Woningbouw en investeringsloon moeten economie weer stimuleren 'Drommels goed uitkijken bij onderhoud huizen' VAN OMNIBUS TOT AUTOBUS KIND Donderdag 19 maart 1981 EÈNDRACHTBODE 15 VVD-kamerlid dr:R.W. de Korte in Sint-Annaland Nieuwe voorzitter van Thoolse winingstichtingen: Rijk gerekend Buitengewoon somber Realistische huren Kernenergie Nationale aanpak Nivellering werkt averechts Puinruimen Andriessen had gelijk Gedwongen SGP tegen V.V.V. Stemlokalen aanpassen voor rolstoelen 400 gulden TAALPRAATJE Kleine huizen Het openbaar vervoer De komst van de tram Lage huur belangrijker dan gevarieerde bouw "Regeren is tegenwoordig wachten in plaats van vooruitzien. Wachten totdat de moeilijkheden er zijn en dat is buitengewoon nadelig. De zwaksten, de mensen die het meest een sociale uitkering nodig hebben, zijn er de dupe van. Het is goed dat eens keihard voor het voetlicht te brengen. Laten we proberen het de komende vier jaar anders te doen". De financieel-economisch specialist van de liberale Tweede Ka merfractie, dr.R.W.de Korte, zei dat vrijdagavond in Havenzicht te St.Annaland tijdens de verkiezingsbijeenkomst van de VVD Tholen/St. Philipsland. "We hebben praktisch geen reserve meer, zodat we drommels eoed moeten uitkijken •bij het onderhoud van woningen". Dat zei waarnemend voorzitter L.A.M. Elen- baas bij het afscheid vam dhr. C.J. Moerland van de stichting Beter Wonen en de Woningstichting eiland Tholen. Een doelmatiger onderhoudsbeheer met kredietbe waking zag hij als een van de zaken die aandacht vroegen in de nabije toekomst. Nadat RPF-lijsttrekker M.Leerling in Tholen de politieke bijeenkomsten met het oog op de kamerverkiezingen in mei had geopend, bracht nu de WD de verkiezingssfeer dichterbij met vlaggen, spandoeken, lucifers en bloemstukjes, die na de vergadering met de groeten van de VVD, in bejaardentehuizen wer den bezorgd. "Hoe komen wij uit het slop" was de titel van De Korte's toespraak. "Mis schien duurt het nog wel even voor we uit het slop zijn, maar speciaal de VVD moet hierbij de leiding nemen", vond voorzitter L.A.M.Elenbaas, die in 't bij zonder de leden van verdienste A.M. van Engelen en A.J. Scherpenisse be groette. "Jammer genoeg kunnen we rholen/St.Philipsland bij de economi sche achteruitgang niet uitsluiten. Voorheen hadden we een tamelijk wel varende boerenbevolking, maar deze tak loopt steeds verder terug. De land bouw is pas weer geconfronteerd met beschamende cijfers uit Brussel. We willen graag wat inleveren en velen kunnen dat ook nog, maar in de land bouw gaat dat toch niet meer, terwijl deze bedrijfstak voor de export heel be langrijk is. Ook de recreatie is van be lang voor de economie, maar een kleine uitbreiding van de jachthavens Stave- lisse en St.Annaland en een nieuwe bij Gorishoek wordt tegengehouden door milieufanaten, die blijkbaar niet econo misch kunnen denken. Niet-economisch denkende partijen zien we ook bij de discussie over kernenergie'! zei de voor zitter. Hij ging ook nog even in op de Vaste Geververbinding Westerschelde, waar bij minister van financiën Van der Stee de eis heeft gesteld, dat er geen geld qe- ieend mag worden tegen een hogere rente dan 10%. "In feite is dat een rot streek, want zo komt de VOW niet tot stand", aldus Elenbaas. De voorzitter herinnerde tenslotte aan de ingezonden stukken in de E.B. na het verslag van de WD-ledenvergadering. 'Er bleken zelfs twee partijen op het zelfde adres te zijn en ik geloof dat in dit verband het gezegde van toepassing is iet zijn niet de slechtste vruchten waar- lan de wespen Tcnagen. Wat CNC be reft, is er echter wel degelijk tevoren zen ledenvergadering geweest, waar men z'n mening kenbaar kon maken en waar ook de stem van de enkeling goed doorklonk. Zo democratisch zijn we heus wel", aldus voorzitter Elenbaas. Kamerlid De Korte wist, uit z'n hoofd sprekend, de 45 luisteraars vervolgens., wel te boeien. Zijn slot, de fabel van de 8 koeien en de 4 zoons, werd met applaus begroet. Het kwam er op neer, dat PvdA- en CDA-zoons hun twee