THOLENDERWIJS Jwl STEDENSPEL' NIEUWS Dependance Avondcollege HET LAATSTE HOUVAST informatierubriek van de gemeente tholen VANAVOND KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING Geldelijke steun warmte-isolatie bestaande woningen AANSLUITING ONRENDABELE GAS GEBIEDEN EEN CHAUFFEUR-MONTEUR M/V OFFICIËLE PUBLIKATIES OVERDENKING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 26 februari 1981 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING DE GEMEENTE LEEK EN WAT ER AAN VOORAF GING UITNODIGING HOE KOMEN WE UIT HET SLOP? r Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdi|k Tel 01 666-2955 Om half acht deze avond vergadert de kommissie ruimtelijke ordening in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is open baar. U bent dus van harte welkom. Vooraf kunt u gebruik maken van het spreekrecht. Vorige week zijn wij uitvoerig op de verschillende agendapunten in gegaan. Deze week beperken wij ons tot het vermelden van de te bespreken onderwerpen: Herziening bestemmingsplan 'Kom'' Poortvliet; - Kroonuitspraak bestemmingsplan "Buitenzorg II" Tholen; Reakties vooroverleg bestemmingsplan "Stads kern-Tholen"; Gedeeltelijke goedkeuring G S. bestemmingsplan "Dorpsweg" Oud-Vossemeer; - Wijziging bestemmingsplan "West" Scherpenisse. In de beschikking "geldelijke steun warmte-isolatie bestaande woningen" zijn een aantal zaken gewijzigd, die voor betrokkenen van belang zijn. Met ingang van 11 november 1980 wordt de bijdrage die verstrekt kan worden in de kosten van warmte-isolatie 1 5% van de kosten van isoleren de beglazing en 25 van de kosten van overige voorzieningen tot verbetering van de warmte- isolatie. Het maximale bedrag dat voor subsidie in aanmerking komt bedraagt 5000,per woning. De te verstrekken bijdrage ineens zal nooit hoger zijn dan 1 250,- per woning. Nadere inlichtingen over deze regeling zijn te verkrij gen op de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling van het gemeente huis, telefoon 016662955, toe stel 133. De inwoners van de verschillende Thoolse woonkernen vinden het de gewoonste zaak van de wereld dat hun woning op het aardgasnet is aangesloten. Met name in het buitengebied zijn er echter nog diverse woningen die met bijvoorbeeld stookolie worden verwarmd. Het aan sluiten van deze woningen op het aardgasnet is een erg kostbare zaak. Het gemeentebestuur onderzoekt momenteel in overleg met de P.Z.E.M. de mogelijkheden om deze woningen of een aantal daarvan alsnog op het net aan te sluiten. De verwachting is dat binnenkort een redelijk inzicht verkregen is in de financiële konsekwenties daarvan. Dit artikel is vooral bedoeld voor die inwoners van het buitengebied die met bouw- of verbouwingsplannen rondlopen. Wellicht dat zij al wat rekening kunnen houden met de nieuwe mogelijkheden die, afhanke lijk van de uitslag van het onderzoek, binnenkort ontstaan. In voorkomende gevallen lijkt het raadzaam even kontakt op te nemen --met de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling van het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955- De spreekuren van de leden van het kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 1 maart in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur Op ditzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wethouders C. J. Moer land, L.J. Koopman, en J. Versluijs. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Het bestuur van de Stichting Beter Wonen" houdt elke maandag van 11.