LlSl Regen cadeaus bij afscheid Jan Overeenkam...in 1981 MINDER KLINKENEN MEER STINKEN Zo gaat dat nog wat voorzichtig de onzekere toekomst 1981 tegemoet Naar het eind (C.N.C. - O NEE! - O WEE!) Dinsdag 30 december 1980 37e Jaargang no. f fc Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tboten en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 13,50 per halfjaar, par jaar ƒ26,50. per post 33,50 per jaar, lossa nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0.27 plus btw par mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening f7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Wat is een jaar snel voorbij, maar wat kan daarin veel gebeuren, stelde deze maand een verenigingsvoorzitter in zijn openingswoord. Een mogelijk veel ge bruikte en daardoor wat cliché-aan doende uitdrukking, maar wel een waarheid als een koe. Ook 1980 is vrij wel vervlogen, voor u en ook voor onze krant. Tegen het eind daarvan mogen 12 maanden dan in vogelvlucht worden samengevat. Het hangt inderdaad wat samen met traditie, maar lang niet alle gewoonten zijn fout. Het lijkt voor som migen meer op sentiment dan op reali teit, maar zakenlijk- en gevoelloosheid is er al genoeg in de wereld. Een traan en/of een lach kan verlichting brengen. Ook de donkere periode van het jaar werkt mee aan wat meer bezinnings ge7 dachten. Hoe omvangrijk de kerstver lichting ook mag zijn. Bij ieder met al wat levensjaren is er de neiging rond oudejaarsavond terug te zien, zich voor al die gebeurtenissen te herinneren, die hem of haar het meest zijn bijgebleven. Dan zijn we ook meteen toe aan de grote verschillen. De zeer grote individuele verschillen. Lief en leed liepen samen, ook op het levenspad 1980. Daarom zal nu bij de één een droevig gebeuren do mineren' bij de ander het zo vreugde volle moment. Een derde zal zich vol dankbaarheid herinneren, hoe hij als door een Gods wonder werd gered. Ieder die dit leest zal als het goed is, vol erkentelijkheid kunnen betuigen er nog bij te zijn. Misschien weliswaar eenzaam achtergebleven, misschien ook nog in goede gezondheid temidden van dege nen die hem of haar lief zijn, temidden /an de gemeenteschap waarmee lief en eed nog mocht worden gedeeld. Dp onze manier mogen we allen pro gressief zijn, meegaan met de wilde itroom van de tijd, misschien ons best loen daaraan leiding en zin te geven, naar op het eind van een jaar maken we och even pas op de plaats. Het kan geen cwaad even te schrikken van dat voort- ïollen, waarmee we ons ook in 1980 veer bezighielden. Het lijkt een tweede xatuur van ons te worden. Inderdaad zal :o'n terugblik bij ouderen meer indruk naken dan bij de jeugd. Bij de ouderen igt de nadruk meer dat in het verleden iet heden ligt, jongeren zien veel eerder n het nu.... wat worden zal. Eén bijzonder gebeuren in onze regio vas o.m. ook de gouden vondst uit een 'er verleden. Het is eeuwen geleden dat lie gouden munten werden verstopt, »als door opgravingen soms ook heel lude bouwwerkresten te voorschijn ko nen. De mensen die daarin toen woon- lèn hebben ook geleefd zoals wij nu le zen. Mogelijk met wat minder welvaart, /rijwel zeker in groter tevredenheid. Ze ïebben eveneens hun vreugden en ver- iriet gehad, zijn evengoed beweend ioor hun dierbaren. Miljioenen in getal, naar zij allen zijn vergeten. Dezelfde vergankelijkheid bestaat nog steeds. Al leven we dan in een wereld, vaarop het ondanks alle kritiek voor zelen nog niet zo slecht is. Al wankelen neer zekerheden dan tevoren, al zijn de zerschillen ook in het maatschappelijk oestaan nog altijd veel te groot. Zeker in vergelijking met de zgn Derde Wereld. Dat mogen we elkaar op het eind van iet jaar nog wel eens voorhouden. Pas aan de tachtiger jaren begonnen vordt de 0 weer al een 1. We schrijven straks 1981. Eerst nog wat onwennig, spoedig alsof het nooit anders was. Ook anze krant, die u het bijna afgelopen aar weer van zoveel - het lijkt ieder jaar omvangrijker