Dertig jaar sloopbedrijf J. A. Jeroense Zonen Honderd werklozen meer dan in oktober 1979 Raadslid de Bres in Stichting Welzijn Ouderen Welke opleiding na het L.H.N.0. diploma???? KAA BEE Donderdag 13 november 1980 EENDRACHTBODE 13 "Jij wordt ook sloper' Veel gladde autobanden Ledenvergadering ANIB VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Leerlingen bouwplaats Van kleip tot groot. Beademingspop en brancard voor E.H.B.O. STEMMEN VAN LEZERS Gemiddelde stijging onderwijs 15 procent Of zoek ik een baan? C.N.C. Zestig jaar St. Gertrudis en Petrus Canisius Plllillltllll Zes lustrums worden niet gerekend tot het echte jubileum, maar dertig jaar slo pen telt toch wet mee. Bovendien komt het niet zo vaak voor, dat aan een sloperij aandacht wordt geschonken. Misschien zit er te veel de wat denigrerende ge- dachte aan vast dat het immers maar om afbraak gaat. Slopen kan iedereen, wordt gemakkelijk gezegd. Inderdaad, maar het ligt er wel aan wat het is. Dan had een leek maar eens moeten be ginnen om de gashouder zoals in 1970 in Tholen gebeurde, met de grond gelijk te maken. Of de gebouwen van de gasfa briek zoals die in 1976 via de slopershand Jeroense uit de Hoogstraat verdwenen. Daar komt meer voor kijken. Dan moet er langdurige ervaring zijn. Het sloopbe drijf Jeroense Zn. heeft al een dertig jarige ervaring. De gepensioneerd amb tenaar van de dienst gemeentelijke ont wikkeling, de heer P. J. Jasperse te Sint Maartensdijk maakte er een fotoboek van. Niet alleen omdat hij vele jaren met dit bedrijf een goede samenwerking had, maar ook omdat daardoor weer een stukje Thoolse geschiedenis wordt vast gelegd. Dat kan men aan de heer Jas perse overlaten. Nu de familie Jeroense een mooi en voor hen zeker historisch fotoboek rijker is, werd ons toegestaan daar ook wat gegevens uit te putten voor meerderen. Hopelijk volgt men die dertig jaar van het sloopbedrijf met belangstelling. "Jij wordt ook sloper", zei grootvader Jacobus Kaashoek tegen de 6 jarige Ko Jeroense uit Sint Annaland. De heer Kaaskoek was gemeentewerk man te Sint Annaland. Zijn werkzaam heden bestonden toen onder meer uit het schoonhouden van de straten met Bij een weer grote verkeerscontrole zijn vrijdag op het eiland Tholen 250 auto's aan een nader onderzoek onderworpen. Dertien bestuurders kregen een waar schuwing na het constateren van kleine re technische gebreken, terwijl tegen 29 anderen proces-verbaal werd opge maakt voor zwaardere mankementen. Daaronder bleek vooral een flink aantal gladde banden te zijn, die het autorijden met name in wintertijd niet ongevaarlijk maken. Drie bromfietsers kregen een proces verbaal omdat de motor van hun twee- wieler was opgevoerd. De controle, die evenals de vorige keer bij de gemeentewerkplaats te Scherpe- nisse plaatsvond, gebeurde door negen man van de verkeersgroep uit Middel burg, zes politiemannen van de groep Tholen, twee mensen van de motorrij tuigbelasting en 1 man van de rijksver keersinspectie. Verder werd er nog een zogenaamde gerichte verkeerscontrole uitgevoerd, maar geen van de bestuurders bleek de bocht verkeerd te nemen. In dat opzicht kan er dus verbetering zijn opgetreden. Zaterdag werd nog een alcoholcontrole gehouden, waarbij achttien bestuurders de blaasproef moest ondergaan. Daarna werd van een inwoner uit Sta- venisse ook nog de bloedproef geno men. Een autobestuurder kreeg nog een bekeuring voor gladde banden. Op 22 november a.s. houdt de Algemene Nederlandse Invaliden Bond,, Afd. Tholen en St. Philipsland een ledenver gadering in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat aanvang 14.00 uur. Een van de belangrijkste punten is, dat door de heer Houtekamer getracht zal worden een zo goed moge lijk