60 jaar personenvervoer inbeeld Vervolg plaatselijk nieuws 2500,— boete verbouwing in Oud- voor illegale Vossemeer 020-214444 Taaipraatje KAA BEE Donderdag 26 maart 1981 EENDRACHTBODE 17 In hoger beroep Illegale sportvisboot:300 gulden Duikers 50, Sint- Maartensdijk Scherpenisse BOEKENWEEK VAN DER KREEK b.v. Alliteratie Jachthavenexploitatie naast alternatieven ondenkbaar DRAAI NU: 'Bollen' geven beter resultaat VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD rj[\ OUD- r~ttT~\ SINJ ^^OSStWttR gg P00RTVt»fr\<% l>-y MAARTENSDIJK 5^ WC0B*P0L0F# I OUD- Jr®. r ^OSSEWUR |g POORTVLIET^ komstwoord en inleiding door de voor zitter het woord gegeven aan Dr.Borne- man, die vergezeld van dhr.Elst van de Stichting Schooltandverzorging wat meer voorlichting gaf over de verzorging van het gebit. In een prachtige en dui delijke dia-serie, die een overzicht te zien gaf van de toestand van het gebit op 30-jarige leeftijd. De dokter gaf een na dere toelichting bij de vertoning en zijn werk in de tien jaar die hij als arts op Tholen werkzaam is. Hem is gebleken, dat de kleuters zich over het algemeen gemakkelijker laten behandelen dan de kinderen die al wat ouder zijn. Hij ver telde dat er plannen zijn om tot uitbrei ding van gebitverzorging te komen van 3 tot 18 jaar omdat gebleken is, dat bij 100 rekruten die opkwamen voor militaire dienst, er nog vier waren die een goed eigen gebit hadden. Terwijl toch in de jeugd deze tanden goed waren verzorgd, bleek dat juist na de school de verwaar lozing begint. Hij gaf tevens een over zicht van de Schooltandverzorging i.v.m. de functie van het gebit, de voe ding, de preventie, het doel van de ver zorging en de kosten. Na een vraag te hebben beantwoord over het fluorge- bruik bedankte de voorzitter Dr.Bome- man voor zijn duidelijk betoog en over handigde item een geschenkenbon. Dhr.Elst reikte aan juffrouw Rina enke le boekjes over tandverzorging uit. De rekening en balans van 1980 werden na controle in orde bevonden en goedge keurd. De begroting 1981 werd na na dere uitleg goedgekeurd en vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden mevr.Hage-Ollebek en dhr. C.Lemsom werden beiden met grote meerderheid van stemmen herkozen en namen hun benoeming aan. De rondvraag bracht niets aan de orde en de voorzitter ging in op het voortbestaan van de bijzondere kleuterschool. In het bestuur zijn men sen van de hervormde en de oud gere formeerde lagere scholen vertegenwo ordigd, zodat dit weinig problemen geeft. Per 1 augustus gaat echter de nieuwe bijzondere lagere school van start en het wachten is nu of de zoge naamde integratie dan ook doorgang vindt. In ieder geval zijn voor 1 augustus alle kleuters reeds ingeschreven voor deze school. Mocht het anders worden, dan zal de nieuwe school ook eigen kleuteronderwijs moeten beginnen. Of er dan nog plaats zal zijn voor dezfe bij zondere kleuterschool, die toch eigenlijk eem eigen karakter heeft, wordt dan nader bekeken. Verder waren er geen vragen. De voorzitter dankte allen voor het in het bestuur gestelde vertrouwen en het personeel voor hun inzet. Hij wenste hen sterkte in het nieuwe jaar. De aanwezigen werden bedankt voor de rusige en prettige vergaderwijze en wenste allen wel thuis. Aan het slot van de avond werd nog een kleurenfilm ge draaid van het huwelijk van juffrouw Janet, een gedeelte van de feestelijke opening van de nieuwe jachthaven en enkele Koninginnefeesten van de kleu ters. Bezwaren tegen Dorpshuis Er zijn twee bezwaren ingediend bij b en w tegen de versnelde bouw van het nieuwe dorpshuis aan de Haven/ Stoof- dijk. Het college wilde namelijk voor uitlopend op de wijziging van plan Kom via een zogenaamde artikel 19 procedu regoedkeuring van G.S. van Zeeland krijgen om met de bouw te kunnen be ginnen. De toekomstige buurman van het nieuwe dorpshuis, de fam. Hendrik- se, vindt dat het gebouw te dicht bij het erf komt en pleit voor verlegging van de ontsluiting. B en w waren al met Hen- drikse in onderhandeling over een stukje grond en de indruk is, dat de toekomsti ge buurman bereid is tot een accoord. De andere bezwaarde is Heijstek uit de Julianastraat, die op de hoek Haven/S- toofdijk liever huisvesting voor bejaar den zag dan een dorpshuis. Oprichter ds. Gorissen erelid zangvereniging Ds. WJ. Gorissen, oprichter van de christelij gemengde zangvereniging Laudate Dominus, is maandagavond tijdens de jaarvergadering in