U\ Uctf Een rib uit het lijf van illustrator Koos Hoogendijk Hulde voor meester Loenhout BOUMAN POTTER (D De Schelde 1 hbnv Thools gemeentebestuur "verkoopt" centrale ligging voor bedrijfsvestiging P" Donderdag 9 oktober 1980 36e Jaargang no. 47 Ogen uitwrijven Streekmuseum De ontwikkeling van het zeilschip op 5.16 m linken wil munten In een schuurtje achter de Voorstraat in St. Annaland slaakte maritiem illustrator Koos Hoogendijk zaterdag een zucht van verlichting. Na drie maanden stonden er 37 zeilschepen met olieverf op een linnen doek van 5.16 meter. "Ze moeten morgen niet met weer zoiets aankomen, want dit is een rib uit m'n lijf', zegt dhr. Hoogendijk.De 37 zeilschepen zullen in drie uitklap bare kleurenposters van elk 86 cm in januari en februari ver- Tsehijnenjii het populair wetenschappelijk maandblad Kijk. Matthe van Tilbeurgh Thools kampioen ploegen Jachtontwerpen. Beeldboek Spectaculair. Santa Maria. Rust. Noorddijk. DEZE WEEK Ud\ereniging Goud-en Zilversmeden "Tdvërtënti^M WONINGINRICHT Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Voor baby BABY-HOME open haarden direkt uit voorraad Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekenihg 30 30 05 556 J Abonnement 13,50 per halfjaar, per jaar 26,.50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsSag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G Heijboer. Als het om vaststelling gaat van bes temmingsplannen is de Provinciale Pla nologische Commissie na halvering te Sint Annaland en Poortvliet, nog altijd niet verleerd spaken in een zeer gema tigd ontwikkelingswiel te steken. De nota schijnt nog veel verder te moe ten worden nageleefd, dan de letter van die wet al aangeeft en waarvan menig andere gemeente elders in den lande al heel wat eerder de mazen ontdekte.Ook de wetgever wil de soep niet zo heet eten als ze wordt opgediend. Maar de Zeeuwse PPC wil dan zelfs het bord nog een keer verwarmen. Zo lijkt haar standpunt althans weer te zijn, als ze opmerkingen plaatst over het ontwerp bestemmingsplan "Kom" Stavenisse. "Tegen de achtergrond van de nota be- woningspatroon zou naar de idee van die commissie nog voldoende bouw grond beschikbaar zijn" zo schrijven b. en w. van Tholen in het advies over het plan "el-om". Dat dus wellicht als een citaat van de PPC. Minder ambtelijk, vertaald, zou je evengoed kunnen schrijven: aangezien de PPC anders bang is dat Stavenisse te hard groeit. Zoiets begrijpt de bevolking dan ook wat beter, dan in veel bedekter termen hetzelfde te bedoelen. Verondersteld mag worden, dat zo'n provinciale com missie met bewonersgroei en ook met huizengroei meer op de hoogte is dan wie ook. Hoe zou anders advies uitge bracht kunnen worden. Als er echter zo'n PPC uitspraak komt, moet of heel Tholen in lachen uitbarsten of zich groen en geel ergeren aan derge lijke nonsens. Als er immers voor één kern in de gemeente Tholen iets gedaan zou moeten worden om handhaving te stimuleren, dan is het wel voor Stave nisse. Er is daar zelfs van natuurlijke groei, zoals toch volgens de nota bewp- ningspatroon is toegestaan in de niet tot, groeikern aangewezen plaatsen, niet eens sprake, laat staan dat men bang zou kunnen zijn, dat Stavenisse te hard groeit. Heel nuchter toont het dagelijks gemeentebestuur van Tholen dat aan met feiten. In de laatste 10 jaar zijn er 40 inwoners bijgekomen. Dat is een ge middelde van 4 per jaar. De natuurlijke groei zou neerkomen op 5.3 want in die 10 jaar zijn er 179 geboren, 126 overle den, een geboorteoverschot dus van 53. De commissie zou veel eerder dienen te betreuren dat er inderdaad op korte ter mijn nog voldoende bouwgrond be schikbaar is. Er ligt nog grond voor 4 bungalowkavels, 8 voor half-vrijstaande en 20 voor rijenwoningen, waarvan overigens maar 16 kavels werkelijk be schikbaar zijn. Als zich echter in 1985 knelpunten zouden opbaren, zou dat met name b en w niet