U( i -US, S Natuurlijke aanwas met 183 op goed 18.000 inwoners BOUMAN POTTER Positieve effecten C.N.C. wegen op tegen stank BROEKIE! Geen zorg in Den Haag of Middelburg is afwezig 5 Donderdag 8 januari 1981 37e Jaargang no. 9 Moeilijk besluit Ieders verantwoordelijkheid Smalstad spant in 1980 de groeikroon Poortvliet excelsior Geboren Tholenaar probeerde Rotterdammer dood te schieten. Overleden Ze kwamen voor het eerst of ze kwamen terug. Gedag. Kentering. Niet zo trouwlustig. Geluk. Sint Philipsland minder trouwlustig dan in 1979 Met glas spelen gevaarlijk r— ^Jö/ONINGINRICHT IMG a i 1:1-1 Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Muzikale wensen in het nieuwe jaar E. van Tuyn Tandarts B en w nemen werkgelegenheid ernstig Kwetsbaar Niet tot elke prijs Exploitatiecontract Groenzone 30 m uien 43 cent Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden v Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 14,50 per halfjaar, per jaar 28,00, per post 35,50 per jaar, losse nummers 0,75. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,50 contant inclusief btw. Op rekening 7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. De bevolkingscijfers 1980 van onze re" gio bewijzen, dat noch Den Haag noch Middelburg zich zorgen behoeven te maken over een groei in het groene Zeeuwse gebied dat Tholen en St. Phi- lipsland mag heten.Een eeuw lang is er in dat opzicht niet eens zoveel veranderd in deze regio, voorzover het groeischok- ken betreft. Enigermate kunnen we ons nog wat Haagse zorgen indenken, nu de groot-stedelijke agglomeratie toch wel steeds verder afbrokkelt. Niettemin zal men eerder het zelf gepropageerde Zoetermeer, Almere en Nieuwegein daarvoor als schuldigen moeten aanwij zen - dat is de hand in eigen boezem - dan Tholen en St. Philipsland. Dan valt er ook hoegenaamd geen begrip meer op te brengen voor Middelburgse remmin gen ten aanzien van deze regio. Nee, we vragen helemaal niet daartoe tegen overgesteld het gaspedaal op de plank te zetten. Maar halvering van de zo be scheiden bestemmingsplannen als er in Tholen en St. Philipsland zijn, is veel meer een breken dan een bouwen, ter wijl iedereen toch ook in 1981 nog wel iets wil 'bouwen'. Van de Thoolse gemeenteraad wordt maandagavond een niet gemakkelijke beslissing gevraagd. Bij aannemers wordt gesproken over een 'besmet' werk en daar lijkt het voor de raadsleden wat op, nu toch wel een ja of nee wordt ge vraagd met betrekking tot de CNC-ves- tiging. Het lijkt er door allerlei omstan digheden - de publiciteit is daarvan niet de minst schuldige - wel op, of er op Tholen nooit een moeilijker beslissing viel te nemen. We zijn de laatsten om juist over dit onderwerp bij voorbaat te willen beïnvloeden. Wel mag nuchter heid, realiteit en een weloverwogen beoordeling van alle facetten van de door ons zelf gekozen bestuurders wor den gevraagd. Zomin maandagavond voorstemmers in de schoenen moet worden geschoven dat ze milieuvervui lers zijn, zo min dienen tegenstemmers te worden uitgescholden voor bevorde raars van de werkloosheid. Met die be- schermingsrand zouden we toch wel graag beide richtingen willen omringen. Wat zou er anders van democratie te recht moeten komen. Het zou erop uit lopen, dat we onze mond nooit meer konden opendoen. C.N.C. heeft in de afgelopen maanden menige kolom van onze krant gevuld, ook via de 'stemmen van lezers', waar van er deze week vier over het compost- bedrijf gaan. Twee daarvan waren ook aan B en W gestuurd. Burgemeester Baerends zei