tholeh^ ■WlLIPSLAND Vervolg plaatselijk nieuws itiXv SIN] S°MOSSE!*tEK ft p90RTVL/£rV^^ KHHK V-/ MMRTEHSDlJK \j^ JACOMPOLDfP n Delta Expo uitgebreid Pasen en Pinksteren «a-s-w iWyliffnV VaVJ* iJWW WAAROM IK? Donderdag 14 mei 1981 EENDRACHTBODE 15 Scherpenisse !#!l Poortvliet Sint— Philipsland DR. MENGER IS AFWEZIG van 18 t/m 22 mei. IMieuw- Vossemeer Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. TAALPRAATJE Zetje van Weiss DA MRU BRIE K Coup Philippe ,VW II lil 111 HtilL.JIl HU M„ M1 'ml OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELUK IS! GEEF! GIRO 6868 Amnesty International schrijft gevangenen i Q STAVENISSE e SCHE*P£HISSF s-, e behalen, waaronder een draagbare :.v., een radio-cassetterecorder en een Hardy-hengel. De heren, dames en ju nioren kunne ereprijzen in de wacht gaan slepen. Vlakbij huis vindt u een grote collectie geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ver- lovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie- vereni- gings- en zakendrukwerk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM^ Zaterdag 9 mei werd de eerste wedstrijd gevist voor de jeugdcompetitie. Kam- nioen Georgio Morelli 11 vissen 168 cm. 2. Martin Deurloo 8-134 cm. 3. Arie lansen 9-128 cm. 4. Theo Hengstmengel 3-121 cm. 5. Diana Hengstmengel 8-18 ;m. Op 23 mei wordt er van vier tot teven uur te Gorishoek gevist. De wedstrijd wordt georganiseerd in sa menwerking met de Thoolse visvereni ging 'De Pieterman'. Men vist van 14.00-17.00 uur volgens het Deltaregle ment. De kaarten voor dit sportieve evenement dient men tussen 11.00 en 13.00 uur af te halen in Café Smerdiek aan de Markt 46. Het aas is vrij, met uitzondering van zachte krab. 127 Mille voor woonhuis Het woonhuis met tuin en garage, van dhr. Meijer groot 2.69 aren, aan de An jerstraat 25 is dinsdagavond in café De Handel voor 127.000 gulden verkocht aan dhr. M.J. van Houte. De krachtens rechterlijk bevel gehouden openbare verkoping, onder toezicht van notaris mr. W. Loof, werd bijgewoond door ongeveer veertig belangstellenden. Een vaste klant bood duizend gulden, maar bode C.A. Weijler ging hier niet op in. Dhr. C. Bazen kwam met het eerste se rieuze bod van 90.000 gulden. Dat werd snel 116.000 gulden, waarna het een poosje stil bleef. Voor de pauze werd door dhr. van Houte 127 mille geboden, wat na de hervatting niet werd ver hoogd. Rijdende winkels Zuivelhandel Nagelkerke heeft sinds een aantal weken twee gloednieuwe be drijfswagens ingebruik. De oude rijden de winkels waren nodig aan vervanging toe omdat de assen overbelast raakten. De nieuwe dubbelassers zijn berekend op bijna 11.000 kg. Het meest opvallen de kenmerk aan het interieur is de zij- wandkoeling. De bekende lichtblauwe kleur is veranderd in donkerblauw Met .tevredenheid rijden de Gebr. C. en J. Nagelkerke in hun mooie rijdende win kel nu door Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland. Deeltijdbanen en kernenergie Een 25 bezoekers waren aanwezig in de door het Vrouwen trefcentrum georga niseerde bijeenkomst over vrouwen in de politiek. De raadsleden mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet (PvdA) en mevr. J. Deurloo-van Broekhoven (CDA) kwa men met mevr. Jorritsma (D'66) en mevr. Kup (VVD) aan het woord over hun partijprogramma's. De huidige po litieke situatie werd besproken, waarbij deeltijdbanen, kernenergie en kernbe wapening aan de orde kwamen. Dins dag 2 juni om acht uur besluit het Vrouwentrefcentrum in de voormalige kleuterschool het seizoen met 'Alcohol en drugs'. In september gaat men dan weer verder. Nieuwe leden tourclubs Beide tourclubs groeien nog. De Bidon schreef Bram van der Male als 51ste lid in en Tandje Bij was blij twee fietsers aan de rijen te kunnen toevoegen, zodat er nu 21 leden zijn. De Bidon reed op Moederdag, nadat het ontbijt op bed was gebracht, in rustig tempo 41 