THOLEN DERWIJS Tholen maakt goede kans op dependance van A.B.G. Boekennieuws r~i informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAG 2 FEBRUARI VERGADERT DE KOMMISSIE OPENBARE WERKEN LAATSTE KANS OFFICIEELE PUBLICATIE PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 29 januari 1981 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING VERKOPING TE SINT-MAARTENSDIJK Het woonhuis met erf Molendijk 10 te Sint- Maartensdijk, A.B.G. wil tweede verpleeghuis buiten Bergen op Zoom "Voor een vestiging van van een dependance denken we zeer zeker aan Tholen. Die staat bij de bovenste drie, maar voor een nieuw verpleeghuis komt Tholen niet in aanmerking. Dat heeft de staatssecretaris al gezegd." Dhr. J.C.E. Geerdink, voorzitter van het college van regenten van het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom, zei dat desgevraagd naar aanleiding van de plannen van het A.B.G. om in de regio dependances en een tweede verpleeghuis te vestigen. Prognoses Steenbergen Dagbehandeling Huisarts in bestuur van Lievensberg Wethouder Koopman wordt geen statenlid Geslaagde open dag op agrarische school Steenbergen STEMMEN VAN LEZERS Bezinning op keuze en besluitvorming (een sociaal-psychologisch aspect) U kunt ervan af. Champagne blues Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Op maandag 2 februari 1 981om 1 9.30 uur, vergadert de kommissie openbare werken in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Voorzitter van deze vergadering is wethouder L.J. Koopman. Op de agenda staan onder meer de navolgende zaken: - ophogen strandje nabij Gorishoek; - bepalen van de vergoeding voor het gebruik van de gemeente werkplaats te Scherpenisse door de Stichting "Beter Wonen"; - aanschaf veegmachine/kolkenzuiger. - afdekking zwembaden St. Maartensdijk en Tholen. De kommissie vergadert in het openbaar. Dit betekent dat u van harte welkom bent de vergadering bij te wonen. Vooraf kunt u gebruik maken van het spreekrecht. Een uitvoerige behandeling van boven staande agendapunten in deze rubriek, moet helaas, wegens afwezig heid van de voorlichtingsambtenaar, achterwege blijven. voor indienen kandidaten werkgroep jeugd- en jongerenwerk Op 20 januari j.l. heeft het college eerf informatiebijeenkomst belegd met betrekking tot de in te stellen werkgroep jeugd- en jongerenwerk. Tijdens deze bijeenkomst bleek, dat diverse verenigingen nog nader overleg binnen eigen- of met zusterverenigingen moesten voeren met betrekking tot het voordragen van kandidaten. Ook bleken vele verenigingen en instellingen geen gehoor te hebben gegeven aan de uitnodiging voor deze bijeenkomst. Het college heeft besloten om een ieder alsnog in de gelegenheid te stellen om tot woensdag 11 februari 1981 kandidaten voor deze werkgroep in te dienen. Kandidaten dienen uiterlijk op ge noemde datum schriftelijk aangemeld te worden bij het college van burgemeester en wethouders, Markt 1-5, Sint-Maartens dijk. De spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden 's maandags plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Maandag 2 februari 1981 houden burgemeester E. Baerends en de wethouders C.J. Moerland, L.J. Koopman en J. Versluijs hun spreekuur van 11.00 uur tot 12.00 uur. Wilt U op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan naar het gemeentehuis, tel. 01666-2955, toestel 215. De stichting "Beter Wonen" houdt iedere maandag van 11.00 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereik baar onder numm 01 666-3359. Notaris mr. W. Loof te Tholen, Hoogstraat 15, telefoon 01660-2254, is voornemens ten verzoeke van de gemeente Tholen, op dinsdag 3 februari 1981 des avonds om 20.00 uur in café Du Commerce, Noordpoort 8 te Sint-Maartensdijk in het openbaar te verkopen: sektie N, nummer 431, groot 486 aren. Mogelijkheid tot uit weg via de Sportlaan. Een en ander te aanvaarden na verkregen vergunning en goedkeuring van de raad der gemeente Tholen en Gedeputeerde Staten van Zeeland en na betaling der koop penningen. De woning is te hezichtigen maandag 2 februari 1981, des middags van 14.00 tot 1 5.00 uur. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen ten kantore van de notaris, alsmede ten gemeentehuize, bureau ruimtelijke ordening en grondzaken. Hinderwet openbare kennisgeving ter inzagelegging ontwerpbeschikking. Burgemeester en wethouders van Tholen: gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van de Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekersvereniging te Ottersum voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een compostbedrijf voor paddestoelteelt, gelegen aan de Slab- becoornweg te Oud-Vossemeer, kadastraal, bekend Oud-Vos- semeer, sektie L, nummers 98, 179, 180, 181, 182, 130, 141 en 138, gunstig te beschikken, een en ander onder de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder van ernstige aard voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken, liggen met ingang van 30 januari 1981 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de sekretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur, alsmede op 2 februari 1981 en op 9 februari 1981 in de openbare bibliotheek, Markt 58 t Sint-Maartensdijk, van 1 7.00 uur tot 20.00 uur; na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikking, liggen alle ter zake zijnde stuk ken op de gemeente-sekretarie te Sint-Maartensdijk ter inzage van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 1 4.00 uur tot 1 6.00 uur. De aanvraagster, alsmede degenen die bezwaren hebben inge bracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aan toont, dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veer tien dagen gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-beschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn per soonlijke gegevens niet bekend te makè'n. De bezwaarschriften dienen te worden gericht aan ons kollege. De ingekomen be zwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. N Burgemeester en wethouders van Tholen. Sint-Maartensdijk, 29 januari 1 981 Op Tholen en St.Philipsland kennen we de bejaardentehuizen, maar een ver pleeghuis als het A.B.G. is een inrichting voor de verpleging van langdurig zie ken. Er zijn afdelingen voor somatisch zieken(patiënten waarbij een lichame lijke aandoening op "dé voorgrond staat) en geestelijk gestoorde bejaarden. Het A.B.G. is op initiatief van Charitas uit Steenbergen anderhalf jaar geleden gaan denken aan de vestiging van de pendances in verband met het tekort aan bedden. Ue nationale ziekenhuisraad en het ministerie van volksgezondheid zijn daar wel niet zo voor(de faciliteiten zijn er nooit zo goed als in de hoofdvestiging zeggen ze) maar gedeputeerde staten willen juist kleinschaligheid patiënten zo dicht mogelijk bij de familie, in de eigen omgeving. Bij het ministerie is nu zogenaamd 'medewerking in beginsel' gevraagd voor vestiging van dependan ces en een tweede verpleeghuis in de regio. "De kennis is aanwezig en de vaste kosten kunnen we ermee druk ken", aldus voorzitter Geerdink. De directies van de bejaardentehuizen alsmede b en w van Tholen en St.Phi lipsland zijn mondeling van de plannen van het A.B.G. op de hoogte gesteld. Het ABG neemt de zaak nu zelfbij de hand, maar wil de plannen ook met alle plezier overdoen aan een andere stichting of bestuur, zó liet voorzitter Geerdink we ten. Een studie naar het beddentekort in de regio heeft uitgewezen, dat er in 1985 totaal 180 bedden tekort zijn 106 voor somatische patiënten en 74 voor geeste lijk gestoorde bejaarden. Het ABG heeft momenteel 124 en 120 bedden. Op grond van de zogenaamde 1 oktober regeling, waarbij tijdelijk verpleegbed den in bejaardentehuizen via de AWBZ werden