THOLENDERWIJS Scheidende Ds. Gorissen zat er bij de jeugd ingebeiteld informatierubriek van de gemeente tholen 5 mei gemeentehuis gesloten GEMEENSCHAPSZIN GELDT OOK VOOR DE SPEELTERREINTJES WIJZIGING OPENINGSTIJDEN ZWEMBADEN WOENSDAG 6 MEI: KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 7 MEI: KOMMISSIE OPENBARE WERKEN WIJZIGING HUISVUILOPHAALDIENST I.V.M. KONINGINNEDAG EN BEVRIJDINGSDAG medewerk(st)er Ds. Hegeman overleden bij begrafenis predikant Ds. Mieras overleden Donderdag 30 april 1981 EENDRACHTBODE 5 De 4e mei In verband met de viering van bevrijdingsdag zal het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk dinsdag 5 mei gesloten zijn. SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING Verkiezing Tweede kamer Sjaloom: Vrede zij u lieden Dank voor evangelisatiewerk 'Vrede zij u lieden' Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Velen, met name zij die na de Tweede Wereldoorlog zijn geboren, zullen zich wel eens afvragen: 'Waarom nog steeds die 4-mei-herden- kingen, moeten wij niet liever vergeten, het is al zo lang geleden en wie of wat moeten wij herdenken?'De 4 mei-herdenking is meer dan het herdenken van de vele oorlogsslachtoffers. Aan de ene kant heeft de 4e mei betekenis voor de generatie die de oorlog heeft meegemaakt: de herdenking roept persoonlijke herinneringen en gevoelens op, die door de na-oorlogse generatie gerespecteerd dienen te wprden. Aan de andere kant biedt de 4e mei allen de mogelijkheid zich te bezinnen op verworven vrijheden en mensenrechten. Het comité Na tionale Herdenking roept dan ook iedereen op om 4 mei te maken tot een dag van herdenking en bezinning. Zij die het verzet pleegden, keken vooruit. Het is de boodschap van het veraet om ons te bezinnen op mensenrechten en te blijven strijden tegen alle bestaand onrecht. Vrijheid en democratie lijken nu vanzelfsprekende zaken. Toch is het nog maar ruim 35 jaar geleden dat talloze mensen onderdrukt en vervolgd werden op grond van ras, huidskleur, geslacht, levensbe schouwing of politieke overtuiging,. De verworven vrijheden hebben we te danken aan de strijd van mili tairen en burgers tegen de onderdruk king. We moeten bedenken dat de vrijheid waarin we nu leven, veel mensenlevens heeft gekost. Deze mensen hebben hun leven gegeven vanuit een overtuiging dat het recht op vrijheid vooralle mensen gewaarborgd dient te zijn. 4 Mei is een jaarlijks terugkerende dag, waarop we de slachtoffers van de strijd voor de vrijheid herdenken, waarop we de tijd van onderdrukking voor de geest halen en waarop we ons bezinnen op een toekomst, waarin de vrijheid voor alle mensen gewaarborgd is. Nog steeds zijn er landen waar mensen onderdrukt en vervolgd worden, nog altijd wor den de mensenrechten geschonden. Het geweld in de wereld neemt toe en vrijheid en democratie worden voortdurend bedreigd. De geest van het verzet in de Tweede Wereldoorlog moet voortbestaan: we moeten ons verzetten tegen onderdrukking en de schending van mensenrechten. Het comité Nationale Herdenking vindt 4 mei zinvol, als het een bezinning is op in het verleden verworven vrijheden, opdat we nu en in de toekomst blijven strijden voor de fundamentele vrijheid van alle mensen, ongeacht hun ras, huidskleur, geslacht, levensbe schouwing of politieke overtuiging. Een dergelijke bezinning zou ons moeten inspireren bij ons denken en handelen. In verband met de nationale herdenking van maandag 4 mei wijst de burgemeester de horeca-exploitanten op het feit, dat van 18.00 tot 21.00 uur de exploitatie van hun bedrijven zodanig dient te geschie den, dat