beeld te geven van wat het Gehan dicapten Adviesburo Zeeland (G.A.Z.) doet en vertelt over het functioneren er van. Omdat er al veel positieve reacties bin nengekomen zijn is het zeker de moeite waard, ook voor gehandicapten en ar beidsongeschikten, die nog geen lid zijn, om deze belangrijke vergadering te be zoeken. Mede door de sterke groei in het afgelopen jaar rekent het bestuur op een grote opkomst. \l I I SOORI I /.uid-Ooslsingcl 45 I d. 34568 BI Rt.l OI> ZOOM advertentie IM Wegenbouwbedrijf Aug. Van Dijck-Pe- tit is in Bergen op Zoom met een Leer lingenbouwplaats-object begonnen. Werkloze jongeren, die via het arbeids bureau zijn aangetrokken, wordt in de praktijk het vak van stratenmaker ge leerd. De opleiding komt tot stand in nauwe samenwerking met de stichting Bevordering Wegenbouw. Naast de praktische scholing, die onder leiding staat van leermeesterstratenmaker W. de Jong, krijgen de leerlingen gedurende 1 of 2 dagen per week theorielessen. Voor de continuïteit van de opleiding van deze leerlingenploeg is het wense lijk, dat er voldoende werkgarantie zal worden gegeven en dat de verstrekking van D AC W-subsidie aan de opdracht gevers blijft gehandhaafd. behulp van een hondenkar en iedere avond (in wintertijd) stak deze gemeen tewerkman 's avonds de - petroleum- straatlantaarns aan. Hij was voorts schoonhouder van de openbare lagere school en buitendien nam hij nog al eens een sloopkarweitje aan, want zelfs al die baantjes bij elkaar brachten nog geen vetpot. Ko Jeroense was vaak bij grootvader Kaashoek, zowel als de lan taarns werden opgestoken of als er te slopen viel. Op 6 jarige leeftijd werd zijn toekomstig beroep al geprofeteerd. Maar hieraan ging nog wel een andere arbeidsperiode vooraf. Jeroense zocht het nogal in het vee. Er was een tijd, dat hij 2 paarden had, 3 koeien, 5 stuks jongvee en een groot varken. Op 85 ge meten land moest geploegd, geëgd, ge zaaid en geoogst worden. Het was het zogenaamd op de klap rijden. Of daar het woord klaploper vandaan komt, staat er niet bij, maar als die uitdrukking inderdaad luieren betekent, kan het niet hetzelfde zijn als op de klap rijden. Dan moest van vroeg tot laat worden aange pakt. Behalve toch wel hier en daar een huisje afbreken, ontstond het eigenlijke sloopbedrijf na 1950. De eerste officiële karwei was een woning in de Westkerkse polder. De daarbij behorende schuur was door de blikseminslag afgebrand. Jeroense kocht die woning van de fam. Groenewege uit Scherpenisse voor 450,—Behalve dat bedrag moesten er ook de uren uitkomen, die voor de sloop en schoonmaken van materialen nodig was. Daarbij kwam dat al het materiaal ook maar niet de andere dag verkocht was. Dat kon weken aanlopen en ondertussen zat er het geld in. Maar de zwarte sneeuw van voor de oorlog zag het gezin Jeroense na 1945 toch niet meer. Al waren er nog wel eens moei lijke tijden. Sinds die Westkerkse wo ning is er heel wat neergehaald door het slopersbedrijf J. A. Jeroense Zonen. Waar iets kon worden verdiend of soms was alleen de gedachte daaraan debet, was het sloopbedrijf van de partij. In hét fotoboek Jasperse wordt daarvan een gevarieerde indruk gegeven. Uiteraard nog maar een greep, maar wel boeiend. De werkzaamheden van sloopbedrijf Jeroense strekken zich immers uit over Schouwen Duiveland, Sint Philipsland, Noord-Brabant, Zuid-Beveland, Wal cheren en uiteraard ook Tholen. Op die wijze - eerst breken dan bouwen - had het bedrijf een groot aandeel in de voorbereiding voor nieuwe werken, hetzij voor particulieren, gemeentebes turen of instellingen. Zonder dat sloop bedrijf Jeroense "winst" een vies woord vindt, want je moet toch ook kunnen leven en telkens investeren, was er veelal uitstekende