<<r Unieke onderscheiding voor 10 gouden Fliplandse donors BROEKHUI moet vijfde zintui: Houtskeletbouw geeft variatie en energiebesparing van 25-30% BOUMAN POTTER Donderdag 21 mei 1981 37e Jaargang no. 28 Gaan stemmen Alcoholcontrole met 6 rijverboden Geef vanavond bloed in Haestinge Dr. Boertien reikte provinciaal ereteken uit Een melkbus bloed geven en dan nog in blakende gezondheid een unieke onderscheiding in ontvangst nemen van de com missaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Dat gebeurde vrijdagavond in de Wimpel te Sint Philipsland, het rode kruis- dorp dat niet alleen met geld, maar ook met bloed een steun pilaar is van de internationale hulpverleningsorganisaties, tien donors werden er gehuldigd omdat ze vijfïtg keer bloed hadden gegeven, totaal 25 liter. Voorzitter dokter H. Menger was bij zonder trots op deze unieke mijlpaal en hij bedankte dan ook alle trouwe bloeddonors in Sint-Philipsland. Geweldig actief Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Flipje Vijftig keer Ruim 7 mille Kerstactie "Van zaaien en oogsten" in het streekmuseum Burgemeester opende tentoonstelling in Meulvliet ot en met vanavond negen uur lean men m Meuiviiet ie len uitgebreide informatie krijgen over energiebesparing. Bur gemeester A. Baerends opende dinsdagmiddag de energieda- gen van de coördinatiegroep energiebesparing Zeeland (CEZ) door een elektrische modeltrein, die op zonne-energie rijdt, in gang te zetten. Volgens de burgemeester moet energiebesparing als het ware een vijfde zintuig worden. Energie is het bloed van de maatschappij en daar moeten we zuinig op zijn, zei dhr. Baerends. Resultaten DEZE WEEK E.B. woensdagavond Burgemeester Baerends spijkerde 'eerste vnnd' vast aan de Touwslagersdreef in Tholen Wanneer er gebouwd wordt in het tempo dat nu met houtske letbouw aan de Touwslagersdreef in Tholen wordt ontwikkeld, kan de lijst met woningzoekenden snel kleiner zijn. Op 29 april begon de montage aan het eerste blok van vijfhuizen en 6 juli a.s. kunnen de bewoners erin. Verder geeft houtskeletbouw een energiebesparing van 25 tot 30% en variatie in de woonwijk. De aanvangshuur voor deze huizen met vier slaapkamers is 520 gulden, terwijl voor pas gereed gekomen woningen met drie slaapkamers 495 gulden moet worden betaald. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet De Pluumpot Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZGSint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 14,50 per halfjaar, per jaar 28,00, per post 35,50 per jaar, losse nummers 0,75. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,50 contant inclusief btw. Op rekening 7,50 Hoofdredacteur G. Heijboer. Vier jaar is al lang geleden, zelfs al is het voor menigeen achteraf bezien maar een vleugje geweest. Toch zullen er zich niet zovelen meer herinneren dat in 1977 verkiezingen werden gehouden, terwijl een honderdtal kinderen van hun vrij heid werden beroofd. Daarnaast waren tegelijkertijd vijftig ouderen gegijzeld. Gelukkig, zal eraan worden toegevoegd, horen we daar de laatste tijd niet meer zo van. Toen immers waren met name de Molukkers nog in een meer agressie ve oppositie dan tegenwoordig het geval schijnt te zijn. Aan wanorde is het echter in ons land nauwelijks minder dan in die bewogen week van stemmen voor de tweede kamer. Een burger voelt zich niet meer zo veilig. Hij schuwt van huis te gaan omdat bij terugkomst de boel