Duizend gulden boete voor tandarts en zeshonderd gulden voor stropers (D Ook SGP in raad Flipland voor emancipatie-subsidie ^3" E BOUMAN POTTER De Schelde Woensdag 24 december 1980 37e Jaargang no. 7 Drukke zitting van Kantongerecht Tholen Getrokken pistool Vrijspraak De Schelde levert kwaliteits tegels en plavuizen plus 'n goed advies! Houtduiven Uit den boze. Voor cursus EHBO, vrouw-in-de-onderneming en bibliotheekcommissie Plattelandsvrouwen Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Eigen bijdrage Gelijkwaardig Vrouwencafé Schot voor de boeg Bejaardenwerk Oudejaarsnummer E. VAN TUYN tandarts Vier cent Bibliotheek Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.0Ö uur. Advertentieprijs JO,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening f7,50 Hoofdredacteur G. Heijboer. P ortvliet is een poosje een 'tandarts' rijk geweest. Op de kwaliteiten van B. J. G. was niets aan te merken. De behandeling was heel goed en de heren v.d. Graaf en Bouman bleken tevreden te zijn. Alleen was de uit Vlaardingen afkomstige G. tandtechnicus en geen tandarts. Officier van justitie mr. Hage eiste wegens het onrechtmatig uitoefe nen van de tandheelkunst 1000 gulden boete of bij niet betaling 40 dagen hechtenis. Hij liet het daarbij omdat G. sinds zijn aanhouding in Poortvliet zijn praktijk niet meer had uitgeoefend. Kantonrechter mr'. van Solinge nam die eis volledig over omdat het wettig en overtuigend bewezen was, dat G. geen bevoegdheid had om als tandarts op te treden. Het kantongerecht Tholen had op de laatste zitting van 1980, vrijdag 19 de cember, een grote rol met ruim vijftig zaken. Die van de tandarts was een van de kortste zaken, maar vier stropers (van wie er een niet was verschenen) vergden heel wat meer tijd van de justitie. De ■cantonrechter moest terug naar 26 april, toen in Noordpolder bij St. Maartens dijk een aantal inwoners van Helmond neerstreken met caravans. De politie hield ze al enige tijd in de gaten omdat ze actief waren met stropen. Rond 1 uur 's nachts kwam de ontknoping, nadat de politie met nachtkijkers vijf mannen in het veld had gezien met twee losse en een aangelijnde hond. P. M. H. van L. had met een lamp een haas in het vizier gekregen, waarna de honden werden ingezet. G. J. van L. was met het haas gezien en laboratoriumproeven in Rijs wijk wezen uit, dat hij hazenhaar op zijn broek had en klei van het desbetreffende perceel land aan zijn laarzen. Ook j3. van L. was in het veld geweest én niet om met een zakjantaarn een haas bij te lichten. - Vier politiemannen grepen met getrok ken pistool in, maar in de consternatie sloegen drie van de vijf man op de vlucht. Een wist er volledig uit handen van de politie te blijven, maar M. W. S. en W. P. A. K., die niet verschenen was, werden alsnog aangehouden. S. lag on der een caravan en daarvoor waren ver schillende verklaringen. Volgens het proces-verbaal was hij zo geschrokken van de vier politiemannen dat hij was weggekropen. Met een kwaad geweten?, vroeg de kantonrechter zich af. S. voerde aan dat hij onder de caravan lag om de kachel, die al verschillende keren was uitgewaaid, te repareren. (Om 1 uur 's nachts). De niet verschenen K. had aangevoerd dat hij wegens sanitaire re denen even uit de caravan moest. Alle vier werd ten laste gelegd, dat ze de ar tikels 9, 12 en 22 van de Jachtwet had den overtreden. De drie verschenen Helmondse ver dachten ontkenden echter, ze bleken het klappen van de zweep te kennen, want in Dordrecht waren ze pas veroordeeld voor stroperij. De Thoolse kantonrech ter was echter