Rodeospel bracht kijkers tot wanhoop Thoolse denkers wonnen onderdeel Stedenspel THOLEN 020-214444 Donderdag 19 maart 1981 EENDRACHTBODE j/i Gerbrandy-antwoord lag eerste minuut al op tafel Geweldig meeleven uit den lande Als een bijenkorf Eenheid Tholen hartverwarmend Tholen wedde op 't verkeerde paard Uitstekend teamwork ChIODEBR ILL EN" Après ski Rakelings Leuke dochters Gerbrandy lag er de eerste minuut Bent u nog geen abonnee, bel dan nu 01665-2752 of stuur de bon aan Eendrachtbode, Postbus 5, St. Annaland. Voor TWEE TIENTJES ontvangt u tot 1 januari elke donderdag uw eigen Nieuwsblad in de bus. Naam: Adres: Postcode/Plaats:...'. Denker-sporter DRAAI HU: 't Slappe koord Voor mannetjesputters en denkers. Voor sporters en ideeekijkers. Voor winnaars en verliezers. Wie zich tevoren afvroeg wat een batte rij van elf telefoonlijnen en elf telefo nisten moest doen, moet rond acht uur in'het gemeentehuis wel even perplex hebben gestaan. Alleen op het onder deel techniek en wetenschap kwamen of vanuit de Thoolse kernen of vdn elders uit den lande al 64 hetzij goede of on juiste antwoorden op de betreffende vraag binnen. Voor wat de Rabobank- prijs betreft van 100,— voor het goede antwoord moet zelfs worden geloot, omdat op meerdere lijnen gelijktijdig, dus als eerste het juiste antwoord werd genoteerd. De Rabobank-uitslag vindt men onder Tholenderwijs, maar ook vanaf deze plaats kan er het compliment zijn voor die talloze meelevende reacties laatste aanwijzingen gegeven, werd het door de bodes aangevoerde laatste slok je koffie weggespoeld en stonden bij de verschillende teams de toestellen aan. In de kamer van de telefoonbatterij ver zorgde Jacob van der Maas de projector voor het op een groter scherm brengen van de vragen, die vanuit Leiden zouden loskomen en waarvan in Sint Maartens dijk het afschrift onmiddelijk ter hand werd gesteld door een NCRV-afgevaar- digde, die de verzegelde enveloppen voor zich had. De ambtenaar van de af deling spórt, Piet van de Vlies, had in de trouwzaal, die in vakken was verdeeld, de eindverantwoordelijkheid voor de organisatie, terwijl drs. A. Petermeyer, rector van de Rijksscholengemeenschap te Bergen op Zoom en als immer bereid tot medewerking aan wat vanuit Tholen wordt gevraagd, de coördinator was van de ongeveer 40 mededenkers, voorna melijk afkomstig uit het onderwijs (Rijksscholengemeenschap en Thoolse mavo's) maar daarnaast ook bijv. mr. L. Haverman, de KNVB afd. voorzitter West Brabant, bij wie een Thools beroep ook nimmer tegen dovemansoren kla tert. De telefoonbatterij werd bezet door gemeente-ambtenaren, die ook de koe riersdiensten deden. Hulpbronnen wa ren naslagwerken uit de bibliotheek van Sint Maartensdijk, de buurvrouw van de overkant, waarvan Kitty Stoutjesdijk een inderhaast nog gevraagd boek, dat niet op de rekken stond, in een wip ter beschikbaar had. Het bleek slechts bij grote uitzondering nodig. Wat er moest zijn, was er. Met wethouder J. Versluijs, die overigens ook al snel was ingescha keld om telefonische boodschappen door te geven, volgden wij de twee urige aktiviteiten in de trouwzaal. De eerste reactie was een daverend ge juich, toen de Thoolse sportploeg in Leiden de kruiwagenrace won. Niet Tang daarna echter brandden de eerste vra gen los en naarmate die toenamen, werd het in de trouwzaal een bijenkorf. Voor een Leek schijnen die nijverige diertjes ook als een chaotische mengeling on doelmatig door elkaar te rennen, maar wie ook maar