Elf bezwaarschriften tegen CNC vestiging ongegrond Saab show in Tholen Sportzaal Sint Annaland nijpend MiniMetro.de GezinsMini. mz&zz?' crusio PZEM-kabel van 4,5 km gaat Oosterschelde in UW BLOED KAN EEN LEVEN REDDEN De elf CNC bezwaarschriften komen maandag in de raad Naaicentrum van Vliet heropend Arie de Viet oogstte succes Donderdag 14 mei 1981 EENDRACHTBODE 9 P.v.d.A-commissielid: Stilte na de storm Toch enorme ingreep Individuele bezwaren Nokhoogte Winkelsluiting Bezwaren Wie gewacht heeft met de aanschaf van een nieuwe auto krijgt nu het grootste gelijk. De meest economische gezinsauto staat nu in onze showroom. In vier interessante uitvoeringen (vanaf f 12.995,-) waarvan de allerzuinigste 1 op 20.8 bij 90 km/u. constant loopt (1 op 14.7 bij 120 km/u en in de stad). En ook het onderhoud is. in tegenstelling tot de binnenmaten, minimaal. Wie nog langer wacht rijdt beslist te duur. Antwerpsestraat 18,4611 AH Bergen op Zoom. telefoon 01640 - 33250. Meer kosten Al noordelijker BLOED GEVEN De jaarlijkse bloedafname wordt gehouden in 'Haes- tinge' te Sint Maartensdijk op 21 mei a.s. van half 7 tot 9 uur. Leeftijd 18 tot 65 jaar. Het Nederlandse Rode Kruis afd. Tholen. 75 mensen Uniek De belangstelling op de publieke tribune vrijwel nihil, maar 11 bezwaarschriften tegen CNC vestiging. Slechts één instantie maakte gebruik van de mogelijkheid om een ingediend bezwaarschrift toe te lichten. Het lijkt als een stilte na de storm, vond het commissielid P. van Schetsen van de PvdA tijdens de behandeling van de bezwaar schriften tegen CNC vestiging, woensdagavond in de commissie ruimtelijke ordening. Burgemeester E. Baerends had die CNC rust ook al in zijn openingswoord geconsta teerd en het VVD commissielid M. van Damme zag er een gegroeid vertrouwen in voor het college, na de zo grote tentoongespreide openheid rond het CNC gebeuren. De uitkomst was, dat de el bezwaarschriften vrijwel geen voet aan de grond kregen, ook al viel de heer Van Schetsen zijn fractiegenoot J. de Bres bij tijdens de CNC behandeling in de gemeenteraad, waar Van Schetsen dan door omstandigheden niet aanwezig kon zijn. De commissievoorzitter had de 2e plan verandering van het bestemmingsplan "Slabbecoornpolder" aan de orde ges teld met de opmerking, dat er na de in gediende bezwaarschriften een stilte was ontstaan rond de CNC vestiging van wege de zich ontwikkelende procedure. Het PvdA-commissielid Van Schetsen, die tijdens de raadsvergadering van de CNC behandeling verhinderd was, meende nu nog een soort algemene be schouwing te moeten geven^ opdat de buitenwacht niet möest menen, dat hij buiten de PvdA-boot valt. Hij herinnerde er aan, hoe dit punt in de januari-raad was behandeld en hij nu (pas) de kans krijgt zijn visie in het openbaar te geven. Hij verzekerde al meteen, dat hij destijds met het voorstel van zijn fractiegenoot J. de Bres zou zijn meegegaan om de procedure volledig tot zijn recht te doen komen. Het ging daarbij toch om een principe-uitspraak. Hij vond dat de CNC stilte wat vreemd overkomt, nu met maar 11 bezwaar schriften, met een lege publieke tribune en dat alles in tegenstelling tot een des tijds overvolle Zoekwegzaal tijdens een hoorzitting. Een toen massale opkomst. Van de 11 bezwaarden is er niet 1 uit het stadje Tholen zelf. Het kan best zijn dat de nationaal teruglopende werkgele genheid hierin een rol speelt. Die is in derdaad