Hulde voor redder van Christian den Braber Zes kandidaten voor werkgroep Jeugdwerk Tholen voorbeeld met gecoördineerd bejaarden werk fH: BOUMAN POTTER 21 Geslaagden hartreanimatie Profielschets. 'Donderdag 22 januari 1981 37e Jaargang no. 11 Levensgeesten opgewekt met mond-op-mond beademing In aanwezigheid van de zesjarige Christian Den Braber met zijn ouders uit Stavenisse, is de Wouwse politieman K. Schoots onderscheiden met leépenning, draagmedaille en oorkonde van de Stichting Maatschappij tot het redden van drenkelingen. Dhr. Schoots had door mond-op-mond beademing de levens geesten bij Christian opgewekt, nadat de toen vijfjarige kleuter bij het spelen in de haven was gevallen. Vakkundig Eerbiedwaardig Normale zaak "Aan de gemeente ligt het niet, wij hebben 70 uitnodigingen verzonden, maar slechts 9 verenigingen hebben hieraan gehoor gegeven. De anderen hebben de boot gemist om mee te kunnen praten". Wethouder J. Versluijs zei dat dinsdagavond in de trouwzaal van het gemeentehuis te St. Maartensdijk, waar een informatie-bijeenkomst plaatsvond over de in te stellen werk groep voor het Jeugd- en Jongerenwerk. Uiteindelijk werd be sloten nog tot woensdag 10 februari gelegenheid te geven om kandidaten in te dienen. 10 leden Uitstel OEZE WEEK Beroepskracht Stichting Welzijn voor Ouderen heeft eigen kantoor Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Heel dichtbij Lid\ferenigjng Goud- en Zilversmeden Ruimdenkend Contacten s\, up Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 14,50 per halfjaar, per jaar 28,00, per post 35,50 per jaar, losse nummers 0,75. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,50 contant inclusief btw. Op rekening 7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. De kleinste gemeente in deze provincie mag volgende week ook meeneuriën in het moderne koor, dat inspraak heet. Er valt niet aan te twijfelen, dat het een serieuze inbreng zal zijn. Evenmin valt te twijfelen aan een aandachtig gehoor. Toch is er zeker bij de raadsfracties de vraag, welke waarde daaraan mag wor den toegekend. Twijfel aan goede be doelingen is er zeker niet, maar een po litieke beslissing is lang niet synoniem aan het meest gewenste. In St. Philipsland liggen er nogal wat dingen voor het grijpen als het om een profiel gaat bij een burgemeestersvaca ture. Weliswaar valt het nog in een pe riode dat de SG P-fractie niet de vol strekte raadsmeerderheid heeft, maar wel de grootste partij is. Daarom is het ook niet zonder grond en voor de hand liggend, dat die partij opnieuw zal vra gen om een gelijkgerichte politieke ver want als de vertrokken burgemeester. St. Philipsland heeft jaren ook niet anders gekend met achtereenvolgens burge meester L. J. de Jonge, G. van Velzen en G. van den Berg. Daarbij zal iedereen, van welke gezindheid ook, willen en moeten erkennen, dat in de al vele jaren dat een SGP-er de Fliplandse gemeen teraad leidde weinig of geen brokken zijn gemaakt, die alleen daarom al tot andere wensen aanleiding gaven. Niet dat alles rimpelloos verliep, maar dan waren de omstandigheden er ook naar. Een ramp, een opbouw, een omringende recreatieve ontwikkeling, die altijd wel een of andere frustratie kunnen oproe pen. Er zijn in St. Philipsland ook nog twee andere partijen: CDA en PVAB. In de laatste groepering zijn de PvPvdA- en WD kiezers verenigd. Een claim van de laatste fractie is nog het zwakst gefun deerd. De PvdA moet voor St. Philips land worden