gefinancieerd, moeten er in de regio 88 bedden verdwijnen, waarvan 12 in de ziekenboeg van Ten Anker in Tholen. Onze streek heeft voor het eerst de narigheid ondervonden omdat de 1 oktober regeling in Zeeland het eerst is opgeheven. In Brabant is dat nu nog niet gebeurd. Niet alleen de opheffing van de 1 okto ber regeling speelt een rol, ook het aan tal bejaarden. Landelijk is dat 11.3%, in Bergen op Zoom 12.14% en op Tholen en SintPhilipsland nog hoger. Het be wonersbestand van de bejaarden- flats(totaal 859, van wie de helft uit de randstad komt) betekent een extra druk op het ABG. Volgens dhr.Geerdink zijn de omlig gende gemeenten te klein om alleen voor de eigen plaats een verpleeghuis te bouwen. "Steenbergen is de grootste, naar het zal nog wel effe duren voor een keuze wordt gemaakt. Pas in een later stadium gebeurt dat, onderbouwd en in onderling overleg met de gemeentehes- turen. De verkeersaanvoer wordt daar bij bekeken, met name voor het bezoek. Voor het tweede verpleeghuis moet ook een plaats in de bewoonde wereld zijn. Het normale leefklimaat moet binnen gehaald worden, want de verblijfduur van de patiënten is lang", aldus voorzit ter Geerdink. Hij zegt dat het ABG organisatorisch klaar is voor het tweede verpleeghuis en de dependances, waarin overigens niet alle paramedische diensten zullen ko men. "Het moet niet ongegeregeld gaan, maar in fasen. Eerst dependances, hooguit twee, want drie zou organisato risch al verschrikkelijk veel zijn om dat allemaal te regelen. Het gaat om een experiment en de dependances zijn een tijdelijke zaak of deze kleinschalige ontwikkeling moet goed overkomen in Den Haagl zegt dhr.Geerdink. Het ABG wil hij niet uitbreiden om het niet te groot te maken. Bovendien hoopt het Bergse verpleeghuis na acht jaar nu toestemming te krijgen voor 60 bedden. Voor een nieuw verpleeghuis hanteert het ministerie 90 bedden per categorie als benedengrens met 60 als absolute ondergrens. Het ABG heeft voor het tweede verpleeghuis bij de staatssecre taris om 150 bedden gevraagd 90 voor somatische patiënten en 60 voor geeste lijk gestoorde bejaarden. Het sociale aspect weegt zwaar - zolang mogelijk in de eigen omgeving - en daarom vindt het ABG de dagbéhande- ling ook een hele goede zaak. Daarvoor zijn nu 18 plaatsen in Bergen op Zoom, maar het ABG heeft vergunning ge vraagd voor uitbreiding met 14 plaatsen. Als het aan de huidige afgevaardigde van Tholen en St. Philipsland dhr. D. Mullie uit Poortvliet ligt, dan krijgt er een huisarts zitting in het algemeen bes tuur van het ziekenhuis Lievensberg. Dhr. Mullie volgde enkele jaren geleden de naar Schouwen vertrokken oud-no taris W. L. BlindenbacK uit St. Maar tensdijk op. Hij kan het best wennen in dat college, ook al betekent het voor een zelfstandig ondernemer wel eens een extra opoffering zich te moeten vrijma ken voor werkvergaderingen. Er zijn ook nog vrijwel geen obstakels als het gaat om organisatorische beleidsover wegingen. Maar heel nuchter houdt het Thoolse bestuurslid van Lievensberg voor, dat een huisarts een over het alge meen toch betere inbreng zou kunnen hebben. Met name dan vanuit de vak kundige- en daardoor deskundige achtergrond. Dat speelt bij een ziekenhuisbeleid toch altijd een behoorlijke rol. Dhr. Mullie heeft dan ook het vaste voornemen, er bij een periodieke aftreding in de toe komst een punt achter te zetten. Bij voorbaat zou hij dan echter ook graag verzekerd zijn van een goede, zijns in ziens zelfs betere opvolging uit de kleine groep van deskundigen in de gezond heidszorg. Het bovenstaande kwam ter sprake tijdens een contactavond in Lie vensberg, die vrijdag als een wat verlate nieuwjaarsreceptie en bestuurswisselin gen werd gehouden. Voorzitter Ir. B. C. Bos bracht naar vo ren, dat na acht jaar afscheid moest worden genomen van penningmeester C. Boerhout. Hij