U5\-^ Tante Wagemaker honderd jaar N.H. Verenigingsgebouw in Scherpenisse Woningwetwoning in Van Oeverenstraat uitgebrand BOUMAN POTTER xr (5) U>?°- "Ik vond Anna Jacobapolder heel fijn I Donderdag 2 oktober 1980 36e Jaargang no. 46 De golfjes kabbelend spelen Voor baby BABY-HOME Op 89-jarige leeftijd vloog Hendrika WagemakerBartels uit Anna Jacobapolder nog naar haar vier kinderen in Australië, maar nu komen die zelf hun nog steeds vieve moeder opzoeken. Tante Wagemaker, zoals ze altijd in de polder werd genoemd, hoopt namelijk dinsdag 7 oktober a.s. haar honderdste ver jaardag te vieren. Dat betekent feest in het bejaardentehuis De Vossemeren in Nieuw-Vossemeer, waar mevr. Wagemaker nu bijna twee jaar verblijft. De nieuwe burgemeester A. A. Rij- stenbil had nooit kunnen denken een Fliplandse als oudste inwoner van Nieuw-Vossemeeer te kunnen feliciteren. Kosten kleine verbouwingen een tientje Drentse. Australië. De Hervormde Gemeente Scherpenisse neemt zaterdag middag officieeleen nieuw verenigingsgebouw in ge bruik. Er is een grote ëaal voor 100-130 mensen en een bovenzaaltje voor 20 perso nen. Iedereen die de nieuwe accommodatie wil bekijken, is zaterdagavond van zeven uur tot half negen welkom in 'De Hoeksteen'. Krasse dame. Gemakkelijk. Kerk. 100 'plaatjes tonen nooit üw Alno-keuken! De Schelde De eerste. Poortvlieters huilen om eigen brandweer Verkeerscontrole il ÜL: Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Ongeduld en officiële tijden Grote schade Bintje 15 cent Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden F7 jT i :\v Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekenihg 30 30 05 556 J Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar. losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer Als het om een verdeling gaat, komt de Kains-aard bij ieder mens aardig boven water. Erfenisverdelers kunnen daaro ver meepraten. Als je dan eerst maar de hand in eigen boezem wilt steken, want niemand is een haar beter dan de ander. De Oosterschelde-gemeenten mogen ook gaan verdelen Niet alleen zij, want iedereen die vermoedt een graantje te kunnen meepikken, is van de partij. Eeuwenlang bekommerde men zich niet om die soms woeste, dan weer vriende lijk kabbelende, immer imponerende ou..e tante. Maar nu er te erven valt, wil ieder duidelijk laten horen, hoe verte derend de zorg altijd was. De vissersman - laat ieder erkennen met de oudste rechten - had nooit anders gedacht, dan dat hij de enige volle neef was voor de erfenis. Nu blijkt plotseling dat het barst van familie van tante Oosterschelde. De achterneven, die zich eeuwen nooit iets aantrokken van het wel of wee van de volle neef, menen dat het maar maag delijk moet blijven. Dat klopt immers met de nooit getrouwde tante. Ze zijn als de dood, dat een ander met de buit gaat strijken. De derde familietak worden de profiteurs genoemd. Zij willen recreatie dat de golven scheuren. De categorie die van oordeel is, dat het talent onder de anemonen en kreeften wordt begraven, als niet de massa daarmee kan woeke ren. Het lijkt een belachelijk golvenspel, zoals woeste Oosterscheldegolven in 1953 lachten om toen pas angstige men senstipjes. Het verdelen van een erfenis brengt ruzie mee. Welke vernisachtige olieën ook op de golven worden gede poneerd. We zijn benieuwd naar de no tariële Oosterschelde-scheidingsakte. Zeker is dat de golfjes kabbelend blijven spelen. Misschie zelfs tegen het bootje aan. vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwaaens^ bua- gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. ja, Inklusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. Antwerpsestraat 117 (Plein 13) Advertentie TM Ja, burgemeester Rijstenbil kent ze wel. "Een heel gezellig iemand", aldus mevr. ln verband met de vele kleine verbou-, wingen (bijvoorbeeld wijziging van ko zijn) zijn b en w van Tholen van plan een tarief van tien gulden in te voeren voor een bouwvergunning ten behoeve van een karwei van 2000 gulden of minder. "We willen hiermee bereiken, dat meer mensen niet voor de kosten verzuimen om een