droevig. Het kan evengoed zijn, dat het college er in geslaagd is zoveel vertrouwen te kweken door toegezegde restricties, dat ieder het zo ongeveer wel aandurft. Het kan tenslotte ook zo zijn, zoals in mijn fractie werd verwoord, dat de goegemeente toch van oordeel is dat de pap al is gestort. De voorzitter meende, dat de ene het accent hier, de ander daarop zal leggen, feit is wel, dat tijdens die januari-raads- vergadering de sfeer rond CNC al heel anders was dan te voren. Tevoren waren er ook wat overdreven situaties. Overi gens is het toch zo, dat er groepen in de oppositie waren, die het niet door één tegenslag laten afweten. Het kan dus best zijn, dat de bezwaren tot de inder daad juiste proporties zijn terugge bracht. De heer Van Scfietsèn zag geen aanlei ding om de opvatting van de commis sievoorzitter te bestrijden, maar wilde slechts beklemtonen, dat het voor Tho len toch een enorme ingreep is, die grote CNC vestiging. "Ik krijg tranen in mijn ogen bij het besef dat zo'n mooi gebied verloren gaat ter wille van de werkgele genheid. Een tijd terug, met hoogcon junctuur zouden we over zo'n beslissing niet hebben geprakkiseerd", aldus Van Schetsen. Het VVD-lid M. van Damme had door dit betoog in elk geval geen aanleiding om zijn zakdoek te grijpen tot het drogen van de tranen. Zijn reactie kwam er op neer, te willen aantonen, dat men inmiddels wel wijzer was gewor den. De heer Van Damme herinnerde er aan, dat tijdens de hoorzitting in "Meulvliet" een groot aantal van de aanwezigen he lemaal niet tegen CNC vestiging was, maar wel aanwezig was om de bezwaren daarvan te beteugelen. Daar kon hij volledig achter staan. De bezwaren zijn volgens zijn standpunt veelal weggeëbd door enerzijds een zo open mogelijke voorlichting en anderzijds door het met eigen waarneming constateren, dat de overlast beperkt blijft. Als men daarbij dan ook nog het hartstochtelijk pleidooi neemt van de FNV in deze regio voor verbetering werkgelegenheid, dan is het niet zo moeilijk om de huidige rust te onderstrepen. De heer Van Damme was blij dat het allemaal zo gegaan was. Eerst een wat felle oppositie, die eigen waarneming wenste, daarna een af zwakking, omdat die waarneming posi tief uitviel. Na deze algemene beschouwing rond de CNC bezwaren werden die gedetail leerd behandeld. De heer Van Damme was van oordeel, dat bemoeilijking van exploitatie aangrenzende landbouwper- celen best eens waar zou kunnen zijn, al was het alleen maar door bomengroei. In dit verband verzocht hij wel aandacht voor het bezwaarschrift Geluk bij de Karnemelkspot. Voorzover het aange voerde stankhinder betreft is dat een zaak voor de Hinderwet, meende het VVD-commissielid. Maar schade door beworteling is niet ongerijmd. De voor zitter bevestigde, datje met de aanplant 2 meter van andermans eigendom van daan moet blijven. Bezwaren kunnen dan echter wel worden opgevangen doo op die grens eerst struiken te planten en daarna pas bomen. Het CDA-commissielid Bijl wees er op, dat de bezwaarde Geluk het ook had over watergebruik. Als na 1985 het Zoommeer snel zoet wordt, zou dat in dit verband extra schade opleveren. De voorzitter erkende, dat verzoeting veelal maar enkele maanden vergt. De heer Van Damme wilde ook wel een regeling voor de pacht van landbouwer Goor- den. Het PvdA-lid Van Schetsen ging nader in op de nokhoogte van de gebouwen. Er is een toelaatbaarheid van 17 meter, maar