koeien hadden geslacht of leeg gemolken, ter wijl alleen de VVD-zoon zo slim was om één koe te verkopen en een stier aan te schaffen, zodat hij een hele veestapel kreeg. Zijn drie broers, die inmiddels van de bijstand leefden en op het ar beidsbureau waren ingeschreven, kon Hij toen zelfs te werk stellen Daarvoor ging het allemaal wat serieu zer toe, waarbij de PvdA door kamerlid De Korte nogal eens werd bekritiseerd. Hij noemde het echter een 'positief keerpunt' dat ook de socialisten onge rust worden over de economische situa tie. "Eindelijk dringt daar nu het nuch tere geluid door en ziet men in, dat je industrie nodig hebt om uit het slop te komen in plaats van banen in de wel zijnssector. Toch gaat de PvdA nog van meer dan 2% groei uit en men neemt al een voorschot op iets wat niet tot stand kan komen. We hebben ons al rijk gere kend aan groei die er helemaal niet kwam, wat aanleiding werd voor om buigingen en besparingen. Je moet van je fouten wel leren. De VVD is de enige partij die bij de verkiezingen van 1% groei uitgaat. Meer mag je gewoon niet rekenen. Je moet het ook niet afknijpen tot nul, maar nuchter het midden kiezen en ook plannen maken als de groei maar een half procent is", zei De Korte. Het VVD-kamerlid noemde de werkge legenheid buitengewoon somber en de vooruitzichten heel negatief."We voelen het nog niet zo erg gezien de goede so ciale zekerheid. Gelukkig maar, want het leed dat er in de dertiger jaren was, kunnen we nu verzachten. Hoelang kunnen we het echter volhouden met onze fantastische uitkeringen? Het aan tal uitkeringstrekkers moeten we ver minderen, maar Albeda en staatssecre taris De Graaf hebben hun tijd zitten te verdoen. Het bedrijfsleven zit er al zeer zieltogend bij en kan straks de lasten niet meer opbrengen. Je hebt een ex porterend bedrijfsleven nodig. Topprio riteit bij de VVD heeft dan ook, dat de reserves - die op zijn - weer aangevuld worden, zodat er in nieuwe activiteiten geïnvesteerd kan worden", aldus de li beraal. Hij bracht naar voren, dat 66 cent van elke gulden aan collectieve lasten op gaat. "De overheid komt 22 miljard gulden tekort en alleen aan rente moe ten we al meer opbrengen dan voor de fensie. De rente gaat ook extra omhoog door de grote claim van de overheid op de kapitaalmarkt. De overheid moet de broekriem aanhalen, want we zijn op een hellend vlak gekomen. Er wordt steeds meer geconsumeerd in plaats van gèspaard en geïnvesteerd. De regering heeft nu 33 werkgroepen aan het werk gezet om bezuinigingen te vinden. Ik verwacht voor de verkiezingen nog har de beslissingen. Dat is geen kwestie van durven meer, maar van moeten. Het wordt een hele pijnlijke situatie, maar de knoop moet doorgehakt worden", zei De Korte. Hij wilde de economie vooral stimuleren door middel van woningbouw. "Daar kun je ontzettend veel midden- en kleinbedrijf en ambachtslieden in be trekken en het zwaard snijdt dubbel omdat ook de werkloosheid vermindert. Het bouwen van 10.000 huizen - in de inkomensgroep 40/50.000 gulden is de grootste behoefte - kan een flinke im puls geven. De huren moeten wel naar een normaal niveau gebracht worden, want wat dat betreft, zijn we het meest verwende volk ter wereld. De helft be taalt minder voor het wonen dan 300 gulden per maand en een kwart van de huurders zelfs minder dan 150 gulden. De haren rijzen je ook te berge met de subsidies voor de woningbouw. We zouden een stukje sociale zekerheid moeten overhevelen naar de woning bouw. Er is een realistische huur nodig en een redelijk rendement, zodat de be leggers weer terugkomen", aldus de WD'er. Een tweede prikkel voor de economie vond hij het investeringsloon het be lastingvrij beleggen van 1 k 2% van het inkomen in het eigen bedrijf of in de nationale investeringsbank. "In Frank rijk is dat al met succes toegepast en dan komt er een heleboel kapitaal op tafel, waar de industrie om schreeuwt. Een belangrijke eis is verder, dat we matigen met alle inkomens, lonen en uitkeringen, anders redden we het niet in de concurrentie met