Sr André Ridderhof gouden muzikant Na zwakke eerste helft toch WHS winst in Krabbendijke Judo-tournooi in sporthal KORF BAL Atletiek 020-214444 KAA BEE Donderdag 26 februari 1981 EENDRACHTBODE 13 modebr illen> Tholense Boys heeft nieuwe trainer WHS trainer naar Cluzona WIELRENNEN DRAAI NU: VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Smerdiek 2 door dubieuze strafschop in Yerseke geklot geklopt Invaller matchwinnaar bij S.P.S. Noad won ht Dosterhout en staat nummer drie WHS 3 bracht een punt mee van DV0 2. Tholense boys 3 in Raamsdonksveer winstkans in slotfase (1-1) VOL LEY BAL STEMMEN VAN LEZERS Niet veel, wel meer! De voor- en achterkant van de geestelijke vrijheid Zaterdag 28 februari 1981 uur Arnemuiden 2-Thol.Boys 2(P.Dieleman) 14.30 Smerdiek 2-Dinteloord 2(G.Hooykaas) 15.0 Yerseke 2-WHS 2(P.H.A.Reniers) 14.30 Tholense Boys 3-Dinteloord 3 16.00 Thol. Boys 5-NOAD 3(W.Stoutjesdijk) 16.00 Klundert 5-Smerdiek 4 16.00 Dinteloord 6-Thol.Boys 6 16.00 Vriendschappelijk Stavenisse 6-Smerdiek 15.00 Smerdiek 3-Krabbendijke 3 15.00 NOAD 3-Smerdiek 5 13.00 Gedlpl. Ooqmwtkundlg Opticien Gedipt. Oogmeetkundlg Opticien Steenbergsestraat 20-22. Tel. 3 42 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM 3e kl.a.: Krabbendijke-WHS 1-3, Hoek- Kloetinge 3-0, Dinteloord-Yerseke 2-0, Meeuwen-Oostkapelle 2-3. 4e kl.a.: Kogelvangers-Wolphaartsdijk 1-1. Res. 3e kl.:Yerseke 2-Smerdiek 2 1-0. Ie ld. afd.: Vesting Boys-Rust Roest 3-2, DSEBWR 1-1, Gunners-VVC 2-3, DVO- Terheijden 5-1. 2e kl.afd.: DHV-SPS 2-1, WVO-NOAD 0-2. 4e kl.res.b.: Klundert 6-Smerdiek 5 2-1. Jeugd: Steenbergen BI-Smerdiek 0-2, Cluzo- na B2- Smerdiek 4-1. Met het contracteren van de nog geen veertiger John Bierens uit Roosendaal kan Tholense Boys het nieuwe seizoen met vertrou wen ingaan. Zoals bekend moest de huidige trainer van de Boom het wegens te veel taken laten af weten. Dat speet de Tholenaren wel, maar dan valt er niets aan te doen. Het bestuur ging snel op zoek naar nieuwe kandidaten, wantje moet er gewoonlijk vroeg bij zijn. Het lukte ook met de Meto-trainer, die voornemens is straks enthousiast met Tholense Boys te beginnen, waaruit thans een vrij goede formatie is ge vormd en dat nog kansen heeft voor in elk geval de tweede pro motieplaats in de vierde klasse. Bij de Nederlandse kampioenschappen cross estafette van de Landmacht in Hilversum is Rinus Jeroense met het team van de Koninklijke Mare/chausse als 4e geëindigd met een tijd van 88 mi nuten rond over de in totaal 24 kilome ter. De 43-jarige Keer van Oers ruilt de voetbalvereniging WHS van Sint Anna- land in voor Cluzona in Wouw. Daar zal van Oers na een drie jarig groen-wit verband de Brabantse club gaan trainen. De afgelopen weekenden zijn door Thoolse rollerspecialisten de slotwed strijden van het seizoen 1980-1981 afge werkt. Tijdens een treffen in Halsteren was Walter Schetters goed voor een vijfde plaats met een tijd van 45.7 sec. over 1000 meter. In de dames-categorie fiet ste Riet Schetters naar een tweede kla- sering in 24.3 sec. over de 500 meter. Tevens reed zij een record op de rollen in een serie-tijd van 11.7 sec. Ria Steenpoorte presteerde eveneens verrassen blijkens haar vierde plaats met 26.2 sec. Tijdens een roller-vierdaagse in Wouw, over vier zaterdagen verdeeld, werd door Riet Schetters een tweede plaats bereikt in het eindklassement. Inmiddels zijn de Thoolse wegrenners aktief met hun voorbereidingen op het nieuwe seizoen. Tijdens trainingsritten van Wielervereniging "Roosendaal" werden door de streekrenners leuke re sultaten genoteerd. Op zondag 8 maart wordt het West- Brabants criterium-seizoen geopend in middels een wedstrijd in Nieuw-Borg- vliet voor de categoriën nieuwelingen, junioren en amateurs. TELE-LUISTERSPEL Teddy Scholten presenteert dag en nacht de Rode Knjis-luisterspellijn AI I.E SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 I el. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Het keerpunt bij WHS kwam in Krab bendijke zaterdag op een nogal hard veld pas 20 minuten na rust. Voor die tijd en dat vooral de eerste helft mochten alle verdiensten eerder aan de thuisclub worden toegekend dan aan aan de nog ongeslagen leider in deze afdeling. Met name een langdurig gebrei op het mid denveld, een euvel dat veelvuldig te zien valt bij de groen witten was oorzaak dat Krabbendijke volop de toon aangaf. Een elftal trouwens dat ook wel wat kan en bijvoorbeeld veel eerder in de kop groep thuishoort dan een Zaamslag, dat een hele tijd bovenaan domineerde. De eerste helft kwam WHS goed weg in Krabbendijke, dat het niet op behoor lijke afstand werd gezet met een twee tot drie doelpunten. In elk geval voor Krabbendijke doelrijpe kansen, maar die niet benutten betekent wel een ge- vaarlijkse situatie. Toch slaagde de thuisclub er voor rust en dat volkomen verdiend in o.m op voorsprong te komen. Uit een vrije trap van af de rechterkant genomen naar een voor doel geheel vrijstaande, man, die zo kon inkoppen, betekende een gepasseerde Wim Fase. Ook direct na rust had de groen witte formatie er nog weinig wat op en het keerpunt kwam pas, toen na een goed kwartier Theo van Poortvliet als laatste WHS man niet beter wist te doen, dan een gevaarlijke Krabbendijkse aanval onschadelijk te maken met een wat wil de, verre trap naar voren. Daarop sprintte Jan Burgers die tot die tijd maar weinig gevaarlijks had kunnen uitrich ten snel in de doelrichting, maar werd binnen de lijnen ongeoorloofd gestuit. Dat ongeoorloofd kon zelfs nog wat du bieus worden aangemerkt, maar de scheidsrechter wees gedecideerd naar de stip. Theo Moerland voltrok het vonnis ,en daarmee het keerpunt in deze partij: 1-1. Hoewel, onmiddelijk hierop moest Wim Fase wel tot tweemaal toe al zijn veertien karaats talenten tonen bij twee kopballen in successie, die de Krabben dijkse aanvallers zo kort voor de doellijn kregen aangegeven, dat een reactie- wonder het WHS doel schoon hield. Maar bij WHS was het vertrouwen terug en toen Theo Moerland een felle kogel op het Krabbendijkse doel lanceerde, was er een verdediger die het leer- van richting veranderde en daardoor de thuisclub keeper voor de tweede maal het nakijken gaf: 1 - 2. Krabbendijke moest wel naar voren en vooral laatste man Houtekamer poogde nog gevaar te stichten, maar nu stond de WHS defen sie als een rots in de branding. Boven dien kregen de aanvallers meer ruimte en dat betekende via een meer met zelf vertrouwen spelende Sander Westdorp nog een 1 - 3 zege. Wat geflatteerd in het totale beeld bezien. Bij WHS resten nog 5 uit en 1 thuiswedstrijd. De enige nog overgebleven concurrent voor de groen-witten is Oostkapelle, dat zaterdag ook tot een wat benauwde overwinning kwam bij De Meeuwen, maar nog een inhaalwedstrijd moet spelen bij hekkensluiter Yerseke en dat levert uiteraard de volle buit op. Dan is het verschil tot 4 punten teruggebracht, zodat de groen-witten zich voorshands nog geen freewielen kunnen veroorlo ven. In de slotfase gaat het gewoonlijk allemaal wat moeilijker door de aanwe zige druk, terwijl bovendien WHS in tegenstelling tot het begin van de com petitie zich wat meer tot het derde klasse voetbal liet terugvallen en dat overkomt vrijwel elk elftal, dat een toontje lager moet zingen. Overigens na 16 wedstrij den nog wel steeds een ongeslagen Sint Annalands elftal. WHS Oostkapelle Hoek Dinteloord Kapelle Krabbendijke Zaamslag Meeuwen Serooskerke Tem. Boys Kloetingen Yerseke 16 11 5 0 27 15 8 52 21 646 16 5 5 5 15 464 14 46 5 14 5 3 5 13 45 5 13 2 74 11 276 11 3 57 11 267 10 16 15 14 15 13 14 13 15 15 15 36- 8 31-24 31-24 20- 16 18- 24 26- 27 14- 16 19- 26 17- 23 20- 27 19- 27 18- 27 Na hard werken werden de Smerdiekse reserves zaterdag in Yerseke bijzonder teleurgesteld, dat er geen punt over bleef. Door een dubieuze beslissing van de scheidsrechter kwam het leer een kwartier voor tijd op de stip en maakte Yerseke 1 - 0. Een puntenverdeling had een meer reëel loon naar werken ge bracht voor beide partijen. Maar arbiter Leijten had het deze middag op het harde veld even moeilijk als de spelers en door de vele overtredingen met op zo'n terrein volop blessure gevaar maakte hem ook wat onzeker. Het was uiteraard een belangrijke wedstrijd voor beide ploegen en zo'n partij zou onder betere terreinomstandigheden gespeeld moeten worden. Bij winst zou Smerdiek immers volop kunnen meedraaien voor de promotie naar de tweede klas, maar voor Yerseke, dat een wedstrijd minder speelde, gold hetzelfde. Typisch een wedstrijd voor een gelijkspel. In het be gin speelden de gasten taktisch sterk. De linies sloten goed aan en het spel werd over beide vleugels ook goed verdeeld, zodat de midden- en achterlinie van de thuisclub volop attent moest blijven. De verdediging van Yerseke speelde trou wens erg behoudend met een in goede vorm verkerende keeper