Rustiger slapen achter verhoogde dijken Motorrijder (22) omgekomen BOUMAN POTTER Morgenavond Stedenspel BROEKB im&wzm VERSPUY EN ZN. Stapels sigaren voor 100-jarige Het bloed kruipt Minister Tuijnman en Commissaris Boertien op Tholen en Sint-Philipsland Donderdag 12 maart 1981 37e Jaargang no. 18 Jos van Manen-Pieters in St. Maartensdijk AKTIE TANKSLAG Nu een dikke prijs voor uw oude olie!! TANKCLEANING SCHIPPERS VELDHOVEN. 04905-1205 of 04905-2218 ORGEIS - PIANO'S Gelukkig Valgevoelig Simon Snoep uit St. Annaland is vrijdagavond bij een eenzijdig verkeersongeluk om het leven gekomen. Zijn duopassagiere P.J. uit Bergen op Zoom liep slechts enkele kneuzingen op en kon na behandeling naar huis. De 22-jarige motorrijder, die vorig jaar ook bij een ernstig ongeluk betrokken was - zijn duopassagiere uit Tholen kwam toen om het leven - wilde bij Dinteloord de oprit van Rijksweg 19 richting Willemstad opgaan. In een flauwe bocht slipte hij en kwam tegen de vangrail. De motorrijder overleed ter plaatse. Simon Snoep was op weg naar zijn zuster in Amersfoort omdat hij zaterdag in Utrecht zou worden onderscheiden wegens vrij willige dienstplicht bij het V.N. Detachement in Libanon. In Bergen op Zoom had hij eerst zijn vriendin opgehaald, maar omdat hij ontdekte enkele papieren vergeten te hebben, moest hij terug naar St. Annaland. Enige tijd later moest de politie het droeve bericht aan zijn ouders melden. Opnieuw eiste het ver keer een jong slachtoffer. VyONIIMGINRICHT NG Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Zoet water Meer dan 500 Tholenaren steunen ploeg in Leiden TRaining 100 gulden Supporters Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden I- k SS" Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 14,50 per halfjaar, per jaar 28,00, per post f 35,50 per jaar, losse nummers 0,75. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 uur Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,^50 contant inclusief btw. Op rekening 7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Je presentatrice van het stedenspel zal er niet van wakker liggen, dat we tot dusver niet zo geïnteresseerd waren en het uur wellicht ook ongeschikt was om haar programma te volgen. Het moet je ook wat liggen om spelletjes op de beeldbuis te bekijken, maar dat is dan meer een kwestie van smaak, want een voetbal- of bokswedstrijd is uiteraard ook maar een spel. Als dat bij vele an deren op hetzelfde vlak ligt, zal daar voor dan toch wellicht vrijdagavond een uitzondering worden gemaakt. Ons ge bied is er nu immers bij betrokken. Zorgvuldige selecties hebben tot een vertegenwoordiging geleid, die het morgenavond voor miljoenen kijkers proberen waar te maken. Voor inspan ning, ook al is het tegelijkertijd ont spanning, mag er altijd waardering zijn. Wie het van nabij volgde, constateerde dat aan het gebeuren van morgenavond heel wat inspanning en voorbereiding voorafging. Niet in de laatste plaats van gemeentelijk voorlichter Perry Bakx, maar uiteraard niet van hem alleen. Die gezamenlijke activiteit heeft op zich al iets waardevols. Men is bezig en pro beert zo goed mogelijk voor de dag te komen. Zowel wat organisatie als wat prestatie aangaat. Daardoor is het ste denspel ook in een bredere kring gaan leven. Dat bewees onder meer de inte resse die er was voor de gratis kaarten. Begrijpelijk wilden veel jongeren dit snoepreisje meemaken, want tenslotte kom je nog op de televisie ook. In de gemeenteraad is het gebeuren verdedigd met het argument van pro motie. Dit nu lijkt ons altijd wat betrek kelijk. Dit in zoverre, dat een 'afgang' niet