het dorps huis tot erelid benoemd ter gelegenheid van zijn komend vertrek. Voorzitter P.Priem toonde zijn dankbaarheid, dat ds. Gorissen destijds de aanzet had ge geven voor de zangvereniging, die een groot succes is geworden. Ds. Gorissen bleef trouw lid, evenals z'n vrouw, die bij het afscheid in de kerk nog een ver rassing te wachten staat, zo liet de voor zitter al weten. Ds. Gorissen had hele-' maal niet gerekend op het erelidmaat schap en hij had er zelfs niets over op gevangen, wat voor hem een bewijs was, dat er ook in stilte kan worden gewerkt. Over de oprichting zei ds. Gorissen nog, dat hij bij zijn komst had bemerkt, dat men in het dorp veel over elkaar sprak (zij het dan niet altijd ten kwade), maar zeer weinig met elkaar. Met de oprich ting van een koor zou men zeker met elkaar zingen en dat was aardig gelukt. Hij had zich niet in het bestuur willen begeven omdat een dominee nu een maal komt en gaat en hij constateerde, dat het bestuur volledig in staat was het koor in de goede richting te leiden. Ds. Gorissen wenste de leiding en alle me dewerkers nog een zeer lang koorbe- staan toe en dankte nogmaals voor de grote verrassing. "De zangtijd in Stave- nisse zal ik nooit vergeten", zei de scheidende oprichter. Dirigent C. Den Braber dankte hem voor het initiatief dat leidde tot dit mooie koor. Mogelijk kunnen we in uw nieuwe standplaats nog eens aan een programma meewer ken, zei de dirigent. Alle donateurs en begunstigers hadden naast de leden een persoonlijke uitnodiginé gekregen en gezien hun grote aantal, viel de opkomst maandagavond toch wel wat tegen. Wellicht was het bijzonder slechte weer hiervan de oorzaak, maar velen misten daardoor wel een prettige en gezellige avond. Ds. Gorissen opende de jaarver gadering met samenzang van ps. 147-1, gebed en schriftlezing van die psalm. Hij gaf daarvan een duidelijke uitleg, waar na de voorzitter een welkomstwoord sprak. Hij ging dieper in op het onder werp muziek en zang en sprak er zijn vreugde over uit, dat de inwoners veel Vervolg op pag. 1 seizoen hebben, moeten zich aan de re gels houden. "Een normaal mens werkt 40 uur per week, maar ik moet 't in 50 tot 70 uur met m'n handen verdienen", zei G„ zijn handen aan de kantonrechter tonend. "En m'n vrouw werkt net zo hard mee. Mag ik dan een keer met vakantie mis schien? Ik kan gelukkig mezelf bedrui pen maar als enige gemeente doet Tholen enkel zo rot", zei de boze G., die met z'n vuist op tafel sloeg. De kantonrechter vond dat G. niet moest zeuren en de officier van justitie liet weten, dat G. hen niet als een soort sinterklazen moest beschouwen die ver gunningen voor schoolverzuim gaven. "De regels worden zeer streng toegepast op Tholen, maar we mogen ons niet uit spreken over het bestuurlijk beleid. Het is echter een wonderlijke gang van zaken als u over ambtelijke molens spreekt, terwijl de brief donderdag bij de ge meente was en u zaterdag al was ver trokken. Als men geen toestemming krijgt, is dat zuur, maar u mag alleen met toestemming van het gemeentebestuur buiten de schoolvakanties om verzui men. De regels daarvoor zijn in Tholen- derwijs gepubliceerd", aldus mr.Hage, die 100 gulden boete vroeg. "Kan ik in hoger beroep", liet G. er di rect op volgen. "U gaat zonder na te denken in hoger beroep, terwijl ik het vonnis nog moet geven. U bent zo onre delijk, er is niet met u te praten", zei de kantonrechter, die de eis van 100 gulden overnam. "Ik ben volledipjpuf maar ik kom alleen m'n reden aa^teren en ik ga in hoger beroep", zei G. "Misschien maakt de rechtbank de boete wel ho ger", zei mr.Van Solinge nog, maar dat hielp niet en de St.Annalander plaatste grif z'n handtekening onder het formu lier dat griffier De Raat al voor het ho ger beroep had opgezocht. G.B. en G.A.V., beiden uit Tholen, hadden eveneens artikel 2 van de Leer plichtwet overtreden door onwettig schoolverzuim van hun kinderen. Aan gezien het alleen om een vrijdagmiddag en een maandagmorgen ging, bepaalde de kantonrechter de boete bij ver- stek(beiden waren niet verschenen) op 40 gulden voor ieder. A.G. uit Tholen had drie getuigen mee gebracht om te proberen aan te tonen dat hij zijn sportvisboot-de Watergeus niet beroepsmatig had verhuurd, maar de kantonrechter had er geen behoefte aan om ze te horen. G. was op 1 november door de rijkspo litie te water aangehouden omdat hij zonder vergunning van b en w zijn boot aan acht