daaraan elk vermakelijkheidsaspect ontbreekt. Gedurende de periode van 18.00 tot 21.00 uur dient de buitenverlichting, zoals neon- en lichtbakken gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radiop rogramma's. Particulieren worden verzocht van 18.00 uur tot zonsondergang 21.09 uur) de nationale driekleur halfstok te hangen. Afgelopen winterperiode hebben alle speelterreintjes in de zeven Thoolse woonkernen een flinke opknapbeurt gekregen. Dat was heel hard nodig. Niet ontkend wordt dat er hier en daar sprake was van wat achterstallig onderhoud. In de meeste gevallen betrof het echter her stellen van aangerichte vernielingen. We beginnen nu dus weer met een schone lei. Een aantal speelter reintjes worden binnenkort zelfs nog verrijkt met wat nieuwe speel- werktuigen. De Thoolse jeugd heeft de verschillende terreintjes in middels alweer volop in gebruik genomen. Daarbij worden allerhande van huis meegebrachte materialen aangevoerd. Kussens, oude stoe len, planken en dergelijke worden in het spel betrokken. Helaas wor den die materialen na afloop ter plaatse achtergelaten. Dit maakt dat de meeste terreintjes zo af en toe een beeld geven van een vuilnisbelt in het klein. Wij doen dan ook vanaf deze plaats een ernstig beroep op de ge meenschapszin van de bewoners van de wijken waarin de speelter reintjes zijn gelegen. Het moet voor u een kleine moeite zijn om eens per week met een aantal buurtbewoners de terreintjes op te ruimen. Doet u dat vooral op een avond die gevolgd wordt door de dag waarop de vuilniswagen uw wijk aandoet. De verzamelde rommel wordt dan meteen afgevoerd. En als u dan toch bezig bent is het wellicht ook mogelijk om het zand dat naast de zandbakken terecht is gekomen weer terug te scheppen. Met dit alles doet u uw kinderen en de gehele wijk een groot plezier. Samen verantwoordelijk voor een belangrijke gemeenschapsvoorziening. Het kan echt! Met ingang van maandag 4 mei wordt een begin gemaakt met het schoolzwemmen. In verband daarmede zijn de openingstijden van de beide zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk als volgt vastges teld: Maandag t/m vrijdag: 8.00-9.00 uur, 1 5.00-1 7.30 uur (op woens dag vanaf 1 4.00 uur), 1 8.30-20.00 uur. Op zaterdag en zondag zijn de openingstijden van 1 3.30 tot 1 7.30 uur. d. bemoeilijking van de exploitatie van aan het composteerbedrijf grenzende landbouwpercelen. De kommissie ruimtelijke ordening komt op woensdag 6 mei 's avonds om half acht bijeen in het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk. Zoals gebruikelijk vergadert de kommissie in het openbaar en is een ieder van harte welkom. Vooraf kan gebruik worden gemaakt van het spreek recht. De kommissie zal zich onder meer bezighouden met: -Voorstel tot vaststelling van de tweede planverandering "Slabbe- coompolder" (Oud-Vossemeer); Deze wijziging heeft betrekking op de C.N.C.-vestiging in de Slabbe- coornpolder. Tegen de tweede planverandering zijn een tiental be zwaren ingediend. Deze bezwaren richten zich in het algemeen op: a. de landschappelijke aantasting van het desbetreffende gebied; b. gevaren van verkeersveiligheid; c. inpassing van een grootschalig bedrijf als C.N.C. datzich niet in het Thoolse buitengebied zou verhouden; De eerstvolgende spreekuren van de leden van het kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 4 mei a s. Burgemeester E. Baerends en de wethouders C.J. Moerland en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur. Het spreekuur van wethouder l.J. Koopman komt wegens ziekte van de wet houder te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het