iets meer afweet van het volkje constateert dat ieder zijn taak heeft en ook lijnrecht op het doel afgaat. Niet anders was het in.de Smerdiekse trouwzaal met "bijenkoning" Peter meyer als de onverstoorbare hoofdscha kel. Dat denkteam had immers de eindver antwoording voor het beantwoorden van de vragen, die de raad van wijzen in In de Thoolse gemeenteraad is maan dagmiddag het stedenspel nog even aan de orde geweest. VVD-fractievoorzitter M. Van Damme sprak 'namens prak tisch de hele raad' zijn erkentelijkheid en dankbaarheid uit voor de wijze waarop Tholen zich had gepresenteerd. "Diverse malen hebben we met kracht van argumenten gepleit voor deze Thoolse manifestatie. Wat mij voor ogen stond, Tholen Promotion, is be waarheid. We hebben meer bekendheid gekregen. Een tweede belangrijk punt was de integratie van de zeven kernen, 't Was geen WHS of Vosmeer, maar het gescandeerde Tholen, Tholen, dat de klok sloeg. Heel Tholen heeft kunnen genieten en iedereen keek, want de straten waren leeg. Alle waardering voor ons team, ambtenaren, bedrijfsleven en particulieren, maar onze tegenstanders bleken geen leken. Ik dank ook de sup- portersschare voor hun beheerste optre den", aldus van Damme. Burgemeester E. Baerendf onderstreepte dat. "Het is hartverwarmend geweest, dat er zo'n stuk eenheid opgebracht kan worden. Het enthousiasme heeft me bijzonder goed gedaan. Daarom hebben we toch gewonnen, ondanks het kleinere punte- naantal. 't Was ook een hele fijne wed strijd en de denktent was zo mooi, dat we zelfs al een verzoek hebben ontvan gen om het decor te kunnen lenen of kopen", zei de burgemeester. Hij meen de, dat êr nog wel een uitwisseling met Leek uit het stedenspel zou kunnen voortvloeien. Tholen stond vrijdag avond niet alleen, zoals ook bleek uit een gelukstelegram van het gemeente bestuur van Harderwijk (waar burge meester J.E. Van Boeijen zetelt) en een telefonische ondersteuning van het ge meentebestuur van Gennep (bekend van C.N.C.). Volop actie in de denktent. Achter de dijk v.l.n.r. koerierster Magda Verbiest, W. Peeks (bijbel en kerk), mevr. S. Bout-Sakko (muziek), M. Boxce (we tenschap en techniek), Mr. J.A. de Boe (burgemeestersvraag), Th. W. Moerland (radio en t.v.) en M. van Loenhout (Flora en fauna). Op de achtergrond een ge deelte van het decor van het Thoolse be drijfsleven. Tweede Wereldoorlog) moest zijn, maar hij vond het wel aanbevelenswaardig dat citaat even op te laten zoeken, om die 50% te doen veranderen in het volle pond. Het denkteam zat toen echter op een andere lijn te zoeken in de richting van Colijn en Drees. Er volgden nog verschillende andere telefoontjes vanuit Tholen en van elders, die Gerbrandy noemden, maar het team was ditmaal te laat overtuigd van de zekerheid. Het meeleven openbaarde zich overigens lang niet alleen op deze vraag. Wel staat vast, dat èn door wat het denkteam zeTf op tafel wist te brengen en wat door de medewerking van alle kanten aan gege vens binnenkwam, de Thoolse zege op het intellectuele onderdeel een feit werd. Dat resultaat kon alleen maar bereikt worden, want niemand in den lande zal het gemakkelijke vragen hebben gevon den, door een voortreffelijk teamwerk en het enthousiasme, dat zo aanstekelijk werkte, dat niemand dat kon omzeilen. Ondertussen had de telefoonbatterij de wat eigenaardige ervaring opgedaan, van pogingen om enkele lijnen doorlo pend bezet te houden. Daarbij kwamen dan mensen met een noordelijk accent aan de lijn, die zaken te