kon ook meteen zijn opvolger voorstellen: drs. P. G. van Pa ridon. Ook de nieuwe gynaecoloog van Lievensberg, H. L. M. Feyen, werd voorgesteld. Er was nog meer reden tot het contact met velen die bij Lievens berg betrokken zijn, namelijk het kope ren bestaan. Morgen wordt de nieuwe vleugel (uitbreiding van o.a. de polikli niek officieel in gebruik genomen. Bij velen ook in onze regio gaat het Lie- vensberg-gebeuren ter harte. zodat het totaal op 32 komt. "Je houdt daarmee de mensen zolang mogelijk thuis", zegt voorzitter Geerdink. Momenteel zijn er zo'n 35 patiënten van Tholen en St.Philipsland in het ABG. De ziekenboeg in Ten Anker heeft 12 bedden. Volgens prognoses van de Pro vinciale Planologische Dienst zijn er in 1985 op Tholen en St.Philipsland 43 so matische en 38 geestelijk ge«toorde be jaarden, in 1990 zijn die cijfers 42 en 37, in 1995 naar verwachting 41 en 35 en in het jaar 2000 40 en 34. 'Tholen is qua ligging het meest urgent en de bestaande accommodatie van Ten Anker zal zeker voordeel hebben voor vestiging van een dependance. Voor het tweede verpleeghuis, dat in West- Noord-Brabant zo dicht mogelijk tegen de Zeeuwse grens moet komen, is een bestaand gebouw van geringe invloed. Bij het bepalen van de vestigingsplaats zal Den Haag ook een grote vinger in de pap hebben", aldus voorzitter G eerdink. Wethouder L.J. Koopman uit St.Maar- tensdijk zou volgens de kandidatenlijst de naar Genemuiden vertrokken burge meester G. van den Berg uit St.Philips land opvolgen in de S$ P-fractie in de provinciale staten van Zeeland. Dhr. Koopman heeft echter bedankt voor die benoeming. "Ik heb het al te druk en kan het wethouderschap maar net aan", aldus de Thoolse SGP'er. Het Middel burgse raadslid W.P. Rentier wordt nu statenlid. Voor hem is dat vlakbij huis, maar gezien het werk bedankt hij toch als raadslid. De open dag die de lagere agrarische school De Brug te Steenbergen woens dag 21 januari hield, is in alle opzichten een geslaagd gebeuren geworden. Naar schatting dik tweehonderd belangstel lenden kwamen in het schoolgebouw aan de Ravelijnstraat een kijkje nemen. Uit de herkomst van die belangstellen den bleek wel dat De Brug een duidelijk regionale functie heeft. De school trekt leerlingen uit heel West-Brabant en uit Tholen en St.-Philipsland. De lagere agrarische school De Brug heeft bij het ministerie van Landbouw en Visserij een aanvraag ingediend voor het aan de school verbinden van een af deling voor individueel landbouwon derwijs, het zogenaamde ilo. Mocht Den Haag daarin toestemmen dan krijgt De Brug nog meer mogelijk heden om de leerlingen praktisch te on derwijzen. Dat zulks al het geval is, bleek op de open dag. Wie vorige week niet in staat was een kijkje te komen nemen, is altijd welkom op de school. Ook kan men een prospectus over vorm en inhoud van het agrarisch onderwijs op De Brug aanvragen. Het adres van de school is Ravelijnstraat 4, Steenbergen, telefoonnummer: 01670-6.35.17. Niemand zal willen ontkennen dat poli tieke propaganda en reclame wordt ge schreven om te trachten mensen te overreden, en aannemelijk is dat deze schrijvers zullen zeggen dat zij tot hun beweringen zijn gekomen door studie onderzoek en research. Dat ze de feiten die gunstig zijn voor de tegenpartij of voor een ander product worden verdoe zeld zullen ze niet graag toegeven, om dat het geen zin heeft aandacht te vra gen voor die zijde van de weegschaal die door hen toch al te licht werd bevonden, want het is voor de massa en dus voor het welzijn van de gemeenschap, of consument alleen van belang dat deze persoon en dat product wordt gekozen. Als helder en rationeel denken en han delen van de tegenhanger de primaire bedoeling van een of andere spreekbuis in de weg staan wordt meestal getracht hem of haar te vermijden, of zal er een o worden opgeplakt dat nog net