(cy- BOUMAN POTTER Opening "Meulvliet" met onthulling beeldje van Thools kunstenaar Eigen veegmachine biedt onvoldoende mogelijkheden. Op de been voor het Rode Kruis, een glas ranja en een grote koek Vierde Rode Kruisloop Tholen trok nog 900 deelnemers Gedenkdagen Snellere verbinding naar Bergen op Zoom? Uien 1,18! Prinses Juliana gefeliciteerd met haar 72ste verjaardag Zeeuwse landdag ouderen. broekSE^ Gerichte verkeerscontrole 24 Thoolse meisjes naar Zwitserland 37e Jaargang no. 25 Donderdag 30 april 1981 Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Geen StatUSSymboolDe burge meester benadrukte vervolgens dat het nooit de bedoeling was er een status symbool van te maken, niet zo maar een lege-, wel een mooie bolster. Een ont moetingscentrum, waarop het gemeen tebestuur toch wat trots is. Temeer, nu werd bewezen, dat men zo'n gebouw waard is. Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden XL±i Nieuwe vrachtwagen. Ontwerp-afvalstofïenplan Zeeland. Gekleurd lint. Jong en oud. Groepsprijs Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 14,50 per halfjaar, per jaar 28,00, per post 35,50 per jaar, losse nummers 0,75. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,50 contant inclusief btw. Op rekening 7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. In deze weken liggen de gedenkdagen dicht op elkaar. Vandaag Koninginne dag, bestendigd op 30 april, ook al viert de nieuwe Koningin al op het eind van de eerste maand van het jaar haar ge boortedag. Het volk kan er echter vree mee hebben, dat het de laatste aprildag bleef, want dat is men toch al zoveel jaren gewend. Toch is dat een teken, dat de mensen ook de gedenkdagen naar eigen goeddunken kunnen schikken of indelen. Daar hoeft geen punt van te worden gemaakt. Wel is ons al jaren voorgehouden, die gedenkdagen niet te vergeten. Daartoe was er na de oorlog onder sommigen wel een tendens. Vooral die vierde en vijfde mei konden best worden vergeten. Het leek hen overbodig daaraan te worden herinnerd. Veel meer dan ellende kon immers die herinnering niet zijfi. Zo bleef de mei herdenking vaak een omstreden zaak. Na een aanvankelijke jaarlijkse herden king probeerden we het dan maar om de vijf jaar. Dan hoefde in elk geval niet jaarlijks bij al die vaak beroemde herin neringen te worden stilgestaan. Tot vo rig jaar bij de 35ste bevrijdingsdag de geest over menig Nederlander weer vaardig werd en zonodig weer moest worden teruggedraaid, wat daarvoor toch maar moeizaam ging. Al is doden- en bevrijdingsherdenking volop een jaarlijks gebeuren waard, als daar een maal van is afgestapt, is het uiterst moeilijk dat toch weer in te voeren. Vandaar voor deze komende vijfde mei een halfslachtig Nederland. De een zal werken, de ander weet die vrije dag niet door te brengen waarvoor ze wordt ge geven. Het blijft goed om in elk geval niet te vergeten, hoevelen er hun leven moesten geven, eer het 5 mei 1945 werd. Het is evengoed op de 5e mei te herdenken wat de aanleiding was tot vijf jaar van leed en ellende. Lessen der geschiedenis dient men ter harte te nemen en niet te vergeten, want de ervaring kan ons pantseren tegen mogelijke soortgelijke gebeurtenissen in de toekomst. Leren, dat we nooit meer zo argeloos mogen zijn dan in de meidagen van 1940 en daarvoor. Leren, dat er rekening mee gehouden moet worden, dat een even tuele vijand zich niet zal ontzien., het oorlogsrecht met voeten te treden om op die manier tot een sneller succes te ko men. Vooral die meidagen van 1940 leerden immers, hoe gemakkelijk het oorlogsrecht door een dictatuur kan worden vertrapt. Toen immers op 10 mei 1940 kort na half vier 's morgens de eerste berichten binnenkwamen over grensoverschrij dingen bij Kerkrade en Vaals en om 4.00 uur de eerste Duitse vliegtuigen al cir kelden boven Den Haag, wist Neder land officieel