samenwerking met de op drachtgevers. Te beroerd om er een schepje op te gooien, waren vader en zoons Jeroense nooit. Ook niet als wat meer hulp werd gevraagd dan verlangd kon worden. Van het groot gezin Jeroense zijn niet alle kinderen meer in leven. Ook daar was leed. Niet allen ook zijn nog steeds bij het sloopbedrijf betrokken, maar het blijft nog wel altijd sloopbedrijf Jeroense.Op deze foto de sloopploeg bij het door brand verwoeste pand Laban hoek Dalemse- en Kerkstraat in Tholen met van links naar rechts Chris en Jacob Jeroense, chauffeur Van Vossen, Adrie - Johannes - Henk en Jo Jeroense sr. plus Jacob Hage uit Zierikzee. Mede daardoor kreeg sloopbedrijf Je roense en zonen een goede naam in de regio. Hopelijk zal dat nog lang zo blij ven, ook na deze 30 jaar van ervaring. In het fotoboek staat een greep uit het gehele gebied dat door Jeroense werd bestreken. Van Schouwen en Brabant, van de Bevelanden en Tholen. Om ons tot het laatste te beperken zien we beel den van de afbraak van het door brand vernielde pand woninginrichting Laban op de hoek Kerkstraat-Dalemsestraat in Tholen, va., d Stoofhof bij de Thoolse rondweg, van het voormalig café Gunter in Poortvliet en dan een hele reeks uit Sint Maartensdijk, waar Jeroense van wege de daar plaatsvindende grote sa nering wel de meeste objecten uit zijn loopbaan met de grond gelijkmaakte. De Vijf Zinnen, De Bosstraat, de Groe- nedijk, de Noordpoort, de Oostsingel, aan de Markt, een drietal percelen aan de Molendijk, het gebouwtje dat be hoorde tot het Slot van Jacoba van Beieren, waar nu bungalow Priem staat, in de Blauwstraat, de openbare lagere school in de Ds. de Bresstraat, de win kelwoning Pot aan de Hazenstraat, panden aan de Westvest, Achter de Wal bij Keethil,Achter 't Bos en aan de Zuidsingel. Maar ook het gigantisch%. karwei van gasfabriek en gebouwen aan de Hoog straat in Tholen, een flink perceel aan de Dalemsetraat en van vrij recente datum de gebouwen aan de Tonhuisstraat te Sint Annaland. De onderschriften bij de foto's geven niet alleen de vermelding van de gebouwen waar het om gaat, maar ook het jaartal. Mede daardoor van historische waarde. Sloopbedrijf Jeroense kan nog vooruit al is thans wellicht ook de hoogconjunctuur van de sloperij wat afgezakt. Maar voor het be drijf zijn er nog mogelijkheden dat het doorgaat van vader op zoon. Te slopen zal er altijd wel wat overblijven. Vooral in Sint Maartensdijk waren er de Iaat8te jaren veel saneringen en daardoor ook sloopwerkzaamheden voor Jeroense. Voor uitbreiding van het gemeentehuis moest er ook schoon schip gemaakt worden. Een foto genomen vanuit de toren. Waar in het midden op de foto de auto staat, werd in 1980 de muntenschat gevonden. Om een Rijksbijdrage te krijgen in akti- viteiten op het gebied van gecoördi neerd bejaardenwerk zal er een Stich ting Welzijn voor Ouderen moeten worden gevormd. Het algemeen bestuur daarvan moet uit tenminste 9 leden bestaan. Daarvan dan ook een verte genwoordiger van de gemeente Tholen, omdat daarvan de meeste centen moe ten komen, bovendien krijgt de ge meente daardoor medezeggenschap op het terrein van de welzijnszorg voor be jaarden. Een onderdeel van het ge meentelijk welzijnsbeleid. Er komt hiervoor ook een subsidieverordening, waarin wordt bepaald aan welke voor schriften de Stichting moet voldoen om voor subsidie in aanmerking te komen. In de werkgroep gecoördineerd bejaar denwerk, waarover al heel wat in voor jaar en voorzomer werd geschreven, had de heer J. de Bres zitting namens de ge meente. B en w willen dat ook wel con tinueren in de Stichting Welzijn voor Ouderen Tholen. voor moet dan wel tien mille op tafel komen. De E.H.B.O. afdeling Tholen en Stave- nisse hebben