het buitenland". De Korte ging ook nog in op de kerne nergie. "Er moet bij de energievoorzie ning naar nieuwe wegen gezocht wor den, maar het merkwaardige is, dat men een alternatieve energiebron ali kerncentrales wil sluiten. Ik kan me best voorstellen, dat men zegt, kijk uit met een onveilige energiebron in een dicht bevolkt land. Daarmee moeten we ook uitermate voorzichtig zijn. In ons land wordt er echter ongelooflijk veel aan dacht aan veiligheid besteed. De kern centrales hebben hoogwaardig perso neel en we hebben goede wetenschaps mensen. Wie daar niet op vertrouwt, is aardsconservatief. Moetje 2 k 3 miljard gulden betalen voor het sluiten van de kerncentrales, terwijl we al veel geld te kort komen? Bij de PvdA dringt het nu ook door, dat zoiets niet kan, maar mis schien te laat. Helaas krijgt de VVD op veel punten pas achteraf gelijk" zei het liberale kamerlid. De WD avond mondde in "Haven zicht" uit in een levendige discussie, waarbij het Tweede Kamerlid nog volop aan bod kon komen. Het begon al met de stelling, dat er niet alleen in Neder land, niet alleen in EEG verband, maar als het ware wereldwijd een verzadigde markt schijnt te zijn. Hoe wil men dan nog aan meer produceren gaan doen. Het antwoord luidde, dat de laatste 10 jaar dan in elk geval meer is geconsu meerd dan geproduceerd, want jaarlijks hebben we in dat opzicht minstens 1% ingeteerd. Sinds 1970 is Nederland als exportland steeds verder teruggedron gen. Vooral omdat we ons zelf uit de wereldmarkt hebben geprijsd. Toch hield de heer De Korte voor het niet alleen maar in de hoge lonen te zoeken, maar ook in het bij de "marketing" tijd zijn. Dat wil zeggen, daar waar de toe- komstvraag ligt, zo snel mogelijk inspe len. Als voorbeeld werd de Westlandse tuinderij genoemd, waar ondernemersi- ïiitiatieven in samenwerking met over- heidsmogelijkheden alert inspelen. De laatste jaren werd door allerlei omstan digheden de Nederlandse ondernemer, in tegenstelling met bijvoorbeeld die in Japan, niet meer tot grootse daden ge prikkeld. Een zekere gelatenheid en ge zapigheid ontstond door het feit, dat extra aktiviteiten via belastingnormen zodanig werden geboycot, dat het de ondernemer vrij zinloos leek daarvoor zijn capaciteiten te misbruiken. Daar mee is niet gezegd, zo benadrukte het VVD Kamerlid, dat ook elke onderne mer in Nederland je van het is. Maar wel, dat door het systeem de aktieven ook gingen inbinden. Wie maar door wil gaan met nivellering, ervaart een averechtse werking. Dan wordt het een soort boemerang. De in leider benadrukte, hoe de laatste 10 iaar de industrie jaarlijks 1% besteding in eigen land verloor en daalde van 64 naar 54%. De rijksoverheid is zelf de grootste aankoper en het ligt er maar aan, waar dat wordt besteed. Zo moet in Oost Duitsland minder voor het Nederlandse aardgas worden betaald dan in eigen land. Dat kan geen gezonde economie worden genoemd. Gepleit werd vanuit de zaal voor een aantrekking van het bedrijfsleven door het vooral op de Nederlandse markt te zoeken. Bedrijven niet zo lang te laten wachten op BTW vordering en voor zichtig te zijn met ontwikkelingshulp, indien nabuurlanden daaruit toch ook weer zakelijke revenuen pogen te halen, maar het goede Nederland alleen maar zonder nuchterheid toestopt. Met de W.I.R. (wet investeringregeling) blijkt op den duur niemand meer zo gelukkig te zijn, al verkondigde destijds de PvdA, dat het de oplossing zou zijn. Er kwam ook de kritische vraag, wat deze regering (met VVD) dan werkelijk deed aan puinruimen. Het antwoord luidde, dat uiteraard de VVD maar voor 6/16 deel zeggenschap heeft met daartegenover een partner, waaronder nogal wat afwijkingen dui delijk worden met een regeringsbeleid. Toch meende de heer De Korte dat er aan dat puinruimen meer is gedaan dan ogenschijnlijk wordt gedacht en uit de praktijk naar buiten lijkt te komen. De ombuiging van puin veroorzaken of puinruimen is al een hemelsbreed ver schil, maar ook uiterst moeilijk als men het in dat opzicht niet geheel voor het zeggen