THOLENDERWIJS 1 Zeeuwse pleziervaart minder onstuimig 0o\e^y Problemen in Ger. Gemeente in Ned. Invaliden in stemlokalen informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD ZATERDAG OFFICIËLE INGEBRUIKNEMING CARILLON TE SINT-MAARTENSDIJK WIJZIGING HUISVUILOPHAAL DIENST I.V.M.GOEDE VRIJDAG OFFICIËLE PUBLIKATIES VANAVOND INFORMATIE BIJEENKOMST OVER ONDERWIJS AAN VOLWASSENEN" Pierenstekers brachten politie op visfraude EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING INVALLER(STER) bij het openbaar lager onderwijs 1350 Aankomsten en 1500 overnachtingen in St. Annaland Zeilpróvincie 'Welzijn voor Ouderen' doet onderzoek Donderdag V april 1981 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-2955 Op maandag 1 3 april vergadert de gemeenteraad 's avonds om 19.30 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is zoals gebruikelijk openbaar. U bent dus van harte welkom. Op de agenda staan de volgende punten: - voorstel tot het vaststellen van een verordening op het heffen en invorderen van een liggeld voor pleziervaartuigen in de haven te Tholen; Alhoewel besloten is de jachthaven te Tholen te verhuren aan de watersportvereniging "de Kogge", waardoor de inning van liggel den geen zaak is van de gemeente, stelt het kollege toch voor een liggeldverordening vast te stellen. Indien bijvoorbeeld geen over eenstemming wordt bereikt over de voortzetting van de verhuur van de haven, zal de gemeente zelf tot het uitgeven van ligplaatsen moeten overgaan. Het liggeld bedraagt gedurende een kalender jaar of gedeelte daarvan ƒ32,— per vierkante meter. I - voorstel tot het vaststellen van een nieuwe Haven- en Kadegeldver- ordening; Voor wat betreft de haven- en kadegelden kan worden opgemerkt dat in de gemeente Tholen nog steeds de verordeningen van de voormalige gemeenten Sint-Annaland, Stavenisse en Tholen van kracht zijn. Nu echter met de aanpassingswerken aan de haven in Tholen de drie gemeentelijke havens alle zijn verbeterd, verdient het de voorkeur tot meer uniformiteit (gelijkheid) te komen met de heffing van haven- en kadegelden. Het pleit ervoor om voor de heffing van deze rechten te komen tot de vaststelling van één verordening. Op basis van een aantal uitgangspunten heeft het kollege aan een ontwerp-verordening gesleuteld waarbij zij in grote lijnen is uitgekomen op de tarieven die thans gelden voor de haven van Sint-Annaland. In de ene haven zal iets meer profijt genoten worden voor het betaalde bedrag, dan in de andere. Volledig af stemmen op het genot zal echter nooit mogelijk blijken. In de verordening is tevens een tarief opgenomen voor visser svaartuigen, sportvisboten, passagiersboten of sleepboten. Voor heen was dit tarief gebaseerd op het tonnage netto laadvermogen. (ƒ2,50 per ton). Thans wordt voorgesteld over te gaan op een tarief per oppervlakte: ƒ8,— per m2 voor schepen die een jaarabonne ment hebben. - beschikbaar stellen van een bedrag van ƒ240.000,— voor de bouw en inrichting van een zevende lokaal bij de bijzondere lagere school "De Regenboog" te Tholen; - beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van twee aanhangwagentjes voor de buitendienst. - beschikbaar stellen van gelden voor de verbetering van de verbin ding Spuidamstraat/Stoofdijk (Scherpenisse), verplaatsen van de bushalte van de Langeweg naar de Spuidamstraat en de aanleg van riolering in de Spuidamstraat, Schoolstraat en de oprit van de Noordstraat naar de Stoofdijk; Reeds enkele jaren is er van verschillende zijden aangedrongen de bestaande bushalte van de Langeweg te Scherpenisse naar de Spuidamstraat te verplaatsen. Struikelblok bij deze wens vormde tot op heden het gegeven dat geen geschikte route voor de bussen gevonden kon worden. Enige tijd geleden ontstond echter de mo gelijkheid om met Suurland B.V. een grondruil aan te gaan als gevolg waarvan thans de verbinding tussen Spuidamstraat en Stoofdijk aanzienlijk kan worden verbreed, zodat in de toekomst deze route kan worden gebruikt voor