met een andere constructie is wel licht een beperking mogelijk tot 15 me ter. De voorzitter antwoordde, dat hier over al gesprekken gaande zijn, maar als een ruimtelijke ordening beslissing moet worden genoemen, moet het maximale wel worden aangegeven. Kan het beter, dan doe we het ook beter. De heer Van Schetsen zou meteen maar als maximale hoogte 15 meter willen vastleggen. Het gaat immers nu om de mogelijkheden. De voorzitter beklemtoonde, dat "on derweg", tijdens de ontwikkeling van het project, nog alles kan verbeterd worden wat zich aandient en wees er vervol gens op, dat men in deze Slabbe coornpolder dan al iets aandie nt of zo men wil beperkt ten aanzien van de nokhoogte, waarin bijvoorbeeld op het industrieterrein Smerdiek nog geen sprake is. De heer Bijl meende dat men niet moest gaan spreken van nok-, maar van maximale hoogte. De voorzitter verzekerde dat nok- ook maximaal is. Hij wees er verder op, dat dit alles nu wordt verwerkt in het concept voorstel. De heer Van Schetsen meende, dat er wat al te lichtvaardig worde wordt ges proken over bestemming van de Slab- becoorngrond. Hij vond, dat uitbreiding van dat industriegebied eerder een raads- dan een b. en w. beslissing moest zijn. Zijdelings was er nog een enkele op merking over ingediende bezwaren, maar niemand van de commissie vond die zo doorslaggevend, dat niet met het college kon worden ingestemd, om alle elf ongegrond te verklaren. Op de pu blieke tribune hoorde alleen een CNC vertegenwoordiger aan, hoe de commis sie ruimtelijke ordening er over dacht. Vrijdagmiddag reed er een bijzondere bruidsstoet in Tholen, Marinis Mol en Laurina H. van Zetten gingen in een vor stelijke Saab 900 Turbo naar het Thoolse stadhuis, waar hun huwelijk werd voltrokken, ze deden daarmee niet onder voor de wereldberoemde Zweedse tennisser Björn Borg en zijn roemeense Marianna en de finse president Kekkonen, die graag een representatieve diens auto uit eigen land wilde. De exclusieve Limousine wordt speciaal gemaakt in de Saab- fabriek in Finland, vandaar ook de naam Finlandia Turbo. De rest van de unieke trouwstoet bestond uit 'gewone' Saabs, hoewel, Saab heeft een schi terende serie klassewagens. Saab is altijd min of meer een pionier geweest bij de ontwikkeling van praktische details en verfijningen. Zo staafde bestuurder centraal in de betrouwbare Saab 900. Het comfort strekt zich niet alleen uit tot ae zitplaatsen. Het is overal in de auto aanwezig. Saab levert een buitengewone prestatie bij lage snelheden en zuinig brandstofverbruik. Saab: een fantastische auto. De Saab-serie begint dij de 99 tweedeurs en via de drie- en vijfdeurs 900 en de vierdeurs 900 sedan komt men bij een automobiel van absolute topklasse, de Finlandia Turbo. Saab rijden betekent -en fantastisch goede wegligging, maar dat is slechts een van de pluspunten. Saab rijden betekent echt autorijden. Wie kwaliteit wil, kiest voor Saab. Maak eens een proefrit bij autobedrijf Tholen, Noordzijde Haven 48-50, Bergen op Zoom, tel. 01640-33880. U bent van harte welkom. In de commissievergaderiné ruimtelijke ordening werd de nota zandwinning door aanleg van Oester- en Philipsdam voor kennisgeving aangenomen. Wel accentueerde de CDA-er W.L; Bijl dat b en w een keuze deden voor model 3, Dit had ook bij zijn partij voorkeur. Ook de nota inrichting Markizaatsmeer werd door de commissie r.o. voor kennisge ving