sportvissers had verhuurd. De koffie kregen ze voor niets, maar voor zeeaas en bier moest betaald worden naast de huur van 100 gulden. Volgens G. was er slechts 50 gulden voor onkos ten betaald. "Gelooft u nu werkelijk, dat ik geloof dat u gratis sportvissers mee neemt. Volgens de op 1 november mee- gevaren vissers waren ze al eerder /net de Watergeus meegegaan. Op slechte, niet qoed uitgeruste boten kunnen le vensgevaarlijke situaties ontstaan en daarom eisen b en w een vergunning", zei de kantonrechter. "Dan kunt u alle bootjes in Tholen wel verbaliseren", zei G. "Ik heb geen ver gunning aangevraagd omdat 't mijn be roep niet is. Alleen op zaterdag neem ik wel eens kennissen mee", aldus de Tho- lenaar. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde 'volstrekt duidelijk bewe zen'. "Misschien klinkt 't u wat fors in de oren, maar de winst die niet op legale manier is binnengehaald, wordt nu af geroomd", zei mr.Hage, die 350 gulden boete eiste. "Als dit geen verhuren meer is, dan ben ik een boon. Als bij mij kennissen op de borrel komen, sta ik ook niet met de kassa gereed. Waar ligt de grens bij 't betalen van een onkostenvergoeding?, vroeg de kantonrechter zich af. Hij be nadrukte, dat het alleen, op 1 november ging en niet om andere data, waarover G. zijn kennissen had willen laten ge tuigen. "Als er een ongeluk gebeurt met uw boot, bent u wel de sigaar. Daarom zou ik 't maar niet meer doen", zei mr.Van Solinge, die de boete gelijk aan de eis op 300 gulden bepaalde. De Belgen E.J.M.T. en F.L.J.L. uit Brasschaat hadden op 3 augustus van het vorig jaar in het Tholense Gat ge doken, terwijl dat volgens de Algemene Politie Verordening daar verboden is. Gezien de scheepvaart is dat veel te. ge vaarlijk. De officier wilde de zuiderbu ren best het genoegen geven om te dui ken, maar dan wel op plaatsen waar dat mag. Hij eiste van elk 50 gulden boete, wat de kantonrechter overnam. "U moet zich voortaan maar oriënteren, want er zijn steeds meer duikverboden", zei mr. Van Solinge nog. belangstelling voor de vereniging tonen. De voorzitter was verder blij, dat de di rigent onder alle weersomstandigheden iedere week present was. Hij noemde de zieken en andere verhinderde leden en was verheugd, dat de penningmeester na een lange periode van ziekte weer aan wezig was. Dhr. Priem hoopte dat deze tweede jaarvergadering voor ontspan ning zou zorgen en tevens een stimulans zou geven om met dubbele ijver door te gaan. Hij wekte inwoners vanaf vijftien jaar op, eens een repetitie-avond bij te wonen. Wellicht dat men dan tegelijk lid wordt en dat zou goed uitkomen, want door vertrek heeft de baspartij verster king nodig. Het koor zong vervolgens ps. 150 naar de bewerking van Mc. Phail, ps. 23 en de Ambrosianischer Lobge- sang van Gebhardt. De secretaris bracht een zeer uitvoerig jaarverslag en in de koffiepauze (met gebak) werden loten verkocht, waarmee een aantal mooie prijzen te winnen waren. Rina van Prooijen oogstte daarna veel bijval met haar voordracht in het Zuid Bevelands. Dirigent Den Braber zong een prachtige solo 'ruhe', begeleid door voorzitter Priem op het orgel. Het koor zong twee paasliederen, waarna mevr. van Prooi- jen met medewerking van haar dochter Rina een muzikale quiz hield, die zeker in de smaak viel. Na de tweede pauze en de trekking van de verloting sprak de voorzitter een dankwoord. Ds. Gorissen ging voor ingebed, waarna samenzang van gez: 280:1 de jaarvergaderin be sloot. Donderdagavond 2 april om zeven uur vinden in de N.H. Kerk opnamen plaats voor het E.O.. -radioprogramma 'Laat ons de rustdag wijden', dat 11 april uitgezonden wordt. Vier Thoolse koren verlenen medewerking o.l.v: dirigent J.v.d. Driest en organist F. van Tilburg. Alle belangstellenden zijn hartelijk wel kom voor de samenzang en het luisteren naar de massale koorzang. Storm veroorzaakte veel schade Het brandweerkorps rukte zondagmid dag rond één uur uit na een melding van stormschade op Bloemenlaan 128. Het ontbreken van nokpannen zorgde er voor dat de zuidzuidwestenwind (wind kracht 9 tot 10) nogal wat dakpannen van de huizen blies. De geparkeerd staande auto van dhr. J.Valk werd hier bij beschadigd. Enkele rijtjes dakpan nen werden door de brandweer van en kele daken gehaald om meer ellende te voorkomen. Bij één van de huizen stond een schuttinkje op het punt weg te vlie gen en elders in de nieuwbouw waaide een duivenhok om. Vlakbij