zoveel meer dan meelevend mede lijden kan opwekken en dat risico blijft er door de verschillende spelomstandig- heden altijd inzitten. Vooraf willen we echter ook in dit op zicht niet pessimistisch zijn en vooral de ploeg, sporters en denkers, helpers en meelevenden - in het gehele land zijn Tholenaren geïnteresseerd - minstens een plezierige avond toewensen. En als het dan toch kanook nog wat succes. Ieder zal met ons willen toegeven, dat het (Thoolse) bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Op 25 maart begint de Boekenweek. De Stichting Gemeenschappelijke Openba re Bibliotheek Tholen/St. Philipsland heeft in het kader hiervan beslag kun nen leggen op de druk bezette zeer be kende Nederlandse romanschrijfster Jos van Manen-Pieters. Deze schrijfster, bekend van de Tuinfluitertrilogie en Rosemarie-trilogie houdt in Haestinge te St. Maartensdijk, op 25 maart 's avonds om acht uur een lezing over haar werk. Belangstellenden - en dat zijn er velen volgens de ervaring van de bibliotheca ressen van het eiland Tholen kunnen voor deze avond kaarten krijgen bij de betreffende bibliotheken. Ook telefo nisch kan gereserveerd worden. De en tree is gratis. Men wil zelfs graag voor eventueel vervoer zorgen. Derhalve dient men zich zo spoedig mogelijk, uiterlijk voor 20 maart, op te geven bij de drie bibliotheken: 01660-2175, 01665-2836,01666-2182. Werk mee aan een schoon milieu zoals gemeente en provincie. Laat daarom, de resterende olie in uw niet meer gebruikte tank gratis door een gespecialiseerd en erkend bedrijf verwijderen. Bel nu voor een afspraak en vergoe ding, Denk eraan dat de eigenaar van een tank aansprakelijk is voor alle ge volgen die zo n installatie met zich meebrengt. Daarom kunt u proble men het beste nu voorkomen door zo spoedig mogelijk melding te doen van de (vermoedelijke) aanwe zigheid van een olietank in uw tuin. Tevens het adres voor alle afge werkte olieën van Garages, Sche pen, Industrieën enz... Advertentie IM Johannes 5800.- Yamaha 1595.- Yamaha 4795.— Solina 1295.- Conn 11200- ï)!"inent l59J- Viscount 950.- Alhborn 10500- Cosmovox 1795.- Piano 1450— Gitaren, Blokfluiten, dwarsfluiten, bladmuziek enz. Geef u op voor orgelles Hoogstraat 20 Tholen 01660-3775 Vrijdag koopavond ADVERTENTIE I.M. "Nooit heb ik met meer vreugde de opheffing van een stuurgroep beleefd dan nu, want de inwoners kunnen bij een pittige noordwester met een veel geruster hart hun bed opzoeken". Gedeputeerde A.L.van Geesbergen zei dat dondermiddag in het Polder huis te St.Maartensdijk bij de ontbinding van de Stuurgroep Dijkversterkingen Oos- terschelde. De minister van verkeer en waterstaat, ir.D.S.Tuijnman, en de commis saris van de koningin in Zeeland, dr.C.Boertien, woonden de feestelijke opheffing bij. De Thoolse dijkgraaf I.C.Hage vond het een bijzondere eer gastheer te kunnen zijn voor het klein gezelschap van auto riteiten, onder wie verder gedeputeerde Don, de oud-gedeputeerden Van den Bos en Schlingemann, de Bevelandse dijkgraaf G.J.de Jager, oud-dijkgraaf H. van Gorsel van Tholen en topambtena ren van rijks- en provinciale waterstaat. Na het welkomstwoord stapten de gas ten in de bus voor een rondrit op Tholen en St.Philipsland langs het rampmonu ment naar de keersluis in de havenmond van Stavenisse. De Thoolse dijkgraaf zag die sluis als een soort miniatuur van de dam in de Oosterschelde. Via de ha ven van St.Annaland ging men naar de dijkwerken bij de molen te St.Philips land. Weer terug op Tholen werd in Oud-Vossemeer de coupure in de Veer- straat bekeken om vervolgens naar de zuidkant van het eiland te rijden. Via de Veerweg bij Tholen, Strijenham bij Poortvliet en Gorishoek bij Scherpenis- se, kwam men weer bij het Polderhuis terug. Dhr.Hage was er gelukkig mee, dat de partiële dijkversterkingen klaar waren. "Tholen is er niet in 't minst bij betrok ken geweest, want 54 van onze 69 km zeewering werden verbeterd. Ik wil niet nalaten om een dankwoord te spreken namens de Thoolse en Sint-Philipsland- se bevolking. 