ons begrip te tonen voor reacties in zijn gemeente, op welk on derwerp dan ook en zeker als een ge dachte rijpt, waarbij het woongenot zo*u kunnen worden beknot. Dhr. Baerends liet zich positief uit over veel wat dusver openbaar kwam omdat het er in elk ge val toe bijdroeg, dat het dagelijks bes tuur van de gemeente op scherp werd gezet. Niemand zal toch geloven, dat b en w het woongenot van duizenden in de waagschaal stellen om enkele gezinnen - al is het dan voor Tholen misschien wel een groot aantal - aan het werk te helpen of bedrijven staande te houden. Maar het is wel de taak van bestuurders de belangen af te wegen. Dan, zo gaf bur gemeester Baerends aan, stelt het teleur wanneer onwaarheden worden gelan ceerd als men zelf althans de poging doet zo openlijk mogelijk aan te treden. Wat ook wordt beweerd, nimmer tevo ren hebben burgers zo de kans gekregen zelf waar te nemen wat onverantwoord zou kunnen zijn. Als dan echter wordt geconstateerd dat het met alle noodza kelijke en veel verder reikende beper kingen dan voor welk bedrijf ook op Tholen, wel verantwoord zou zijn te proberen er voor de streek voordelen uit te halen, dan stelt het diep teleur dat er dingen worden bijgehaald die op niets zijn gefundeerd. Concreet gezegd stelt de groep leefbaarheid Tholen zich posi tief op door na eigen waarneming te komen tot realiteit met volop voorbe houd in de uitvoering. De belangen groep Oud-Vossemeer weigert echter nog altijd datgene, wat door iedereen als pro en contra is ervaren, na waarneming met eigen ogen, te erkennen. Integen deel, ze komt dan opnieuw in een reactie met hele of halve waarheden, wat voor de burger een overtrokken beeld ople vert. De burgemeester, ja het gehele college van b en w heeft alles willen doen om met erkenning van voor- en nadelen in alle opzichten gelegenheid te bieden tot meningsvorming. Wel, laat er dan nu ook een beslissing mogen vallen. Jaarlijkse bevolkingscijfers zijn betrekkelijk. Tien jaar is zeker voor Thoolse- en Sint Philipslandse be- grippen een heel wat beter gegeven. In die verhouding kan men zelfs een halve eeuw onder de loep nemen, want dan nog is er behalve in Tholen-stad voor wat het bevolkingsaantal betreft niet eens zo heel veel veranderd. Al menen nationale- en provinciale overheden dan ook in de tachtiger jaren op deze heel bescheiden regio-groei de rem te moeten aantrekken. Over een halve eeuw genomen zijn zelfs die kleine kernen eerder teruggelopen dan gegroeid (Stavenisse, Poortvliet, Scherpenisse, Anna Jacobapolder). Bij een jaaro verzicht moet je echter wei ergens mee vergelijken. Dan mag de conclusie voor 1980 zijn, dat niemand zich in Den Haag of Middelburg behoeft te verontrusten. Er is een natuurlijke groei uitgekomen. Mogen burgemeesters en raadsleden van kleine qe- meenten asjeblieft ook een keer aktief, wakker zijn? Gaan we dieper in details voor eigen regio, dan springt inderdaad Sint Maartensdijk er op Tholen uit, maar men moet daarbij niet vergeten dat het vorig jaar achter bleef. Over het geheel moet men trouwens niet vergeten, dat noch gemeentebestuurders noch burgers happig zijn op een schoksgewijze ontwikkeling. Daarover behoeft men zich in deze tijd ook niet meer ongerust te maken, zoals onze regio de eeuwen door poogde zichzelf te blijven dan dat er noodzaak tot afremmen was. Daarom frustreert het snel als Poortvliet uitbreidingsplannen worden gehalveerd of als een Buitenzorg 3 niet het fiat krijgt, al is het dan ook de enige kern van de Thoolse gemeente die volledig