Hugo Bal. Daardoor bleven de kansen voor de blauwen minimaal. Na een kwartier was er een aanval van Smerdiek over links. Het leer belandde bij Chris Koopman, die van 20 meter in de hoek schoot. De Yersekse doelman plukte de inzet echter op schitterende wijze. Daarna zakten de gasten wat terug en Yerseke kwam meer in de aanval. Beide elftallen maakten veel overtredingen en daar kon de arbi ter niet zo goed weg mee. Een keer sprong hij bijna uit zijn vel van woede, terwijl het juist de eerste maal wat deze speler wat fel attaqueerde. Ongeveer 10 minuten voor rust brak Yerseke op rechts uit. De bal werd voor het doel getrokken en de Yersekse spits kopte het leer langs Cees Lindhout in het net. Spijtig voor de thuisclub ging het feest niet door, want de arbiter floot voor buitenspel. Tijdens de thee maakte leider Dick Soomers zijn jongens dui delijk dat één punt deze middag vol doende was. Een doelpunt zou moeilijk weg te werken zijn. Hij bracht twee verse krachten in het veld t.w. Jos Leemreijze voor Cees Stoutjesdijk en Piet Bazen voor Dick Weggemans. De blauwen gingen gelijk ten aanval en ongeveer 20 minuten kwam Yerseke onder druk, kansen werden echter aan beide zijden niet gecreeerd. Alleen de snelle vleugel spits Bazen speelde de Yersekse verde diging nogal eens parten. De wedstrijd leek in een puntenverdeling te eindigen, maar het liep anders uit. Een kwartier voor tijd liep de linkshalf van de thuis club met het leer aan de voet het straf schopgebied in. Directe tegenstander Leemreijze schoot de bal via een sli ding-tackle buiten het veld. De Yersekse speler liet zich mooi vallen de arbiter trapte er in: strafschop. Heftige protes ten van de blauwen, maar Leijten bleef bij zijn beslissing. De strafschop bete kende 1 - 0. Daarna speelde Smerdiek alles of niets, waardoor Yerseke via de counter eigenlijk voor het eerst pas wer kelijk gevaar kon stichten. Keeper Lindhout speelde echter goed mee en voorkwam erger. De wedstrijd werd er niet beter op en er vielen vele overtre dingen. Zo verspeelde Smerdiek door een dubieuze beslissing een punt, al was er aanvankelijk bij Yerseke ook de te leurstelling dat de kopbal werd afge keurd. De opstelling van Smerdiek 2 was: doel Cees Lindhout, achter: Henk Brinkman, Rien Joppe, Koos v.d. Hoek, Martin Lindhout. Midden Cees Stout jesdijk (Jos Leemreijze), Cor v.d. Hoek, Johan van Houdt, Dick Weggemans (Piet Bazen). Voor: Chris Koopman en Jan de Viet. Yerseke II WHS II Smerdiek II Kloetinge II Zaamslag II AZVV II Dinteloord II Wemeld. II WIK II Meeuwen II 12 5 5 2 15 13463 14 14 545 14 12 5 34 13 13 3 7 3 1345 4 13 13 3 73 13 13 2 8 3 12 123 54 11 13 346 10 14- 9 26-21 22- 22 22- 22 13- 12 18- 17 14- 18 20- 19 18- 25 17- 19 Op een slecht bespeelbaar veld heeft S.P.S. ondervonden dat het tegen laag geklasseerde elftallen moeilijk voetbal len is. In het 1ste kwartier had S.P.S. wel ver schillende mogelijkheden om op voor- sproné te komen o.a. door Dave van Haaften die alleen voor de keeper kwam maar de bal in zijn handen schoot. Ver der hadden de opgerukte spelers R. Voshol ert J. Oudesluys kansen om te scoren maar of de keeper kreeg de bal in zijn armen of de bal ging naast. In de 15e minuut kwam D.H.V. zelfs op voorsprong. R. Jansen kreeg een verd waalde bal niet onder controle en via een medespeler kwam de bal bij een D.H.V. aanvaller. Deze stond direct oog in oog met Bram Hage, die onderuit gleed en 1-0 was een feit. S.P.S. was de eerste helft niet bij machte om te scoren. Ook de voor Kees Scheermeijer inge vallen R.v. Tiggele kwam niet voldoen de los in deze modder. S.P.S., was wel sterker maar de combi naties werden steeds minder. De bal leek niet te plaatsen en de onrust in de gele deren werd steeds groter. Het begin van de tweede helft was niet veel beter. Jan Hage werd gewisseld voor Joop van Dijke. Hij stond nog maar koud in het veld of hij bracht de stand op 1-1. Een verre bal uit de achterhoede leek een prooi te worden voor de keeper maar Joop zette zijn hoofd er tussen en de bal rolde in het doel. Nu kwamen er weer verschillende kansen maar het duurde tot 5 minuten voor het einde eer de overwinning veilig gesteld kon wor den. Weer was Joop v. Dijke op het juiste moment aanspeelbaar. Hij kreeg de bal van R. Jansen waarna Joop met een ge richt schot 1-2 aantekende. Een moeiza me overwinning, maar de leiding is in d ze afdeling weer in S.P.S. handen. Op de uitslag van de