kollege heeft zich over de verschillende bezwaarschriften berade komt tot de konklusie dat deze ongegrond dienen te worden verklaard. Van de argumentatie van het kollege kan een ieder op het gemeente huis kennis nemen, afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, bureau ruimtelijke ordening en grondzaken. Ter kennisneming van de kommissie wordt gebracht: - de nota "Zandwinning" van Rijkswaterstaat: In deze nota worden de mogelijke zandwinningsplaatsen aange geven die nodig zijn voor de aanleg van de Oesterdam. Voorgesteld wordt met deze plaatsen in te stemmen, ontwerp-streekplan West-Brabant: Het ontwerpplan kent vrijwel geen specifieke Thoolse raakvlakken. Terloops komt de aanleg van de Zoomweg ter sprake voorzover het de mogelijke tracé's betreft. Voorkeur of konklusies over deze tra cering komen pas in een later stadium aan de orde. Burgemeester en wethouders stellen voor geen bezwaren in te dienen. - Rapport gemeentebestuur Bergen op Zoom inzake de inrichting van het Ma rkiezaats meer; De gemeente Bergen op Zoom heeft een rapport uitgebracht over de inrichting van het Markiezaatsmeer. De gemeente Tholen heeft een inspraakmogelijkheid gekregen aangezien hierbij een onder geschikt stukje Thools grondgebied bij is betrokken. Het kollege stelt voor geen op- of aanmerkingen tegen het rapport te maken. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359 ,io Op donderdag 7 mei a.s. vergadert de kommissie openbare werken 's avonds om half acht op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar dus voor een ieder toegankelijk. Vooraf kunt u gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda van de kommissie staan een drietal onderwerpen te weten eventuele aanschaf veegmachine/kolkenzuiger; Het straatvegen en het kolkenzuigen wordt momenteel door de gemeente aan derden uitbesteed. Dit gebeurt op min of meer vastgestelde tijden. Een en ander betekent dat incidenteel, bij voorbeeld na een evenement ergens in de gemeente, na afloop niet op grote schaal wordt geveegd of anderszins het afval wordt op geruimd. In dit verband gaf het kollege de voorkeur aan de aan schaf van een veegmachine van 25.000,— a 30.000,— Daar bovenop kwamen de veegbeurten (6 x per jaar) die aan der den zijn uitbesteed. Inmiddels is gebleken dat voor een machine die op straten en pleinen optimaal inzetbaar is een investering nodig is van minimaal 50.000,— Gelet op de al eerder ge noemde kosten aan derden is de aanschaf van een dergelijke ma chine financieel onaantrekkelijk. Een volgende mogelijkheid betreft de aanschaf van een machine die zowel kan vegen als kolkenzui gen. Daarmee zou het uitbesteden van bedoelde werkzaamheden aan derden achterwege kunnen blijven. Uit een ingesteld onder zoek blijkt dat de aanschaf van deze machine pas is overweging kan worden genomen indien het aantal veegbeurten tot 9 per jaar worden uitgebreid. Dit betekent dan wel een aanzienlijke verho ging per jaar van de uitgaven van het straatvegen ten opzichte van de huidige situatie. Naast deze hogere kosten van het veegwerk op zichzelf dient dan voorts nog rekening te worden gehouden met een aanzienlijk bedrag aan meerdere salariskosten, die ontstaan door het onrendabele bestanddeel aan personeelskosten. Gelet op de financiële positie van de gemeente op dit moment meent het kollege dat deze uitgaven ten x>pzichte van andere gewenste in vesteringen niet verantwoord zijn. Zij stelt dan ook dat afgezien moet worden van de aanschaf van een veegmachine en voegt eraan toe dat zal worden toegezien dat sneller als