ook niet van gisteren. Toch wisten K. en S. de dans te ont springen. De officier van justitie vond het bloed aan de handen van K. en de klei aan zijn laarzen te zwakke aanwij zingen, zodat hij vrijspraak eiste. Dat 'keramische 'vloerbedekking' kunt u op vele ^plaatsen kopen, maar.. Wie eisen stelt aan tegels of plavuizen mag geen risico's nemen voor z'n goeie geld. Aan zijn goede naam verplicht levert De Schelde uitsluitend top-fabrikaten voor pro bleemloos woongenot tot in lengte van vele, vele jaren, 'n Deskundig advies vooraf is daarbij onontbeerlijk èn... dan bent u weer aan het goede adres bij: bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 gold ook voor S. "Het komt wel gek over als je die verbalen hoort, 's nachts om 1 uur onder een caravan.U mag er gerust onder slapen bij 20 graden vorst. Je moet er ook haast om lachen, maar het wettig en overtuigend bewijs is niet te leveren, dus vraag ik ook hier vrij spraak", zei mr. Hage. Bij P. van L. lag het anders. "U probeerde wild op te sporen met uw lamp. 't Ging niet om het beschijnen van bijzondere gewassen. G. van L. is met een haas gezien en de klei en het hazenhaar op zijn broek geven voldoende bewijs. Ik heb geaarzeld over een voorwaardelijke hechtenis, maar ik wil dat nog niet doen", zei de officier, die van P. en G. van L. elk 600 gulden boete vroeg. De kantonrechter nam die eis volledig over, waarop beide veroor delen heel boos werden. "De politie heeft zeker katte-ogen. Hoe kunnen ze in 't donker over 2 a 300 meter nu onderscheiden dat die en die iets gedaan heeft. Dat is niet tc zien",'ëi£ G. van L. De kantonrechter liet weten, dat de politie met een nachtkijker zeker vanTHjn zaak was. Bovendien gaven het haar en de klei de zaak duidelijk aan. G. van L. bleef boos en wees erop dat de ene man die ontsnapt was zich in de caravan snel had uitgekleed en daardoor nu helemaal buiten schot bleef, terwijl hij juist had gestroopt. De kantonrechter weigerde om verder te discussiëren, waarna P. en G. van L. bij griffier De Raat direct een papier te kenden om in hoger beroep te gaan. G. van L. kreeg zijn broek en laarzen in elk geval nu al terug. S. S. uit Oud-Vossemeer had eveneens artikel 22 van de Jachtwet overtreden omdat hij in januari erwten met parat- hion op zijn land had gegooid om van houtduiven af te komen. Een paar jaar geleden had S. al voor een paar duizend gulden schade geleden door houtduiven en toen hij koolzaad had, leken alle duiven van het eiland Tholen wel op zijn perceel te zitten. De kavel lag drie kilo meter van zijn boerderij. Een jager had al een paar keer voor afschieten gezorgd. S. had zelf ook een vergunning gekregen om schadelijk wild af te schieten, waar voor hij een geweer aanschafte. Later werd die vergunning echter ingetrokken. Toen de jager in Amerika verbleef en degene die over de afschietvergunnin- gen ging niet kon komen kijken, besloot S. parathion te gebruiken. "Ik heb er niet bij nagedacht, maar het gewoon gedaan", zei S. De officier noemde dat zwaar vergif een verkeerd middel. "Parathion is uit den boze. Het is een ontoelaatbare vorm van milieuvervuiling. Uw belang moet op een andere manier beschermd worden", aldus mr. Hage, die 500 gulden boete eiste, waarvan 250 gulden voorwaarde lijk. De kantonrechter had wel begrip voor de moeilijkheden van de landbouwer, maar hij kon zijn handelswijze toch niet goedkeuren. Om zijn afkeuring te tonen, .vond hij een geheel voorwaardelijke boete van 250 gulden met een proeftijd van twee jaar op zijn plaats. "Als u in twee jaar geen parathion meer