uitwedstrijd tegen W.V.O. uit Oosterhout was Noad al .i t bij voorbaat gerust, vooral gedachtig de nederlaag van SPS tegen dezelfde ploeg. Het werd ook geen gemakkelijke partij, die. noch minder een schoonheidsprijs verdiende. Goede combinaties kwamen zelden voor en Noad kon niet in het spel komen door vaak geraffineerde trucs van de thuisclub, die aanvallers weinig kansen bood. In de eerste helft, kon Noad de beweeglijke thuisclub maar moeilijk opvangen en was er met name te weinig mandekking. W.V.O. kreeg veel ruimte en kon daardoor bij herha ling gevaarlijk worden voor het Fli- plandse doel. Paal en een goede doel man voorkwamen erger voor Noad. De gasten kwamen zelfs nauwelijks toe aan mogelijkheden, mede ook door een no gal fors ingrijpen van de thuisclubde fensie. Dat het met rust nog 0-0 was kon Noad nog het meest verheugen. Na de thee waren de gasten echter attenter. Men wachtte zijn kansen af om de thuisclubverdediging uit elkaar te ruk ken en speelde in dat opzicht veel rusti ger dan in de eerste helft, wat meteen ook een beter plaatsen opleverde. Na een kwartier kwam voor N oad het toen wel verdiende succes toen Jaap Quist 0 - 1 aantekende. Vanaf die tijd had Noad in de gaten, dat er kans was om dit V.W.O. te pakken. Een tien minuten voor tijd kwam de bezegeling. Piet Ge luk gaf op links goed af aan de op snel heid inkomende Jaap Quist, die terecht doortikte naar de vrijstaande Reini Reijngoudt en het was 0-2. De reste rende minuten hadden weinig met voetbal te maken. V.W.O. probeerde hard door te drukken, maar de Noad Onder grote publieke belangstelling werd zaterdag in de nieuwe sporthal aan de Zoekweg een internationaal judotoernooi gehouden. Er waren deelnemers uit: Schotland, Engeland, Frankrijk, België en Nederland. He laas konden clubs uit Spanje, Duits land en Denemarken geen gehoor ge ven aan de uitnodiging wegens de grote afstand en het slechte winter weer. De deense club uit Malö zal met Hemelvaartsdag een bezoek aan de regio brengen. De prijzen van de wedstrijden werden onder gebruike lijke gelukwensen door de wethouder van Sportzaken, de heer C.J. Moer land, uitgereikt. Er zouden oorspron kelijk 150 personen deelnemen, door nainschrijvingen van o.a. Judoclub Nippon uit Mennen te België, was het aantal deelnemers opgelopen tot 186, onderverdeeld in 84 meisjes/dames in 5 klassen en 102 heren in 6 klassen. 16 scheidsrechters leidden de wedstrij den, die 4 matten simultaan werden afgewerkt, volgens het zg. "dubbel eliminatie-systeem", waarbij alle deelnemers minstens 2x verloren moeten hebben alvorens uitgescha keld te zijn. Dhr. W. Wuijts, 6e dan japans gediplomeerd, van Sportschool Za-Zen uit Bergen op Zoom, was de hoofdscheids rechter/organisator van deze wedstrijden. Hij moest ook de taalproblemen oplossen tussen de di verse scheidsrechters. Als ereleden waren aanwezig van "Bushido Za-Zen Great Britain". Mr. Arnold Davies, 5e Dan Voorzitter (Engeland) en Mr. Ted Owen 5e Dan Dhr. Owen is 76 jaar oud en traint zelf nog 2x per week en 3x per week geeft hij les o.a. te Dover, Deal en Canterbury, mede op voorspraak van de aanwezige Dan- graden is hij voorgedragen voor pro motie. Zij 6e Dan zal hem over enkele weken worden uitgereikt door de Ja panse grootmeester Kenshiro Abbé, 9e Dan. Mr. Ted Owen beoefent de judosport ruim 52 jaar en was leerling van de bekende Japanse grootmees ter: Yuki Otani en Koizumi. Ondanks de zeer vele deelnemers werd de geplande wedstrijdduur niet te veel overschreden en weth. Moer land kon de prijzen uitreiken aan (per klasse waren 3 prijzen te verdelen) de winnaars: Dames onder 45 kg.: 1Marielle Bru- gerra 2. Cath*ina Maugin 3. José Ansems .Trappes, Frankrijk .Trappes, Frankrijk .Ossendrecht, Holland. Dames onder 50 kg. 1Lena Strang Birmingham, Engeland. 2: Caroline Orayly Colchester, Engeland. 3: Valerie Catex Yvelines, Frankrijk. Dames onder 55 kg. 1. Ronny v.d. Poel Colchester, Engeland. 2 Sandra Schaap Hoogvliet, Holland 3. Paula de Kramer Hoogvliet, Holland. Dames onder 60 kg: 1. Jane Skirington Birming ham, Engeland. 2. Daniëlle Poncel Maurepas, Fran krijk. 3. Ingrid Verhaert Huijbergen, Holland. Dames boven de 60 kg.: 1.Diana His- key h Colches ter, Engeland. 