Bestemmingsplan "Kom" Sint Annaland vastgesteld Boete van 120 gulden voor te hard rijden CL Boekennieuws- Jan Blaaser zaterdag in Scherpenisse Donderdag 26 maart 1981 EENDRACHTBODE 11 Tussentijds nogal eens wijzigingen in bestemmingsplannen Vee en mestput verdwijnt Ander inzicht Ombuiging Zelfde weg Politiebureau 67 ha. groen Diploma BOEKENWEEK VAN DER KREEK b.v. Nauwelijks CNC-hinder voor Nieuw-Vossemeer Sportploeg Stedenspel op Thoolse dagen Ook bochtafsnijding, slechte remmen en defecte uitlaat bestraft Teller niet goed Leuke dingen Defecte remmen Binnenbocht Vrijwillig Geen geld Vrijwel alle fracties constateerden 16 maart bij het voorstel tot vaststelling plan "Kom".Sint Annaland, dat toch nogal wat wordt geschoven tussen de datum dat het plan ter inzage ligt en de vaststelling. Op zichzelf niet zo'n bezwaar als dat naar beide kanten een betere oplossing meebrengt, maar anderzijds weet men bij een bespreking van een ontwerp in de commissie ruimtelijke ordening dan ook weer niet waar men precies aan toe is. De voorzitter meende dat er altijd wel enige ruimte moet zijn, omdat zoiets aller belangen kan bevorderen. Zo is voor de "Kom" Sint Annaland nog heel wat in goed overleg tot stand kunnen komen, nadat hierover de eerste openbare besprekingen plaatsvonden. Van de 16 ingediende bezwaarschriften werden er 11 ongegrond en 5 gegrond ver klaard. Onder die zestien bezwaarden waren overigens een aantal gelijkgerichte op ponenten, met name de Ooststraatbe- woners of gebruikers J.Boon, Jac.Vroe- gop, C.Slager, P.Gaakeer, J.Walhout, C.Moerland en G.J.Antes. In wezen waren er dus minder individuele be zwaren dan het getal 16 doet vermoe den. Voor wat de 5 betreft, waarbij het vooral ging om een schuur.kon aan de wensen worden tegemoet gekomen. Het sgp raadslid M.P.van Dijke ging er maandagmiddag nog het me«st uitvoe rig op in. Ook hij benadrukte dat nogal wat wijzigingen waren aangebracht sinds de commissie r.o. als eerste het ontwerp behandelde. Die commissie drong trouwens sterk aan op overleg met de bezwaarden en dat gebeurde ook met goed resultaat, vond de heer Van Dijke. Hij constateerde dat de nu voorgestelde situatie voor wat de eigendommen van de heren Paape en Van Zantvoort aan Schermerspad betreft, dezelfde is als bij de eerste planversie, nl. het voor dhr. Paape handhaven van schuur en garage, het voor dhr.Van Zantvoort .handhaven van de schuur met dien verstande, dat er toch een bestemming woondoeleinden op de kaart komt, hetgeen niet het geval is bij Paape. De grootste moeilijkheid bij de heer J.B.Moerland was veestalling en mes- topslag. Daardoor en daarvoor werd dan ook de schuur weggestemd. Het overleg mondde uit in het verdwijnen van veehouderij en mestput, maar wel handhaving van de schuur, die als sub bestemming opslag landbouwdoelein den krijgt. De veestalling gaat naar bui ten de bebouwde kom. Achter het pand van de heer P.W.U.Rademakers, Scher merspad 1 waren aanvankelijk wonin gen geprojecteerd (Schoolstraat). Het bezwaar van dhr. Rademakers was, dat hierdoor zijn tuin aanmerkelijk kleiner werd en geen uitbaning overbleef voor garage en hondenren. B en w lieten die woningbouw vervallen, terwijl dhr. Ra demakers zich bereid verklaarde zijn Het Holland Huis in Scherpenisse zou zaterdagavond best eens te klein kunnen zijn voor de finale van 'Uit op Tholen' in het seizoen 1980/81. De bekende Jan Blaaser Staat dan namelijk op het toneel met zijn One Manshow 'Bramen zoe ken'. Om twee uur lang een zaal vol mensen en verwachtingen bezig te hou den, te boeien, te begoochelen, ze het ene moment de tranen inde ogen en de slappe lach en enkele ogenblikken later het kippevel plus bijbehorende rillingen te bezorgen, is veel nodig. Dat vereist behalve sterk tekstmateriaal (allemaal eigen fabrikaat) een suggestieve bege leiding (door Blaaser's nieuwe vleuge ladjudant en componist Albert Jan Zeijlemaker) en een doordachte mise en scene, vooral ook het talent om schijn baar alledaagse situaties te vertalen in cabaretvorm. De wijze waarop Jan Blaaser de spiegel, voorhoudtwaarin zij zichzelf en de maatschappij herkennen, maakt het kijken en luisteren naar 'Bra men zoeken' tot een heel bijzondere ge beurtenis. 