GESLOTEN Boekennieuws- mj? sc"»>*«Sf fr**»*» Vervolg plaatselijk nieuws m Donderdag 26 februari 1981 EENDRACHTBODE 11 Scherpenisse Poortvliet Sint— Philipsland IMieuw- Vossemeer Sint— Annaland Casembrootschool heeft veel schoolverlaters Fastnet windkracht 10 Kabeltelevisie Blauwbaard of 't Zwarte Schaap OUD- r VOSStWttR &-~gj POORTVL/JET I ir ui *JI §r,u& r-£TA ,ossf«w ngnugtA WhiiW U.v xuncHsai, \Jk) MIM WC08AP0LDF» sluijs tijdens de vergadering van de wel- zijnscommissie. In gemeentelijke krin gen was men bang voor een doublure. "Op de nieuwe dansgroep kan men geen beroep doen om eens een keer op te treden. Iedereen is er welkom. Er wordt in tegenstelling tot 'Dodi-Dodi' niet prestatie-gericht gedanst en het tempo ligt niet zo hoog. Die mensen zijn ge woon bezig. En in Scherpenisse zijn er toch ook twwe jeugdverenigingen". De-^ ze argumenten van voorzitter Versluijs werden aangevuld door dhr. De Kerf: "Er zijn al wat oudere leden en die hoe ven niet aan dezelfde eisen getoetst te worden als bij 'Dodi-Dodi". Mevr. Boissevain-van Riet vond het jammer dat er weer een groep bijkomt, maar te vens dat de subsidie-aanvraag niet ge weigerd mocht worden. Dhr. Van Bel- zen: "Ik zie al die redenen niet zitten. Laten we alles op die ene groep (Dodi- Dodi) zetten, zodat we die als een soort visitekaartje naar voren kunnen bren gen". Op dhr. Van Belzen en raadslid Dijke na, ging men accoord met de sub sidieverlening aan 'Op eigen benen'. Koffiemorgen De Plattelandsvrouweh hadden in Haestinge een koffiemorgen. Daarbij was er ook een ruilbeurs en alles ging vlot van de hand. Alleen de opkomst had beter gekund. Misschien is dat zo op de volgende bijeenkomst, dat is 10 maart. Notabelen compleet. Na de zaterdag 21 februari door de Herv.Gemeente gehouden verkiezing voor 2 notabelen is dat college weer compleet. Gekozen werden de heren E. Scherpenisse uit de Jacoba van Beie- renstraat en M. van Houdt uit de An jerstraat. Beiden namen hun benoeming aan. Wegens vakantie is de winkel van 2 tot 16 maart. De winkelwagens rijden normale route. Fa. P. Nagelkerke en Zn. Noordpoort 1 St. Maartensdijk Geslaagd Na een 4 jarige cursus aan de Hogere Landbouwchool te Dordrecht slaagde voor de afd. plantenteelt G.J. Hoek. Zwartwerkers. De recherchegroep van de rijkspolitie Tholen heeft de inwoners J. van S. et) A.G. aangehouden wegens het plegen van steunfraude. Beiden genoten een uitkering van de gemeentelijke sociale dienst, maar werkten en verdienden ook door ver bouw van een pand in Rotterdam. Die verdiensten werden niet opgegeven, waardoor de sociale dienst afd. Tholen werd benadeeld. Beiden legden een volledige bekentenis af. Succesvol toneelspel PJZ De afdeling Tholen en St.Philipsland van de Plattelands Jongerengemeen- schap Zuid beleefde zaterdagavond in een uitverkocht 'Haestinge' de première van het toneelstuk 'Gieren op 't veilig nest' van de schrijver McPherson in een vertaling van mr. H.M.Plantez. Voorzit ter Ko Brooijmans uit Oud-Vossemeer toonde zich verheugd over de overwel digende belangstelling en gaf vervolgens het woord aan de vier dames en vier heren die onder regie van mevr. Betsy Gaakeer de zaal al gauw op hun hand hadden. Ondanks het feit dat men vijf debutanten op de planken had, was er van hoogstaand amateurtoneel te ge nieten. 'Gieren op't veilig nest' speelt zich af op een klein rotseiland waar slechts een hotel de hele behuizing vormt. De weduwe Fleet (Elly Geuze) gesteund door haar zwager (Koos Deurloo) en haar dochter (Anja Punt) probeerden via een adyertentie gasten voor hun zaak te krijgen. Een schilderes (Sarjanny Noom) logeert al enige tijd als enige in het hotel als een tweede gast zich aandient (Jan de Wilde). Hij denkt rust te vinden in het hotel maar is zelf de oorzaak van de eerste perikelen als hij gaat zitten op een pas afgewerkt schil derij van de schilderes die daardoor werk van vele dagen op slag verloren ziet gaan. Wanneer zich nog twee gasten melden (Andries Geluk en Petra Hoek) wordt het er beslist niet rustiger op. Jennifer (Petra Hoek) is erg zenuwachtig en probeert steeds hoofdschuddend de aandacht te trekken. De laatste twee blijken echter onder een schuilnaam naar het eiland te zijn gekomen en zijn in het bezit van een grote partij gestolen juwelen die ze in een vaas op de schouw verstoppen. De vaas wordt onopzettelijk door de schilderes verwisseld. Onaan gekondigd meldt zich een nieuwe gast op het appèl; Linky, een boosaardig mannetje (Adrie Geluk) die de pseudo broer en zus beter blijkt te kennen dan hun lief is en duidelijk op de juwelen uit is. L|ij wordt echter neergeslagen door de broer en