Emancipatie Wil lil INSPRAAK IN BEROEP J" Intensivering enige mogelijkheid om landbouw weer op te peppen Uien 50 ct KAA BEE COMMISSIES Financiën Sociale zaken Bij verhuizing Donderdag 19 februari 1981 PROVINCIALE! INFORMATIERUBRIEK REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND, SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01 1 80) 27351 TST 249 De meeste inspraakgroepen Oosterschelde vinden 1 500 nieuwe ligplaatsen voor jachten tot 1990 voldoende. Veel groepen dachten er echter ook anders over. Vijf wensen helemaal geen nieuwe ontwikkelingen tot 1990; drie willen het aantal ligplaatsen beperken tot 1000; twee willen 2000 lig plaatsen; een groep gaat ac- coord met 1500 ligplaatsen, maar vindt dat dit aantal eventueel moet worden uit gebreid als het kan uit een oogpunt van milieubehoud; een groep wil ligplaatsen creëren naar behoefte; twee groepen hebben zich ten slotte niet uitgesproken over deze kwestie. Conflicten Natuur Visserij Recreatie Pieren steken Beroepsvaart VERGUNNINGAANVRAGEN GEMEENTE WESTERSCHOUWEN EN P.Z.E.M. BORSSELE VERGUNNINGAANVRAAG GEMEENTE KAPELLE Teken aan de wand Open dag Oesterschelp a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. STEMMEN VAN LEZERS Vliegsproeien VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zoet water Jonge ondernemers Rendement dalende ABDIJ IEUWS Dit staat te lezen in de samenvatting van de inspraakreacties op het Voorontwerp streekplan Midden-Zeeland en de Nota Oosterschelde. Vorige week besteedden wij in deze rubriek al aandacht aan het streekplan. In totaal zijn er 29 groepen actief ge weest. Twaalf hiervan hebben zich uit sluitend met de Oosterschelde bezig gehouden. De meeste groepen waren het eens met de hoofddoelstelling voor het Oosterscheldebeleid, die in volgorde van belangrijkheid natuur, visserij en recreatie noemt. Veel groepen vonden dat er geen concessies mogen worden gedaan ten koste van de natuur. Als dat zou gebeuren dan zijn de kosten van afsluiting weggegooid geld. Groepen die het hier niet mee eens wa ren vonden o.a. dat aan de economische kant van de recreatie wordt voorbijge gaan, dat regulerende maatregelen de problemen minder groot maken en dat het argument "vervuiling" dat tegen de recreatie wordt gebruikt, niet juist is. Het conflict tussen vogels en recreatie moet niet worden overdreven, zo vinden zes groepen. Vogels worden niet ver stoord door boten of auto's, maar door mensen die uit de auto stappen of die van boord gaan op een plaat. Andere groepen signaleren wel conflicten. Eén meent dat de verstoring ernstiger is dan in de nota is beschreven. De berekenin gen hebben betrekking op meeuwen maar die zijn lang niet zo schrikachtig als steltlopers. In grote lijnen is "men het eens met de richtlijnen voor het natuurbehoud. En kele groepen vinden dat dit betekent dat Inrichting Oosterschelde er de komende vijf tot tien jaar geen nieuwe recreatieve ontwikkelingen mo gen komen. Ongezuiverde lozingen van rioolwater rrjogen op de Oosterschelde niet worden toegestaan. De insprekers wijzen bijna unaniem de kokkelvisserij af. D©. machinale vorm van kokkelvissen vernielt de bodem op grote schaal, is nadelig voor het totale leven onder water en verstoort de vo gels. Een terughoudend beleid of het stoppen van deze activiteit is gewenst. In het algemeen onderschrijft men de voorgestelde reserveringen voor de vis serij, die gericht zijn op het handhaven van de huidige productie. Percelen die verloren gaan moeten worden gecom penseerd. Enkele groepen houden er een andere mening op na en vinden dat de belan gen van de visserij moeten worden af gewogen tegen die van de recreatie. Anderen Vinden weer dat visserijreser veringen niet