28 jaar na de watersnoo dramp zijn de dijken zodanig aangepast, dat de overstromingskansen zijn gere duceerd tot 1/500 per jaar. Dat onze zeeweringen lang niet aan deze norm voldeden, moge blijken uit het feit, dat op verschillende plaatsen verhogingen van circa 1 m zijn aangebracht. In vijfjaar werden de werken uitgevoerd en tegenslagen zijn ons niet bespaard gebleven. Vooral de afschuivingen die een gevolg waren van een onstabiele ondergrond bezorgden de aannemers vele problemen. Desondanks werden de werken binnen de gestelde termijn op geleverd. We zijn ons ervan bewust, dat dit bijzonder snelle tempo alleen moge lijk was omdat u, excellentie, zo'n hoge prioriteit aan deze dijkversterkingen gaf. Wij zijn u daar bijzonder erkentelijk voor en stellen het op hoge prijs dat u in ons midden wilt zijn en het bereikte re sultaat in ogenschouw hebt genomen. Onze grote waardering daarvoor en een woord van dank aan allen die hun me dewerking verleenden. De dijkverster kingen zijn voltooid en met voldoening zien we daarop terug. Toch moeten wij ons goed realiseren, dat de optimale veiligheid pas bereikt zal zijn, wanneer de stormvloedkering in de Oosterschelde gesloten kan worden. Wij willen het nut van de dijkverster kingen niet in twijfel trekken, maar het is bekend, dat grote stroomsnelheden diepe uitschuringen veroorzaken die vaak tot op korte afstand onze dijken naderen, terwijl de bodem van de Oos terschelde berucht is om z'n vjügevoe- ligheid. Na 1800 hebben zich langs de oevers van Tholen zo'n 150 oever- of dijkvallen voorgedaan. Zolang het hui dige getijde-regime met grote strooms nelheden en vaak erg lage ebstanden voortduurt, blijft dit onberekenbare ge vaar aanwezig. De bouw van de storm vloedkering moet dan ook met de grootst mogelijke voortvarendheid wor den voortgezet. U zult begrijpen, dat we dienaangaande de laatste weken wat heen en weer geslingerd zijn tussen hoop Advertentie IM en vrees. Verontrust waren we over de berichtgeving, dat de einddatum 1985 in twijfel werd getrokken. Des te verheu gender is het antwoord van u, excellen tie, die alle twijfels uitsluit en de verze kering geeft, dat volgens plan wordt doorgewerkt, aldus de Thoolse dijk graaf. Naast veiligheid heeft de stormvloedke ring voor Tholen en Sint-Philipsland meerdere aspecten, zo vervolgde dhr.Hage. Er zal immers na de bouw van de pijler-, Oester- en Philipsdam een zoet Zoommeer ontstaan. Dat biedt mogelijkheden om in droge perioden water in te laten ten behoeve van land en tuinbouw. Voorlopige prognoses tonen aan, dat bij het huidige bouwplan voordelen zijn te behalen van drie miljoen gulden in een normaal, tot twaalf miljoen in een droog jaar. Gelet op de kwaliteit van de grond, zal bedrijfsaanpassing en omschakeling naar grove tuinbouw mogelijk zijn, waardoor de baten een veelvoud kun nen zijn van de nu berekende. Het gemis aan zoet water staat de ontwikkeling van onze streek duidelijk in de weg en we zullen er als waterschap alles aan doen om water van een goede kwaliteit bin nen ieders bereik te brengen. Als tweede facet noemen wij het kwali teitsbeheer, dat erop gericht is de lozing van afvalstoffen op oppervlaktewater tot een minimum te beperken. Zuiver