2 Debbie Stephan Birmingham, Engeland 3. Sylvie Gasselin Coignières, Frankrijk. Rony v.d. Poel, le onder de 55 kg, is afkomstig uit Huijbergen, maar woont al een jaar in Colchester en is lid van de Colchester Judo-club. Heren: Witte-Gele en Oranje-band houders onder 75 kg: 1. Frank Lang Gourock, Schotland 2. Bernard Holleboom Hoogvliet, Holland 3. Frank Mc.Bride Gourock, Schotland Zelfde klasse boven 75 kg. 1. Pau de Sonneville Menen, België 2. Ron Troost Oostvoorne, Holland 3. David Toms Colchester, Engeland Heren: Groen-Blauwe en Bruine- bandhouders onder 75 kg. 1. Mick Waldren Birmingham, Engeland 2. Pete Plows Birmingham, Engeland 3. Ron Carrigan Gourock, Schotland Zelfde graden boven 75 kg. 1. Mac. Millan Gourock, Schotland 2. Allen DochertyGourock, Schotland 3. Stephen Rieth Trappes, Frankrijk. Heren Zwarte Banden Dan-graden onder 75 kg. 1. Guus Schrouwen Roosendaal, Holland 2. Jan Loos Bergen op Zoom, Holland 3. David Martin Colchester,Engeland Zelfde graden boven 75 kg.: 1. Jean-Jacques Coc Plaisir, Frankrijk 2. Thierry Rieth Le Perray, Frankrijk 3. André Heshof Oosterhout.Holland. verdediging hield stand, al was men blij met het eindsignaal en nog verheugder dat in deze moeilijke uitwedstrijd de punten waren gepakt. Inmiddels is er wel een gelijkwaardige kopgroep van 4 elftallen ontstaan, waarin onze beide ei landclubs hun partij meeblazen, 'maar wat voor de eindfase nog flink spanning kan opleveren. SPS gaat aan 'de leiding met 24 punten uit 16 wedstrijden, Unitas 23 uit 15, Noad 23 uit 16, Alliance 23 uit 16, Beek Vooruit 18 uit 15, WVO 18 uit 16, Dosko 14 uit 14Vrederust 13 uit 14, D.H.V. 12 uit 16, WRC 9 uit 15, BVVB 7 uit 16 en Internos 0 uit 15. In Roosendaal is het zaterdag in de par tij tussen DVO 2 en WHS 3 niet tot sco ren gekomen. Daartoe waren in de eer ste helft voor de gasten en een half uur na de thee voor de thuisclub de moge lijkheden wel aanwezigen, maar de achterste linies hielden stand. WHS be gon sterk aanvallend en.dat resulteerde de eerste minuten al in dfelrijpe kansen. Zo kwam Jan Westdorp in de derde mi nuut volkomen vrij voor de Roosen- daalse doelman, maar hij kon er geen goede afwerking van maken, al had de op maat door Peter Scherpenisse van de A jeugd gegeven voorzet meer verdiend. Ook de van het vierde elftal geleende spits Fran Ketting schoot er lustig op los, evenals de uit hetzelfde elftal geleende middenvelder Han Vroegop. Als laatste man fungeerde Adri Witte en dat ging de technischeerste zeker niet onbegaaf de eens-elftalspeler goed af. Daar ont brak namelijk Rien den Engelsman, die met een te verwachten schorsing een wat voortijdig einde wil maken aan een toch goede voetbalcarrière. In die eerste helft ontbrak het de WHS aanvalslinie toch aan wat preciciesie bij de schoten, terwijl de DVO doelman zonodig op zijn post was. In die 45 mi nuten liet WHS echter de verdiende voorsprong liggen. In de tweede helft was DVO vooral het eerste half uur sterker. Alleen het in die fase goed weg werken door Adri de Witte voorkwam een achterstand voor de groen-witten. Het laatse kwartier hadden de gasten zich van de Roosendaalse druk ontdaan en kwam de thuisclub nauwelijks meer over de helft. Maar ook bij de groen witte aanvalslinie ontbrak de produkti- viteit. Daardoor bleef het 0-0 in een sportieve partij op een goed bespeelbaar veld, waarbij de voormalig WHS-er Wim Fase die nu in het tweede elftal van DVO speelt wel een paar keer een waarschuwende vinger kreeg van de ar biter, toen hij in zijn ijver om zijn voor malige dorpsgenoten in de luren te leg gen, een paar maal aan het shirtje van zijn maats trok. Maar het boekje kwam ook voor hem niet te voorschijn en de punten werden broederlijk verdeeld. In de laatste tien minuten was er voor de formatie van Wim Houmus volop kans op de volle buit. Het kwam er niet uit, zodat de derde Thoolse keus met een puntenverdeling genoegen moest ne men. Dat had men bij rust zeker gedaan, want toen stond men 1-0 achter en was de thuisclub ook de sterkere geweest. Als zodanig was de voorsprong dan ook verdiend. Maar in.de tweede helft trok Tholense Boys beter aan het voetbal lijntje en dat betekende ook meer mo gelijkheden. Peter van Dongen bezorg de zijn elftal de gelijkmaker en wat in die laatste fase nog kon, kwam er niet uit, zodat het 1-1 bleef. Emergo 2 laat op toeren Emergo 2 had wat moeilijkheden om tot sco ren te komen in de eerste helft tegen Juliana. De combinaties verliepen niet zo glad als verwacht zou kunnen wordep van het tweede team. De tegenpartij zorgde dan ook voor de openings score, wat 1-0 in het nadeel van Emergo betekende. Het was Huib