'Bramen zoeken' is het ver volg op het succesvolle 'Bruin Brood' waarvan Jan Blaaser 500 voorstellinge bakte. Het 'Bramen zoeken' in het Hol land Huis begint zaterdagavond om half acht. achtererf te zullen afschermen door bouw van enkele garageboxen. Raadslid Van Dijke attendeerde erop, dat de eerste tekening aantoonde, dat de schuur van de heer C.W.Heijboer aan de Kloosterstraat kon worden gehand haafd. De commissie r.o. vond dat on juist gezien de bestaande verkeerssitua tie en nabij gelegen kleuterschool. In een later stadium vond het college dat zowel schuur als woning moest verdwij nen en dat ging te ver, ook voor dhr. Heijboer. Na het overleg kwam er de aanvaardbare oplossing dat de bestaan de schuur wordt afgebroken, ruimte door de gemeente in beslag wordt geno men voor doortrekking trottoir naar kleuterschool, terwijl op de overblijven de afbraakruimte een vervangende berging door Heijboer kon worden ge bouwd met een daardoor afgesloten straatwand. De heer Van Dijke kon het college vol gen om de andere bezwaarschriften on gegrond te verklaren. Hij vond het wel onjuist, dat het voornemen bestaat het parkeerterrein naast het postkantoor weg te bestemmen voor woningbouw. Zelfs na verplaatsing van het dorpshuis zal daar behoefte aan parkeergelegen heid blijven bestaan, vindt de heer Van Dijke. C.D.A.-er W.L.Bijl stelde dat na een aantal jaren het plan kom Sint Anna land dan nu toe was aan vaststelling. Er is heel wat gesleuteld aan de oorspron kelijke opzet. Komt daarmee de raad terug op eerder gedane uitspraken? Naar de mening van de CDA woord voerder helemaal niet:"Het was veeleer een ander inzicht dat ontstond. Daar door kon mede op enkele bezwaarden gemakkelijk worden tegemoet geko men, hetgeen onze instemming heeft, evenals het gehele plan "Kom", zoals in dit voorstel vervat". VVD-er J.L.van Gorsel vond het tijd worden, dat er een eind aan komt. Ook hij constateerde enkele afwijzingen van de door de commissie r.o. gedane con clusies. Met name ook in de verwoor ding. "Er i hier en daar sprake, zoals bij Paape, van een ambtelijke ombuiging. Daardoor wordt tekort gedaan aan de conclusies van de commissie no.". De heer Van Gorsel vond het ook wat op merkelijk, dat het bezwaarschrift Van Zantvoort was aanvaard. Eerst was de commissie r.o. immers met een ander voorstel akkoord gegaan. Niettemin be grijpt het VVD raadslid dat de huidige schuur toch uiteindelijk woning kan worden. Ook vroeg hij zich af of wel een verstan dige beslissing was genomen ten aanzien van de heer Moerland, al kon hij er wel mee akkoord gaan dat het vee elders wordt ondergebracht, ondanks de onder kende wijzigingen, die werden aange bracht, heeft de VVD toch geen moeite met het voorstel, verzekerde de heer Van Gorsel. De PvdA woordvoerder P.van Schetsen kon zich wel vinden met de opmerkin gen van zijn VVD collega. Er wordt toch nog steeds teveel gewijzigd buiten de commissie r.o. om. Een jaar of drie terug werd het 'komplan' voor het eerst be sproken, waarbij dan 2 criteria naar vo ren kwamen; het leefmilieu met een ontoelaatbare mestvaalt en de land bouwbelangen. Overigens bleek ook de PvdA-fractie geen moeite te hebben met het voorstel