niet tot leugen kan worden gekwalificeerd. Na tuurlijk past men er voor op dat niets wordt gezegd wat als leugen kan worden gebrandmerkt, want daardoor kunnen moeilijkheden ontstaan, maar er worden wel beweringen gedaan die op zijn zachtst gezegd misleidend zijn en men behoeft geen cynicus te zijn om te ve ronderstellen dat de spreekbuis dit heel goed beseft. Daarmee wil niet gezegd zijn dat het verkeerd is mensen te doen overreden, maar ,het is zaak dat deze begrijpen dat ze het voorwerp van over reding zijn en dus de bedoelingen die nen te beseffen en de feiten en argu menten van de spreekhuis kritisch be kijken en zo een juist inzicht verwerven voor het einddoel. Wanneer we ons ei gen denken eens onder de loep nemen en onze redeneermethoden nagaan, zullen we vaak constateren dat onbaat zuchtigheid niet altijd ons enige en zeker niet het voornaamste motief is aldus te redeneren. Want als het motief zoals in vele gevallen in eigen kraam te pas komt en tegelijkertijd kan worden gezien als- zijnde oprecht en onbaatzuchtig, dan willen we als vanzelf eerlijk de waarheid weten. Vaak beginnen we met een con clusie welke voortkwam uit onze eigen gevoelens, vóorvooroordelen en ge woontes om pas daarna te zoeken naar redenen en argumenten om die voorba rige conclusie te ondersteunen, terwijl men ziende blind is voor argumenten van de tegenhanger die dan niet te pas komen. Laten we niet vergeten dat onze gevoelens bij het denken over anderen vaak een fundamentele rol spelen, om dat we eigenlijk willen dat het waar is. Het is echter van essentiëel helang dat we helder en eerlijk trachten te begrij pen dat we ons zelfgevoel als een we zenlijk aandeel beschouwen in de gege vens die tot een keuze leiden. Als een en ander in discussies aan de orde komt, moeten we steeds proberen eerlijk uiteen te zetten wat de conclusies zijn en waarom, en dan een zekere soepelheid bewaren zodat we van mening kunnen veranderen wanneer hewijzen en argu menten daartoe aanleiding geven. Het is alom zo dat mensen ongaarne toege dat ze ongelijk hebben en daarom koppig aan hun zienswijze vasthouden zonder tegen-argumenten te overwegen. Het is wel moeilijk te verlangen dat alle dis cussies op logische grond zijn gebouwd, maar het is evenmin mogelijk en ook niet wenselijk dat de discussie nooit op gevoel of overreding berust want dan wordt de zaak kleurloos. Maar propa ganda en reklame is erop gericht alle mensen te overtuigen dat deze persoon of dat product in hun eigen belang is, zo is het in de politiek en de commercie mogelijk veel minder qeïnteresseerde mensen te interesseren voor de 'goede zaak'. Hopelijk is dan daarmee het ge meenschappelijk welzijn gediend. Met dank voor de plaatsruimte. C.J. Bazen Beatrixstraat 9 St.Maartensdijk Wie last heeft van migraine en hoofd pijn, zal graag inschieten op boven staande titel. Dokter B.A. Baker verze kert in het bij La Rivière te Zwolle ver schenen boek, dat migraine en hoofd pijn te genezen zijn. Zelf heeft hij meer dan 25 jaar ervaring met het behandelen van alle soorten hoofdpijn. Overigens is de ene hoofdpijn de andere niet, maar van alle soorten weet de auteur wel af en ook wat er aan te doen is. In elk geval een zeer goede raad in Migraine en hoofdpijn, u kunt ervan af. Prijs gebon den 17,90 bij de erkende boekhandel. Een thriller van de eerste orde. Een uit gave van Bruna - Utrecht. Een span nend, maar toch ook geestig verhaal, dat zich afspeelt in de luxueuze toeriste nindustrie. Een echtpaar verdiende een fortuin met het schrijven van reisgidsen. Daarbij komt dan ook "Le Dom", een verzetsheld uit de tweede wereldoorlog, die Frankrijk wil bevrijden van de grootste bedreiging na de oorlog, de toeristeninvasie. Parijs gaat er door op zijn kop. Een paperback uitvoering en daarom betaalbaar. THOLEN do. 19 febr: 20.00 uur Hal Stadhuis, Sjabbe van