Oorzaak boerderijbrand in Scherpenisse onbekend (D 19 mille voor Rwanda Leefbaarheid bang voor positieve uitwerking busreis naar C.N.C. Poortvliet heeft een Hacienda ^5 BOUMAN POTTER AFWEZIG De Schelde Autobedrijf Bolier weer geopend Donderdag 4 december 1980 37e Jaargang no. 4 Slechte raadgeefster 11 Kalveren en 5 kippen omgekomen in vuurzee Kwaadaardige opzet of brandstichting is volgens de politie uitgesloten, maar overigens is de oorzaak van de brand, die woensdagavond 26 november de landbouwschuur van dhr. S. de Jong aan de Platteweg in Scherpenisse in de as legde, onbe kend. Feit is wel, dat het vuur achter in de schuur bij de hou topslag is begonnen. De brand breidde zich dermate snel uit, dat de brandweerkorpsen van St. Annaland, Tholen en Stave nisse alleen twee aangrenzende huizen konden behouden. Elf kalveren en vijf kippen kwamen om het leven, terwijl voor 10.000 gulden hooi en stro verloren ging. E. VAN TUYN TANDARTS open haard bezorgt u snel sfeer... als direkt uit voorraad koopt bij De Schelde! Activiteit Vanavond laatste koopavond. Overal vlammen. St. Philipsland en Stavenisse gaven het meest Tholen en Sint-Philipsland zijn prima uit de bus gekomen bij de actie 'Zeeland Helpt Rwanda'; Dankzij de inzet van de vrij willige brandweer kwam er 18.952,65 binnen voor de aanleg van putten voor schoon drinkwater in het Afrikaanse land. In heel de provincie werd 120.000 gulden ingezameld, zodat er nog eens 30 mille bijkwam omdat de provincie aan elke Rwanda- gulden een kwartje toevoegt. Daarmee werd de 1 miljoen gul den overschreden. 1,10 per inwoner Kazerne DEmwtm B en w nodigen nu zelf 50 mensen uit voor excursie Het gemeentebestuur van Tholen nodigt nu zelf vijftig mensen uit Tholen en Oud-Vossemeer uit voor een busreis naar het Compostbedrijf C.N.C. in het Limburgse Ottersum, nadat de groep leefbaarheid Tholen bij nader inzien had afgezien van deze begeerde excursie. Tijdens de hoorzitting in de sporthal deed mevr. J. Provoost namens Leefbaarheid de suggestie om inwoners zelf in Ottersum bij C .N.C. te laten kijken. Burgemeester E. Baerends reageerde daar positief op en zei verdere bestudering van het voorstel toe. B en w besloten daarop een representatieve groep van ongeveer vijftig mensen (uit de bevolking van een wat ruimer gebied van 800 a 900 gezinnen) per bus naar Limburg te laten gaan op dinsdag 16 december a.s. Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden F7 Dilemma Beïnvloed Verwonderd Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Eigen waarneming Subjectieve kreten Nu Showroomkeukens. 40% tot 60% korting INTERSTYUE b*. BERGEN OP ZOOM Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschi|nt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening f7,50 Hoofdredacteur G. Heijboer Deze week bereikten ons op een wat laat moment twee brieven, die vraagtekens opriepen. Eerst een brief van de groep leefbaarheid Tholen, maar dezelfde dag nog het antwoord van b. en w.Het eerste schrijven verwekte de meeste verbazing. Er was als het ware compleet voldaan aan het verzoek van leefbaarheid om inwoners kennis te laten nemen van de inmiddels al berucht geworden com- postfabriek C.N.C. in Ottersum. De brief van Leefbaarheid straalde aan vankelijk ook alle positiviteit uit die men zich maar kon bedenken. Alleen was de eindconclusie, dat men niet aan de busreis wenste mee te wer ken. Dat moest de wenkbrauwen wel rimpelen. Zit er dan veel meer achter dan in die brief duidelijk kon worden? Daaruit bleek immers, dat het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen bereid was op kosten van alle burgers - ook