en ingewikkelder te wor den - op de hoogte kon brengen van wat rondom gebeurde. Met ook van onze kant menselijke fouten en gebreken. Temeer wellicht omdat ook de techni sche ontwikkelingen nog nauwelijks te volgen zijn. Maar de moderne techniek is ook niet alles. Ook niet om een krant in elkaar te zetten. Het is zoals in de i gehele maatschappelijke ontwikkeling I meer een "werken op afstand". Het persoonlijke moet wijken voor het tem- j po, voor de economische haalbaarheid. J Maar er bleef goed contact met de le zers, wat met name blijkt als iemand een keer door P.T.T. of via een abuis bezor ger werd vergeten of de krant te laat werd bezorgd. Voor die goede combi natie en relatie met lezers is de redactie dankbaar en zal pogen dat volgend jaar te bestendigen. In deze wereld van technische wonde ren, van postcodes en andere numme ring duiden we ook een nieuw jaar heel gewoontjes aan met een reeks cijfers: 1 9 8 1. Dat gebeurde vroeger anders. Toen werd gesproken van het "Jaar onzes Heren". Ook niet zoals we nu zeggen: dat zullen "we komende jaar eens flink aanpakken. Maar er werd dan gezegd: Deo Volente zullen we dat wat ons wordt opgedragen en voorgehouden proberen uit te voeren. Vroeger? Nee, dat is niet helemaal waar. Er zijn nog mensen onder ons, die een jaarwisseling niet als het tikken van de klok of het piepen van de digitaal ervaren. Die de jaartelling nog weten te zien in het licht van Hem, die de techniek schiep en de levensjaren schenkt. Onze krant wenst iedereen Deo Volente een goed 1981. In het oudejaarsnummer 1980: Een beeld van onzekere schreden in een nieuw jaar. 0 Op de drempel met even terug zien en wat houvast kan bieden. 0 Jan Overeenkam...nu en dan wat scherp, merendeels mild in een rijmoverzicht 1980 van land, pro vincie en vooral eigen regio onder het C.N.C.-thema: minder klinken en meer stinken. 0 Verder in de oudejaarsbijlage: het gedicht van de courantier. 0 Historie 1980 in beeld met uit elke kern een of meer foto's. 0 Wat 75, 50 en 25 jaar geleden op het jaareinde gebeurde in of bui ten onze regio. 0 Hoe was het weer in 1980? 0 En dan op actuele pagina's Weinig gediplomeerde wijkver pleegsters. 0 Gemeentelijke kerstboomverlich ting weer vernield. 0 12 Januari mening van de raad over C.N.C. 0 Commissie bedrijfsleven adviseer de positief. 0 Laffe VMZ-aanval op burge meestersvrouw. Landelijke Schuttevaer-voorzit- ter opende haven in luidruchtig St. Philipsland. 0 Inkomsten pieren verzwegen. 0 Amateurfotografen verenigt u. 0 Binnenbocht nemen gevaarlijk en duur 0 Sproeivliegtuig te laag. 0 Kerstfeestvieringen. 0 Verlichting Thools sportveld hin dert schippers op Schelde-Rijn- kanaal. 0 Dit was het lang verhaal 1980. De mens bouwt de kastelen en de tijd de ruïnes. Dit nummer bestaat uit Ibpagina's. De uitgever en alle verdere mede werksters en medewerkers wensen alle lezers een goede jaarwisseling en een voorspoedig 1981. Burgemeester en mevr.v.d.Berg zijn zaterdag bij hun afscheid van Sint-Philipsland in de Wimpel overladen met geschenken, zoals dit schilderij van dhr.Suurland (rechts) van het dorp waar dhr.v.d.Berg 7,5 jaar burgervader was. Dit cadeau bood de gemeenteraad aan, maar dat was nog maar het begin. Talloze kostbare boekwerken volgden: een driedelige Statenbijbel, de Dikke van Dale, de Rembrandtbijbel, 'Redelijke godsdienst' van Brakelde twee delen van Ursines, een oude kaart van Zeeland, een bureauset, een lamp, geestrijk vocht,bloemen, enz. "Het is om klein onder te worden, waar heb ik het aan verdiend?", vroeg de naar Genemuiden vertrekkende burgemeester zich af, maar de volle Wimpel applaudiseerde. "De lof die u toegezwaaid is, bent u waardig. We zien u met weemoed vertrekken, maar Genemuiden zal er geen spijt van krijgen dat ze onze burgemeester krijgen", zei ouderling Verwijs, die de fam.v.d.Berg als een van de 18 sprekers bedankte namens de Oud Gereformeerde Gemeente, de Gereformeerde Gemeente en de chr.lagere Koningin