water - Zeeuwse noodzaak, is het devies. Zolang echter de toevoer van grote hoe veelheden zuurstofloos en zout kwelwa ter voortduurt, blijft het dweilen met de kraan open. Middels doorspoeling van de waterlopen met zoet water en enige verhoging van het polderpeil, zal de in vloed van kwelwater tot een minimum beperkt kunnen worden. Ten aanzien van de 'beschikbaarheid van zoet water, realiseren wij ons, dat we afhankelijk zijn van de afkoer van de rivieren. De aanvoer is gering, maar de behoefte is groot. Wanneer straks de wet op de waterhuishouding van kracht wordt en beheersplannen worden op gesteld, pleiten we voor een rechtvaar dige verdeling van het beschikbare wa ter, waarbij de belangen van het zuid westen niet onderschat dienen te wor den. We beseffen, dat nog enige jaren zullen verstrijken, voordat de regenin stallaties de Zeeuwse akkers zullen bes proeien. Die tijd zullen we nuttig beste den met de voorbereiding van onze plannen, zowel op technisch als finan cieel gebied. Tenslotte spreken wij de wens uit, dat ook voor de toekomst de kwaliteit van het Rijnwater van dien aard is, dat het op nuttige wijze kan worden aangewend. Als de voortekenen Vervolg op pag. 7 Dijkgraaf Hage van het waterschap Tholen was donderdagmiddag gastheer van minister Tuijnman bij de opheffing van de Stuurgroep Dijkversterkingen Oosterschelde in het Polderhuis te St.Maartensdijk. Het bloed kruipt 0 Opheffing stuurgroep dijkverster kingen 0 Honderdjarige op de foto Tweemaal Koninklijk zilver: Gouden muzikant André Ridder hof te Oud-Vossemeer en ambte naar (40 jaar) Flip van der Male te Poortvliet. 0 t Morgenavond stedenspel Eienbaas volgt Moerland op bij Woningstichting Hervormd Poortvliet kreeg nieuw verenigingsgebouw Sneeuwbal zwarte vis steeds gro ter Woensdag boomplant- en milieu dag 0 Promotiekans Thol. Boys stijgt Het staat er droevig met de kudde voor als ook de herder een schaap is. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. 'Tholen hup, hup, Leek raakt van de re gen in de drup.' Spandoeken met o.a. die tekst zijn er al gemaakt voor de speelse competitie in denken en doen die mor genavond in de Groenoordhal te Leiden door Tholen en Leek op het t.v. scherm wordt gebracht. Van zeven uur tot half negen kan men op Nederland 1 het NCRV-Steden-Spel meemaken. Niet alleen Tholen kijkt, want onder zoekingen hebben uitgewezen, dat het Stedenspel 3 '/i miljoen mensen trekt. Ze beleven er veel plezier aan, want de kij kers waarderen deze uitzendingen met het cijfer 7 V2 en dat is aan de hoge kant. Uit de gegevens van de dienst kijk- en luisteronderzoek blijkt, dat vooral ou deren naar het Stedenspel kijken. In de leeftijdsgroep van 50-64 jaar is het per centage 50% en boven de 65 zelfs 62%. Behalve NCRV-leden kijken ook leden van KRO en VARA graag mee, terwijl de AVRO-leden weer minder zijn ver tegenwoordigd, maar vrijdag is juist de vaste uitzenddag van de AVRO. Verder wijst het onderzoek nog uit, dat "Dat is m'n vriend Merien Quist, die is nog maar 97" vertelde de honderdjarige Machiel Goudzwaard maandagmiddag aan de echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, mevr.Boertien- Velema. Samen met burgemeester en mevr.Baerends kwam zij de krasse inwo ner van Poortvliet in het nieuwe her vormd verenigingsgebouw feliciteren. Met iedereen kon hij nog een gezellig praatje houden, ondanks dat het 's mor gens al druk was geweest met buren. Ook de familieleden waren maandag natuur lijk present. Daarbij vele van de 59 achterkleinkinderen(geen 29 zoals vori ge week vermeld; verder is dochter Cor 61 in plaats van 66 jaar). Dhr.Goud- zwaard