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te int-Maartens- dijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359 Vandaag verschijnt de huis-aan-huis te verspreiden Stedenspelkrant. Naar verwachting zal deze krant eind van de week in elke Thoolse brievenbus zijn gegleden. De krant geeft een goed overzicht van de verschillende aktiviteiten die nodig zijn om een zo n goed mogelijk resultaat te boeken. Dat goede resultaat valt en staat met de medewerking van de gehele bevolking. Op diverse manieren kan op het Stedenspel worden ingespeeld. U kunt namelijk als supporter meegaan naar Leiden, maar ook thuis vanuit Uw luie stoel kan een bijdrage worden geleverd. Indien u een antwoord weet op een van de negen moeilijke vragen, kunt u tijdens de uitzending naar het gemeentehuis bellen: 01 666-2955 of 3550. Sinds afgelopen maandag heeft de voorlopige selektie van het sport- team onderdak gevonden in de hallen van de heer D.C. Schot aan de Postweg in Tholen. In een van de hallen zijn de te spelen spelletjes zo goed en zo kwaad als dit kan nagebootst. Elke avond van 20.00 tot 21.00 uur is de nog uit 24 personen bestaande équipe op deze spelletjes aan het trainen. Omstreeks 5 maart zal de definitieve sa menstelling van het team bekend zijn. Als u belangstelling hebt, kunt.u de komende weken gerust eens een keertje binnenvallen. Deze week kregen wij wat nadere informatie binnen over onze vrien den uit Leek. Daaruit blijkt dat ook het noorden van ons land helemaal in de ban is van het komende Stedenspel van 1 3 maart as. Ook in Leek zijn de verschillende voorbereidingen nog niet afgerond. Enthousiast is men er genoeg. Tholen kan dan ook op .flinke tegenstand rekenen. In het kader van het Stedenspel lijkt het ons een goede zaak u wat meer informatie te geven over de gemeente Leek. Onderstaand vindt u een kort geschiedkundig overzicht van deze bijna 14.000 inwoners tel lende gemeente. Oorspronkelijk is het Zuidelijk Wes terkwartier van de provincie Groningen - waartoe naast Leek ook de gemeenten Marum, Grootegast en Oldekerke be horen - een veengebied, ontstaan een 5 a 6000 jaar geleden op de laagste zandgronden, daar waar het water niet weg kon. In het gebied liggen twee zandruggen, Langewold en Vrede- wold. Op Langewold vindt men thans de dorpen Grootegast en Oldekerk, op Vredewold: Marum, Nuis, Niebert, Tobert, Midwolde met Lettelbert en Oostwold als uitloper. Een moerasgebied tussen Oostwold en Groningen verhinderde vroe ger goede verbindingen met die stad. Het Zuidelijk Westerkwartier is dan ook het minst Gronings van de Groningse gewesten. De Friese invloed is hier veel duidelijler merkbaar; op dit moment zeker nog in het dialect, dat evenveel Friese als Groningse elementen bevat. Vóór het jaar 1000 moet hier al sprake van bewoning geweest zijn. Aangenomen wordt, dat Friese kolonisten-door het water uit eigen omgeving verdreven-zijn begonnen met de ontginning van het veen en het stichten van de eerste dorpen. In de 16e eeuw werd hier Fries gesproken. De uitgang "bert" voor buurt komt in Friesland (Tjallebert, Luinjebert), maar ook hier - Tolbert, Lettelbert voor. De verveningen van de Friezen zijn aanvankelijk erg kleinschalig ge weest. Dat is wat veranderd door de komst van Wigbold van Ewsum, een edelman uit het Groningse Middelstum, die zich eerst in Marum (1 508), rond 1 521 in Tolbert, maar later in Midwolde (Nienoord) ves tigde. Vanuit Nienoord werd de vervening zakelijk aangepakt met de stad Groningen als afzetgebied voor de turf als brandstof. Wigbold overleed in 1528. Zijn vrouw Beetke van Rasquert verwierf reeds in 1 531 het erfgrietmanschap over Vredewold, dat toen bestond uit een Westerdeel, Vredewold, de huidige gemeente Marum en een Ooster- deel, Vredewold, de huidige gemeente Leek. De Van Ewsums huwden met het Duitse adellijke geslacht Von