een gemeentelijke bijdrage gevraagd voor aankoop van een beade mingspop en een brancard. De pop kost 1200,— de brancard 300,-^ De af delingen Sint Maartensdijk en Sint An naland ondersteunen het verzoek met de mededelingen, dat zij in 1980 geen ber oep op de gemeente zullen doen. B en w vinden dan ook maar dit te moeten in willigen. Mogelijk de raad maandag avond eveneens. Beste Jongens en Meisjes, De intocht van St. Nicolaas is op 29 no vember a.s. aankomst in de Haven van Tholen om 2 uur 's middags. Eindelijk is het jaar weer om Eindelijk kunnen wij weer komen Ik dacht dus bij mezelf "kom" "Laat de Thoolse jeugd weer dromen, van Sint en Piet!" wat zeg ik "KNECHTEN" die al weken samen vechten Om mee te komen naar Tholen stad. We hebben het zo, nog nooit gehad! Iedere Piet wil met Sint mee naar Tholen, over de grote zee. "Loten!" heeft Sint toen gezegd. En iedereen heeft zich daarbij neerge legd. Maar toch zitten we nog met een pro bleem Al geloof je het misschien niet, Sint heeft ook een luie Piet! Die is nooit eens vlug en rap, dus mag hij nooit mee op stap. maarnu heeft hij goed geloot! Dus komt hij mee op Sint zijn boot. Dat geeft eigenlijk wel problemen, want die Piet met zijn slappe benen, gaat iedere tien minuten slapen, Nou....dat kun je toch niet maken. Daarom beste kinderen, had ik gedacht. Als jullie nou eens iets gaan knutselen, WAT HEEL VEEL LEVEN MAAKT, zodat die luie Piet niet in slaap meer raakt. Of.....om hem wakker te krijgen, iedere keer, Nou....dan heeft hij het niet meer! Zelf kunnen julliCwel iets bedenken, WAT HEEL HARD RAMMELT EN 't GOED DOET, ALS 't MAAR VEEL LEVEN MAAKT, DAN IS HET GOED. Afgesproken???? Nou dan zie ik jullie op 29 november a.s. Zaterdagsmiddag om 2 uur aan de Ha ven. Sint geeft ook weer kadootjes voor mooie TEKENINGEN EN GEDICHTEN. Die worden 18 november op je school afgehaald. Tot Zieris op de 29e november. Hoofdpiet PEDRO Mijnheer de redacteur, Lezend in "De Eendrachtbode" van 6 november trof ik onder de rubriek "Stemmen van lezers" een stukje aan van dhr. Iman van Ast. Gaarne wilde ik hierop een reactie laten horen. Laat ik voorop stellen dat ik moeite had met zinnen die tussen de dertig en veertig woorden bevatten. Mogelijk is dat alleen mijn probleeem en hebben anderen daar geen moeite mee. Het waren echter niet alleen de lange volzinnen, doch ook de moeilijke woor den die het geschrevene voor mij enig zins onbegrijpelijk maakten. Aangeno- Van 1980 op 1981 gaat er een forse stij ging komen van het bedrag per leerling, als de raad het voorstel van b en w gaan overnemen. Die stijging komt vooral voor rekening van instandhouding ge bouwen, kosten voor verlichting, ver warming en schoonhouden. Voor 1980 is het bedrag per leerling vastgesteld op 411,10 inclusief in- standhoudingskosten en 327,53 ex clusief instandhoudingskosten. Voor 1981 wordt voorgesteld resp. 480,79 en 372,79. Dat is een procentuele ver hoging van 16,9 en 13,8 procent. Met die hogere raming hoopt het college de stijging van de energiekosten te kun nen opvangen. Aanschaf en onderhoud van schoolboeken en leermiddelen stijgt met 6 procent. De schoolraad kan zich met dit b en w voorstel verenigen. Ge noemd bedrag per leerling vormt ook de basis voor de vergoeding aan bijzondere lagere scholen in de gemeente. Het ge middeld aantal leerlingen is gesteld op 1000. Het bedrag voor administratie kosten komt er nog bovenop en kan conform het voorstel 36,50 per leer ling gaan bedragen. Weer even een apart voorstel, maar ook wel met het onderwijs te maken, is om 5 nieuwe kachels aan te kopen voor de gemeentelijke Mavo. Van de 6 zijn er namelijk 5 aan vervanging toe en daar- Deze vragen zijn aktueel voor de 4e klas leerlingen van de