van Gle- rum die de stand weer gelijk trok, 1-1. Maar Emergo kwam ondanks dit eve niet in z'n /nwicht/ element. Het schouwspel va- de eerste helft was dus niet zo'n denderende vertoning. Toch scoorde gastspeler Tony K lomps 1-2. Vlak voor rust had Patricia Pel grim de kans om van 2,5 meter de stand te vergroten, maar de kans werd helaas gemist. Na rust was het Nelly Potappel die een straf- worp miste. Hierbij mag best wel het bestraf fende vingertje omhoog gestoken worden. Vreemd genoeg liep Emergo pas warm na die gemiste strafworp. René van Haaften bracht de stand op 1-3. Voor Ingrid Pelgrim bleek dat de kick te zijn; ze scoorde tweemaal en besliste de eindstand voor Emergo, 1-5. Emergo Al ten onder Emergo A1 kwam tegen opponent Terheijden met een versterkte opstelling in het veld. Men wilde dit keer een beter resultaat behalen dan de vorige keer. Toen werd met 6-3 verloren. Emergo had geen antwoord op het spel van Terheijden. De Brabanders liepen uit tot 2-0. Marco van de Hoek en Tonny Verjaal zorg den ieder voor een tegendoelpunt, maar konden niet beletten dat Terheijden een 4-2 ruststand aantekende. In de rust werd de Emergo-spelers tekennen gegeven dat ze niet voor de tegenstander onder hoefden te doen, en er minstens een gelijkspel uit moesten sle pen. Men was dan wel verplicht hat haastig spel van Terheijden van zich af te schudden en zelf het spel te maken. In de tweede helft bleek al snel hoezeer het speltype van Ter heijden aan de Zeeuwen bleef plakken. Ter heijden profiteerde gretig en zorgde voor een eindstand van 7-3. Het Emergodoelpunt kwam op naam van Tonny Verjaal. Drie invallers Emergo A2 Emergo A2 .kwam tegen Spido gehavend in het veld. Men miste drie van de vier heren; Daaf de Rijke was ziek en de twee anderen vielen in bij Al. Dat waren Marco van de Hoek en Martin op den Brouw.vOndanks dit gemis werd de score (Joor Emergo geopend. Jaap de Rijke bracht de stand op 1-0. Spido kwam terug tot een gelijkspel: 1-1. Dit was teVens de eindstand. Emergo mag zich trou wens best op de borsö slaan. Het is toch een prestatie met drie invallers tegen Spido tot e'en gelijkspel te komen. Het houdt tevens in dat Emergo nog steeds ongeslagen is. Veronica d2 op 't nippertje In Tholen speelde Veronica dames 2 tegen concurrent Sic Pugno 5. Deze wedstrijd moest door Veronica gewonnen worden om de 2e plaats en daarmede de promotie naar de le klas veilig te stellen. De Smerdiekse dames begonnen goed. Er werd rustig en met overleg gespeeld. Men speelde goed in drieën doordat de set-ups erg goed waren. Met name de set ups van Deanne Viergever en Trudy Stout jesdijk. Hierdoor waren mooie aanvallen te zien. Het resultaat was er dan ook naar. De eerste set werd met 15-8 gewonnen en de tweede met 15-7. Wat er toen gebeurde, blijft vooralsnog een raadsel, maar het spel van Veronica was er niet meer. Er werd meer ge praat en te wild gespeeld, waardoor er onno dig fouten werden gemaakt. Sic Pugno won de derde set en zelfs met 15-4. Het was jam mer dat Veronica die ene punt moest laten liggen, want het was helemaal niet nodig ge weest. Toch een totaaloverwinning voor Ve ronica; 2-1. Sic Pugno staat nu 5 punten achter op Veronica al hebben ze wel twee wedstrijden minder gespeeld. Amigo's sukkelde Hoewel Amigo's kwa puntenaantal onderaan in de districtsklasse verkeert, wil dat nog niet zeggen dat het team niet van tijd tot tijd tot redelijk volleybal in staat is, maar helaas kunnen de Thoolse spelers dit niet een hele week volhouden. In de wedstrijd tegen S.V.Gilze in Bergen op Zoom leek het in de eerste twee sets wel of het junioren team in het veld stond;weinig harde aanvallen, een ge desoriënteerde verdediging, kortom een fa lend team. Dit veranderde radicaal in de derde set. Frank Hommel werd ingezet als set-upper Nieuwenhuis als aanvaller kon gaan functioneren. Janny Polderman en Evert Pater kregen meer ruimte aan het net. doordat er meer dreiging van de andere aan vallers uitging. Deze set werd gewonnen met 15-10 en hierbij mogen enkele fraaie reddin gen van Piet Bevelander niet onvermeld blij ven. De vierde set werd fanatiek gestart, de aanval bleef sukkelen, waar de mannen uit Gilze dankbaar gebruik van maakten. Ami go's trok aan het kortste eind en verloor de wedstrijd met 3-1. Zaterdag 7 maart is het 50 jaar geleden dat André Ridderhof lid werd van de Oud Vossemeerse muziekvereniging. De muziek is hem met de paplepel in