de lijnbussen. Aangezien in hetzelfde gebied npg direkt op het oppervlaktewater wordt ge loosd, wordt tevens'overgegaan tot de aanleg van een riolering ter plaatse. - voorstel tot de bouw van een speelwerklokaal bij de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs "De Regenboog ter ver vanging van het lokaal voor kleuteronderwijs van de bijzondere kleuterschool "De Merel" aan de Oudelandsepoort te Tholen; Aan de Bosstraat in Tholen staat de openbare kleuterschool "Kleuterlust" (noodgebouw). Voor de vervanging van dit gebouw door een speelwerklokaal in permanente bouwvorm heeft de ge meente in 1 980 toestemming gekregen. De vervanging van Kleu terlust is des temeer gewenst, omdat de school dient te verdwijnen ingevolge het voor dat gebied geldende bestemmingsplan. Kleu terlust heeft naast het gebouw aan de Bosstraat één lokaal in dépendancevorm in het schoolgebouw van De Merel aan de Ou delandsepoort. Vooruitlopend op de samensmelting van het kleu ter- en lager onderwijs zou het nieuwe speelwerklokaal bij de o.l.s. Ter Tolne kunnen worden gebouwd. Voorlopig wordt er echter meer waarde gehecht aan een openbare kleuterschool in het oude stadsdeel van de kern Tholen. Thans wordt voorgesteld de be schikking tot bouw van een speelwerklokaal over te geven aan het bestuur van De Regenboog, met hieraan verbonden de voorwaarde dat de bijzondere kleuterschool aan de Oudelandsepoort door de gemeente zal worden overgenomen. Het gevolg van een en ander is dat De Regenboog een gedeeltelijk geïntegreerde school krijgt aan de Molenvlietsedijk, terwijl de gemeente een openbare kleu terschool in het oude stadsgedeelte behoudt. Naamgeving sport- en gemeenschapscentrum te Tholen; De Thoolse bevolking heeft voor wat betreft deze naamgeving suggesties kunnen doen. Uit de vele inzendingen geeft het kollege, overeenkomstig het advies van de beheerscommissie, de voorkeur aan de naam "Meulvliet". voorstel tot vaststelling van de exploitatiesom voor de jachthaven Sint-Annaland; In 1980 is de exploitatie van de jachthaven Sint-Annaland over gedragen aan de watersportvereniging "Sint Annaland" voor een exploitatiesom van ƒ95.000,—. Het ziet er naar uit dat dit bedrag de werkelijke exploitatielasten dekt. Voor het boekjaar 1 981 -1 982 is een begroting vervaardigd die resulteert in een bedrag van ƒ99.000, De watersportvereniging kan met dit bedrag instem men. Aanleg persleiding vanaf de camping "Stavenisse" naar de riool waterzuiveringsinstallatie te Stavenisse; Als uitvloeisel van de Nota Toeristisch Beleid heeft een rijkssubsi dieregeling het licht gezien die beoogt om de toeristische infra structuur van de bestaande en nieuw te vestigen toeristische in richtingen (waaronder campings) te verbeteren. In het verleden is met gebruikmaking van deze regeling reeds een persleiding tot stand gekomen voor de campings in het rekreatiegebied Goris- hoek. Thans is een vergelijkbare aanvraag ingediend voor de canrv ping "StavenisseHet rijk verstrekt een sübsidie tot 75% van de werkelijke kosten. Met de eigenaar van de camping, de heer Van de Sanden, heeft overleg plaatsgevonden over de betaling van de niet-subsidiale kosten. Gasvoorziening onrendabele gebieden; Destijds is de aanleg van het aardgasnet binnen de gemeente Tholen beperkt gebleven tot de diverse woonkernen. De levering van aardgas in het buitengebied was voor de P.Z.E.M. onrendabel. Dit op zichzelf verklaarbare beleid heeft echter tot gevolg dat de bewoners van de zogenaamde onrendabele gebieden zich ge noodzaakt zien om gebruik te maken van een andere brandstof hetgeen bij de huidige prijsverhoudingen inhoudt dat jaarlijks een aanzienlijk hoger bedrag aan verwarmingskosten moet worden betaald. Met hantering van een aantal uitgangspunten is de N.V. P.Z.E.M. thans bereid om ook in de onrendabele gebieden over te gaan tot de aanleg van aardgasvoorzieningen. De P.Z.E.M. neemt het rendabele deel van de investering voor haar rekening, terwijl het onrendabele deel wordt verdeeld