L.H.N.O. school "De Oesterschelp" te Tholen. In het kader van de procedure beroepen- voorlichting, was er op 4 november j.l. een voorlichtingsavond in de aula van de school. Verschillende gastsprekers waren uitge nodigd om de diverse mogelijkheden van verdere studie na het L.H.N.O. te ver duidelijken. Mevrouw Mens- School voor M.H.N.O. St. Gertrudis te Bergen op Zoom. a. Inas opleiding; b. opleiding kostuumnaaien. Mevrouw van Wezenmaal eveneens St. Gertrudis opleiding kinder- en jeugd- verzorging. Mevrouw de Jong- School voor M.S.P.O. "de Drechtstromen" te Dor drecht. Opleiding Gezins- en Bejaar- denverzorgende. Mevrouw de Vlieger-Scholengemeen schap B.O. te Goes Vooropleiding Ho ger Beroepsonderwijs. De heer Andrée - O. Elsemanschool te Bergen op Zoom opleiding dameskap- per. De heer Goedegebuure - Consulent van het Regionaal Orgaan van het leerling wezen in Zeeland te Goes. Part-time opleidingen in het kader van het ber oepsbegeleidend onderwijs. De heer Hettema, schooldekaan, heette dé aanwezigen welkom en legde de be doeling van deze avond uit. Het is een vervolg op de lessen beroe- penoriëntatie in klas 3 en de avond voor leerlingen en ouders/verzorgers aan het einde van het derde leerjaar i.v.m. de keuze van het vakkenpakket. In januari/februari van dit schooljaar is er dan nog een individueel gesprek met leerlingen en hun ouders/verzorgers over de definitieve keuze van vervolg studie, waarna de aanmelding bij de vervolgscholen van start gaat. Wanneer een L.H.N.O. leerling verder wil gaan naar het Middelbaar-Beroeps- Onderwijs wordt de eis gesteld dat van de 6 examenvakken er 2 op het C-nivo en 4 op het B-nivo bepaald moeten zijn. Voor het Voorbereidend Hoger Beroeps Onderwijs, dient de leerling 3 vakken op C nivo (Nederlands, een vreemde taal en een theorievak naar keuze) te beha len en de rest op het B nivo. De verdere studie in beroepsbegelei dende zin, dus als de leerling een baan heeft, is het B nivo minimaal een ve reiste. Elke gastspreker kreeg 10 minuten de tijd om één en ander te verduidelijken. Na de pauze was er voor de leerlingen en ouders/verzorgers gelegenheid vragen te stellen aan de gastsprekers, die in middels ieder in een ander lokaal plaats hadden genomen, zodat liet mogelijk was met nog wat gerichtere vragen te komen. Tot slot was er een dankwoord van me vrouw Provobst aan de gastsprekers en de schooldekaan voor hun bijdrage aan de b'eroeps- en studiekeuze van de leer lingen. Zij stelde dat het advies vanuit de school om door te studeren door steeds meer leerlingen ter harte wordt geno men. Een bredere opleiding geeft in deze tijd geen garantie op werk maar wel een veel grotere kans, dan wanneer men met al leen het L.H.N.O. diploma aan de slag wil gaan. Het L.H.N.O. is beroepsvoorbereidend en niet beroepsgericht. Gelet op de grote belangstelling van leerlingen en hun ouders/verzorgers voor deze avond en de reakties van een aantal aanwezigen, kan men concluderen dat het goed is samen te bekijken, inm het belang van de leerlingen, welke mo gelijkheden er zijn na het L.H.N.O., zo dat zij een verantwoorde keuze kunnen doen in een toch moeilijke zaak. "WELK BEROEP GA IK KIEZEN???" Algemeen gedeelte Mannen Tijdens de maand oktober 1980 daalde de werkloosheid van mannen van 168 tot 162. In vergelijking met oktober 1979 staan er nu 84 mannen meer ingeschreven, t.w. van 78 op 162. Vrouwen De werkloosheid van vrouwen steeg tijdens de maand oktober van 84 tot 89. Eind oktober 1979 waren 65 vrouwen werkloos. Aanvragen Het aantal aanvragen daalde van 17 tot 11. Eind oktober 1979 betrof de vraag naar mannen en vrouwen 53. Onderstaand overzicht geeft enig inzicht in de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen. sept. 