wel eens overhoop gehaald kan zijn. Zij of hij kan dezelfde dag van het handtasje met inhoud zijn beroofd, want ook dat is aan de orde van de dag. In die misselijk makende situatie, waarbij preventieve veiligheid wordt gerangschikt onder po- litie-staatachtig ingrijpen, heeft ieder stemgerechtigd Nederlander weer de oproep ontvangen om het hem genegen beleid voorkeur te geven. Zonder aan die negatieve gedachten voedsel te wil len geven, is het niet zo verwonderlijk, dat er velen zijn, die de stemoproep ne gatief naast zich neerleggen en er geen enkel democratisch gat meer ,n zien. Dan echter is ook alle hoop opgegeven en geven we onze stem aan het van de wal in de sloot raken door niet te gaan stemmen. Inderdaad klonken er weer mooie voornemens van alle partijen die dat soms moeilijk kunnen waarnr n gezien snel wijzigende situaties, hoe idealistisch en overtuigend hun uit gangspunten ook zijn. Aan de oprecht heid moet ook niet eens zo sterk worden getwijfeld. Misschien zijn er minder dan we denken, maar er zi:n ook nog wel goede mensen, als m i dat woord goed dan als wat betrekkelijk in menselijk vermogen wil aanmerken. Echter, dat thuisblijven werkt in elk ge val averechts. Temeer omdat ons land toch in een economische impasse zit, die een sterker meeleven eist dan wanneer het allemaal even gladjes gaat. Dat men zich in verkiezingstijd wat harder dan anders tegen elkaar verzet, is niet zo op zienbarend en ook niet zo belangrijk. In Nederland weet nu eenmaal elke partij het nooit alleen af te kunnen. Het gaat hier niet om 1 conservatieve en 1 pro gressieve partij zoals elders in West-Eu ropa wel voorkomt. Het blijft in ons land altijd gaan om samenwerking en een zeker compromis. In dat besef kunt u toch in vrijheid kie zen. Welk compromis wenst u? Dat is dan volop reden om die stappen ko mende dinsdag naar het stembureau even te maken. Al lijkt dat overbodig omdat niemand het volle pond, dus vol ledig zijn zin kan krijgen. Al lijkt men zelfs in de partijen nog te ruzi%n, laat staan tegenover andeë partijen. Zelfs de zo standvastige S.G.P. - om maar een voor beeld te noemen - is onderling verdeeld. Niet zozeer voor wat het uit gangspunt betreft, dan wel wie dat pro gramma straks moet gaan verdedigen. Dat alles, inclusief de honderdduizen den werklozen, de talrijke bedrijfsslui tingen, de toenemende criminaliteit en onrust in de wereld, deprimeert. Thuis blijven? Dan weet u zeker dat u het al leen nog maar erger kunt maken. Laat iedereen daarom toch de poging doen om de komende vier jaar te verbeteren. Hoe? o uw partij te stemmen. Een an dere mogelijkheid is er dinsdag en daarmee waarschijnlijk vier jaar weer niet. De Thoolse politie heeft zaterdagavond negen uur tot zondagochtend vier uur alcoholcontróle gehouden. Aan zes au tomobilisten werd een rijverbod opge legd. Van één werd nog een bloedproef afgenomen, een ander weigerde dat. Voor alle zes was er proces-verbaal. Uw bloed kan een leven redden, is de ervaring van het Nederlandse Rode Kruis. Daarom doet de afdeling Tholen een beroep op alle Tholenaren om van avond een halve liter bloed te geven in Haestinge te Sint-Maartensdijk. Iedere gezonde man en vrouw van 18 tot 65 jaar is welkom van half zeven tot negen uur. Het Thoolse Rode Kruis rekent op u. Tien Fliplanders hebben het goede voorbeeld gegeven door al vijftig keer bloed te geven. Een voorbeeld dat na volging verdient. De commissaris van