Us- U u<l Crescendo Tholen zingt al 50 jaar Zaterdag prijsvraag bij Smerdieks carillon Stavenisse opnieuw zeeuws kampioen E.H.B.0. Er zijn weer lamsoren BOUMAN POTTER Gasvoorziening ook buiten de kernen xr v; P7 XL Zaaien Slechts een plicht Donderdag 9 april 1981 37e Jaargang no. 22 |t4\2u. Zwarte Kousen Daling ledental C. Burger dirigent. Bondsdag. Commissaris Boerden verricht officiële ingebruikname 'Hop Marjanneke', het nog meer bekende 'Vader Jacob' en het modernere 'Visite, visite' zullen zaterdagmiddag om vier uur uit de toren van de N.H. Kerk in St. Maartensdijk klinken. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van het nieuwe carillon door de Zeeuwse Commissaris der Koningin, organi seert het gemeentebestuur een luisterwedstrijd waarmee prijzen te winnen zijn, die klinken als een klok. 14 Bisamratten Dokter van der Eist Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet 2 voor telefoonnummers St. Philipsland Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Minister v.d. Stee spreekt in Tholen Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sirtt-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 14,50 per halfjaar, per jaar 28,00, per post 35,50 per jaar, losse nummers 0,75. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per pim. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,50 contant inclusief btw. Op rekening 7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Niet alleen bij de landbouwers kan in het voorjaar het geduld op de proef worden gesteld. Zodra de zon - als die tevoorschijn wil komen in een prille lente - zich maar laat zien, is vrijwel ieder geneigd de natuur te willen force ren. Dat lukt niet. Zo bleef de landbouw in maart vrijwel van de akker, maar het komt altijd wel. Niets lijkt zo ongewis en niets is zo betrouwbaar dan de natuur. Deze week kwam de zaaiperiode letter lijk in en figuurlijk van de grond. De P.v.d.A. trof het daarom dinsdagavond niet met de verkiezingsbijeenkomst in St. Philipsland over het thema 'wat wil de partij van de arbeid voor boer en tuinder'. Een paar droge dagen en de huistuinder kwam het eerst uit het weerhuisje, snel gevolgd door de prof. Het zaaien en poten heeft zich deze week in volle gang gezet. Al was dat op menig perceel nog wat of zeifs te vroeg, maar het boeit wel iedereen. Zaad of pootgoed wordt weer aan de akker toe vertrouwd met dezelfde ongewisse uit komst als de wispelturigheid van de na tuur. Ook dat maakt het boeiend. Terugblikkend is de landbouwsector 1980 niet als de allerslechtste uit het laatste balanscijfer gekomen. Het was wel nietje van het, maar met name in de industriële, exporterende sector was het jaar heel wat moeilijker dan voor land en tuinbouw. Het is van harte gegund, want er waren in de zeventiger jaren meer perioden, dat die landbouw achterbleef bij de exporterende indus trie, dan andersom, oont echter wel een duidelijke kentering. Toch blijft de in zaai, die nu in volle gang komt: bieten zaad, uienzaad, gerst, nog een wat late zomertarwe en uiteraard de vroege aardappelpoot in de volle grond een ongewisse factor wat het resultaat be treft. Een complex van vraagtekens en hoop. Onze wens is, met voorzichtigheid voor alle jongeren, nu de landbouw werktuigen weer op de weg zijn en ook een waarschuwing voor autobestuur ders, dat het in 1981 voor de nu zaaiende landbouwers een goede oogst mag wor den. Zesendertig jaar na afloop van de twee de wereldoorlog, die zodanige wonden heeft geslagen, dat er een