heeft. Gepleit werd voor een als het ware marketing-minister, inplaats van alleen maar een "handels-staatssecretaris". Niet miljoenen steken in vrijwel failliete bedrijven, maar steun verlenen aan (computer) toekomstontwikkelingen, die het perspectief in zich hebben. In het verdere verloop van de discussie, erkende de heer De Korte, dat destijds miniiter Andriessen gelijk had met zijn bezuinigingsvoorstel, maar het knelpunt ontstond, toen de minister van financiën meteen ook een 2 jarige loonbevriezing wenste en dat was niet verantwoord tegenover de werknemersvakbonden. Niettemin, zo wilde het VVD kamerlid grif toegeven, heeft de heer Andriessen in dat alles volkomen gelijk gekregen, want het is erger geworden dan zelfs hij vermoedde. De heer De Korte verwachtte, dat er zelfs nog van deze regering een nog onaangenamer pakket gelanceerd zal moeten worden, dan nu al het geval is, waarbij de sociale voorzieningen niet buiten de messnede blijven. Elke partij wil welvaart via eigen uit gangspunt bereiken, maar als die moge lijkheid niet (meer) bestaat, zal men toch gedwongen zijn om het nationalis tisch aan te pakken. Dat betekent voor iedereen water in de wijn doen, maar gezamenlijk met de kans en het streven dat er nog wijn overblijft en door (poli tieke) polarisatie niet alleen maar water overblijft. Wie proeft dan nog wat? Iedereen weet nu zo langzamerhand wel, dat het voor drie kwart een econo misch probleem is, waarin we op het ogenblik verkeren, dus maar 'A milieu- of kernenergieproblemen. Aangetoond werd het onmogelijk con trast tussen het VVD streven van huur verhoging en toenemende mobiliteit. De heer De Korte meende, dat de oorzaak daarvan ligt bij het feit, dat een Neder lander niet graag verkast. Andere aan wezigen hadden twijfels of men zo toe schietelijk moest zijn tegenover bijvoor beeld Japan met zijn omhoogschietende industrie, maar de heer De Korte vond het vechten tegen de bierkaai een ont wikkeling te willen tegenhouden. Het rapport wetenschappelijk regeringsbe leid, lpg accijns en het gat van Pais werd ook nog een vraagstelling, terwijl er tenslotte werd geattendeerd op werk loosheid bij het onderwijs, waarbij jong afgestudeerden toch de studiebeursgel- den moeten terugbetalen. VVD afdelingsvoorzitter Elenbaas moest bij elven wel kappen, omdat het naar zijn mening toch al wat uitgelopen was. Hij en de zaal toonden zich erken telijk voor komst en inbreng van dit energiek Tweede Kamerlid, dat een he rinnering aan Tholen (in boekvorm) meekreeg. De Thoolse SGP-fractie heeft maan dagmiddag tegen een subsidie gestemd voor de streek V.V.V. eiland Tholen van 10.000 gulden. Daarvan wordt 9 mille gebruikt voor activiteiten en 1 mille voor huur van kantoorruimte. Het dan nog overblijvende tekort van 5 mille wordt door ledenwerving en andere activitei ten gedekt. Gelet op deze grote eigen inbreng en de waarde die gehecht werd aan een goed functionerende V.V.V. op Tholen, ging de raadsmeerderheid met de tien mille accoord. SGP-fractievoor- zitter Th. Aarnoudse zei principieel tegen te zijn. "Is het mogelijk bij de komende verkie zingen in alle of de meest daarvoor in aanmerking komende stemlokalen., de toegang en een stemhokje aan te passen voor mensen die zich in een rolstoel verplaatsen?". Die schriftelijke vraag heeft het PvdA-raadslid mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet aan B en W van Tholen gesteld. Bij de tot dusver in gebruik zijnde stem hokjes is de plank waarop het stembiljet moet worden ingevuld, te hoog geplaatst voor kiezers in een rolstoel. Deze kiezers mdeten door anderen worden bijge staan, wat de kieswet ook toestaat. Maar een aangepaste situatie, als tijdelijke houten opritten en een stemhokje met een lagere lessenaar, zal de gehandicap te kiezer in staat stellen zijn stem zelf standig uit te brengen. De stemlokalen in de bejaardentehuizen lijken het eerst voor aanpassing in aanmerking te ko men, aldus mevr. Boissevain. Beter Wonen heeft gezien de hoge on derhoudskosten en de klachten van huurders over