voorheen na afloop van evenementen achtergebleven afval wordt opgeruimd. De kommissie wordt in deze gevraagd advies uit te brengen. - Vervanging Bedford vrachtwagen; De thans in gebruik zijnde vrachtwagen (merk Bedford) is dringend aan vervanging toe, In de begroting 1 981 is de aanschaf van een nieuwe vrachtwagen opgenomen. Uit een drietal prijsopgaven is om een aantal redenen gebleken dat de voorkeur uitgaat naar een vrachtwagen van het merk Daf, temeer daar de beide vuilnisauto's ook reeds van dit merk zijn, zodat een zekere standarisatie van het gemeentelijk wagenpark daarmee kan worden bereikt. De auto dient voorzien te worden van een kipperbak en een kraan. Bezien kan worden in hoeverre Daf bereid is de opbouw van de kipperbak uit te besteden aan Elenbaas in Poortvliet. Ook in deze verneemt het kollege gaarne het standpunt van de kommissie. - Reactie van het gemeentebestuur op het ontwerp-afvalstoffenplan Zeeland; Ingevolge de Afvalstoffenwet dienen de provinciebesturen plannen op te stellen voor het gehele vuilverwijderingsproces (van inzame ling tot uiteindelijke verwerking) van huishoudelijke afvalstoffen, grof huisvuil, bedrijfsafval en bouw- en sloopafval. In het ont werpplan voor Zeeland heeft het provinciaal bestuur vastgelegd dat Tholen een samenwerkingsgebied in deze gaat vormen met Noord-Zeeland in de vorm van een gemeenschappelijke regeling. Een regeling tussen de gemeenten Tholen en St. Philipsland en de Schouwse gemeenten. Het gemeentebestuur van Tholen heeft tegen een dergelijke opzet bezwaar gemaakt. Het kollege stelt dat de Afvalstoffenwet er vanuit gaat dat de vuilverwerking geregio naliseerd wordt, doch dat dit geen doel op zichzelf mag en kan zijn. Om tot een doelmatige werkwijze te komen zal regionalisering door de vorming van samenwerkingsgebieden van tamelijk grote om vang in het algemeen de aangewezen weg zijn. Nu echter uit recente prognoses is gebleken dat zowel Schouwen-Duiveland als Tholen tot ver na 1 986 (zgn. tweede planperiode) op de eigen stortplaats kunnen blijven storten, meent het kollege dat geen enkel doelmatigheidsbelang is gediend met de vorming van een samenwerkingsgebied met Noord-Zeeland op dit moment. Tijdens het vooroverleg is door het Thoolse kollege een wijziging van het ontwerpplan bepleit in die zin dat gedurende de eerste planperiode een afzonderlijk samenwerkingsgebied Tholen (met eventueel Sint-Philipsland) zal worden verwezenlijkt. Bij het begin van de tweede planperiode kan worden bezien in hoeverre tot de vorming van nieuwe samenwerkingsgebieden dient te worden overgegaan. Eerst tegen het einde van de tweede planperiode zal de Thoolse stortplaats vol zijn. Het kollege geeft op de eerste plaats voorkeur voor het vormen van een samenwerkingsgebied met De Bevelan- den en vervolgens met westelijk Noord-Brabant. Reeds nu bestaan er vele bestuurlijke banden met deze regio's, terwijl met Noord- Zeeland geen enkele bestuurlijke band aanwezig is. Van de kommissie wordt een visie op deze zaak verwacht. In verband met Koninginnedag wordt er vandaag geen huisvuil opge haald in de kernen Sint-Annaland en Scherpenisse (ten oosten van de Kerkstraat). Deze kernen worden meegenomen met de huisvuilroute van vrijdag 1 mei. Ook op de Bevrijdingsdag van 5 mei wordt er geen huisvuil opgehaald. Het betreft dan de kernen Stavenisse en Tholen (Dalempolder). Deze kernen worden meegenomen met de huisvuilroute van maandag 4 mei. De containers zullen op woensdag 6 mei worden geledigd. Zowel op donderdag 30 april alswel op dinsdag 5 mei is de gemeen telijke stortplaats "Tuttelhoek" gesloten. Op dinsdag, 26 mei 1981, de dag van de Tweede Kamer verkiezing, zijn de volgende stembureaus geopend van 8 u 's morgens tot 7 u. 