Julianaschool. Dierbare broeders in den lande, weer werd ons van allerhande in een jaarkring toegemeten. "Niets geleerd en veel vergeten Moet dat weer de slotsom zijn, bij de oud-jaars avond-wijn? Wordt weer met elkaar geklonken? A Is vanouds een glas gedronken en gezegd: "Daar ligt de plas, alles blijft zoals het was! Ja, ge hebt op nieuwjaarsmorgen, met toen alweer nieuwe zorgen. Ernstig tot uzelf gezegd: "Veel wat krom was, moet nu recht. Veel wat lauw was, warm gaan worde, Goed dat men mij wakker porde". Is men immers goed begonnen, dan is het werk al half gewonnen. Of bleef het alles bij een plan? Dan weet ik er alles van. Straks is 't met 't oude jaar gedaan. Zowel op aarde als op de maan. We zijn doende aan de laatste stappen, Maak vast maar bowl en appelflappen. Een film trekt aan het oog voorbij, Van januari tot aan mei, Van juni tot en met september Oktober tot en met december. Wat stond er in het middelpunt, Wie kreeg het leed, wie vreugd gegund? Ik ga wat op een rijtje zetten. Je moet niet op een foutje letten, want het gaat in vogelvlucht. Wat ruik ik daar nu voor een lucht? Staat de C.N.C. al hier? Welneehet is ons eigen gier. Wie 't jaartje reukloos wist te vullen, Mag de eerste appelflap gaan smullen. Het was me wat, het jaartje tachtig, weinig zvtt, vaak regenachtig. Een weekje werd er nog geschaatst, dat zag ik op een foto laatst. Politici maar discussiëren, op straat veelvuldig protesteren. Hier en daar een huis gekraakt. Soms zelfs op de bus gestaakt. Twisten, listen, veeten, klachten stelen, ja soms zelfs verkrachten. Dat alles noemt men dan milieu Ik word die narigheid hard beu. Toen vlogen klinkers door de straten, met straatterreurs valt niet te praten. Ophitsers hadden 't naar hun zin Bij de kroning van de koningin. Toch was 't een hoogtepunt van 't jaar, Zij leve lang, nog menig jaar. Moeilijke politieke zaken, deden 't kabinet flink kraken. d'Abortus heeft veel meegebracht, Voor de VVD en voor Van Agt. Velen in de samenleving, zien die wet met angst en beving. Ze tast het diepste wezen aan en daarom heeft het pijn gedaan. Straks komen weer verkiezingsleuzen, Tellen kandidaten weer de neuzen. Wordt het wéér Van Agt of wéér Den Uyl, of vallen beiden zich een buil? Zal Terlouw het straks gaan winnen? Stapt Gardeniers het Catshuis binnen? 'k Maak me voorlopig nog niet druk, A l geef ik straks wel lik op stuk. Ledigheid is uit den boze, hoog steeq het aantal werkeloze. Bedrijven sloten, da's niet best, voor werknemers en voor de rest. Zonder paniek te suggereren, moeten we't met 't minder leren. De benzine is zo duur, dat merk je wel achter 't stuur. 'k Hou echter meer van optimisten, die inmiddels al beslisten: Straks zal het wél weer beter gaan Hier benee of op de maan. Toen - ik heb 'm zelf gezien kwam de commissariskwam Boerden. Men zei hem: mogen we niet bouwen, dan kunnen ook geen paartjes trouwen. Stilstaand gaat nimmer vooruit, neem dus een positief besluit. Blijf onze plannen niet halveren, We zullen j'anders mores leren. Ik zag vervolgens met plezier, ook minister Gardenier. Maar de T.A.D., die stopte, Na 50 jaar, precies, dat klopte. Gericht verkeerstoezicht op Thöle, Intensief verkeerscontrole. Veel werk aan de Philipsdam Een kampioenschap voor een ram. Toen waren er al Thoolse Dagen Met duizend man en regenvlagen. Het Kanaalschap werd geliquideerd, de Oosterschelde, fel begeerd Moet na afdamming, ingedeeld Vraag, wie de grootste hap straks steelt. De brandweer stil alarm gegeven Geen sirene doet meer beven. Een d.p.o.