berde brachten, welke helemaal niets met het program ma van de avond van doen hadden. De telefonisten kregen door dat hiermee pogingen werden gedaan om als soort stoorzenders op te treden. Misschien hoort dat ook bij het stedenspel, al heb ben we het niet in het draaiboek kunnen vinden. Evenmin, maar dat is ook niet zo ernstig, dat de Eendrachtsbodevlag, die aan de voorzijde van de eerste bus was bevestigd, bij het weef instappen in Lei den bleek te zijn losgesneden. Mogelijk was er een supporter uit Leek, die shirt jes wilde wisselen, hoewel hij geen vlag van Leek achter liet. Het waren ook maar onderdeeltjes die het geheel zeker niet konden bederven. Naarmate het programma verstreek, kreeg het denk team het in de trouwzaal weer wat ge makkelijker. Vooral hen, de afdelingen, waarvan de vragen al waren beant woord. Toch was het aan het slot nog wel een zucht van verlichting, die opsteeg van allen die zo hun best deden. Terwijl de supportersschare op toer was van "Leiden naar Haestinge, had het denk team de tijd om de videoband, want ook daarvoor had firma Verjaal naast de ge leende t.v. toestelling in voorzien, te be zichtigen, want niemand van de aanwe zigen had tijdens de uitzending alles kunnen volgen. Daarvoor had men im mers andere opdrachten. Tenslotte was iedereen dan nog in Haestinge bijeen en hoe het daar werd, kan men nog wel elders in dit nummer lezen. Het trouw- zaalgebeuren werd een mooie rolprent van goede organisatie en enthousiaste inspanning. Gadlpl. Oogmtetkunalg Opdelen Steenhergsestraat 20-22, Tel. 3 42 26 L, BERGEN OP ZOOM _J Advertentie IN^ Met 't zweet in de handen en rode hoofden van opwinding waren waren de kijkers naar het rodeospel de wanhoop nabij. Ze wilden 't de Thoolse cowboys wel toeschreeu wenmaar rechts of naar links. Het hielp allemaal niet, al zat er maar twee centimeter tussen de staart van het paard en de hand van Jacob Pekelsma. Leek zat hoog te paard met drie cowboys, terwijl Tholen in 't zand moest bijten. De mannetjesputters van Tholen kwa men prima uit de startblokken met de 'levende kruiwagen'. De race werd in een tijd van 26.97 sec.gewonnen voor Leek met 28.71 sec. De training wierp z'n vruchten af en de handicap S die in het parcours was opgenomen, leverde geen problemen op. Jacob Pekelsma en Hans Scherpenisse zetten er flink wat gang achter en struikelend kwam de 'kruiwagen' van Willem van Dijke,Ri- nus Suurland en Rita van Oosten over de finish, tegen de balen stro en de ca mera. De Thoolse supporters juichten, want aan de snelheid was duidelijk te zien, dat men een goede kans op de overwinning maakte. Leek deed het in derdaad De kop was eraf, Tholen had 4 punten, het teleurgestelde Leek 2. Na de burgemeestersvraag in de denk tent was het tijd voor het tweede speha- près ski. De decorbouwers hadden de Groenoordhal omgetoverd in een prachtig Oostenrijks landschap met bergen, sneeuw en Gasthol Tirol, waarin verongelukte wintersporters met een been of arm in het gipsverband, wacht ten op het vliegtuig. Tijdens de generale repetitie had Tholen dit onderdeel ge wonnen, maar nu waren de verplegers van Leek sneller uit het vliegtuig dan Laura Ouwens uit Tholen en Jan van Tiggele uit Poortvliet. Razendsnel wer den de patiënten(Jacob Pekelsma,Hans Scherpenisse,Peter van Beveren,Lyan Moerland en Maddy Bijl)met koffers,s- ki's en rugzakken opgehaald, maar de kneusjes van Leek waren vlugger, on danks de hindernissen en de sneeuw. Toen Lyan Moerland naast de glijbaan