1979 okt. 1979 sept. 1980 okt. 1980 Mannen Bouwnijverheid Grondwerken Metaal Landbouw Handel Niet varend verk. pers. Kantoor/onderw. pers. Los arbeider Pers. alg. dienst Overige beroepsgroepen 13 5 8 4 4 12 24 9 11 14 9 6 3 2 4 8 19 6 7 44 22 17 6 6 2 16 34 8 13 41 22 16 6 5 6 17 34 7 8 Totaal werkloze mannen 90 78 162 Vrouwen Handel (verkoopsters) 19 15 20 19 Horeca 3 5 3 4 Kantoor/onderw. pers. 22 15 28 28 Socila/gen. zorg 17 12 13 12 Los arbeidsters 13 11 8 8 Pers. alg. dienst 2 8 Overige beroepsgroepen 9 7 10 10 Totaal werkloze vrouwen 83 65 84 89 Aanvragen mannen/vrouwen 51 53 17 11 Beknopte toelichting Bouwnijverheid Tijdens de .afgelopen maand daalde het aantal werkloze bouwvakkers. Toch blijft de werkloosheid, m.n. van metselaars groot. De vraag naar personeel is nihil. In verge lijking met vorig jaar oktober is er nu aanzienlijk meer werkloosheid in deze sector. Grondwerken Het aanbod in de water- spoor en wegenbouw bleef t.o.v. de vorige maand onve randerd. Ook hier meer werklozen dan een jaar geleden. De vraag is steeds zeer gering. Metaal In het aanbod deden zich vrijwel geen mutaties voor. Nu echter meer aanbod dan vorig jaar. De bedrijvigheid bij aanverwante bedrijven in de bouw is iets gedaald. Ook bij de garagebedrijven is weinig behoefte aan personeel. Handel Het aanbod van verkoopsters bleef nagenoeg gelijk aan dat van de vorige maand. Dit aanbod is nog iets hoger dan een jaar geleden. Kantoor/onderw. personeel Hiertoe behoren 17 mannen en 28 vrouwen. Er is in de regio weinig vraag naar eenvoudig administratief personeel Los arbeiders en personeel algemene dienst Door de geringe vraag onderging het aanbod bij de mannen, alsmede bij de vrouwen weinig verandering. Ten opzichte van vorig jaar is er nu aanzienlijk meer aanbod. Jeugdigen Het aantal mannelijke jeugdigen beneden de 19 jaar betreft 18. Voor de vrouwen omvat dat een aantal van 35. Plaats van inwoning Van de 162 mannen is een 21-tal mannen afkomstig uit de gemeente St. Philipsland. Van de 89 werkloze vrouwen is een 5-tal vrouwen woonachtig in laatstgenoemde gemeente. men mag worden dat een ingezonden1 stukje bedoeld is om aan zoveel moge lijk lezers duidelijkheid te verschaffen over een bepaalde zaak. Mij komt het voor dat een woord als "allochtonen" nu niet tot de woorden-, schat van de gemiddelde krantenlezer mag worden gerekend. Dhr. van Ast vindt dat deze groep het eiland Tholen vriendelijker dient te bejegenen, zonder verder aan te geven in welk opzicht dat volgens hem niet gebeurt. De "allochtonen" weten derhalve na le zing nog niet hoe zij zich dienen te ge- i dragen (althans volgens van Ast). Mogelijk heb ik wel eens een boom ge zien die door een brommer was "gecol- liceerd", doch een dergelijke benaming voor zoiets kwam ik nog niet eerder tegen. Voor wat het optreden van de R.P. be treft meen ik te hebben begrepen dat dhr. van Ast een meer repressief optre den verlangt. Natuurlijk is dit zijn goed recht, doch het ware mijns inziens beter geweest om zich met dit verlangen tot de groeps commandant van de R.P. te wenden i.p.v. in "Stemmen van lezers". Mogeijk hebben politiemensen het van wege hun "preventieve" en "repressie ve" taken te druk om óók nog het stukje van dhr. van Ast te lezen. Eigenlijk geldt hetzelfde voor mij en had ik dhr. van Ast beter persoonlijk kunnen benaderen. De reden dat ik dit niet heb gedaan is gelegen in het feit dat ik meende op deze manier meer in de geest van dhr. van Ast te handelen. Samenvattend zou ik willen stellen:" Spreek je moers taal", dan doe je al gek genoeg. Gelukkig las ik in de laatste regels van het stukje dat van Ast zich met anderen als leek beschouwt, hetgeen veel ver goedt, want per slot van rekening