's avonds. Tholen: Gasthuiskapel, Kerkstraat 1 5 Bejaardentehuis Ten Anker, Ten Ankerweg 32 Handenarbeidlokaal Mavoschool, Molenvlietsedijk 1 Gebouw Chr. Kleuterschool "De Merel", Oudelandsepoort 1 Poortvliet: Dorpshuis "'t Ouwe Raed'uus", Langestr. 1 6 Scherpenisse: Dorpshuis "Hollandhuis", Laban Deurloostr. 28 St-Maartensdijk: Bejaardentehuis Sint" Sint- Maartenshof", Bloemenlaan 2 Verenigingsgebouw "Calvijn", Markt 12 Voormalige Kleuterschool, Radda Barnenstr.9 Stavenisse: Dorpshuis, Poststr. 1 3 Sint-Annaland: Dorpshuis, Kloosterstr. 1 3 Bejaardentehuis "De Schutse" F.M. Boogaardweg 10 Oud-Vossemeen Dorpshuis "De Vossenkuil", Raadhuisstr.7 wijkgebouw v/h Groene Kruis, Raadhuisstr. 1 De vetgedrukte stembureaus zijn voorzien van een speciale in gang voor invalidenwagens. Invaliden die persoonlijk hun stemrecht willen uitoefenen en worden opgeroepen voor een ander bureau, doen er verstandig aan om tijdig, d.w.z. vóór of op 1 2 mei, schriftelijk te vragen elders te stemmen. Zij krijgen dan de bevoegdheid om op elk willekeurig stembureau, waar ook in Nederland, aan de stemming deel te nemen. Aanvraag formulieren zijn op het gemeentehuis en op alle PTT-kantoren, buiten St-Maartensdijk, verkrijgbaar. Na 1 2 mei wordt de aan vraagprocedure moeilijker. Men moet zich dan persoonlijk op het gemeentehuis in St-Maartensdijk aanmelden, uiterlijk op 21 mei 1981. Daarnaast is er natuurlijk voor iedereen gelegenheid om bij volmacht te stemmen. Wil men iemand machtigen die voor een ander bureau wordt opgeroepen, dan moet een en ander wel schriftelijk vóór of op 12 mei worden gevraagd, ook deze for mulieren zijn op het gemeentehuis en de PTT-kantoren ver krijgbaar. Tot op de dag van de stemming kan men nog iemand machti gen die voor hetzelfde bureau is opgeroepen. Daarvoor behoeft alleen een rubriek op de oproepkaart ingevuld te worden en ondertekend door de volmachtgever en de gemachtigde. AANBESTEDING Namens het gemeentebestuur van de gemeente Tholen zal op dinsdag 9 juni 1981 om 12.00 uur in het gemeentehuis van Tholen, 1 -5 te Sint-Maartensdijk openbaar worden aanbesteed, overeenkomstig het uniform aanbestedingsreglement: Het werk omschreven in bestek nr. 81/12 voor het maken van een rioolpersleiding, een pompput en bijkomende werken ten behoeve van de afvalwaterleiding van de camping "Stavenis se" naar de rioolwaterzuivering in Stavenisse. Het werk bestaat in hoofdzaak uit: het maken van circa 2665 m' rioolpersleiding, diameter 90 mm; - het plaatsen van een door derden te leveren prefab-pomp put. De termijn van uitvoering bedraagt 25 werkbare dagen. De prijs van het bestek met toebehoren is 80,— inclusief 18% B T W. De bestekken zijn verkrijgbaar door storting of overschrijving van 80,— op postgironummer 9296 ten name van Ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk met vermelding: bestek 81/12, persleiding Stavenisse. De inschrijvingsbiljetten moeten op dinsdag 9 juni 1 981 voor 14.00 uur zijn gedeponeerd in de daartoe bestemde bus op het gemeentehuis. De aanwijzing geschiedt op 1 9 mei 1 981 om 1 2.00 uur in de kantine van camping "Stavenisse", Scheldseweg 2 te Stave nisse. Indien een nota van wijzigingen en aanvullingen na de aanwij zing noodzakelijk is, zal deze aan de houders van een bestek worden toegestuurd. Inlichtingen worden na telefonische af spraak tot de dag van aanwijzing door de afdeling Gemeente lijke Ontwikkeling verstrekt, telefoon 01 666-2955. Herhaalde oproep Ter gemeente-sekretarie kan op de afdeling sociale zaken en welzijn worden geplaatst een aankomend in de rang van typist(e). Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Diploma mavo of havo en typediploma gewenst. Zij die bin nenkort hun diploma behalen worden verzocht te solliciteren. Salaris afhankelijk van leeftijd. Reeds ingezonden sollicitaties blijven gehandhaafd. Aanstelling zal voorlopig geschieden voor drie maanden op arbeidsovereenkomst. Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. De volle Hervormde kerk van Stavenisse met ook heel wat jongere luisteraars, met bezoekers uit de gehele regio, was het bewijs, dat op Tholen en Sint Phi lipsland gewaardeerd predikant afscheid nam. Dat bleek trouwens ook uit de toespraken, waarbij vooral het jeugd- en evangelisatiewerk op de campings van ds. Gorissen werd onderstreept, maar daar naast ook het Ring-, Classicaal- en Pro vinciaal kerkewerk. Die toespraken gingen aan de prediking vooraf nadat de dienst was begonnen met het zingen van ps. 112: 3, zegenbede en geloofsbelijdenis. Vervolgens richtte ds. Gorissen zich eerst tot de burgerlijke vertegenwoordiging, waarvan wethou der C.J. Moerland aanwezig was. Door ziekenbezoek van een familielid was burgemeester E. Baerends verhinderd. De dominee verzekerde dat er met de burgemeester goed contact was, waarbij het niet alleen maar ging over het Ko ninkrijk der Nederlanden, maar ook over het Koninkrijk van God. Hij dankte de burgemeester voor zijn vriendschap en steun, evenals wethou der Moerland, de andere leden van het college voor het goede overleg en hoopte dat er zegen zou mogen rusten op het bestuurlijk werk voor het zo mooie ei land Tholen. Erkentelijk was hij voor de aanwezige Ds. Renkema, scriba van de Provinciale kerkelijke colleges, die hij eveneens Gods zegen toewenste in zijn vaak zo moeilijke functie. Veel contact was er met de scriba van de Classis, ou derling W. Goedegebuure, zo vervolgde ds. Gorissen en ik kan tegenover hem wel een duplicaat maken van wat ik tegen ds. Renkema heb gezegd. Ook de andere aanwezige bestuurders van de classis wenste hij Gods zegen toe en verzekerde de gemeente dat dit be- stuurswerk ook geen kleinigheid is, waarbij geen besluiten worden genomen als machthebbers, maar als dienstk nechten van de Heere. Moge Zijn Woord een licht op uw pad blijven. Tot dé aanwezige en niet aanwezige ring- collega's (wel waren er ds. Geuze, ger en van der Heide) zei de scheidende predi kant dat er als het ware een broeder schap was ontstaan. Hij kon zich moei lijk voorstellen, dat ds. Geuze naast zijn al te grote gemeente nu ook nog het consulentschap voor Stavenisse op zich gaat nemen en hoopte dat hij daartoe kracht zou ontvangen en hoopte even eens dat het niet van lange duur zou moeten zijn. Het was een goede tijd om zo samen op te trekken. Wees sterk in de Heere. Dank was er eveneens voor de aanwezigheid van kerkeraadsleden en kerkvoogden uit de ring, voor de leden van de Commissie van opzicht, die hij het licht van de Heilige Geest en de wijsheid van Salomo alsmede de liefde van de Heere tebad. Verder ds. Ten Cate en mevr. Hanssens van de Regionale zending, de leden van de evangelisatie- groep, waaronder dan wel eens verschil van opvatting kon zijn, maar voor wie wel het collectief gold om jonge mensen die onder ons vertoeven als toeristen ook vaij God te laten horen. Daarom ook was hij de leden van de evangelisatie commissie dankbaar voor hun aanwe zigheid op deze afscheidsdienst, evenals het hoofd van de lagere school ter plaatse, de heer C.G. van de