aangenomen. Voor wat het streek plan West-Brabant betreft kon de com missie zich aansluiten bij het traject Zoomweg, zoals door de West Brabantse gemeenten werd geprefereerd. De com missie voorzitter had bij dit ontw.erp onderstreept, dat er goed overleg was geweest met de gemeente Halsteren. Commissielid Van Damme bepleitte tij dens de rondvraag een aktief beplan-,, tingsbeleid op Tholen en in dit verband informeerde de heer Vün Schetsen of er overleg plaatsvond met het kerkbestuur van Sint-Annaland, nu daar plotseling een treurwilg blijkbaar moest verdwij nen. Hij sprak van een pracht boom. De voorzitter wees er op, dat er een alge meen kapverbod geldig is op Tholen. Hem was het identele geval niet bekend. De heer Van Damme informeerde hoe ver het stond met het stadsplan Tholen waarop de voorzitter antwoordd dat dit dezer dagen ter inzage ligt. Verder merkte het VVD commissielid op te Nadat de commissie ruimtelijke Orde ning vorige week de elf CNC bezwaar schriften onder de loep nam, mag de ge meenteraad daarover maandagmiddag beslissen. Uiteraard is ook dan het voor stel van het college die bezwaarschriften ongegrond te verklaren. Daardoor kan dan vaststelling van de tweede planve randering doorgaan. De raadsleden zullen daartoe zeker eerst kennisnemen van de reacties door de commissie ruimtelijke ordening, omdat van elk der fracties daarin een verte genwoordiging voorkomt. De conclusie van de commissie was echter alle be zwaarschriften ongegrond te verklaren, zij het dat wel rekening moet worden gehouden met wat mogelijk is. B en W hebben daartoe trouwens zelf al een aanta voorwaarden gesteld. Voorzover dat niet publiekrechtelijk mogelijk is, Naaicentrum van Vliet op de hoek van de Zuivelstraat/Kremerstraat heeft zijn deuren donderdag heropend na een grondige verbouwing. Alleen de ver nieuwde gevel nodigt al uit om een kijkje te nemen in de fraaie winkel, die dankzij het fris geschilderde interieur aantrekkelijk is voor klanten en perso neel. Naaicentrum van Vliet is er volle dig in geslaagd om bij te blijven. De grote belangstelling tijdens de herope ningsdagen onderstreepten dat nog eens. Hoewel de winkel qua oppervlakte hetzelfde gebleven is, lijkt het groter omdat alles veel overzichtelijker gepre senteerd wordt. De mensen zien nu wat van Vliet biedt. Naaimachines (Husq- varna, Lewenstein, Elna, Riccar) als hoofdzaak en fournituren als heel be langrijke bijzaak. De sjaal die de kopers ter gelegenheid van de opening kregen, werd als een leuke attentie ervaren. Naaicentrum van Vliet, die o.a. ook op vele braderies op Tholen en Sint-Phi- lipsland present is, is weer volledig bij de tijd. wil het college dat doen door middel van een privaatrechtelijke overeenkomst. Daarin komt dan o.a. toepassing van de groenvoorzieningen, het zoveel moge lijk inschakelen van Thoolse bedrijven en werknemers, het uitvoeren van een onderzoekprogramma, enz. Met de di rectie van CNC is in principe overeen stemming bereikt over het concept-con tract. Voorgesteld wordt aan de raad om die overeenkomst aan te gaan. Voor een aantal dagen per jaar kan vrijstelling worden verleend van bepa lingen in de winkelsluiting verordening. Dat gaat dan gewoonlijk om te houden zomermarkten of winkelweken. De data daarvan werden inmiddels opgegeven door de winkeliersverenigingen, zodat die ontheffing in één ruk kan worden vastgesteld. De zorg voor de huisvesting van