moe ten er ook deskundigen zijn, anders komt de krant niet vol. Met dank voor de plaatsruimte teken ik: Hoogachtend; W. Menheere Schoolstraat 4 St. Annaland. In de E.B. van j.l. 6 november konden wij lezen dat het compost "bedrijf C.N.C." niet door "bezwaarschriften en hoorzitting" van de wijs is gebrscht. Natuurlijk niet, een bedrijf dat draait zonder vergunning is zo maar niet van streek!! Het was een zeer eigenaardige "hoorzit ting". De bezwaren tegen vestiging wa ren zeer vele. Ze waren zeer goed ge motiveerd. Soms geëmotioneerd en dik wijls gereseerveerd. Het leek er zeer veel op, dat onze eerste burger zelf de aanvraag voor vestiging had ingediend en deswege dit te vuur en te zwaard verdedigen moest! In het openingswoord stond het woord "democratie" hoog in het vaandel ge schreven dat echter devalueerde naar mate de avond verstreek bij "woord en weerwoord". Werkgelegenheid zet ik grote vraagte kens achter aangezien iedere insider weet, dat uitbreiding van deze teelt, al leen maar een prijzen debacle tot gevolg heeft! En de strohandel met een extra prijsje voor onze landbouwers is een fata mor gana, want Frankrijk en Duitsland con curreren ons land van de kaart in de internationale strohandel! Zien we de ligging van de belangheb-" bende kwekers van deze champignons, dan komt West - Brabant en Limburg alleen voor deze teelt op de lijst. En daarom zou het toch ideaal zijn om ons mooie en nog schone eiland te ver pesten voor zulk een vluchtend bedrijf; want dat is het! Als het bij de beslissing "democratisch" toegaat zal men de bewoners van Tholen en Oud-Vossemeer hun stem voer deze zaak laten uitbrengen! Als het toch, in weerwil met het tegen van deze bevolkingsgroepen, komt tot het stichten van een dergelijk monster lijk bedrijf, moeten alle inwoners van deze plaatsen en bloc weigeren nog één O.R.B. biljet te betalen! dankend voor uw plaatsing P.J. Droogers Veerstraat7 Oud-Vossemeer. Het R.K. beroepsonderwijs,_verenigd in de Burgemeester van de Laarstichting te Bergen op Zoom, viert 14 november haar zestigste verjaardag. De stichting is beter bekend onder de naam van de twee scholen: de school voor R.K. Mid delbaar Huishoud- en Nijverheidson derwijs St. Gertrudis aan de Klooster straat en de school voor Lager Huis houd- en Nijverheidsonderwijs Petrus Canisius aan de Meeussenstraat. Bij St. Gertrudis kan men terecht voor de vormingsklas, de interim Algemene Schakelopleiding (INAS nieuwe stijl), Kinder- Jeugdverzorging, Costuum- naaien en een opleiding Couture. Petrus Canisius beschikt over de oplei ding Lager Huishoud-en Nijverheids onderwijs (naaldvakken en textiele werkvormen, verzorgende vakken en gezondheidskunde, kantooropleiding winkelopleiding), individueel Huis- houd- en Nijverheidsonderwijs (met stage van vijf maanden) en de interna tionale schakelklas (opleiding voor bui tenlandse kinderen). Er zijn besprekingen gaande, die nieuwe opleidingen voor St. Gertrudis opleve ren: de school aan de Kloosterstraat is namelijk door het ministerie aangewe zen als concentra tiepunt. Dit houdt in, dat plannen voor opleidingen van ver pleegkundigen en verzorgenden (Kraam- en bejaardenen gezinszorg) al in een zeer ver gevorderd stadium zijn. Vervolgens is men druk in de weer om zich voor te bereiden op opleidingen in de sociaal-agogische sector, met name kinder- en jeugdverzorging in samen hang met cultureel en inrichtingswerk. Tenslotte is er nog een aanvraag bij het ministerie ingediend voor de nieuwe opleidingsvorm voor 16-18 jarigen, het kort middelbaar beroepsonderwijs. Bij al deze plannen hoort ook nieuwebouw. Ondanks de zestig jaar bruisen de twee scholen dus nog van activiteiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 13