Inn und Kniphausen en bleven tot eind 1 700 in het gebied oppermachtig. Leek en Marum bleven één grietenij gemeente) tot 1808, toen Lodewijk Napoleon de huidige gemeentelijke indeling verordende. Toen Napoleon in 1811 weer grotere gemeenten wilde en derhalve Leek en Marum weer wilde samenvoegen, verzette Marum zich hiertegeni. De gemeenten bleven zelfstandig. Door de eeuwen heen waren inmiddels de verveningen geleid vanuit Nienoord, doorgegaan. Dat het tempo niet zo hoog lag, kan men afleiden uit de jaartallen van het graven van de kanalen. Zo werd het Leekster Hoofddiep gegraven in de jaren 1 558/59, de Jonkersvaart pas rond 1815. Het gehele gebied is lang nauwelijks ontsloten ge weest. De belangrijke verbinding, de provinciale weg: Friese grens (Marum)-de Poffer (Oostyvold) werd eerst in de jaren 1859/60 een grindweg. Daarvoor was het niet meer dan een karrespoor. Belangrijk was de waterweg via Leek en het Leekstermeer naar Groningen, eerst per zeil-, later per stoombooj. Toen in 1913 de stoomtram verscheen op de lijn Groningen-Drachten kwam de streek wat uit haar isolement. Overigens heeft de gemeente Leek in de vijftiger en zestiger jaren nog bijna 60 km (cultuurtechnische) wegen aangelegd. Tot die tijd had iedere huisarts naast de auto een motor of bromfiets, om ook bij de achteraf wonende patiënten te kunnen komen. Waterleiding en elek trisch licht zijn in een groot deel van de gemeente ook eerst in die jaren aangelegd. De bevolking van de gemeente Leek bestond voor een groot deel uit veenarbeiders, waarvan een deel later de ontgonnen grond kocht van de heren van Nienoord om er boer te worden. Zij leidden een vrij arm bestaan. Tot na de tweede wereldoorlog kon men, door tijdens de campagnes te gaan werken op de suikerfabrieken te Groningen en Hoogkerk en de aardappelmeelfabriek te Oostwold (later strokarton fabriek), het kleine inkomen uit het boerenbedrijf wat vergroten. Veel boerderijen varieerden in bedrijfsgrootte van 1-5 ha, het kleine bóe ren-vraagstuk van het Zuidelijk Westerkwartier. Reeds in 1 949 merkte de regering ook dit gebied aan als gebied waar het te kleine aantal arbeidsplaatsen zou moeten worden vergroot door industrievestiging. In het Westerkwartier werden Zevenhuizen en Tolbert (gemeente Leek) en Marum en Grootegast aangewezen als secundaire Industrie kern. Deze eerste aanwijzing is-op een enkele uitzondering na-geen groot succes geworden. De aangewezen plaatsen hadden toen in het algemeen te weinig voorzieningen om industrieën van elders, met hun staf, te kunnen aantrekken, ook al werd een premie per arbeidsplaats geboden. In 1 959 werd Leek als enige plaats in het Zuidelijk Wes terkwartier als industriekern aangewezen. Leek ontwikkelde zich op dat moment reeds als steunpunt voor dagrecreatie (Nienoord) en de aanleg van Rijksweg 43 bracht goede perspectieven. De ontwikkeling van Leek is daarna op gang gekomen. In de eind zestiger jaren werd Leek ook door de forensen ontdekt. Leek en Tolbert groeiden aaneen. Ook Zevenhuizen groeide. Tengevolge van planologische maatregelen - het tegengaan van de suburbanisatie - is het in de andere dorpen in de gemeente vrijwel bij het oude gebleven. HANDEL: Als verzorgingscentrum is Leek-Nietap, vooral op gebied van de han del, van betekenis voor de omgeving. De positie van Leek-Nietap als handelscentrum voor het Westerkwartier en het Noordenveld is in niet onaanzienlijke mate te danken aan de grote Joodse gemeenschap, welke zich vóór de tweede wereldoorlog te Leek bevond. De bezetter ontrukte ons vele Joodse dorpsgenoten. Leek genoot oudtijds, door haar ambachtslieden, reeds een grote bekendheid. Grote bekendheid