aan zijn groeitrekken kwam. Elk jaar opnieuw wordt wel bewezen, dat woningbouw en bevolkingsgroei synomiem zijn. Kijk opnieuw naar de Smalstad en de dit jaar (1980) gereed gekomen huizen. Een toename van 56 inwoners op een totaal in een gemeente van 183 met ze ven kernen is nogal wat. Temeer omdat Tholen met zijn 5500 inwoners een mindere plus (van 37) kreeg. Inderdaad is Sint Maartensdijk al een tiental jaren als het ware kunstmatig gevoed en dat is de reden dat men nu dik boven de 3000 inwoners zit. Enkele jaren heeft Poortvliet ten aan zien van de bevolkingsgroei in de ver drukking gezeten. Dit jaar heeft het door een aanzet in vorig jaar van bouwvolu me, die werd voltooid, een aardige aan was en dit was ook dringend nodig. In de flinke plus deelt ook Stavenisse mee. Daar is in jaren niet meer zo gebouwd - denk maar aan de Boswei - als de laatste paar jaar het geval was. Telkens weer moest over de eertijds zwaarst getroffen gemeente een mineur worden opge merkt. Wie wil er nog in Stavenisse wo- nen?Genoeg, aks er maar huizen worden gebouwd. Dat was het geval en Stave nisse kreeg dit jaar 25 inwoners meer. Jawel, dank zij ook andere factoren, maar het bewijs blijft toch overeind, dat daar waar gebouwd wordt, er mensen komen. Verder mag ook Oud-Vosse meer zich verheugen in een behoorlijke groei. Maar laat het Middelburg of Den Haag niet verontrusten, want de 24 plus is op de 2233 inwoners niet zoveel meer dan een natuurlijke aanwas. Ars men de afgedrukte tabellen wil vol gen, moet wel frapperen, dat Tholen- stad niet alleen de extra groei kreeg in de laatste tientallen jaren, maar dat daar de bevolkingsopbouw ook veel reeëler is dan in de andere kernen. Wat een uit springer immers zijn de geboren jongens (53) en de meisjes (51). Een derde van de gehele gemeente. Dat zijn er immers 303. Poortvliet was ook bij de tijd in dat opzicht, hoewel het aantal baby's be hoorlijk ver bleef bij de bevallingen in 1979. Scherpenisse deed wel volledig mee met 14 meisjes en 12 jongens. In Sint Maartensdijk bleven de geboortes achter bij die van de kleine kernen. Als Tholen bijna 20 per duizend opleverde, komt Sint Maartensdijk maar aan 12. Sint Annaland en Oud-Vossemeer springen er ook aardig uit, wat het aan tal baby's in 1980 betreft. In het totaal domineren de meisjes (168) behoorlijk boven de jongens (135). De 38-jarige R. T. is zondag van poging tot doódslag be schuldigd, nadat hij de 33-jarige P. Schaaij in zijn huis aan de Binnenrotte te Rotterdam had neergeschoten. De kogel ketste op het borstbeen af en het slachtoffer kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Het liep dus nog goed af, terwijl de vluchtende dader nog in Rotterdam werd aangehouden. Ruzie over vrouwen was vermoedelijk de oorzaak van de schietpartij. Volgens de politie had dhr. Schaaij omgang met de ex-vrouw van R. T.. terwijl de laatste samenwoont met de ex-vrouw van dl... van Schaaij. Ook de Thoolse politie is bij het onderzoek betrokken, maar over deze zaak konden geen ver dere mededelingen worden gedaan. Dat was in 1980 miniem in Stavenisse met slechts 3 mannen en 5 vrouwen. Sint Annaland en Oud-Vossemeer haalden in dit opzicht wel de tien procent en dat bewijst vergrijzing van zo'n kern. Groot was ook het aantal overledenen in Sint Maartensdijk, dat eveneens uitgaat boven de normale percentages. Opval lend is voorts het veel groter aantal mannen (22) dat in Sint Annaland is overleden, tegenover maar 8 vrouwen. Ook in Oud-Vossemeer komt men het zelfde contrast