huis vindt u een grote collectie geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ver lovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie- vereni- gings- en zakendrukwerk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM Prestatieloop trimclub De jaarlijkse prestatieloop, georgani seerd door de trimvereniging van NAKS, zal plaatsvinden op zaterdag 13 juni. Er worden weer drie afstanden ge lopen. Iedereen kan meedoen eh een wedstrijdelement is niet aanwezig. Een week voor de prestatieloop kunt u in de Eendrachtbode nadere gegevens verne men. NAKS houdt van 4 tot en met 8 mei een steunkaartenactie en de zomer- markt is gepland op woensdag 22 juli. De trimafdeling van NAKS ging woensdag 18 maart een avondje uit. Evenals voorgaande jaren trok men naar Bergen op Zoom, waar eerst werd ge bowld. Na een half uurtje rust vereerde het sportieve gezelschap de 'chinees' met een bezoekje. De avond was ook dit jaar weer een succes met 23 deelnemers. Het wordt zo langzamerhand een ge trouwe traditie, dat Euterpe ieder jaar een rommelmarkt organiseert. Hiervoor zijn natuurlijk weer een heleboel oude spullen nodig, die de leden van de ver eniging dan ook graag bij u op komen halen en wel a.s. vrijdagavond vanaf zes uur. Nu zijn er bijna 14 dagen geleden veel mensen geweest, die dachten dat de oude spullen die op die zaterdag opge haald werden, voor de muziekvereniging waren, maar dit was helaas niet het geval. Het is voor de muziekvereniging dan ook een bittere ervaring, dat een andere in stantie hen dusdanig in de wielen rijdt, zonder erbij na te denken, wat een schade ze een andere vereniging kan aanbren gen. Wij betreuren dit voorval zeer, maar zijn niet van plan van onze jaarlijkse traditie af te wijken. We gaan dapper door met het ophalen van oude spullen, te begin nen op vrijdagavond a.s. Het Destuur van Euterpe Advertentie I.M. Middenstand schonk Groene Kruis administratiewagen Van de baten die de laatste winkelactie opleverde kon het Groene Kruis een administratiewagen en elektrische klok worden aangeboden. Daarmee werd dan toch nog behoorlijk in de roos ge schoten, al was er op het eind van de middenstandsledenvergadering op nieuw discussie of dit jaar weer een winkelaktie in oude vorm moet worden gehouden, dan wel dat er een nieuwe impuls kan ontstaan. Met een laatste resultaat van 330.890,— werd heus niet zo gek geboerd, maar voor het ge voel van organisatoren en leden lijkt zo'n aktie allemaal wat afgezaagd te gaan worden. Het is overigens best mo gelijk, dat men toch niet tot een andere opzet kan komen, omdat het vooral zaak is dat het economisch verantwoord is en ook sluitend kan worden gemaakt wat de bijdragen in de kosten betreft. On dertussen waren er toch weer een paar aardige cadeaus voor het Groene Kruis. De vorige week gehouden ledenverga dering werd geopend door de voorzitter mevr. van Houdt-Slootmaker, waarna uit de jaarverslagen het verenigin ge beuren 1980 nog eens werd opgefrist. Behalve de cadeaus voor het Groene Kruis kon de vergadering ook instem men met een gift van 200,— voor de buurtvereniging de Kaaistraat met na me dan voor de feestverlichting. Er is daarbij wel het verzoek gedurende fes tiviteiten of winkelactie die verlichting te laten branden, waarbij dan aan 2 of 3 weken per jaar wordt gedacht. De nog te innen contributie 1980 bedraagt per lid 25,— terwijl voor 1981 met een ver hoging van een tientje tot 35,— ak koord werd gegaan. Geen bezwaar was er bij de aanwezige leden het verzoek in te willigen van dumpshop "De Snuffel hoek" te worden ingeschreven als lid van de winkeliersvereniging In het be stuur werden mevr. Van Houdt-Sloot maker en de heer M.C. Muller herko zen. De functies blijven gelijk met eerstgenoemde als voorzitster, laatstge noemde secretaris, P. Groffen penning meester en de leden B.S. Tack en D.K. Slager. Het bestuur zal voor 1 mei de leden uitsluitsel geven of een winkel actie oude stijl dit najaar weer aan bod komt, dan wel een andere vorm. Op een desbetreffende vraag gaf de heer Tack toelichting op het huidige d.p.o. sta dium. B en W gaan het pre-advies voor bereiden voor de raad, zodat daarin t.z.t. een beslissing valt, waarbij het vermoe den gerechtvaardigd is, dat het meren deel van de aanbevelingen uit het d.p.o. worden overgenomen. Voorts wil het dag.bestuur van de gemeente zich nog nader beraden over het eventueel weer invoeren van een weekmarkt. Verder