bouwvergunning aan te vragen", zei wethouder C.J. Moerland maandag avond in de Commissie Financiën, die met het voorstel accoord ging. Nu moet er voor de kleine verbouwingen nog zestig gulden betaald worden. Bij wijzi gingen van het uiterlijk komen bij het tientje nog wel de kosten van Welstand stoezicht. "Die verlaging moet wel door anderen betaald worden, maar met de bouwleges zitten we nog aan de lage kant vergeleken bij andere gemeenten", aldus Moerland. De leges voor bouw werken boven 1 miljoen gulden werd extra verhoogd. Als de bouwvergunning geweigerd wordt of de vergunning inge- trokingetrokken wordt, krijgt men de helft van de leges terug. In verband met nieuwe hinderwetbepa lingen werden hiervoor ook leges opge nomen aan dë hand van een lijst van de gemeente Borssele. Het laagste tarief w.as 83,50 voor olietanks van 10.000 liter. CDA-raadslid W.L. Bijl stelde voor de grens te verlagen omdat er voor ver warming kleinere tanks gebruikt wor den. Die suggestie werd overgenomen zodat er voor tanks vanaf 2500 liter 33,50 berekend wordt voor hinder wet-leges en voor tanks boven de 5000 liter 50,60. PvdA-raadslid J. de Bres toonde zich geen voorstander van het in rekening brengen van behandelingskosten voor een vergunningaanvraag. Zeker niet ge zien het voorstel van b en w, het tarief van 27 gulden te verhogen tot 50. Wagemaker, die destijds b. en w. van St. Philipsland op bezoek kreeg omdat ze de oudste inwoonster was. Ze krijgt nog regelmatig bezoek van kennissen uit de polder. "Ik vond Anna Jacobapolder heel fijn", zegt tante Wagemaker, die op 6 december 1978 na een heupbeenbreuk naar De Vossemeren ging. Zonder dat ongeluk was ze zeker in haar huis aan de Langeweg in Anna Jacobapolder geb leven. 't Was er gezellig in de bejaar- densoos in ons Dorpshuis en bij de vrouwenvereniging N.C.V.B. Toch was tante Wagemaker geen Zeeuwse, maar een Drentse. Ze werd in Buinen bij Borger geboren en ging in Assen naar school tot haar elfde jaar. Ze verloor al vroeg haar ouders, maar ze kon heel goed opschieten met haar schoonmoeder Wagemaker in Anna Ja cobapolder. "Ik had een streepje voor, want zij was al op elfjarige leeftijd wees en dat met z'n tienen". Haar aanstaande man Cent moest in militaire dienst en kwam in 1903 door de spoorwegstaking bij de spoorwegen terecht, waar hij lange tijd werk vond. Hendrika was intussen dienstmeisje geworden bij dokter van Mourik in St. Philipsland. In 1904 trouwde Hendrika met Cent, waarna ze naar Den Haag vertrokken, waar twee kinderen geboren werden. Het echtpaar kreeg 1 meisje en 5 jongens, van wie de oudste zoon in 1944 verdronk. In verband met zijn werk bij de spoor wegen, verhuisde Wagemaker naar Delft, Hillegom en Leiden. In de laatste stad woonde de familie dertig jaar in het laatste huis, op de grens met Oegstgeest. In 1945 op 45 jarige leeftijd ging Dhr. Wagemaker - hij had maar twee jaar op school gegaan, maar hij kon heel goed rekenen - met ver vroegd pensioen omdat hij kleurenblind was. Dhr. Wagemaker zat echter niet stil en werd commissionair in aardappelen. Die had hij in zijn jeugd als landarbeider maar al te goed leren kennen. De kin deren waren intussen uitgevlogen en dat niet vlakbij in het kleine Nederland, De Hervormde Gemeente beschikt naast de pastorie in de Kerkstraat over een klein verenigingsgebouw, maar met de komst van ds. D.J. Budding namen de verenigingsactiviteiten toe en ont stond de behoefte aan een groter ge bouw. De kerkvoogdij had echter geen geld, maar de diaconie wel. De diakenen vatten toen na overleg met de Provin ciale Diaconale Kamer van Zeeland het plan op voor een flink verenigingsge bouw. Doe het ineens goed en niet te bekrompen, hadden de provinciale ad viseurs gezegd. Vlakbij de kerk stond een. oude schuur met een mestvaalt en die kon worden aangekocht. Vrijwilli gers zorgden voor de sloop. Intussen had men dhr. M.J. Klippel van het waterschap in de arm genomen om een tekening te maken. Bouwbedrijf G.M. Van der Werf uit St. Maartensdijk Het nieuwe verenigingsgebouw aan Molenweg in Scherpenisse, vlakbij N.H. Kerk. voerde het plan met open begroting uit. Er is een fraaie verenigingsruimte ont staan met een zaal van 120 m2, een keuken, een hal met drie toiletten, een berging en bovenzaaltje van 25 m2. De gemeenteleden hoefden er geen cent voor op tafel te leggen. De diaconie had het geld allemaal liggen, hoewel het achteraf krap bleek te zijn. 