woonwagenbewoners verhuisde van CRM naar Volkshuisvesting. Nu kan de gemeente garantie verstrekken voor geldleningen, bijvoorbeeld voor aan koop van een woonwagen of het repa reren daarvan. Ook kunnen bijdragen worden verstrekt aan door gehandicap ten te bewonen woonwagens. De raad moet dat ook eerst goedvinden. Aan de orde komt voorts de voorlopige vast stelling exploitatievergoeding bijzonder lager onderwijs over 1980. kunnen grijpen, dat men in Sint Anna land wat op hoge benen stond. Meulvliet Tholen is gerealiseerd, maar de sport zaal Sint Annaland blijft nog uit. Hoever staat het met bezwaren? De commissie voorzitter zei dat er 2 bezwaarschriften op het plan Stoofweg (sportzaal en dorpshuis) zijn ingekomen met 26 handtekeningen. Het college heeft daarvan nog niet volledig kennis kun nen nemen. De burgemeester verzeker de nogmaals, dat alles besteksklaar is. De heer Van Damme waarschuwde, dat de boot aan is. De voorzitter betreurde de ingekomen bezwaren. De heer Van Schetsen informeerde of het ook al zo oude plan Tonhuis niet kan worden los gekoppeld van het plan Kom. Dan kan toch met het een of. het ander worden vervolgd; Voorts informeerde de heer Van Schetsen of ër^jiogAtibsidiemöge- lijkheid is. De voorzitter antwoordde, dat die subsidiemogelijkheid nog steeds is gehonoreerd. Hij is er voorstander van, de sportzaal-dorpshuis als een aparte zaak te beschouwen en te pogen het overige plan te realiseren. Bij g.s. van Zeeland kwamen drie be zwaarschriften binnen tegen plan Kom St. Annaland: dhr. G.J. Antes (boetiek jes Ooststraat (en P.F. de Rijke) Ge luidsoverlast Dorpshuis/Sportzaal op voormalige ijsbaan). Beide bezwaar schriften werden door'de gemeenteraad ongegrond verklaard, zodat er nu sprake is van 'Hoger beroep'. Aangezien er met de aanbouw van het dorpshuis aan de sportzaal sprake was van een nieuwe si tuatie, konden ook zij die in eerste in stantie geen bezwaren bij de gemeente hadden ingediend, nu wel bij g.s. reage ren. Hiervan hebben 25 bewoners van de Hoenderweg/Langeweg/Ann van Bourgondiëstraat gebruik gemaakt. Zij maakten eerder bezwaar tegen de (vers nelde) artikel 19 procedure die b en w wilden beginnen om de bouw te bes poedigen. Volgens de brief aan g.s. zagen de buurtbewoners zich genoodzaakt een bezwaarschrift in te dienen tegen de ge projecteerde bouwplaats voor de sport zaal/dorpshuis en de parkeerplaats aan de Hoenderweg/Langeweg. "Realise ring van dit plan zo dicht bij de bes taande bebouwing, zal voor ons beteke nen dat wij straks te maken krijgen met ernstige geluidshinder vanuit het Dorpshuis alsok door aankomst en meer nog door vertrek van auto's, enz. in de nachtelijke uren. Wij vragen beleefd doch dringend uw medewerking en be geleiding met ons voorstel om dit plan te wijzigen in die zin, dat dit complex ver plaatst wordt naar de andere zijde van het beschikbare terrein (Hoek Stoof- weg/Hoenderweg). Het resterende ter rein zou men bijvoorbeeld kunnen in richten als park of plantsoen. Dit zou het aanzien van ons dorp zeker verfraaien en het zou betekenen, dat ook onze buurt 'Leefbaar' blijft in de toekomst", aldus de brief van de 25 buurtbewoners aan g.s. van Zeeland. Volgens het alternatief van de buurtbe woners zou de hoofdingang van het Dorpshuis met de parkeerplaatsen aan de Stoofweg komen naast het wegje bij het warenhuis van dhr. J.Slager. Achter het dorpshuis zou de sportzaal kunnen komen. Het