afgeschreven als het gaat om een burgemeesterskandidatuur. Al komt men dan landelijk nog wel te kort, Flipland lijkt niet bepaald de eerste ge meente om die achterstand in te halen. De VVD komt er weliswaar iets dichter bij met een van huis uit wat gemakke lijker overkoepelende structuur, maar ook bij een landelijke achterstand met WD-burgemeest ers lijkt dat profiel evenmin zoveel punten te veroveren, dat je kunt zeggen, dat er volop kansen zijn. Het CDA zou midden tussen de twee genoemde fracties een burgemeester kunnen leveren, als er geen sprake zou zijn van een landelijke oververtegen woordiging. De SGP die wegens onder vertegenwoordiging pas Genemuiden erbij kreeg, zal St. Philipsland dan ook vast en zeker mogen behouden. De fracties zullen dan ook voornamelijk de kwaliteiten opsommen waaraan de nieuwe burgemeester moet voldoen. Bij de inwoners zal dat ook het zwaarste wegen: een man die het belang van iedere burger wil dienen en daar ook midden in weet te staan. Dat onderdeel is met name in een kleinere gemeente nog veel belangrijker dan in een grotere. Hopelijk zal men zich in de toekomst als inwoners van St. Philipsland bij en met de nieuwe burgemeester thuisvoelen. Alle inspraak ten spijt. De geslaagden zijn uit Tholen mevr. H. C. van Burgh-Dorst, mevr. E. C. van Huyzen-de Leeuw van Weenen, mevr. N. j. Bijl-Vermaas, dhr. W. Kok en dhr. G. Oostdijk, uit St. Maartensdijk mevr. I. Geluk-Oudesluijs, mevr. C. Oude- sluijs-Zwagemaker, mevr. K. v.d. Schaaf-Hoek, mevr. A. Noom-van Slie- drecht en dhr. M. Westdorp, uit Poort vliet Lineke Niemantsverdriet en de he ren L. Niemantsverdriet, C. Niemants verdriet, L. Geuze en A. Niemantsver driet, uit Stavenisse Ineke de Vos, uit St. Annaland de heren J. Scherpenisse, M. v.d. Jagt en B. Heijboer, uit Oud-Vosse- meer mevr. J. de Leeuw-Boogaart en dhr. J. de Leeuw. Plaatsvervangend colonnecommandant L. Niemantsverdriet sprak woorden van waardering tot Henk Brinkman en Sjaak Ros, verplegers in het ziekenhuis Lie- vensberg, die op uitgebreide en aanne melijke wijze de materie van de har treanimatie hadden behandeld. Hij hoopte, dat in de toekomst hartreani matie bij het voortgezet onderwijs aan de orde zou komen om een zo groot mogelijk hulpkorps te krijgen. Beiden kregen een envelop met inhoud. Mevr. N. J. Bijl-Vermaas bracht namens het bestuur van het Rode Kruis Tholen de erkentelijkheid over voor de vele uren, die zowel lesgevers als ontvangers pro deo hadden besteed om de stof on der de knie te krijgen. Ze bood de cur susleiders elk een geschenkenbon aan.De heren Brinkman en Ros blikten met genoegen terug op de voorbije twee maanden. Ze waren zeer tevreden over de grote aandacht waarmee de lessen waren gevolgd. Ze betreurden het, dat niemand van het kringbestuur Zeeland de moeite had genomen om een van de avonden aanwezig te zijn, maar daar mee heeft de Rode Kruiscolonne al le ren leven. De cursusleiders benadrukten voortdurend te blijven oefenen. De oe fenpop is daarbij van groot belang. De cursus hartreanimatie zal ook voor nog in opleiding zijnde Rode Kruishelpers en belangstellende EHBO'ers worden gegeven. De geredde Christian Den Braber, vooraan', met links zijn redder, de Wouwse Politieman, K. Schoots met zijn vrouw en rechts vader en moeder Den Braber uit Stavenisse. In de fraaie ontvangstkamer van het ge meentehuis te St. Maartensdijk blikte burgemeester E. Baerends in alle rust terug op die gedenkwaardige 26ste juni van het