van het vliegtuig raakte, was het beke ken. Leek sloeg de deur dicht, waarna Lyan en Maddy nog in de cabine wer den getrokken. Leek won met 1.12.16 min voor Tholen met 1.17.16 min. Wilt u 't nog spannender hebben, vroeg Dick Passchier, toen de stand 6-6 geworden was. De supporters reageerden enthou siast. De eerste ronde met yier vragen werd gevolgd door het derde spelrrodeo. Ge blinddoekt en met grote hoeden uitge rust moesten drie cowboys van elke ploeg proberen op een draaiend paard te komen. Wie 't eerst drie man in de sa loon had, was winnaar. De cowboys werden voor de start echter op een pla teau rondgedraaid, waardoor ze hun oriëntatie totaal kwijt waren. Dat 't niet eenvoudig was, zagen de kijkers zelf, al vond men 't onbegrijpelijk dat de Thoolse cowboys Jacob Pekelsma, Peter van Beveren en Jan van Tiggele niet wat meer geluk hadden. Rakelings gingen ze soms langs het paard, maar Leek was bij dit spel veel gelukkiger. Het meeslepend commentaar van Arco Dusseldorp ver- Tholen, dat op dit onderdeel niet had kunnen oefenen, keek tegen een 8-6 achterstand aan. De dochters van de veerman kwamen in actie na de tweede reeks van vier vragen' voor de denkers. Met in de ene hand een stokbrood en in de andere een plankje waarmee ze de veerboot voortbewogen, moesten de Thoolse dames in drie mi nuten zoveel mogelijk ballonnen over brengen. De gele kleding(Leek was in 't blauw)zorgde voor een leuk geheel, maar Tholen kreeg al direct met tegen slag te maken. Toen Carien Stoel uit Stavenisse de eerste ballonnen wilde overgeven aan Maddy Bijl uit St.Maar- tensdijk, gingen ze de lucht in. Dat be tekende een nieuwe start en een voor sprong voor Leek. De Thoolse dochters leverden echter, aangemoedigd door de supporters(Tholen in de sprint, zorg dat je wint, stond er vlakbij op een span- doek)een grootse prestatie door de achterstand in te lopen. Rita van Oosten uit Tholen en Maya Leinse uit St.Anna- land verhoogden het tempo, waardoor de beide ploegen bij de laatste over dracht vrijwel gelijk lagen. Een kracht- ook het kwartetspel voor Turkse en Marokkaanse gastarbeiders niet door Tholen geraden werd, zei Ad Buer- mans:"Sorry Ad, nog een keer". Met nog bijna twee minuten voldeed de OudVossemeerse volleyballer opnieuw in snel tempo aan de verwachtingen, hoewel het donderdagavond bij de eer ste repetitie helemaal niet lukte. De achtste vraag, op welke afstand nieuwe melkwegstelsels ontdekt waren(10 mil jard lichtjarenjbleek voor beide denkers te moeilijk. Met 6-4 had Leek echter gewonnen en dat betekende vier punten voor de Groningers en twee voor Tho len. Opnieuw ontstond er een achter stand voor Tholen18-16. De eindstand is ook in een stedenspel beslissend. Daarom proficiat Leek! Niettemin was daar de hogere Thoolse score uit de denktent. Daarbij kon nog niet eens worden meegeteld* dat het juiste antwoord op de geschiedenisvraag al de eerste minuut op de Smerdiekse afdelingstafel terecht kwam. Het team aarzelde echter rond de juistheid van het antwoord, zodat achtereenvolgens eerst Colijn, vervolgens Drees en toen pas prof. Gerbrandy werd doorgeseind. Bij het laatste was men echter later dan Leek. Dat kostte 2 punten, wat met de pech van de cowboys beslissend was voor de eindstand. Het draaiboek van de denktent liep echter gesmeerd. Wie vrijdagavond rond 7 uur met zijn auto over Thoolse hoofdwegen reed, had tegen alle verkeersvoorschriften in, rijdend op de linkerweghelft, hoogstens een eenzijdig ongeluk