over de voor aansluiting in aanmerking komende woningen. Voorts neemt de P.Z.E.M. 50% van het onrendabele deel voor haar rekening met een maximum van ƒ1000,— per aansluiting. Indien 90% van de bewoners van de voor aansluiting in aanmerking komende woningen een aan sluiting verlangen wordt tot aanleg van de voorziening overgegaan. Indien minder dan 90% daartoe besluit wordt tot aanleg overge gaan als de gemeente het daardoor ontbrekende gedeelte van de onrendabele investering vergoedt. Gebleken is dat het gaat om circa 31 8 woningen. De onrendabele investering per woning bedraagt ƒ2740,—, waarvan de P.Z.E.M. ƒ1000,— voor haar rekening neemt. Het vervolgens nog overblij vende bedrag komt in principe voor rekening van degene die de aansluiting wenst. Aangezien betrokkenen ook binnenshuis in vele gevallen nog uitgaven moeten doen voor verschillende aanpassin gen. meent het kollege dat de gemeente dit projekt moet onder steunen met het beschikbaarstellen van een financiële bijdrage van ƒ600,— per aan te sluiten permanent bewoonde woning. V®or een en ander dienen gelden beschikbaar te worden gesteld. Aankoop van een gedeelte van de achtererven van de woningen Deestraat 11,13 ,15 en 17 te Poortvliet in verband met de reali sering van een verbinding tussen de Deestraat en de Achterstraat (uitvoering bestemmingsplan "Kom"); intrekken raadsbesluit waarbij aan de heer P. Quist te Tholen werd verkocht een perceel grond aan de Minneputtestraat en werd aan gekocht de pandjes Brugstraat 11 en 13. Deze transaktie hield verband met het voornemen van de heer Quist zijn supermarkt te verplaatsen naar de Molenvlietstraat/Minneputtestraat. Betrokke ne heeft echter van deze bedrijfsverplaatsing afgezien. verkoop van grond aan de Nederlandse Middenstandsbank te Tholen; Als gevolg van een gestadige toeneming van de aktiviteiten van de NMB in de kern Tholen bestaat behoefte aan uitbreiding van het bestaande bankgebouw. Ter plaatse ontbreekt de nodige ruimte. Thans is het de bedoeling een nieuw bankgebouw te vestigen op de hoek Minneputtestraat/Molenvlietsestraat. toepassing onteigeningswet voorziet in de doortrekking van de Achterstraat naar de Deestraat. Na de verwezenlijking van deze doorbraak ontstaat de mogelijkheid om ter ptètftse een aantal wo ningen te bouwen. Daarvoor is onder meer nodig de gedeeltelijke verwerving van een twee percelen. De tot nu toe gevoerde onder handelingen met de beide eigenaren, heren IJsseldijk en Balk, hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd,. Daarom is eigen domsverwerving langs de weg van onteigening noodzakelijk. Op zaterdag 11 april zal het nieuwe carillon in de toren bij de Maartens kerk te Sint-Maartensdijk officieel in gebruik worden gesteld door dr. C. Boertien, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland Ter gelegenheid van deze officiële inge bruikstelling is het navolgende pro gramma opgesteld: 13.00 uur muzikale rondwandeling door muziekvereniging "Euter pe" te Sint-Maartensdijk; 13.30 uur welkomstwoord officieel genodigden door burgemeester E. Baerends in het gemeentehuis; 1 3.45 uur trompetters spelen op de trans van de toren; vervolgens vindt de officiële ingebruikstelling van het carillon plaats door dr. Boertien; 14.15 uur beiaardconcert door Leen 't Hart; dit beiaardconcert wordt vervolgd met een compositie door muziek vereniging "Euterpe"; 1 5.00 uur officiële receptie in het gemeentehuis; 16.00 uur luisterwedstrijd voor de bevolking door de gemeentelijke beiaardier Gerard de Waardt. Zoals uit het bovenstaande blijkt vindt om 16.00 uur een beiaard- luisterwedstrijd plaats. Aan de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen van de lagere scholen in Sint-Maartensdijk is een deelne mersformulier uitgereikt, leder ander, groot en klein, kan echter ook aan de wedstrijd meedoen. Onderstaand treft u dan ook een deelne mersformulier aan. Het ingevulde wedstrijdformulier, voorzien van naam, adres en leeftijd moet binnen tien minuten na afloop van de^ bespeling ingeleverd worden op het gemeentehuis aan de Markt te Sint-Maartensdijk. Het gemeentebestuur heeft ten behoeve van de goede inzenders een aantal prijzen beschikbaar gesteld. De prijswinnaars worden volgende week in deze rubriek bekend ge maakt. Let goed op! De beiaardier Gerard de Waardt zal de onderstaande melodieën spelen. Hij zal ze echter in een andere volgorde spelen dan ze hier vermeld staan. Het is de bedoeling dat je goed luistert en in de rechtse kolom de volgorde opschrijft waarin de liederen worden gespeeld. 