vorig jaar. Christian speelde sa men met een dochtertje van de fam. Schotte op de steigers in de haven van Stavenisse en kwam in het water terecht. Het meisje waarschuwde haar op de Molendijk wonende moeder, die nog net het blauwe windjack van het jongetje boven water zag steken. Door plat op de steiger te gaan liggen, kon zij het jasje beet pakken en het hoofd van de be wusteloze Christian boven water hou den. Ze had echter geen kracht meer om het kind uit het water te halen. Gelukkig kwam er een bootje de haven binnen met dhr. en mevr. Schoots. De laatste pakte Christian bij z'n beentjes en legde hem op de steiger, waarna ze haar man riep, die ijlings uit de boot kwam. In middels was er ook nog een elg bij ge komen. /B/ Op zeer vakkundige wijze, zo verklaarde de burgemeest heeft dhr. Schoots toen mond-op-mond beademing toegepast. "Men vreesde het ergste en er was veel zorg over het kind. Nu vertel je dat alle maal wel rustig, maar onder de omstan digheden van de 26ste juni moet je een helder verstand hebben. Allen die aan de redding hebben meegewerkt, verdie nen onze grote bewondering. De arts die later voor de behandeling zorgde, gaf duidelijk te kennen, dat als de mond- op-mond beademing niet was toegepast, het leven van Christian niet was gered. Dokter E.H. Veldman en dhr. B. Van Oudenaarde, bestuurslid van Schutte- vaer, hebben dhr. Schoots voorgedragen voor een onderscheiding van de maat schappij tot het redden van drenkelin gen. Met veel genoegen hebben wij daaraan meegewerkt en de maatschap pij stond er ook positief achter", aldus de burgemeester. Hij bracht verder naar voren, hoe men vroeger de vreemdste methoden toepas te bij drenkelingen. Het is soms verma kelijk, als het niet zo ernstig was, maar velen zijn toen niet gered. In Amsterdam hebben zich toen mensen tegen die si tuatie verzet en actie gevoerd voor in structie en beloningen bij het redden van drenkelingen. Vanaf 1767, dus nu al meer dan 200 jaar, werkt deze zeereer- biedwaardig maatschappij in Neder land, aldus de burgemeester. Hij over handigde dhr. Schoots vervolgens de legpenning met oorkonde en speldde hem de draagmedaille op. "Met veel eer en onder dank voor uw inzet mag ik dat doen. Uw vrouw had ik voor haar op treden graag gelijk willen belo.en maar de voorschriften van de maatschappij zeggen, dat e levensgeesten teruggege ven moeten zijn. Met uw direct reageren hebt u echter ook een actief aandeel ge had in het redden van Christian. Uw onmiddellijke actie vormde een belang rijk onderdeel bij de redding en vandaar dat ik u namens de maatschappij een 'waarderend schrijven' mag overhandi gen". zei dhr. Baerends. De burgemeester wenste het gezin den Braber het allerbeste toe en hief het glas Vervolg op pag. 11 70 uitnodigingen verzonden, 9 verenigingen present De zes kandidaten die dinsdagavond al werden ingediend zijn: dhr. S. Hoven (Geref. Jeugdraad Tholen), mevr. B.J. Trompetter-Bekkernens (Jeugdwerk St. Maartensdijk mevr. W. Koldenhof- Kooij (ZIKV Tholen), dhr. J. Van Ant werpen (Jeugdcentrum Passé Partout Tholen), dhr. A.C. Zuiddam (Scouting Heenetrecht Tholen) en dhr. P. Dela- haye (Peuterspeelplaats Scherpenisse). Wethouder Versluijs maakte in zijn openingswoord melding van de matige opkomst: 14 mensen van 9 verenigin gen. Hij gaf een overzicht van de dis cussies over het Sociaal-Cultureel Werk, de adviezen van de Welzijnscommissie en de besluiten van de gemeenteraad om een werkgroep in te stellen die