km. Het weer zat de 16 fietsers mee. Maandagavond reden 12 leden 46 km. De Bidon was ook actief als voet balclub, maar ondanks de aanwezigheid van gerenommeerde voetballers als Wim Vroegop sr. en Henne Zwagema- ker, werd met 3-2 van Smerdiek 3 ver loren. De zondagrit van Tandje Bij werd over schaduwd door een vrij ernstige valpar tij in de slotkilometers tussen Stavenisse en St. Maartensdijk. Bij het ruimte ma ken voor een passerende auto ontstond er een valpartij toen enkele renners met elkaar contact kregen. Hans v.d. Ree uit St. Philipsland liep verwondingen op aan hoofd, lichaam en benen. Met de volgauto van M. Bogers werd hij naar dokter Veldman in Stavenisse gebracht, die geen breuken constateerde. Achteraf bleken de gevolgen gelukkig beperkt, de schade aan de wielerkleding meegere kend. R.v.d. Graaf kwam er ook goed af. Maandagvond legde 11 leden 48 km af via Tholen, Lepelstraat en St. Annaland. Mede door het gunstige weer werd een redelijk tempo ontwikkeld, wat voor de adspirant-leden geen problemen ople verde. De eerste dagtocht is begin juni op Schouwen-Duiveland. j Zangdienst Rehoboth Donderdag werd in Rehoboth een ge slaagde zangdienst gehouden. Het koor V.Z.O.S. uit Oosterland o.l.v. dhr. J.Zuidgeest en organist dhr. Th.C.Benou verleenden hieraan hun medewerking. Er werden gedichten van Nel Benschop voorgedragen, er was samenzang en koorzang en schriftlezing. Ds. J.J.Rood- sant ging voor in gebed. Geslaagd Jacqueline op den Brouw is geslaagd voor het examen 'hairstyliste' aan de Kappersdagvakschool in Den Haag. Eén van de moeilijkste opgaven die dag was het bereiken van de school i.v.m. de staking van het openbaar vervoer. Johan Schot slaagde voor de metselcursus van de streékschool in Bergen op Zoom. Het examen werd afgenomen in Etten-Leur en daar behaalde hij het diploma 'aspi rant gezel'. Opbrengst radio 'Sint Maartenshof' Koninginnedag was in het dorp in vele opzichten een geslaagde dag. Dat bewijs leveren o.a. de verschillende opbreng sten van de op die dag in het bejaar dentehuis aanwezige stands: Rode Kruis welfare werk 573,25 (naam van de pop was Jolanda), Youth for Christ 330,-, Woord en Daad 550,-, Dia betesvereniging ca. 200,- (naam van de pop was Sannetje), peuterschool en popcornverkoop 250,-. De naam van de pop aan de bar wiis Clazien. De op brengst, na aftrek van de gemaakte kos ten, was 3500,-. Ket bedrag komt ten goede aan grammofoonplaten voor ra dio 'Sint Maartenshof. Daar kunnen de zusters-discjockey's best een plaatje van draaien. Opbrengst astmacollecte De astmacollecte heeft een bedrag van 994,79 opgebracht. Het astmafonds dankt voor dit mooie resultaat alle ge vers en collectanten. Stichting Gemeenschap draaide met extra-verlies In een voorstel aan de gemeenteraad wil b en w het geraamde krediet voor de Stichting Gemeenschap Sint Maartens- dij verhogen tot 153.291,78. De ge- meentebe(Haestinge)/ groting 1980 kent een bedrag van 141.000,-. De overschrijding van het krediet is de het gevolg van een aanzienlijk groter gas- en electriciteitsgehruik dan geraamd. Als mogelijke verklaring wordt aangevoerd dat de sportzaal in 1980 voor het eerst een heel jaar in gebruik is geweest. Ook de personeelslasten waren hoger wegens extra schoonmaakuren e.d. Er moet dus een bedrag van ruim 12 mille bovenop. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van a.s. maandagmiddag wordt hierover een beslissing genomen. De gemeenteraad zal zich tevens buigen over de begroting die de Stichting nge- diend. Het begrote tekort bedraagt 160.700,-,terwijl de gemeente in de be groting van 1981 een bedrag1 van 135.000,- heeft gereserveerd. Er zal dus een bedrag van bijna 26 mille extra moeten worden uitgetrokken. De gas- en electriciteitskosten spelen ook hier een belangrijke rol. Daarnaast heeft de ge meenteraad in de berekening van de begroting voor dit jaar geen rekening gehouden met de door hen verleende toestemming voor de aanschaf van een geluidsinstallatie van 11.000,-. Parkeerproblemen rond Haestinge en Sportlaan Het tijdens de vergadering van Ydlig Verkeer Nederland afd. Sint Maartens dijk aangekaarte veiligheidsprobleem bij Haestinge en de Sportlaan krijgt maandag een vervolg in de gemeente raad. Het parkeren van auto's, bussen, bromfietsen en fietsen levert al jaren problemen op. B en w stelt voor de rij- wielblokken aan de Sportlaan te laten vervallen. Een groter aantal van deze rijwielblokken zal geconcentreerd wor den aan één kant van de toegangsweg tot Hastinge. Aan de kant van het zwembad komt een trottoir van de Haven naar Haestinge en aan de kant van dokter van der Bel wordt de parkeergelegenheid voor auto's uitgebreid. Het hek zal vol gens het voorstel van b en w worden afgesloten, zodat er geen fietsen meer rondslingeren op het heilinkje voor het gemeenschapscentrum. Het hek zal dan in het vervolg uitsluitend geopend mo gen worden door bedienend personeel en leveranciers. Mede dankzij de plaat selijke VVN-afdeling wordt de ver keersveiligheid hier weer bevorderd. Met het oog op toenemende drukte van de zwemmers geen overbodige luxe. Sloop huizen op Hoekhaven B en w stelt de gemeenteraad voor om over te gaan tot aankoop van de panden Haven 1, 2 en 5. Na vele jaren onder handelen met de eigenaar, dhr. A.H.Heijboer, zijn beide partijen tot overeenstemming gekomen. Naast de prijs stond ook een vervangende be drijfsruimte centraal. In 1969 was één van de doelstellingen van de voormalige gemeente Sint Maartensdijk in het bes temmingsplan 'Kom' het amoveren verwijderen) van de panden Haven 1, 3, 5, 7 en 9. De laatste twee zijn al jaren geleden door de gemeente aanqe- kocht van transportbedrijf Bijl, dat nu gevestigd is op het industrieterrein. Het ligt al sinds 1969 in de bedoeling tot sloop van de panden over te gaan, om daar-voor in de plaats nieuwe woningen of bedrijfsruimten te bouwen. De slo pers zullen na aahkoop door de ge meente niet meer lang op zich laten wachten. Aan de andere kant van de Haven, en wel het huis Westpoort 2, zal de gemeente ook tot aankoop overgaan. De woning van dhr. H.C. van Dijke moet in het kader van het ontwerp-bes- temmingsplan wijken. Hoewel de reali sering van dit bestemmingsplan nog aan een zijden draadje hangt, is de gemeente toch van plan het huid te slopen, vooral uit het oogpunt van verkeersveiligheid. Met dhr. Van Dijke is overeenstemming over de aankoop bereikt. H iermee wordt een eind gemaakt aan de voor de bewo ners onzekere situatie. Familie-reünie Een familie-reünie is op zichzelf een privé-aangelegenheid, waarmee een krant gewoonlijk niet zoveel van doen en te maken heeft. De familie Van Doezelaar vond het echter toch wel aar dig, dat de inwoners er van op de hoogte werden gesteld, dat men in de geboor teplaats van voorouders op zaterdag 16 mei een nie gaat organiseren, waardoor zo'n 80 nakomelingen Doezelaars aan wezig zullen zijn. Oorspronkelijk kwam de familie uit Stavenisse, maar op Scherpenisse werd er 37 jaar doorge bracht. Het gezin Van Doezelaar bes tond uit 11 kinderen, waarvan er 1 naar de Oost en 1 naar de West trok, maar nu allen weer in Nederland vertoeven. Het initiatief is uitgegaan van een der klein kinderen. terwijl er uiteraard ook al heel wat achterkleinkinderen zijn. Sommige ouderen hebben elkaar in geen 15 tot 20 jaar gezien of kennen de aangetrouwde man of vrouW nog helemaal niet. De reünie wordt dus ook een kennisma kingsbijeenkomst, waarbij heel wat he rinneringen boven zullen komen, de ouderen bekende plekjes in Scherpeniss zullen bekijken, terwijl men verder met wat voordrachten en gezamenlijke maaltijden de dag zeker goed zal door- komen. Veel plezier voor de fam. Van Doezelaar. Speelplaats Noordstraat Het college van b en w stelt de gemeen