nog van niets. Nauwelijks waren de eerste schoten aan de grens gevallen, of de Duitsers bombardeerden de Alexanderkazerne in Den Haag. On danks de Duitse belofte onze neutraliteit te zullen handhaven, was er de oorlog zonder verdere verklaring of een ulti matum. Ons land was op een gemene manier overrompeld. Ook dat moet na meer dan 35 jaar nfet worden vergeten. De gemeentebesturen van Tholen en Halsteren voeren overleg om voor fiet sers en personenauto's een snellere ver binding te krijgen naar Bergen op Zoom. Door een aftakking van de Tho- lenseweg naar het Bergse industrieter rein Theodorushaven zou een groot deel van het Thoolse verkeer de drukke Hal- sterseweg kunnen mijden. Daar komt nog bij, dat na de reconstructie van de Halsterse-/Steenbergseweg bij Voge lenzang de Tholenseweg ondergeschikt wordt gemaakt aan de verbinding Berg en op Zoom/Steenbergen. Beide ge meentebesturen hebben ook bespre kingen gevoerd over de aansluiting van de Zoomweg, die de Halsterseweg ook zou ontlasten. Deze laatste verbinding is echter veel verder van verwezenlijking verwijderd dan de eerste. Volgens burgemeester E. Baerends, die zijn Halsterse collega H.J. Hendriksen ontmoette bij de opening van de olie handel Verbo, hebben Halsteren en Tholen gezien de wegverbindingen veel met elkaar te maken. "Onze besprekin gen om te zoeken naar de beste ontslui tingen zijn een goed voorbeeld van sa menwerking", aldus dhr. Baerends. De uien zijn inmiddels gestegen tot de recordprijs van 104,90 tot 118,10 per 100 kg voor maat 40 opwaarts, klasse 2 NL. Dinsdag 28 april 1981 werd via de veiling Sint-Annaland 23 ton verkocht. N>«r De opening van Meulvliet gebeurde vrij dagmiddag officieel door de onthulling van een beeld in de foyer door burge meester Baerends. Rechts de maker van het kunstwerk, Gerrit van Engelenhoven, grondlegger van het Z.I.K.V. in Tholen, dat in Meulvliet een fantastische ruimte kreeg. Vandaag toch weer oranjefeest, al is, het dan niet meer koningin, maan prinses Juliana. De 30ste april bleef voor wat de nationale feestdag betreft, ook al is het dan zonder het traditio nele défilé voor het paleis Soestdijk. In de prinses ook alle familieleden gefeli citeerd met de ook voor heel wat Ne- derlanders nog blijde dag. Een plaatje nog uit de periode als re gerend vorstin, maar waarvan toch al kon worden gezegd: de boot is aan. Op zaterdag 9 mei wordt in de veiling hallen in Goes de tweede Zeeuwse landdag gehouden van de Alg.Ned. Bond voor ouderen. Naast de Alg.bondsvoorzitter zal het woord wor den gevoerd door de commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. Boertien of diens plaatsvervanger en burgemeester Huber van Goes zal als gastheer funge ren. Na het officiële gedeelte is er een ontspanningsprogramma. Elk lid van de bond kan de landdag bijwonen. Zeker is dat er een bestuursafvaardiging uit Tholen van de partij zal zijn. rtÉüOB WON ING IN RICHTING"! Advertentie IM Met de onthulling van een beeldje in de foyer van "Meulvliet" werd vrijdagmiddag 24 april door burgemeester E. Baerends de openingshandeling verricht van het sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet". Een kunstwerk van eigen bodem, want schepper was de Thoolse kunstenaar Gerrit van Engelenhoven. Toen het doek omhoog ging, zag men een "junior" met sportschoenen om daarmee het onderdeel sport van dit centrum uit te beelden, maar ook met schooltas als het educatief en vormend element, tenslotte met een konijn in de arm om daarmee de hobby- en vrijetijdsbesteding, die eveneens in het complex tot de mogelijkheden behoren, te symboliseren. Eer het doek omhoog ging had burge meester Baerends er aan herinnerd, hoe hij bij het slaan van de eerste paal, nu 14 maanden geleden, een beroep had ge daan op de bevolking zich klaar te ma ken tot het gebruik van het complex. Te zorgen dus dat de