van het college. Wel concludeerde dhr.Van Schetsen dat de schuur van Van Zantvoort uiteindelijk toch een woning- bouwbestemming heeft. Hij vond verder dat door de Geref.Ge- meente toch een keer gebouwd zal moeten worden op het daarvoor aange wezen perceel. Het kan een hele tijd aanlopen, maar het moet nu toch weer geen tien jaar gaan duren, eer zo'n per ceel een werkelijke bestemming krijgt en dat niet alleen maar op papier. De heer Van Schetsen constateerde dat er nog meerdere mutaties waren aangebracht in de door de commissie r.o. besproken versie. Hij vond dat duidelijke publica tie van nieuwe elementen toch altijd ge wenst is. De raadsvoorzitter zei, dat het college de toch duidelijke weg heeft gevolgd. Dat er een aantal dingen zijn veranderd, was het resultaat van samen bezig zijn. Ook het college wil de meest gewenste óp- lossing nastreven. De burgemeester meende dat er over het geheel toch een redelijke oplossing was gevonden en hij vond dat er altijd wat ruimte over dient te blijven voor bijstellingen. Zijn antwoord aan de heer Van Dijke inzake het parkeerterrein postkantoor was, dat er ook dan nog een negental parkeerplaatsen zullen blijven na wo ningbouw. De heer Van Gorsel wilde nog weten of men zowel tegen een ge grond als tegen een ongegrond be zwaarschrift in beroep kan gaan en ook dat bleek zelfs mogelijk in ons kleine land. Het college stelde voorts in haar voor stel, dat tegen de bouw van een woning door en op de grond van dhr. Antes geen bezwaar bestond. De heer M.P.van Dijke (SGP) had er al pp geattendeer op zich geen bezwaar te hebben tegen een andere bestemming van het pandje Ooststraat 2(tegenover kapper Quist), maar hij wist niet beter of daar zou een politiebureautje komen. De heer Van Schetsen had begrepen, dat er nog geen andere definitieve bestem ming aan was gegeven. De raadsvoorzitter antwoordde dat het perceel eerst was gereserveerd op ver zoek van de Rijksgebouwendienst(de fotoclub moest toen ijlings verhuizen), maar nadat men lange tijd niets had ge hoord, bleek het perceel te klein voor een politiebureautje. Er is toen weer te rug geschreven, omdat het gemeentebe stuur het toch wel belangrijk achtte een centrale politiepost te hebben. Er is ver der niet op gereageerd. Daarom is ook nog geen definitieve bestemming gege ven aan het perceel Ooststraat 2. De heer Van Dijke attendeerde er op, dat er middels de firma Potter toch wel een gegadigde was. Dat is uiteraard ook b en w bekend, maar een definitieve beslis sing moet nog worden genomen. Con form het voorstel keurde hierna de raad unaniem het plan "Kom" Sint Anna land goed. "We hebben onze laarzen aan" zongen de 220 kinderen van de vier lagere scho len in Tholen woensdagmorgen uit volle borst tijdens de nationale boomplantdag. Het was maar goed ook, want laarzen Waren onmisbaar om in de drassige bo dem 53 bomen en 2000 stuks bosplant soen te planten. Sommige kinderen moesten zelfs uit de modder worden ge trokken, maar dat mocht de pret niet drukken. "We pakken onze spa, we gra ven en we spitten en we dichten en we stampen", klonk het in koor. Voor het spitten waren de vijfde en zes de klassers van Eben Haezer, de Regen boog, Ter Tolne en de Veste al actief geweest. De resultaten daarvan waren in de foyer van het gemeenschapscentrum te zien: gevarieerde werkstukken, teke ningen, pottebakkerswerk, enz. De kin deren hadden de ruimte gekregen om hun gedachten over 'groen' uit te wer ken. Bovendien waren er dia's te zien en dat maakt de planten al een stuk leven diger. Enthousiasme was er ook genoeé in de grote zaal, waar niet alleen het boom feestlied werd gezongen, maar ook de tractatie plaatsvond. Burgemeester E. Baerends, die