die uit het niets ruikende Stavenisse - een bus te laten rijden met vijftig inwoners van Tholen en OudVossemeer. De groep Leefbaarheid kreeg daarmee de kans, de reizigers zelf aan te wijzen met een greep uit de kaartenbak. De meest negatieve CNC-medeburgers konden daarbij zijn, maar Leefbaarheid weigerde het aanbod van b. en w. Toen brak zelfs onze actieklomp, want nie mand werd ooit zo'n kans geboden. De anti-CNC-mensen hoeven er helemaal geen stankoverlast bij te halen, maar kunnen het zonder meer op verstoring van het landschapsschoon gooien of op dubieuze werkgelegenheid' al kan in de toekomst best 1 werknemer gaan mee tellen. Maar angst omdat fervente tegenstanders - waarvoor we best alle begrip kunnen opbrengen - zullen om zwaaien is een enorm slechte raadgeef ster. Met die twee brieven moet het toch ieder duidelijk zijn, dat het Thoolse col lege de groep Leefbaarheid schaakmat zet: u mag, maar u wil niet. Men kan daarbij nog andere achter gronden aanhalen, maar daarop komt het wel neer. Voor de rentenier die he lemaal geen behoefte heeft aan wat voor bedrijf dan ook. Voor zij of hij die de randstad ontvluchtte wegens de stank om na enkele Thoolse jaren later, op nieuw bezorgd te zijn voor overlast. Be grijpelijk. Maar onze medeburgers zon der werk en de jongeren die de scholen verlaten, willen straks wel wat Waar? Vul dat dan eerst zelf in. Wie objectiviteit schuwt, is bij voorbaat al partijdig en bevooroordeeld. Dat is nu onze grootste teleurstelling in deze fase van het CNC-actie-gebeuren. Nimmer tevoren is er zo'n gelegenheid tot objec tieve beoordeling geboden, evenmin een zo negatieve reactie. Leefbaarheid had immers zelf om de busreis gevraagd. Die had men dan ook na de uitnodiging van b. en w. gretig moeten aanvaarden. Nu kreeg de be trouwbaarheid van de actiegroep een flinke deuk. Jammer. Een beeld van de uitslaande brand in de links is van een zwaailicht van de brand- kalveren, vijf kippen, machines, gereed- schuur van landbouwers, de Jong aan de weerauto. schappen en huishoudelijke apparaten. Platteweg te Scherpenisse. Het schijnsel De schuur brandde geheel uit met elf De schade bedroeg 340.000 gulden. Een van de eersten die bij de brand aanwezig was, Cor Ridderhof uit St. Annaland (lid van de bedrijfsbrandweer van Philip Morris) reed rond vijf minu ten over acht in de Bitterhoekseweg, toen hij plotseling een oranje gloed zag boven Scherpenisse. In de Platteweg aangekomen, probeerde hij met een zoon van de* fam. de Jong (zijn ouders Na een veertiendaagse sluiting zijn tot genoegen van directie, personeel, veel autobezitters en bewoners van Scherpe nisse - zo is uit de vele reacties op het bericht over de sluiting gebleken - de deuren van autobedrijf Bolier in de Lan- geweg te Scherpenisse weer open. Na het bekend worden van de sluiting namen enkele mensen het initiatief voor wegens overwerktheid tot 25 december. De praktijk wordt waargenomen door tandarts Wouters, zodat alle spreekuren normaal doorgaan. Advertentie I.M. Bij De Schelde vindt u niet alleen de grootst mogelijke keuze in open haarden, maar...De Schelde kan ook prompt - dus uit voorraad - leveren. U hoeft dus nooit weken of maanden te wachten. De Schelde biedt - een grote keur aan modellen en afmetingen in vele, vele prijsklassen. De Schelde is er ook voor een praktisch en zeer deskundig advies. Loop 's binnen bij: bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bi| de Gamma I Bergen op Zoom tel 1016401 36910 oprichting van een supportersclub Fiat Bolier. Daarmee waren vanzelfsprekend alle medewerkers van het autobedrijf in Scherpenisse gelukkig. Zij