teraad voor een speelplaats aan de Noordstraat aan te leggen. In februari hebben de buurtbewoners hiertoe een verzoek ingediend. B en w zijn overgegaan tot verkoop van grond aan dhr. C.Giljam, wat inmiddels is goedgekeurd door G.S. Slagbal Scarpenesse Op 8 mei werd er door de jeugdvereni ging een slagbalwedstrijd georganiseerd. Ondanks het slechte weer was de op komst groot. Om acht uur was iedereen aanwezig op het grasveld achter me vrouw Helleman. Er werden twee ploe gen samengesteld met als leiders Arie Bevelander en Dick van Splunter, scheids rechter was Jaap Hage. Na on geveer anderhalf uur slagbal en veel plezier kwam de ploeg van Dick van Splunter als winnaar tevoorschijn. In middels is er in het clubgebouw een prijzenkast verschenen voor de bekers van het touwtrekken. De touwtrekploeg bestond uit Jaap Hage, Dick van Splun ter, Arie Bevelander, Rinus Geuze, Piet van der Werff en coach Ad Deurloo. Voor vrijdag staat er een Rock and Roll avond op het programma. Deze avond begint om acht uur en iedereen is van harte welkom. Op vrijdag 22-mei wordt er een bowlingavond georganiseerd. Om 19.00 uur vertrekt de bus van de Hoge Markt. Men kan zich nog opgeven bij Laura de Viet, Schuttershof 5, tel. 2984. Verkoping woonhuis Alta en Co B.V. uit Amsterdam is voor 45.000 gulden eigenaar geworden van het woonhuis met berging, erf en tuin (groot 83 centiaren) aan de Kleine Loo 13, dat donderdagavond in de Gouden Leeuw in het openbaar werd verkocht. Notaris mr. W. Loof trof niet zoveel be langstellenden aan. Bezoek uit Emmeloord In het kader van een uitwisseling heeft Futura uit Emmeloord dit weekend een bezoek aan de P.J.Z. gebracht. In de Smederij te Tholen werden de gasten met koffie en een bolus verwelkomd door voorzitter Ko Brooijmans. Vanuit d§ Goeden Leeuw begon zaterdagmid dag een kennismakingsoriëntatierit langs de dorpskernen, uitgezet door Pe ter, Ko en Koos. 's Avonds ging men naar de gastgezinnen, maar er was ook nog een disco bij de fam.Priem in St.Maartensdijk. Zo'n 65 jongeren de den de organisatie van Kees Breure uit Dinteloord eer aan. Zondagmorgen was men weer bij de gastgezinnen, 's Mid dags volgde o.l.v. Koos Deurloo een be zoek aan de Philipsdam. Voor zijn toe lichting ontving hij een fles drank. Ter afsluiting volgde een maaltijd in een Chinees restaurant te Bergen op Zoom, waaraan 40 jongeren deelnamen. Futu- ra-voorzitter Marcel Kwint bedankte de P.J.Z. voor het leuke weekend en bood Ko Brooijmans een boek over Emme loord aan. Diaken gekozen In de vacature van diaken Joppe werd door leden van de Hervormde Ge meente uit het gestelde tweetal H. Geu ze en B. Roetman eerstgenoemde als diaken gekozen. Hij heeft aanvaarding op beraad gehouden. De Zeebaars Derde bekerwedstrijd de Zeebaars za terdag 2 mei: l.C.M.Zwagemaker 915 p 2.mevr.Munter 895 p 3.S.Schot Tholen 870 p4.L.J.de Graaf 845 p 5.A.v.d.Hoek 705 p ó.P.J.Hage 575 p 7.mevr.Geluk 555 p 8.K.J.de Graaf 605 p 9.P.Istha St. Maartensdijk 550 p lO.C.Bolier 525 p. Junioren: l.Kees v.d.Werff 295 p 2.HennyGeluk 120 p. Pupillen: l.Jobert Schot Tholen 435 p 2.Kees Bogert St. Maartensdijk 430 p 3.Annemarie Mun ter 115 p. J' Weg naar Rabobank bij inwoners bekend Dat ook in 1980 de bevolking de weg naar de Rabobank heeft weten te vinden is gebleken uit het jaaroverzicht tijdens de leden vergadering van donderdag 7 mei in Café Tolrust. In dat opzicht is de groei van het balanstotaal met ruim 21% veelzeggend. Voorzitter J.N. van der Slikke kon 31 leden begroeten, waaron der ook nog de oud voorzitter J.E. Mos selman en het oud-lid van de Raad van Toezicht de heer J. de Rijke. De voor zitter constateerde, dat zeker in het licht van de weinig zonnige economische si tuatie de Rabobank ter plaatse volop tevreden kan zijn over de resultaten 1980. Evenals voorgaande jaren wist men de weg naar de Rabobank te vin den, en dat geldt