vergezeld was van de wethouders C.J. Moerland en J. Ver- sluijs, wilde ter gelegenheid van de zil veren boomfeestdag ook nog wel wat zeggen. "Rond de sporthal wordt vandaag 5500 vierkante meter groen aangeplant, dat is meer dan een halve hectare", zei de burgemeester. Totaal 53 bomen: 23 populieren en 30 essen, Daarnaast nog 2000 stuks bosplantsoen, dat zijn hees ters die snel groeien, zoals veldesdoorn, kornoelje, krentenboom, botanische ro zen (eglantiers), vuilboom, hazelaars, li gusters en escallonia. Op het gehele eiland Tholen is er al 67 ha. of 670.000 m2 groen. Ieder jaar komt er ongeveer 30.000 m2 bij, gazons en trapveldjes inbegrepen. Dit jaar komt er om precies te zijn 36.260 m2 bij met 320 bomen en 20.000 heesters. Alleen al in Tholen staan in de straten en op de pleinen 2800 bomen, terwijl het eiland er totaal 8000 heeft. De beplanting die vandaag de grond in gaat, kost 14.500 gulden aan materiaal, terwijl de mensen die het aanplanten ongeveer 12.000 gulden kosten. Als alles hier is aangeplant, is de gemeente onge veer 35.000 gulden armer, maar 2000 boompjes rijker, zo vertelde de burge meester. Dhr. v.d. Wiele van Staatsbos beheer wees ook nog eens op het belang van de boomfeestdag, die nu al voor de 25ste keer werd gehouden. Werd er met 1200 kinderen begonnen, dit jaar zijn 120.000 scholieren bij het groener ma ken van Nederland betrokken. Daarna konden de leerlingen aan 't werk, vergezeld van medewerkers van de plantsoenendienst van de gemeente o.l.v. dhr. M.A. van Loenhout. Links en rechts naast en achter de sporthal als mede op het parkeerterrein werden ver volgens de bomen en heesters aan de modder toevertrouwd. "Ze komen tot hun volle recht, als niemand met de takken 'vecht, nu zijn we er aan ge hecht", stond er in het boomfeestlied. Intussen waren in andere delen van de stad, vierde klassers van Eben Haezer, de Regenboog, Ter Tolne en de Veste aan 't werk. Zij waren op deze milieudag uitgenodigd door de vereniging Stads herstel om papier te prikken en plastic en blikjes uit de plantsoenen te halen. Begeleid door hun onderwijzers en me dewerkers van de dienst gemeentewer ken, werden maar liefst zeventig plastic zakken met vuil verzameld. Burgemeester Baerends prees het en- thousisasme van de leerlingen en hoopte dat hun voorbeeld iedereen er aan zou herinneren, dat elke Tholenaar z'n om geving netjes moet houden. Hij dankte stadsherstel voor het initiatief en het personeel voor hun medewerking. Dhr. DJ. Binkhorst, vice-voorzitter van Stadsherstel, reikte ter herinnering aan deze dag de Onderwijzers een diploma van stadsherstel uit. Daarnaast waren er voor elke leerling twee stickers, ontwor pen door secretaris P.A. Boot. Zo kreeg de nationale boomfeestdag in Tholen extra aandacht, waardoor 't een com plete milieudag werd. Leerlingen van de M.L.K. de Veste in actie naast de sporthal in Tholen tijdens de 25ste boomplantdag, geassisteerd door dhr. G. Goedegebuure van gemeen tewerken. Lievevrouwestraat 12-14-16 Moeregrebstraat 3-5 BERGEN OP ZOOM Tijdens boekenweek bij aankoop van 18.50 boeken: GRATIS Henri Knap "De ronde van 1943" Advertentie IM "Uit de rapporten blijkt, dat voor Nieuw-Vossemeer nauwelijks stankhin- der wordt verwacht. De meerderheid van b en w maakt dan ook geen bezwaar tegen wijziging van het bestemmingsplan Slabbecoornpolder. Er moeten vertrou wen worden gesteld in de wijze en de zorg waarmee het gemeentebestuur van Tho len deze kwestie behandelt. Daarbij die nen wij zeker niet te vergeten, dat in een tijd van economische teruggang, de ves tiging van een bedrijf met 100 arbeids plaatsen een zaak is, die voor de streek een welkome werkgelegenheid bete kent". B en w van