tegen. Al gaat het daar nog maar om de helft. De meeste evenredigheid in dit opzicht toont Tholen (18-17) en Poortvliet (8-7). De volgende kolom van de bevolkings- looptabel toont het aantal vestigingen. Weliswaar spant Tholen nog de kroon, maar in de juiste verhouding. Lag het hoger in de Smalstad, waar ook de meeste woningen werden gebouwd. Opmerkelijk in deze rubriek - misschien ontdekte u dat al - is dat zich in Stave nisse zeer weinig vrouwen vestigden, terwijl die verhouding nagenoeg gelijk lag in Poortvliet' Scherpenisse, Tholen, Sint Maartensdijk en Oud-Vossemeer. De groei is gehaald uit het verschil tus sen het aantal geborenen en het aantal overledenen, maar niet uit een vesti gingsoverschot. Dan zouden er niet meer dan 40 inwoners zijn bijgekomen. Kijkt u zelf maar naar het totaal in de rubrieken ingekomen en vertrokken. Nu is de afname of groei ook gemakkelijk af te lezen. In Scherpenisse, dat terugliep zijn er meer vertrokken dan er zich hebben gevestigd, daarentegen heeft Sint Maartensdijk een door nieuwe hui zen vestigingsoverschot gekregen van 40 personen. Als je daar ook het geboorte-overschot bijtelt ben je aan de grootste groei in de Smalstad. Behalve in Scherpenisse zijn er ook in Sint Annaland meer vertrok ken dan er zijn ingekomen en in Oud- Vossemeer is het met 72 bij en 73 weg lood om oud ijzer. Vrijwel evenveel mannen als vrouwen gaan er weg. Wie de bevolkingscijfers van de laatste tien jaar op Tholen analyseert ontdekt, dat het jaren geleden is, dat er in Tho len-stad meer binnen dezelfde gemeente zijn vertrokken dan er zijn ingekomen. Den Haag had Buitenzorg 3 in dat op- zibht gerust kunnen laten doorgaan. Tholen heeft zijn overigens geringe aanwas immers alleen te danken aan het geboorte- en niet aan een vestigingso verschot. Het kan zijn dat C.N.C. daarin komende jaren verandering brengt. Nu was er de volksverhuizing binnen de ge meente vooral naar die kern waar de meeste huizen werden gebouwd. Verder profiteerden ook Poortvliet, Stavenisse, Oud-Vossemeer en in wat mindere mate Sint Annaland. Met 113 huwelijken in Tholen en 12 in Sint Philipsland bleef het totaal van 125 in 1980 toch beneden dat van vorig jaar, toen vooral Sint Philipsland een uit springer toonde. Het totaal was toen 116 en 26 of 142 huwelijken. Het aantal echtscheidingen deelde niet in de nationale trend, want het bleef steken op 13 in Tholen en 2 in Sint Phi lipsland, terwijl het er vorig jaar toch ook 12 zijn geweest. Dit laatste kan posifef worden ge noemd, tenzij het aantal samenwonin gen zodanig is toegenomen, dat het aantal echtscheidingen positief kon blij ven. Echtscheiding is immers niet syno niem met geluk, ook al kan het best zijn, dat de ouders het niet met elkaar kun nen aarden, maar als daarbij ook nog kinderen in het geding zijn, dan brengen echtscheidingen heel wat meer leed, dan geluk. Als we dat met elkaar in 1981 voor ogen willen houden, kan dit bevol- kingsóverzicht van 1980 in elk geval wat hebben geleerd. Sint Philipsland heeft er toch ook dit Vrijwel alles heeft z'n goede en minder goede kanten. Zo schijnt naar een zeer voorlopig oordeel de start van de gla sinzameling een succes te zijn. In ver schillende keren waren na de feestdagen de glasbakken vol en daarom werden ze al een keer uitgeleegd. Soms waren ze al zo vol, dat de brengers er geen weg mee wisten en de flessen bovenop of naast de bak plaatsen. Dat nu brengt gevaar mee, want zoals in Tholen in de Garnalenstraat gebeurde, gaan kinderen daarmee soms spelen, breken