wegje vanaf de Anna van Bourgondiëstraat naar het warenhuis van J. Slager zou eenrichtingsverkeer worden. Een soorgelijke suggestie had dhr. de Rijke al bij de gemeente op tafel gelegd, maar volgens het gemeentebestuur zijn de afmetingen van de bouwkavel op die plaats onvoldoende om de gewenste voorziening tot stand te brengen. Daar naast zou deze voorziening op deze bouwplaats zonder enige samenhang en als een enclave in het landschap verrij zen. Dat is reden geweest om de projec tie van deze voorziening op deze plaats achterwege te laten, aldus b en w in hun afwijzing van het bezwaarschrift van dhr. de Rijke. Deze had destijds ook ge wezen op het alternatief Haven weg/Havenplein. Volgens b en w heeft die plaats positieve effecten omdat het enigszins centraler gelegen is en ook de parkeergelegenheid voldoende lijkt. Schaduwzijden zijn echter de grotere afstand tot de lagere scholen, de vrees dat het massaal gebouw in de omgeving van het havenplein te sterk gaat domi neren en qua schaal en maat eigenlijk in deze omgeving niet past. Verder is aan de Hoenderweg op het resterende ter rein een ruim uitloopgebied aanwezig voor de buitensport. Bovendien is ten behoeve van het project Hoenderweg al verschillende investeringen gepleegd. Zo werd de ijsbaan aangekocht en ver plaatst. Grond werd aangekocht ten be hoeve van de noodzakelijke verplaatsing van de speeltuin, terwijl tenslotte ook belangrijke uitgaven zijn gedaan voorde verplaatsing van die speeltuin. Een ge wijzigde locatie betekent een nieuw bouwplan met niet onbelangrijke meer kosten voor het nieuw ontwerp. Op grond van deze afweging komt het ons niet verantwoord voor om de locatie Dorpshuis/Sportzaal te wijzigen, aldus het gemeentebestuur begin maart bij de afwijzing van het bezwaarschrift van dhr. Rijke. Desgevraagd liet hij weten, bij g.s. dezelfde bezwaren te hebben in gediend. Hij verwacht geluidsoverlast van het Dorpshuis. De Sportzaal/Dorpshuis zouden vol gens het plan van de gemeente al noor delijker komen dan oorspronkelijk de bedoeling was. B en W waren namelijk dhr. De Rijke tegemoet gekomen in zijn bezwaar tegen een rechtstreekse aan sluiting van de Langeweg op de Anna van Bourgondiëstraat, hoewel hij daar voor door de Kroon in het ongelijk ges teld was. Reden voor deze wijziging was een veranderde situatie in het plan Ge dempte Haven, waardoor de Hoender weg belangrijker werd De wens kwam naar voren om ter hoogte van de Anna van Bourgondiëstraat een kruispunt te maken. Bijkomend voordeel, aldus b en w, is dat het complex noordelijker ver schoven kan worden. Met name nu het Dorpshuis/Sportzaal in een aantrekke lijke verschijningsvorm tot stand kan komen, is het aantrekkelijk de Anna van Bourgondiëstraat met dit gebouw vi sueel af te scheiden. Er kan een aan trekkelijk eindpunt geschapen worden door middel van het Dorpshuis. Niet alleen qua beleving, maar ook in esthe tisch opzicht. Ook in financieel opzicht geeft deze oplossing vele voordelen. De geplande wegreconstructie kan deels vervallen, er is minder grond nodig en de kosten van het bouwrijp maken kun nen worden beperkt. De voordelen van deze projectie voor dhr. de Rijke zijn duidelijk, aldus b en w. Allereerst kiest het gemeentebestuur alsnog voor de wegenloop als de Rijke heeft voorgesteld en daarnaast wordt een belangrijke geluidsbron - de par keerplaats waar het aan- en afrijden plaats vindt - verplaatst. Dat vindt niet meer plaats via de verlengde Hoender weg, maar op een ruime van de woning van de Rijke. B en W stellen zich voor om bij de uit voering van het bouwplan te onderzoe ken of en in hoeverre het gewenst is om vanaf de Langeweg een rechtstreeks aansluiting te maken op het aan te leg gen parkeerterrein, aldus b en w begin maart bij de afwijzing van het bezwaar schrift van dhr. de Rijke. Dhr. de Rijke had nu geen afschrift beschikbaar van zijn bezwaarschrift aan g.s. Hij noemde de berichtgeving in de E.B. over de be handeling van het Dorpshuis/Sportzaal plan in raads- en commissievergaderin gen en tijdens de jaarvergadering van de gymnastiekvereniging W.I.K. "eenzij dig". Advertentie IM Ongeveer 300 bezoekers zagen in de Thoolse Gasthuiskapel de tentoonstel ling van de in Amsterdam woon- en werkachtige Smerdiekenaar Arie de Viet. Er waren fotocollages, foto's, plakboeken en andere kunstwerken, zoals een door beton omrande spiegel, te zien. Zijn inspiratie en kennis deed Arie de Viet op tijdens zijn reizen door Eu ropa. Hij bezocht vele musea, van het Louvre in Parijs tot het Prado in Madrid. Daartussen liggen vele musea in Spanje, Italië, Frankrijk, België en Nederland. Hij heeft dus veel kunst gezien. Een fractie van wat ervan overgebleven is, was bijna twee weken te zien in de Gasthuiskapel. De invloed van de Bel gische schilder Magritte was duidelijk aanwezig. De paardenkop aan de hori zon boven de zee is te vergelijken met een surrealistisch werk van Magritte, waarbij een uit de proporties gegroeide duif boven de zeespiegel oprijst. Zijn grote voorbeeld bij het maken van de fotocollages is de Duitser John Hart- field, die als anti-Nazi een naamsveran dering onderging - van Herzfelz in Heartfield - en voor de oorlog veel poli tieke foto(collage)'s maakte. Politieke collages waren ook te zien in de serie 'Jeder einmal in Berlin', die Arie de Viet in de Eendrachtbode publiceerde. Denk maar aan de gescheurde foto van het Rijksdaggebouw met als opschrift 'Dem Deutschen Volke'. Arie de Viet maakt ook veel gebruik van schilderijlijsten. Eén werkstuk, een 3-hoek van schilde rijlijsten, met daarin een vogeldoods kop, waarvan de oogkassen gevuld zijn met twee blauwe knikkers, roept asso ciaties op met de Duitse kunstenaar Ernst. Arie de Viet mag met recht een surrealist genoemd worden. Kunst van uit de droommet vrijheid op de eerste plaats. In de toekomst kan hij zijn so ciale en creatieve horizon verbreden. Waarschijnlijk vertrekt hij over enkele maanden naar Oeganda. Hij zal daar werk zoeken als vrijwilliger. De langste 50.000 Volt waterkabel ooit in één lengte vervaardigd, zal binnenkort in de bodem van de Oosterschelde verdwijnen. De kabel, 4,5 kilometer aan één stuk, vormt het sluitstuk in een ring tussen Yerseke en Sint Maartensdijk van hoogspannings transportleidingen tussen Zuid Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Een klei ne vloot van een tiental vaartuigen, waaronder enkele zeer speciale, zal de kabel in een zorgvuldig bepaald tracé, dat grofweg tussen Yerseke en Sint Maartensdijk ligt, in de bodem neervleien. Tegelijk met de 50.000 Voltkabel zal een telecommunicatiekabel worden gelegd. De diameter van de 50.000 Volt kabel bedraagt 9 centimeter en de kabel weegt 20 kg per meter (900.000 kg in totaal). Hij is door middel van een daartoe spe ciaal door de Nederlandse kabelfabriek te Delft uitgedacht