MSi-nsT C.N.C. handhaaft hinderwetaanvraag Mevr. Soomers poetste 25 jaar de schoolklas Dijkgeschot met 6 gulden per ha, zuiveringslasten met 4 gulden omhoog BOUMAN POTTER (D De Schelde St. Annaland 2 uur zonder elektriciteit Inleveren restanten landbouwbestrijdingsmiddelen Donderdag 6 november 1980 36e Jaargang no. 51 Rechten van de mens Uien 39 cent Stuurgroep bestudeert bezwaarschriften C.N.C. heeft dinsdagavond tijdens een vergadering van de stuurgroep, b. en w. van Tholen verzocht, de aanvraag om een hinderwetvergunning gestand te doen. De hoorzitting en de daarop volgende bezwaarschriften hadden het compostbedrijf niet van de wijs gebracht. Het gemeentebestuur heeft de wet telijke plicht de aanvraag nu officieel af te werken. Gesprek C.N.V. Flinkkostenstijgingen lonen, energie en materialen bij Waterschap Met het benutten van de reserves kan het Waterschap de las tenverhogingen voor de inwoners van Tholen en St. Philipsland in 1981 beperkt houden tot zes gulden pet" hectare voor het geschot en vier gulden per vervuilingseenheden (V.E., vroeger heette dat I.E.). Daarmee wordt het tarief 46 in plaats van 42 gulden per V.E. Voor onvoorziene uitgaven is er volgend jaar nog 33 mille beschikbaar voor de traditionele taken en bijna 11 mille voor de zuiveringstaak. Loon 54% meer Wegen Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Niet onaanzienlijk Waterkwaliteit Tekort twee ton Verantwoord Vrijdag 21 en zaterdag 22 november gecombineerde auto- en meubelshow op de Markt in Sint Maartensdijk. Garage de Viet Fa. H.A. van Houte Zn. Bisamratten Poetslied De V.U.T.Ze heeft het schoonmaak werk altijd 'stik graag' gedaan. "Je moet dit werk ook met plezier doen, want je hebt weinig vakantie", vertelt mevr. Soomers. Op 1 mei van dit jaar vierde ze haar zilveren jubileum, maar eigenlijk was het toen al 26 jaar, want 1 jaar heeft ze op proef gewerkt. Ze begon met vijf klassen in de oude school aan de Da- lemsestraat, maar aan de Molenvlietse- dijk heeft Ter Tolne inmiddels negen lokalen en een gemeenschapsruimte. Geen kleinigheid dus om zoveel klassen elke morgen schoon te hebben voordat de kinderen in hun stoeltje plaatsnemen. Tien jaar kreeg zij hulp van haar man, maar die kon dat door lichamelijke om standigheden niet volhouden. Dankzij de V.U.T.-regeling (vrijwillige uittre ding) kon mevr. Soomers nu op 63- jarige leeftijd met pensioen. Mevr. Wijkhuizen-Geilings neemt haar taak over. Vrijdagavond nam de zilveren schoonhoudster tijdens een gezellige bijeenkomst in Ter Tolne in aanwezig heid van familieleden nog afscheid van het onderwijzend personeel en de ou dercommissie. Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Zang- en orgelavond in Tholen Voor baby BABY-HOME voor stenen en 'dakpannen is De Schelde hèt adres! Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnemènt 1 3,50 per halfjaar, per jaar 26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw Op rekening f7,50 Hoofdredacteur G Heijboer. Onze generatie gaat er niet geheel ten onrechte wat prat op dat het mogelijk was om internationaal tot een afspraak te komen, die is ondergebracht in de wet op de rechten van de mens. Als we alle franje er buiten houden, komt het er in wezen op neer, dat ieder mens recht heeft op leven en werk in de samenle ving. Daarnaar streven is, dan ook ieders taak. Ieder mens. Dat is zonder onder scheid van geloof, ras, kleur, rijk of arm. Een goed streven, al valt dan het vol maakte hierin nooit helemaal of mis schien zelfs helemaal niet te bereiken. Vanuit