heeft Leek-Nietap ook verkregen door de eeuwenoude Pinkstermarkt op tweede pinksterdag, die ieder jaar tienduizenden bezoekers trekt. Het is veelal tevens de plaats waar oude bekenden elkaar na een jaar of langer weer treffen. De handel in vee is hoofdzakelijk gebaseerd op kalveren, geiten, schapen, lamme ren en varkens. Dit "PinkstermSrt"-publiek neemt vooral druk deel aan de kermis. Een kermis, die met veel zorg wordt samengesteld. INDUSTRIE: Leek heeft in dit eerder geheel agrarisch ingestelde gebied steeds een industriële inslag gehad. Honderd jaar geleden bijvoorbeeld waren er in het gehele Westerkwartier slechts 38 arbeidsplaatsen in de "in dustrie". Deze 38 arbeidsplaatsen bevonden zich alle in Leek. Toen waren het de scheepswerven, de touwslagerij, de zuivelfabriek. De touwslagerij verdween pas in 1 965. Er kwamen andere industrieën als een vleeswarenfabriek (voormalige zuivelfabriek), een drukkerij en een fabriek van wasknijpers in Nietap. Vanaf 1 959 kan echter eerst van een industriële ontwikkeling worden gesproken. Leek werd in dat jaar aangewezen als "secundaire indus- Laak, centraal gelegen in Noord-Nederland triekern" Er was toen nog geen vierkante meter industrieterrein be schikbaar. Momenteel bedraagt het aantal ha. industrieterrein ca. 60. Van 1 959 tot heden steeg het aantal arbeidsplaatsen in de indus triële sektor van plm. 300 tot plm. 138. Leek heeft een gunstig woonklimaat, door de verzorgende functie voor de omgeving op het gebied van handel, onderwijs, sport, cultuur en recreatie. Er was - en is - voldoende arbeidsreserve. Dit alles schiep een goed industrieel kli maat. De ligging aan de A7, Groningen-Afsluitdijk-Amsterdam, cen traal in de drie noordelijke provincieën, is bijzonder gunstig. Thans hebben Leek en Tolbert industrieën op velerlei gebied, als: transportmaterieel, w.o. autotransport wagens en containers, roest vrijstalen keukeninstallaties, katoenspinnerij, aluminium wandbekle- ding en zonnewering, winkelinterieurs, electronische bedieningspa nelen, keukenaanrechten en lichtreclames, laboratoriumglas, verpak kingsmaterialen, centrale verwarming, metaalwaren, kasregisters c a. staalconcstructies en pijpleidingen, electronische apparatuur, vlees- conserven, wasknijpers, zonnepanelen. Voorts is er een drukkerij, een pluimvee-exportslachterij, een verkeersbordenfabriek, een verdeel- centrum van een grootwinkelbedrijf, een groothandel in landbouw machines, een groothandel in eieren, een tingieterij. Ook andere, reeds eerder in Leek gevestigde bedrijven, zoals aannemersbedrij ven, transportbedrijven groeiden belangrijk uit. die zal worden belast met werkzaamheden bij de reinigingsdienst en in de garage. Aanstelling vindt plaats in de rang van ambtenaar C of D. Voor deze funktie is het bezit van vakdiploma's en groot rijbewijs vereist. Salarisgrenzen ambtenaar Cf 1753,— tot f 2187,— bruto per maand D f 1796,— tot f 2324,— bruto per maand. Aanstelling zal geschieden afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Inlichtingen over de funktie kunnen worden gegeven bij het hoofd van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling de heer L. Guijt, tele foon 01666-2955. Sollicitaties binnen 10 dagen na verschijning van dit blad te rich ten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoë- ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat met ingang van 27 fe bruari 1981 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente, Markt 1-5, te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 1 6 februari 1981, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. Hoenderweg te Sint-Annaland; b. Molenstraat te Poortvliet; c. Haven/Stoofdijk te Stavenisse. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 26 februari 1981 Burgemeester en wethouders Tholen. Tweede planverandering bestemmingsplan "Slabbecoorn- polder" (Oud-Vossemeer) ter inzage. De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met" iri^ang van 27 februari 1981 gedurende een maand ter gemeente-se cretarie, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk voor een ieder ter in zage zal liggen het ontwerp van de tweede plan verandering vanhet bestemmingsplan 'Slabbecoornpolder' OudVossemeer) met voorschriften en toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijke bezwaren indienen tegen deze ontwerp-plan- verandering bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 26 februari 1981 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Bij de buitendienst van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling kan worden geplaatst Verstaat gij wat gij leest? En hij zeide: Hoe zou ik dit kunnen, als niet iemand mij de weg wijst? (31) Ik geloof, dat Jezus Christus de Zoon van God is (37) Hij ging zijn weg met blijdschap (39b). Handelingen 8, 26-40. Wanneer bent U - geachte lezers - in aanraking gekomen met de bijbel? Via onze ouders, op school of in een van de kerken. De bijbel als boek kennen we, want telkens komen we haar tegen. We weten van het bestaan af, of we nu christ n zijn of niet. Een andere vraag is deze: Bent U ook werkelijk met de inhoud van de bijbel in aanraking gekomen? Heb ben we door, dat het meer is dan ouder- verhalen en geschiedenissen van vroe ger? Beseffen we ook om wie het gaat? Jezus Christus, Gods Zoon. En dat wij zelf aangesproken worden. Daarbij is nog iets van groot bel belang: Het woord van God wil ons zo beïnvl ed n, dat we blijde en gelukkige mensen zijn. En wie wil dat niet? Wanneer ik U dit schrijf, maakt de ge schiedenis van de kamerling uit Moren land of Ethiopië een geweldige indruk op me. Bij hem kunt U zien wat de bijbel teweeg brengt:"...want hij ging zijn weg met blijdschap". In Handelingen 8,26-40 le en we over deze man. Een lange reis naar Jeruzalem maakt hij. En op de terugweg zit hij als heiden een puur joods boek in zrjn wa gen te lezen. We kunnen niet beredene ren waarom hij deze reis maakt en een gedeelte van de Schrift aanschafte. Wel dit: hij zocht als mens. Geluk en bevre diging had hij niet. Zijn verlangen ging uit naar de levende God. Wat doet hij dan? Hij gaat daarheen waar deze God zich openbaart. De reis gaat naar Jeru zalem en hij leest in het Woord van God (in zijn geval uit de profeet Jesaja). Op de terugweg leest hij intensief, doch verstaat de inhoud niet. Filippus wordt door de Heilige Geest gestuurd. Pas dan verstaat hij, wat hij leest. Lezen in de bijbel en er niets van be grijpen. Zo ging dat bij deze man. Is dit voor ons maar al te vaak ook niet zo? Thuis aan tafel, persoonlijk of waar dan ook lezen en horen lezen zonder er iets van te begrijpen? Een vertwijfeling komt in het hart op. We gooien de bijbel aan de kant. Of we hechten ons aan uiterlijke vormen en denken dat het in orde is. Wanneer U dit bij uzelf herkent moet U weten wat Filippus als bode van God doet: "en Filippus opende zijn mond, en uitgaande van dat Schriftwoord predik te hij hem Jezus"! Jezus Christus, Pre- Jten is altijd spreken van de blijde boodschap van Jezus. Op Hem komt het aan in heel het spre ken van de bijbel. Centraal staat de be lijdenis van Zijn naam: "Ik geloof, dat Jezus Christus de Zoon Gods is". Deze geschiedenis eindigt met de op merking, dat de kamerling uit Ethiëopië zijn weg met blijdschap verder ging. Wat wil dit concreet zeggen? Heel kort: dat er in Jezus