de puien in de 328 'ratio- woningen' besloten tot vervanging van deze puien. Gelet op de kosten was uit voering slechts mogelijk met rijkssubsi die. Die wordt echter slechts verleend, wanneer ook andere, nodig gewenste voorzieningen in de huizen worden ge troffen. Uitgaande van de voor de hand liggende verbeteringen gaat het om een investering van 8.250.000 gulden. De woningstichting betaalt ongeveer 1 mil joen gulden per jaar aan onderhouds kosten. "Beter Wonen is uitgegroeid tot een or ganisatie waarin heel wat omgaat. Ge middeld investeren we elk jaar aanmer kelijk meer dan een nieuw gemeente huis. We kunnen dan ook niet op onze lauweren rusten", aldus dhr. Elenbaas. Zo wilde hij de aandacht richten op de bouw van eenvoudige, niet dure huizen met een huur van circa 400 gulden per maand. "Daar zijn we heel erg gevoelig voor", zei de waarnemend voorzitter., Hij kondigde ook een wijziging in het huurverhogïngssysteem. aan. Extra huurverhoging niet (alleen) in procen- 'Het zal je kind maar wezen' is een veel gebruikte uitlating, vooral nadat het lied, enige jaren geleden op de beeldbuis kwam, gezongen door Leen Jonge- waard, Adèle Bloemendaal en Piet Ro mer. Het nieuwtje is er nu af en de cliché uitdrukking tanend. Het spreekt vanzelf dat aan het kind, vaak het middelpunt in een gezin, veel spreekwoorden en zegs wijzen zijn gewijd. Als eerste, het wat onkiese: 'Het raakt de baker niet wie het kind heeft gemaakt'. Soms aangevuld met: 'als het maar waar is'. Betekenis: de hoofdzaak is, dat er iets is, hoe het er is bijgekomen is bijzaak. 'Zo onschuldig als een pasgeboren kind", geen schuld aan hebben, volkomen onschuldig zijn. Ook: 'zo simpel, zo onnozel als een pas geboren kind'. Dezelfde betekenis, maar met de bijgedachte: erg naïef, erg dom zijn. 'Het is een doodgeboren kindje met een lam handje'. Die zaak heeft niets te be tekenen. Letterlijk: heeft niets om het lijf. Het volksgebruik na de geboorte van een kind, op beschuit met muisjes te trakteren is afkomstig van de 'eerste luier'. De baker zei dan:'Het kindje heeft suiker (of muizenkeuteltjes) ge poept'. Vroeger werden, vooral op het platteland, de zuigelingen in een schommelwieg gelegd en gewiegd. Van daar de uitdrukking 'kindje wiegen'. Dit gebruik vindt men nog terug in de R.K.-kerk in de kerstnacht. Dan gaat men 'kindje wiegen' om de geboorte van het Kind Jezus te herdenken. Een ander gebruik was 'kindje kijken'. Dan gingen de buurkinderen op bezoek om de jon- gegeborene te zien. Volwassenen gaven dan aan de baker of.de min een fooitje. Van dit gebruik is de zegswijze afgeleid: 'Eerst het kindje kijken, eer men de minne drinkgeld geeft'. Dat wil ten, maar ook in 'centen' van goedkope woningen, die meer kwaliteit bieden dan de huidige huur wettigt. Beter Wo nen gaat ook meer aandacht besteden aan de registratie van woningzoekenden om het beleid'voor woningbouw en wo ningverdeling te onderbouwen. ÏVan de woningtoewijzing (1979/1980 niets ongezien aanvaarden. Vergelijk met 'geen kat in de zak kopen. 'Het kind is geboren'. Het heeft wel moeite gekost, maar de zaak is voor el kaar. Meestal gezegd van geringe zaken, waar veel ophef over wordt gemaakt. Ieder kind krijgt bij de aangifte een naam. Van deze plicht zijn de volgende zegswijzen afkomstig. 'Het kind moet een naam hebben'. Men moet hoe dan ook een zaak aanduiden. 'Als het kind maar een naam heeft'. Toegevoegd aan iemand die met een uitvlucht of een leugen ergens een draai aan wil geven. 'Het kind bij de naam noemen'. De din gen niet verbloemen. Voor de waarheid uitkomen, zonder er doekjes om te win den. Van oude datum is de zegswijze: 'Boven haar kinderen zijn'. Gezegd van vrou wen die de leeftijd van kinderen krijgen te boven zijn. 