't Belang van 't Thoolse kind, dat is wat ons bindt BOUMAN POTTER Eerste straal van 7 mille voor Rwanda (D Hulde aan juf Jeannet 88-jarige Scherpenissenaar omgekomen bij verkeersongeluk T f XL F' De Schelde Inbraak in doe-het-zelf winkel door politie snel opgelost. INTERSTYIE k BERGEN OP ZOOM voor beton- en metselmortel natuurlijk naar De Schelde! Donderdag 27 november 1980 37e Jaargang no. 3 Officiële presentatie F. O.R. T. levendige gebeurtenis "En een F.O. hier, een F.O. daar, hier een F., daar een O, overal hoor je F.O., 't belang van 'Thoolse kind, dat is wat ons bindt". Dat lied(op de wijze van Old Mac Donald) klonk dinsdagmiddag in de foyer van Haestinge te St. Maartensdijk uit volle borst van ruim honderd Thoolse onderwijsgevenden. Kleuterleidsters en onderwijzers, schoolhoofden en leraren, openbaar en bijzonder kleuter-, lager en voortgezet onderwijs, het gehele Thoolse on derwijs was bij elkaar ter gelegenheid van het officiële startsein voor het F.O.R.T.: Experiment funderend onderwijs in de regio Tholen. "Laten we eraan werken, dat over enkele jaren Thoolse kinderen profijt hebben van wat we samen gaan ondernemen", zei dhr. D Kopmels van het Regionaal Pedagogisch Gentrum Zeeland (RPCZ). Passende basisvorming Betere overgang Zonder breuklijnen Groeiproces Dinsdagmiddag even voor zes uur is de 88 jarige David van Houdt uit Scherpenisse dodelijk verongelukt, toen hij vanuit de Engelaarsdijk de Provinciale Weg opfietste en door een auto werd geschept. Het slachtoffer wilde waar schijnlijk vanuit de Engelaarsdijk de Langeweg inrijden, waarvoor de oversteek van de Provinciale Weg nodig is. Hoewel de autolichten al waren ontstoken heeft de slecht ziende hoogbejaarde te laat het verkeer op de voorrangs- weg waargenomen. De bestuurder van de personenauto, de 50-jarige G.L. uit Sint-Maartensdijk zag plotseling de fietser verschijnen, trapte heftig op de rem en had daarbij het geluk, dat hij de wagen op de rechterweghelft kon houden, daar er volop verkeer was. Het was echter onmogelijk te verhinderen dat de fietser werd geschept. Dokter J.M. van der Bel uit Sint-Maartensdijk kon niet anders dan de dood constate ren. Wel was de ambulance nog gekomen, maar daarvoor was geen werk meer. Het'stoffelijk overschot werd per lijkwagen naar de aula te Tholen vervoerd, waar dokter A.C.J. Noteboom uit Sint-Annaland lijkschouwing ver richtte. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Werkgelegenheid Vogelvreugd heeft vrijdag en zaterdag in Hof van Holland te Tholen met succes een ten toonstelling gehouden. Ver rassend was, dat van de bijna 300 vogels een bastaard de eerste prijs won. Dhr. J.J. den Engelsman Jzn. uit St. Anna- land was de gelukkige kweker van een kruising tussen eeh putter (een wilde vogel) en een kanarie. Vanavond in Poortvliet en Oud- Vossemeer De eerste straal van de vrijwillige brandweer heeft maandag avond in'Scherpenisse, St. Maartensdijk en St. Annaland bijna 7000 gulden opgeleverd voor "Zeeland helpt Rwanda". Dins dagavond kwam Tholen aan bod, gisteravond St. Philipsland en Stavenisse en vanavond - donderdag 27 november - haalt de brandweer de witte Rwanda-enveloppen op in Oud-Vossemeer en Poortvliet. Niets aan de strijkstok. Grote medewerking Nu Showroom keukens. 40% tot 60% korting Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Hoogtepunt DEZE WEEK Voor baby BABY-HOME Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Tele* 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Smt-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 uur Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw Op rekening f7,50 Hoofdredacteur G Heijboer Met stands van de verschillende onder wijsvormen was Haestinge omgetoverd in een onderwijsmarkt. Er was veel ge knipt en geplakt voor deze gezellige ontmoeting van de Thoolse onderwijs wereld. Het kleuteronderwijs had een stand, het lager onderwijs, de Mavo's, de Huishoudschool, de L.T.S., de M.L.K. De Veste, het R.P.C.Z., de Landelijke Pedagogische centra en de stuurgroep Funderend Onderwijs(F.O.) van de stands liep er een lijn met vlaggetjes (waarop de vakken vermeld waren) naar een echt fort, waar alles samen kwam, Spelenderwijs raakten