kwam het programma van de Thoolse Dagen (25ste keer) ter sprake en de aansporing van bestuurszijde om indien mogelijk in te schrijven op een stand in de hallen Meijer. Uiteraard is dat een individuele beslissing, maar het bestuur wil er toch graag achter staan ter stimu latie. Verder kwamen er nog wat vragen los van interne aard, waarna de voorzit ster sloot onder dank voor opkomst en discussie. Voor Simavi De Simavi-collecte bracht vorige week een bedrag op van 1241,55. Simavi dankt hiervoor alle gevers en collectan ten. Maartenshof dagje uit Maandag 23 maart bezocht een ge mengd gezelschap vanuit Sint Maar tenshof het winkelcomplex van Ter Meulen in Rotterdam. Bejaarde inwo ners en personeel uit het bejaardente huis en belangstellenden van buitenaf vertrokken 's ochtends om kwart over tien. Via Oud Vossemeer, waar de bu schauffeur een reparatie verrichte, reed men door het Brabantse land naar 's werelds grootste havenstad. Om twaalf uur zat men bij Ter Meulen aan de kof fie. Het imposante winkelgebouw maakte bij velen een grootse indruk. De maaltijd werd gebruikt in 'De Nieuwe Plas', een restaurant aqn de Oostzeedijk. Na een bezoek aan 'De Raaijberg' in Bergen op Zoom, waar nog wat werd gedre/onken en g dan t, waren de 54 reizigers om kwart over zes wèer bij het bejaardentehuis terug. Ondanks het stormachtige weer kon men terugkijken op een erg leuke dag. Herbestrating De herbestratingen voor dit jaar worden uitgevoerd door de fa. Joh.van Vossen en Zn. uit Sint-Annaland, die met een bedrag van 103.800 de laagste in schrijver was. Viswedstrijd Zaterdag visten de Oosterscheldevissers de eerste bekerwedstrijd. De uitslagen: Senioren; 1. R.Vermaas 1575 punten, 2. B.Bogers 950 p., 3. J.v.d.Ree 880 p., 4. J.Hartog Hzn. 780 p., 5. A.v.d.Ree 745 p., 6. L.Menheere 715 p., 7. J. de Graaf 700 p., 8. J.Lindhout Ph.zn., 9. G.v.Ham 620 p. en 10. H.Ponse met 500 punten. Bij de junioren eindigde Adriaan van de Hoek op een eerste plaats met 670 pun ten, 2. Peter Poot 555 p., 3. Mario Hartog 400 p., 4. Rien de Bruin 370 p. en 5. Michel Glimmerveen met 335 punten. Vuil storten Het lijkt ook wat oneconomisch om met de huidige benzineprijs nog huisvuil per eigen auto naar het Tuttelhoekje te brengen, terwijl de vuilniswagen voor de deur komt. Toch komt het nog wel voor, maar dan wordt het afval niet altijd op de juiste plaats gebracht. Zo werden ook deze week weer een aantal zakken in een sloot langs Westkerkseweg aangetrof fen. De politie kwam er achter vanwaar die afkomstig waren en maakte proces verbaal op. Prima vangst "de Zeebaars" Zaterdag 21 maart verviste de HSV "de Zeebaars" haar le bekerwedstrijd te Sint-Annaland, met 47 deelnemers en een prima vangst! 1. P.J. Hage 3250 pnt,; 2. L.J. de Graaf 3245 pnt.; 3. J. de Rijke, St. Maartens dijk 2155 pnt.; 4. A. Deurloo St. Maar tensdijk 1975 pnt.; 5. P. Istha St. Maar tensdijk 1920 pnt.; 6. D. Tichem 1715 pnt.; 7. Henny Geluk 1695 pnt.; 8. S. Schot Tholen 1525 pnt.; 9. A. v.d. Hoek 1465 pnt.; 10. L. v. Vossen 1445 pnt. Pupillen: 1. Kees Bogerd St. Maartensdijk 615 pnt.; 2. Annemarie Munter 515 pnt.; 3. Jobert Schot Tholen 175 p. Zware rit "Zeelands Welvaren" Zondag gingen 14 leden van start voor een rit over 40 km. Het was deze morgen wel een bijzonder zware rit, want om met windkracht 9 10 op de fiets te Lievevrouwestraat 12-14-16 Moeregrebstraat 3-5 BERGEN OP ZOOM Tijdens boekenweek bij aankoop van 18.50 boeken: GRATIS Henri Knap "De ronde van 1943" Advertentie IM blijven, valt niet mee. Enkele leden ver volgden de rit in de volgwagen. Zondag a.s. staat er een rit van 45 km over het eiland Tholen op het program ma, evenals maandagavond met vertrek om half 7 vanaf het clublokaal. De eer ste weken zal er op de maandagavond gereden worden. Dit in verband met ander verenigingsleven. In mei weer op dinsdagavond. De opkomst van de le den na twee ritten is goed, want er staan nu reeds 14 man in het klassement. Snelheidscontrole Achttien bekeuringen volgden er toen de politie in de Stoofstraat en omgeving een snelheidscontroleuitoefende. Op nieuw werd 4us aangetoond, dalt er op de provinciale weg door een groot per centage van de weggebruikers te hard wordt gereden. De overschrijdingen lie pen dit keer van 12 tot 26 km. De Thoolse kantonrechter gaf vrijdag vier gulden boete per te hard gereden kilo meter. Variaties met vlees De plattelandsvrouwen hebben donder dag 19 maart in