gegeven. Toen hij zich bij de muziekve reniging meldde als 9 'A jarig muzikant je, kreeg hij te horen dat hij nog een half jaar moest wachten om definitief lid te kunnen worden. Tien jaar was namelijk de minimum-leeftijd om toe te treden tot het korps. Wel bestond er de gele genheid om als nietbetalend lid vast wat ervaring op te doen. Zijn eerste dirigent was de toenmalige postkantoorhouder dhr. Dubois die hem op de dwarsfluit het beginnen. Op dit eerste instrument kreeg hij ook zijn eerste teleurstelling te verwerken, want toen men op een gege ven moment in Dinteloord mee moest doen aan een fanfare-concours moest hij toekijken omdat de dwarsfluit daar niet was toegestaan. Onmiddelijk werd dit instrument afgedaan en begon hij te studeren op de sax sopraan waardoor André er vanaf dat moment overal bij kon zijn. De tweede teleurstelling in zijn loopbaan was het feit dat tijdens de evacuatie van Tholen in de Tweede Wereldoorlog de bezetter het bespelen van muziekinstrumenten verbood. Evenals de andere leden van de mu ziekvereniging moest hij zijn instrument onaangeroerd in de kast laten liggen. In 1943 werd de muzikale loopbaan van dhr. Ridderhof verder uitgebreid toen de N.H.Kerk in Nieuw-Vossemeer om een nieuwe organist verlegen zat. Daar hij zichzelf via piano en orgel ook in dit soort muziek de nodige kennis had aan gemeten werd hij door zijn oom uitge nodigd om 's zondags eens een keertje mee te gaan. De bedoeling hiervan werd hem al gauw duidelijk, want nadat hij een keer had gespeeld was hij verkocht. Een Ridderhof-traditie, daterend van 1876, het bespelen van het kerkorgel in Nieuw Vossemeer, werd voortgezet. Van 1876 tot 1900 speelde zijn grootvader, van 1900 tot 1915 zijn vader Herman Ridderhof en van 1915 tot 1943 zijn oom Kees Ridderhof. Toen hij in 1968 zijn zilveren jubileum als organist vierde, sprak de toenmalige dominee Valk van een soort roeping die hij heeft gehad evenals zijn familie om een zo lange tijd met een familienaam een kerk te kun nen dienen. In 1956 werd het Christelijk Gemengd Zangkoor opgericht en vanaf die tijd had André er weer een taak bij: dirigent van het koor dat in de loop van dit jaar zijn 35-jarig bestaan zal herden ken. Alsof dit nog niet genoeg was, kwam er enkele jaren later nog een mannenkoor in Tholen bij. In 1965 een gemengd koor in Poortvliet. Beiden zijn inmiddels ter ziele maar voor André was dit besilst geen reden tot gejuich, want hij had het werk graag voortgezet. Dit alles zonder speciale studie. Bij het te rugblikken op 50 jaar muzikale beleve nissen zijn er ook wel komische gebeur tenissen op te halen. Daar zijn vader een schildersbedrijf had, dat naderhand in zijn handen is overgegaan, kwamen er ook wel eens vertegenwoordigers op etenstijd naar huize Ridderhof om bes tellingen op te nemen. Zo kon het ge beuren dat een van hen muzikaal was aangelegd en vader en zoon Ridderhof verzocht om wat op de piano en accor deon te spelen. Het gevolg was dat na de schafttijd bleek dat beide Ridderhofs nog niet hadden gegeten en dat de ver tegenwoordiger nog geen enkele bestel ling in zijn boekje had staan. Zonder eten moesten beiden weer aan het werk en de vertegenwoordiger kon een andere dag terugkomen. Mevr. Ridderhof- v.d.Vlies stond positief tegenover de hobby van haar man. Door al deze be slommeringen is er van vakantie nooit veel terechtgekomen, temeer hij in 1952 ook nog organist werd in de N.H.Kerk in Oud Vossemeer. "In mijn contract staat wel dat ik drie weken vakantie heb en voor een vervanger kan zorgen, maar daar ben ik nog nooit aan toegekomen en de enkele keer dat we dan wel eens bij familie hebben gelogeerd, kon ik het toch niet laten om onder kerktijd even langs een kerk te lopen om het orgel maar even gehoord te hebben. Wat de huidige muziekvereniging betreft vindt de jubilaris dat er veel positieve zaken aan de gang zijn en dat de nieuwe diri gent Ko van Driel het voortreffelijk doet."Het is voor beide partijen even wennen geweest, maar het gaat steeds beter draaien en ik zie de toekomst dan ook wel met optimisme tegemoet". Op de vraag of hij nog lang door denkt te gaan, is het antwoord: "Zolang ze me niet wegsturen en niet moeten zeggen dat André er maar een beetje bij wag gelt, dan hoop ik nog lang door te gaan. Maar wanneer ik voor mezelf overtuigd ben dat de tijd van gaan is gekomen zal ik niet aarzelen om tijdig een s|apje te- Als reactie op uw bericht "wel