gebruikt, hebt u geen last van de justitie, maar nog wel van houtduiven", zei mr. van Solin ge- Wethouder L. Walpot zag woensdagavond in de gemeenteraad van Sint-Philipsland heel wat leeuwen en beren, maar na het pleidooi van burgemeester G. Van den Berg en fractieberaad tijdens een schorsing van de vergadering, stemde ook de SGP voor emancipatie -subsidie. Of de 1112 gulden (2224 inwoners vijftig cent) ook werkelijk van het rijk binnen komen, moet nog afgewacht worden, want is een EHBO-cursus voor vrouwen emancipatie? En een cursus vrouw-in-de-onderneming of lezingen van de bibliotheekcommissie over literatuur en letterkunde? "Er zullen nog wel harde woorden over vallen in Den Haag, want de meeste gemeenten vullen de emancipa tiegelden anders in en de staatssecretaris bedoelt het ook anders", zei burgemeester v.d. Berg. Alle gemeenten kunnen volgend jaar twee kwartjes per inwoner krijgen als rijksbijdrage voor emancipatie-activi teiten. "Het geld is er. Je kunt er niets mee doen, maar je kunt er ook een rich ting aan geven die ons goeddunkt", zei de raadsvoorzitter. Aangezien het voor stel op het laatste moment was gemaakt ('de chaos was compleet door mijn be noeming', merkte de burgemeester op) hadden de raadsleden bij de stukken geen informatie gevonden. Daarom gaf dhr. v.d. Berg een uitvoerige uiteenzet ting. De Zeeuwse vrouwenraad afd. St. Phi- lipsland wil een EHBO-cursus begin nen. "Speciaal voor vrouwen met vor mende elementen. In geval van calami teiten zijn de dames bereid hun diensten aan te bieden", stond er in het in de haast gemaakte voorstel, wat bij de raad voor nogal wat hilariteit zorgde. De burgemeester verduidelijkte, dat in Den Haag aangetoond moet worden, dat het meer is dan een verbandje leggen. Zo zal er een lezing zijn van een sociaal-ge neeskundige en een specialist van de brandweer of B.B. Bij de uitvoering van een rampenplan kan namelijk aan deze dames een taak worden toebedeeld. Het vormingsinstituut in Anna Jacobapolder heeft al een aantal EHBO-gediplomeer- den afgeleverd en om het diploma gel dig te laten blijven, moet men jaarlijks een aantal diploma, avonden bijwonen. Voor de burgemeester was dat een reden te meer om de EHBO-cursus te stimule ren. De agrarische commissie van de bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zee land had voor drie zaken een subsidie- Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis een bearip voor kwaliteit en service 1 7ïd vertentie IM verzoek ingediend. Ten eerste voor de cursus 'over rechten gesproken' (privaa trecht), waarvoor in principe zeven ge gadigden waren. Ten tweede voor de cursus 'Vrouw in de onderneming', waarin op een aantal economische en maatschappelijke aspecten van de be drijfsvoering wordt ingegaan. Hiervoor zijn vier gegadigden bekend. Ten derde voor een excursie. Tenslotte was er een subsidieverzoek van de bibliotheek commissie, die een aantal bijeenkom sten voor vrouwen wil organiseren op het gebied van Nederlandse literatuur en letterkunde, bijvoorbeeld door een schrijver of een leraar Nederlands uit te nodigen. De laatste bijeenkomsten zijn voor een zeer brede groep vrouwen toe gankelijk, zodat b en w de 342 gulden kosten wilden aanmelden voor 80% emancipatiesubsidie. Bij de Plattelandsvrouwen koos het col lege voor de cursus 'Vrouw in de onder neming' (kosten 300 gulden) die of in St. Philipsland of op Tholen gegeven wordt. Een EHBO-cursus is voor de gemeen schap van belang en daarom was de 470 gulden (1685 kosten minus 1215 gulden eigen bijdragen, a 67,50) voor aan melding bij het rijk