Tolrust een bak- en braaddemonstratie gehouden. Uitgeno digd waren de plattelandsvrouwen van Scherpenisse en de N.C.V.B. Poortvliet. Vice-presidente mevr. Nieuwenhuijzen opende de vergadering met een hartelijk welkom. In het bijzonder dhr. Van Mourik en zijn assistente Hilly Westland van het bedrijfschap voor vlees. Ook slager Jochems werd hartelijk welkom geheten. Hij had voor deze avond di verse soorten vlees aangeboden. De heer Van Mourik verzorgde een mooie de monstratie door alle soorten vlees te bakken en daarbij heerlijke sausen te serveren. De dames konden ook van al les proeven en het werd een zeer ge slaagde avond. Na afloop bedankte de vicepresidente dhr.v.Mourik en zijn as sistente voor de demonstratie met een bloemetje. Er waren ook bloemen en een bedankje voor slager Jochems. Geslaagd Anja Elenbaas is aan de Zeeuwse Mu ziekschool geslaagd voor het instrument orgel manualiter B. Ze genoot een zes jarige opleiding van mevr.We.ijler. Ze studeerde 6 jaar aan de muziekschool waarvan 2 jaar orgel met pedaal door dhr.Gunst en dhr.Visser. f NCVB zag eigen gemeente De NCVB heeft 17 maart in 't Ouwe Raed'uus de naandelijkse vergadering gehouden o.l.v. presidente mevr. Elen baas. Dhr. A. Brinkman uit St. Maar tensdijk vertoonde de diaserie 'Dit is uw gemeente'. Verder werd er een lijdensli turgie uitgevoerd met schriftlezing, me ditatie en gedichten. Op 21 april spreekt ds. J.J. Roodsant uit St. Maartensdijk over 'Belijden'. derden. Vanuit Sint Philipsland kan men in Tholen terecht. Daarna volgde door de mensen van het M.O.B. een kort rollenspel over een bebepaald gezin en hun problemen. Aansluitend werd ge reageerd op het stukje en men besprak het tevens in het algemeen. Na de be spreking van het onderwerp besloot de voorzitter de vergadering door alle aan wezigen en in het bijzonder de mensen van het M.O.B. te bedanken voor hun inbreng. Damuitslagen D.S.V.F. Junioren gevorderden: R.Nijpels- D.Sondemeijer 1-0, M.C.Schenk- M.Malis 0-1 en F.Nijpels-C.Fontijne 1-0. Junioren beginners: Men Fontijne- A.Fontijne 1-0, Ang.Reijngoudt-Joyde de Reus 1-0, Marn. Fontijne-Jer. Bree- man 0-1, J.v.d.Hoek-K.Nijpels 1-0, J.Williams-M. Sondemeijer 1-0 en As. Quist-A.Fledderus 1-0. Senioren: J.Walpot-A.Aarnoudse 1-0, Jac.Vaders-H.Nijpels 1-0, Jos Vaders- J.Ciggaar 0-1, J.v.Oudenaarde-A.Glim merveen 0-1 en M.Verkerke-P.Reijn- goudt 0-1 Meer voor Rheumafonds De collecte voor het Rheumafonds heeft 1725,- opgebracht. Dat is 90,- meer dan vorig jaar. Het fonds dankt alle ge vers en collectanten. Verkoping Tabtha 3642,50 De meisjesvereniging Tabitha kan terug zien op een geslaagde verkoping voor de Nhuma zending. Vrijdagavond om half zeven opende ouderling P.Hoek met sa menzang van psalm 87:3, gebed en het lezen van Handelingen 9 van vers 36 tót 43. In het kort werd stilgestaan bij de naam van de discipelin Tabitha. "We zijn verblijd dat er door de meisjes met hun leidster en vele gemeenteleden zo veel gedaan is voor onze lijdende me demens op de zendingsvelden", zei dhr. Hoek. Nadat om zeven uur de deuren werden geopend voor het publiek, was het verenigingsgebouw van de Oud Ge- ref. Gem. al spoedig tot in de hoeken gevuld. De belangstelling was overwel digend. Vele handgemaakte artikelen, versnaperingen, planten e.d. gingen grif van de hand. Ook voor de boekenstand werd veel belangstelling getoond. Er was weer een pop in Fliplandse kleder dracht, waarvan de naam geraden moest worden. Annette van Duuren die de naam 'Leentje' gaf, mocht haar mee naar huis nemen. Zelfgemaakte advo caat en babbelaars vonden gretig aftrek. Nadat om half tien de prijzen werden bekend gemaakt van de spreien en het tafellaken, was de opbrengst van deze avond niet minder dan 3642,50. Ou derling van Dijke gewaagde in zijn slot woord, dat het een groot voorrecht is dat er nog zoveel liefde is voor de zending: "Dat er nog gebed mocht zijn voor het blinde heidendom en dat er nog tot God bekeerd mochten worden. Dat zou het voornaamste zijn, opdat het toch straks niet tegen ons zal getuigen in de grote eeuwigheid". Deze geslaagde avond werd besloten met het zingen van psalm 43:3 en dankgebed. Bij alliteratie beginnen twee of meer woorden in dezelfde zin of uitdrukking met dezelfde medeklinker. Het der- landse woord voor alliteratie is stafrijm of beginletterrijm. In tegenstelling tot het normale eindrijm krijgen bij dit stafrijm de rijmwoorden altijd de klemtoon. Veel