halve eeuw voor nodig is om ze te helen, wordt ge sproken over een verzetskruis voor hen, die eens deden wat in diepste wezen hun plicht was. Een nuchtere constatering. Echter, om nu de 'oudjes' - want dat ze inmiddels met een minimum van 60, maar veel meer 70 of zelfs 80 jaar - nog wat te gaan strelen met een uiterlijk te ken, dat juist in die bezettingstijd een gehaat voorwerp was (het hakenkruis) lijkt ons meer weg te hebben van nos talgie, dan erkenning van door die dap peren eertijds werd gedaan. Toch zijn we de laatsten om dat degenen die het (overigens zelf moeten) aanvragen, te misgunnen. Alleen zouden wij na zoveel jaren volstaan met posthume onder scheidingen. Namen die ons in dit geval zo maar binnenvallen - zonder daarmee veel anderen te kort te willen doen - zijn bijvoorbeeld een Teun Dijkslag en een Simon Lindhout. Die mensen en ande ren werden immers vlak na de bevrij ding veelal door het slijk gesleurd. Als voor hen na dik 35 jaar nog de werke lijke erkenning en posthume eer zou worden betoond, wel dan kunnen we volop vrede hebben met het alsnog in stellen van het verzetskruis. Maar wat moeten de overlevenden daar nog mee aan? Koor van 75 leden o.l.v. dirigent Johan Melse Vijftig jaar geleden richtten kerkeraad- sleden, schoolbestuurders en onderwij zers de christelijk gemengde zangvereni ging Crescendo op voor ondersteuning van de gemeentezang in de gereformeer de gemeente. Dit initiatief heeft z'n vruchten in de loop der jaren wel afge worpen, want Crescendo heeft niet alleen 75 leden, maar er is dankzij deze vereni ging nu ook een jeugdkoor 'van knop tot bloem', een kinderkoor 'Jubilate Deo' en een mannekoor 'Rehoboth'. Het laatste is geheel zelfstandig, maar de eerste twee staan onder de hoede van Crescendo, dat zaterdagavond om half acht zijn jubileum viert. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan komt de eerste grammofoonplaat van Crescendo uit: 'k zal gedenken, hoe voor dezen. Dat zijn de eerste woorden van psalm 77:7, die in de berijming van 1773 ook als eerste nummer op de l.p. staat. Er staan totaal veertien liederen op: psalmen en composities van Handel, Haydn, Schubert, Palestrina en Men- delssohn-Bartholdy. De opnamen von den 16 en 17 februari plaats in de N.H. Kerk te Tholen m.m.v. Bram Beekman (orgel) en Johan van der Jagt uit Tholen (Fluit). De netto-opbrengst van deze l.p. is bestemd voor de zending. De jubileumviering, zaterdagavond in de Rehobothkerk, wordt geopend door ds. G. Mouw. Ouderling H. Schot geeft een terugblik en ouderling J. v.d. Jagt verzorgt de sluiting. Er is samenzang en optredens van Crescendo, van knop tot bloem. Jubilate Deo en een jubileum koor, bestaande uit oud-leden. Dirigen ten zijn Johan Melse en Piet de Kam, organist is Paul Heijboer. Crescendo werd in november 1931 op gericht, maar omdat de eerste jaarver gadering in april plaatsvond, is de her denking van het vijftigjarig bestaan al deze maand. Het oprichtingscomité be stond in 1931 uit de kerkeraadsleden I. Lindhout en M. Baaij, de schoolbe stuurders G. Jansen en M. Jansen, de onderwijzers M. Lindhout en J.L. Geluk en een zekere Heijboer, van wie geen voorletter of functie-aanduiding in de archieven te vinden was. Het eerste bestuur bestond uit voorzitter J.L. Geluk, Iz. Lindhout, M. Baaij, G. Jansen, M.L. Lindhout en A.P. Baaij. Op de eerste jaarvergadering op 2 april 1932 had-de zangvereniging 62 leden: 36 vrouwen en 26 mannen, die zongen o.l.v. dirigent D. Manteau uit Sint-Annaland. In