Christus een leven mogelijk is met blijdschap. En dat is altijd een ge zegend leven. In Handelingen 8, 26-40 mag je dat leren. Beste lezers, dit heeft alles te maken met de biddag die we nu weer gehouden hebben. We dienen niet slechts te bid den voor werk, gezondheid en een goede oogst. Maar bovenal voor de komst van Jezus Christus in ons leven. Pas dan kun je verder gaan met blijdschap en geluk in je leven. De Here God geve U dat door Zijn Geest. Arie dg Ruitgr Dr. R. W. de Korte spreekt 6 maart om 20.00 uur in café Havenzicht te St. Annaland over: DE V.V.D. NODIGT ALLE BELANGSTELLENDEN UIT TE KOMEN. Advertentie I.M. Er zijn besprekingen gaande om de cur sussen van 'Uit op Tholen' en het West- Brabants Avondcollege te combineren. Er wordt overwogen om dat gestalte te laten krijgen in een dependance op Tho len, maar dat is nog in een pril stadium. Wethouder J.Versluijs deelde dat mee in de welzijnscommissie. De taalcursussen van 'Uit op Tholen' worden momenteel gevolgd door tachtig mensen, terwijl er 79 Tholenaren lessen volgen bij het West-Brabants Avond college. Dat instituut heeft ook Thoolse leraren. Gezien onze betrokkenheid wilde men weer een bestuurslid van Tholen, zoals voorheen burgemeester J.E.van Boeijen en daar heeft men mij nu voor gevraagd, zo liet wethouder Versluijs weten. "Het is zeker de moeite waard om de contacten te verstevigen en uit te diepen. Voor het nieuwe cursusjaar gaan we de belangstelling peilen voor opstapcur- sussen en deelmavo's. Om voor subsidie in aanmerking te komen, moeten er minstens 22 deelnemers zijn. Er zal ech ter gereisd moeten blijven worden naar Bergen op Zoom en Roosendaal in ver band met de variatie in opleidingen 1 aldus de Thoolse wethouder in de wel zijnscommissie. THOLEN za. 14 mrt: MAC rit, t/m 27 febr: Gast huiskapel, 15 - 18 u, vr. 19-21 u, za. 10 - 12 u en 14 - 17 u., expositie Fr. Mink. ma. 2 mrt: 19.30 uur café van Zanten, Ledenverg. Vara. Tholen: 6 maart: Hof van Holland 20.00 uur uitvoering Kon. Muziekvereniging 'Concordia*. 19 maart" Alg. Ledenvergadering Mu- ziekver. 'Concordia' 20.00 uur in repeti tielokaal Kruittorenstraat. POORTVLIET za. 28 febr: 20.00 uur 't Ouwe Raed'uus, Robert Paul's eerste One Man Show. Poortvliet: 6 maart sportzaal gymuitv. 'Excelsior'. SCHERPENISSE za. 7 mrt: 20.00 uur Holland Huis, Smalstads Mannenkoor en Louis van Dijk, za. 28 febr: 20.00 uur dansen met Bruijnzeel-band. Scherpenisse: zaterdag 7 maart Holland Huis 20.00 uur Smalstads mannenkoor. Scherpenisse: jeugdver. 27 febr: Carna valsbal. 6 maart: Knutsel plakavond 13 maart: Samen Kijken naar Steden spel 20 maart: Dropping 27 maart: disco-avond. SINT MAARTENSDIJK do. 26 febr: 20.00 uur Haestinge, Alg. Jaarverg. Streekmuseum Tholen en St- Philipsland. za. 14 mrt: 20.00 uur Haestinge, Kon. Harmonie, Oefening en Uitspanning, uit Beek en Donk. OUD VOSSEMEER vr. 27 febr: 20.30 uur De Vossenkuil, Carnavalsbal jongeren centrum "En wij dan" m.m.v. de Voskes. vr. 13 mrt: dropping "En wij dan". BERGEN OP ZOOM Markiezenhof: za. 14 mrt: 20.15 uur concert door Mar- kiezaatskamerkoor. di. 17 mrt: 20.15 uur Hofzaal, Liselore Gerritsen, tot maart: Geen dag zónder lijn, tentoonst. over 100 jaar tekenon derwijs, tot 8 mrt: Ontwerptekeningen carnavalsoptocht 1981. zo. 8 mrt: Open dag. Sticht: Etcetema: t/m 8 mrt: expositie Bergse Krabbek- weekers. Wijkcentrum 't Fort: do. 5 mrt: 19.30 uur ruilavond filatelis- tenver. Delta-Oost. Brubaker: 12 j. do. 20.15 u, vr. za. 19 21.30 u, zo. 16.30, 19 21.30 u., wo. 20.15 u. SNOOPY COME HOME, A L. zo. wo. 14.15 u. ROXY 2: Een vrouw als Eva 16 j. do. 20. u., vr. za., 18.45 21.15 u„ zo. 14, 16, 18.45 21.15 u., wo. 