de belangstellen den zo vertrouwd met het F.O.R.T. Na de toespraken was er in de foyer van zin van dit experiment niet in het wer ken zelf ligt, maar in het ontwikkelend kind", aldus dhr. van Loenhout. Dhr. M. Baayens, oud-voorzitter van de Innovatiecommissie basisonderwijs, gaf het officiële startsein voor het F.O.R.T. met het onthullen van de wegwijzers kleuter-, lager, buitengewoon en voort gezet onderwijs. Hij bracht naar voren, dat in het F.O. voor elk kind een pas sende basisvorming wordt gegeven, op grond waarvan de keuze voor een ver dere (school)loopbaan mogelijk moet zijn. Hierbij moet het onderwijs op zo danige wijze worden ingericht, dat bij de Haestinge een sprekershoek, waar juf- '-a4€erijngen een continue ontwikkeling fV/xii,TT T»-v-, Ai 'f unn rlg nom frouw Jo(mevr. Boot van de openbare kleuterschool uit Tholen) de beste spre ker uit het Londense Hyde park even aarde met een warm pleidooi voor het spelende kind. "Ze zijn tenslotte nog geen zeven, als ze komen op zo'n plein. En wat zou het heerlijk wezen, op het plein nog even klein te zijn", decla meerde juffrouw Jo, omringd door col lega's, schoolbestuurders en oudercom missieleden. Het experiment Funderend Onder- wijs(F.O.) heeft tot doel, een verbetering te bewerkstelligen bij de overgang van de kinderen van de ene naar de andere school. Een betere aansluiting van het basis- op het voortgezet onderwijs. De vorming van de nieuwe basisschool is al een concrete uitwerking van dit verlan gen: de overgang van kleuter- naar la gere school verloopt geleidelijk. "F.O. is geen optelsom van kleuter-, lager-, bui tengewoon en voortgezet onderwijs. Het is een basis waarop kinderen hun toe komst kunnen bouwen. F.O.R.T. gaat niet over rozen en niet zonder proble men en het komt niet tot stand door een aantal formele besluiten. Het F.O. zal in de school zelf gestalte moeten krijgen", zei dhr. A. van Loenhout, tot augustus projectleider van het F.O.R.T. en een belangrijke stimulator van dit experi ment. "Het is de taak en de plicht om die mogelijkheden te scheppen, waardoor het kind zich optimaal kan ontplooien. Onderwijsgevenden op Tholen en RPCZ'ers dienen zich daarbij van hun taak bewust te zijn. En bedenk, dat de van verschillende kwaliteiten kan plaatshebben, aldus dhr. Baayens. Hij wees er verder op, dat aan het F.O. de gedachte ten grondslag ligt, dat de doeleinden van het onderwijs afgestemd dienen te worden op een veelzijdige ontwikkeling van het kind in het per spectief van het toekomstig functioneren in de samenleving. "De ontwikkeling van het kind vertoont allesbehalve een voor ieder individu ge lijk verloop", zei de oud-ICB-voorzitter. "Wil men een continue ontwikkeling voor ieder kind binnen het onderwijs mogelijk maken, dan zal een daarbij passende schoolorganisatie gevonden moeten worden. Het vormgeven van een ononderbroken schoolloopbaan voor ieder kind, staat dan ook centraal in het denken over funderend onderwijs. De keuze voor een schoolloopbaan zonder breuklijnen houdt tegelijkertijd in, dat individuele verschillen in belangstelling, tempo, begaafdheid e.d. tussen leerlin gen erkend worden", zei dhr. Baayens. Hij maakte duidelijk, dat ingrijpende veranderingen niet van buitenaf te dwingen zijn, maar als groeiproces een ruime tijd vragen. "Als het F.O.R.T. in zes jaar lukt, dan is er een wonder ver richt, maar als het tien jaar wordt, moet u niet denken dat u lui beijt geweest. En als het experiment niet helemaal slaagt, moet u niet denken, dat er geen goed werk is gedaan. Alleen al in het op weg ^Jfl/OIMINGINRICHTI NG -U (1 -L Advertentie IM gaan. We moeten blijven streven naar verbeteringen en weggaan dpor, ook als er tegenslagen komen. Een hecht door timmerd experimenteerplan toont veel van uw moed, optimisme en bekwaam heid. Maar ook de waarschuwingen ontbreken niet. Ze getuigen van inzicht en nuchterheid, zonder het ideaal uit het oog te verliezen. Als voorbeeld wijs ik op de rol van het buitengewoon onderwijs, dat helder in relatie tot de meer alge mene zorgbreedte problematiek wordt geplaatst. Dat is dapper en met visie ge schreven. Het ga het F.O.R.T. even goed als de A-Ford, die van 1922 tot 1981 aan het rijden is