Nieuw-Vossemeer schrijven dat aan de gemeenteraad, die gister avond (woensdag) besliste of er wel of geen bezwaar moest worden gemaakt tegen de wijziging van het bestem mingsplan Slabbecoornpolder. Het ge meentebestuur van Tholen wil hier de ^vestiging van het compostbedrijf C.N.C. mogelijk maken. Inmiddels heeft het Thoolse gemeentebestuur twee be zwaarschriften ontvangen tegen de tweede verandering van bestemmings plan Slabbecoornpolder: A. Geluk van de Oud-Vossemeersedijk en de gebr. de Wit van de Nieuwlandsedijk. De termijn om bezwaren in te dienen loopt morgen (vrijdag) af. Op 4 km B en w van Nieuw-Vossemeer hebben hun Thoolse collega's wel verzocht, om door het stellen van voorwaarden bij de hinderwet- en bouwvergunning, de eventuele overlast zoveel mogelijk te beperken of ongedaan te maken. Een ammoniakconcentratie die overeen komt met vijf keer de geurdrempel, zal gemiddeld 50 uren per jaar overschre den worden. Dat wil echter niet zeggen dat er 50 uur ona onaanvaardbare hin der zal zijn. Verder valt uit de inlichtingen van di verse instanties af te leiden, dat door middel van nieuwe procede's en de bouwmethode, de stankhinder kan wor den teruggedrongen. Bij de afhandeling van de bezwaarschriften tegen de hin derwetvergunning zijn de meeste be zwaren dan ook door het gemeentebe stuur van Tholen afgewezen. Gezien het feit dat de dorpskern van Nieuw-Vossemeer op ongeveer 4 km ligt, is er weinig of geen stankoverlas te verwachten. Het Stellebos ligt op onge veer 1600 m van de Slabbecoornpolder. Ook hier is geen stank te verwachten dat enige overlast zal veroorzaken. Zeker niet in het stadium dat er sprake zal zijn van een volgroeid bos. Daarnaast speelt de openheid van het terrein alsmede de wind die steeds in een sterke mate aan wezig is in verband met het zeeklimaat, een grote rol. De verspreiding van de geur over een groter gebied zal daardoor minder sterk worden. Reden om be zwaar te maken tegen de CNC-vesti- ging, ziet de meerderheid van b en w van Nieuw-Vossemeer dan ook niet, ook planologisch niet, aldus het college in een voorstel aan de gemeenteraad. De sportploeg van het NCRV-steden- spel heeft een uitnodiging ontvangen om tijdens de Thoolse dagen mee te doen aan de sterrenslag. Dat bleek dinsdagavond tijdens een gezellige bij eenkomst in het gemeentehuis, waar de sportploeg en het denkteam de video band van het t.v. programma bekeken. Er werd smakelijk gelachen en sommi gen leefden af en toe mee, alsof het ste denspel nog gespeeld moest worden. Wethouder C.J. Moerland, die de zieke burgemeester Baerends verving, dankte de deelnemers nog eens voor hun inzet in de Groenoordhal te Lelden. Hij overhandigde de leden van de sport ploeg een kleurenfoto, terwijl de sport ers en de denkers nog konden kiezen uit een sleutelhanger of een lepeltje met het opschrift 'Stedenspel 1980/81 Tholen- Leek' alsmede de wapens van beide ge meenten. Voor trainer W. Geelhoed en leider C.v.d. Hoek was er elk een ge schenkcheque. Dhr. v.d. Hoek prees in zijn dankwoord de sportploeg, die hij een gezellig en fantastisch team noemde. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen om de vele foto's van het evenement te bekijken. "Het is al een uitgemaakte zaak, dus ga ik niet in hoger beroep, maar ik betaal ook niet". G.H.C. van O. uit St.Maartensdijk toonde zich vrijdagmiddag voor het Thoolse kantongerecht verontwaardigd over de boete van 120 gulden omdat hij op 21 juli van het vorig jaar op de Provincialeweg 110 in plaats van de maximum toegestane 80 km had gereden. "De radar jokt niet", zei kantonrechter mr.W.F. van Solinge. Tegenover de politie had Van al ver klaard dat hij er niet aan dacht om de boete te betalen