flessen en verwonden zich. Als de glasbak werkelijk te vol is - maar kijkt u eerst in alle openingen - zou het ver standig zijn, dat glas voor die keer mee terug te nemen, ook al is dat dan minder plezierig. In het uiterste geval mogelijk beter op dan naast de glasbak. Onder tussen zal er in de huisvuilzak wel heel wat minder glas zijn gegooid en dat is voor de vervuilers dan toch ook weer een besparing, dankzij de glasbakken. »- IT - 1 Advertentie IM De nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis te St. Maartensdijk bracht maan dagavond verrassingen in de vorm van twee muzikale optredens: een groep van de Thoolse muziekschool en het Smalstads Mannenkoor. De eersten zorgden voor achtergrondmuziek, terwijl burgemeester en wethouders met hun echtge note vele goede wensen in ontvangst namen voor 1981. Helaas moest wethou der C.J. Moerland wegens ziekte verstek laten gaan. Bijna alle raadsleden, ambtenaren, mensen uit het onderwijs en het bedrijfsleven, vertegenwoordig ster van het welzijnsorgaan, brandweer en politie wenste het college veel heil en zegen. "We zullen er samen iets van moeten maken", zei burgemeester E. Baerends in een korte toespraak. "Dat u kracht en bezieling ontvangt om de problemen op te lossen en dat de Heer Zijn zegen niet wil onthouden om een zegen te zijn voor elkaar", aldus de Thoolse burgemeester. Hij dankte de jongens en meisjes van de Zeeuwse Muziekschool voor hun medewerking en richtte zich daarna tot het Smalstads Mannenkoor. "Alle groepen in de ge meente zijn ons even lief, maar dit koor wil ik toch speciaal in 't zonnetje zetten, want dat hebben ze verdiend. Voor de tweede keer hebben ze de eerste prijs al gewonnen en het is een genoegen om het juryrapport te zien: enkele achtjes, een aantal negens en de rest tienen. Voortreffelijk. De wijze waarop het Smalstads Mannenkoor aan Tholen promotion doet, heeft ons aller bewondering. U was nodig toe aan een nieuwe piano en daarom is het me een vreugde, vanavo de sleutel te kunnen overdragen. Het Anjerfonds stelde 2000 gulden beschikbaar en de gemeente overbrugde de resterende 4500 gulden", zei de burgemeester. "Het is teveel", zei voorzitter A.P.M.M. Van Gurp, die de sleutel van de piano in ontvangst nam. "Het is St. Nicolaas, de Kerstman en Driekoningen tegelijk. Dit aanbod doet ons goed, maar het geeft ook verplichtingen. We hopen met een nog nog beter resultaat te komen en onze bijdrage aan Tholen Promotion te blijven leveren", zei voorzitter van Gurp. Hij kondigde vervolgens als variatie op', o what a beautiful morning' het zingen van 'what a beautiful piano' aan. Met de voorzitter achter de piano werden o.l.v. dirigent J. Wesdorp ook nog twee composities van Schubert gezongen. Een fraai muzikaal begin van 1981. jaar weer een bevolkingsgroei uitge sleept. Wat minder dan vorig jaar toen er voor de tweede achtereenvolgende keer een groei was van 32 zielen en nu 21maar de lichte groei is er toch niet uit. Op 31 december telde deze gemeente 2245 inwoners tegenover eind 1979 een aantal van 2224. Er zijn nu 1131 mannen en 1114 vrouwen. Er werden 30 kinde ren geboren, wat 6 minder is dan in 1979. In 1980 zijn 19 inwoners overle den, wat 5 minder is dan vorig jaar. 83( zijn er ingekomen tegenover 99 vorig jaar, terwijl er 73 zijn vertrokken, wat vorig jaar 79 was. Het aantal huwelijken was met 12 belangrijk minder dan de 26 in 1979. Evenals toen waren er afgelo penjaar 2 echtscheidingen. In 1980 werd er minder getrouwd dan in 1979, maar toch kon de Hooghstraat