te vergeven zijn, nu het juist om Stavenisse gaat. B en w hebben de PPC nog in zoverre toegege ven, dat er de strikte belofte is niet voor 1985 het nieuwe uitbreidingsplan in ontwikkeling te brengen. Voor ons hoeft zo'n belofte helemaal niet. Als er kans is wat extra's te stimuleren in Stavenisse om achterstand van de natuurlijke groei in te halen - daarmee gaat men dan nog steeds niet buiten het planologisch boekje - zal een gemeentebestuur da niet mogen nalaten. Ook dieleprn wil leef baar blijven. Dat kan het niet met alleen maar wat meer huizen door gezinsver dunning, maar daarbij moet ook min stens natuurlijke groei worden inbegre pen. Over dergelijke opmerkingen van de PPC moet je meer doen dan je ogen uitwrijven. Liever geen duimbreed toegeven. Ieder op Tholen weet ook wel, dat nieuwe woningen in Stavenisse het langst leeg staan, omdat zolang er nog een huis over is in Tholen of Sint Maartensdijk de woonvoorkeur daar eerst naar uitgaat. Zeker van niet-Stavenisse-autochtonen. Maar dat moet een PPC niet aangrijpen als het grootste gelijk van de wereld. En daardoor in de toekomst wel een knel punt mogelijk maken. Zoiets zou de Thoolse bevolking en daarmee ook het Thoolse gemeentebestuur uitgerekend voor die kern niet moeten nemen. De problemen zijn er zonder zo'n PPC be moeienis al groot genoeg. Al was het alleen maar dat het bedrijfsleven er door het ontbreken van groei zo ongeveer op apegapen ligt. Maritiem illustrator Koos Hoogendijk legt de laatste hand aan zijn 37 zeilsche pen, die op drie kleurenposters in het maandblad Kijk zullen verschijnen. Het schip linksboven is de Zeven Provinciën van de Ruyter. Het streekmuseum heeft een verzoek ingediend om munten van de goud vondst in St. Maartensdijk ter beschik king te stellen voor tentoonstelling in de Meestoof. Het verzoek is gericht aan de Thoolse gemeenteraad, maar b en w vragen van de raad machtiging om dit zelf af te handelen. Het college gaat wel positief in op een verzoek om geld be schikbaar te stellen voor het opheffen van enkele gebreken aan het gebouw. Er zijn kleine lekkages op de zolderverdie ping en het beschoten dak stuift erg door. Bij het schoonhouden van de tentoon gestelde voorwerpen levert dat moei lijkheden op. Hierin kan verbetering worden gebracht met Rockwool isola tieplaat met aan de zichtzijde een jute afwerking. Hierdoor wordt stofoverlast voorkomen 'en een betere warmte-isola- tie bereikt, zonder gevaar voor verstik king van het dakbeschot door vocht on der een gesloten dak. Tevens kunnen de buitenspouwmuren van een steenisola tie worden voorzien. Matthe van Tilbeurgh uit Oud-Vosse- meer is zaterdag de nieuwe Thoolse ploegkampioen geworden. Titelhouder en internationaal befaamde ploeger Kees de Rijke uit Tholen deed niet mee omdat zijn materiaal al was afgesteld voor de Nederlandse kampioenschappen. Van Tilbeurgh ploegde op het land van dhr. Sieling 246 punten bij elkaar, 20 meer dan Koos Deurloo uit Tholen. 3. Addy Geluk, Tholen, 215 'A p. 4. Giel Oudesluijs, St. Maartensdijk, 198 p. 5. Ko Brooijmans, Tholen, 187 p. 6. Jan de Wilde, Stavenisse, 180 p. 7. Adrie Hage, Tholen, 173 p. 8. Nemi Smits, Stavenis se, 164 p. 9. Ad Geluk, Oud-Vossemeer. Hij kreeg geen punten wegens een defect aan zijn trekker, halverwege de wed strijd. De jury bestond uit M. A. de Hond, L. N. Bax, M. Stoutjesdijk uit Tholen, A. Boudeling uit St. Philipsland, C. P. Burgers uit St. Maartensdijk en A. Ooms uit Oud-Vossemeer, die de ver hinderde ZLM-kringsvoorzitter M. C. J. Kosten verving. De jury toonde zich bij de prijsuitreiking in café Tolrust tevreden over de resulta ten. Men was van oordeel, dat de nieuwe Thoolse kampioen ook in de toekomst zijn woordje zal blijven meespreken op provinciaal en landelijk niveau.PJZ- voorzitter Brooijmans bedankte de jury met de gebruikelijke fles. Bij het begin van de wedstrijd was de belangstelling