gebleven. U moet wel zes keer trappen om te blijven rijden, maar het wordt helemaal ellende als we met het oude schoolsysteem blijven zitten. Luctor et Emergo", zo besloot dhr. „Baayens. De Thoolse wethouder van onderwijs J. Versluijs, voorzitter van de Stuurgroep F.O., blikte terug naar de aanmeldings datum voor het experiment: 1 november 1977. Hij herinnerde aan het gevecht om gedurende driejaar 700.000 gulden van het rijk te krijgen. Dhr. Versluijs prees zich gelukkig in een tijd van groeiende werkloosheid in het onderwijs, in ver band met het F.O.R.T. zes extra leer krachten in het kleuter- en lager onder wijs en bijna vier in het voortgezet on derwijs te hebben kunnen aantrekken. Met enig kunst- en vliegwerk werd ook de financiering van de Orthodjdact rond gebreid" gelet op het eerste, door het ministerie goed ontvangen, aanzet van het experiment F.O., hoop ik dat ook in het verdere vervolg van dit omvangrijke project op de ingeslagen weg doorge gaan mag worden. Wanneer dit het ge val is, zal het ook mogelijk zijn om de rimpels, die er zo nu en dan zijn. glad te strijken", aldus wethouder Versluijs. Op deze F.O.R.T.-dag komen we vol gende week in woord en beeld nog terug in de E.B. Hij heeft dit scizceti ifÜ vogels ge kweekt, waarvan zeven kruisingen tus- Zoals de brandweer in geval van nood altijd klaar staat voor de bevolking, zo werd er deze week eens een gebaar van de inwoners verwacht om de nood in het Afrikaanse land Rwanda te lenigen. Gezond drinkwater, wat ieder op Tho len en St. Philipsland de normaalste zaak van de wereld vindt, ontbreekt in Rwanda nog in voldoende mate. Er zijn wel 20.000 natuurlijke bronnen, maar die zijn slecht beschermd en doorgaans liggen ze nogal ver van de bewoonde wereld. Het uit Zeeland afkomstige geld is bedoeld voor het doelmatig opvangen van het bronwater aan de voet van de heuvels en het daar te zuiveren. Van de actie "Zeeland helpt Rwanda" blijft niets aan de strijkstok hangen. De kosten (van de enveloppen e.d.) worden betaald door de provincie. Het is zelfs zo, dat van elke gulden die binnenkomt, de provincie nog een kwartje extra be taalt. Iedere Rwanda-gulden betekent dus infeite 1,25. Er is al ruim acht ton bijeengebracht en wanneer elke Zeeuw nu een gulden zou geven, zou het magische bedrag van 1 miljoen gulden worden gehaald. In Rwanda kunnen dan 1360 waterputten gemaakt worden. De vier miljoen inwo ners van het land van de duizend heu vels - zoals Rwanda poëtisch wordt ge noemd - kunnen dan dankzij de Zeeu wen gezond water drinken. Met sirene en zwaailicht werden de in woners attent gemaakt op het aanbellen van de brandweerlieden. Vrij veel men sen waren de witte envelop kwijt, maar de brandweer had er nog, zodat "de bij drage toch kon worden gegeven. De medewerking was groot; zodat de vrij willigers hun vrije tij4 niet voor niets opofferden.Maandagavond kwam er in St. Annaland 2795,51 binnen, in St. Maartensdijk 2989 gulden en in Scher penisse 1000 gulden. Dinsdagavond werd met succes in Tholen gewerkt, maar de opbrengst kon pas in de loop va'n woensdag geteld worden. Aangezien de korpsen ook de dorpen zonder een eigen brandweer moeten aandoen, is het ondoenbaar om ook bij alle woningen buiten de bebouwde kom de envelop op te halen. Zaterdagmorgen van acht tot twaalf uur kan men echter nog enveloppen in de brandweerkazer nes brengen. Bovendien kan men geld per bank of giro(nummer 3.933.600) overmaken voor "Zeeland helpt Rwanda" te Mid delburg. Zaterdagmiddag maakt de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boerden, het eindresultaat be kend. Vanavond is de daad aan de in woners van Poortvliet en Oud Vosse meer. Antwerpsestraat 119-135 01640-40469. Advertentie IM Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 K Adn C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service sen een putter en een kanarie. Een daarvan, een goede, volle vogel met een prima postuur en masker, koos Den Engelsman uit voor de tentoonstelling. Hij nam voor de jury een prachtige houding aan en kwam als eerste uit de bus. Daarmee won Den Engelsman, al 23 jaar lid van Vogelvreugd, voor de derde keer het bondskruis wegens het behalen van het generaal