verzekerden ons, dat weer met dezelfde inzet en de zelfde mogelijkheden als voorheen ge werkt zal worden. Uiteraard ligt het wel niet alleen aan degenen, die zich zo probeerden in te zetten voor het behoud van het bedrijf, want er moest vanzelfsprekend ook een financiële regeling worden getroffen die haalbaar was voor de in het faillissement van Schipper-Noord in Goes meege brachte dochterondermening. Dat zijn dan meer de zorgen van de di rect hierbij betrokkenen, maar feit is dat het een zeldzaamheid mag worden êe- noemd, wanneer een zo omvangrijke groep zich op zodanige manier wil beij veren voor behoud van de eigen, enige garage in Scherpenisse. Elk bedrijf brengt de nodige levendig heid en activiteit met zich mee. Daaraan kunnen dan soms wat nadelen kleven, maar als het in een straat, in een dorp helemaal stil wordt, gaat er vroeg of laat toch iets haperen. Om van de verarming maar niet te spreken en nog minder van de juist in onze tijd zo begeerde werk gelegenheid. Ook vanaf deze plaats kan garage Bolier met de snelle kentering na een moeilijke situatie, die elders was ontstaan, worden geluk gewenst. Voor de Sinterklaasinkopen zijn de winkels vanavond (donderdag 4 decem ber) voor het laatst open tot 21.00 uur. Vrijdag 5 december wordt ook in die plaatsen, waar anders een koopavond is, de winkel om 18.00 uur gesloten. waren op condoleance-bezoek) en twee buren een van de elf kalveren te redden. Dat lukte, hoewel het dier later toch moest worden afgemaakt. Overigens was er geen doen meer aan. "Je zag overal vlammen en rook. Achterin brandde het beneden en boven en voorin alleen nog de kap. Je kon echter niet meer bij de kalfjes komen. De dieren gaven ook geen geluid, ook het ene kalf schreeuwde niet:, aldus Cor Ridderhof. Uit een schuurtje werd nog een hond gered, terwijl ook nog een tractor kon worden weggereden. Aan gezien zich de uitslaande brand gevaar lijk liet aanzien, werden de koeien in de nabij gelegen loopstal in de wei vrij ge laten. Door de grote hitte moest men hiervoor wel omlopen. De staldeuren werden weer vergrendeld, opdat de koeien niet terug zouden lopen in de stal. In de wei viel een vonkenregen. Vervolg op pag. De Zeeuwse commissaris der Koningin Dr. C. Boertien nam zaterdagmiddag de opbrengst symbolisch in ontvangst van dhr. H. den Hartog, die de actie namens de brandweer in de provincie coördi neerde. Dhr. Den Hartog noemde de actie bij zonder geslaagd en dankte de honder den brandweerlieden die zich voor Rwanda hebben ingezet. Dr. Boertien was ook zeer tevreden en vond dit een geweldig mooie afsluiting. De Zeeuwse bevolking had volgens de commissaris een goede beurt gemaakt door de inwoners van Rwanda aan een heel normale basisvoorziening te hel pen: gezond drinkwater. St. Philipsland kwam in onze streek het best naar voren met 2457,74 of 1,10 per inwoner. Stavenisse volgde met 1613,10 of 1,07, St. Annaland 2830 gulden (97 cent), St. Maartensdijk 3094,75 (94 cent), Tholen 5001,80 (91 cent, Poortvliet 1290,15 (78 cent), Oud-Vossemeer 1700 gulden (77 cent), Scherpenisse 965,11 (70 cent). De vier Thoolse korpsen moesten ook de drie dorpen zonder eigen brandweer aandoen, waarbij nog eens de grote brand in Scherpenisse kwam van woensdagavond. In Stavenisse waren de vrijwilligers toen bijna klaar met het ophalen. Op dezelfde avond werden ook in St. Philipsland en Anna Jacobapolder de witte enveloppen opgehaald. Don derdagavond was de finale met Oud- Vossemeer en Poortvliet. De brandweer moest er wel om, want de openstelling van de brandweerkazernes leverde zaterdagmorgen niet zoveel meer op. Toch kreeg Tholen nog 230 