in eerste instantie een profieprofielschets moet geven voor een Sociaal-Culturee wer ker, die op Tholen met name belast zal worden met Jeugden Jongerenwerk. Na aanstelling gaat de werkgroep zijn/haar werk begeleiden. Hem/haar de nodige informatie verschaffen en een goede sa menwerking bevorderen. Over ongeveer twee maanden zou de eerste vergadering van de werkgroep een feit kunnen zijn. De leden worden door b en w benoemd. Dë Welzijnscommissie had een werk groep van tien leden op papier gezet: 2 tot een nog onbekend aantal vertegen- woordige van het kerkelijk Jeugdwerk (maximaal 1 per kerk, afhankelijk van de belangstelling), 2 vertegenwoordigers van het niet-kerkelijk Jeugdwerk, 1 van de peuterspeelzalen, 1 van het ZIKV (Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming) of de muziekschool, 1 raadslid uit de Welzijnscommissie en 1 burger uit de Welzijnscommissie 1 vertegenwoor diger van b en w en 1 ambtelijk adviseur. Wellicht kan het aantal in de toekomst nog worden uitgebreid met enkele advi seurs van de Zeeuwse Jeugdraad en een stichting die dit werk ondersteunt. Of de werkgroep binnen de gemeente of in eep zelfstandige stichting gaat functioneren, hangt van de discussies in de werkgroep zelf af. Wethouder Versluijs wilde wat dat betreft, volledige vrijheid geven. Hij maakte duidelijk, weinig bindende voorschriften te willen opleggen. Behalve de genoemde verenigingen wa ren ook de Plattelandsjongeren P.J.Z. en de Jeugdvereniging Scarpenesse verte genwoordigd. Beiden hadden echter nog geen kandidaten omdat ze in eigen kring nog onvoldoênde overleg hadden kun nen plegen. Bovendien zou het niet- kerkelijk jeugdwerk maar twee kandi daten mogen leveren, wat met de kan didaatstelling door Scouting Tholen en Jeugdwerk St. Maartensdijk al gebeurd zou zijn. Wethoudi r Versluijs liet echter blijken, dat b en w bij het benoemen van de leden ook kijken of alle leeftijdscate gorieën van het Jeugd- en Jongerenwerk in de werkgroep vertegenwoordig zijn. In de pauze en na afloop werd er dan Profielschets. 0 Voor bejaardenwerk 25 mille. 0 Stedenspel zonder SGP steun. -0 Boeren gaan meer organische be mesting toepassen. 0 Vliegsproeien neeint toe. 0 Voorlichting waterschap op scho len. 0 Waarnemend burgemeester Wal pot had eerste korte raad. 0 Bij boerenbedrijven maar 40% op volger. 0 Stichting Welzijn voor Ouderen met eigen kantoor en eigen ber oepskracht. 0 Redder drenkeling gehuldigd. 0 Kabel T.V. leeft bij lezers. 0 Diploma's hartreanimatie en be- drijfshulpbeschermers. 0 Belangstelling voor jeugd- en jon gerenwerk viel tegen. Jan Overeenkam... in nu doemdenker. een pessimist WHS eervol ten onder tegen ere- devisie-partner NAC 0 Een steen wordt nooit een berg. 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi- ook druk overleg gepleegd, waarna er afspraken werden gemaakt om samen nog eens rond de tafel te gaan zitten voor de kandidaatstelling. Er werd ook geïnformeerd of het niet-kerkelijk Jeugdwerk niet meer zetels kon krijgen nu het kerkelijk Jeugdwerk het op deze bijeenkomst volledig liet afweten of de Geref. Jeugdraad Tholen na. In de praktijk is de verhouding kerke- lijk/niet-kerkelijk Jeugdwerk op Tholen qua deelname 80/20% Wethouder Ver sluijs wilde de werkgroep niet te groot maken. Hij vond ook dat er met een Vervolg op pag. 11 "Tholen heeft het voortouw genomen en mag ik als voorbeeld stellen voor andere gemeenten. Zeker in de toekomst, met een grotere vergrijzing, is er