in Tholen nog verstopt zitten met auto's wanneer het vertrekkende en aankomend bruidspaar tegelijkertijd waren. Het stadhuis in Tholen blijkt namelijk toch nog gewild te zijn bij bruidsparen, on danks de trouwzaal in het gemeentehuis te St. Maartensdijk, waarbij meer par keerruimte is. Werden er in 1979 in Tholen 116 en in St. Philipsland 26 huwelijken gesloten, totaal 142, vorig jaar was dat 113 enl2 of totaal 125. In Flipland hebben de jonge vrouwen en mannen zich, gezien de hal vering van het aantal huwelijken, flink bedacht. Met 2 echtscheidingen in St. Philipsland en 13 in '1 Holen lijkt enige bedenktijd geen kwaad te kunnen. Bevolkingsgroei 0 Maandagavond beslissing C.N.C. 0 Afscheid van G.v.d. Berg in St. Philipsland en welkom in Gene- muiden 0 Nieuwjaarsrecepties 0 Glasinzameling loopt de (spui)ga- ten uit 0 Schippers vrezen vertraging bij sluizen Philipsdam 0 Ds.v.d. Jagt naar Kameroen 0 Rabobank St. Annaland met 50 miljoen balanstota 0 Nieuwe scholen in Flipland 0 Tussenstand van Voetbalclubs 0 Terugblik op atletiekseizoen 0 Om te beginnen: een oude vriend is beter dan twee nieuwe 0 Dit nummer bestaat uit 16pagi- na's van maandag 12 januari 1981 tot donderdag 12 februari 1981. De praktijk wordt waargenomen door tandarts Wouters, zodat de spreekuren normaal doorgaan. Eventuele pijnklachten tel. 01645-2388. Het verhaal in de E.B. van 24 de cember 1980 over de veroordeling van een "tandarts", had betrek king op een tandtechniker uit Vlaardingen en had niets te ma ken met een tandarts. E. van Tuyn Advertentie LM. Maandagavond om acht uur begint de Thoolse gemeenteraad in het gemeente huis te St. Maartensdijk aan een verga dering, waarin de principe-beslissing valt over de vestiging van het compostbedrijf C.N.C. in de Slabbecoornpolder bij Tho len. Na het positieve advies van de com missie bedrijfsleven stellen ook b en w de raad voor, C.N.C. groen licht te geven. Uit een ontwerpbeschikking blijkt bovendien, dat het college het bedrijf een hinderwetvergunning wil verlenen. Alle bezwaarschriften tegen dat voornemen, vinden b en w niet steekhoudend. Niet ontkend kan worden dat de vesti ging van C.N.C. ook wat minder posi tieve effecten heeft in het vlak van de geurverspreiding in zijn directe omge ving en ook ten aanzien van de land schapsaantasting, schrijven b en w aan de raad. Maar de realiteit gebiedt te zeggen, dat die bezwaren niet opwegen tegen de positieve effecten in het vlak van de directe en indirecte werkgele genheid (vervoer, stro, onderhoud van technische installaties en gebouwen, bouwkundige werken, enz) volgens de stuurgroep C.N.C. zijn verschillende bezwaren sterk overtrokken, in bepaal de gevallen opgeklopt en enkelen heb ben volstrekt tendentieuze informatie aan de bevolking verstrekt middels rondzendbrieven e.d. Oorzaak daarvan is wellicht de informatiebron, dan wel onjuiste informatie en onvoldoende on derzoek. Wat daarvan zij, de stuurgroep is de overtuiging toegedaan, dat met de C.N.C.-vestiging de werkgelegenheids- structuur op Tholen belangrijk aan waarde wint en dat het goed toeven zal blijven op Tholen, aldus b en w aan de raad. Een werkgelegenheidsstructuur die bij zonder kwetsbaar is, zo vervolgt het col lege. Het arbeidsbureau verwacht dat het aantal werklozen op Tholen over enkele weken een percentage van tien van de actieve beroepsbevolking zal be naderen. Dat cijfer en die verwachting confronteren ons nog eens met de noodzaak om de werkgelegenheid op Tholen ernstig te nemen en evenwicht af te wegen. Dit