dan zowel de agrari sche sector als het bedrijfsleven, terwijl uiteraard ook de privésector tot dit re sultaat heeft bijgedragen. De rente was gemiddeld hoog en daarom een goed jaar voor de spaarder, al trok de inflatie weer wat sterker aan dan het jaar daar voor. In het personeelsbestand kwam wijziging door vertrek van mevrouw Polderman, die dank werd gebracht voor de wijze waarop zij haar werk ver richtte. In haar plaats kwam mevrouw Suykerbuik. Waardering was er bij monde van de voorzitter eveneens van beide colleges voor directeur en mede werkers, vooral voor de manier waarop de toegenomen werkzaamheden zijn opgevangen. In zijn toelichting op de jaarcijfer benadrukte directeur M.J. Hoek enerszijds de zorg van velen over de negatieve ontwikkeling waarmee le den en relaties worden geconfronteerd en anderszijds de goede ontwikkeling die de bank doormaakt. Met een groei van 21% komt men nog boven het re sultaat van vorig jaar uit. Bij de krediet verlening was het vooral de stijging van de leningen, niet zozeer voor eigen wo- ningbezit, maar meer in de uitbreiding van bedrijfsfinancieringen die doortikte. Er trad stagnatie op in de verkoop van huizen bij het bereikte prijsniveau tegen een achtergrond van een verminderde inflatieverwachting, fiscale onzekerhe den en een hoger renteniveau. Ook de sociaaal economische voor uitzichten spelen hierbij een rol. De uitzettingen stegen per saldo van 14.459.000,— naar 19.362.000,— De groei van de traditioneel toevertrouwde middelen bij de bank stond onder druk van de gerin gere inkomensgroei van particulieren, van de versnelde belastinginning en van de ongunstige inkomensontwikkeling bij veel bedrijven. Met name bij de saldi op privérekeningen en op zakelijke re kening -courant waren de genoemde in vloeden te merken. Toch vertoonden zij onder deze omstandigheden nog een re delijke groei. De grootste groei was er echter bij de deposito's. Het totaal aan toevertrouwde middelen steeg van 20.705.000,- naar 24.014.000,- De winst ontwikkeling heeft, mede door een beperking van bedrijfskosten geen nadelige gevolgen gehad van de krap pere rentemarge. De nettowinst ad. 119.500,— werd in zijn geheel naar de algemene reserve geboekt, zodat dit fonds tot 1.156.391.— is gegroeid. Een voorgestelde statutenwijziging kon geen doorgang vinden, omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Bin nenkort wordt een tweede algemene vergadering gehouden. De belangrijkste wijziging van de statuten is dat de voor heen onbeperkte aansprakelijkheid thans wordt gereduceerd tot een maxi mum van 5000,— per lid. Die be perkte aansprakelijkheid zal ook blijken uit de toevoeging B.A. aan de naam van de bank inplaats van het huidige W.A. Het aftredend bestuurslid L.W. de Rijke was reglemantair niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd dp heer W.C. van Kempen gekozen, die tot dusver voor zitter van de Raad van Toezicht was. In de vakature Van Kempen werd de heer C. Meertens benoemd. Het lid van de raad van toezicht J.M. Overbeeke wordt voorzitter van dat college. In zijn af scheidswoord wenste de heer De Rijke de bank een verdere groei toe. Voor zijn bijdrage aan het bankwezen kreeg de scheidende secretaris een fiets. Voorzit ter Van der Slikke kwam er bij de rond vraag gemakkelijk af, zodat hij meteen kon afsluiten met dank voor de goede opkomst. Aankoop perceel grond Deestraat Het college van b en w stelt de gemeen teraad vooF over te gaap tot.de aankoop van een perceel grond aan de Deestraat van dhr. M.H.Murre. Het perceel grond is opgenomen in het uitbreidingsplan 'd 'Ee'. Daar onthield G.S. eerst goedkeu ring aan, maar op basis van een nieuwe formulering is hieromtrent met de P.P.C. (Provinciaal Planologische Com missie) overeenstemming bereikt. In de voorschriften van het bestemmingsplan dient de gemeente aan te geven welk gemiddeld