in Zeeland gecoördineerd bejaardenwerk nodig". Dhr. G. Lilipaly, vertegenwoordiger van het ministerie van CRM in onze provin cie, zei dat vrijdagmiddag bij de opening van het kantoor van de Stichting Welzijn voor Ouderen Tholen in het gemeente huis te St.Maartensdijk. Met de onthulling van het naambord aan het pand Markt 1 verrichtte voor zitter M.P. Geuze uit Poort vliet de offi ciële openingshandeling. Het algemeen bestuur van de stichting en verschillende leden van de gemeenteraad waren daar getuige van. "Vandaag zijn we bij elkaar om op feestelijke wijze uitdrukking te geven aan onze instemming met de nieuwe stichting", zei Geuze in een van de ruimten van het gemeentehuis. Hij blikte terug tot juni 1979, toen er een werkgroep werd gevormd om te onder zoeken of er op Tholen behoefte was aan gecoördineerd bejaardenwerk. De gemeente stelde geld beschikbaar voor een part-time beroepskracht, die per 1 september 1979 voor één jaar in dienst kwam. In januari/februari 1980 vond in elke kern een gespreksmiddag plaats waarbij het boekje Bejaardenwerk Tho len als hulpmiddel voor de discussies werd gebruikt. In juni verscheen het eindrapport, dat een maand later door de betrokkenen met enkele kritische kanttekeningen werd aanvaard. Het tweede groene licht gaf de gemeente raad in augustus met een unaniem ac- coord. In oktober kwam de Schriftelijke bevestiging dat CRM rijkssubsidie gaf. Er waren nogal wat voorbereidende werkzaamheden, voordat op de elfde van de elfde maand 's morgens om elf uur de akte de notaris passeerde. Hier mee was de stichting een feit. Per 1 december werd een beroepskracht aangetrokken voor veeütig uur per week om het gecoördineerd bejaardenwerk uit te voeren mevr. J. Lebeau-Goorden uit Tholen. Inmiddels is het algemeen bestuur op voordracht van verschillende organisaties gevormd de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen, het gemeentebestuur, het Welzijnsorgaan, Voorzitter M.P. Geuze gaf met de onthulling van het naambord op het pand Markt 1 van het gemeentehuis teÊt. Maartensdijk het officiële startsein voor de Stichting Welzijn voor Ouderen Tholen. Naast hem de medewerkster van de Stichting, mevr. J. Lebeau-Goorden en mevr. Geuze. _WDNINGINRICHTI 1 r a j ij NG P 1 L_—j j fU I i Advertentie IM het Groene Kruis, de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, de plattelands vrouwen, de woningstichtingen en de kerken. Het algemeen bestuur koos uit zijn middel een dagelijks bestuur, waar mee de periode van de werkgroep defi nitief voorbij was. Voorzitter Geuze dankte tenslotte voor de prettige samenwerking.Hij hoopte dat het enthousiasme waarmee de bes tuursleden hun taak waren begonnen in de toekomst zou blijven bestaan. Geuze legde ten aanzien van de gemeente nog de wens op tafel, dat het vertrouwen wederzijds op geen enkele wijze ge schaad zou worden. De voorzitter hoopte ook, dat de betrokkenheid van de pers bij het gecoördineerd bejaar denwerk zou blijven bestaan. Wethouder J.Versluijs feliciteerde de stichting met de positieve ontvangst van de adviezen van de werkgroep bij de gemeenteraad en het rijk. "Unaniem ging de raad accoord en dat wil nogal wat zeggen. Het arbeidsplaatsenplan gold ook voor Tholen en het gemeente bestuur is de werkgroep dankbaar voor wat ze met Julia Lebeau deed om de witte vlek van het gecoördineerd be jaardenwerk wat in te vullen. De stich ting is nu zelfstandig, maar het kantoor is heel dicht bij het gemeentehuis. Dat