geen probleem voor de meerderheid van b en w. SGP-fractievoorzitter L. Den Engels man voelde er niet veel voor. Hij zag het dezelfde kant uitgaan als met de peu terspeelzaal. Het rijk geeft nu wel subsi die voor het beginnen met emancipatie- activiteiten, maar over twee jaar ben je verplicht het als gemeente zelf te beta len. De burgemeester wees erop, dat het ge meentebestuur zijn hoofd niet in de strop stak, want heel bewust was er voor eenmalige jaarprogramma's gekozen en niet voor blijvende zaken. Den Engels man wees ook op het bestaan van een EHBO-vereniging in St. Philipsland. De burgemeester bevestigde dat, maar die staat los van de cursus van de vrouwen raad. De pas opgerichte EHBO-vereni ging moet volgens de subsidieverorde ning ook eerst twee jaar zijn bestaans recht bewijzen om voor een gemeente lijke bijdrage in aanmerking te kunnen komen. Wethouder Walpot miste bij de plattelandsvrouwen een eigen bijdrage, maar de burgemeester zei dat die naast de cursus een behoorlijke eigen bijdrage Heel wat mensen hebben zich de afgelopen weken extra ingezet met het oog op het Kerstfeest. Op de zangrepetities, bij de voorbereiding van Kerstfeestvieringen van bejaarden, zondagsscholen en verenigingen. Vele handen maken ook hier lichtwerk voor het feest van licht en vrede dat nu aanstaande is. leverden. Walpot vond, dat er toch oneerlijke elementen in zaten. De wethouder constateerde ook, dat met deze emancipatiesubsidie mannen ge discrimineerd werden. PVAB-raadslid A.P. Kornaat vond 't de hele discussie niet waard. De SGP heeft gewoon geen behoefte aan de gelijkwaardigheid van man en vrouw, meende hij. De burge meester corrigeerde dat in 'gelijkheid'. "Dhr. Kornaat heeft in z'n levensbe schouwing ook punten waar hij niet achter gaat staan. Wij hebben fnet deze zaak moeite, al is een EHBO-cursus dan een hele goede zaak, want als we hier ja tegen zeggen, doen we dat tegen het emancipatiegebeuren", aldus Walpot. De burgemeester zei, dat er voor de overheid best een taak ligt om achter gebleven groepen in de samenleving op te krikken. "Een EHBO-diploma kan een opkikker zijn en betekent soms heel wat voor mensen. Bovendien kan het uitstralingseffect nuttig zijn", aldus de raadsvoorzitter. Kornaat vond de argumentatie van de SGP (er lagen geen stukken ter inzage) om tegen de emancipatiesubsidie be zwaar te maken, heel erg vreemd nu het om zo'n bescheiden bedrag ging (1112 gulden). Bij het veel grotere bedrag voor de scholen (75.000 gulden) lagen er ook geen stukken en dat was volledig van de eigen gemeente, zei het PVAB-raadslid. De burgemeester wees op slechte erva ringen in het verleden om wat tot rust te manen. Wethouder Walpot was er allemaal niet gerust op. "Met deze drie cursussen heb ik geen moeite, maar als er bij C.R.M. meer verenigingen en groepen aan de bak komen, kan de emancipatie wel in het hele Welzijnswerk gaan meedraaien. Dan kun je niet ir .er afhaken. Men kan wel voor een cursus bloemschikken of bier schenken - en dan heb je een vrou wencafé - subsidie vragen. Je kunt je fantasie de vrije loop laten, maar rpet de bijbel moetje niet meer aankomen. Als men dan bij weigering van de gemeente een AROB-beroep aanspant, kunnen we het nog verliezen ook. Hans v.d. Doel en Anneke Goudsmit hebben ook op zon dag een zwembad gekraakt in een ge meente die zelf rust wil om een proef proces uit te lokken. Ik zie zo'n ontwik keling helemaal aan dit voorstel vastzit ten. Als je achter zo'n onschuldig geval gaat staan, dan kom je steeds verder de fuik in en de deurtjes gaan dicht, waar door je