ten Êfoste mogen gaan van de natuur. Zoals gezegd vinden de meeste groepen een aantal van 1 500 nieuwe ligplaat sen' voor jachten voldoende. De meest gehanteerde argumenten: er is grote behoefte aan te bevaren getijwater; Zeeland is een uniek watersportgebied; bij minder ligplaatsen vindt kapitaals vernietiging plaats (van werkhavehs). De meningen liggen nogal uiteerï over de vraag waar nieuwe ligplaatsen het best kunnen komen. De Oosterscbelde- nota somt een aantal keuze-mogelijkhe den op. In alle Schouwse inspraakgroepen wa ren voorstanders van een jachthaven in Schelphoek te vinden maar ook tegen standers. Voor Burghsluis waren ook voorstemmers; voor Flaauwers echter niet Bijna alle groepen stemmen in mët uit breiding van de haven van Zierikzée. De twee Thoolse inspraak-groepen hebben met verwondering geconstateerd dat er in de Oosterschelde-nota niets te vjinden is over recreatie op dit eiland! Een evenredig deel van het genoemd© aan tal ligplaatsen van 1500 zou moeten worden toegewezen, bijvoorbeeld, aan Stavenisse of Sint-Annaland. Insprekers uit de groepen Kapelle en Yerseke/We- meldinge vonden dat Wemeldinge in aanmerking moet komen voor een jachthaven met 200 tot 600 ligplaat sen. De aangevoerde argumenten: het is goed vopr de werkgelegenheid; de ligging van Wemeldinge ten opzichte van de Prinsenplaat (misschien een toe komstige verwaterplaats) is nauwelijks kwetsbaar te noemen en er zijn al goede voorzieningen aanwezig. Nagenoeg alle groepen zijn het eens met uitbreiding van de jachthaven van Colijnsplaat, behalve degenen die geen enkele uitbreiding willen tot 1 990. Bijna iedereen is het erover eens dat de sportvisserij moet worden bevorderd. Deze vorm van recreatie past uitstekend in de beleidsdoelstellingen voor de Oosterschelde. Wel moet het pierenste- ken aan voorwaarden worden onder worpen en is strenge controle op de na leving ervan noodzakelijk. Enkele groepen vinden dat er te weinig aandacht is besteed aan de nadelen van de beroepsvaart in vergelijking tot die van de recreatie. Gevraagd wordt om beperking van het vervoer van gevaar lijke stoffen, meldingsplicht, betere be- bakening etc. Tenslotte wijzen veel groepen op de noodzaak van doeltreffende beheers maatregelen, opdat conflicten tussen bijvoorbeeld natuurbehoud en recreatie kunnen worden voorkomen. Voorge stelde maatregelen zijn o.a.: regels ter betreding van slikken en platen; beper king van sportvliegen boven de Ooster schelde; strenge milieu-eisen voor jachthavens; beperken van "souvenir- jagerij" door sportduikers en beteuge ling van de gevaren van de beroeps vaart. Provinciale staten van Zeeland be handelen de Oosterschelde-nota in mei. De samenvatting van de in spraak-reacties is te bestellen bij: Bu reau voorlichting, provincie Zeeland, Sint-Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg ,met vermelding: inspraak. Telefoon: 01180-27351toestel 226, Eind vorig jaar is "Een Zeeuws plan voor de provinciale steunfunctie emancipatie" gemaakt. De notitie is voortgekomen uit de inspraak op de instelling van een provinciaal eman cipatiebureau. Tijdens zes inspraak bijeenkomsten was namelijk naar vo ren gekomen, dat in Zeeland veel meer behoefte gevoeld wordt aan het werken op regionaal niveau. Dit wordt vooral ingegeven door het feit, dat Zee land - door de eilanden - gemakkelijk in afzonderlijke gebiedjes is in te delen. Bovendien willen de mensen zelf bepa len hoe zij het emancipatiewerk uitvoe ren; dit noet niet van bovenaf opgelegd worden. "Een Zeeuws plan voor de provinciale steunfunctie emancipatie" geeft aan welke mogelijkheden er in regionaal verband zijn. De oprichting van emancipatiecommis sies of -werkgroepen moet vanuit de