Silfhout (zang) en Klaas Govers (piano). POORTVLIET do. 29 jan: 19.30 uur Tolrust, verg. Fok- en Controlever. do. 12 febr: Tolrust, Jaarverg. van de ver. van bedrijfsvoorl. SCHERPENISSE za. 31 jan: Holland Huis, dansavond di. 3 febr: 19.30 uur Holland Huis, Open Huis afslankclub Slimming. SINT MAARTENSDIJK ma. 2 febr: v.m. kleuterschool, volks dansen 19 - 20 uur kinderen, 20 - 22 uur vanaf 16 jr. vr. 6 febr: Haestinge, Gezinsavond ZLM en Plattelandsvrouwen. SINT ANNALAND za. 14 febr: Dorpshuis, Jagersmiddag. OUD VOSSEMEER vr. 30 jan: 20.00 uur De Vossenkuil, on der het melkwoud van Dylan Thomas verteld door Carol Linssen. BERGEN OP ZOOM Markiezenhof: do. 29 jan: 20.00 uur Hofzaal, causerie met lichtbeelden over de graficus M.C. Escher. zo. 1 febr: 12.00 uur Hofzaal, koffie concert door Jean Pennings (altsaxo foon) en Janny Lobbezoo-Westdorp (piano). zo. 15 febr: 12.00 uur Hofzaal, koffie concert door het Alclapia Trio .Tot maart: Geen dag zonder lijn, over 100 jaar tekenonderwijs in Ned. Tot 23 febr: tentoonst. werk van de graficus M.C. Escher. Sticht. Etcetera: 31 jan - 15 febr: expositie Grafiek van Joop van Rijsbergen. St. Annaland Wo. 4 febr. 19.30 u, ouderavond Chr. school Vr. 13 febr. 19.15 u. donateursavond Accelerando. St. Maartensdijk Di. 3 febr. vrouwentrefcentrum v.m. kleuterschool over homosexualiteit. Bergen op Zoom Do. 5 febr. 19.30 u. ruilavond postzegels wijkcentrum 't Fort. Lourdes plein. Roxy 1: The empire strikes back a.l. dag. 20. 15, vr 19, 21.30, 23.45, za 16.30, 19, 21.30,23.45, zo 16.3019,21.30. Lady en de vagebond a.l. za, zo, wo 14.15. Roxy 2: The final countdown a.l. dag. 20 u, vr 18.45, 21.15 u, za zo 14, 16, 18.45, 21.15 u. De vrije middagen van Pamela Mann 18 j vr za 23.30 u. Cinemactueel 1: Twee door het dolle heen. a.l. dag. 20 u, vr 19 21.30 u, za zo 14,16.30,19,21.30 u. Cinemactueel 2: Dressed to kill 16 j dag. 20 u, vr 19 21 u, za zo 14, 16.30, 19, 21.30 u. Cinemactueel 3: The rose 12 j dag. 20, vr 19 +21.30, za zo 14, 16.30, 19 en 21.30 uur. Truus trok wit weg. Even wankelde ze. "Dat... hoe weetje het?' Hoe kan dat zo ineens? Was Giep dan meteen dood?" "O, dat weet ik allemaal niet, hoor. Z'n advokaat belde me gisteren op. Hij maakt de begrafenis ook in orde. We rijden al heel vroeg weg, maandagmorgen. Uur of vijf." "Wie zijn die 'we'?" "Dirk en ik natuurlijk. Wie dacht je anders? Kathy neem ik niet mee. Het kind zou er maar overstuur van raken. Trouwens, ze vroeg de laatste weken helemaal niet naar Giep." Truus hapte naar adem. "En dat vertel je me allemaal zo? Alsof het een vakantiereisje wordt? Ben je er dan helemaal niet van ondersteboven? Van Gieps plotselinge dood? Je hebt toch van hem gehouden?" "O, zus, dramatiseer alsjeblieft niet." De toon van de vrouw aan de andere kant van de lijn klinkt ongeduldig. "Natuurlijk heb ben we van elkaar gehouden. Ontzettend veel zelfs en eens waande ik me de gelukkigste vrouw ter wereld. Maar dat lijkt al een miljoen jaren geleden. Zielig voor hem, dat hij zo aan zijn eindje kwam, maar dat is niet mijn schuld, wil je daar aan denkeö êHij heeft alles aan zichzelf te wijten. Het is al erg genoeg, dat ik maandag daar de honneurs moet waarnemen om de schijn op te houden. Voor de firma, want de beide directeu ren komen. Ze hebben een advertentie in de dagbladen ge plaatst. En uit Aalten komt natuurlijk ook de hele bende en daar weet men blijkbaar nog van niets. Dus dat laten we dan maar zo." "Ben je al in Leuven geweest? Ik bedoel:' heb je Giep nog gezien?" "Natuurlijk ben ik in Leuven geweest. Dirk en ik zijn nog maar een uurtje thuis. Het eerste wat ik heb gedaan is dat rooie mormel de straat op lazeren. Stel je voor... die speelde daar in huis al de baas! Moetje wat? Ze had nota bene de kamers boven op slot gedaan en wilde niet, dat wij bleven onvernachten. Nou, ?e heeft 't geweten." "En