kunnen veroor zaken, want een tegenligger ontmoette hij niet. Schier alles en iedereen zat achter het kastje of behoorde tot de denkersbijenkorf in het verlichte ge meentehuis te Sint Maartensdijk. Daar werden enkele minuten voor zeven door de hoogst verantwoordelijken nog wat Leiden kreeg voorgelegd en via de klokkenist, via gemeentesecretaris Be- nou werd doorgeschoven naar burge meester Baerends en presentatrice Tanja Koen. De prestaties van de mensen in de Smerdiekse trouwzaal zijn bekend. Ter wijl ook daar niet altijd de roos werd geraakt, maar met name de burgemees tersvraag van Leek-en dat kostte wel flink naspeuren- goed werd beant woord. om Tholen zo goed mogelijk voor de dag te doen komen. De geschiedenis-vraag in Leiden," welke staatsman was bedoel kreeg in Sint Maartensdijk de eerste minuut al een telefonisch en naar later bleek juist ant woord. Het was oud-Sint-Annalander, drs. Harry Paape, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, die vanuit zijn Amstelveense woning de telefoonbatterij (J. de Kok noteerde) meldde, dat het prof. dr. S Gerbrandy m e. moest zijn. Hij gaf daarbij voor min stens 50% zekerheid, maar naar hij ons later meedeelde, wist hij dat het een ci taat van dr. L. de Jong (geschiedenis verdienen waren. In de Thoolse denk- cabine zat Ad Buermans uit St.Maar- tensdijk. Wanneer hij een antwoord zou missen, moest volleyballer Ad Vos uit Oud-Vossemeer in actie komen om met goed gemikte opslagen in een op de grond staand basketbalnet te scoren of de twee handen van een houten speler omver te slaan. Het paspoort voor honden'en katten werd door beide denkers-actueel goed geraden, evenals de wereldkampioene kunstschaatsen Denise Bielman en het koudweerdiploma van prins Wijlem Al- Het woord 'Sufferd' zal voorin de leun stoel voor de t.v. Misschien niet van de lucht geweest zijn, maar het viel werke lijk niet mee om in het rodeospel te paard te komen. De cowboys, geblinddoekt en bovendien nog van een enorme hoed voorzien, waren tevoren dol gedraaid, zodat ze hun'oriëntatie volkomen kwijt waren. Rakelings liep men soms langs het paard. In de eerste ronde greep de Thoolse cowboy Jacob Pekelsma het paard bij de voorpoten, maar de rechts aankomende Groninger stond er gunsti ger voor en loopt direct op het zadel af. Het bleef niet bij deze pech.. Met vereende krachten proberen de Thoolse verplegers Laura Ouwens en Jan van Tiggele alsmede de eerste bin nengehaalde verongelukte skieër, Jacob Pekelsma, het tweede 'kneusje' van de Oostenrijkse wintersportvakantie, Hans Scherpenisse, aan boord van het Thoolse vliegtuig te krijgen. Een beslissend moment in het veerman- spel, waarin Tholen uitstekend voor de dag kwam door een achterstand in te halen. Bij de laatste overdracht van de ballonnen (op de voorgrond Leek) door Maya Leinse aan Laura Ouwens, nam Tholen een voorsprong, die de overwin ning betekende. hoogde de spanning en toen Jacob Pe kelsma aan de voorkant en een speler van Leek aan de zijkant het paard aan raakten, was 't hek van de dam. Leek was echter in een gunstige positie en had alvast 1 man te paard. Bij de tweede poging ontstond er bijna eenzelfde si tuatie, maar nu was er nog een tweede cowboy van Leek bij, die zijn ploegge noot uit het zadel hield. De scheids- - rechters bliezen af om opnieuw te be ginnen. Het parcours werd verzwaard door het verplaatsen van pakken stro, waardoor de cowboys hun oriëntatie helemaal kwijt waren. Enkele keren was zowel Tholen als Leek