bepaalde geestelijke achtergrond wordt dat nooit bereikbare volmaakte, gezien als het gevolg van zondeval en daardoor menselijk egoisme. Maar ook van die kant valt een goed streven daar naar moeilijk te veroordelen. Of echter met dat streven de goede richting over de hele linie is gevonden, moet niet al leen sterk worden betwijfeld, maar werd dezer dagen ook nog eens feitelijk geïl lustreerd door een scheidend politie man. Wat door die nu gepensioneerde functionaris omtrent het maatschappe lijk gebeuren naar voren werd gebracht willen we hier wel even citeren: "Er is nooit zoveel geweld als vandaag ge weest. Moorden, berovingen, inbraken, kraken van panden, betogingen en noem maar op, zijn aan de orde van de dag. Een mentaliteitsverandering om van te rillen. Het recht struikelt op de straten. Een uit het lood geslagen maat schappij waarvan we eerstdaags de re kening gepresenteerd krijgen. Het begin is er reeds, als men het maar zien wil. Amsterdam is er een voorbeeld van. En in dit alles staat de politie om de rechts orde (denk opnieuw aan de rechten van de mens -red) te handhaven. Daar moet wel moed voor opgebracht worden. Dit zou nog wel gaan wanneer de overheid maar van wanten wist, maar daaraan ontbreekt het helaas. Hun roeping dat zij het zwaard niet tever geefs draagt wo d niet begrepen of verstaan. Of t ze wil len het niet begrijpen of verstaan. Daarbij komt nog dat bepaalde leden in de Tweede Kamer achter het optreden van het gespuis staan. Dit alles gaat dan onder de mon van democratie (denk opnieuw aan de rechten van de mens- red) en wordt ons land ook nog een rechtstaat genoemd. Als we onze ogen goed openhoude zien we daarin de anarchie reeds om de hoek kijken", al dus wat door een scheidende politieman te berde werd gebracht voorzover hij de huidige maatschappij beoordeelde. Zonder die mening volledig tot de onze te maken, zonder het pessimisme geheel te delen, omdat er ook in deze tijd nog heel wat loffelijk streven en loffelijke daden zichtbaar worden, moet zo'n uit lating toch niet geheel verwonderen. Ja, ons zelfs doen afvragen of we bij het stellen van die wet voor de rechten van de mens niet hebben vergeten een wet te maken van de plichten. Zonder die twee blijkt een samenleving immers moeilijk leefbaar te maken. Het kan noch alleen met het een, noch alleen met het ander. Zonder bijvoorbeeld de plicht van het ontzien van andermans goed, ander mans rust, andermans welzijn, worden de rechten van die mens dusdanig on dermijnd, dat we nog verder van huis dwaalden dan tevoren. In dat licht mocht bovenstaande politionele uitlaat best even worden overdacht. In St. Annaland is dit jaar al vroeg bij kaarslicht gegeten, zoals ook de vorst in deze eerste novemberdagen vroeg is in getreden. Oorzaak van het aansteken van de kaarsen was een stroomstoring, die van vijf over vijf's middags tot bijna kwart over zeven 's avonds duurde. Na veel zoekwerk werd dinsdagmiddag ontdekt, dat er een hoogspanningskabel in de Bierensstraat ter hoogte van het Merspad kapot was. In de vermoedelijk al eerder beschadigde, dertig jaar oude kabel zat een gat. Gisteren werd de de fecte kabel door de PZEM hersteld. De storing werd in de centrale te Bors- sele gesignaleerd, maar het hoofdkan toor van de PZEM in Vlissingen kreeg ook tientallen telefoontjes. Dhr. A. Geertse met zijn medewerkers waren toen al op pad om de storing op te spo ren. Ze controleerden in zes kasten de verklikkers, waarna de defecte kabel kon worden uitgeschakeld en op een andere 10 kv werd omgeschakeld. Veiling Sf. Annaland, 4 november, uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 39.50-39.70, drielingen maat 35/40 30.40-30.90, aanvoer 55 ton. De C.N.C.