'Kinderen van Ninevé'. Dat is een schertsende benaming voor kinderen onder de driejaar die nog geen onderscheid kennen tussen hun rechter- en hun linkerhand. Onnozele halzen. Ontleend aan het bijbelboek Jona (4 vers 11), want daar staat: 'Zou Ik (God) dan Ninevé niet sparen, de grote stad, waarin meer dan honderd twintig dui zend mensen zijn, die het onderscheid niet kennen tussen hun rechter- en hun linkerhand'. Onbekend is de zegswijze:'Hij is ook al een lief kind op moeders schoot ge weest'. (ook: op de blauw boezelaar ge weest'). Lieve kinderen zijn we in moe ders oog allemaal geweest, maar wat is van velen onzer geworden? 'Kinderen kweken is geen ganzen wachten'. Voor het opvoeden van kinderen komt veel meer kijken dan voor het hoeden van ganzen. 'Laat dat kind maar slapen'. Laat die zaak maar rusten. Roer dat tere punt liever niet aan. Een oude boerenspreuk luidt: 'Als het Kindeken is geboren, hebben de knollen (rapen) hun smaaic verloren'. Na Kerst mis is er niet veel smaak meer aan de knollen. Tenslotte: 'Het kind van de re- zijn vanaf her begin van dit jaar een aantal van de 67 huizen gereed gekomen of zijn de eerstvolgende maanden voor verhuur beschikbaar. Opdracht is gege ven voor 116 woningwet- en 17 premic- 1 woningen, Mede om timmerfabriek de Pluumpot wat werkgelegenheid te ver schaffen, werd besloten 29 woningen in houtskeletbouw uit te voeren. Aange vraagd is de geldelijke steun voor 56 huizen voor kleine gezinnen. "Alleen hoop ik, dat we geen moeilijkheden krijgen gezien de geringe woningtoewij zing voor Zeeland. Gelukkig hebben we de woningwetwoningen voor 80/81 al gekregen", aldus dhr. Elenbaas. kening zijn'. Alleen de nadelen van iets ondervinden. Voor de kosten opdraaien. Scherpenisse en Poortvliet zullen waar schijnlijk gaan dienen als 'proefkernen' voor het instellen van plaatselijke com missies van de 'Stichting Welzijn voor Ouderen'. Dit staat in de taakomschrij ving van het werkplan van de stichting. Julia Lebeau zal 3 k 4 ouderen per kern benaderen en met hen een eerste be spreking houden. Scherpenisse en Poortvliet werden gekozen omdat juist in die twee plaatsen de meest concrete wensen van de ouderen naar voren zijn gekomen en tevens werd de werkgroep daar geconfronteerd met een positief- kritische houding t.a.v. het gecoördi neerd bejaardenwerk. Tijdens het eerste jaar wordt gekeken of een plaatselijke commissie een goed middel is voor de belangenbehartiging van ouderen, wie er bij de commissies betrokken dienen te worden, welke werkwijze het doeltref fendst zal zijn en welk doel de commis sie voor ogen zal krijgen. Als globale ziet de commissie het informatie geven en vernemen, het kenbaar maken van wensen van ouderen, het bespreken van ontwikkelingen in het werk, het maken van plannen en het doen van suggesties aan de stichting. Om de twee maanden zou er een bespreking plaats moeten vinden. De oudere inwoners in Scherpenisse en Poortvliet krijgen er dus binnenkort waarschijnlijk een spreekbuis bij. door C.P.G. de Koning InleidingToen op 31 juli van het vorig jaar een einde kwam aan de lijndiensten van Van de Klundert uit Oud Vossemeer verdween daarmee tevens de laatste van de zelfstandige ondernemingen die sinds de twintiger jaren van deze eeuw het openbaar vervoer tussen de Thoolse dorpen onderling en de verbinding met Bergen op Zoom verzorgden. Een jaar eerder, op 15 augustus 1979, was Krijger uit Goes al voorgegaan. Beide namen zijn gedurende ruim een halve eeuw begrippen geweest voor elke Tholenaar. Wonend op een eiland was deze eeuwenlang aangewezen op vervoer via water om in contact te kunnen komen met andere delen van het land. Veerponten vervulden de functie van de tegenwoordige dammen en bruggen. De laatste Thoolse pont, die tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer, verdween in 1973. Sint Philipsland is voor contacten met Schouwen-Duiveland nog steeds op deze vorm van verbinding aangewezen. Toen medio 1980 de laatste Thoolse lijndienst verdween, rijpte al de gedachte met name wat meer aandacht te schenken aan de stevige halve eeuw, die de busondernemers Krijger en Van de Klundert voor het openbaar vervoer op Tholen zorgdroegen. Onze dagelijkse medewerker Kees de Koning kreeg onzerzijds het verzoek die materie verder uit te diepen. Het vergde uiteraard heel wat meer onderzoek, studie, napluizen