verstopt in de telefooncel. Hij ontsnapt na eerst de draden door te hebben gesneden zodat de bewoners geep verbinding met de vaste wal meer hebben. Wanneer dan ook nog de boot waarmee de gasten van en naar het hotel worden gevaren tot zinken wordt ge bracht, is het isolement compleet. Het hotelpersoneel krijgt argwaan en leest uit een krant van de vorige dag dat er een inbraak is gepleegd. Daar de bij gaande foto veel lijkt op de tweede ho telgast gaat men hem er van verdenken dat hij de kraak heeft gezet. Wanneer hij op een gegeven moment bewusteloos wordt gevonden, gaan er andere lichtjes branden. Gangster Dick Killinger (dub belrol Jan de Wilde) verschijnt gewa pend ten tonele met handlanger Linky. Redford weet via een list het tweetal onschadelijk te maken. De 25.000 dollar die op het hoofd van de twee gangsters stond kwam de hoteleigenaren ten goe de zodat alles toch weer een happy-end kon beleven. Een dankbaar en langdurig applaus was het verdiende loon voor de groep. Zij ontvingen uit handen van voorzitter Brooijmans bloemen en een drankje. Hierbij werden regiseusse Betsy Gaakeer, souffleur Leen Gaakeer, gri- meuse Tonny Gubbens, toneeladviseur Ad van Noort en belichtingstechnicus Frans Donken niet vergeten. De mensen achter de schermen kregen tevens aan dacht; de familie Priem werd bedankt voor de gastvrijheid tijdens de repetities, mevr. Bocxe voor de gastvrijheid in 'Haestinge' en Pim Potappel en Matte van Tilburgh voor hun hulp bij het de- corbouwen. Biljarten WIK - D.O.S. W. Aarnoudse - W. de Veet 10 - 9.47 Rene v. Poortvliet - T. Geuze 10 - 9.02 M. v. Poortvliet - K. Poot 10 - 6.22 K. v. Stéenpaal - R. Geuze 10 - 4.09 L. Havermans - A. Duine 10 - 5.95 50 - 34.75 De Kroon - Smerdiek A. Geuze - C. Boom 10- 5.21 R. Cornelisse - D. Vroegop 2.37 - 10 A. Hage - G. Geuze '10- 5.85 D. v. Zanten - A. Bogers 7.19- 10 Ab v. Velzen - M. Bogers 4.76 - 10 34.32 -41.06 Kitskoningen - 't Centrum A. Moerland - C. Veraart 8.18 - 10 R. Priem - A. Steenpoorte 9.55 - 10 R. v. Oeveren - J. Brandwijk 6.51- 10 Ko Smits - H. Suurland 10 - 6.97 R. Oostdijk - F. Leblanc 10- 9.51 44.24 - 46.48 Stand: 1. WIK 276.89 2. Kitskoning. 275.14 3. Handel 268.28 4. DOS 262.42 5. Centrum 249.88 6. Kroon 242.77 7. Smerdiek 230.43 Algemene vergadering ZLM In zijn openingswoord verheugde voor zitter D.Vermaas zich maandagavond over de grote opkomst op de algemene ledenvergadering van de ZLM in café du Commerce. Allereerst gaf hij de 30 aanwezige leden een overzicht van de afdelingsactiviteiten over 1980: er was een protestbij eenkomst in Den Bosch, op 30 april werd in samenwerking met de Plattelandsvrouwen aan de feeste lijkheden deelgenomen, in juni was er een excursie naar de Deltawerken en de proefboerderij 'Rusthoeve' en ongeveer twee weken geleden organiseerden de ZLM en de Plattelandsvrouwen de jaarlijkse gezinsavond in 'Haestinge'. De notulen werden door secretaris C.Bur gers voorgelezen en goedgekeurd. De droogte en grote neerslag in 1980, betere ziektebestrijding en een grotere toepas sing van kunstmest om een hogere pro ductie te bereiken, en de ontevredenheid over de werkloosheid en de stijgende kosten vormden hieruit de belangrijkste punten. Tijdens de mededelingen richtte voorzitter Vermaas zich tot de leden met het verzoek eventuele wildschade aan de gewassen onverwijld te melden. Men moet natuurlijk eerst zelf proberen het wild te verjagen. Daarna is het van be lang de Wildschadecommissie te Goes in te lichten. Er wordt met name last ondervonden van zwanen en ganzen. De rekening van 1980 gaf een nadelig saldo van 139,72 te zien en werd na een korte verantwoording goedgekeurd. De leden stemden tevens in met een voor stel tot verhoging de afdelingscontribu tie met 50% (van 4,- naar 6,-) die in 1982 van kracht zal zijn. Bij acclamatie werden de bestuursleden dhr. G.J.Hoek en dhr. C.W.Noom herkozen. Aftredend bestuurslid D.Bazen, die op de vergade ring afwezig was, werd vervangen door dhr. L.Breure. Hij werd met een mer- derheid van stemmen gekozen. Dhr. A.L.J. Michielsen, student economie te Tilburg, hield voor de vijfde maal op Tholen en St.Philipsland een inleiding en een beknopt verslag over zijn 'Rap port Land- en Tuinbouw op Tholen en St.Philipsland'. Van de inhoud hiervan heeft men uitvoerig kennis kunnen ne men in vorige nummers. Dhr. Michiel sen ging wat dieper in op de Smerdiekse kenmerken uit het het rapport. De ak kerbouw neemt met 63% de belang rijkste plaats in. Het bouwplan rond Sint Maartensdijk heeft een erg extensief karakter. In 1971 verbouwde men 45% graan, 21% aardappelen, 20% suikerbie ten en 14% overige gewassen. Momen