-stuurgroep blikte terug op de hoorzitting in de sporthal en op de nog overgebleven vragen en problemen. Vervolgens werd besproken hoe en wie de bezwaarschriften zou behandelen. De inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygiëne en de arbeidsinspectie zullen b. en w. adviezen uitbrengen over de punten die van belang zijn voor de hinderwetaanvrage. Wat daar niet direct mee te maken heeft, bijvoorbeeld het verkeer, wordt door andere leden van de stuurgroep bekeken. De voltallige stuurgroep zal dit jaar wel niet meer vergaderen omdat het maken van de adviezen de nodige tijd vergt. Eind januari zal dat mogelijk allemaal rond zijn. B. en w. moeten dan een ont- werp-hinderwetvergunning maken waarin of het verzoek beargumenteerd wordt afgewezen of de bezwaarschriften beargumenteerd ongegrond worden verklaard. Naar aanleiding van de brief van het Christelijk National Vakverbond (CNV) over C.N.C. zei burgemeester E. Baerends desgevraagd, dat b. en w. een gesprek hopen te hebben met het C.N.V. "Wij hebben de indruk, dat hun stand punt op misverstanden berust. Verder kun je honderd keer vertellen dat 'C.N.C. geen grondwater mag gebruiken, maar als ze je niet geloven, dan houdt het op", aldus de Thoolse burgemeester. Het Waterschap zegt in de begelei dingsbrief bij de begroting 1981, dat de sterke stijging van de energiekosten (olie, gas, elektriciteit) zich in ernstige mate doet gevoelen. Voor de gemalen ten behoeve van de Waterbeheersing is 22.970 gulden meer aan energiekosten geraamd in vergelijking met dit jaar, voor de zuiveringsinstallaties 41.530 gulden. De laatste stijging is mede het gevolg van de in 1981 geplande tweede uitbreidingsfase van de rioolwater zui veringsinstallatie te St. Maartensdijk met aanleg van persleidingen en de bouw van persgemalen. De stijging van de olieprijzen heeft niet alleen aanmerkelijk hogere energiekos ten tot gevolg, doch is eveneens van grote invloed op de kostprijs voor as- faltprodukten, enz. Elk jaar wordt een behoorlijke hoeveelheid asfalt verwerkt aan de bij het waterschap in onderhoud zijnde wegen (160.000 gulden). Verder zal de inflatie dit jaar naar ver wachting op 7 a 8 procent uitkomen, wat voor de nabije toekomst ook kostenver hogend werkt. Voorts is bij het Water schap de loonfactor van belang. Gezien de huidige loonontwikkeling heeft het dagelijks bestuur de wedde van het per soneel over de gehele linie voorlopig met 2% verhoogd. De sociale lasten die nen eveneens aanmerkelijk hoger te worden geraamd. Met name de premies AWBZ, AAW en AKW. De AWBZ en de AAW kosten het aterschap 17 mille meer, de AKW 19 mille meer. In de loonsom is voor zover nodig ook reke ning gehouden met de vergoeding voor overwerk, alsmede incidentele verho gingen door toekenning van de krach tens de geldende rechtspositie toeko mende jaarlijkse periodieke verhoging bij benoeming of bevordering. Een en ander heeft tot gevolg, dat de totale loonsom ten opzichte van dit jaar met circa 5l/i% stijgt. De kostenstijgingen van lonen, energie en materialen noemt het Waterschap de meest belangrijke factoren voor het op maken van een juiste begroting. Nog meer posten hebben de begroting 1981 ongunstig beïnvloed. De kapitaal- Advertentie IM lasten verbetering quartaire wegen als mede niet-planwegen zijn met bijna 10 mille gestegen. Dit is een