regio's zelf gedaan worden. De provin cie kan echter behulpzaam zijn op fi- De tweede kamer uit gedeputeerde sta ten komt 24 februari bijeen. Zij behan delt twee beroepschriften op grond van de algemene bijstandswet en wel om 1 0.30 uur en 11.00 uur. Het zijn beide beroepen op uitspraken van de ge meente Terneuzen. De eerste kamer uit gs komt ook 24 fe bruari bijeen om 11.30 uur. Zij behan delt het beroep van de heer D. Minnaard uit Yerseke. De heer Minnaard is het niet eens met de beslissing van het water schap Noord- en Zuid Beveland om de zeedijk van de polders. De breede wate ring bewesten Yerseke, Snoodijk, Kou den en Koors te verhogen en te verzwa ren. Dinsdag 3 maart behandelt de tweede kamer uit gs vijf beroepsschriften op grond van de algemene bijstandswet. De zittingen worden gehouden om 10.30 uur, 11.00 uur, 11.10 uur, 11.20 uur, en 11.30 uur. Het beroep van 10.30 uur gaat over een beslissing van de gemeente Middelburg, de overi ge gaan over beslissingen van de ge meente Hulst Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg nancieel terrein. Er kan geld beschik baar worden gesteld voor secretariaats- kosten, zaalhuur, reiskosten en litera tuur en documentatie. Bovendien kun nen de emancipatiewerksters de groe pen met raad en daad terzijde staan. Er wordt ook gedacht aan een provinciale emancipatie-telefoonlijn. Gedurende zes maanden zou uitgeprobeerd kunnen worden of aan zo n voorziening behoef te bestaat. Via een beroepskracht zouden de' telefonische vragen op emancipatiegebied rechtstreeks afge handeld kunnen worden, maar ook is er "de mogelijkheid ze door te spelen naar de twee emancipatiewerksters, de me dewerkster emancipatie van het bureau Zeeland van CRM, de twee consulentes vormingswerk vrouwen, de beleidsme dewerkster van de Zeeuwse vrouwen raad en de provinciale medewerkster emancipatie. In andere gevallen kan verwezen worden naar instellingen die het best in specifieke gevallen uitkomst kunnen bieden. Vooraf is niet goed aan te geven hoeveel steun de regionale organisaties nodig hebben. Eerst moet immers gestalte ge geven worden aan het werk dat zij ter hand willen nemen. Leidraad kan echter zijn, dat steunfunctietaken binnen het budget van ƒ300.000,— moeten blij ven; dat is namelijk het bedrag, dat de provincie ter beschikking heeft. Verondersteld wordt, dat de regionale commissies en werkgroepen het best kunnen werken wanneer er een - pro vinciaal punt bestaat, waar alle zaken samenkomen. Het gaat dan vodtal om coördinatie van documentatie- en infor matievoorziening, coördinatie van de activiteiten en uitwisseling van plaatse lijke en regionale ervaringen uit de groepen, het doen van beleidsaanbeve lingen en het doen van ombudswerk Vrijdag 20 februari, 9.30 uur, vergadert de commissie voor de financiën. Aan de orde komen o.a. de subsidiëring van de Stichting gehandicapten adviesbureau Zeeland 1980-1981 en van de Stich ting recreatiewerk Zeeland. Verder wordt gesproken over de verhoging van de subsidie aan de Stichting Zeeland en de aankoop/ruiling van grond voor uit breiding van het provinciehuis. De statencommissie voor sociale zaken vergadert maandag 23 februari. Deze bijeenkomst werd vorige week al aan gekondigd, maar als nieuw agendapunt moet nog vermeld worden de brief van het bestuur van het Sint Antoniuszie- kenhuis in Oostburg aan gedeputeerde staten over de vorming van een zieken- huisgroep in Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergadering begint om twee uur 's mid dags Beide bijeenkomsten zijn in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middel burg De agendapunten staan het eerste half uur ter discussie voor het publiek Het coördinatiepunt zöu bijgestaan