1. Heb je van de zilveren vloot wel gehoord 1 2. Gelukkig is het land 2 3. In een blauw geruite kiel 3 4. In Holland staat een huis 4 5. Daar kwam een boer uit Zwitserland 5 6. Hop Marjanneke 6 7. Altijd is Kortjakje ziek 8. Vader Jacob H 9. Visite, visite 9 10. 1,2,3, 4, hoedje van, hoedje van 10 NAAM STRAAT WOONPLAATS. LEEFTIJD In verband met Goede Vrijdag (17 april) zal het huisvuil in de kern Sint-Maartensdijk en Scherpenisse (West) worden opgehaald op don derdag 16 april. De gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is op vrijdag 17 april ge sloten. Zaterdag 1 8 april is de stortplaats geopend op de gebruikelijke tjjd van 8.00 tot 12.00 uur. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 1 3 april a s. in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends houdt zijn spreekuur van 1 1.00 tot 1 2.00 uur. Op datzelfde tijdstip vindt het spreekuur van wethouder J. Versluijs plaats. De spreekuren van de wethouders L.J. Koopman en C.J. Moerland komen te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door: a. de heer M. Bolier, Raadhuisstraat 30 te Oud-Vossemeer voor het bouwen van een woning en het veranderen van een school tot werkplaats op het perceel, kadastraal beleend Oud-Vossemeer, sektie K, nummer 875, plaatselijk gemerkt Dorpsweg 1 7; b. de heer J.M. de Rijke, Kaaistraat 1 te Sint-Maartensdijk voor het bouwen van een garage/berging op het perceel, kadas traal bekend Sint-Maartensdijk, sektie g, nummer 1357, plaatselijk gemerkt Oostvest; c. de heer A.M. Potappel, Kerkstraat 1 7 te Stavenisse voor het vergroten van een woning op het perceel, kadastraal bekend Stavenisse, sektie F, nummers 954 en 1013 ged., plaatse lijk gemerkt Kerkstraat 1 7; d. de heer M. Mosselman, Raiffeisenstraat 10 te Sint-Anna land voor het bouwen van een warenhuis op het perceel, kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie H, nummer 72, plaatselijk gemerkt Oostweg. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 10 april tot en met 23 april 1 981 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 9 april 1981 Burgemeester en wethouders van Tholen Bestemmingsplan "Kom" (Scherpenisse) ter inzage De burgemeester van Tholen brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ter openbare kennis dat ingaande 10 april 1 981 ter secretarie van de gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen het on herroepelijk geworden bestemmingsplan "Kom" (Scherpenis se), waaraan bij Koninklijk Besluit van 5 februari 1981 goed keuring is verleend (met uitzondering van enkele leden van de voorschriften). Sint-Maartensdijk, 9 april 1981 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Bestemmingsplan "Buitenzorg II" (Tholen) ter inzage De burgemeester van Tholen brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ter openbare kennis dat ingaande 9 april 1981 ter secretarie van de gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen het on herroepelijk geworden bestemmingsplan "Buitenzorg II" (Tholen), waaraan bij Koninklijk Besluit van 1 7 november 1 980 gedeeltelijke goedkeuring is verleend. Sint-Maartensdijk, 9 april 1981, De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Vorige week schreven wij in deze rubriek dat de belangstelling voor de mogelijke kursussen van het Westbrabants Avondcollege op Tholen minimaal was. Inmiddels is het aantal aanmeldignen echter opgelopen tot 1 7 hetgeen voor de initiatiefnemers aanleiding is om de aange