teel wordt er minder graan verbouwd (40%), de aardappelen blijven gelijk en de suikerbietenproductie is afgenomen. Aan de andere kant is er een opkomst van graszaad. De totale arbeidsbezetting bestaat uit 80% bedrijfshoofden, 7% meewerkende zoons en ongeveer 14% vreemde arbeidskrachten. Onder de boeren is 26% jonger dan 40 jaar, 19% tussen de 40 en 50 jaar, 44% tussen 50 en 65 en 12% is ouder dan 65 jaar. In 1971 was 1.8 man (rekeneenheid) per bedrijf aanwezig, in 1978 was dat 1.28 man. De productie van de Smerdiekse bedrijven is echter wel gestegen, maar niet hoog; men blijft onder het Thóols gemiddelde. De grootte van de bedrijven: 54% is kleiner dan 15 ha en 73% is niet groter dan 30 ha. Voor de akkerbouw is dit niet zo fraai. Als laatste specifiek Smerdieks kenmerk vermelde dhr. Michielsen dat 54% van de agrariërs niet aan het ge wenste inkomen komt. Eén van de vra gen tijdens de discussie handelde over de aantrekkelijkheid van grondaan koop. De hoge rentestand van het ogen blik (12%) maakt dit niet aantrekkelijk. Geld stoppen in dure grond weegt voor velen niet op tegen geld op de bank. Dhr. Michielsen maakte duidelijk dat grondaankoop etl opbrengst gescheiden moeten blijven. Hij was tevens nieuws gierig naa de meningen van de Smer diekse boeren over de ontwikkelingen in de land- en tuinbouw in eigen gebied. De leden concludeerden een rond Sint- Maartensdijk de aanwezigheid van ver borgen werkloosheid en een negatieve invloed van de ongunstige leeftijdsop bouw. De voorzitter was niet zo somber gestemd als dhr. Machielsen. Hij ont ving uit handen van voorzitter Vermaas een attentie. In zijn slotwoord meende de student economie dat de landbouwer met lef het rond Smerdiek best zou rooien. In de toekomst zal het volgens hem op durf en wilskracht aankomen. Na een tweede pauze volgde de verto ning van een vorig jaar gemaakte va kantie-film over Indonesië. De maker, dhr. G.J.Hoek, was in de jaren '49-'50 als militair in het toenmalig Neder- lands-Indië. Hij vulde met zijn film de leegte die was ontstaan door de afwe zigheid van dhr. P.Jasperse. Deze zou een het één en ander vertellen over het ontstaan van de polders rondom Sint Maartensdijk, maar was door ziekte verhinderd. Na de film ontvingen dhr. Hoek en dhr. J.Mol een attentie. Na de rondvraag sprak voorzitter Vermaas de wens uit dat 1981 een goed landbouw jaar zou worden en sloot de vergadering. J.V. Scarpenesse, Na de disco avond op 30 januari was het op 6 februari tijd voor een film. Dit was een film met Terenc.e Hill en Bud Spen cer. De opkomst was zeer goed zodat een film zeker voor herhaling vatbaar is. Vrijdag 13 februari was een gewone bij eenkomst. Op 20 februari werd een popquiz gehouden, terwijl de ook op deze avond geplande d.j. avond niet door kon gaan wegens technische pro blemen met de discotheek. Winnaar van de quiz werd groep 5 met daarin Tonnie Suurland, Huib Houke, Leo Geuze en Ad Deurloo. Schietvereniging wil centrale baan. Tijdens de jaarvergadering van de schietvereniging "Prinses Juliana" kon de voorzitter P. van Dijke een vijftiental schutters begroeten. In een terugblik op het jaar 1980 wees de voorzitter ondermeer op het feit.dat de deelname aan de wekelijkse oefenavon den een wat gunstiger beeld vertoond had in vergelijking met het jaar daar voor. Hij wees verder op het feit dat de vereniging op diverse korpswedstrijden binnen de provincie Zeeland èen flink aantal prijzen heeft weten te vergaren. Dat laatste 4)leek overigens ook uit het door sekretaris A. de Graaf vervaardig de jaarverslag. Penningmeester A. Potappel kon, mede dankzij een gemeentelijke subsidie, een vrij rooskleurig beeld schetsen van de financiële situatie van de vereniging. Gewezen werd echter op de noodzaak van reservering voor aanschaf van nieu we geweren en het treffen van voorzie ningen op met name de buitenbaan. Bij de presentatie van de behaalde schietresultaten binnen verenigingsver band bleken de volgende schutters een wisselprijs mee naar huis te kunnen ne men; 100 meter; klasse H: J. Menheere, klasse A: A. Potappel, klasse B: Ph. Hoek, klasse C: G. Oudesluis. 