moeten worden door een begeleidings groep, die kan bestaan uit mensen uit de regionale of plaatselijke commissies en mensen - veelal vrouwen - die op de een of andere manier actief zijn in het emancipatiewerk. De nota, die gestuurd is aan alle inspre kers die hebben meegedaan aan de beoordeling van een provinciaal eman cipatiebureau, gaat verder nog in op de informatie en documentatie die op en kele plaatsen in de provincie over emancipatie beschikbaar is Belangstellenden kunnen de nota verkrijgen bij de provincie. Sint Pie terstraat 42, Middelburg, tel. 01180 27351 tst. 214 l v2iSa Commentaar wordt tot 30 maart 1981 aan hetzelfde adres ingewacht. Om het geven van commentaar te vergemakkelijken, kan gebruik wor den gemaakt van een vragenlijst, die tegelijk met de nota kan worden aan gevraagd. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Stalen van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. I. De gemeente Westerschouwen heeft op 7 januari 1981 bij hen een hinder wetvergunning aangevraagd voor het uitbreiden van een werkplaats met een herstelinrichting voor motorvoertuigen en machineberging aan de Burghseweg 66a te Burgh-Haamstede, kadastraal bekend gemeente Wes terschouwen, sektie E, no. 924 (ged.). II De provinciale zeeuwse energie-maat. schappij heeft op 14 januari 1981 bij hen een hinderwetvergunning aangevraagd voor het uitbreiden en wijzigen van een elektrische centrale, door verplaatsing van de CO2- en H2-opslag en uitbreiding van de H2-opslag met 1 pakket van 4 cilinders en het inrichten van een mechanische werkplaats, aan de Zeedijk no. 34 te Borssele, kadas traal bekend gemeente Borsele, sektie B nrs. 1950 t/m 1953. Ter inzage: De aanvragen met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage vanaf heden tot 18 maart 1981 op de volgende plaatsen en tijden: I. in het gemeentehuis van Westerschouwen, Kloosterweg 60 te Burgh- Haamstede, op werkdagen van 9-12 en van 13-16.30 uur en iedere maan dagavond van 17.30-20.30 uur. II. in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszqnd op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere maandagavond van 18-21 uur. Verder liggen beide aanvragen ter inzage op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 6-8 in Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Voorts, na 18 maart 1981, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren: Een ieder kan tot 18 maart 1981 een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de aangevraagde beschikking bij Gedeputeerde Staten van Zee land, St. Pieterstraat 42,4331 F.W Middelburg. M en kan hierbij verzoeken zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingebracht tijdens een openbare zitting, voor wat aanvraag nr. 1 betreft: op 10 maart 1981 om 11.00 uur in het gemeen tehuis van Westerschouwen; en voor wat aanvraag nr. II betreft: op 10 maart 1981 om 9.15 uur in het gemeentehuis van Borsele. Hierbij wordt gelegenheid geboden om over de aanvragen van gedachten te wisselen. Middelburg, 18 februari 1981. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeelahd maken op grond van artikel 24,juncto artikel 29, 5e lid van de Wet algemene bepi/lingen milieuhygiëne het 'volgende bekend. De gemeente Kapelle heeft óp 4 december 1980 bij hen een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een zwembad, op een perceel aan de Vroon- landseweg 19a te Kapelle, kadastraal bekend gemeente Kapelle, sectie E, nos: 2419/2429. Naar aanleiding van een advies van de Inspecteur van de volksgezondheid is thans een gewijzigde ontwerpbeschikking opgesteld. Voor een ieder liggen de volgende stukken ter inzage: de aanvraag en overige stukken de ontwerp-beschikking tdt het verlenen