benadrukt ook nog eens, hoe schrijnend de problematiek ligt. Daarbij willen wij nog buiten beschou wing laten, dat de perspectieven op lan gere termijn nog veel ongunstiger zijn. Gesproken wordt over een "verdubbe ling" van het huidig aantal werklozen. Overigens zijn b en w uitdrukkelijk de mening toegedaan, dat niet tot elke prijs werkgelegenheid moet worden gescha pen. Als de werkgelegenheid het gezond en goed wonen op Tholen zou aantas ten, dan zou die bedrijfsvestiging ontra den moeten worden. Aangezien het col lege de overtuiging heeft dat C.N.C. ve rantwoord en aanvaardbaar is, wordt de opvatting gehuldigd, dat het bestuurlijk onverantwoord zou zijn als C.N.C. niet met beide handen zou worden aange grepen. Voor Thoolse begrippen overigens een unieke bedrijfsvestiging omdat nog niet eerder een dergelijk arbeidspotentieel (200 werknemers) in het vooruitzicht werd gesteld. Daarom wordt voorgesteld de C.N.C.- vestiging te aanvaarden en de principe bereidheid uit te spreken voor het ver lenen van planologische medewerking. Bij aanneming van dit voorstel, begint het wettelijk vooroverleg. Maandag avond treedt de raad dus in feite als grote commissie ruimtelijke ordening op). In de tussentijd wordt - voordat het bestemmingsplan ter vaststelling wordt aangeboden - een exploitatiecontract ter goedkeuring aan de raad voorgelegd. Grofweg zullen in dit contract de vol gende essentiële elementen met boete - en kettingbedingen worden beschreven: 1gebruik gronden en gebouwen 2. landschappelijke verschijning 3. beplantingsassortiment, onder houdsplicht, herinplant ingeval van verwijdering 4. nakoming van de uitgangspunten zoals in het bestemmingsplan opgeno men 5. uitsluiten van het onttrekken van wa-' ter aan Thoolse bodem. 6. betalen van bijdragen in ontsluiting- kosten, dorpsuitleg, plankosten, enz. 7. verplichting tot afbouw bij het op starten van bepaalde fases, alsmede het opnemen van een reeks van voorwaar den die voor dergelijke contracten stan daard zijn 8. bevoegdheid tot het opleggen van nieuwe voorwaarden als de stand van de techniek dat toelaat. Naast dit exploitatiecontract zullen door b en w nadere voorwaarden moeten worden geformuleerd voor een land schappelijke inpassing: een donkere kleur dakbedekking en een dichte en hoog opschietende maskerende beplan ting, waarbij met name het zicht vanaf de Thoolse brug belemmerd wordt. Aan de zuidkant is een groenzone van meer dan 30 m gepland. Het maaiveld ligt lager dan in Óttersum, terwijl het gebied met dijken is omgeven die ook beplant kunnen worden. De welstands commissie heeft het bouwplan aan vaardbaar en verantwoord genoemd. Periodiek moet worden onderzocht, welke maatregelen in de naaste toe komst zullen leiden tot een minimalise ring van de geurverspreiding. De directie van C.N.C. heeft zich bereid verklaard om hiervoor een overleginsti- tuut te vormen aldus b en w in hun vijftien pagina's tellend voorstel aan de raad, waarin de hele C.N.C.-zaak nog eens op een rijtje wordt gezet. In dertien pagina's wordt de hinderwet behandeld. Maandagavond valt de principe-beslis sing in de Thoolse gemeenteraad over de vestiging van het compostbedrijf C.N.C. in de Slabbecoornpolder bij Tholen. Veiling St. Annaland, dinsdag 6 januari 1981, maat 40 opwaarts klasse 2 nl 42.50-43.00, drielingen 36.10-39.00, aanvoer 305 ton. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adri C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service 1 Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1