dat jaar verleende de kerkeraad van de Geref. gemeente een renteloos voor schot van 96 gulden voor de aankoop van vierstemmige en andere psalmboe ken. In december 1931 stelde het bestuur een reglement vast, waarin werd verlangd, dat de vrouwelijke leden in eerbare kle ding zouden verschijnen, waaronder zwarte kousen. Gezien het verzet van de leden, werd dit na een maand al onge daan gemaakt. In 1937 was de vereni|ing in geldnood, maar dat leed deelde men in die crisis jaren met meer mensen. Er was nog 63 'A cent in kas. De contributie bedroeg ze ven een per week en de directeur, zoals de dirigent toen werd genoemd, kreeg twee gulden per week. In december 1938 werd er nog een uitvoering gegeven, waarvoor 350 programma's werden ge drukt voor 3,90. De zangliefhebberij was blijkbaar nogal teruggelopen, want wegens gebrek aan belangstelling trad Crescendo een jaar niet op. In 1940 was er weer sprake van zang. Dhr G. Russcher was toen voorzitter en Crescendo had 25 leden. De school in de Doelweg waar men steeds repeteerde, was nodig voor militaire doeleinden, zodat naar de kerk in de Kruittoren moest worden uitgeweken. In 1940 kreeg Crescendo toestemming van de Duitsers om door te gaan met de zang kunst. In 1942 legde dirigent W. de Korte - de opvolger van de eerste direc teur D. Manteau - zijn functie neer. Na de bevrijding werd in 1946 het vijf tienjarig bestaan gevierd. De bijeen komst droeg een feestelijk karakter met een koekje bij de thee. Daarvoor hadden diverse gezinnen echter eerst bonnen moeten sparen, want er was toen nog sprake van rantsoenering. J. Nelisse zorgde voor de melk en bakker A. Mol voor de koekjes. De zangvereniging schonk voor de 'jongens in Indië - zoals de soldaten toen werden genoemd - tien gulden voor de aanschaf van goede lec tuur. Er kwamen betere tijden en in 1950 maakte Crescendo op de Bondsdag in, Utrecht een beste beurt o.l.v. dirigent C. Burger, die de Thoolse zangvereniging tot zijn overlijden in 1978 zou dienen. Hij heeft zo'n dertig jaar dan ook een belangrijk stempel gedrukt op Crescen do. Werd er in 1950 goed gezongen, in dat zelfde jaar schreef een aantal leden ook een brief aan het bestuur om tijdens de repetities minder te kletsen. Verschillende zangers wilden ook wel eens een keer op reis, welk initiatief tot een jaarlijks uitstapje uitgroeide, zoals bijvoorbeeld een bezoek aan 'de Chi nees'. De jaarlijkse Bondsdag in de Doelen te Rotterdam vormt ook steeds een hoog tepunt, naast de eigen uitvoering en de ringbijeenkomst. Ook treedt Crescendo bij zusterverenigingen op. In 1972 werd op Hemelvaartsdag in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom gezon gen, maar tevoren was in december 1971 nog het 40-jarig bestaan gevierd. De Thoolse zangvereniging trad ook op in het Belgische Merksem tijdens een evangelisatie-bijeenkomst. In 1976 werd de eerste groepsfoto genomen vpor de nieuwe Rehobothkerk in de Hopgaars- straat. Crescendo had toen dertigJeden. Het koor beleeft nu weer een bloeipe riode o.l.v. de jonge dirigent Johan Melse, die behalve Crescendo en het jeugdkoor 'van knop tot bloem' ook een zangvereniging in Zwijndrecht leidt. El ke maandagavond wordt er geoefend. Hoewel er al eerder aan een grammo foonplaat voor de zending werd meege werkt, is de nu uitgekomen l.p. de eerste met alleen nummers van Crescendo: 14 liederen waarvan 2 a capella. 