burgerij zo'n kostbaar gebouw waard is. Toen echter had de heer Baerends nog niet durven denken dat op zo brede basis door de bevolking zou worden ingespeeld. Ver voor de opening werd het gebouw immers al volledig benut. Tientallen verenigingen en instellingen maken er gebruik van en vele nieuwe verenigingen of gevormde groepjes hebben de weg al naar "Meul vliet" weten te vinden. Naast vereni- gingssport heeft ook de recreatiesport een duidelijke plaats ingenomen. Vor ming, scholing, kreativiteitswerk, be- jaardenwerk, jeugdwerk, zang en mu ziek, volks- en familiefeestjes, school en gymnastiek, ze maken er alle dankbaar gebruik van. Daarom v».rd het een echt centrum, waarin het hart van het aktivi- teitsleven klopt. i\ Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL, 01670-63385 Adn C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM Donderdag 7 mei mag de commissie Openbare Werken ook nog haar zienswijze geven over aanschaf van een eigen veegmachine. B en W zijn na studie tot de conclusie gekomen, dat apparatuur beneden de 50 mille pm onvoldoende mogelijkheden biedt en dat combinatie met een kolkenzuiger meer kost dan de uitbesteding zoals tot dusver. Wel wil het college sneller dan tot dusver na afloop van evenementen de afval laten opruimen. Op 2 februari van dit jaar heeft de com missie zich ook al uitgebreid gebogen over de eventuele aanschaf van een veegmachine om het schoonhouden van de straten meer in eigen hand te houden. Dan zou ook na evenementen een be paald gedeelte van dorp of stad sneller een beurt kunnen krijgen dan te moeten wachten op de periodiek rondgaande veegmachine. Het college voelde er toen al meer voor het grote werk maar blij vend uit te besteden, maar door opkoop van een kleinere veegmachine van zo'n 30.000,— toch ook tussentijds te kun nen ingrijpen. Het college kwam echter inmiddels tot de ontdekking dat het wel minstens 50.000,— moet gaan kosten, wil de machine inzetbaar zijn op straten en pleinen. Aankoop van kolkenzuiger en veegmachine is helemaal onaantrek kelijk. Dan moet het aantal veegbeurten tot minstens 9 keer per jaar worden uit gebreid en voor de machines zijn ook me.sen nodig, zodat het een duur zaakje gaat worden. Officieel vermelden B en W dat de huidige budgettaire positie van de gemeente zo'n uitgave ten opzichte van andere gewenste investeringen niet verantwoord is. Het college wil dus van de veegmachine afzien, maar vraagt nog wel hoe de commissie er over denkt. Op de gemeentebegroting 1981 was de aanschaf van een nieuwe vrachtwagen al opgenomen. De tot dusver in gebruik zijnde Bedford vrachtwagen is toe aan vervanging. Bij de dealers van Daf, Mercedes en Ford is de prijsopgaaf ge vraagd. De Daf zit hierbij in de mid denmoot, maar daaraan geeft het colle ge de voorkeur, al wil men dan vragen of Daf bereid is de opbouw van de kipper- bak uit te besteden aan carrosseriebe- drijf Elenbaas te Poortvliet. Of men de oude Bedford zal inruilen dan wel bij inschrijving verkopen is nog onzeker. Bij de groep Tholen van de Rijkspolitie bestaat het voornemen de vorig jaar be gonnen controle in het kader van gericht verkeerstoezicht, te vervolgen. Mis schien wat minder frequent dan voor heen, maar het bleek toch goed om de weggebruikers steeds met de neus op de feiten te drukken. Blijkbaar is dat voor automobilisten nodig. Vorig jaar was er vrijwel wekelijks en soms zelfs twee keer per week controle. Dinsdag zijn op de Thoolse brug door vier mensen van de verkeersgroep en drie Thoolse politiemannen, veertig bromfietsen gecontroleerd. Zestien bes tuurders kregen een bekeuring omdat hun motor was opgevoerd, teveel lawaai maakte of om andere overtredingen. Jong en oud waren zaterdag op de been voor de vierde Rode Kruisloop. Zelfs kleuters kwamen in beweging, vergezeld van hun moeder en/of vader, zoals hier op de 1 km