20. u„ PLUK MIJ, 18 jr. vr. za. 23.30 u. CINEM'ACTUEEL 1: DOOD OP DE NIJL, 12 j. do. 20 u., vr. 19 21.30 u., za. 16.30, 19, 21.30 u„ zo. 14, 16.30, 19.00 21.30 u., wo. 20. u. CINEM'ACTUEEL 2: HET VERBODEN BACCHANAAL, 16 j. do. 20. u., vr. 19 21.30 u„ za. 16.30, 19 21.30 u., zo. 14, 16.30, 19 21.30 u., wo. 20 u. CINEM'ACTUEEL 3: AN UNMARRIED WOMAN, 16 j. do. 20. u., vrij. 19 21.30 u., za. 16.30, 19 21.30 u.,zo. 14,16.30, 19 21.30 u„ wo. 20 u. SINT MAARTENSDIJK do. 5 mrt, Polderhuis, opheffing Stuur groep, dijkversterkingen, Oosterschelde. SINT ANNALAND vr. 6 mrt 20. u café Havenzicht, V.V.D. kamerlid R.W. de Korte, over 'Hoe ko men we uit het slop?'. SINT MAARTENSDIJK: R.K. Kerk, za. 28 febr. 19 u. Jongerendienst, Haes tinge. Nog in de hal staande, scheurde ze een envelop open. Gelijk vielen er enkele brieven uit. Ongeopende brieven. Nog verbaasder nam,ze er een op en bekeek het adres: Aan nummer C 52-9987, bureau De Telegraaf te Amsterdam. Opeens begon er iets in haar herinnering te schemeren: ik heb vorige week, vóór ik naar Nieuwspoort reed, een advertentie opgegeven. Helemaal niet meer aan gedacht! Die is na tuurlijk opgenomen en moetje nu eens zien... allemaal brieven! Ze nuwachtig maakte ze de tweede, grote envelop los. Ook deze was volgepropt met brieven. Ze liet de stapel kranten voorlopig liggen, maar ging met de brieven terug naar de salon. Met bevende hand scheurde ze een envelop open en begon te lezen: "Geachte mevrouw. Uw advertentie lezende, dacht ik: dit is misschien iets voor mij. Ik ben weduwnaar en ook rijksamhtenaar geweest. Drie getrouwde dochtefs buiten de stad. Zelf bewoon ik een mooie flat in Amsterdam..." O nee, niet in een flat en zeker niet in Amsterdam. Als ik moet verhuizen, dan liefst naar buiten. Brabant of Zeeland en Westfriesland mag ook. Maar niet meer in een stad. Waar ik nu ben, hier, aan de buitenkant van Den Haag, gaat nog. Het spijt me, collega, maar geen flat. Je valt dus meteen af. Op haar gemak scheurde ze een tweede envelop open en las. Ditmaal bleek het een slager te zijn, die zijn zaak wilde verkopen...Merci, met alle respect voor het slagersvak, naar nee, dat zou ik niet kunnen. Sorry, volgende brief. Ze was zo nieuwsgierig naar alle ontboezemingen, dat ze vergat te roken. Maar geen enkele kandidaat was naar haar zin. De meesten woonden in een stad of hadden een beroep, dat haar niet aanstond. Ik word kieskeurig, dacht ze. Daarom zal ik waarschijnlijk op deze wijze evenmin slagen. Een van de laatste hrieven, die ze geopend had, imponeerde haar. Niet door de inhoud, maar het handschrift. Het komt me bekend voor, wist ze. Maar waar ken ik het van? Haar ogen daalden naar de onderteke ning. En toen ze de naam had gelezen, uitte ze een kreet van verbazing. Want ze las: "gaarne hopende, dat ik iets van u mag horen, teken ik, met de meeste hoogachting: J.Bierman." Natuurlijk, dacht ze, nu weet ik het: het is Joop! Mijn vroegere collega in Haarlem. Ik schrijf hem meteen, dacht ze. Maar toen ze naar haar hlocnote zocht, kreeg ze een ander idee. Nee... ik heb zijn adres immers? Dus waarom zou ik morgenmiddag niet naar hem toe rijden? Dan is het woensdag en heeft hij immers geen school. In haar auto reed ze langs het opgegeven adres in Haarlem. Ze keek verwonderd, want dit was een volksbuurt. Vaag herinnerde ze zich er wel eens geweest te zijn, toen ze pas op het stadhuis werkte. Ergens hier in de buurt was een openbare school. Eigenaardig, dat hij dit adres opgeeft. Indertijd woonde hij aan de Hazepaterslaan, min of meer "Tövëinïjn^Tar?drmaa?z?