de koningin in Zee land, dr. C. Boertien, huldigt als ere voorzitter van het Zeeuwse Rode Kruis vijf van de tien bloeddonors die in Sint- Philipsland al vijftig keer bloed gaven, v.l.n.r. dhr. J.J. de Visser, J. Ligtendag, C. Verkerke (die na de muzikale hulde voor de nieuwe burgemeester T.A. Vogel naar de Wimpel kwam), F. den Braber, L.J. den Braber en dr. Boertien. Met bijna veertig aanwezigen was er nog een heleboel ruimte in de Wimpel, maar tegelijkertijd werd de nieuwe burge meester T.A. Vogel muzikaal verwel komd door Concordia met majorettes voor dat hij in het gemeentehuis kennis maakte met de gemeenteraad. Commissaris dr. Boertien was als ere voorzitter van het Zeeuwse rode kruis in elk geval in de Wimpel met zijn echtge note en dochter alsmede kringcommis saris N.M. Bollen, vice-voorzitter A.D. Fokker en kring-secretaris J. Marteijn. Verder waren de dames van de bestuur sleden, collectanten, een aantal donors aanwezig en een paar leden present. Dr. Boertien, die vorig jaar verhinderd was, voerde nu weer graag het woord in St. Philipsland. "Deze gemeente heeft iets heel bijzonders en daarom ook een aparte plek in m'n hart. In de Zeeuwse Rode Kruiscompetitie staat St. Philips land altijd bovenaan, nu al voor de 27e keer. Hoewel de berekeningswijze is ve randerd, per wooneenheid in plaats van per inwoner, is St. Philipsland toch eer ste met een collecte-opbrengst van 9,85 De westhoek op Schouwen volgt met 7,71 en Arnemuiden is derde met 5,16. De totale zeeuwse opbrengst was 286.813 gulden tegenover 251.631, dus een toename van 14%. Landelijk was de stijging 16%. Ik weet niet of St. Philipsland nog lang koploper blijft, maar zolang de dokter voorzitter is, lukt dat nog wel. Je zou ook tot achter je oren rood worden als je hoort wat er hier allemaal voor het Rode Kruis gebeurt, 't Is geweldig. St. Philipsland is voor het Rode Kruis niet alleen actief met geld, maar ook met bloed: vorig jaar 358 flessen tegenover 350 in 1979. Bovendien worden er nog extra midde len aan het hoofdbestuur verstrekt, ter wijl ook voor internationale zaken extra steun wordt gegeven. Het ledental is met 798 ook een won derlijke zaak. Dat is telkens weer een miraculeuze prestatie omdat er diverse gezinsleden apart lid zijn. Er zijn vier welfarewerksters die 8 klan ten thuis bezoeken en nog 24 mensen in groepsverband aan 't werk hebben. Ook de landelijke hoofdbestuursverga deringen worden trouw bezocht", zei de commissaris, die voor zoveel inzet voor het Rode Kruis, het provinciaal ereteken aan voorzitter Menger overhandigde. Een landelijke onderscheiding is er niet meer, want het hoofdbestuur schafte dat maar af toen bleek, dat St. Philipsland niet te kloppen was. Voor andere ge meenten bleek het geen stimulans te Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis een beanp voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM zijn. Zeeland heeft als enige provincie nu nog een provinciaal ereteken. Dr. Boertien bracht de Fliplanders nog de groeten over van Flipje, de kanarie die hij twee jaar geleden won bij de ver loting. tijdens de Rode Kruisavond. Hoewel hij niet gokt, had hij zich door mevrouw Nuyens toch laten verleiden om loten te kopen. De commissaris had geluk, want bij het naar huis gaan, kon chauffeur Jan Geldhof een kooi met kanarie in de auto zetten. Dr. Boertien vreesde eigenlijk het ergste, maar thuis bleken zijn vrouw en dochter reuze en