is symbolisch voor de afstand die er moet zijn tussen de gemeente en de stichting. Veel succes", zo besloot wethouder Versluijs. Namens de collega's van het hejaarden- werk 2eeland sprak dhr.B.Geleijnse uit Middelburg, die erg blij was, dat er ook op Tholen een stichting Welzijn voor Ouderen was. "Kennelijk wordt het als een volwaardig stuk werk gezien. Oude ren zijn ook volwaardige medeburgers. Ze moeten de plaats krijgen die ze ver dienen. Van harte gefeliciteerd met het prima pand en de prima vakkracht. Voor ons een uitstekende collega. Een goede tijd toegewenst", aldus Geleijnse. Dhr.B.K.S. Solinger van de stichting uit Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adn C. Broekhuis een beario voor kwaliteit en service1 ^dvcrtënriTÏM Vlissingen had nog een bloemetje mee gebracht, zoals er nog meer feestelijk groen was bij deze opening. Hij wenste de betrokkenen veel welzijn voor en met Ouderen toe. CRM-vertegenwoordiger Lilipaly feli citeerde bestuur en ouderen ook met de opening van het kantoor. "Ik verkeerde in de gelukkige omstandigheid adviseur van de werkgroep te zijn. 't Ging niet van een leien dakje, maar in anderhalf jaar is het toch allemaal tot stand geko men en dat zegt nogal wat. Alle factoren zaten ook wel mee. De lokale overheid was erg meegaand en ruimdenkend en heeft royaal meegewerkt. Laten we ech ter alsjeblieft niet denken dat we er nu zijn, zo wil ik er als waarschuwing direct achter laten volgen. Dit is pas het begin van alle 'ellende'. We moeten roeien met de riemen die we hebben. Goede koers en behouden vaart toegewenst", zei de CRM-vertegenwoordiger. Vice-voorzitter J. de Brqs stipte nog een praktisch punt aan over een ruimte in St.Maartensdijk waar ouderen bij elkaar kunnen komen om een praatje te ma ken. In de E.B. van 18 december was over 'leugenhokjes' geschreven naar aanleiding van antwoorden van b en w op vragen van de stichting. Volgens de vice-voorzitter had men zich wat gesto ten aan het woord 'leugenhokje'. Be jaarden moeten serieus genomen wor den, aldus De Bres, die pleitte voor een praatgelegenheid in historische gebou wen. In Smerdiekse sferen met name in de ruimte waar het gezelschap bijeen was de hal tussen het kantoor van de stichting en de trouwzaal. Na de toespraken nam men een kijkje bij de informatiemarkt met knipsels, fo to's en lectuur over huisvesting, kruis werk, warme maaltijdenvoorziening, tijdsbesteding, financiën, het welfare- werk, de blindenbibliotheek en natuur lijk het werk van de stichting zelf. De stichting heeft als doel, het hevorde- ren van het welzijn van ouderen, met name dat zij in staat zijn zolang en zo veel mogelijk zelfstandig te blijven in de eigen omgeving. De stichting richt zich op de vergroting van de invloed van ou deren bij allerlei initiatieven en plannen. Mevr. Lebeau wil meer bekendheid aan de stichting geven, elke twee maanden contacten met de bejaardensoos in elke kern onderhouden, luisteren naar de wensen, vrijwilligerswerk organiseren om boodschappen te doen en medicij nen op te halen. Verder is het de bedoe ling om in Poortvliet en Scherpenisse discussiegroepsjes te vormen om onder werpen te bepalen die voor het welzijn van ouderen belangrijk zijn. Wie de sa menwerking wil hevorderen, kan altijd terecht in het kantoor van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen, Markt 1, St.Maartensdijk, tel. 01666 -2955, toestel 157.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1