aantal woningen jaarlijks in het dorp gebouwd mag worden. Gede puteerde Staten had in het begin de vrees dat Poortvliet te snel zou uitbrei den. Dhr. A.Haentjes heeft beroep aangete kend tegen het onthouden van goed keuring voor de bouw van een garage. Ongevallen in/om het huis Mevr.L.Padt-de Visser heeft donderdag 23 april op de maandelijkse bijeenkomst van de plattelandsvrouwen in Tolrust gesproken over ongevallen in en om de woning. Veel ongelukken, zowel met kinderen als met ouderen, gebeuren door onvoorzichtigheid. Voor kinderen zijn aanrechtkastjes met schoonmaak middelen dikwijls de oorzaak van ellen de, bij de huisvrouw een wiebelende keukentrap of ander ondeugdelijk ma teriaal. Mevr.Padt ging nog in op een aantal vragen, waarna de presidente haar een bondsverjaardagkalender en bloemen aanbood. De plattelandsvrouwen gaan in kring- verband met twee bussen naar de vie ring van het vijftigjarig bondsjubileum in Goes. Mevr.W.Speijer doet mee met stoelenmatten en mevr.A.Duijzer met spinnen. Ook het eilandelijk koortje werkt mee met een jubileumlied, dat zelf gecomponeerd is. In kringverband wordt er ook meege werkt aan de Thoolse Dagen, die voor de 25ste keer gehouden worden. Mevr.L.Visser volgde mevr.K.Hoek nog op in de reiscommissie. Anja Punt leidster O.K.S. De gemeenteraad beslist woensdag avond om half acht over de benoeming van Anja Punt (20) uit Oud-Vossemeer tot hoofdleidster van de te openen Opeqbare kleuterschool, die in augustus in de kleine zaal van het dorpshuis De Wimpel begint. Ze is in het bezit van de A-akte kleuterleidster en hoopt deze maand de Akte B te behalen. Er wordt ontheffing gevraagd omdat ze nog geen 23 jaar is en nog geen drie jaar ervaring heeft, wat de voorwaarden zijn om hoofdleidster te kunnen worden. De be noeming is dan ook onder voorbehoud van goedkeuring van het Ministerie. Voor de bouw van de nieuwe chr. lagere Koningin Julianaschool willen b en w een geldlening van 1.2 miljoen gulden tegen 12 en een half rente (koers 99 looptijd 40 jaar) afsluiten bij de Bank Nederlandse gemeenten. Voor de Chr. school in Anna Jacobapolder kan de af rekening vakonderwijs 1980 plaatsvin den. Er moet 1761,49 terugbetaald worden omdat na het voorschot van 8170 guldeh, de vergoeding feitelijk 6408.51 bedroeg. B en w stemmen in met woningruil van vader en zoon Kempeneers, in de Gla- diolenstraat 27, zodat de zoon bij zijn Versmarkt in de Voorstraat kan wonen. Het inventarisatierapport Welzijnsplan ning, dat eind februari in concept gereed was en waarover 9 april door de Wel- zijnscommissie een hoorzitting werd ge houden, kan nu worden vastgesteld. Al leen het woord PvdA dient gewijzigd te worden in PVAB, een vaak voorkomend misverstand, dat zelfs in de Provinciale Almanak fout is opgenomen. Nu er een personeelslid van de V.U.T.-regeling gebruik wil maken, gaat de gemeente raad een verordening voor vervroegde uittreding vaststellen. Ook moeten er diverse verordeningen op het gebied van personeelsbeleid, wachtgeld, verhuis kosten, e.d. vernieuwd worden. Voor waarnemend-burgemeester L. Walpot zal het woensdagavond de laatste werk vergadering zijn. Op 1 juni kan de nieu we burgemeester T.A. Vogel aan 't werk. Dr. de Groot, Nieuw Vossemeer neemt waar en houdt spreekuur op dinsdag, donderdag en zaterdag. Apotheek is normaal geopend. Spreekuren Anna Jacobapolder verval len. Advertentie LM. Geslaagd A.Reijngoudt is geslaagd voor het di ploma Christelijk Onderwijs aan de Christelijke Pedagogische Akademie voor Zeeland in Middelburg. Klappen gevallen Met het besproeien van onkruid bleven de rozen in het tuintje van dhr. P. niet geheel vrij. Weliswaar bleven de rozen in leven, maar minder florissant dan te voren. Dhr. P. vroeg gemeentewerkman K. waarom dit nodig was. Die had wel opdracht het -onkruid op de openbare weg, dus ook het trottoir, te bestrijden. De ruzie