12 meter: M. Balier Azn. (H), W. Becker (A), G. Oudesluijs (B), M. Suurland (C). Uitvoerig werd vervolgens gediscus sieerd over de dreigende akkommoda- tieproblemen. Voorzitter Van Dijke wees de aanwezigen er op, dat er ernstig rekening mee gehouden dient te wor den, dat binnen afzienbare termijn geen gebruik meer gemaakt kan worden van de voormalige lagere school in de Schoolstraat. Hij kon meedelen, dat het bestuur van de vereniging in de loop van 1980 aan het gemeentebestuur heeft ge vraagd in hoeverre er mogelijkheden zijn om gebruik te maken van het voor malige gemeentehuis, als de restauratie daarvan is voltooid. Mede gelet op de beperkte ruimte in dat gebouw kunnen de verwachtingen echter niet hoog ges pannen zijn, aldus de voorzitter. Hij be nadrukte daarom, dat hét naar de me ning van het bestuur hoog tijd is voor een herbezinning op het tot op heden ingenomen standpunt dat geen prijs gesteld wordt op realisering van een centrale schietakkommodatie. Na een uitgebreide discussie ging de ledenver gadering tenslotte akkoord met het bes tuursvoorstel om zo mogelijk samen met andere schietverenigingen de totstand koming van een centrale schietakkom modatie bij^hgv-gameentebestuur te be pleiten. Het bestqur werd echter wel de boodschap meegegeven, dat een derge lijke voorziening ergens centraal op het eiland dient te worden gerealiseerd, waarbij de gpdachte metet name uitgin gen naar Poortvli of Scherpenisse. Naar de mening van de vergadering waar borgt een dergelijke centrale ligging een optimaal gebruik van de voorzienipg. Tijdens de daarop volgende bestuurs verkiezing, werden de'zittende voorzit ter en sekretaris weer herkozen,. Beiden namen hun benoeming aan. In zijn slotwoord concludeerde de cvoorzitter, dat er een belangrijke be slissing genomen was, die wel eens ver strekkende consequenties zou kunnen hebben voor de schietsport op Tholen. Gezinsavond Plattelandsvrouwen en ZLM. Vorige weök vrijdag was er in het Hol land Huis de voor Plattelandsvrouwen en ZLM georganiseerde gezamenlijke gezinsavond. Eerst werd genoten van koffie met cake of boterkoek en vervol gens een welkomstwoord door de presi dente Mevr. J. Versluys- van Dalen. Ze vond het prettig dat er een zo grote op komst was en richtte zich met een bij zondere begroetinq tot de deze avond optredende Rederijkers. De voorzitter daarvan de heer A.M. van Engelen ver zekerde blij te zijn dat zijn toneelclub deze avond mocht verzorgen. Al is deze vereniging dan al 110 jaar oud, de spe lers zijn jong. Nog eens kon de Rederij kers het blijspel: "Zo'n heerlijk huisje buiten" vertolken en dat het de deel neemsters en deelnemers goed af gaat is al eerder bekend gemaakt. De ZLM af delingsvoorzitter E. Hage dankte dan ook na afloop namens alle aanwezigen en wenste de Oud-Vossemeerse toneel vereniging een even goede toekomst als het verleden herhaalde aantoonde: mevr. Versluijs .zorgde voor de bloe metjes. In een dankwoord sprak de heer van Engelen tevens de hoop uit nog eens voor een gezinsavond te worden uitge- modigd. Er waren daarna nog heel wat prijzen te verloten. Hulde aan de heer Hage in zijn slotwoord voor de jeugd, die zo aandachtig het toneelspel had gevolgd. Voorts was er dank voor de firma Pleun voor de toneelkleding en de plattelandsvrouwen voor het gebak. Het slotapplaus was een klinkend bewijs van een geslaagde avond. y.if lüiii N.C.V.B. De afdeling Poortvliet.van de N.C.V.B. hield 19 februari haar jaarvergadering in 't Ouwe Raed'uus. Nadat met zang, gebed en meditatie was geopend sprak de presidente mevr. Elenbaas een wel komstwoord. Penningmeesteresse en secretaresse brachten de jaarverslagen. Door leden van de afd. Tholen werd het spel gebracht: Waar ga je met vakantie naar toe. Verder was er zang, verloting en een quiz. Een nieuw lid werd inge schreven. Voor het aftredend bestuurs lid mevr. Bevelander werd mevr. Goud- zwaar-Hage gekozen. De volgende ver gadering is 17 maart, waarop dan de dia-serie 'dit is uw gemeente' zal worden vertoond. Vlakbij huis vindt u een grote collectie geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ver- lovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie- vereni- gings- en zakendrukwerk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM^ Klusjesdag De zeeverkenners en padvindsters van de 'Heenetrechtgroep' gaan zaterdag 28 februari tussen 10 en 4 uur op stap om klusjes op te knappen. Voorheen werd het 'een heitje voor een karweitje' ge noemd.Dat heitje was dan een kwartje, maar wat doe je nu nog met een kwartje? Vandaar dan nu ook klusjesdag. Voor tenminste een gulden willen de meisjes en jongens graag boodschappen doen, auto-wassen, enz. Daartoe bellen ze dan aan en vragen of er wat te 'klussen' valt. De opbrengst is bestemd voor aanschaf van kampeermateriaal DONDERDAG 5 maart haalt de voet balvereniging S.P.S. weer oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie IM Burgerlijke stand üeboorten januari: Margaretha Maria, dv F.M.Quist en J.van Iwaarden, Gerrit, zv H.C.den Haan en A.M.Iterson, Je roen, zv M.v.d.Velde en J.C.Geense. Open bejaardenwerk Mevr.van de Beek, directrice van de