in het fraaie Thoolse Bosje. Ongemerkt liepen ook deze kleintjes voor de nieuwe verbindingsapparatuur van de Rode Kruiscolonne. Ze hadden meer oog voor het glas ranja met de grote koek, die in de tent voor het pand van de fam. P. Deurloo op de Markt gereed lagen. Bovendien ontvingen de lopers nog een sticker, een portemonnee en een vaantje ter herinnering aan de vierde Rode Kruisloop Tholen. De commissie mag 7 mei haar standpunt bepalen. Volgens de afvalstoffenwet moeten de provincie-besturen plannen maken voor een totaal verwijderingsproces van huishoudelijk en grof vuil, evenals voor bedrijfsafval en restanten van bouw en sloop. De provincie voerde daartoe ook overleg met b en w van Tholen. Het ge meentelijk college maakte hierbij be zwaar tegen het voornemen om een sa menwerkingsgebied Noord-Zeeland te vormen. Dat betekent een regeling tus sen Tholen, Sint-Philipsland en Schou- wen-Duiveland. Tholen kan tot na 1986 op de eigen stortplaats (tuttelhoekje) te recht, terwijl Sint Philipsland voor die tijd al zal moeten uitwijken naar een andere stortplaats. B en w willen voor de eerste planperiode, die tot 1986 zal lo pen een afzonderlijk samenwerkingsge bied Tholen met eventueel Sint Philips land. Daarna kan worden bezien of een breder samenwerkingsgebied gewenst is. In dat geval gaat thans de voorkeur van het college bovendien uit naar een samenwerking met de Bevelanden of met West Brabant. Het gaat het college vooral om een doelmatig functioneren. Het ontwerpplan ligt al ter visie en men kan nog een kleine maand bezwaren in dienen. B en w zouden daarvan in bovenstaande zin gebruik willen maken en vragen of de commissie openbare werken er ook zo over denkt. Gedenkdagen 0 Vandaag Koninginnedag 0 Meulvliet voorzag al in behoefte 0 Open dag bijna geheel op rolletjes 0 900 lopers op de been voor Rode Kruis Duizenden dam bezichtigen Philips- Twee Verbo burgemeesters openden Eerste paal Chr. School St. Phi lipsland 0 Inspectrice: integratie niet force ren Eigen veegmachine onverantwoord financieel Ds. Gorissen Stavenisse nam afscheid in R.P.F.: evangeliebelijders 0 Trekker-trek op Thoolse Dagen Thoolse dammers pioen Zeeuws kam- Thoolse dammers Zeeuws kam pioen 0 VRIJHEID IS DE ONBEPERK TE MOGELIJKHEID VOOR EEN MENS TE ZIJN EN TE DOEN WAT HEM HET BEST MOGELIJKE LIJKT. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Ruim 2000 gulden voor verbindingsapparatuur Rode Kruiscolonne De Thoolse Rode Kruiscolonne kan dankzij de deelname van 900 trimmers en atleten aan de vierde Rode Kruisloop Tholen rekenen op zo'n tweeduizend gulden voor de aankoop van nieuwe verbindingsapparatuur. Ondanks de concurrentie van de 'open dag' van Meulvliet werd dit sportieve evenement daarmee toch nog een succes. Het aantal kijkers had er bij de laatste nummers wel onder te lijden, maar bij de start van de kleinere afstanden was het nog bijzonder druk. De Oosterscheldeschool uit Scherpenisse won voor de tweede keer de Eendrachtbode-wisseltrofee omdat bijna honderd procent van de leerlingen aan de Rode Kruisloop deelname? De C.N.S. de Regenboog uit Tholen, die eerder al twee keer als beste groep uit de bu. kwam, zal volgend jaar de Oosterscheldeschool flink partij geven om definitief eigenaar van de fel begeerde E.B.-prijs te kunnen worden. Rien Jeroense was een klasse apart op de 15 km., tenvijl Ko v.d. Griek de 10 km op zijn naam schreef. De 6 km was voor Rien v.d. Jagt, zodat de Thoolse atleten uitstekend naar voren kwamen bij deze vierde Rode Kruisloop. Toen burgemeester Baerends om twee uur het startschot loste voor de 298 lo pers op de 1 km, bood de Markt in Tholen een sfeervolle aanblik. Gelukkig was het droog geworden na de regen van 's morgens en tijdens de 6 km brak de zon zelfs door het wolkendek. Tegen het einde van de 15 km vielen er nog een paar druppels, maar dat deerde de atle ten niet. 