omdat de 1,0 km vol gens hem niet kon kloppen. "Voor Poortvliet was ik al gewaarschuwd dat er gecontroleerd werd. Met zes auto's kwamen we aanrijden en ik zat er tusse nin. De auto voor me werd aangehou den en de bestuurder moest alleen z'n papieren tonen. Ik weet pertinent zeker dat hij 80 km reed. Waarom word ik er dan tussenuit gehaald? Dat is toch een rare situatie. Ik ga hier niet mee accoord, want recht is recht", aldus Van O., die aanvoerde de andere automobilisten te kunnen laten getuigen. Officier van justitie mr.J.G.F.A.Hage vond het niet terecht, dat de Smerdie- kenaar twijfelde aan de juistheid van de radarapparatuur. "U bent er misschien door de radar uitgepikt, terwijl anderen pas een volgende keer tegen de lamp lopen. Je hebt meer geluksvogels die in Julia Lebeau geeft informatie Mevr. J. Lebeau-Goorden is op vaste tijden bereikbaar in het kantoor van de stichting Welzijn voor Ouderen in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. Van hieruit kan zij telefonische en monde linge inlichtingen geven. Ook zal ze ge regeld meedoen aan activiteiten van ouderen om een stuk bekendheid te verwerven en te behouden en tevens op de hoogte te blijven van wat er bij ou deren voor wensen leven. Dit is een van de doelstellingen van de stichting volgens het werkplan 1981. De stichting moet een vertrouwd adres worden en blijven. Afhankelijk van de behoefte, kan in de diverse kernen op vaste tijden spreekuur worden gehou den. Via de Eendrachtbode, bestaande of nieuwe brochures e.d. kunnen inlich tingen gegeven worden over de indica tiecommissie voor bejaardentehuizen, enz. Door middel van gespreksmidda- gen kunnen eveneens belangrijke onder onderwerpen worden besproken. overtreding zijn", zei mr.Hage, die 130 gulden boete eiste. De kantonrechter verzekerde, dat de politie -'niet m'n beste vriend'- haar werk goed deed. "De radar heeft het bewijs geleverd en u hebt geen tegenbe wijs geleverd. U praat nog over anderen, mêar ik heb alleen met u te maken. Als u vindt, dat u onrecht aangedaan is, moet u in hoger beroep gaan bij de rechtbank in Middelburg", zei mr.Van Solinge, die de straf bepaalde op 120 gulden, vier gulden per overschreden kilometer. Mevr.T.E.M.J.H. uit Tholen weet haar te hoge snelheid (105 in plaats van 80 km) aan de niet goed afgestelde km-tel- ler van haar tweede hands auto. "Ik heb dit expres laten voorkomen omdat de meter van mijn pas gekochte auto 98 km aanwees. Ik reed wel te hard, maar de politie gaf 7 km teveel aan om de boete direct te betalen zei de automobiliste. "Een defecte km-teller is geen excuus", vond de kantonrechter. "U bent verant woordelijk als de meter 't niet doet en dat behoort u ook te weten. De radar is geijkt en 105 is 105 km. Hou daar nu rekening mee", aldus mr. Van Solinge. "Ik heb alleen een sociale uitkering van 1263,per maand, dus kan ik me niet veroorloven nog een keer gepakt te worden. Als je een kleine uitkering krijgt en ze zitten dan nog aan je centen, raak je over je toeren. Ik was op 24 april dan ook op weg naar het gemeentehuis", zei mevr. H. "Hoe u 't dan redt met uw auto is me een raadsel, maar u had dit allemaal kunnen voorkomen door direct aan de politie 60 gulden te betalen. Een foute teller ont slaat u niet van uw verplichtingen, maar in een uiterste vlaag van mildheid eis ik 75 in plaats van 90 gulden", aldus de officier van justitie. Mevr.H. zei bereid te zijn de boete te betalen, maar in ter mijnen. De kantonrechter was het echter niet met de eis van de officier eens. "Wie in een auto rijdt, moet daarvoor volledig opdraaien, of je nu weinig of veel geld hebt. Op benzine, verzekering, e.d. krijgt u toch ook geen korting, 't Moet niet zo zijn, dat