wikkelproces, op één haspel gemonteerd. Dit haspel van reu sachtige afmetingen, vormt een opval lend onderdee^ van de kabelleg-ponton, die bijna 20 meter breed en ruim 60 meter lang is. Ook de telecommunica tiekabel zit op één haspel. De beide haspels worden tegelijkertijd neergelegd in een sleuf van enkele meters diepte in de bodem van de Oosterschelde. Met een 42 meter lange 'spuitlans', die hangt in de takels van de drijvende bok 'Sim- son' van het bergingsbedrijf'Smit-Tak, worden de kabels op een diepte van 4 tot 6 meter onder het bodemniveau ge bracht. Het bijzondere van dit werk is daarbij, dat die bodem zich plaatselijk tot 32 meter onder het wateroppervlak bevindt. Zware pompen spuiten de be nodigde gleuf letterlijk in de bodem, met een druk die kan oplopen tot 18 bar en dat bij een waterhoeveelheid van meer dan 1000 m3 per uur. Vorige week is reeds één keer in het tracé zonder ka bel een sleuf gespoten. Met het totale project, dat de electrici- teitsvoorziening voor Tholen lange tijd optimaal zal moeten verzekeren, is bijna 9 miljoen gemoeid, waarvan ca. 4 miljoen in hef natte deel' van het werk zal gaan zitten. Er is door de nv PZEM, die de directie over het werk voert, grote aandacht aan de voorbereiding besteed. Bovendien wordt niets nagelaten om de kabellegging - die in ca. 48 uur zijn be slag moet hebben - probleemloos te la ten verlopen. Zo worden alleen al voor de exacte plaatsbepaling van de kabel- legponton tijdens de operatie, niet min der dan 4 verschillende navigatiemid delen gebruikt, waaronder er één is, die werkt d.m.v. een laserstraal. Om de juiste diepteligging van de kabel te be palen, werkt men o.a. met twee echolo den. De kabellegponton en de bok met de spuitlans bewegen zich langs een tracé dat is gemarkeerd door middel van tonnen zware ankers - zestien in totaal - en langs een over de bodem van de Oosterschelde uitgelegde trekdraad. Omdat de 75 mensen die bij dit karwei zijn betrokken continudiensten moeten verrichten, is tijdelijk in Yerseke een hotelschip afgemeerd, waar de ploegen, die hun dienst erop hebben zitten, kun nen verblijven. Dat de PZEM en de hoofdaannemer (Visser en Smit Hanab bv te Papendrecht) de ploegen wakker willen houden, blijkt uit de inkoop van niet minder dan 100 kilo koffie voor het kabellegschip. De data waarop de kabellegging zal plaatsvinden is afhankelijk van de weersomstandigheden. De PZEM verwacht, dat tegen het eind van dit jaar de hoogspanningsring, waarin Tholen wordt opgenomen, in bedrijf zal kunnen zijn. In 1978 werd het eerste deel van de ring gelegd, namelijk door het Mastgat. Het karwei trekt in technische kringen sterk de aandacht. Het onder de bodem brengen van de kabels is bij een dergelijke diepte al uniek te noemen. Als men daarbij de sterke getijdenstroom ziet, dan mag zelfs gezegd worden, dat dit tot nu toe ner gens in de wereld is vertoond. De noodzaak de kabels onder de bodem te leggen, volgt, aldus de nv PZEM in een persbericht, uit eisen welke de Rijkswaterstaat stelt. Kabels onder de bodem zijn aanmerkelijk kostbaarder dan verbindingen die gewoon over de bodem worden gelegd. De PZEM heeft uiterst schadelijke er varingen opgedaan met waterkabels in de Westerschelde, die o.a. door scheep- stankers zijn vernield. Bij de kabels in de Oosterschelde mag men verwachten, dat dit niet kan gebeuren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 9