gulden, maar St. Annaland bijvoorbeeld maar 33 gulden meer. De brandweer ontving ook wel 'blind gangers', enveloppen zonder geld. In Tholen waren dat er 23. Maakte de de brandweer op Tholen en St. Philipsland een uitstekende beurt, hun collega's uit Goes en op Walcheren lieten verstek gaan, waardoor de bevol king van Rwanda tekort werd gedaan. Het bevolkingsrijke Walcheren kwam nu heel mager naar voren met 1993 gul den. Dankzij de inzet van de vrijwilligers in de andere gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland werd het ontbreken van Goes wat gecamoufleerd met een op brengst van 45.010 gulden. Schouwen- Duiveland zorgde voor 24.296 gulden, Zeeuws-Vlaanderen voor 29.557 gulden. Angst slechte raadgeefster voor objectiviteit 0 Het doek viel over laatste 8 km dijkversterking 0 Twee nieuwe gemalen in het vooruitzicht 0 Gaande en komende hoofdinge landen 0 Haciënda opende konijnenpoort in Poortvliet 0 Elf kalveren bij brand in Scherpe nisse omgekomen 0 Met dank aan brandweer goede bijdrage voor Rwanda 0 Veehouderij en reorganisatie Ge zondheidsdienst 0 Autobedrijf Bolier weer open 0 Een kei in de lucifersbouw 0 Forse tariefstijging voor vereni gingsgebouwen 0 Koopkracht voor geschenkentijd verminderd 0 De Sint kwam en gaat (morgen) weer vertrekken 0 Een Pieten- en Sintenwaarheids- puzzel met prijzen 0 Sinterklaas: Schrale beurzen schenken vaak het gulst 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Telefonisch vroeg het gemeentebestuur aan Mevr. Provoost om op 1 december (maandag j.l.) uit een kaartenbak een A-selectie samengesteld aantal kaarten te trekken, waardoor een representatie ve groep bewoners zou ontstaan, die voor een bezoek aan C.N.C. zou worden uitgenodigd. Mevr. Provoost zei haar medewerking toe. "Helaas moesten wij, na tevergeefs wachten, bij telefonische navraag ver nemen, dat aan de afspraak op 1 de cember geen gevolg werd gegeven en dat een brief zou volgen", aldus b en w in een antwoord aan de groep Leefbaar heid. Grote Kerkstraat 5 TEL 01670 Steenbergen -63385 Adn C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service ivcrtentie IM De brief van Leefbaarheid aan b en w luidt als volgt: "Als groep verontruste bewoners van Tholen zijn we zeer ve reerd, dat het college een voorstel on zerzijds, namelijk het bezoek van een aantal burgers aan het Compostbedrijf te Ottersum, positief heeft gewaardeerd. Tevens waarderen we zeer uw voorstel om ons de groep bezoekers aan het be drijf te laten samenstellen. Doch hier mee plaatst u ons onbedoeld voor een dilemma, namelijk hoe een groep verte genwoordigers samen te stellen die alle 8000 bewoners moet representeren, de bevolking van Tholen en Oud-Vosse meer. Uw keuze van een beperkt aantal bezoekers, gecombineerd met uw voor stel dit op een woensdag te laten plaats vinden, plaatst ons voor zulke proble men, dat wij, hoe spijtig dan ook, uw voorstel niet kunnen aannemen. Een tweede reden om uw voorstel niet aan te nemen, komt voort uit onze ver wachting, dat na een eventuele excursie grote problemen zullen ontstaan. Wij verwachten deze namelijk omdat er dan een nieuwe groep CNC-geïnteresseer- den ontstaat, die eerst wel een duidelijke mening betreffende de vestiging hadden (in een ander geval waren ze niet geïn teresseerd geweest in een excursie naar het bedrijf), doch nu duidelijk beïnvloed zijn door de excursie. Deze groep van ongeveeer vijftig mensen heeft nu de onaangename taak zich te manifesteren tussen de vrij positieve mening van het gemeentebestuur enerzijds en de vrij negatieve mening van de Thoolse be volking anderzijds. Deze twee redenen geven aan