kampioen schap. Ook op deze expositie had hij drie kampioenen. Al tientallen jaren is De Schelde het bekende en vertrouwde adres voor beton- mortel. Maar wist u dat De Schelde ook kant-en-klare metselspecie levert? Beton- en metselmortel direkt uit voor raad èn direkt verwerkbaar. Top-kwaliteit (want De Schelde is heel wat aan zijn goede naam verplicht!), èn...steeds uiterst scherpe prijzen. Graag ook tot ziens bij: bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Dhr. J.J. den Engelsman Jzn. uit Sint- Annaland is voor de derde keer generaal kampioen van Vogelvreugd geworden. Het bijzondere was, dat voor het eerst een bastaard de hoogste eer kreeg: een kruising van een putter en een kanarie. "je leeft naar zo'n tentoonstelling toe. Dat is altijd weer het hoogtepunt van het verenigingsjaar", zegt Den Engelsman. Hij is een natuurmens, die met het kwe ken van vogels een plezierige ontspan ning heeft. Wanneer hij 's avonds van zijn werk thuis komt, is hij een uur 'kwijt'. In het broedseizoen zit een vo gelkweker nog langer bij de vogelkooi, want na het- krub w wordt altiid vol spanning naar het uitkomen van de eit jes gekeken. De jurering was vrijdag even spannend toen er een paar kooien op tafel werden gezet, waaruit de krui- Vervolg op pag. 13 Brandweer kan niet alleen spui ten, maar ook waterputten gra ven. 0 't Is belang van 't Thoolse kind.... dat bindt. 0 Experiment funderend onderwijs officieel gestart. 0 L.T.S. moet nog aankloppen op deur van minister. 0 St. Philipsland wil niet verder springen dan de lengte van de polsstok. "0 Belastingen stijgen daar met 5% 0 Het Fliplandse onderwijs zit goed. 0 De Sinterklaasjeugd gaat zich in zetten om vernielingen te voorko men. Smalstads een piano. mannenkoor verdient Dodi Dodi zit goed. 0 Riolering in plan Noord St. Phi lipsland zit fout. Niet hals-over-kop Fliplandse Openbare kleuterschool Groene gulden. Kruis houdt het op 40 Sinds eeuwwisseling enorme vooruitgang gezondheidszorg peuters. 0 J. J. den Engelsman voor derde keer generaal van Vogelvreugd. 0 C.N.V. discussie mondde na goed begin uit in ongenuanceerde CNC mestput. 0 Veel stemmen van lezers. 0 Tholense Boys bleef Smerdiek net de baas. 0 Sinterklaas kwam, zag en over won bij de jeugd. Milieu: wie geld heeft, bloedverwanten bij de vleet. vindt Dit nummer bestaat uit 22 pagi na's. In de doe-het-zelf zaak van Muller- Franke aan de Nijverheidsweg te SinL Maartensdijk werd zaterdagavond inge broken en voor een waarde van zeker 9.000,— aan gereedschappen en elek trische apparatuur meegenomen. Na een eerste onderzoek door de wachtmeester van W. uit Scherpenisse. volgde die van de groepsrecherche uit Tholen en van de technische recherche uit Middelburg. Via gevonden sporen en dank zij ook een tip van een voorbij ganger, die nog iets van het kenteken wist te herinneren (da's knap) volgde reeds maandag aanhouding van C.H. van W. uit Scherpenisse en diens broer R.T.H. van W. uit Ridderkerk. Een klein gedeelte van het gestolene is terecht. Een ander deel was al bij een heler onderge bracht en de politie speurt nog verder in die richting, maar wist de diefstal op zich nel op te lossen, wat een pluimpje waard is. vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwaaens. bua-. gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. ja, inklualef, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. Antwerpsestraat 117 (Plein 13) Advertentie IM Voor de leerlingen van de Van der Lek de Clercq kleuterschool uit Stavenissen was het vrijdag groot feest. Juf Jeannet trouwde en dat moest gevierd worden. De voorafgaande dagen hadden ze hard ge werkt aan feestmutsen en erebogen en vrijdagmiddag rond drie uur stapten de kleuters in feesttooi in de bus, op weg naar het gemeentehuis in St. Maartens dijk. Hoofdleidster Rina van Prooijen en verschillende moeders zorgden voor de begeleiding. Na de huwelijksvoltrekking door ambtenaar C.W. Droogers werd het bruidspaar (dhr. A. Den Engelsman uit St. Annaland en mej. WJ. Brouwer) uit Tholen) opgewacht door de kleuters, die voor een erehaag zorgden. De tractatie in Haestinge besloot het fijne uitstapje voor de kleuters. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1