ïïennnër3^ch eveneens, dat Hilda wat geld had meegebracht in haar huwelijk. Truus keek nog eens in de brief naar het adres. Ja, het klopte. Ergens was een plaatsje voor haar auto en zette hem neer. Teruglopend, bekeek ze eerst het huis. Het houtwerk had hard een verfje nodig. En de deur was vies. Met enige tegenzin belde ze aan. Een vrouw deed open, dik. Slordig gekleed. "En?" "Ik kom voor meneer Biermans. Hij woont toch hier?" De vrouw maakte een uitnodigende beweging. "Klopt, gaat u maar naar boven. Meteen de eerste deur links." Ze keek de bezoekster nog eens van top tot teen aan en draaide zich om, zonder verder nog een woord te spreken. Boven klopte ze aan.: eerste deur links. Het weerzien was verrassend. Toen de man de deur opende en zag, wie er voor hem stond, schrok hij. "Nee..." prevelde hij. "Truus...o par don...mevrouw Ranzijn.." Ze lachte. "Doe niet zo gek, Joop. Hoe is 't? Mag ik binnenkomen? Even later zat ze in de karig gemeubileerde kamer, die tevens als slaapkamer dienst deed, want ze zag een opgeklapt éénpersoons bed. 'Tja," zei Truus,"ik kom eens kijken, hoe het met je gaat. Na al die jaren." De man trok haastig een colbertjasje aan en gleed met zijn vingers door 't haar. Het lijkt wel of hij gedegenereerd is. Hoe kan dat allemaal? "Hoe wist u mijn adres?" Truus haalde de schouders op, in haar tasje een sigaret zoekend. Ze hield hem het pakje voor. Gretig nam de man er één uit. Terwijl ze beiden rookten, antwoordde de vrouw: "War doet dat ertoe... je ziet, dat ik je weet te vinden. Wat is er met je gebeurd? Ben je geen leraar meer? Hoe kom je hier verzeild? Enne... Hilda?" De man legde een 'vinger op zijn lippen. "Ssst!" waarschuwde hij. "Het is hier erg gehorig." Ze stelde voor: "Kleed je verder aan. Mijn wagen staat buiten. Gaan we ergens heen, waar we rustig kunnen praten, zonder afgeluisterd te worden". Een poosje later reden beiden zwijgend de stad uit. Automatisch had Truus een haar bekende weg ingeslagen, die naar de Bollenstreek. Maar even voorbij Bennekom wees ze een restaura.t n minderde vaart. '.'Daar kunnen we theedrinken en ongestoord praten", besliste ze. In een hoek bij het raam dronken ze thee en rookten. Aarzelend zei hij: "Ik ben niet meer bij de MMS. Ik ben eervol ontslagen". Truus keek hem geschrokken aan. "Waarom? Wat heb je uitgehaald?" "Een reeks van stommiteiten. Met een leerling: Hannie. Dochter van een industrieel. Zeventien was ze, maar ze zag er uft als twintig. Ge woon volwassen. Ze adoreerde me. Je weet, dat zoiets vaker voorkomt op een MMS. Ze was de eerste niet. Maar ditmaal voelde ik me gevleid. Thuis hadden we vaak ruzie. Het klikte niet meer tussen Hilda en mij. Hannie was lief.. Ze legde het er helemaal op aan. Op een keer liet ik haar nablijven. Het hoofd was ziek; ik was waarnemend. We gingen naar het kantoortje. Iedereen was al weg. Ik kuste haar". Hij zuchtte. "De rest snap je natuurlijk wel". "Joop, hoe kon je zoiets doen?" Dat was toch niets voor jou?" Hij haalde de schouders op. "Ik kan er geen verklaring voor geven. Nu, na die vier jaren nog altijd niet. Ons hu welijk was een sleur geworden. Hilda begon een hekel aan me te krijgen". Truus begon het te begrijpen. "En toen? Het kwam natuurlijk uit". Zwaar zuchtend vervolgde de man: "Het duurde weken. Op een avond in november waren Hannie en ik nog in mijn kantoor. We wisten niet béter of iedereen was al naar huis. Aanvankelijk namen we alle voor zorgsmaatregelen, maar hoe gaat dat op de duur? Je wordt slordiger, omdat het altijd goed ging. Wel, die avond kwam Van Zwieten opeens binnen en betrapte ons. Laat ik maar verzwijgen in welke situatie. Jij hebt Van Zwieten niet gekend, want hij is gekomen najouw vertrek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 7