Hoek. Hij verzocht zijn dank ook over te willen brengen aan het overig personeel, die hem steeds zo welwillend tegemoet kwamen bij het werk dat hij op school had te doen. Hij noemde voorts de af vaardiging van de Geref. bond te Goes eni'Middelburg, waar ds. Gorissen men tor was. Kerkeraad en kerkvoogdij ter plaatse verzekerde hij, dat hij met dankbaarheid de goede samenwerking zal blijven herinneren. De gemeente dankte ds. Gorissen vooral voor de lief de waarmee hij en zijn gezin was om ringd in de Stavenisse jaren, maar be nadrukte tevens dat het verkondigde woord Zijn Woord was. Dat Woord dan moge u allen zegeenen. Blijf komen waar dat Woord verkondigd wordt. Ik draag de gemeente aan Hem op en moge het uw God zijn tot in eeuwigheid, zo besloot de scheidende predikant zijn toespraak. Wethouder C.J. Moerland dankte na mens de burgerlijke gemeente en al zijn de contacten met predikanten dan niet zo veelvuldig, die er waren, bleken goed te,zijn. Bekend is voorts, hoe u zich niet beperkte tot alleen maar werk in Stave nisse, maar ook veel kerkelijk werk daarbuiten hebt gedaan. Met name heeft het gemeentebestuur het evangeli satiewerk onder de toeristen op prijs ge steld. Het jongerenwerk was u op het hart gebonden en dat lag u ook. Ik hoop. zo vervolgde wethouder Moerland, dat u ook in Voorthuizen tot zegen van ve len mag arbeiden, zoals dat velen ook op Tholen met dankbaarheid zullen herin neren. De aanwezigheid van zovelen bij deze afscheidsdienst is een blijk van er kenning voor al het werk op Tholen. Gods zegen toegewenst voor u en uw gezin, aldus wethouder Moerland. Na mens het Provinciaal kerkbestuur ver- Ds. C. Hegeman, Oud-predikant van de Gereformeerde gemeente Tholen, is dinsdag tijdens de rouwdienst voor Ds. M.A. Mieras in Krimpen a.d. IJssel on wel geworden en overleden. Hij was 66 jaar. Ds. Hegeman was aanvankelijk Hervormd Godsdienstonderwijzer. Na zijn studie aan de theologische school van de Gereformeerde Gemeen in Rot terdam, werd hij in 1948 predikant in de Verenigde Staten van Amerika. Daar bleef hij met een korte onderbreking tot 1970. Vanuit de V.S. kwam Ds. Hege man in Tholen, Veenendaal en sinds 1978 in Ermelo. Ds. Hegeman was een van de predikanten bij de begrafenis van ds. Mieras, die door meer dan driedui zend mensen uit alle delen van het land werd bijgewoond. In de kerk te Krimpen a.d. IJssel sprak ds. M. Pronk uit Dor drecht en ds. J. van der Poel uit Ede. Aan het graf voerden ds. E. Du Marchie van Voorthuysen uit Leersum en ds. H.G. Abma namens de S.G.P. het woord. zekerde ds. Renkema, dat er met ds. Gorissen goede banden zijn ontstaan. Soms deed zich erg moeilijk werk voor. Dank voor de kwantiteit en de kwaliteit die u daarin gestoken hebt. U deed dat in diep geloofsvertrouwen. De Heere zij met'u allen, aldus ds. Renkema. Namens de classis sprak ouderling W. Goedegebuure (Scriba). De aanwezig heid van het breed moderamen duidt op waardering voor uw werk in de Classis. U kon scherp concluderen en u had een levendige inbreng. Het was niet allemaal goed, want soms leek u in gezelschap van Petrus te zijn, maar daarna kon u toch ook weer relativeren. Aan uw liefde voor het werk in dienst van de Heere behoefde in elk geval nooit te worden getwijfeld, ook niet aan uw liefde voor de gemeente. U bezat ook de humor die ernstig werk mogelijk maakte, De con sulent van Hervormd Stavenisse, de. M.D. Geuze dankte de scheidende col lega voor zijn werk als Praeses van de Ring. Daarom zien we uw heengaan toch ook als een verlies in onze Ring, een verlies ook voor de jongeren. We hopen dat u ook