'Het huidige bestuur bestaat uit voorzit ter A.J. Nederlof, secretaris J. Heijboer, tweede voorzitter M. v.d. Berge (tevens voorzitter kinderkoor Jubilate Deo), penningmeesteresse Mevr. M. Quist- Aarnoudse, tweede penningmeesteresse Mevr. H. de Jonge-Van Maanen en bi bliothecaris P. Bout en tweede secreta resse Jeannet de Vries. Vijftig jaar hield de Thoolse zangvereniging zich staande en dankzij het kinder- en jeugdkoor wordt er ook in de toekomst aan Cres cendo gebouwd. Zaaitijd 0 Slechts een plicht 0 Kabeltelevisie of binnenantenne 0 gas buiten de bebouwde kom 0 Het havenbestel maandag in de gemeenteraad 0 PvdA op de bres voor 't welzijn van varken en boer 0 D'66 maakt zich sterk voor deel tijdbanen 0 Wettelijke regeling voor vlieg- sproeien Minister van der Stee naar Tho len o Pierenstekers zetten politie op 't spoor van visfraude 0 Zingend Crescendo bestaat halve eeuw o Veel zang voor pasen 0 Philadephia (met u) naar de dui zend leden Zaterdag krijgt Smerdiek een dubbelcarillon 0 Stavenisse E.H.B.O. kampioen van Zeeland 0 Alle mensen doen graag hun plicht.... Aleen niet te veel ervan. 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's De vierde, vijfde en zesde klassers van de twee Smerdiekse lagere scholen heb ben een deelnemersformulier gekregen, maar iedereen mag meedoen door de vragenlijst uit Tholenderwijs op pagina 5 te knippen. Beiaardier Gerard de Waardt speelt om vier uur tien melo dieën. De deelnemers aan de prijsvraag moeten goed luisteren en de volgorde opschrijven waarin de liederen worden gespeeld. De muziekvereniging Euterpe zal de inwoners van St. Maartensdijk om 13.00 uur zaterdag a.s. opmerkzaam maken op de feestelijkheden. Na een rondgang spelen trompetters op de trans van de toren en na de officiële inge bruikname door dr.C. Boertien speelt beiaard Leen 't Hart. In de Smerdiekse toren bevinden zich al vele eeuwen klokken, vermoedelijk sinds 1477. Uit dat jaar dateren namelijk twee van de drie luidklokken. Het is nu de enige toren in Nederland met twee beiaards: Een begin 17e eeuwse en een van 1979/1980. Van de 35 oude klokken mochten er na heel wat moeite 17 in de toren blijven, terwijl er 18 de smeltoven ingaan. De Koninklijke klokkengieterij Petit en Fritsen te Aarle Riktel heeft 40 nieuwe klokken gemaakt met een elec- tromagnetisch werk voor 25 klokken om op de kwartieren, halve en hele uren melodieën te kunnen laten horen. De inwoners van Sint-Maartensdijk zullen dat na zaterdagmiddag wel merken. Weer werd Stavenisse, zij het dan met gering verschil, EHBO-kampioen van Zee land. Vrijdagavond werd dat feestelijk resultaat bereikt in Wilhelminadorp. Leidster mevr. A. Eerland-de Ruiter en de helpsters mevr. J. de Jong-Geluk en Lia Potappel behaalden totaal 258 punten: 45 en 213. Tweede werd Middelburg met 234, derde Kortgene met 225 en vierde Ovezande met 210 p. Een twintigtal supporters vergezelde het team naar de provinciale wedstrijden. Na een welkomstwoord van dhr. Nijsse namens het districtsbestuur en een in leidend woord van dhr. Tj. Heijboer, leider van de Lotusgroep, werden de deelnemende groepen afgezonderd. Dhr. Heijboer lichtte daarna het publiek in over het te behandelen ongeval. Het betrof dit keer een tweetal dames, die een cursus 'pech onderweg' volgeden. Ze wilden zelf eens proberen, een wiel van een auto te verwisselen. Bij deze handeling ging een van de dames op de kruissleutel staan om de wielmoer los te krijgen. Zij viel en kwam met haar rug op de autokrick terecht. Het gevolg was een rugwervelletsel en een hoofdwond je. In haar val bracht zij haar medecur- siste uit haar evenwicht en deze viel