomen moet komen", aldus Van Gorsel. Wethouder Versluijs bracht naar voren, dat het DPO beslist niet in de ijskast gaat. "Ik spreek ook tegen dat er niets met het DPO gebeurt. De uitbreidings mogelijkheden van winkels zijn nu veel groter dan straks. We gaan geen hele straten meer een woon-winkelbestem- ming geven. Dat betekent een zware belemmering voor vestiging van een winkel in panden die nu als woning in gebruik zijnl, zei Versluijs. Ten aanzien van de eventuele lagere in komens op Tholen ten aanzien van het landelijk gemiddelde zei de wethouder, dat die cijfers via de consumentenen quête tot stand waren gekomen. Aan names zijn gehanteerd bij tuinopbreng- sten. De wethouder kwam met de raad tot de conclusie, dat - als de ondeme- merscijfers juist zijn - er een veel grotere afvloeiing van koopkracht over de brug plaatsvindt, dan in het DPO gesteld is. De burgemeester concludeerde, dat b en w voor een evenwichtig beleid hadden gezord. Hij noemde het DPO een waar devol rapport voor gemeente en onder nemer. De 75-mille achtte hij beslist geen weggegooid geld. Tijdens de maand mei 1981 daalde de werkloosheid van mannen op Tholen en St.Philipsland van 278 tot 259. Een geringe daling dus van 19 mannen. Eind mei 1980 waren 109 mannen werkloos. Nu dus 150 mannen meer werkloos. Eind april 1980 bedroeg de werkloosheid van mannen 111. De werkloosheid van vrouwen steeg tijdens de maand ipei 1981 van 76 tot 77. Eind mei 1980 betrof dit een aantal van 69. Eind april 1980 waren 49 vrouwen werkloos. De werkloosheid van de vrouwen neemt dus gestadig toe. Tijdens de maand mei 1981 daalde het aantal aanvragen van 19 tot 14. Eind april 1980 en eind mei 1980 bedroeg de vraag resp. 24 en 25. Uit de beide grootheden, vraag en aanbod, valt duidelijk te concluderen dat de werkgelegenheid in het rayon Tholen aanzienlijk achteraan blijft lopen bij de be roepsbevolking. Oorzaken van de grote werkloosheid zijn: de verminderde bedrijvigheid in de bouwnijverheid en in de water-, spoor- en wegenbouw, zowel in eigen rayon als elders. Dit vindt eveneens zijn terugslag in de werkgelegenheid bij de installatiebe drijven (metaal). Door de verminderde werkgelegenheid is ook de vraag vermin derd, zodat het voor de los arbeiders moeilijker wordt een arbeidsplaats te vinden. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer omtrent de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de over eenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen 1980 1980 1981 1981 april mei april mei MANNEN Bouwnijverheid 16 15 75 69 Grondwerken 14 15 50 44 Metaalnijverheid 8 7 34 31 Landbouw 6 6 13 12 Handel 5 6 8 Kantoor/onderw.pers. 13 13 14 15 Los arbeiders 28 30 50 49 Pers.alg.Dienst 5 7 12 12 Overige beroepsgroepen 16 9 24 19 Totaal werkloze mannen 111 109 278 259 Percentages 2,7% 2,7% 6,9% 6,4% VROUWEN Kleding 6 6 1 1 Kapsters 1 - 4 4 Verkoopsters 9 20 19 19 Horeca 5 6 5 6 Kantoor/onderw.pers. 13 18 23 23 Los arbeidsters 6 8 5 8 Overige beroepsgroepen 9 11 19 16 Totaal werkloze vrouwen 49 69 76 77 Percentages 7,5% 10,6% ,7% 11,8% AANVRAGEN MANNEN/VROUWEN 25 19 14 Beknopte toelichting bij enkele beroepsgroepen Bouwnijverheid en grondwerken In deze sectoren is de werkloosheid in 1981 fors gestegen. Eind mei 1980 waren er slechts 30 werklozen. Thans 113. Gezien de tijd van het jaar is dit een zeer ongunstige ontwikkeling. Betonverwerkende- en houtverwerkende industrie Ondanks de verminderde werkgelegenheid in de bouw beschikken de gevestigde bedrijven op Tholen in deze sectoren over voldoende orders. Er is constant gebrek aan betonfabrieksarbeiders. Chemische nijverheid De werkgelegenheid bij een bedrijf nam verder toe. Verscheidene personen konden hier werk vinden. Metaal Enkele bedrijven die veel met de bouw te maken hebben, kampen met moeilijkhe den. Ontslagen zullen dan vermoedelijk ook niet uitblijven. Door faillissement van een machinefabriek te Bergen op Zoom zullen ca. 40 k 50 mannen werkloos worden. Een en ander betekent dat de werkloosheid in de komende maanden zal toenemen. Voeding en genotmiddelen Bij een banketfabriek nam de bedrijvigheid de laatste maanden toe. Dit had tot gevolg dat een aantal mannen en vrouwen bij dit bedrijf in dienst konden treden. Landbouw en visserij De seizoenen duren voort. De plaatsingsmogelijkheden in deze sectoren zijn gering. Handels- en kantoorpersoneel Hiertoe behoren 23 mannen en 42 vrouwen. De werkgelegenheid is in deze sectoren dus onvoldoende. Los arbeiders en personeel algemene dienst Door de verminderde bedrijvigheid in de bouw en metaal zijn de plaatsingsmoge lijkheden gering. De vraag is eveneens van zeer geringe omvang. Plaats van inwoning Van de 259 werkloze mannen is een 28-tal mannen woonachtig te St. Philipsland. Van de werkloze vrouwen (77) is een 10-tal vrouwen afkomstig uit laatstgenoemde gemeente. Jeugdigen Van de 259 werkloze mannen is een 25-tal personen jonger dan 19 jaar. Van de 77 werkloze mannen is een 20-tal personen jonger dan 19 jaar. Schoolverlaters In totaal hebben zich reeds 73 jongens en meisjes als werkzoekende laten inschrijven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 15