goed, maar toen het ging regenen, bleven alleen de meest fanatieke toe schouwers over. Zoals Rien Poortvliet bekend is om zijn natuurtekeningen, zo is Koos Hoogen dijk groot in maritieme illustraties. "Te kenen heb ik van m'n grootmoeder ge leerd. Als ik uit school kwam, zei ze: laat maar eens zien wat je gemaakt heb en dan ging ze verbeteren. Van haar heb ik de eerste beginselen van het perspectief te kenen geleerd. Het zijn kostelijke, bril jante herinneringen", vertelt dhr. Hoogendijk. Van kindsaf heeft hij in drukken van het maritieme leven opge daan. "Het is me met de paplepel inge goten. Vanaf 1745 zitten de Hoogen- dijk's al in de scheepvaart en grootvader ging in Portugal sherry en port halen. Verder was er in Vlaardingen nogal wat visserij. Ik kwam dan ook bij de zeeverkenners op de Margaretha, de grootste schokker van Nederland, die mijn oom van de fam. van Beuningen had gekocht. Dat schip was gebouwd op de werf van dhr. van Duivendijk in Tholen", aldus dhr. Hoogendijk, die nu nog een model van de Margaretha in zijn werkkamer heeft. Dhr. Hoogendijk voelt zich in de scheepvaart thuis als een vis in het wa ter. Toch was er voor alle kinderen geen plaats in het bedrijf. Zo werd vader arts, terwijl zoon Koos aan een carriere in de financiële wereld leek te beginnen. Dat beviel echter niet. Als jachtontwerper was het plezieriger werken, al waren de opdrachtgevers en de werven ook wel eens lastig. Hij werkte echter zelfstandig en verslond ontzettend veel literatuur. In twintig jaar ontwierp dhr. Hoogen dijk zo'n dertig jachten. Als hobby illus treerde hij toen al zeilboeken van Jaap Kramer, waardoor er hele goede con tacten ontstonden met uitgeverij de Boer Maritiem en het overkoepelende con cern Unieboek. Dhr. Hoogendijk was lid van de Neder landse Vereniging van Jachtontwerpers N.B.J.A., maar na twintig jaar zag hij de economische narigheid aankomen, zo dat hij in 1975 met het ontwerpen van jachten ophield. Hij werd fulltime ma ritiem illustrator. Vanuit zijn Vlaar- dingse flat keek dhr. Hoogendijk uit op de drukst bevaren rivier van de wereld, waar alle grote schepen voorbij kwa men. Toen kwam er een kolossale op dracht. "De Boer wilde me hebben voor het maken van een beeldboek over de scheepvaart, zoals Rien Poortvliet dat doet van de natuur. Dat is echter een gigantisch karwei, wil je evenwichtig alle aspecten van de scheepvaart een rol la ten spelen. Er komen namelijk niet al leen schepen in, ook bijvoorbeeld vuur torens. Vijftig illustraties zijn er nu klaar, maar we zijn nog bezig om de juiste vorm te vinden". Tussen het beeldboek door komen er af en toe stopkarweien, zoals dhr. Hoog endijk dat noemt. De illustratie van een vaarregelement, een boek van Kramer of Kampa, e.d. er is dikwijls nogal haast bij en dat is wel een nadeel. Alles zou beter gepland moeten worden, zodat er meer ruimte is. Zo zat op een gegeven moment uitgeverij Oberon, een onder deel van het VNU-concern, met de handen in 't haar "men had de plannen om in het maandblad Kijk de geschie denis van het zeilschip op te nemen, maar men had nog geen man die 't kon. Via Unieboek kwamen ze bij mij te recht. Begin juli begon ik aan het spec taculairste karwei - qua omvang- dat ik tot nu toe heb gehad. Het is zeer ar beidsintensief. Eerst heb ik een heel stuk met potlood geschetst en dan kun je 't vinkentouw nog niet direct vinden. Het maandblad Kijk heeft een zekere in structieve waarde, dus alles moest na tuurgetrouw zijn. Ik heb alles twee keer zo groot gemaakt dan het in werkelijk heid op de posters wordt. Bij de verklei ning krijg je dan een scherpere afdruk. Een mastje bijvoorbeeld moet kaars recht zijn. Daar smokkel ik niet mee, want smokkelen is weer een heel ander vak", vertelt dhr. Hoogendijk. Gezien de omvang, kon het werkstuk niet in de werkkamer worden vervaar digd en daarom was de maritiem illus trator de afgelopen