-rapport verscheen Vrouw Van der Slikke die verdween: Bij Welzijnszorg, voor het gezin deed ze veel, zonder gewin. Elvina moest de deuren sluiten, in een kerkgebouw sneuvelden ruiten en oók - maar dat weet je wel In maart... het Thoolse stedenspel. Bij schoolverzuim een flinke bóete, Van Hilbron, die vertrok, de groete. Men vond opeens een gouden schat, "De Meestoof', die er baat bij had. Een Oranje-expositie een ziekenhuisbusdienst-petitie Voor het open bejaardenwerk Maakten velen zich ook sterk. De Rijke kampioen in 't ploegen Voor de vijfde maal tot mijn genoegen. Het jeugdwerk komt ook aan zijn trek Dat was dan dit in kort bestek. Toen kwam opeens de C.N.C. (Ik zat toevallig op de plee) Het bloed dat stolde in de aderen Bij vele Thoolse vroede vaderen. In Tholen weer een stankfabriek? De gedachte alleen al maakt me ziek. Er vormden zich wat aktiegroepen, met honden, die op straten poepen. Men trok behoorlijk van leer, want stinken willen we niet meer. Dan liever maar wat armoe"lijen", die buurman kan best minder"rijen"! Hij is werkloos, maar krijgt toch z'n geld Is dus als 't ware, welgesteld. A Is Baerends champignons wil eten, Dan moet hij dat zelf maar weten. Ik zei: "zeg doe me toch een lol" (De Thoolse sporthal zat toen vol) "Laat het in Limburg liever stinken, laat ons nu samen reukloos klinken al is alcohol-accijns dan duur, maar stank maakt mij het leven zuur". Men is toen in de bus gestapt, heeft wat gesnoven en gegapt. En kwam daarna tot de conclusie Stank moet voortaan op distributie. Wie krijgt er straks stank voor de dank, of wordt het mogelijk dank voor stank. In alle ernst nu doorgegaan, wat verder zich heeft voorgedaan in elk dorp of elke stad Dan hebben we dat ook gehad. Laat ik met THOLEN weer beginnen, met zoveel hoofden, zoveel zinnen, maar óók met een SPORTHAL hoor En een jubileum van de pastoor. Al twintig jaar een voetbalclub "De Betho" kreeg de zilver-cup. Een winnend team op Thoolse Dagen en rond Ten Anker toch wat vragen. Zuster Engelvaart zei "gedag", maar hees toen de Ten Anker-vlag De ziekenboeg blijft er bestaan, verhuizen is (fijn) van de baan. Het verkeer eiste een droeve tol De bejaardenwoningen zijn vol. Vogelvreugd was er paraat De jeugd gaf grif voor "Woord en Daad". "Ter Tolne" werd Zeeuws kampioen maar je kunt niet met goed fatsoen door vele Thoolse straten rijden met parkeren vaak aan beide zijden. De Ten Anker-weg is bijgesteld al koste dat wat extra geld. Verbeterd wordt de Thoolse haven, uiteindelijk mag ik toch niet klagen. A l is Tholen geen hoofdstad meer Ik kom er toch graag telkens weer. POORTVLIETkreeg een wielerronde, Viel Thijs Fase daar?...wat zonde! Er kwam daar ook een dominee, toen leek het wat op C.N.C. Bij Budelpack meer snipperdagen, nou, dan heb je niet te klagen, maar de gymzaal werd gesloopt, de nieuwe is al lang gedoopt. Een kerkzaal....Gereformeerde Kerk En een brand de brandweer deed goed werk. Een rondweg zal wel wat laveren, maar dat kan POORTVLIET niet bekeren. Op Scherpenisseaangeland waar men nog steeds sterk gebrand op een eigen huisarts is kwam een peutersoos...da's ook niet mis. O Op Oranjedag zag ik herauten twee boothellingen zonder fouten die kwamen er bij Gorishoek de watersport verscheen op 't doek. Een nieuwe dijk is wat verzakt, twee ton subsidie meegepakt voor het oude gemeentehuis, dat wordt veel mooier dan een kluis. Een garage werd failliet verklaard, maar is weer open, da's wat waard. Suurland wil toch gaan verhuizen, hij bouwde schuren en ook huizen. 'Da's jammer, want in Scherpenisse, kan men bedrijven moeilijk misse. Een brand ontstond er in een schuur en kalfjes kwamen om in 't vuur. De chinees schijnt nu te komen van bami kun je al vast dromen. Scherpenisse, het ga je goed: in 't nieuwe jaar met goede moed. In Sint- Maartensdijkontslag voor vrouwen, niet omdat ze gingen trouwen, maar omdat Elvina sloot weg was weer een goed stuk brood. Gelukkig is er 't mannenkoor, dat zet het beste nootje voor. Geweldig muzikaal talent een wisselbeker toegekend. Een .i uw bedrijf heeft Westinghouse, dat wordt geopend door Prins Claus. Goud voor Rabobanker Kloet zijn afscheid was dus extra goed die hamer kreeg nu Jan van Beveren of zit ik nu maar wat te zeveren. Er was een Suriname-dag, met hapjes en een tropen-lach. Een brandje aan de tweede dijk in juli veel vakantieslijk. Directrice