gevolg van de geplande wegverbetering aan de noord kant van St. Philipsland over 3790 m. (Sluisweg en Krammersweg). Voor een nieuwe tractor (ter vervanging van een uit 1963 daterende trekker) is 7500 gul den gereserveerd. De gebruikelijke posten aanbrengen slijtlagen op quartaire en niet-planwe gen door derden zijn beide met 20 mille verhoogd tot 50.000 gulden. Deze stij ging komt uit de bestemmingsreserve onderhoud wegen. Dankzij het belang rijk optrekken van dit wegonderhoud kan volgend jaar een redelijke lengte van een goede en noodzakelijke slijtlaag worden voorzien. Totaal bedragen de kostenstijgingen 165.000 gulden, wat niet door de huidige geschotsopbrengst wordt gedekt. Dit te kort wordt aangezuiverd door de ge- schotsverhoging met zes gulden per ha. (meeropbrengst 102.000 gulden), opna me van 25 mille reserve geschotsverho- ging en 38 mille reserve onderhoud we gen. Voor 1982 blijft dan nog 25 mille reserve geschotsverhoging beschikbaar. Het Waterschap wil die reserve niet volledig voor 1981 bestemmen, daar het zich laat aanzien, dat ook in 1982 niet aan een geschotsverhoging zal zijn te ontkomen. De verhoging met 6 gulden houdt in, dat het geschot op 118 in plaats van 112 gulden per ha. komt voor ongehouwde eigendommen, een stijging van ruim 5% "Wij zijn ons ervan bewust, dat deze geschotsverhoging niet onaanzienlijk is, doch uitgaande van de wens een goed onderhoudsniveau van de aan het Wa terschap opgedragen taken te handha ven, is het wel noodzakelijk", aldus het dagelijks bestuur in de begrotingsbrief. Op het gebied van de waterkwaliteit ge ven een aantal uitgaafposten voor 1981 aanmerkelijke verhogingen te zien. De afdracht aan het rijk voor lozing van af valwater op rijkswateren vergt 15.050 gulden meer: 217.150 inplaats van 202.100 gulden. Deze stijging wordt veroorzaakt door een rijksheffing van 25,25 inplaats van 23,50 p^r V.E. De jaarlijkse bijdrage aan de technolo gische dienst van de Zeeuwse Water schappen wordt drastisch verhoogd: 3,25 inplaats van 2,15 per V.E. of 26.400 gulden meer. Totaal vergt die Technologische Dienst van het Water schap 78 mille. Drastische stijging van energiekosten van 41 mille is al genoemd. De uitbrei ding van de installatie St. Maartensdijk met persleidingen en - gemalen is hierbij inbegrepen. Het afvalwater van Stave- nisse en St. Annaland moet naar St. Maartensdijk worden gepompt. De grootste stijgingen geven rente en afschrijving te zien in verband met de genoemde uitbreidin 1 De kapitaalslas- ten worden 139.000 gulden hoger ge raamd. Volgens de planning worden de zuiveringstechnische werken van 4.3 miljoen gulden in 1981 en 1982 uitge voerd. Voor 1981 is de helft van de kos ten geraamd, verminderd met een rijks subsidie van gemiddeld 50% van deze investeringen omdat de lozing op rijks water vervalt. De voorbereiding van de ze werken is in volle gang. Het dek kingstekort van de zuiveringstaak is niet minder dan 216.000 gulden. De lasten voor de inwoners zullen daardoor in 1981, 82 en 83 aanmerkelijk stijgen. Om dit zo gelijkmatig mogelijk te laten ver lopen, kan er een beroep worden gedaan op de bestemmingsreserve egalisatie zuiveringslasten van ruim vier ton. Schoksgewijze verhogingen kunnen daardoor achterwege blijven. Een verhoging van vier gulden per V.E. levert 96 mille op, het restant van het tekort (96 mille) wordt uit de reserve gehaald: 120.000 gulden. Van de oor spronkelijke ruim vier ton blijft er dan voor 1982 en 83 nog bijna drie ton reser ve over. Het dagelijks bestuur van het