thousiast. Alleen de hond was jaloers. De aanwezigen genoten van dit grappi ge verhaal, waarmee de verbondenheid van de fam. Boertien met het Fliplandse Rode Kruis nog eens werd onderstreept. De commissaris kreeg nu weer een aan denken: het wapen van St. Philipsland in het kader van het welfarewerk ge maakt door mevr. Mol uit de Roze- boom. Dhr. Boertien was ingenomen met dit prachtige borduurwerk van de 71-jarige. Niet iedereen van de tien donors die vijftig keer bloed hadden gegeven, was aanwezig om de onderscheiding uit handen van de commissaris in ontvangst, te nemen. "Ze vinden het zo vanzelf sprekend, en er zijn al zoveel speldjes uitgedeeld, dat men voor vijf keer niet meer komt. Ik vraag me af, of dat ook nog wel zinvol is. Alle betrokkenen zijn persoonlijk uitgenodigd en we brengen de onderscheiding wel thuis als men er niet is, maar het belangrijkste is, dat men trouw bloed geeft. De halfjaarlijkse do noravond is een van onze belangrijkste taken. Er zijn veel punten om trots op te zijn, maar vijftig keer bloed geven, is een unieke onderscheiding waard", zei dok ter Menger. De heren F. den Braber (Schoolstraat), L.J. den Braber (Karre- veld), J. Ligtendag (Wilhelminastraat), naC. Verkerke (Deensestraat) en J.J. de Visser (Langeweg) men de onderschei ding persoonlijk in ontvangst. Mevr. G. Quist-Reijngoudt (Mosselkreekstraat), S. Mol (Henriëttepolder) en J.C. Verwijs (Achterstraat) kregen die thuis bezorgd. Vijf donors hadden 25 keer bloed gege ven: H.A. Baars (Rijksweg), J.P. Kaas hoek (Voorstraat), C.J. Overbeeke (Gladiolenstraat), J. Quist (Gladiolen- straat 32) en J. Quist (Gladiolenstraat 2). Volgende maand zal er weer een bloe- dafname-avond zijn, zoals die vanavond ook door het Thoolse Rode Kruis in Haestinge wordt georganiseerd. Ui het verslag van de penningmeester bleek, dat de collecte in 1980 totaal 7399,16 had opgebracht: 2964 gulden in St. Philipsland, 386 gulden in Anna Jacobapolder, 787,50 in het buitenge bied en 3261,66 bij het Veer Zijpe. De 798 leden brachten 3325,50 con tributie op, de bankrente 377,28, de bloedtransfusiedienst 486,90 en de verkoop van welfare-artikelen en de braderie 3783 gulden, totaal 15.371,84 aan inkomsten. De uitgaven bedroegen 12.594,89, zo dat er een voordelig saldo was van 2776,95. Vijftig procent van de collecte en dertig procent van de contribtitie werden afgedragen plus nog 1000 gul den voor hulp aan Algerije en 500 gul den voor Italië. Er was een bijdrage van 250 gulden voor het vakantiehuis Issel- vliet. Verder eisten het welfarewerk, zaalhuur, de bloedafname-avonden het nodige. De heren P. den Braber en Bolier had den bij de kascontroles alles in orde be vonden. Als opvolger van P. den Braber werd L.J. den Braber benoemd. De heren H. Menger en J.A. Stols wer den als bestuurslid herkozen. Ere-voor- zitter Boertien feliciteerde hen met het grote vertrouwen, want het gebeurde bij acclamatie. De voorzitter bedankte bij het uitreiken van surprises aan de collectanten in het bijzonder de fam. Wagemaker als steunpilaar. "Het is wel niet voor de eerste keer, maar de competitiegeest is nog steeds aanwezig, 't Was fantastisch en er zijn al weer plannen gemaakt voor dit jaar. Zeer hartelijk bedankt en we kunnen jullie niet missen", zei dokter Menger, die een taart en sigaren aan bood. De kinderen werken inmiddels ook al mee. Voor mevr. Wagemaker was er nog een persoonlijk cadeautje. Ook dhr. M. Verwijs, die