kondigde informatiebijeenkomst van hedenavond doorgang te laten vinden. De bijeenkomst wordt gehouden op het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en begint om half acht Ook zij die zich tot nu toe niet schriftelijk hebben aangemeld zijn vanavond van harte welkom!! Zoals békend denken de initiatiefnemers in eerste instantie aan de organisatie van een zogenaamde "opstapkursus" (en/of aan het 1e leerjaar Mavo-4). De opstap- kursus is bedoeld om tegemoet te komen aan de vaak optredende problemen bij het weer naar school gaan van volwassenen. Overigens is het wel zo dat het aantal van 1 7 aanmeldingen nog niet voldoende is om de kursussen op Tholen'definitief doorgang te laten vinden. Het zou erg jammer zijn indien Tholen een dergelijke unieke mogelijkheid zou verliezen bij gebrek aan belangstelling. Reden voor ons om een ieder nogmaals op de kursussen van het Westbrabants Avondcollege op Tholen te wijzen. Burgemeester en wethouders van Tholen verzoeken degenen die bereid zijn als op te treden bij ziekte of andere redenen van afwezigheid van het onderwijzend personeel, zich aan te melden. Deze aanmeldingen kunnen worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5 te Sint- Maartensdijk binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. In de Gereformeerde Gemeenten in Ne derland zijn problemen ontstaan. Alle betrokken kerken in Oud-Vossemeer, St.Annaland en St.Maartensdijk zijn echter bij het officiële kerkverband geb leven, dat nu nog drie predikanten telt: Mallan, Van Straalen en Van Beek. De problemen deden zich het eerst voor in Gouda. Kort voor de Kerstdagen heeft de Goudse gemeente zich met in stemming van een gemeentevergadering losgemaakt. Er waren bij een aantal le den der gemeente bezwaren tegen de prediking van ds.A.van den Berg. Er werd getracht een oplossing te vinden in het inrichten van twee naast elkaar staande zelfstandige gemeenten in Gouda. Die oplossing is indertijd ook door de synode bekrachtigd. Later deel den ds.van den Berg, ds. de Groot en ds. Wink namens hun kerkeraden mee dat ze zich binnen de grenzen van het kerk verband tot het uiterste zouden terug trekken. Dit leidde ertoe dat de predi kanten Wink en de Groot door de classis Oost schorsingswaardig werden bevon den, waarop ze zich met hun kerkeraden en het overgrote deel van hun gemeen ten losmaakten van het kerkverband. De motivatie van ds. van den Berg en zijn Goudse kerkeraad voor hun uittre ding alsnog is, dat met het vertrek van ds. Wink en ds. de Groot alle hoop is afgesneden pp een rechtmatige behan deling van de moeilijkheden in Gouda. In Nieuwerkerk werd op een vergade ring van lidmaten met 52 teqen 7 stem men besloten zich achter de uitgetrede- nen te stellen. In dit verband moet te vens opgemerkt worden, dat in Nieu werkerk één der ouderlingen, de heer H.Flikweert, afgevaardigde is naar de synode. Deze ouderling heeft het vanaf het begin af aan opgenomen voor ds. van den Berg. In een nog later stadium kwam het eveneens tot uittreding in Dinteloord en Zierikzee, terwijl in Middelburg een scheuring ontstond zich een ouderling met een aantal gemeenteleden los maakte. Thans zijn dan van het kerk verband der Ger. Gemeenten in Neder land de helft van het aantal predikanten uitgetreden. Tegenover elkaar staan nu de predikanten Wink-de Groot-van den Berg en Mallan-van Straalen en van Beek. Naar de politie nu bekend heeft ge maakt, brachten de 36 pierenstekers die ruim een jaar geleden rond Tholen en St. Philipsland wegens steunfraude zijn aangehouden, de justitie op het spoor van de visfraude, die veel omvangrijker is dan aanvankelijk werd vermoed. Twee Fliplanders bleven bij de aanhou ding van de 36 namelijk buiten schot, maar de politie hield ze wel in 't oog, wat na hun aanhouding in februari leidde tot de ontdekking van de fraude bij de Thoolse vishandel A.J.S. en zn. Totaal zijn er nu vijftien mensen aangehouden en vijftig verhoren verricht. Naast enige duizenden guldens aan baar geld en