Giep?" "Die ligt in het mortuarium van het ziekenhuis in Kortrijk. Maandagmorgen vroeg komt hij naar Leuven. Ik heb Giep niet meer gezien; ik ben trouwens helemaal niet in Kortrijk geweest. Wat heeft het voor zin? Samen met de advokaat heeft Dirk alles geregeld voor de begrafenis. Ik heb veel steun aan hem. Zelf heb ik in huis orde op de zaken gesteld." "Maar heb je dan helemaal geen wroeging? Om wat je hem hebt aangedaan?" riep Truus geergerd uit. Aan de andere kant was de verbazing en ergernis zo mogelijk nog groter. "Waarom? Waarvoor? Wie maakte ons huwelijk eigenlijk ka pot? Hij of ik? Zus, het ging al mis, voor hij beheerder frerd in Leuven. Zolang hij reisde en soms dagen en nachten weg was, ging het nog een beetje. Dan vonden we elkaar in bed terug en was alles weer nieuw. Maar toen we elke dag en nacht bij elkaar waren, was hij al heel gauw op me uitgekeken." "Zo? En toen liep jij zeker net toevallig tegen die meneer De Hen op, hè?" "Die kende ik nog van vroeger. In die tijd, dat ik nog bij Jaap Eike boom werkte. Laten we er maar over ophouden, want ik voelde van begin af intuïtief, dat jij partij trok voor Giep. Ik zal het je vast niet kwalijk nemen, maar achteraf blijkt wel, dat ik er goed aan deed de verblijfplaats van Kathy voor jou te verzwijgen. Enfin, je mag het nu wel weten: ze zit vlak bij jou in de buurt: ergens in Loosduinen. In een jeugdpension. Nou, ik hané op. Ik zie je zeker wel in Leuven, maan dagmorgen?" 'De volgende morgen al reed Truus Ranzijn vroeg weg en bereikte in de namiddag Kortrijk. Ze had het op de kaart nageplozen en ontdekt, dat het stadje een kilometer of zestig van Nieuwpoort verwijderd lag. En besloot het weekeinde in Nieuwpoort door te brengen, zodat ze maandagmorgen niet zo ver zou hoeven te rijden. Na enig zoeken vond ze het ziekenhuis, waar Giep lag opgebaard. Toen ze zich meldde en zei een zwaêer te zijn van de verongelukte meneer van der Poorten, werd ze meteen toegelaten. Onder begelei ding van een zuster. Ze moest zich even vasthouden, toen ze hem in de kist zag liggen, want zijn gezicht was verminkt. Ze herkende hem nauwelijks nog. "Hij moet subiet meteen dood geweest zijn, madam," probeerde de zuster te troosten. "Awel, dat verkeer heden ten dage zulle....het is boosaardig..." Maandags volgde ze de stoet naar het Sint Barbarakerkhof in Leuven. Ze had de hand gedrukt van de ouders van Giep en broers en zusters en nauwelijks gelegenheid gehad om een paar woorden met haar zus te wisselen. Pas op het kerkhof kon Nellie haar emoties nauwelijks de baas. Truus zag haar snikken en dacht: Goddank, ergens heeft ze in dat lichaam van haar een hart, dat nog niet helemaal is versteend... - 16- In haar werk op het ministerie maakte Truus Ranzijn in het najaar van 1966 promotie. Omdat ze nog immer beschouwd werd als een soort pionier voor wat betreft de onderwijsvernieuwing, vroeg de minister zelf op een morgen haar persoonlijke advies in een aantal onderwij- saangelegendheden. Na die morgen gebeurde het vaker, dat ze bij de minister of de staats secretaris werd geroepen, want het ministerie werkte aan de voorbe reiding van een geheel nieuwe onderwijswet, die men in het komende voorjaar de Kamer wilde voorleggen. Na enkele dagen kreeg Truus een deel van het concept mee naar haar eigen werkvertrek en begon het door te nemen. Ze hestudeerde het enkele dagen, waarna ze bepaalde hoofdstukken van kanttekeningen voorzag. Suggesties, die in haar ogen tot verbetering van het geheel zouden kunnen dienen, verbete ringen, en in één geval zelfs een gehele verandering van opzet. De vervaardigers van de nieuwe onderwijsopzet kregen bewondering voor de heldere denkbeelden van mevrouw Ranzijn, zodat ze verzocht werd verder al haar tijd te besteden aan de verwezenlijking van het project.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5