iemand met minder geld een lagere boete krijgt voor een snelheidso vertreding. Ook voor u guldens per te hard gereden kilometer, dus 100 gul den", zei de kantonrechter. K.J.D. uit Tholen was zich van geen kwaad bewust, maar volgens de politie had hij op 24 april toch 101 in plaats van de maximum toegestane 80 km gereden. De radarcontrole had het uitgewezen, maar D. zei niet aangehouden te zijn en ook nooit geen bevel tot betaling te hebben ontvangen. De officier bracht naar voren, dat de Tholenaar 90 gulden aan de politie had kunnen betalen. "Ik begin wel aan uw geheugen te twijfelen, want ik heb nog geen steekhoudende argumenten gehoord 1 aldus mr.Hage, die 110 gulden beete eiste. D. noemde dat 'wel een beetje hoog'. Ook in de stukken van de officier stond namelijk niet, dat D. al een accept-girokaart ont vangen had. "Laat ik een keer met de hand over m'n hart strijken", zei de kantonrechter, die de boete op 90 gul den bepaalde. Daarmee was D. nog niet klaar, want hij had ook geen luister- en kijkgeld be taald, terwijl op 7 augustus vorig jaar bij controle bleek, dat hij toch t.v. in huis had. "Er komen allerlei leuke dingen op de buis en dat gaat ook niet voor niks. Laat het kijkgeld voortaan automatisch afschrijven, dan vergeet je 't niet", zei mr. van Solinge. De officier wees erop, dat acteurs ook moeten leven. Zijn eis van 30 gulden boete werd door de kan tonrechter overgenomen. F.B. uit Scherpenisse werd bij verstek nog veroordeeld wegens overschrijding van de maximum snelheid. W.C.G. uit Scherpenisse had 5 maart vorig jaar een beetje slechte dag, zei de kantonrechter, want zijn remmen en de uitlaat van zijn in 1971 gebouwde auto bleken niet goed te zijn. Bij controle was hij in de Langeweg in zijn woonplaats aangehouden. Volgens G. was allen de uitlaat kapot. "U moet ervan uitgaan, dat er wel eens iets niet goed is, wat u niet weet. Volgens de politie zwenkten uw remmen sterk naar rechts", zei de kantonrechter. Voor de officier van justitie was het een geruststelling dat G. de auto niet meer had. "Een defect aan de remmen is een buitengewoon gevaarlijk soort manke ment", zei mr. Hage, die 175 gulden boete eiste en 65 gulden voor de uitlaat. G. gaf toe, dat er bij reparatie nieuwe remschijven gemonteerd waren. "Rem men zijn een van de belangrijkste zaken in een auto. Als daar wat aan mis is, De Ronde van '43 Vandaag begint de boekenweek en daar zat niet iedereen om te springen. Toch is het geschenk, dat de erkende boekhan del cadeau mag doen bij aankoop van minstens 18,50, wat opvallend. Een door Henri Knap geschreven verhaal over 1 oorlogsdag in 1943, waar de hoofdpersoon een zwerftocht maakt (moet maken) op de fiets. Achterop zit een 13-jarig joods meisje, die moet on derduiken. Nul op rekest bij een aantal adressen, waarvan hoge verwachtingen werden gekoesterd. De oplossing moet worden gevonden, eer de spertijd begint. Ja een oorlogsverhaal, maar vooral een verhaal voor en over alle mensen, in alle tijden. Het lijkt ons ditmaal een gewild boekenweekgeschenk te zullen worden. levert dat niet alleen voor de bestuurder, maar ook voor anderen gevaar op. U had het met 200 gulden kunnen en daar wil ik 't bij laten: 175 gulden voor de remmen en 25 gulden voor de uitlaat. Het is wel weggesmeten geld voor een auto die je niet meer hebt", zei de kan tonrechter. Zes automobilisten moesten terecht staan omdat ze de binnenbocht hadden genomen, wat in het kader van het ge richt verkeerstoezicht extra door de po litie was gecontroleerd. Volgens de sta tistiek was bochtafsnijdin-g namelijk een van de belangrijkste oorzaken van de dodelijke ongelukken op Tholen. Vol gens de officier van justitie was er bij