eigenlijk zou op houden, tapte vorig jaar toch weer grondig in de toeristenstroom bij het Zijpe af. Zelfs z'n maaltijden schoten er bij in en dokter Menger vond de surprise dan ook zeker op z'n plaats. Bij de rondvraag zei dhr. Labruyere de kerstactie voor zieken en ouden van da gen toch wel te missen. "Overweeg toch eens om dat weer te doen, want het mes snijdt aan twee kanten omdat de jeugd erbij betrokken is", zei dhr. Labruyere. Voorzitter Menger zei dat het de laatste paar jaar niet meer gebeurd was omdat kerkelijke instellingen en vrouwenvere nigingen al wat met kerst geven. Het Rode Kruis komt dan als derde of vierde met wat aan en dan wordt het overvol. Op oudejaarsavond is toen wat ge bracht, maar dat is ook al nagedaan. We zullen 't nog bekijken, maar voorlopig toch geen kerstactie, zei de voorzitter. Na de koffiepauze was er nog bingo, zodat er velen van de te weinige aanwe zigen nog met een prijs naar huis gingen. Zaterdag voor Pinksteren is het streek museum de Meestoof in Sint Annaland weer open met de tentoonstelling "Van zaaien en oogsten". Vanaf drie uur kan men er terecht, nadat, tevoren de offi ciële opening heeft plaatsgevonden door de directeur van het Documentatiecen trum Zeeland, dhr. M.P. de Bruin te Middelburg. Het bestuur van het streekmuseum is weer dankbaar voor de medewerking via giften en bruiklenen van mevr. de Klerk uit Bergen op Zoom, de fam. Droogers te Halsteren, de heren Jeroense en Van den Broek te St. Anna land, A. Hoogerwerf te Rotterdam, zus ter SmiL mej. Blaas en dhr. Dronkers te Tholen. Reclame maken om minder te verko pen, lijkt de omgekeerde wereld. "Een algemeen nutsbedrijf als de PZEM moet dat echter doen, want het gaat om een maatschappelijk belang", zei PZEM- medewerker C.J. Rozemond, secretaris van de C.E.Z. Hij wees op het nut van energiebesparing voor de bet betalings balans en bovendien is er een eindigheid aan energie. "Het gaat om de bijsturing van het leef- en gebruikspatroon. Stook eens een graadje lager. Doe eens een trui aan. Ieder moet zich bewust zijn dat energiebesparing nodig is. Kijk maar eens naar de twee maandelijkse voor schotnota van de PZEM", zei dhr. Ro zemond. Op de tentoonstelling gaat het om algemene energiebesparing met als deelthema's woningisolatie en aanpas sing van installaties. Bij twee soorten dubbel glas staat de besparing vermeld: 20 en 25 m3 gas per m2 isolatie op jaar basis. Zo zijn er ook voorbeelden van vloer-, dak-, raam- en spouwmuurisola tie. De waakvlam en de pomp van de c.v. kan in de zomer uit, enz. De apparatuur is aanwezig met daarnaast schriftelijke informatie. Dhr. Geldof is graag bereid een mondelinge toelichting te geven. ook vanmiddag nog van drie uur tot half zes en vanavond van zeven tot negen uur. De tentoonstelling komt begin juli tijdens de Thoolse dagen in Scherpenis- se en dit najaar nog in Sint-Philipsland. De overige dorpen komen later aan de beurt, want de C.E.Z.die vorig jaar ok tober in Hansweert begon, doet er vijf jaar over om heel Zeeland over energie besparing voor te lichten. Op 12 juni wordt er aan de Korte Delft in Middel burg een kantoor van de C.E.Z. geopend met een voorlichtingscentrum van de PZEM. Voor scholen en verenigingen geeft de C.E.Z. ook graag informatie. De burgemeester, gaf de C.E.Z. in de persoon van dhr. Rozemond een com- plimentvoor de activiteiten, "energie besparing moeten we elkaar steeds voorhouden, burger, overheid