laaide zodanig op, dat er klap pen vielen, waarop dhr. K. een aan klacht wegens mishandeling indiende, 's Avonds gingen twee zoons van de ge meentewerkman naar Dhr. P. met het verzoek of hij bij hun vader thuis excuus wilde aanbieden. Dat gebeurde, maar toch weliswaar opnieuw klappen na een woordenwisseling, zodat de politie er weer aante pas kwam. Nieuw raadslid Na het overlijden van de heer C. Kooien is tot raadslid benoemd de heer A. Rommers, waarvan de raad in de ver gadering van 11 mei de geloofsbrieven heeft onderzocht. Voor het goed func tioneren van het bejaardenwerk en be- jaardensoos had de stichting St. Jozef- gaarde voor 1981 een subsidie gevraagd van 24.490.— b en w vonden het een rigoreuze verhoging, want over 1980 had de stichting 12.900,— gekregen. B en W zijn bereid voor 1981 te gaan tot 17.500.—j Het tentoonstellingscentrum Delta Ex po bij de Haringvlietsluizen in het Zuid hollandse Stellendam, is weer voor het publiek geopend. Delta Expo heeft de afgelopen maanden een niet onbelang rijke uitbreiding ondergaan: aan het tentoonstellingscentrum is een speciale hoek voor de jeugd toegevoegd. In deze zgn. jeugdhoek wordt op begrijpelijke wijze het begrip water aan de kleintjes uitgelegd. Een om water gaat het per slot In de 50 dagen die Pasen en Pinksteren van elkaar scheidt, is een Taaipraatje over deze christelijke feestdagen wel op z'n plaats. Pasen, het feest van de op standing van Christus, wordt gevierd op de eerste zondag na de eerste volle maan, volgend op de lentedag. Daarom spreekt men van een vroege en een late Pasen. Vroeger hadden de mensen de gewoonte met Pasen hun mooiste kleren aan te trekken. Men ging dan op zijn Paasbest. In sommige streken noemt men dat: op zijn Paaspronk. Bij uitbreiding: op zijn Pinksterbest. De zegswijze: Zijn Pasen houden, stamt uit de katholieke leer. Het betekent te biecht of ter communie gaan in de Paastijd. Bij de protestanten bezigt men deze uitdrukking voor aan het Avondmaal gaan. Gewestelijk, o.a. in Vlaanderen, noemt men dit ook wel 'Zijn Pasen halen' (ter communie gaa). Bij uitbreiding: de Pasen dragen. Een zieke de paascommunie thuis bezorgen. Beloken Pasen is de zondag na Pasen. Onder Natte Pasen verstaat men in de Achterhoek de tweede zondag na Pasen. Enkele oude zegswijzen luiden: "Het zijn vijgen na Pasen". Iets wat buiten de tijd is, zoals vijgen op de tijd, dat men geen vastenkost meer begeert. "Als Pa sen komt op zondag, is elk kind van zijn eigen vader". Met deze zegswijze houdt men iemand voor de gek. die waarheden zegt, waartegen op zichzelf niets is in te brengen, maar die met elkaar in geen enkel logisch verband staan» "Als hij lacht is het Pasen achter zijn óren", wordt gezegd van iemand die zelden of nooit lacht. Een oude boeren spreuk luidt: "Opeen groene Kerst volgt een witte Pasen". D.w.z.: zacht weer met kerstmis, sneeuw met Pasen. "Het is Pa sen én Pinksteren". Het is dubbel op, heel gelukkig en voordelig. "Pasen en Pinksteren laten zien" is een onkiese uitdrukking voor letterlijk alles (bloot) laten zien. "Als Pasen op een vrijdag komt" of op Goede Vrijdag komt, wordt schertsend gezegd van iets dat onmoge lijk is, vgl. met "Als Pasen en Pinksteren op één dag valt..." "Zij zal het zo druk hebben als een spinnewiel in de Pink steren" zegt men schertsend voor rust hebben. tititi |!ij .jiii tifij |i;m Iliili lilill, Jiisü. JÜL.JI fiü W'i éi ii illil int!: yü UWt UfckB Wit aan zet en behaalt dam Wit aan zet en behaalt winst van rekening bij Delta Expo. Of liever gezegd; de strijd tegen het water. Het centrum toont de Deltawerken in al zijn facetten. Dit gebeurt aan de hand van diverse films, dia's, maquettes, ter wijl er verder bijvoorbeeld een inge nieus systeem is ontwikkeld om de wa terloop in ons land in kaart te brengen. Deze 'waterkaart' toont d.m.v. ongeveer 2200 aan- en uitknipperende