met haar schouder tegen de buitenspiegel De vangst van bisamratten op Tholen en St. Philipsland in maart is de weerslag van de grote wateroverlast. Op Tholen werden .slechts 11 ratten gevangen, op St. Philipsland 3. Of dit aantal in april veel meer zal zijn. is nog zeer de vraag. Door de hoge waterstanden zijn de rat ten gaan trekken, waardoor ze zich overal verspreid hebben. De opsporing verloopt nu zeer moeilijk. Van het uit gezette klemmenmateriaal heeft men er op vier na alles terug gevonden. van de auto. Ze kwam tussen het op de grond liggende gereedschap terecht. Het gevolg was een gekneusde schouder en een snijwond aan de andere bovenarm. De leiders konden 60 punten behalen, het team 245 Stavenisse kwam als beste EHBO-team van Zeeland naar voren. Na alle felicitaties in ontvangst te heb ben genomen, keerde de overgelukkige ploeg huiswaarts, na eerst nog in "De ftaayberg" te Bergen op Zoom op de goede afloop te hebben gedronken. Tot grote verrassing van de ploeg kwam daar ere-voorzitter en oud-docent dok ter P.R. van der Eist de EHBOers uit Stavenisse zijn gelukwensen aanbieden met het prachtige resultaat. Op 30 mei gaat het team naar Leeuwar den om deel te nemen aan de nationale kampioenschappen. Bij voldoende deelname rijdt er evenals de vorige keer een bus voor supporters en andere be langstellenden. Opgave bij secretaris T. de Rijke, Stoofdijk 6 of bij een van de andere bestuursleden van de EHBO-ve- reniging Stavenisse. Ook dit jaar zijn.de lamsoren weer terug op de schorren. Als men er een beetje pijn in de rug voor over heeft en niet op een paar bemodderde handen en laar zen wil zien, kan men zich vrijuit vap een mooi maaltje zeebanket voorzien. Veel mensen zijn er dol op. De hoeveel heid lijkt toch minder te zijn dan vorig jaar. Naar het zich echter laat aanzien, kan het een een vrij lang snijseizoen worden. Momenteel laten veel jonge planten hun gezicht enkele centimeters zien. Ze kunnen gesneden worden als de oudere planten, die nu oogstrijp zijn, te groot zijn geworden. WONING IIVIRIC(-IT Advertentie IM P.Z.E.M. maxima 1000,- in onrendabele aansluiting Tot dusver was het beleid van de P.Z.E.M. om slechts daar aardags te leveren, waar op den duur rendement uit viel te halen. In de toekomst zal de Zeeuwse nutsinst Iling ook bereid zijn de zgn. onrendabele gebieden van aardgas te voorzien. Dat uiteraard wel onder bepaalde voorwaarden. Per niet rendabele aansluiting wil de P.Z.E.M. dan echter maximaal 1000,— bijdragen, mits 90% van de in aanmerking komende woningen overgaat tot aansluiting. Is dat laatste niet het geval, dan zqu de gemeente een gedeelte van de onrendabele investering kunnen vergoeden en ook dan is aan sluiting mogelijk. Op Tholen zouden er nog zo'n 318 woningen en andere gebouwen in de buitengebieden in aanmerking kunnen komen. De onrendabele investering zou per aansluiting 2470,— bedragen, waarvan de PZEM dan 1000,— voor haar reke ning zou nemen. Voor de afnemer zou dit nog 1470,— betekenen. B en W van Tholen willen de raad nu (maandagavond) voorstellen om per aansluiting 600,— bij te dragen, zodat de bijdrage voor de bewoner dan beperkt blijft tot 1140,— uiter aard naast datgene wat ieder kwijt is, ook in de kern, bij gasaansluiting. Het college wil overigens wel, dat die bereidheid er dan toch is bij minstens 75%. Het van Den Gheinspel in de nieuwe opstelling achter de galmgaten in de 14e eeuwse toren van de Sint Maartenskerk. Totaal zeventien van de oude, valse klokken moes ten in