vergelijking van twee zelfde perioden gebleken, dat er voor de controle 8 do delijke verkeersslachtoffers waren en daarna 1. "Men is door de controle dus bewuster gaan rijden. Door gerichte ac ties proberen we de gewoonte om de bocht af te snijden, eruit te krijgen", al dus mr. Hage. t P.C.van G. uit 's Gravenpolder was daar op 30 januari van het vorig jaar niet zo van onder de indruk. Hij gaf vrijdag middag toe, wat 'primitief gereageerd te hebben. "Artikel 22 Rvv is een vuiinis- bakregel. Op de Mareweg bij Oud-Vos- semeer was geen doorgetrokken streep en ik reed niet te hard. Ik had 2 km zicht en de politieauto zag ik staan. De bocht heb ik een beetje afgesneden, maar ik zei tegen de politie: hebt u niks beters te doen? Ik weet wel dat er op Tholen veel ongelukken gebeuren, maar dat is op zaterdagavond, 't Was nu klaarlichte dag met goed zicht en ik pleeg voor zichtig te zijn. Als ingenieur van rijks waterstaat ben ik bovendien mede ver antwoordelijk voor de wegen. De bocht in de Mareweg is te scherp om die met snelheid te nemen. Je moet flink rem men. Ik schrok me echter rot van de politieman die plotseling de weg op sprong. Dat was ook gevaarlijk zei Van G., die zich afvroeg of het beter was om als wegbeheerder een ononderbroken, dubbele streep te trekken. De officier kon zich wel indenken, dat iemand 't niet leuk vindt om aangehou den te worden. "Ik word echter niet goed van uw humeur gezien de pittige reactie die u de politie gegeven hebtl zei mr.Hage, die de gebruikelijke boete van 45 gulden vroeg. "Ik twijfel een beetje aan de doelmatigheid van het gericht verkeerstoezicht van de politie. Ik zie het meer in betere verkeersmaatregelen, maar elke dode minder is goed", zei Van G. De kantonrechter hield hem voor, dat hij niet het recht had om de bocht af te snijden en bepaajde de straf op 45 gulden. De jonge W.J. O. uit St.Maartensdijk had zich min of meer vrijwillig aan de politie overgegeven. Op 16 augustus zou hij op de provincialeweg bij Scherpe nisse de bocht hebben afgesneden. "Daar is niks van aan. Ik reed maar 40 km en was aan 't boeren. Toen de auto voor me werd aangehouden, reed ik vrijwillig achter hem aan om met de politiemannen - die kende ik - een praatje te houden wat er aan de hand was. Een girokaart heb ik nooit ontvan gen, want ik ga niet voor 45 gulden hier zitten", aldus O. Volgens de officier was de Smerdieke- naar 'de prooi van een misverstand' ge worden. "U hebt zich in de situatie ver gist, want de politie stond gericht te controleren. Wie zich niet aan de regels houdt, krijgt een bekeuring. Ten aanzien van de girokaart wil ik u nog wei het voordeel van de twijfel gunnen", zei mr. Hage, die toch 45 gulden hoete eiste. De kantonrechöer nam dat hedrag over. "Uw auto zat zonder enige noodzaak geheel links. Het is gevaarlijk om de binnenbocht te nemen, dus houd alsje blieft een beetje rechts" zei de kanton rechter. Bij verstek werden F.C., P.M., N.O. en C.J.M. de B. voor dezelfde overtreding veroordeeld. R.D.E.A. was vrijdagmiddag helemaal uit België gekomen om zich voor de Thoolse kantonrechter te verantwoor den voor een overtreding op 15 augustus van het vorig jaar. In Tholen had hij toen een bord in de Eendrachtsweg niet gezien, waardoor hij in verboden rich ting was gereden. Hij had echter geen geld hij zich om de boete te betalen. Hij verklaarde verder, thuis nooit geen gi rokaart te hebben ontvangen. De officier hield rekening met de komst van de verdachte uit België ën eiste een boete van 35 gulden. De kantonrechter was het daarmee eens. "Wij komen ook wel eens in België en maken daar ver keersovertredingen", zei mr. Van Solin ge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 11