van de vergunning (waarin een aantal voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voor komen). Vanaf heden tot 4 maart 1981 dp de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Kapelle, op werkdagen van 8.30-12 uur en van 13-17 Uur. Voorts buiten kantooruren op 18 en 24 februari 1981 van 19-22 uur. op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 6-8 in Middelburg, op werkdagen van 9-12 uur en van 14-16 uur. Na bovenge noemde datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren: De aanvrager, degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen tot 4 maart 1981 een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen de ontwerp-beschikking bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. M^n kan hierbij verzoeken zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 18 februari 1981 1 1 1 111 De onderzoeker liet weten, dat het idee om een rapport samen te stellen eigen lijk in St. Annaland was ontstaan. "Dit was het énige gebied waar de ideeën zo duidelijk waren en de zorgen bleken gegrond. Er zijn heel wat tekorten. Vlak na de streekverbetering was er enthou siasme, maar nu zijn van armoe de glas kern. de studieclub volle grondstuinders e.d. allemaal bij elkaar in een club. Dat is een teken aan de wand. Er is weinig belangstelling meer voor de tuinbouw. Er is geen ambitie, geen moed en geen eensgezindheid om samen iets uit de tuinbouw te halen", aldus Michielsen. Ir. C.J.M. Wijnen van het Landbouw Economisch Instituut vulde aan, dat veertig procent van de bedrijven in het Zuid-Westen aan de kleine kant was. Mogelijkheden om er grond bij te krij gen, zijn er echter weinig. Als er com plete bedrijven vrij komen, worden die meestal gekocht door iemand die elders onteigend is, hoewel het aantal onteige ningen ook minder wordt, 't Gaat dus om het bestaansrecht op de bestaande oppervlakte. Eerst dient de huidige grond goed benut te worden voordat men grond bijkoopt. 'Interesse en vak kennis is van groot belang, aldus dhr. Wijnen. Op 26 februari is er weer de jaarlijkse "kijk en doe" middag voor 6e klassers in de school voor L.H.N.O. Toekomstige leerlingen kunnen via een mini- rooster, waaraan ze deelnemen een indruk krijgen hoe er gewerkt wordt. Elke leerling krijgt in het rooster 1 vak uit de A.V.O. groep, zoals wiskunde, kennis der natuur, engels, nederlands, e.d. 1 kreatief vak als tekenen, hand vaardigheid, gymnastiek, en 1 praktisch vak als huishoudkunde en textiele werkvormen. Er is ook gelegenheid de dia- serie "L.H.N.O. in de Oesterschelp" te bekijken. Deze serie is onlangs ge maakt en geeft een totaalbeeld van het lager huishoud- en nijverheidsonderwijsv als onderwijsvorm binnen het voortge zet onderwijs. Ook-is er een tentoonstelling van ge maakte werkstukken uit de lessen handvaardigheid en textiele werkvor- Direktie en docenten van de school voor L.H.N.O. te Tholen hopen veel toe komstige leerlingen en hun ouders te mogen verwelkomen op donderdag 26 februari a.s. van 13.30 tot 16.00 uur. Veiling St.Annaland 17 februari 1981, uien maat 40 opwaarts, klasse 2 nl. 48,60- 50,- per 100 kg. Drielingen maat 35/40 klasse 2 nl. 35,10- 37,10. Aanvoer 155 ton. St.Maartensdijk 48,60 en Drielingen 30/40 35,10. In de E.B. van 12 februari las ik tien vragen over het vliegsproeien. Gelukkig dacht ik, een stem uit Tholen. Maar er zijn bij mij - en ik hoop ook onder u - nog vragen. Zou de regering geeh werk plan kunnen opstellen(er zijn zoveel werklozen)zodat men met een ^choffel in de hand de zaak schoon kan houden. Zo u wilt, onkruid wieden. Dat zou op het land, in veel perken, op kerkhoven, enz. al één gifmiddel minder zijjt. Geef de mensen die in de fabrieken werken waar het gif gemaakt