waardepapieren is ook de boekhouding van vijf bedrijven in Tholen, Vlissingen en Arnemuiden in beslag genomen. Volgens de politie zijn miljoenen gul dens aan visomzetten buiten de boek houding gehouden. Tientallen vissers en vishandelaren hebben de Inspecteur van de Belastingen inmiddels verzocht hun aangifte over de laatste tien jaar te her zien. Zelden was het beeld van het watertoerisme zo rustig en gelijkmatig als in 1980. In alle opzichten is de relatieve groei in de pleziervaart in Zeeland minder onstuimig geworden. Die ontwikkeling sluit aan bij de voorlopige uitkomsten van soortgelijke onderzoeken in andere gewesten in Nederland. Daar staat uiteraard wel tegenover dat de absolute groei niet zoveel minder is, want dpor de steeds grotere aantallen is een toename van bijvoorbeeld 2000 boten in de loop van de jaren procentsgewijs geringer geworden. Sint Annaland (150 ligplaatsen): In 1980 kwamen 1350 pleziervaartuigen aan. In 1979 waren dat er 1067 en 1978 telde er 907. De overnachtingen van de boten bedroegen respectievelijk 1500, 1272 en 1644. Stavenisse (165 ligplaatsen): Aankomst pleziervaartuigen 1980 gelijk aan 1979, nl. 92. Vorig jaar waren er tevens 92 overnachtingen. Tholen (40 ligplaatsen): 60 Aankomsten in 1980,61 in 1979 en 23 in 1978. In 1980 overnachtten 80 pleziervaartuigen, in 1979 een aantal van 79 en in 1978 waren dat er 26. De groei van het aantal pleziervaartui gen via zeven vaste bij het onderzoek betrokken sluizen bedroeg in 1980 ten opzichte van 1979 slechts 1,3%. In 1979 toen het totaal aantal geschutte jachten door de zeven sluizen voor het eerst boven de 100.000 schepen kwam, was de vooruitgang in vergelijking met 1978 ruim 8% Maar het verkeer via de sluizen vormt slechts één kant van de medaille. De havens die de gasten ontvangen geven een eigen ontwikkeling te zien. In aan tallen aangekomen gastschepen in zo'n 30 Zeeuwse havens bedroeg de toename ten opzichte van 1979 6,8%. In over nachtingen van deze schepen in deze havens was de vooruitgang slechts 2,4%. In 1979 waren de stijgingspercentages respektievelijk 6,5% en 4%. De Nederlandse driekleur voerde ook in 1980 weer de boventoon met ruim 6,2%. Dat is vrijwel gelijk aan 1979. De Belgi sche driekleur volgt op de tweede plaats met 22,7% en boekte daarmee een zeer lichte teruggang, derde plaats komt evenals in 1979 de Duitse vlag met 7,3%. De vierde plaats is voor de Britse vlag met 6,6%, hetgeen ten opzichte van 1979 een procentje vooruitgang betekent. Zeeland kent naar verhouding het hoogste buitenlandse aandeel in het watertoerisme in Nederland, gevolgd door Groningen en Friesland. Evenals in 1979 was ook juli met zo'n 35% van het totale aantal geschutte ple ziervaartuigen op jaarbasis weer de drukste maand. Augustus volgt met ruim 20% op de tweede plaats. Het aan tal aangekomen gastschepen in 1980 kwam op zo'n 62.000. De overnachtin gen van deze boten in de betrokken ha vens groeiden tot ruim 106.000. De lijst van de havens wordt nog steeds aangevoerd door Zierikzee. Naaste 'ri vaal' is Brouwershaven. Geen enkele andere haven komt boven de 10.000 overnachtingen. Bruinisse met de Aqua Delta en de getijdehaven van Breskens voeren de groep middelgrote havens (van 2000 - 10.000 overnachtingen) aan. Uitgaande van een gemiddelde beman ning van zo'n 4'/2 koppen per jacht komt het totéle aantal toeristische overnach tingen in Zeeland op een kleine 500.000. Daarbij komen nog een onbekend aan tal recreatieve overnachtingen van be manningen van jachten op de eigen (vaste) ligplaats. Het aantal in Zeeland gestationeerde boten is opgelopen tot een kleine 6200. Dit aantal kon tot 1980 groeien door het gereed komen van nieuwe havens o.a. in Scharendijke en Brouwershaven(Den Osse). Het werke lijke aantal jachten is hoger doordat de bedrijfsjachthavens en enkele kleine havens buiten beschouwing zijn gelaten, evenals clandestiene 'geparkeerde' bo ten. Het totale aantal in Zeeland gesta tioneerde pleziervaartuigen zal dan ook tegen de 7000 