en be drijfsleven. We moeten ons er allemaal mee bezig houden: hoe kan 't zuiniger. Ik hoop dat er vele burgers naar Meul vliet komen en speciaal ook de scholen. Hopelijk leest iedereen ook de voorlich- Vervolg op pag. Ga stemmen 0 Gouden donors in Sint-Philips land 0 Ook de Thoolse raad vond CNC- bezwaren ongegrond 0 CDA - samen verantwoordelijk - vindt RPF onnodig 0 Energiebesparing....een vijfde zin tuig 0 De Thoolse landbouw onder de loep 0 Houtskeletbouw voor koop en huur 0 Thoolse Rabobank 1980 in mineur 0 Schietvereniging Stavenisse kreeg nieuwe baan 0 Burgemeester Vogel in Sint-Phi- lipsland 0 Smerdiek vierde 40-jarig bestaan 0 WHS onderstreepte kampimen- schap 0 SPS promoveert haar eerste klas 0 DIE HET DRUK HEBBEN MET HUN RECHTEN, ONT BREEKT HET VAAK AAN TIJD VOOR HUN PLICHTEN. 0 Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's In verband met Hemelvaartsdag zal de Eendrachtbode woensdagavond 27 mei verschijnen. De postabonnees ontvan gen hun E.B. volgende week zaterdag morgen. Zowel voor advertenties als berichten dient men rekening te houden met een strikte sluitingstijd van dinsdag 16.00 uur. Het tweede blok van zes huizen, waar voor de burgemeester vrijdagmiddag de 'eerste wand' vastspijkerde, zijn echter bestemd voor de verkoop. Het eerste blok van vijf en twee blokken van zes woningen kunnen voor 137.000(tussen-) Advertentie IM of 140.000 gulden(hoekwoning)gekocht worden door mensen, vanwie het be lastbaar inkomen in 1979 niet hoger was dan 24.500 gulden. De eerste drie jaar krijgt de koper een rijkssubsidie van to taal 36.200 gulden. Ook over het vierde jaar(9400 gulden)en volgende woonja- ren wordt een bijdrage betaald, wanneer het inkomen daartoe aanleiding geeft. Uitgaande van een maximale jaarlijkse bijdrage en een rente van 11 lA% per jaar, zijn de lasten bij een volledige fi nanciering via een geldlening gedurende het le, 2e en 3e jaar voor een tussenwo ning respectievelijk 420, 450 en 480 gul den. Een half procent meer of minder rente betekent een lastenverschil 'van ongeveer 35 gulden per maand. De voorzitter van de woningstichting Beter Wonen, dhr.L.A.M.Elenbaas, zei vrijdagmiddag in Meulvliet, dat gega digden die voor een dergelijke woning in De achterkant van het eerste blok van vijf houtskeletbouw huizen aan de Touwslagersdreef in Tholen, die als pre- mie-A-woning verkocht worden voor 137 tot 140.000 gulden. Op 29 april is de bouw begonnen, op 6 juli a.s. al is de oplevering. Er komen totaal 17 verkoop woningen, waarvan er zes verkocht zijn, en 12 huurwoningen (maandhuur 520 gulden) in houtskeletbouw. Burgemees ter E. Baerends (met helm) spijkerde de 'eerste wand' vast voor het tweede blok van zes HSB-woningen. De burgemees ter in gesprek met twee leden van de Vrouwen Advies Commissie voor de wo ningbouw en links bestuurders van de woningstichting Beter Wonen met de oude voorzitter CJ. Moerland en de nieuwe president L.A.M. Elenbaas. aanmerking komen en de kosten kun nen opbrengen, een goede koop doen. Dhr.Elenbaas maakte duidelijk, dat het gemeentebestuur februari vorig jaar Beter Wonen had verzocht om houtske- letbouw(HSB)toe te passen met inscha keling van timmerfabriek de Pluumpot te St.Maartensdijk en bouwbedrijf Uyt- dewilligen te Oud-Vossemeer. Als voor delen werden genoemd: l.de totale bouw zou voor een belangrijk deel uit- Vervolg op pag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1