Rozeboom, is door de zeven man tel lende gemeenteraad unaniem tot op volgster gekozen van mevr.Bakker-van de Vegte in de commissie open bejaar denwerk. De raad besloot 18 februari verder om de Prinses Marijke kleuterschool finan ciële medewerking te verlenen voor het plaatsen van een erfafscheiding. Het aantal vernielingen vis stabiel, zei wet houder Walpot op Vragen van raadslid Den Braber. Wel komen er nu steeds klachten over vernielingen aan het dorpshuis de Wimpel en omstreken. Woning Karreveld verhuurd De vorig jaar door de gemeente van aannemer Plomp aangekochte woning Karreveld 14 bleek inmiddels al aan z'n tweede bewoner toe. Nu dhr.H.W.Kra mer een ander huis had gevonden, kwam dhr.J.P.Wesdorp in aanmerking voor de huur van 625 gulden per maand. Dit bleek bij nader inzien nog zonder de garage te zijn, wat niet alleen bij dhr.Kramer maar ook bij de raad tegenviel. Raadslid Kornaat vond het moreel niet helemaal juist en sprak over 'wrevel'. Hij meende dat de gemeente fout zou zitten als de huuradviescom missie zich over de zaak zou buigen. Wethouder Walpot zei dat er een on juistheid in het voorstel was geslopen omdat de aankoop van premiewoningen door de gemeente een vreemde materie was. 't Was werk op korte termijn en omdat voor de berekeningen de garage eerst buiten beschouwing moest blijven, is later vergeten de garage er weer bij te betrekken. Intern was de fout al bekend voordat dhr.Kramer de woning betrok, zodat het hem meegedeeld is. Het is vervelend als een uitgangspunt achteraf niet juist blijkt te zijn, dat is nooit leuk. Met de betrokkene was destijds geen huur van 625 gulden overeengekomen, zodat de huuradviescommissie hier ook weinig aan zou kunnen doen, aldus de raadsvoorzitter. De Jager was blij, dat er op zeer korte termijn al een andere huurder voor dit huis was gevonden en daar was iedereen het mee eens. Brand in kippenhok kost zeker 10 mille. Maandag 23 februari werd het plaatse lijk brandweerkorps om 17.45 uur gea larmeerd voor brand aan de Langeweg 62 in Anna Jacoba Polder. Drie minuten later rukte het korps al uit en was om 17.54 ter plaatse. Om 18.44 was men de brand meester al volgde nog nablussing tot 20.30 uur, zodat men omstreeks kwart over negen weer thuis was. Het was wel een kouwe boel, maar windstil en daardoor leverde de brand in het kippenhok vrijwel geen gevaar op voor het er dichtbij staande woonhuis. Eigenaar en bewoner is de heer P. Nell. De schade is nog niet gering als men alleen maar over een kippenhok denkt. Het was een flink hok met daarin 2 schapen en 1 varken, die tijdig werden bevrijd. De eigenaar had trouwens nog gepoogd met een poederblusser het vuur te doven, maar gezien de hooi- en stro opslag in het hok was daar geen doen aan. Ook de brandweer kon niet anders dan de geperste strobalen uit elkaar ha len om die nacht niet nog een keer of drie te worden opgeroepen. Daqrdoor was het eigenlijk nog een langdurig kar weitje. Hoewel het onderzoek nog voortduurt is er een gedachte aan een weggegooide brandende peuk. In het hooi en stro is er niet veel vuur nodig om snel te ontbranden. Het korps kon onder leiding van commandant van Duuren volledig uitrukken en-blussen. Ouderavond chr. school In het verenigingsgebouw van de Oud Geref. Gemeente was er vrijdag ouder avond van de chr. school. Een volle bak. De door ziekte verhinderde ds. Pronk werd vervangen door ouderling M. van Dijke voor de openingat gebeurde met het laten zingen van ps.78:2, het lezen van ps.78 en gebed. Juf van Gameren kon het eerst optre den, want zij heeft de eerste klas. Het werd een leesles, waarbij de ouders vooral een indruk kregen hoe dat tegenwoordig gaat met de methode Let- terstad genoemd. Een methode van Russische afkomst en veel gebruikt op reformatorische scholen. Uiteraard blijft het altijd leuk de kleintjes bezig te zien en te horen. Maar ook de blokfluitgroep van Meester Geluk oogstte veel succes. Na de pauze kon ook loco burgemeester L. Walpot en oudercommissievoorzitter W. de Haan worden begroet, evenals de conrector van de Guido de Bres scholen uit Rotterdam. Die hield een causerie over 'ouders en chr, onderwijs'. Hij be gon met te wijzen op de doopbelofte en de noodzaak voor ouders met het on misbaar onderwijs voor hun kinderen mee te leven. Ontsporing van kinderen is niet alleen maar van deze tijd. Dat kwam ook voor bij de bijbelheiligen. Een wel voorbeeldig ouder(vader) was Job. Liefde moet altijd de basis van de opvoeding zijn, waarbij het gezin als bolwerk moet fungeren. Spreker wees voorts op gevaar van bepaalde lectuur en t.v., dat gezagondermijnend werkt. Er is niet zo maar