en de stukjes samen voegen dan aanvankelijk was ge dacht. Dat gaat gewoonlijk zo met het brengen van een stukje geschiedenis. De auteur is dan ook verder te- ruggedokén dan alleen het bus tijdvak. In enkele artikelen van zijn hand brengen we deze en komende weken een naar onze mening goede indruk van ont staan en ontwikkeling van het openbaar vervoer in onze regio. Voor zover andere vorsers in deze materie aanvullingen of opmer kingen hebben, dan wel onjuist heden signaleren, houden we ons aanbevolen voor die reacties. Verder wensen we de ongetwij feld vele geïnteresseerden met deze serie veel genoegen. Voor de aan- en afvoer van produkten en handelswaar zorgden de beurt schippers, die met hun schepen gere gelde diensten tussen de Thoolse ge meenten en de rest van Nederland onderhielden. Natuurlijk konden ook reizigers op deze schepen meevaren. Over land moesten onze voorouders zich verplaatsen met paard en wagen, of wie dat niet had, te voet. Uit enkele voorbeelden moge duidelijk worden hoe gebrekkig de verbindingen vroe ger waren. In 1953 reisden de baljuw en de ontvanger van Scherpenisse naar Delft om aan Maria van Nassau hulp te vragen voor de bouw van een raadhuis. De heen- en terugreis duur de 10 dagen, en de terugreis verliep als volgt: van Delft met een wagen naar Maassluis, vandaar per schip naar Den Briel vanwaar het per wagen naar het Horensveer bij Hellevoetsluis ging om te worden overgezet naar Som- melsdijk. Toen weer per wagen naar Oude Tonge vanwaar men per schip via het Slaak naar de Poortvlietse sluis aan de noordkant van Tholen voer. Sint Philipsland heeft blijkbaar lange tijd geen verbinding met de Brabantse wal gekend en reizigers moesten te voet overdc slikken gaan. Dit blijkt uit een oude kaart uit 1744, waar op de plaats van de huidige Slaakdani het volgende staat te lezen: "Sigt van de Philiplants molen op de Heense mo len, langs welke slikken men kan te voet gaan na de Heere polder in Nieuw Vossemeer". Op de schorren stonden met tussenpozen palen met dwarslatten, waarop reizigers die door de vloed werdenx overvallen konden proberen de voeten droog te houden. Reizen was toen waarlijk een avon tuur! In de tweede helft van de vorige eeuw kwamen er fors veranderigen op het gebied van de techniek. En waar voorheen de gewone man nauwelijks behoefde te reizen omdat hij meestal werkzaam was in de landbouw, ont stond nu ook een trek naar de be scheiden industriecentra en naar nieuw ontgonnen gebieden. Uit onze streek trokken bijvoorbeeld mensen weg naar de tussen 1848 en 1852 drooggekomen Haarlemmermeer. Het reizen nam dus toe en dat bracht met zich mee dat men ook ging zoeken naar methoden om zich sneller te kunnen verplaatsen. De uitvinding van de stoommachine was hierbij van essentieel belang. In 1879 reed tussen Den Haag en Scheveningen de eerste stoomtram in Nederland. In onze streek wordt pas in 1864 mel ding gemaakt van een openbaar ver voermiddel. Toen was er dagelijks een omnibusdienst van het Thoolse veer naar Bergen op Zoom en terug. Deze moet verband hebben gehouden met de spoorboot van Middelburg op Bergen op Zoom, want toen daarvan in 1868 de concessie afliep was het ook met de omnibus gedaan. Blijkbaar was er echter wel degelijk behoefte aan een verbinding met Bergen op Zoom, want op 13 september 1882, nu bijna negen en negentig jaar geledeh, werd op het oude omnibustraject de nieuw aangelegde stoomtramlijn met veel feestelijk vertoon geopend. Hier een rond 1930 vnsloeleqd beeld op Thoolse bodem vuil vVul nllijd liet "Thoolse Ininunelje" werd qenoenid. Misschien zijn er nog wel, die de bestuur der herkennen. Duur zijn we zelf niet achter kunnen komen. De stoomtram-onderneming had een concessie hiervoor overgenomen van de heer Ant. Daverveldt te Wouw. Op 6 juli van hetzelfde jaar had het Voorlopig Bestuur "het gereedmaken der baan en het leggen der sporen en wissels met de daarmede in verband staande werken" aanbesteed. Het werk werd voor 8375,— gegund aan Polman. Al op 1 juni was aan C. Bas- tiaanse