drie maanden, da gen en nachten in het schuurtje te vin den. De meeste illustraties maakt hij met waterverf of ook wel potloodtekeningen, maar dit keer met olieverf op linnen. Hij is volkomen autodidact, maar misschien gaat dhr. Hoogendijk nog wel eens naar de vrije academie in Rotterdam voor portret- en figuurtekenen. Voorlopig is het echter nog allemaal schip of wat daarmee verband houdt. Zijn werkstuk voor Kijk begon hij met Egyptische papyrusboten. Vervolgens Griekse handelsschepen, Vikingssche pen van de Noormannen, een kogge uit de 12/13 eeuw, Columbusschepen zoals de Santa Maria, een Engels galjoen uit de Armada tijd, de Zeven Provinciën van De Ruyter, de schoener America van 1851, een zeillogger, een stalen vis- sloep en een modern zeilschip. "Je ziet het ontstaan van de zeilvaart en de hele ontwikkeling, alles bij elkaar. Zelf leer je ook weer een heleboel bij", zegt Koos Hoogendijk, die nooit iets natekent. De fam. Hoogendijk kwam eind april naar St. Annaland, waar men in de Voorstraat een pandje met een monu mentale gevel betrok. "Het beviel ons niet meer in de Vlaardingse fiat, tegen over een olieraffinaderij, 't Was te la waaierig en te stinkerig. 't Werd ook te klein. Daarom zijn we naar St. Anna land gekomen, voor de rust. Als ik hier 's morgens wakker wordt en ik hoor niets, dan vind ik dat prima. In Vlaardingen was het dag en nacht geruis", zegt dhr. Hoogendijk. Zijn vrouw is al even en thousiast. "We hadden in 25 jaar de koekoek niet gehoord. Het eiland Tho len is net een grote tuin, waarin het ple zierig wonen is". Dhr. Hoogendijk verbaast zich erover, dat er nog mensen van het platteland naar de stad willen. "Laat men ook op passen om hier situaties te scheppen dat alles volgebouwd wordt. Grote aantal len nieuwe bewoners verpesten niet al leen de ruimten, maar ook de sfeer. Je moet je aanpassen en rekening houden met de gewoonten". Dhr. Hoogendijk voelt zich al thuis in' het dorp en op het eiland Tholen. Hij heeft al plannen om in sc'nilderijvorm leuke dingen te maken. "Er is nog heel weinig aan het eiland gebeurt en als je dan bij de Noorddijk (de "steil aprel" tussen St. Annaland en Poortvliet) komt, dan zegje direct: zoiets moet toch op het doek of op het papier daar ontkom je niet aan". In de toekomst kunnen we dus mogelijk nog een tentoonstelling ver wachten van dhr. Hoogendijk, al heeft hij nu al heel wat schilderijen van sche pen. Voor zijn werk gaat hij ook regelmatig naar Vlissingen, Rotterdam en IJmui- den om de grote scheepvaart te volgen, terwijl hij in de St. Annalandse haven en aan het Schelde-Rijnkanaal bij blijft met de kleinere scheepvaart. De 37 zeil schepen voor het maandblad Kijk vormden wel een hoogtepunt in de loopbaan van dhr. Hoogendijk. "Maar een boek is veel boeiender", vindt de maritiem illustrator, die nu weer verder gaat met zijn beeldboek, vast en zeker onderbroken door stopkarweitjes. Ogen uitwrijven 0 Woensdag hoorzitting C.N.C. 0 Burgemeester Rijstenbil geïnstal leerd 0 Uitbreiding Noord-West St. Maartensdijk 0 Opening de Hoeksteen in Scher- penisse 0 Plan Kom Stavenisse wordt vast gesteld 0 Streekmuseum wil oude munten. 0 Meetapparatuur voor geluidshin der café's 0 Woningbouw in de komende jaren 0 Maritiem illustrator Koos Hoog endijk met spectaculair kunst werk 0 Matthe van Tilbeurgh Thools ploegkampioen. 