dichtbij het paard, maar toch duurde het nogal even voordat het zadel werd bereden en weer was het een Groninger. Geschreeuw van zijn ploeggenoot in de saloon had hem mede op 't paard gekregen. Bij de derde poging werd Leek, ondanks een tweede wijziging van het parcours, opnieuw winnaar. De commentator meldde een triomfantelijke overwinning van Leek met vier punten, waardoor de Gro ningse supporters voor nog meer deci bellen in de Groenoordhal zofgden. sexplosie van de laatste Thoolse dochter, Laura Ouwens uit Tholen, leverde op 't nippertje vier punten op. "Dit komt zel den voor, zo'n achterstand inhalen", zei een enthousiaste trainer Geelhoed. De stand was met 12-12 weer in evenwicht. Vervolgens was er een uitermate be langrijk onderdeel, zoals presentator Dick Passchier benadrukte, het spel denker-sporter, waarmee 8 punten te exander. In een vlot tempo was de kop eraf maar toen kwamen de problemen. Eerst voor Leek, dat niet'.wist, hoe de hoofdrolspeler in de NCRV-t.v. serie Vhotel witte raaf heette Telix Sprint(Larsboom). De Groningse vol leybalster probeerde in de race te blijven en dat lukte, toen ze na 41 seconden de handen omsloeg. Daarna stokte het bij Ad Buermans. Alleen Leek noemde mevr.Mulder, die tijdens het debat over kernenergie in de hervormde syno'de had gezegd, dat de heren niet meer wa-1 ter voor thee moesten opzetten dan no dig was. Ad Vos scoorde na 28 seconden in het net. Ook de zesde vraag, wie er na 17 jaar beroepsmilitair te zijn geweest, schaapherder werd(Albert Koop- manjwerd slechts door de Groningse denker genoemd. Na 1.3 minuut had Ad Vos voor de tweede keer succes. Toen Ad Buermans, de denker-actueel, in zijn cabine, die na een goed begin volleyballer Ad Vos moest inschakelen om verder te kunnen. TELJE-LUISTERSPEL Teddy Scholten presenteert dag en nacht de Rode Kruis-lulsterspellijn --v Het laatste spel was het slappe koord met het bijbehorende zwembad. Succes is bij voorbaat verzekerd en dat was ook in het Stedenspel het geval. Met name de Thoolse ploeg zorgde voor prima amusement, want de als Charly Chaplin verklede 8 heren en 4 dames van Leek waren al in 1.59 min. aan de overkant. Slechts drie Groningers hadden een nat pak en de laatste sprintte zelfs naar zijn ploeggenoten. De Thoolse ploeg moest even wachten in verband met antwoorden in de denk tent, zodat men langer in de zenuwen zat. Temeer daar er een achterstand goedgemaakt moest worden en die druk. bleek te groot. De eerste de beste, Maya Leinse uit St.Annaland, ging kopje on der, evenals de volgende, Laura Ou wens. Carien Stoel deed het prima en met een verbeten trek op z'n gezicht (op de t.v. was een close up te zien) klaarde, ook Hans Scherpenisse het karwei. Er mochten steeds maar drie spelers tege lijk op ^e draad zijn, maar op een gege ven moment vielen ze alle drie in 't wa ter. "Nu riskeert men alles", zei de speaker en Maya Leinse viel voor de tweede keer. Rinus Suurland kwam on gelukkig op de staaldraad terecht en trok zich naar de finish. De tijd was om, toen er nog twee Tholenaren verwoede poginéen deden om naar de overkant te komen. De uitslag was duidelijk en Leek had een spelöotaal van 22 punten tegenover Tholen 18. De sportploegen begaven zich alvast naar het winterse decor, waar de prijs uitreiking plaatsvond. De Thoolse den kers konden de achterstand nog inlopen;' maar alleen Leek verzamelde in de slo- tronde nog een puntje. Tholen verloor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 11