wordt, hén loon om iets positiefs te verrichten. Ik vraag mij af, of meftsen die jzich nu het gevaar bewust worden, gedwongen kunnen worden tegen hun geweten in te handelen en toch te sproeien. Als! het ene geen democratie is, is dan het andere dat wel? Het lijkt me toch, dat ménsen in gewetensnood komen en zich afvragen, waar ben ik mee bezig? Dat is de be wustwording toch. Daar worden !we toch via alle media toe opgeroepen? Weten brengt verantwoordelijkheid. Dan kun je je ogen niet meersluiten. Ik dhcht dat we naar een alternatief moeten zoeken en niet het paard achter de wagen span nen. Voorkomen is toch beter dan ge nezen? Dat gaat niet altijd, maar beter ten halve gekeerd, dan ten hele ged waald. Wij willen toch proberen de aar de, die God schiep, goed te beheren. God zag dat het goed was, maar gaan wij door met de aarde te vernietigen? 't Gaat om ons aller belang. Wij kunnen onze ogen niet meer sluiten voor de waarheid. Mevr. Barendregt-de Widt Klippelstraat 31, St.Annaland Telefoon 01665 - 2891. Speelplaats Rozenstraat Regelmatig loop ik samen met mijn twee kinderen een blokje om. Hierbij zoeken we natuurlijk zoveel mogelijk de leukste plekjes op van onze smalstad. Eén van die plekjes is bijvoorbeeld het speelplaatsje bij de Rozenstraat. Een leuk plekje...nou ja, als je tenminste niet vies bent van hondepoep en verder geen ALI I SOOR IT N Ziii(i-Oostsint>cl 43 I el. 34368 BERGEN /OOM advertentie IM gevaar ziet in de spijkers, die hier en daar tussen het gras liggen. Deze spij kers komen natuurlijk uit gesloopte de len van vnl. 'het Huisje'. De laatste keer dat we er kwamen, ontdekte ik in het klimrek een stapel planken, waaruit een aantal spijkers staken. Waar kwamen die vandaan? Tot mijn grote verbazing kwam ik er achter, dat in het klimrek het trapje van her huisje opgestapeld lag. Na verdere naspeuring bleek dat er ook planken uit vloer en zijwanden verdwe nen te zijn. Dat er flink getimmerd is, bleek ook al gauw, want hier en daar steken de spijkers er uit. Het is een raadsel, hoe iedere keer weer alles kapot gemaakt wordt. Persoonlijk vind ik dit erg jammer voor de allerkleinste kinde ren, die juist zoveel plezier kunnen be leven aan dit zeer fantasierijk opgezet speelplaatsje. Via dit schrijven wil ik alle ouders bereiken uit de buurt van de Rozenstraat, maar daarnaast ook de slooplustige jeugd. Ouders, kijk alstu blieft ook eens naar wat je kind doet, wanneer het buiten gaat spelen, want ook buiten de poort blijft het uw ve rantwoording! En aan de wat oudere jeugd wil ik graag vragen of ze voor onze kleine knapen alles op z'n plaats laten zitten, zodat er veilig en pleplezierig gespeeld kan worden. Mevr. T.v.d.Ree Bloemenlaan 8 St. Maartensdijk "Het initiatief is enorm ver afgezakt. Dat betreur ik, want als we niets doen, wordt St. Annaland een groot akker bouwgebied", zei ZLM-voorzitter M.Ph. van der Weele. Zoet water achtte hij van groot belang, evenals een (vrij willige) ruilverkaveling in de komende tien jaar. Kringvoorzitter M.C.J. Kosten maakte zich zorgen, dat de zes jaar waarop nog op zoet water gewacht zou moeten wor den, te lang zijn. "De wil is knap afge zakt. Zijn er nog voldoende mensen die willen? Je moet wat durven", zei dhr. Kosten. Dhr. L. Hage, voorzitter van de tuin- bouwclub St. Annaland, zag wel moge lijkheden in een glasproject door het aantrekken van mensen uit het West- land. "Er zijn daar wel zestig aanvragen van tuinders die willen beginnen en als er dan hier mogelijkheden zijn, moeten we die aanpakken. Het vervoer naar de veiling Z.H.Z. in Barendrecht is geen probleem. Je kunt het voor de bedrijven apart zien, maar ook voor de streek als geheel. Wanneer je mensen van elders