lopen, de kleine open vis- boten en de op wal gestationeerde boten niet meegerekend. Op deze kleine 7000 pleziervaartuigen zullen naar schatting zeker enkele honderdduizenden recrea tieve overnachtingen op de eigen lig plaats hebben plaatsgevonden. De wa tersport in Zeeland is daarom in totali- teit(ruw geschat)goed voor 700.000 a 750.000 overnachtingen van personen per jaar. De motorjachten nemen nog geen derde deel van het verkeer in de havens voor hun rekening. Wel verschilt het beeld per haven. Tweederde van de plezier vaart bestaat uit zeilschepen al dan niet op de motor varend. Zeeland is een zeilpróvincie bij uitstek! De Stichting Welzijn voor Ouderen stelt alles in het werk om de vragen en wen sen van ouderen op Tholen te leren kennen. Ze begeven zich daartoe op het gebied van experimenten en enquêtes. In februari zijn tijdens de gespreksmid- dagen een aantal vragen en wensen van de ouderen naar voren gebracht. De be hoefte aan een groep 'Meer Bewegen voor Ouderen' is nog niet zo lang gele den omgezet in activiteit. Wegens ge brek aan belangstelling bleek een apart spreekuur van een diëtiste in Stavenisse geen haalbare kaart. Er kwamen tijdens de gespreksmiddagen ook nogal wat op en aanmerkingen over het bewonen van de bejaardenwoning. De Vrouwen Ad vies Commissie Tholen stelt naar aan leiding daarvan een onderzoek in. 'Welzijn voor Ouderen' heeft hen ge vraagd samen te werken met met de Federatie Maatschappelijke Dienstver lening en Het Groene Kruis, omdat zij over een grote ervaring beschikken, waar het de hulpverlening in de bejaar denwoning betreft. Door middel van experimenten bekijkt de stichting of er in Scherpenisse, Tho len en Poortvliet behoefte aan ge spreksmiddagen is en in Tholen, Sint Maartensdijk, Stavenisse en Oud Vos- semeer onderzoekt men de behoefte aan nieuwe activiteiten. De plaatselijke commissies van de Stichting Welzijn voor Ouderen stichting kunnen de behoefte aan ge schikte accomodatie voor activiteiten voor ouderen, wensen m.b.t. het open baar vervoer en de inrichting van de woonomgeving, doorspelen aan de be treffende instantie. De plaatselijke commissie in Tholen stelt een onderzoek in naar de vraag naar zorgwoningen te Stavenisse, Sint Maartensdijk en Oud Vossemeer en alarmsystemen(of verbe tering ervan)in alle kernen. Dat gebeurt d.m.v. een enquête. Van verschillende kanten is gewezen op het belang van vrijwilligerswerk. Aan huis gebonden ouderen hebben gezel schap nodig, er zijn karweitjes in en om de woning te doen, bibliotheekboeken en medicijnen moeten opgehaald wor den, etc. De stichting kan zonodig een beroep doen op de vrijwilligersorgani saties. Omgekeerd zal ook aan publici teit van het vrijwilligerswerk worden meegewerkt. 'Welzijn voor Ouderen' heeft de vrijwilligersorganisaties inmid dels om contactadressen gevraagd, om bij hulp een zo snel mogelijke gang van zaken te realiseren. In elk stembureau zal er een kartonnen onderlegger beschikbaar zijn, zoda't in valide kiezers zonder bijstand hun stem in het stemhokje kunnen uitbrengen. B en w van Tholen antwoordden dat op schriftelijke vragen van mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet (PvdA). Het college schenkt bij de aanwijzing van stembu- reau's met name aandacht aan de toe gankelijkheid voor invaliden. De oudere gebouwen zijn evenwel niet voorzien van een speciale toegang. De invalide die niet bij volmacht wil stemmen, kan op elk willekeurig stembureau van eigen keuze, zijn stem uitbrengen. Volgens het kiesbesluit moet de lessenaar in een stemhokje op een hoogte van minimaal 1 meter zijn aangebracht. Het stemmen kan voor een invalide die van een rol stoel gebruik moet maken, inderdaad bezwaarlijk zijn. Er is geen voorschrift, dat verplicht van de lessenaar gebruik te maken. Veel handiger dan het verlagen van een lessenaar - waarmee het stem hokje voor de overige kiezers ondoel matig wordt - lijkt b en w een kartonnen onderlegger. V i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5