opdracht van de Rijksdienst voor de monumentenzorg in de toren blijven. Op vrijdag 1U april te 22.00 uur worden de driecijferige abonneenummers van het telefoonnet St. Philipsland/Anna Jacobapolder (01677) gewijzigd in vier- cijferige nummers. Voor de nu bestaande nummers wordt het cijfer twee (2) geplaatst. Gedurende de werkzaamheden is het mogelijk, dat het telefoonverkeer gedurende korte tijd onderbroken is. Na deze wijziging worden degenen die oude nummers kiezen nog enige tijd door middel van een berichtenautomaat ingelicht. In het pre-advies wordt er verder op geattendeerd, dat de bewoners van de onrendabele gebieden zich tot dusver genoodzaakt zien van een andere brandstof dan aardgas gebruik te ma ken, wat bij de huidige prijsverhoudin gen betekent, dat zij jaarlijks een aan zienlijk hoger bedrag aan verwarmings- kosten moeten betalen dan wanneer van aardgas gebruik gemaakt zou kurlnen worden. Nu de PZEM het initiatief nam om onder bepaalde voorwaarden het aardgas ook buiten de kernen te bren gen, zou de gemeente daarop kunnen inspelen door ook een zekere tegemoet koming voor te stellen. Dat kan uiter aard die buitenbewoners stimuleren en maakt de 90% deelname-kans ook gro ter, waardoor geen gemeentelijke inves tering meer nodig zou zijn. Wel leert de ervaring dat men aanvankelijk niet aan die 90% toekomt, omdat de een of ander liever eerst.de kat nog eens uit de boom kijkt dan wel kort tevoren belangrijke investeringen deed voor andere ener gievoorziening. Maar in éen later sta dium onderkent dan toch wel iedereen het voordeel van de aardgasvoorziening, zoals dat ook in de kernen zelf het geval was. De commissie bestuurlijke aange legenheden, die het b en w voorstel al eerder behandelde kan met de financië le ondersteuning voor het onrendabel gebied akkoord gaan. De raad kan dan maandagavond beslissen of ze bereid is tot de daartoe nodige begrotingswijzi ging- mm Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adri C Broekhuis een beano voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM Minister van Financiën Mr. A. van der Stee spreekt vrijdagavond 15 mei in het gemeenschapscentrum te Tholen in het kader van de CDA-verkiezingscampag- ne. 's Middags maakt hij met de CDA- karavaan een tocht over heel Tholen en St. Philipsland. Of onze streek hier let terlijk een cent wijzer van wordt, valt in deze bezuinigingstijd nog te bezien, maar het bezoek van de Minister van Financiën duidt er wel op, dat de tweede kamerverkiezingen dichterbij komen. Dinsdag 26 mei is het zover. Na de R.P.F., V.V.D., D'66 en dinsdagavond de P.v.d.A., presenteren zich dinsdag avond a.s. het C.D.A. en de S.G.P. Het toch al kleine aantal bezoekers, van po litieke vergaderingen zit nu met twee bijeenkomsten op een avond, 't Wordt een keuze tussen Poortvliet, waar Ir. B.J. van der Vlies uit Maartensdijk (Utrecht) als derde kandidaat voor de S.G.P. spreekt, en Tholen, waar het kamerlid drs. H. Eversdijk uit Heinkenszand, voor het C.D. A. de politieke actualiteit onder de loep neemt. Op dinsdag 12 mei is er dan nog de gezamenlijke verkiezingsbi jeenkomst in het Gemeenschapscen trum te Tholen. Voor de PvdA komt dan kamerlid Toussaint, voor het CDA de meer be kende J. van Houwelingen en voor de VVD het Zeeuwse kamerlid J.D. de Voogd. Van D'66 en de SGP zijn de forumleden nog niet bekend. Werkge legenheid en het Sociaal-economisch beleid staan op deze verkiezingsavond in Tholen centraal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1