veel, niet alles" zou ik graag willen reageren met "niet veel, wel meer". De indruk werd in uv bovenaangehaald verslag gewekt alsof er alleen verschil van mening was over wel of niet aanbrengen van touwen en ringen in de sporthal. Het gaat echter om heel wat meer. Wel zijn touwen en ringen bijzonder belangrijk o.a. voor de schoudergordel als correctie op het langdurig op school zitten en zittend huiswerk maken thuis, in het bijzonder voor de middelbare schoolleeftijd. Het aantal kromme ruggen zal nu ongetwij feld toenemen. Daarbij hebben de tou wen en ringen met hun oefenvormen de interesse van de meeste leerlingen. Oppervlakig gezien lijkt wisseling van compartiment een oplossing, echter in het gehele lichamelijke opvoeding ge beuren een irrelevant lapmiddel. Per schrijven d.d. 2 mei 1980 heb ik zelf het initiatief éenomen om inlichtingen te verkrijgen omtrent de toen al nagenoeg overeind staane staaride sporthal, daar er nooit overleg of informatie was ge weest. Alles wat ik ervan wist kwam uit de Eendrachtbode. Dit ondanks het feit dat er nu nog hier en daar wordt be weerd, dat ik wel "gehoord" ben. Eind juni 1980 werd door een ambtenaar mondeling medegedeeld dat ik maar eens moest bellen voor een afspraak op het gemeentehuis, dan kon ik de plan nen vernemen. Daar alles toen al vast stond zou dit een éénrichtingsverkeer inhouden en voor beide zijden slechts tijdverspilling betekenen, daarom om schriftelijke inlichtingen verzocht. Voor een écht gesprek ben ik altijd bereid en ook bereid geweest. Wel zijn allerlei instellingen "gehoord" die niets met het voortgezet onderwijs te maken hebben. De daadwerkelijke ge bruikers m.b.t. de mavo's (thans 3 leer krachten) echter niet! De opmerking waarin de gymzaal aan de Zoekweg min of meer gelijk gesteld wordt aan de Sporthal deel ik niet. De gymzaal aan de Zoekweg is immers veel beter ingericht. rug te doen. Thuis in de gemakkelijke stoel valt er ook nog wel wat te spelen, maar ik zal bepaald geen sta-in-de-weg worden. Ridderhof componeerde twee marsen; de O.V.M.-mars en Onze Mars die een blijvend aandenken aan de gou den muzikant zullen blijven. Daardoor zullen de lessen ook betere mogelijkheden hebben. Voordeel van de sporthal is een grotere ruimte, maar gebrek aan toestellen, eenzijdiger; der halve niet optimaal. In één van mijn brieven aan B&W heb ik gesteld: de sporthal is 4 maal duurder, maar niet 4 maal beter. Alles overziend meen ik dat alles beter was verlopen als er tijdig overleg had plaatsgehad. Eén beslisser kan in 1980 niet alles weten. De tekortkomingen komen later aan het licht en dan blijkt het te duur om het nog te veranderen. Gelukkig was er nog 1 gemeenteraads lid, die het belang van deze materie heeft ingezien en de moeite heeft willen nemen niet alleen de inderdaad om vangrijke correspondentie door te lezen, maar zich er ook metterdaad mee te be moeien. Met dank voor plaatsing, A.W.C. Thoutenhoofd. Mossellaan 19, Tholen. Naar aanleiding van het'debat' in de gemeenteraad oftewel merkwaardige opmerkingen het volgende: Bij de be groting van een object worden in de ex ploitatiekosten de oprichting en in standhouding in één adem genoentd en zijn derhalve adequaat. Wanneer een fractie om principiële redenen tegen de oprichting stemt kan zij dan ook tegen de instandhouding stemmen. Onwaar dig is het dus zo'n fractie met onheuse argumenten van hun leerstelling t.a.v. staatkunde, die ligt besloten in de Bij bel; Romeinen 13.1 en 2, af te willen brengen. Als we nu daarnaast art. 181 van de Grondwet aanhalen; "Ieder be lijdt zijn godsdienstige meningen met volkomen vrijheid, behoudens de be scherming der maatschappij en harer leden tegen overtreding der strafwet". Wil daarmee gezegd zijn dat het souve- reiniteitsbegrip noch bij rechts, noch bij links doorslaggevend kan zijn. Wie ver draagzaam is, onthoudt zich ervan een principe belachelijk te maken, alleen omdat die ander een andere overtuiging heeft of tot een religieuze partij behoort. Als mensen onder andere levensom standigheden volkomen andere of merkwaardige wijzen van gedrag tonen, dan houdt dat niet tegelijkertijd in dat hun menseljjke waardigheid dus minder is. Laten we het hierop houden; onver draagzaamheid is een uiting van arro gante machtsbehoefte of bekrompen heid. Met dank voor de plaatsruimte. C.J.Bazen,Beatrixstraat 9,St.Maartens dijk f I 3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 13