0 Nieuwe ijsbaan in St. Annaland 0 Met ook de eerste najaarsstorm en nog zoveel meer dat wekelijks afkomt op uw bloedeigen krant 0 Een goed C.N.C. begin is voor werklozen het halve werk. 0 Dit opnieuw gevarieerde nummer bestaat uit ..16 pagina's. "Centrally located between Rotterdam and Antwerp". Nee, het is ons niet in de bol geslagen, zoals de eenvoudige lezer zou kunnen veronderstellen. Zelfs dit maal geen computerzet-gehaspel, zoals ook wel eens in onze krant kan voorko men. Het behoort heel simpel tot de tekst van een advertentie die het ge meentebestuur van Tholen liet plaatsen in een speciale bijlage van de NRC handelt; - afgelopen dinsdag. Een advertentie van een kwart pagina's met in een kaartafbeelding Tholen als het hart tussen de groot industriecentra Rotterdam-Antwerpen. Met een aanbe velingstekst in begrijpelijk Nederlands en ook in de internationale handelstaal, het Engels. Die eerste zin is dan ook letterlijk ver taald: centraal gelegen tussen Rotter dam en Antwerpen. Verder staat er dan ook weer beide talen: Tholen biedt u: gunstige ligging in Zuid-West Neder land (Tussen twee internationaal geo riënteerde industriegebieden, goede verbindingen). In de tweede plaats: aantrekkelijke woonomgeving (7 woon plaatsen, prachtige natuur, alle voorzie ningen aanwezig) ten derde: voldoende bedrijfsterrein beschikbaar (b.v. bij Sint Maartensdijk 14 hectare). Information: townhall Tholen, enz., want dit begrijpt iedereen. Als het ge meentebestuur van Tholen even snelle reacties krijgt op deze advertentie als wij, dan is half Tholen verkocht aan ko mende industriën. Daarover is bij ons wel ernstige twijfel, al hebben we die zelfde avond geen enkel gemeentebes tuur gepolst. Ook niet geïnformeerd. 1 Juwelier y horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - SteenWorgen TEL. 01670-63385 Adri C Broekhuis, een beario voor kwaliteit en service Advertentie 1M Leerlingen van de vierde klas van de Openbare Lagere School ter Tolne in Tholen beleefden vrijdag een feestelijke middag. Hun onderwijzer, dhr. K. van Loenhout, trouwde in Bergen op Zoom met mej. M. Swaanen, verpleegster in de werfkampen te Rilland-Bath. Na de hu welijksvoltrekking in het stadhuis, werd het verbond van trouw kerkelijk ingeze gend in de R.K. Kerk aan het Bolwerk. De kinderen waren daar ook getuige van en bij het verlaten van de kerk, brachten ze hun meester met zijn vrouw hulde door middel van feestelijke bogen. De leerlin gen doen het nu een week met een andere onderwijzer, want meester van Loenhout is op huwelijksreis. zoals een telefonische reactie veronder stelde, dat deze advertentie met opzet in deze tijd was geplaatst nu de hoorzitting van C.N.C. te wachten staat, omdat als dat voor het gemeentebestuur onver hoopt niet zou doorgaan, zo veronder stelde nog altijd die telefonisch reage rende burger, men tegelijkertijd com pensatie had door vestiging van andere bedrijven. We kunnen die veronderstelling immers zonder machtiging van het gemeente bestuur categorisch ontkennen. Wel he rinneren we ons, hoe bij de begrotings behandeling 1980 door de raad werd aangedrongen op aktiever werkgelegen- heidspolitiek. Met name van PvdA zijde werd er begrijpelijk op aangedrongen, dat in een tijd van werkloosheid een billijker werkverdeling (daarbij kwam ook ter sprake de vrouw in de arbeid) nodig was. De PvdA woordvoerder, zo herinneren we ons ook, wenste inventa risatie van arbeidsplaatsen en o.m. mo gelijkheden in tuinbouw-uitbreiding. Hoe dan ook, de advertentie lijkt ons een gevolg van de destijds door de raad aan b. en w. opgedragen suggestie. Als we het mis hebben is het college of de raad mans genoeg dat de een of andere keer te vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwagens. bua-. gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. ja, inkluaief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. Antwerpsestraat 117 (Plein 13) Advertentie IM De Schelde heeft zich ettelijke jaren geleden gespe cialiseerd in open haarden. Daarom is De Schelde misschien wel het belangrijkste adres op dit gebied in West-Brabant. Bij De Schelde kunt u terecht voor een vak kundig advies zodat u straks ook inderdaad alleen maar plezier van uw open haard kunt beleven... Nog een prettig voordeel De Schelde levert open haarden DIREKT uit voorraad. Dat betekent dat u geen weken of maanden hoeft te wachten! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1