kunt krijgen, werken de eigen mensen ook wel mee. Voor bevordering van de leefbaarheid is dat zeker van belang, want de streek moet opgepept worden. De bestaande tuinbouwbedrijven zou den het ook zeker toejuichen als er nieuwe vestigingen kwamen, anders verwatert 't", zei dhr. Hage. "Misschien kan 1 vestiging van een Westlander als een doorbraak werken", zei voorzitter v.d. Weele. "Er is gebrek aan jonge ondernemers en daar moet de vraag vandaan komen", merkte bes tuurslid J. Akkermans op. "Het is droe vig, maar van deze streek moet je het niet hebben", meende dhr. P. Paape. Ir. Wijnen bracht naar voren, dat er in Emmen met steun van de overheid wel glasbedrijven zijn gesticht, maar de streek zal het toch zelf aanhangig moe ten maken. "Je moet sterke punten op sommen, zoals het aanwezige vakman schap en de organisatie. De grond is hier ook goedkoper dan in het Westland en er zijn hier meer arbeidskrachten". Dhr. Kosten vroeg zich af, of vestigingen van buitenaf wel zo gunstig waren. "Dan komt er 1 Westlandse tuinder waar we met z'n allen gaan werken", meende de kringvoorzitter, die ook de indruk had, dat de geringe medewerking van banken aan investeringen in de agrarische sector meende van invloed was op de gang van zaken. Rabobankvoorzitter A.A. Geluk verzekerde, dat vakbekwame, jonge on dernemers zeker steun krijgen. Dhr. Michielsen concludeerde, dat er on- Dhr.A.Miehielsen,student aan de Eco nomische Hogeschool te Tilburg heeft een onderzoek ingesteld naar de land- en tuinbouw op Tholen én St.Philipsland. Op de ZLM-vergadering te St.Annaland gaf hij een toelichting op het rapport, waarvan vorige week al in het kort ver slag werd gedaan. Deze week meer over intensivering, zoals een tuinbouwproject, de enige oplossing om de landbouw op te peppen. danks pessimisme toch vertrouwen in de toekomst kon zijn. In zijn openingswoord had voorzitter van der Weele er al op gewezen, dat in 1980 niet alleen de barometer dalende was met een koude en veel te natte zo mer (toch waren er nog redelijke op brengsten), maar ook de rendementen liepen terug. "Dit gaat harder dan velen beseffen en daarom zullen niet alleen maatregelen in de onderneming nodig zijn, maar ook van de zijde van de over heid in de fiscale en sociale sfeer. We dienen in de richting van de volle- grondsgroenteteelt naar andere teelten te zoeken. Voor kwaliteitsprodukten is er nog ruimte op de markt. Hierbij ligt er ook een groot gebied voor de public re lations braak. Om nieuwe gebieden te veroveren moeten we kwaliteitswapens gebruiken, die niet door anderen te evenaren zijn. De zogenaamde groene energie kan ook ruimte in de markt ve roorzaken. Voor de eeuwwisseling zie ik dan ook grote veranderingen in de land en tuinbouw. Het gat tussen kosten en baten wordt steeds groter en daarom zullen we uiteindelijk eisén moeten stel len, want met mooie woorden kan mén de portemonnee niet vullen. Geen woorden, maar daden", aldus voorzitter van der Weele. Hij noemde het betreurenswaardig, dat het gat in de begroting van de bedrijven alleen maar opgevuld kan worden, wanneer elders in de wereld de oogst mislukt. De ZLM-voorzitter vreesde dat er van uit Den Haag weinig te verwachten was, ondanks dat de land- en tuinbouw de enige tak was, die met de export voor inkomsten zorgde. "Als er echter om fiscale maatregelen wordt gevraagd voor die land- en tuinbouw, is er niemand thuis", aldus dhr. v.d. Weele. Dhr. B. Veerbeek van het ZLM-boek- houdbureau. die in de Voorstraat te St. Annaland een nieuw kantoor wil ope nen, wees op deze ZLM-vergadering op het belang van een goede administratie en de mogelijkheden met WIR-premies, e.d.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 7