lampjes de preciese loop van de diverse rivieren en zeearmen in ons land. Delta Expo bestaat nu 10 jaar en heeft in die tijd een gestadige groei doorge maakt. Zowel wat het tentoonstellings gedeelte betreft, alsook het aantal be zoekers. Zo bezochten vorig jaar ruim 110.000 mensen de Expo, een stijging van 10% invergelijking met het voor gaande jaar. De expositie wordt ook veel door buitenlanders bezocht, terwijl het gebeuren ook een geliefd doel is voor schoolreisjes. Immers, het educatieve aspect neemt een belangrijke plaats in binnen de tentoonstelling. Een bezoek aan Delta Expo wordt afge sloten met een rondleiding door het binnenste van het Haringvlietsluizen- complex. De bezoeker krijgt daar een duidelijke indruk van de techniek die in dit grote waterwerk verborgen zit. Het tentoonstellingscentrum Delta Expo ligt aan de zuidzijde van de Haring vlietsluizen en is vanuit Tholen en Rot terdam in een half uurtje te bereiken. De expositie is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Kinderen tot 7 jaar betalen niks, boven die leeftijd is de toegang sprijs 2,25 per persoon. Simon Carmiggelt: "Ik ben nu 67 en al mijn héle leven lang is het Rode Kruis voor mij het zelfde als: helpen hier en overal". Als vervolg op de succesvolle actie 'Vakbondsleden Vrij', die eind 1980 in de regio Bergen op Zoom is gehouden en waarbij leden van vakbonden op verzoek van Amnesty International brieven, kaarten en telegrammen ver zonden aan regeringen van landen, waar vakbondsleden gevangen gehouden en gemarteld werden, gaat de werkgroep- adoptiegroep van A.I. deze maand di verse activiteiten ontplooien. Van de 44 gevangenen, waarvoor veel vakbondsle den in vrije landen zich hebben ingezet, zijn er inmiddels 19 vrijgelaten, maar nog steeds zijn er veel mensen die van wege het geweldloos uiten van hun me ning, of soms alleen vanwege hun lid maatschap van een vakbond, onder el lendige omstandigheden worden vast gehouden. Deze keer richt de aandacht zich speciaal op een vakbondsman uit Guatemala, die in juni 1980 samen met 26 lotgenoten tijdens een vergadering werd opgepakt en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Ook de anderen uit de groep zijn spoorloos verdwenen: onder hen is een 37-jarige vrouw, die al eerder door de Bergse groep was gea dopteerd. Opnieuw worden vakbond sleden door de A.I.-groep benaderd met het verzoek, een brief of kaart te verstu ren om de vrijlating van deze mensen te bewerkstelligen. De omstandigheden in Guatemala zijn evenals in de buurlan den (El Salvador, Honduras) schrijnend; hoewel de regering ontkent dergelijke arrestaties te hebben georganiseerd en zegt niets over de verblijfsplaats van de vakbondsmensen te weten, zijn er vol doende bewijzen dat zij wel degelijk ve rantwoordelijk is. Er wordt op grote schaal gemarteld in de gevangenissen en regelmatig worden massagraven met verminkte lichamen van gevangenen gevonden. De Bergse A.I.-werkgroep is herhaaldelijk gebleken, dat op het ei land Tholen nogal wat belangstelling bestaat voor het werk van Amnesty In ternational. Enkele weken geleden is de firma Je- roense uit Sint Annaland begonnen met de laatste fase van de afbraak van de voormalige B.L.O.-school, de Toets steen, gelegen aan de Provincialeweg. Vorig jaar werd het binnenwerk gesloopt en als laatste onderdeel van de werk zaamheden zijn nu de resten aan de beurt. De houten barak werd medio vijf tiger jaren in de Woudhoek geplaatst als administratieve zetel van de herverkave ling Tholen en heeft als zodanig ruim 5 jaar dienst gedaan. Vervolgens was er een tijdelijk onderkomen van het Wel- zijnsorgaan en tenslotte van de b.l.o. "De Toetssteen". In dat opzicht gaat dus met deze sloop een gebouw verdwijnen, dat voor de gemeenschap belangrijke func ties had in de afgelopen kwart eeuw.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 15