toenemende jeugdmis- daad en ook niet zomaar het stuklopen van 1 op de 4 huwelijken. Vooral in een tijd van ondermijnende chr. opvoeding en materialisme is een nauwe relatie tussen school en gezin ge wenst. Zo kan een gesloten front worden gevormd tegen de gevaren van buiten. De heer Stolk vond de vrijheid van op richting, inrichting en richting van een school van grote waarde. Al gaat tegen woordig steeds meer invloed uit van de overheid. Denk maar aan de snelle groei van begeleidingsdiensten. Hij waarschuwde eveneens tegen de mocratisering op de scholen, zoals waarneembaar in het voorontwerp '79 van minister Pais. Dan moet een mede- zeggingsraad naast het bestuur gaan fungeren. Na zijn causerie kreeg de inleider nog enkele vragen te beantwoorden. Het hoofd van de school, de heer A. Geense deelde vervolgens mee, dat de voorbe reiding voor schoolbouw precies volgens schema verloopt. 30 maart kan met de bouw worden gestart en rcind kérst zou er de voltooiing kunnen zijn. Een andere mededeling was dat er een bus gaat rijden in augustus voor leerlin gen uit Tholen en Sint Philipsland naar de nieuwe Voetius Scholengemeenschap in Goes. Kerken uit die gemeenten zul len bijdragen in de vervoerskosten. Na deze mededelingen en een dank woord sloot ouderling Hoek de ouder avond door te laten zingen ps.l 19:36 en dankgebed. V.O.S. cursus. De provinciale V.O.S. werkgroep Zee land is dit jaar attent op initiatieven vanuit zogenaamde 'Witte vlekken', waarbij ook Sint Philipsland wordt ge noemd. Witte vlekken dan in zoverre dat er nog geen V.O.S. cursussen worden gehouden. Er isin het verleden al be langstelling getoond, maar de animo was nog steeds te gering voor een eigen groep. Men kon toen wel meedoen aan cursussen op Tholen. Plattelandsvrouwen en acupunctuur Tijdens de maandelijkse bijeenkomst in 'De Wimpel' van de plattelandsvrouwen sprak de heer van Putten uit Roosendaal over acupunctuur. Dat moet zo'n 4000 jaar geledertal in China zijn ontdekt.Het gaat hierbij om een preventieve genees kunde, gebaseerd op bepaalde organen en bepaalde punten in de huid. Die punten zijn door meridianen verbon den. Langs die lijnen trekt de stroom van de levensenergie, die is opgebouwd uit spanning en ontspanning. Aan de hand van de polsslag is de ener giestroom te controleren. Stoornissen zouden te herstellen zijn door op de juiste punten in de huid te prikken, maar ook de voeding speelt een belangrijke rol. Graan en kruidensoorten moeten in elk geval erg gezond zijn. Er kwamen bij de dames nogal wat vra gen los voor de heer van Putten die met een dankwoord ook een boekenbon kreeg. CDA toch wat zorg rond welzijnsbeleid. In de deze week gehouden vergadering van het C.D.A; enige zorg te zijn voor de gevolgen van de raadsbesli^sing om niet mee te doen aan het georganiseerde welzijns beleid. Menigeen in de verga dering vreesde.dat er wat vervelende gevolgen uit kunnen voortvloeien. Wat gaat bijvoorbeeld C.R.M. in zo'n geval doen en zal het uiteindelijk toch niet ten koste gaan van het welzijnsbeleid in het algemeen.of een onderdeel daarvan. Tevoren had wethouder A. Kosten het ontstaan, doelstelling en werkwijze van het welzijnsbeleid nader toegelicht. De daarop volgende levendige discussie ontstond uiteraard, vanwege de vorige week in dat opzicht genomen beslissing in de raad. Een andere zorg in de vergadering was het onderwijs en dan met name voor de kleuters in Anna Jacoba Polder. Door het stevig teruglopen van het aantal leerlingen, zowel daar als in het dorp, zal de dependance in de polder niet meer haalbaar zijn. Een kant en klare oplos sing voor dit probleem kon de vergade ring ook niet geven. Voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen had aan het begin de 16 aanwezigen verwelkomd. Hij bracht meteen dank aan secretaris J. Boudeling voor de uit gebreide dokumentatie die de leden te voren hadden ontvangen, wat de verga dertechniek belangrijk vergemakkelijk te. Die verslagen werden goedgekeurd. De voorzitter moest to( zijn spijt raadslid de Jager verontschuldigen die wegens ziekte niet present kon zijn. Hij deelde mee, hoe 13 april de tweede kamer- en statenlid H. Eversdijk op Tholen een spreekbeurt komt vervullen en op 15 mei in de regio de CDA- propaganda- bus komt. Ieder lid was in het bezit gesteld vanhet standaard reglement CDA afdeling, hetgeen pagina gewijs werd behandeld, maar geen commentaar opleverde. Na de rondvraag die geen bijzondere opmerkingen meebracht eindigde de voorzitter met een gedicht van E. Ys- kesKooger: 'Het is genade'. Burgerlijke stand januari Geboorten: Judith M„ dv J.v.d.Reest en A.A.M.v.d. Klundert, Martijn, zv