Koole kreeg veel bloemen bij 't afscheid, ja zelfs ook nog zoenen. Vrouw Franke is er honderdjaar, je vraagt je af, hoe speelt z't klaar. Het muntenpotje van Jacoba... was wereldnieuws, nou, nou, nu ho ma men vond een oude waterput Brinkman vertrok niet via V. U. T. de Wilhelminastraat gesloopt, op plan Muye wordt gehoopt. De Kroon gaat over 'noord' beslisse, de korfbal kunnen we niet misse. En ...het volgend jaar de L.T.S. In 't zilver, dus niet op de fles. Ik ga de Smals tad nu verlaten, je kunt hier wel blijven praten. Wat verder door.....naar Stavenisse wat daar gebeurde kun je gisse, het oudejaar liep uit de hand met rook en ook met bandenbrand. De voetbal in de cup-finale een dorpshuis, wie zal dat betale? Met 't feest de Voorstraat mooi versierd toen 't kroningsfeest daar werd gevierd. Bewondering op de braderie... voor de baretten, zagj't nie? ze gleden van de toren af. van de boswei sta 'k volkomen paf. Wethouder Moerland werd er ridder, 't was koud toen, want ik kreeg de bibber. Nieuw woongebied is Poststraat Zuid dat zeg ik hier dan tot besluit. Sint-Annaland ....met gouden veiling, met goede en met slechte tijding. Bram Scherpenisse d'ere-ring en Dodi Dodi wat ping-ping. De Eendrachtcup voor WHS na degradatie.,.da's een les. Een Oostraat-plan bracht wat bezwaren de ijsclub wist het wel te klaren. Straks schaatst men op de annewas, zoals het ook heel vroeger was. Een huisje plofte uit elkaar, vermoedelijk door een klap-sigaar. Accelerando is straks honderdjaar 'dat vieren we dan met mekaar. Oud-Vossemeer ...met rederijker bracht zichzelf soms in de kijker, 't Smidsklokje kwam op de teevee na restauratie, dat viel mee. Piet Moerland., nou wie kent die nie? is onze prof....economie. Een jachthoorn klok aan het Veer want van Doorn was er weer. Zuster Krijger, wijkverpleegster - op dat terrein was ze een meester zong men bij het afscheid toe: heus, wé zijn je nog niet moe! Zijn er nu al tennisbanen? in de Dorpseweg nieuwe lanen? 'n gaaf stoppeltje in de Roolandpolder, het graan ligt daar nu op de zolder. Het sportveld kreeg een zee van licht voor Vosmeer uit nu dit gedicht. Nu rest me nog Sint-Philipsland dat is vlakbij aan d'overkant. Een goed jaar was het voor de schippers, al maken die soms ook wel slippers. wat erg! die knaap....verongelukt ieder ging toen onder leed gebukt. De oude dominee overleden had veel vrienden tot op heden. Een schoenenzaak vloog in de brand de brandweer altijd bij de hand. De molen werd omhoog gedraaid daar heeft geen haantje naar gekraaid. Een drieling is er ook geboren, want de Polder, die gaat nooit verloren. Men bouwt immers in Steintjeskreek het Rode Kruis is nog op streek. De burgemeester van Nieuw-Vossemeer werd Rijstenbil, zo is 't een keer. Van den Berg gaat naar Genemuiden die kan niet eens het jaar uitluiden. Dat nieuws vond iedereen niet fijn, want wie zal straks de nieuwe zijn? Zo was er ook uit Filipsland weer heel wat nieuws in onze krant. M'n blaadje raakt al aardig vol het moet weer uit zijn met de lol. We trekken op naar één en tachtig de jeugd vol moed, is ook veerkrachtig. De oudere wat voorzichtig aan, hij ziet wat wolken rond de maan. Het kan geen kwaad...wat minder klinken de accijns is duur om uit te drinken. Misschien wordt het zelfs meer stinken, wil het werkelozen aantal slinken. Het is niet alles somberheid met het nieuwe jaars beleid, het ligt nog open als een blad, schep moed, wat zit er in dat vat? Een jubileum van Thoolse dagen tien jaar al herindelingsvragen. Een Fliplandse burgemeesters-feest dat is ook lang niet meer geweest, 't Voornaamste van dat alles is..... gezondheid als ik dat niet mis. Dan zijn het zorgeloze zorgen heszij vandaag, hetzij ook morgen. Dat wens ik nu voor iedereen 't jaar tachtig wankelt op zijn been. Moge éénen tachtig geven dat wat u er van verwacht: vrede, zon, gezondheid, vreugde, liefde en weer nieuwe kracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1