zag de stapels Hofnar, Ritmees ter, Agio, enz. als maar hoger worden naarmate de dag vorderde. Gelukkig kreeg hij ook een staande asbak cadeau, evenals fruit en andere geschenken. mensen met een hoger opleidingsniveau niet erg Stedenspel-gezind zijn zijn. De leden van het Thoolse sportteam hebben de laatste dagen duchtig geoe fend in de hallen van Schot. Vrijdag avond was de ploeg compleet en ook zaterdagmorgen werd er nog getraind. Morgenavond zal blijken of de sporters de zenuwen de baas kunnen blijven bij het rodeospel, het koorddansen, de race naar een vliegtuig, het spel bij de veer pont, het volleyballen en de mannetjes putters achter de kruiwagen. Denker A. Buermans uit St. Maartens dijk las de afgelopen week dagelijks Trouw, Algemeen Dagblad, Telegraaf, NRC-Handelsblad en het Parool om goede antwoorden te kunnen geven. Van burgemeester Baerends wordt ver wacht, dat hij de meeste antwoorden zonder tijdklok kan geven, zo liet OVM-voorzitter Abr. Hommel zater dagavond bij de huldiging van gouden muzikant A.H. Ridderhof in Oud-Vos semeer weten. Er is echter ook een 'denktent' o.l.v. mr. J.A. de Boe uit Poortvliet. Vrijdagmid dag worden daarvoor in Leiden nog twee repetities gehouden. Als de vragen te lastig zijn voor deze groep, kan ieder een actief meehelpen om de oplossing te vinden. Daarvoor hebben de organisa toren o.a. Oud-Tholenaars in heel Ne derland aangetrokken, specialisten op een bepaald terrein. Iedereen die een antwoord weet, kan echter het gemeen tehuis in St. Maartensdijk bellen (01666-3550 of 2955) en de Thoolse Ra- bobanken belonen elk eerste goede ant woord met een spaarrekening van 100 gulden. De sportploeg gaat donderdagmiddag al Er was volop animo voor de gratis kaar ten naar het NCRV-Stedenspel, die vrij dagmiddag in alle zeven kernen werden uitgedeeld. In Tholen moesten ruim honderd mensen teleurgesteld worden. Wat stroever ging het in Poortvliet en Scherpenisse, maar ook hier bleken te weinig kaarten te zijn. Een enkeling ging door naar St.Maartensdijk en was daar wel bij een van de gelukkigen, maar ver schillende anderen moesten worden te leurgesteld. Dan maar in Stavenisse ge probeerd, waar de belangstelling even eens boven verwachting was. In St.An naland, waar NCRV-propagandist Anth.van Iwaarden de grote interesse voor de kaarten vergenoegd gade- slaat(zie foto), visten er ook diverse ad- spirantsupporters achter het net. In Oud-Vossemeer was er minder animo om de dorpsgenoten Hans Scherpenisse en Ad Vos in de Groenoordhal te Leiden te steunen. Met de familieleden van de deelnemers aan het Stedenspel zijn vrij dagavond ruim 500 Tholenaren present bij het Stedenspel Tholen-Leek. naar Leiden, de denktent vrijdagmorgen en de supporters vrijdagmiddag om vier uur. De bussen vertrekken vanaf de Markt in St. Maartensdijk, waar men uiterlijk kwart voor vier moet zijn. Op de kaarten die gratis zijn uitgedeeld, staat het nummer van de bus. Met behulp van die supporters zal Tho len proberen op de been te blijven tegen de Groningers. Het is de voorlaatste wedstrijd van de Stedenspelcompetitie 80/81, waarin Lopik leidt met 36 punten voor Amersfoort met 31 .Tholen en Leek proberen die resultaten te overtreffen om in de finale te komen. De Thoolse organisatoren stellen zich terughoudend op en hopen alleen, dat hun ploeg tegen Leek niet 'afgaat'. Dat kan morgen avond iedereen zien van zeven uur tot half negen. V\ v v; Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adri C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service 1 A(Ivërtentï?TM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1