't Was prima weer om te lopen. En dat allemaal voor de Rode Kruisco lonne, die het cadeau van de voorgaan de loop had meegebracht: de hartreani- matiepop. Een aantal helpers gaf ver schillende keren een demonstratie. Langs het parcours waren Rode Kruis- helpers aanwezig om eventueel voor een pleister te kunnen zorgen. Gerrit Oost- dijk verzaakte ook zijn plicht als muzi kant niet, want toen Concordia moest optreden, blies hij in z'n Rode Kruisu- niform volop z'n partij mee. Dirigent Piet Steijns, oud recordhouder hink- stap-sprong van de Bergse atletiekvere niging Spado, wilde deze Rode Kruis loop weer graag met muziek opluisteren met zijn harmonie, drumband en majo- rettenpeloton. Voorzitter H. Nelisse kreeg nog een aandenken van het Rode Kruis. Veertien meisjes van W.I.K. uit Sint- Annaland en tien van Spido uit Oud- Vossemeer doen volgend jaar in het Zwitserse Zürich mee aan de Gymnas- trada, het internationale gymfestival dat om de vier jaar wordt gehouden De deelneemsters moeten minstens in 1968 of later geboren zijn om van 12 tot 17 juli 1982 aan dit evenement te kunnen mee doen. De Nederlandse afvaardiging zal - in aangepaste vorm - de oefening uit voeren, die vorig jaar bij de Olympische Spelen voor Gehandicapten in Arnhem werd gepresenteerd. Na een eerste be spreking op 30 januari volgen er vier centrale trainingen. Dhr. en mevr. Smulders en dhr. M. Rijnberg nemen de training en begeleiding van de Thoolse- groep voor hun rekening. Via een spaarsysteem wordt de vijfhonderd gul den voor reis- en verblijfskosten bijeen vergaard. Tijdens de open dag in de Thoolse sporthal trad de Gymnastrada- groep zaterdagmiddag al op. Het comité Rode Kruisloop Tholentiad weer een flink aantal vrijwilligers bereid kunnen vinden om de organisatie vlot te kunnen laten verlopen. Alleen kwam men onverwacht in de problemen te recht toen de geluidswagen het liet af weten. Kees Quist uit Tholen bracht uitkomst, zodat speaker Louis Kunders van Spado voor een toelichting bij de onderdelen kon zorgen. Hij toonde zich enthousiast. "De opkomst is geweldig en het weer is prachtig. Wat is het mooi om een lang, gekleurd lint van lopers door de straten van Tholen te zien gaan" zei dhr. Kunders. Vanaf de markt door de Molenvlietsestraat, via het bosje langs de molen, de Oudelandsepoort en de Oudelandsestraat. Ieder mocht op zijn eigen manier in zijn eigen tempo lopen, zo benadrukte de speaker nog eens. 't Ging om het mee doen en niet in de eerste plaats om de snelheid. Toch hadden er sommigen voor de finish nog wel een eindsprintje voor over om zich goed te klasseren. Jong en oud was present bij de Rode Kruisloop. Kinderen uit de eerste klas met vader of moeder aan de hand en al grijzende vijftigers, en zelfs zestigers. En dat alles ten dienste van het Rode Kruis. Een bijzonder belangrijke zaak, zei bur gemeester Baerends. Het inschrijfgeld was voor de colonne bestemd 2,50 van de deelnemers t/m 14 jaar, 3,50 van de ouderen). Voor iedereen was er een sticker, een portemonnee, een vaantje, limonade en een koek. Voor de ouderen was hun deelnemersnummer tevens lotnummer voor de grote prij- zentafel, dankzij de medewerking van de Thoolse winkeliers. Aan de drie snelsten van de 1 km reikte de burgemeester nog een standaard met bloemen uit: Erik Uijl uit Tholen met 4.08.8 m, in, 2e Kees-Jan Weijler uit St. Annaland met 4.19.4 min en 3e Richard Withagen uit Tholen met 4.23.2 min. Datzelfde gebeurde op de 2 km: le Herman Sturris uit St. Annaland 8.29.15 min, 2e Dick Saarloos uit St. Annaland 8.32.04 min, 3e Edwin van Prooijen uit Stavenisse met 8.34.00 min. De prijs voor de groep die procentsge- wijs naar het aantal leerlingen/leden de meeste deelnemers had, ging naar de Oosterscheldeschool uit Scherpenisse, Vervolg pag. 3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1