in Voorthuizen weer veel jon geren zult ontmoeten, die naar Gods woord vragen, zei ds. Geuze die vervol gen^ een beroep op de gemeente deed herrftn zijn werk als consulent te willen bijstaan, Verder werd nog het woord gevoerd door een afgevaardigde van de Geref. Bond te Goes, die eveneens dankte voor de fijne samenwerking en verzekerde dat ds. Gorissen hen steeds had voorge houden: houdt de kerk in het oog. Tenslotte was ouderling W. van Prooijen woordvoerder namens kerkeraad, kerk voogdij en gemeente. Hij erkende dat het voor de gemeente niet altijd gemak kelijk was hun predikant af te staan voor kerkelijk werk daarbuiten, maar nodig is dat wel. Er was een groot hart voor de lijdende mensheid. Graag wilde ouder ling van Prooyen het gehele gezin in zijn dankwoord betrekken en wenste allen Gods zegen toe in de nieuwe gemeente, waarna hij de aanwezigen verzocht het gezin Gorissen staande te willen toezin gen ps. 90 met een iets gewijzigde tekst. Na nog een kort weerwoord tot alle sprekers werd door ds. Gorissen ps. 85 gelezen en Joh. 20:19-23. Als tekst was vers 19b gekozen: vrede zij u lieden. Ik heb niet naar een afscheidstekst behoe ven te zoeken, zo begon ds. Gorissen de verkondiging, want het kerkelijk jaar gaf het goede woord al aan. Hij wees er op, dat er nogal wat verschil zit in het woord vrees en vrede. De discipelen waren na de opstanding van de Heiland, waarin ze nog niet geloofden, bevreesd en sloten de deur. Er wordeh door de Chr. kerk dubbele kerkmuren opgetrokken uit vrees dat de wereld hen zal inpalmen. Afzondering, dat deed ook Adam en Eva na de zondeval. Zich willen verber gen, maar God riep hen tevoorschijn, zoals ook na de 2e schepping (de op standing) het geval was. Toen zei de Heere: Sjaloom, Vrede zij u lieden. In de Vrede van God is er ook de overwin ning. Nu ik hier wegga, wil ik die woor den van de Heere bij u achterlaten: Vrede zij u lieden. Watje daar allemaal voor kunt en moet doen: niets, geloof alleen, dan is er de vrede in Chistus, zo besloot ds. Gorissen de prediking op de afscheidsdienst. In aansluiting daarop werd ps. 119:83 gezongen en na de zegen vier verzen uit de avondzang. Vrijwel iedereen van de aanwezigen nam daar na nog persoonlijk afscheid van het ge zin Gorissen, want de genegenheid kwam van tweekanten. Ds. M.A. Mieras, oud-consulent van de Oud Gereformeerde gemeente in Sint- Philipsland, is zaterdag op 65-jarige leeftijd in zijn woonplaats Krimpen aan de IJssel overleden. Hij was van 1961 tot 1967 Tweede Kamerlid en verder ook enkele jaren hoofdbestuurslid van de S.G.P. De op 27 juni 1915 in Axel gebo ren Ds. Mieras ging in november 1938 preken als lerend ouderling in Terneu- zen, waar hij in 1942 tot predikant werd bevestigd. Na Ds. Boone en Ds. Blaak was hij de derde predikant in de Oud Geref. Gem. In de oorlogsjaren ging hij naar Krimpen aan de IJssel. In 1948 ging dit kerkverband samen met het Oud Geref. Verband van Ds. Joh. v.d. Poel (voorheen Ds. van 't Hoog). Het werd toen de Oud Geref. Gem. in Ned. Uit 't vorige verband, waartoe ook Ds. D. van Leeuwen behoorde, was Ds. Mieras de laatste predikant, zodat hij Krimpen wel eens de enig overgebleven Booneaanse gemeente noemde. Ds. Mieras was van 1952 tijdens de vacature consulent van de Oud Geref. Gem. St. Philipsland. Van 1953 tot en met 1956 heeft hij veel voor deze gemeente gedaan. Op biddag ging hij voor het laatst voor in St. Phi lipsland. Dinsdag reed er een bus met inwoners uit St. Philipsland naar Krim pen aan de IJssel om de begrafenis bij te wonen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5