Waterschap heeft de overtuiging, dat het dekkingsplan 1981 hiermee ten volle verantwoord is. De nog beschikbare re serve lijkt voldoende om bij uitvoering van het tweede deel van de geplande zuiveringstechnische werken voor 1982 en 83 het heffingsbedrag per V.E. op evenredige wijze te verhogen. De gewone dienst 1981 sluit met totaal 9.609.390,94 en een post onvoorzien van 33.150,69 voor waterkering, wa terbeheersing en wegen. Voor de zuive ringstaak is de post onvoorzien 10.803,62. De kapitaaldienst van 11.5 miljoen heeft een tekort van 1.1 miljoen gulden. Naast dit tekort is een geldle ning van negen ton voor zuiverings technische werken geraamd. Het nade lig saldo zal met kort geld (rekening courant en kasgeldleningen) worden gefinancierd. De begroting 1981 ligt nog tot en met 14 november voor belanghebbenden ter inzage. Na behandeling in de financiële commissie, zal de algemene vergadering van het waterschap op donderdag 27 november de begroting vaststellen. Op 19 en 20 november zal een aktie worden gehouden voor het inleveren van restanten van landbouwbestrij dingsmiddelen. Bij de aktie gaat het om restanten van middelen waarvan het gebruik niet meer is toegestaan of die niet meer worden gebruikt. Landbouw bestrijdingsmiddelen die niet meer wor den gebruikt kunnen zijn, middelen: - die niet meer deugdelijk zijn. Dit kan een gegevolg zijn van b.v. bevriezing of uitkristallisatie; - waarvan de verpakking in slechte staat verkeert; -in een aangebroken verpakking, die binnen afzienbare tijd niet meer zullen worden gebruikt; - die de eerste jaren niet meer op het bedrijf zullen worden gebruikt. Die te oud zijn. Natriumchloraat, methylbromide, mid delen verpakt in spuitbussen, rook- of gasvormige middelen, alsmede lege verpakking kunnen niet worden ingele verd. Alle boeren en tuinders ontvangen via de Stichting Uitvoering Landbouwmaa- tregelen een oproep aan de inleverings- aktie deel te nemen. Daarin wordt te vens mededelingen gedaan over het voor hen dichtstbijzijnde inleverings- punt. Daarvan zijn er zo'n 150, verspreid over het land. De aktie is uitsluitend bedoeld voor agrariërs. Handelaren en loonwerkers kunnen zich nl. reeds op andere wijze van restanten landbouw bestrijdingsmiddelen ontdoen. De inleveringsaktie wordt georganiseerd door de Stichting Opruiming Restanten Landbouwbestrijdingsmiddelen. Daar in hebben zitting vertegenwoordigers van het landbouwbedrijfsleven en van de ministeries van landbouw en visserij, sociale zaken, verkeer en waterstaat, en volksgezondheid en milieuhygiëne. Advertentie I.M. In de maand oktober zijn op het eiland Tholen 120 en op Sint Philipsland 15 bisamratten gevangen. De ambtenaar van het faunabeheer, dhr. J. Meyll uit Poortvliet, sprak van een zeer goed re sultaat. Mevr. Soomers na de onthulling van het schoonmaakster-monument, omringd door leerlingen van Ter Tolne. Heel Ter Tolne is vrijdagmiddag uitge lopen voor de huldiging van mevr. M. Soomers-van Treijen, die na 25 jaar af scheid nam als schoonhoudster van de openbare lagere school in Tholen. Bij aankomst werden haar bloemen over handigd, waarna mevr. en dhr. Soomers onder erebogen door, langs een feeste lijke afzetting van de leerlingen naar een hoek van het schoolplein gingen. Daar onthulde mevr. Soomers door het ver wijderen van een laken een 'monument' van bezems, dweilen en andere schoon maakartikelen. "Elke rnorgefr om vijf uur, wanneer jul lie nog slapen, is mevr. Soomers al in de school", vertelde hoofdonderwijzer J.F. Kousemaker aan de