ons de doorslag om uw voor stel, hoe positief ook door ons ontvan gen, toch af te wijzen. Natuurlijk zijn we genegen over een eventuele andere op lossing met b en w van gedachten te wisselen", aldus de groep Leefbaarheid aan het gemeentebestuur. In hun antwoord noemen b en w het jammer dat, nu uitvoering realiseerbaar is, Leefbaarheid het voorstel afwijst. "Dat is te meer het geval, nu wij slechts een geringe medewerking hebben ge vraagd om te komen tot een objectieve samenstelling van een representatieve groep bewoners, wonende binnen een bepaalde kring rond de eventuele vesti gingsplaats (Slabbecoornpolder). De re den om de medewerking niet te verle nen, verwonderde ons in hoge mate. Leefbaarheid spreekt de verwachting uit, dat een groep ontstaat die duidelijk Twee afgevaardigden van de bejaarden- soos in Poortvliet, de heren M.P. Geuze (links) en D. Van 't Hof (rechts), deelden in de vreugde over de opening van de konijnenboerderij 'Hacienda den Demer' aan de Tichelaarsweg. Burgemeester E. Baerends bood de bejaarden namens het nieuwe bedrijf twaalf witte konijnen aan van het in Frankrijk gekweekte Hebri- denras Elco. In het midden de kooi met nog tien konijnen. Tholen werd met de opening van de Hacienda een nieuwe tak van de Landbouw rijker. Zie voor het verslag van de opening pagina 9. Advertentie IM beïnvloedt wordt door de excursie. Waar, zoals u zelf stelt, de Thoolse be volking een vrij negatieve mening over CNC heeft, kan dat alleen betekenen dat u verwacht, dat die groep in positie ve zin wordt beïnvloed door de excursie. Hoewel wij graag het werk van uw groep positief blijven waarderen, lezen wij daar toch uit, dat een in positieve zin gewijzigde opstelling van excursisten niet op prijs wordt gesteld en zelfs dat men de confrontatie met het bedrijf en de omgeving daarvan, niet aandurft. Dat spijt ons bijzonder, omdat juist de huidige mening van het gemeentebe stuur, die u als vrij positief kenmerkt, eveneens is gebaseerd op uitgebreide waarnemingen, zowel in als buiten het bedrijf en dat zowel door leden van het gemeentebestuur persoonlijk als door vele daarbij betrokken deskundigen. Wij beogen met de geplande excursie beslist niet verantwoordelijkheden te verschuiven. Die blijft volledig rusten bij het gemeentebestuur. Het enige doel van de excursie is en kan zijn om onge veer vijftig mensen persoonlijk met het bedrijf en met de omgeving te confron teren, zodat zij voor zichzelf uit eigen waarneming kunnen beoordelen. Wij ontkennen niet, zelf het bedrijf grondig bestudeerd hebbende, dat wij verwachten dat menigeen zich inder daad in positieve zin zal wijzigen en dat men met name subjectieve kreten als 'rotte eierenlucht' en 'stank als de visfa- briek' naar het rijk der fabelen zullen worden verwezen. Gezien uw bezwaren hebben wij zelf, op exact gelijke wijze als wij van mevr. Provoost gevraagd hebben, een groep mensen samengesteld die wij voor de excursie zullen uitnodigen. Daarnaast zullen wij uiteraard ook een vertegenwoordiging van uw groep uit nodigen. Het programma zal naar wij verwachten, inhouden: a. een bezoek aan het bedrijf en de om geving daarvan b. een gesprek met medewerkers van het bedrijf (ondernemingsraad) c. een gesprek met vertegenwoordigers van de werknemersorganisatie ter plaatse d. een gesprek met het gemeentebestuur. Het programma en de uitnodiging ho pen wij u over enige dagen toe te zen den", aldus de brief van b en w van Tholen aan de groep Leefbaarheid Tholen over de busreis naar CNC in Ottersum. Antwerpsestraat 119-135 01640-40469. "AdvërtënïïêlM t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1