voor 8193,— het maken van een rijtuig- en locomotiefremise aan de Zuidsingel gegund. De rijtuigen voor de tram werden bij J.J. Beijnes in Haarlem gebouwd en zagen er bij zonder fraai uit. Volgens de eerste dienstregeling ver trok zes keer per dag een tram uit Bergen op Zoom, om 6.00, 8.15, 12.20, 15.45, 19.45 en 21.15 uur. Van het Thoolse veer vertrok de tram eveneens zes maal en wel om 6.45, 10.25, 14.30, 18.25,20.25 en 21.55 uur. De rit duur de 35 minuten en de tram stopte overal waar personen wensten in- of uit te stappen. Voor een kaartje eerste klas moest 35 cent worden neergeteld, een kaartje tweede klas kostte een kwartje. De Stoomtramwegmij. Berg en op Zoom - Tholen, of kortweg BT genoemd, onderging in 1887 een uit breiding. Op 1 mei van dat jaar werd het traject uitgebreid via Ossendrecht naar Antwerpen. De naam van de maatschappij werd toen gewijzigd in Stoomtramwegmij. Antwerpen Bergen op Zoom - Tholen (ABT). Zij vormde tevens de eerste internationale tramverbinding tussen Noord Brabant en België. Mocht op deze wijze een belangrijke verbinding voor personen- en goederenvervoer tussen Tholen en haar dienstencentrum Bergen op Zoom tot stand zijn gekomen, binnen het eiland was er nog nauwelijks iels veranderd. Vanaf 1843 reden er dage lijks één of meer omnibussen tussen Sint Maartensdijk en l inden Een omnibus wil /eggen een wagen die' geregelde diensten \oor het ven oei \un personen onderhoudt tussen be paalde plaatsen I We wagens w'enten Bronnen: Nieuwsblad 'de Zoom' 1882. Ierseksche en Thoolsche Courant 1915 - 1923, J.P.B. Zuurdeeg, De recht- en raadhui zen op Tholen, A. Delahaye en J.P.B. Zuurdeeg, Over de Een dracht tussen Nieuw- Vossemeer en Tholen. BBA Oosprong en ont wikkeling van een Brabants ver voersbedrijf. Gemeentearchief van Tholen. voortbewogen met behulp van paar den. Dat dit een populair vervoer middel was blijkt uit de Thoolsche Courant van 1891, waarin wordt ge zegd dat er net zoveel omnibusdien sten als maartse buien waren. En dat betekent met ons klimaat toch wel wat! Veel van deze diensten beston den slechts korte tijd. De in maart 1891 door C. Elenbaas te Scherpenisse opgerichte Omnibusmij. 'De nieuwe Onderneming' werd al in juni van het volgend jaar geliquideerd. Andere openbare middelen van vervoer waren er niet. Een reisje Sint Annaland - Tholen per huurrijtuig kostte twaalf gulden, iets wat een gewone landar beider zich onmogelijk kon veroorlo ven. De dienst tussen Sint Maartensdijk en Tholen was volgens het jaarverslag van de gemeente Stavenisse over 1415 van gering belang voor de handel. In verband met de tijdsomstandigheden (Eerste Wereldoorlog! werd in 1°.18 dit enige middel van vervoer Vp het eiland gestaakt, zodat de toestand toen w eer was als in 188? Hoewel ook voor de toekomst naar een grotere diversiteit van woningtypen zal worden gestreefd, zullen B en W toch primair pogen om - zonder een aanslag te plegen op de kwaliteit - zo goedkoop mogelijke huurwoningen te laten bou wen. Huren van 485 tot 495 gulden per maand (de prijs van de nieuwste, be trekkelijk sober en uniform uitgevoerde woningwetwoningen) is vandaag de dag maximum toelaatbaar, aldus B en W naar aanleiding van schriftelijke vragen van het PvdA-raadslid mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet. Het college erkent, dat een gevarieerde verschijningsvorm van in een nieuwe woonwijk te bouwen huizen een bijdra ge kan leveren aan de leefbaarheid van een woonbuurt. Naast de verscheiden heid in gevelaanzichten en hoofdvor men (die ontstaat al omdat in Buiten zorg Tholen vrije sector-, premie-, wo ningwet- en premie a-woningen worden gebouwd) is het gewenst in de sociale woningbouw een zekere variatie in ver schijningsvorm te hebben. Hoewel het streven daarop is gericht, is dat geen eenvoudige zaak. Een grotere variatie in de gevelaanzichten is esthetisch wense lijk, maar praktische toepassing zal een bijzonder ongewenst effect teweeg brengen gezien de huur, aldus B en W van Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 15