in de gemeen schapsruimte verzamelde leerlingen. "De politie kreeg wel eens argwaan dat er zo vroeg al licht brandde in Ter Tolne. Mevr. Soomers was dan al aan het werk en elke dag zag het gebouw er weer keurig uit. Je kon van de vloer eten. Na de grote vakantie rook de school hele maal zo heerlijk schoon. De gang en de lokalen, ze werden geweldig gepoetst door mevr. Soomers", zei dhr. Kouse maker. De kinderen zorgden niet alleen voor gejuich, ze zongen ook een poetslied en voerden verder een toneelstukje op. Autorijschooë Piet Bots zou Johanna de eerste beginselen van de rijkunst bij brengen, maar aangezien haar broer Jaap (die de les had betaald) en oma ook meereden, ging er veel mis. De auto reed een melkwinkel binnen, zodat het een duur ritje werd. Zes meisjes, tevens lid van de gymnas tiekvereniging Olympia, gaven op mu ziek nog een demonstratie van ritmische gymnastiek. Bovendien hadden de leer lingen nog wat meegebracht om cadeaus te kopen. Enkele kinderen boden een Delfts Blauw bord met het schoolge bouw aan en tinnen kannetjes. Mevr. Soomers tracteerde op haar beurt op limonade en cake. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Rechtenzonder plichten 0 CNC handhaaft hinderwet-aan vraag 0 Terughoudend beleid Ooster- schelde 0 Gas en stroom wordt duurder 0 CNV negatief over CNC 0 Ook Boer en Tuinder deed CNC verslag 0 Dijkgeschot zes gulden duurder 0 Nieuwe school in Sint Philipsland 0 'De Luyster' wil volle prik voor schoolzwemmen 0 Opper Brinkman kreeg en trok van leer 0 Mevr. Soomers poetste een kwart eeuw 0 Raad Sint Philipsland kocht 2 dure huurwoningen 0 Bakkerij 'De Toekomst' schiep zich nieuwe toekomst 0 Jan Overeenkam constateert het vroege wintertje 0 Ijsbaan overdracht in Sint Anna land 0 Tholense Boys klimt op ranglijst. ER IS GEEN GEBREK AAN MUZIEK IN DEZE WERELD, MAAR VEEL GEBREK AAN HARMONIE. Dit nummer bestaat uit 18 .pagi na's. Mn C Broekhuis, een beqr/p voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM Zaterdag 8 november heeft Konsert- kommissie Orgar.um een zang- en or gelavond georganiseerd in de Grote Kerk van Tholen. Aan deze avond zal medewerking worden verleend door de bekende organist Klaas Jan Mulder uit Kampen. Er zal op deze avond veel aandacht aan de samenzang worden besteed van bekende psalmen en ge zangen. Op het programma staan o.a. werken van Bach (toccata en fuga), Rheinberger (cantilene). Krieken (pre lude eroïca) en Widor (toccata uit de vijfde Symphonie). Een tweetal impro visaties n.l. over psalm 42 en 68 maakt deze avond extra aantrekkelijk. Aan de uitgang zullen er tevens grammofoon platen te verkrijgen zijn. Aanvang: 20.00 u. Kerk open: 19.30 u. Allen hartelijk welkom. vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwagens. buo-, gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. ja, Inklualef, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. Antwerpsestraat 117 (Plein 13) k Bergen op Zoom Advertentie IM Als bouwmaterialenhandel heeft De Schelde een optimaal brede kollektie stenen en dak pannen in huis. In allerlei soorten en variëteitenIn vele, vele prijsklassen. De Schelde hoéft dus nooit 'nee' te verkopen, ledereen kan altijd een goede keuze doen... rekeninghoudend met zijn wensen, zijn beschikbare budget en het beoogde bouw en/of renovatieobjekt. Bij De Schelde profiteert u boven dien van scherpe prijzen en 'n deskundig (gratis) advies. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel (01640) 36910 f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1