staande uit drukkingen met alliteratie zijn ontleend aan oude rechtsformules. Soms is daar door de betekenis verouderd. Voorbeelden van alliteratie: Zonder blikken of blozen. Blikken is hier een verbastering van' bleken. Zon der bleek te worden of te blozen liegen df het gedrukt staat. Iemands hebben en houden kennen. Alles van iemand we ten. Kind noch kraai hebben. Niets be zitten. Dat is zijn lust en zijn leven. Met huid en haar verslinden. Te kust en te keur. Kust is hier een verbastering van Diefstallen Uit een aan de Achterstraat geparkeerde kraanwagen van aannemingsbedrijf Ligtendag, zijn twee accu's gestolen, zo dat de machinist de kraan 's morgens niet kon starten. Uit de aan de Zuiddijk geparkeerde auto van mevr. J.B. uit Oud-Vossemeer zijn eurocheques, een betaalpasje, rij- en kentekenbewijs, au tosleutels en 160 gulden meegenomen, Er waren geen ruiten kapot of portieren opengebroken, zodat vermoedelijk met een valse sleutel is gewerkt. Bewegwijzering de Rozeboom De CDA-fractie in de gemeenteraad heeft in schriftelijke vragen aan b en w aangedrongen op een adressenlijst in de hal van het bejaardentehuis de Roze boom. Vol ens het CDA is het gebleken, dat het bezoeken van bejaarden in de Rozeboom door vreemden, die niet we ten waar iemand woont, een moeilijke zaak is. D De namen en huisnummers van de bewoners zijn namelijk niet op een lijst bij de ingang aanwezig. B en W zullen dit probleem aan het bestuur van de S.R.V.Z. voorleggen. De raad verleende dhr. S.M. Nuijens vorige week woensdagavond met ge noegen gemeentegarantie voor zijn le ning ten behoeve van de aankoop van een huis in de Wilhelminastraat. "Weer een inwoner aan een bestaande woning geholpen. Dat is het college zeer welge vallig", zei waarnemend burgemeester L.Walpot. Fractievoorzitters bij Commissaris De voorzitters van de SGP-, CDA- en PVAB-fractie in de gemeenteraad heb ben vrijdagmiddag onverwacht een be- zoekC gebracht aan de ommissaris der Koningin in Middelburg. Over dit op merkelijke uitstapje naar de Abdij - op uitnodiging van de Commissaris - be staat nogal wat geheimzinnigheid. Het gesprek zou verband houden met de benoeming van' een nieuwe burgemees ter, waarvoor de raad enkele maanden geleden al een profielschets gaf aan dhr. Boertien. Drie inwoners, die een zwijgplicht opgelegd zijn, weten nu mo gelijk wie er kans maken op het burge meesterschap. M.O.B. bij Turn Turn Op woensdag 18 maart heeft peuterklas Turn Turn haar jaarvergadering gehou den in de kleine zaal van de Wimpel. Voorzitter J.Neele kon een groot aantal ouders en enkele genodigden van harte welkom heten. Na de jaarverslagen en de controle van de kascommissie kwam de groep van het M.O.B. uit Middelburg aan het woord over het opvoeden van kinderen in het algemeen. Er werd eerst wat verteld over over de aard van de problemen die bij het medisch opvoed kundig bureau behandeld worden. Deze kunnen zowel medisch als opvoedkun dig zijn. De hulp die geboden wordt, is helemaal gratis en blijft ook strikt ver trouwelijk. Men gaat ook niet achter de rug van de patiënt om informeren bij Aangezien tijdens de discussie in de ge meenteraad over het voorstel tot exploi tatie-overdracht van de jachthaven in Tholen aan w.s.v. "De Kogge" een - zij het kleine- - opening werd gelaten voor een mogelijk alternatief voor de zgn visbootjes, heeft een tiental eigenaren van kleine bootjes inmiddels afgezien van een ligplaats in de jachthaven. Dat verklaarde ons de voorzitter van "De Kogge". Hij vond dat van die mensen ook wel begrijpelijk, want als er enige kans is op een ligplaats buiten de water sportvereniging om, kan men zich de jaarlijkse contributie en het entreegeld besparen. De WSV-voorzitter verzeker de ons dat er inderdaad de verplichting van het lidmaatschap is om een ligplaats te bekomen, zoals trouwens ook al door de burgemeester in die raadsvergade ring werd benadrukt, zelfs nog met voorbeelden van andere vereniginge Het zal echter ook bekend zijn, zo meent de voorzitter van de Thoolse water sportvereniging, dat de jachthaven wordt gebouwd omdat Rijkswaterstaat geen jachten meer toelaat om in de Eendracht voor anker te gaan en de ge meente een soortgelijk verbod voor de handelshaven heeft uitgevaardigd. Als dan echter buiten de jachthaven om goedkopere ligplaatsen worden inge richt, zou de exploitatie van het eerste zo niet onmogelijk worden gemaakt, dan toch zeker sterk