L.A.M.Dooman en J.C.M.Dam. Overlijden: Marinus C.Faas, 28 jr. Op het eind van dit schooljaar gaan 20 leerlingen van de Casembrootschool het hoger op zoeken en dat betekent een fikse aderlating, nu er maar een aanvul ling van 6 is te verwachten. Daardoor zal het leerlingenaantal van 106 terugvallen op 92. Dat deelde het hoofd van de openbare lagere school, de heer G. van den Broek mee op de ouderavond van vorige week. Het schoolhoofd had over igens de teruggang al een paar jaar ge leden voorspeld, gezien het geboortecij fer. Na een vrij gestage groei in voor gaande jaren, betekent deze overigens voorspelde teruggang toch teleurstel lend, voorts wees de heer van Den Broek erop, hoe de zgn. stimulerings leerkracht nu 6 schooltijden heeft. Een extra leer kracht beschikbaar gesteld voor zgn. probleemgebieden, dat zijn de onderde len waar de vaste leerkracht niet toe komt. Door de stimuleringsleerkracht worden die onderdelen verder 'uitge diept'. Daarbij gaat het om rechtstreekse hulp en om het ontwikkelen van mate rialen die in de toekomst ook nog ge bruikt kunnen worden. Plezierig is dat .de klassen 4 - 5 en 6 ook in 1981 weer op "schoolkamp kunnen. Dat wil zeggen op de fiets naar Renesse met dezelfde groep enthousiaste begeleidsters en begelei ders. Overigens, zo waarschuwde het schoolhoofd, is er de kans dat met een minder aantal leerlingen komende jaren andere mogelijkheden gezocht moeten worden. Het schoolkamp zal tussen 20 en 22 mei plaatsvinden. In zijn school- praatje spoorde de heer v.d. Broek ten slotte aan het werk van de leerlingen goed te bekijken en voor informatie de leerkracht aan te klampen, dan wel met hem of haar een nadere afspraak te ma ken. Eerder op de avond had de voorzitter van de oudercommissie, de heer Adr. Scherpenisse de ongeveer 85 aanwezige ouders een welkomstwoord toegeroepen met in het bijzonder de inleider van de avond de heer W. Peeks van school 'De Veste' uit Tholen, de hoofdleidster van de Chr. Kleuterschool mej. J. de Rooij, oud-commissielid en die ouders die voor het eerst hun kind naar school zullen brengen. Al loopt het aantal leerlingen door om standigheden dan wat terug, blijf toch collectief achter uw school staan, zo spoorde de voorzitter de ouders aan. De teruggang is immers het gevolg van een natuurlijk verloop en heeft niets te ma ken met de kwaliteit van de school. De heer Scherpenisse maakte van die gele genheid gebruik te danken voor de sa menwerking en het personeel voor hun grote inzet. Het jaarverslag 1980, waarin door secretaris J. Vroegop alles wat pas seerde op een rijtje was gezet, kregen de ouders tevoren al op stencil toegestuurd. Eveneens het financieel overzicht met een eindsaldo van 146,17. Toevalli gerwijze hadden dit jaar voor de hoofd moot van de ouderavond beide lagere scholen, voor eenzelfde inleider geko zen, namelijk de leraar van de MLK school 'De Veste' de heer W. Peeks uit Tholen. In het verslag van de ouder avond der chr. school is over zijn on derwerp al een en ander meegedeeld. Het was op de ouderavond van de openbare school niet minder boeiend. Aan het begin van zijn betoog wees de heer Peeks er op, hoe het buitengewoon onderwijs eigenlijk pas na de Tweede Wereldoorlog gestalte kreeg. In dat op zicht is Zeeland zelfs lang een witte vlek geweest. Maar nu is er overal buitenge woon onderwijs. Onderwijskundig is er dezelfde leerstof als op de gewone lagere school, maar in een wat ander tempo. De MLK heeft nu een groep onder bouw, midden- en bovenbouw. Eerst wordt aan schoolrijpheid gewerkt, soms kan de leerling na 1 jaar al terug naar de basisschool, voor anderen kan dat te moeilijk zijn, waarna met in de 2e en 3e groep echt met leervakken en training bezig is. De 4e groep wordt 'klaarges toomd' voor het vervolgonderwijs of begeleid naar de stap in de maatschap pij. Het kan ook nog een vorm zijn van vervolg B.O. De heer Peeks zetten voorts de personeelssamenstelling van de MLKS uiteen en de gerichtheid. Belangrijk voor het kind, maar ook voor de ouders moet toch ook wel de goede begeleiding zijn. Na de pauze werden herkiesbare ou dercommissieleden A. Scherpenisse en J. Van Poortvliet weer benoemd. Bij de rondvraag was er enige discussie rond het muziekonderwijs. Men wilde daar voor meer aandacht van het onderwij zend personeel en vond dat het op een wat laag pitje stond. Eventueel zouden ouders dan maar wqt moeten bijsprin gen. De heer v.d. Broek antwoordde dat de oplossing wat minder eenvoudig is, hoewel al het mogelijke wordt gedaan, maar zonder interesse bij de leerling is een stimulering van een leraar weinig doeltreffend. W Een waar