niet meer terug kunt", zei Wal pot. De burgemeester zag die gevaren niet voor deze zaak. Hij benadrukte, dat de bevoegdheid van de gemeente centraal stond. Het gehele welzijnsbeleid is im mers op decentralisatie gestoeld. Bij de emancipatiepot - het geld is er toch - is de gemeente alleen doorgeefluik. De gemeente adviseert aan welke doelein den het geld besteed kan worden, aldus de burgemeester. Walpot vroeg daarop schorsing. Bij het tegenstemmen van de SGP zou het voorstel met 3-3 zijn aan gehouden omdat het CDA-raadslid J. de Jager wegens persoonlijke omstandig heden deze vergadering niet kon bijwo nen. Na de hervatting liet den Engelsman echter weten, dat de SGP bereid was om het voorstel te steunen. "Maar we heb ben wel onze verontrusting geuit en mocht er volgend jaar iets komen wat ons niet aanstaat, dan behouden we ons het recht voor om af te kunnen wijken", zei den Engelsman. "Uitstekend", con cludeerde de burgemeester, die zijn voorstel bekroond zag worden met una nieme steun. Hij had nota genomen van het 'schot voor de boeg' van de SGP- fractie. In september besloot de raad 76 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor ge coördineerd bejaardenwerk' wat onder gebracht zou worden bij de interkerke lijke stichting St. Philipsland/Schou- wen-Duiveland. Inmiddels bleek, dat dit alleen voor 1 jaar mogelijk was, want er moet toch een aparte stichting of ge meenschappelijke regeling komen. B en W wilden echter niet accoord gaan met de voorwaarden van het ministerie en Kerstfeest 1980 0 Extra geld voor nieuwe scholen in St. Philipsland 0 Ook SGP voor emancipatiesubsi- die 0 Tholen en Flipland strijden samen voor verpleeghuis 0 Fototentoonstelling in St. Anna- land 0 Vrijwilligsters Welfarewerk Rode Kruis geïnstalleerd 0 D'66 afdeling in oprichting 0 Sportzaal St. Annaland wordt kleinere afdruk van complex in Tholen 0 Oplossing jeugdpuzzel 0 Kerstfeestvieringen 0 WIE VOL VAN ZICHZELF IS, IN HEM IS GEEN PLAATS VOOR GOD. 0 Dit nummer bestaat uit 10 pagi na's Het oudejaarsnummer komt op dinsdag 30 december. Kopij binnen dinsdag 23 decem ber 16.00 uur. zal op vrijdag 26 december (tweede Kerstdag) om 10.30 uur in Thdlen, Hoogstraat 15, aanwezig zijn voor het behandelen van accute pijnklachten. Advertentie I.M. Vier cent per week slechts is de verhoging die de Nederlandse nieuwsbladen, na goedkeuring van het Ministerie van Economi sche Zaken, moeten toepassen in verband met kostenstijgingen, o.a. van Papier. Bezorgabonnees gaan 28 gulden per jaar betalen of 14,50 per halfjaar. Postabonnees, waarvoor de kos ten extra stijgen door een porto verhoging, gaan 35;50 betalen voor geheel 1981. Wij nemen gaarne aan dat de abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automatische afschrijving via bank of giro ermee accoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe bedragen worden aangehouden. stelden daarom voor het besluit van september in te trekken. De raad ging daarmee accoord. G.S. van Zeeland had St. Philipsland aangeschreven voor 1 januari een ge meentelijk bibliotheekplan vast te stel len. Als eerste aanzet hiertoe, koos de gemeenteraad woensdagavond een commissie (volgens artikel 61 van de gemeentewet) voor het bibliotheekwerk, bestaande uit de dames L Verhees-Bak ker, D. v.d. Cussen-Quist, J. Guiljam-de Groot en A.v.d. Velde-Geense. De raad besloot g.s. mee te delen, dat geprobeerd wordt binnen enkele jaren in St. Phi lipsland voor definitieve huisvesting van de bibliotheek zorg te dragen. WON INGIN RICHTING Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1