worden bemoeilijkt. Het zou helemaal vreemd zijn als de ge meente dat deed na eerst de jachthaven te hebben verhuurd omdat o.a. de lig plaatsen dan goedkoper kunnen zijn, dan wanneer ze dat zelf ter hand neemt. Wat de prijs betreft deelde de WSV voorzitter ons mee, dat in 1978 in het jaar van voorbereiding het entreegeld 25,— bedroeg, in 1979 was het 75,—in 1980 werd het 85,— en vanaf het moment dat de jachthaven definitief zou worden gebouwd 225,— welk bedrag voor 1981 is ge handhaafd. De contributie bedraagt nog steeds 75,— per jaar. Andere water sportverenigingen vragen vergelijk bare bedragen. De voorzitter erkent dat men tot dusver wel goedkoop, maar niet vei lig lag en zeker zonder gemakken. Voor gemakken, zoals in de nieuwe jachtha ven moet inderdaad betaald worden. Om uit te komen, moeten wel alle lig plaatsen verhuurd zijn en bij "De Kog ge" is het inderdaad bijna zover. Voor kleine bootjes is er al een wachtlijst, vóór grotere zijn nog enkele ligplaatsen be schikbaar, zo blijkt ons uit de medede lingen van de voorzitter van de Thoolse watersportvereniging. keus. Keur betekent "het beste". Men kan naar willekeur het beste kiezen. Kant en klaar. Kant betekent hier: in orde. Vergelijk: de kamer is aan kant (opgeruimd). Duits: fix und fertig. Zom der slag of stoot. Er wordt niets in de weg gelegd. Lief en leed delen. Voor en tegenspoed delen. Door weer en wind gaan. Zich door niets laten weerhouden. Met man en macht. Met man en muis vergaan. Zelfs geen muis ontsnapt. Door dik en dun. Op het doel afgaan zonder iets of iemand te ontzien. Hij steunt hem door dik en dun. Huis en haard. Van huis en haard ver dreven zijn. In rep ën roer. Het hele dorp was in rep en roer (in verwarring). Hot en haar. Verouderd. Bij voerlieden was "hot" rechts en "haar" links. De rommel lag hot en haar verspreid. Ook: schots en scheef. Bont en blauw. Hij zag bont en blauw van de kou. Iemand bont en blauw slaan. Het zag hem groen en geel voor de ogen. Met lusten en lasten. Iets met lusten en lasten aanvaarden. Taal noch teken ge ven. Niets van zich laten horen. Een man een man een woord een woord. Dichters maken veel gebruik van dit stafrijm. Willem Kloos: de zee waarin mijn ziel zichzelf weerspiegeld ziet. Guido Ge- zelle: het ruisen van het ranke riet. Leopold: la^t de luiken geloken zijn. Bekend is de volgende: In Scherpenzaal scheren ze de schapen dat het schand is. Tot slot een zeer bekend voorbeeld van alliteratie' in een oud versje: Leentje leerde Lotje lopen langs de lange Lin delaan. TELE-LUISTERSPEL Teddy Schonen en Robert Peul presenteren en zingen deg en necht voor u en het Rode Kruis! Het zuidwestelijk zeekleigebied (pro vincie Zeeland, Goeree-Overflakkee en de westhoek van Noord-Brabant) is een belangrijk productiegebied voor gladio len. Het zijn overwegend de wat kleinere akkerbouwbedrijven waar deze teelt wordt uitgeoefend, soms gecombineerd met de teelt van tulpenbollen. Uit een onlangs afgesloten onderzoek bleek dat het opnemen van gladiolen en/of tulpen in het bouwplan van een éénmansbedrijf en in nog sterkere mate van een tweemansbedrijf, tot +- 30 ha. per vaste arbeidskracht, tot betere re sultaten leidt. Speciale aandacht is besteed aan de vraag in hoeverre verwerking van de bloembollen in gaasbakken dan wel in palletkisten aantrekkelijk is. Hierbij bleek dat - indien voor de helft van de arbeidsbehoefte voor oogsten en verwerken (excl. pellen) van tulpen en gladiolen over losse arbeid kan worden beschikt - op het éénmansbedrijf ver werking in gaasbakken bedrijfsecono misch de voorkeur verdient, maar op het tweemansbedrijf daarentegen verwer king ir. palletkisten. Naarmate er meer losse arbeid beschik- kaar is, wordt verwerking in palletkisten, ook voor bedrijven met een kleinere oppervlakte, voordelig. Vervolg van pag. 9 ALLE SOOR I EN /iiid-Ooslsinycl 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM dat vorig jaar augustus alleen doorging met groepsreizen, personeelsvervoer en de ziekenhuisbus. Mevr. v.d. Klundert vond het geweldig, dat de chauffeurs en oud-chauffeurs al lemaal gekomen waren. "Bedankt voor de samenwerking. Het is jammer dat ik de fotoreportage alleen in ontvangst moet nemen, maar dat kunnen we niet regelen", zei mevr. v.d. Klundert. Daar na bleef men nog enige tijd gezellig bij een, napratend over de foto's, chauf feurs en bussen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 17