gebeurd verhaal over de zee. John Rousmaniere vertelt over de wijze waarop vijftien mensen de dood vonden tijdens een zeilwedstrijd op nauwelijks 70 mijl van de Engelse kust. De wed strijd begon onder goede weersomstan digheden, maar rond een vuurtoren voor de Ierse kust werd het een ang staanjagende beproeving voor 2700 mannen en vrouwen in ruim driehon derd zeiljachten, toen een van de kwaadaardigste zomerstormen naar het oosten kwamen en de vloot in het kanaal overviel. Het toont de kwetsbaarheid van de mens ten opzichte van de na tuurelementen. Een bij Hollandia Baarn verschenen verslag van de gruwelijke zeilrace die 15 levens eiste. Gebonden 34,90. Uitgebreid wordt op de red- dingsakties van de Nederlandse- en En gelse marine-ingegaan. Ook door passe rende zeeschepen en vissersboten. De auteur heeft de ruwste race uit de ge schiedenis meegemaakt. Verkrijgbaar in de boekhandel. Ik reageer op de brief van mijn broer C.W. Boogaart in de Eendrachtbode, over kabeltelevisie. In tegenstelling aan zijn visie, wil ik graag enkele positieve feiten van de kabeltelevisie benadruk ken. a. De mogelijke ontwikkeling van re gionale t.v. uitzendingen die met kabel televisie gemakkelijker gaat. b. De geringere kosten van kabeltelevi sie boven satelliettelevisie en c. Het logische gebruik van kabels voor televisie. Eerst de ontwikkeling van een regionale t.v. met kabeltelevisie is het eenvoudiger om tot een regionale, gewestelijke of zelfs gemeentelijke t.v.-uitzendingen te komen, zonder al te hoge kosten. De oprichting van een drie netten televisie, Nederland 1, Nederland 2 en Nederland 3 zoals voorgesteld door de commissie van Doorn, is al een inleiding tot een kleinere organisatie van de televisieom roepen, naar gewestelijke omroep. Met kabeltelevisie wordt de mogelijkheid van deelname, van geven en nemen, van de bevolking groter. Dan de kosten. De kosten van kabelte levisie zijn geringer dan satelliet t.v. Bij satelliet t.v. zijn er eerst de kosten om een satelliet in de ruimte te brengen, en dan de ontvangkosten. De kosten om een satelliet in de ruimte te brengen zijn erg hoog. Voorts is een ontvangantenne erg duur en voorlopig alleen door zeer grote bedrijven te betalen. Bij de con trole antenneontvangst is toch weer een kabelsysteem nodig. Een artikel in het Engelse tijdschrift New Science van 8 januari 1981 geeft dit aan. Bezien we tenslotte de organisatievorm, in relatie tot het menselijke lichaam, dan zien we, dat onze ogen door zenuw draadjes met de hersenen verbonden zijn.'Dit maakt het logisch, dat de t.v., de ogen van de maatschappij ook door draadjes verbonden worden: de kabel televisie. Vanwege bovenstaande punten, ben ik vóór kabeltelevisie Het kan nu iets duurder zijn, maar de toekomst heeft veel in het verschiet. W.C. Boogaart, Dorpsweg 39, Oud- Vossemeer. De Blauwbaard kop in het vorig num mer riep bij sommigen vraagtekens op. De redactie bereikte daaromtrent overi gens geen enkele reactie, maar wel het raadslid M. Van Dijke uit Sint Anna land, zoals hij ons meedeelde. Misschien werkt toelichting toch verhelderend. Blauwbaard is een sprookjesfiguur en als zodanig mag zo'n kop al relativeren. Zomin als een sprookje met de werke lijkheid heeft te maken heeft de Blauw baard aanduiding te maken met wat in het sprookje wordt voorgesteld. Een in middels wel ingeburgerde uitdrukking voor wat men zou kunnen noemen, een uitgestotene. Evengoed had er in d? kop kunnen staan, het Zwarte Schaap. Ieder die het las weet waar het om gaat. In de nadere toelichting wordt dan ook weer als het ware vergelijkenderwijs gespro ken over een zoekende in de woestijn. Dus telkens domineert de eenling. Nou daar ging het dé verslaggever werkelijk om. In de discussie rond het voorstel bouw Sportzaal-Gemeenschapscentrum bleek genoemd raadslid een eenling te zijn. Hij stelde duidelijk dat onvoldoen de cijfers over alternatieven waren ge zocht en wist niet dat zijn fractie al eer der had ingestemd met de gecombi neerde mogelijkheid. Zo werd hij als het ware de Blauwbaard in de fractie, het Zwarte Schaap dat niet op de hoogte zou zijn geweest. Temeer een eenling omdat noch het college, noch zijn eigen fractie ernstige pogingen deed om met veel be wijzen te staven dat alle gewenste cijfers wel op papier hadden gestaan. Ten overvloede mag gesteld, dat de andere raadsfracties helemaal buiten schot vie len. Wie de Blauwbaardvoorstelling of het Zwarte Schaap te erg vindt, heeft toch de bedoeling waarschijnlijk niet begrepen. Een eenling was het raadslid Van Dijke in dit geval dan toch zeker wel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 11