'De Hoek steen', zoals het verenigingsgebouw heet, blijft eigendom van de diaconie, maar wordt geexploiteerd door een be heerscommissie, die bestaat uit leden van de diaconie, kerkeraad, kerkvoogdij en notabelen. maar naar een ander werelddeel: Aus tralië. Elk jaar ging er een tot er 1 doch ter en 3 zoons in het verre land een nieuwe toekomst opbouwden. Een zoon woont nog steeds in Leiden. De kinderen waren ver weg en Cent Wagemaker ging op maandag al naar de aardappelbeurs in Rotterdam en bleef dan de hele week in Zeeland. "Zo zat ik veel alleen en toen heb ik gezegd: 1 van de 2, of we emigreren naar Australië of we gaan naar Zeeland. Zo kwamen we in 1952 in Anna Jacobapolder", vertelt tante Wagemaker. De stormramp van 1953 zorgde voor een onderbreking. Het echtpaar Wagemaker ging toen voor een jaar naar de kinderen in Aus tralië, waar men ook het vijftigjarige huwelijksfeest vierde.Mevr. Wagema ker ging totaal vier keer naar het verre werelddeel, 26 uur vliegen. De laatste keer op 89-jarige leeftijd. Bent u niet moe", vroegen haar kinderen bij aan komst. "Waarvan? van het zitten?", was het antwoord van de krasse dame, die de Eendrachtbode nog goed leest en via een dagblad ook het nationale en interna tionale nieuws bijhoudt. Ze schrijft nog brieven naar Australië - ze kan nog goed schrijven, netjes op de lijn, zeggen haar kinderen - en herinnert ze er telefonisch nog aan, dat ze een gelukstelegram stu ren omdat de broer in Leiden veertig jaar getrouwd is. Cent Wagemaker overleed in 1957 aan de gevolgen van een verkeersongeluk, toen hij op de rijksweg bij St. Philips land overstak. De nu bijna honderdjari ge heeft nog 4 kinderen, 24 kleinkinde ren - "ik kan ze nog heel goed uit elkaar houden" - 55 achterkleinkinderen en 2 achter-achterkleinkinderen. In Australië trok toch altijd weer het huis in Anna Jacobapolder "als je wilt emigreren, moet je 't jong doen",vindt tante Wagemaker. Ze deed thuis alles zelf. Alleen kwam er een keer per veer tien dagen een werkster. Tot haar 98ste woonde mevr. W"ge 'aker aan de Lan geweg, maar een heupbeenbreuk bracht haar in de Vossemeren. Nog geen drie weken lang lag ze in het ziekenhuis en ze loopt nu weer goed, zij het met behulp van een stok. Twee keer per week gaat ze met een aantal mede-bewoners hand werken en poppen breien, 's Morgens drinkt tante Wagemaker in de recrea tiezaal ook gezamenlijk koffie. Ze is ge makkelijk, eet nog prima en heeft nooit last van de kou. Kennissen liepen soms weg omdat ze het te koud vonden bij tante Wagemaker. Elke zondag gaat de nu bijna honderd jarige nog naar de Hervormde Kerk in Nieuw-Vossemeer, waarvoor ze per auto gehaald en thuisgebracht wordt door een bewoner van de Heense Molen, "als het regent, blijven sommige mensen al thuis. Net of er tegenwoordig geen re genkleding is", schampert mevr. Wage- maker. Zelf ging ze onlangs nog naar de Het Alno-keukenprogramma is zó geweldig groot...geen huis is het zelfde...smaken verschillen. De keukenop stellingen in onze gezellige showroom zijn slechts mógelijke opstellingen. Daarom kunnen wij rekening houden met al uw wensen als het om een keuken gaat. Daarom kunnen wij u optimaal adviseren en een kompleet keukenplan aanbieden... passend in üw budget. Én...wij kunnen uw keuken straks bedrijfsklaar installeren! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 40-jarige bruiloft van de fam. Quist- Abrahamse in Anna Jacobapolder. Haar gehoor is nog uitstekend, zodat een ges prek heel goed mogelijk is. Ook haar ogen zijn goed - al heeft ze wel een lees bril - en op 97-jarige leeftijd liet tante Wagemaker haar oogleden nog ophalen in het ziekenhuis. Het belangrijkste van alles vindt ze echter, dat haar verstand goed is. Mevr. Wagemaker gebruikt geen medi cijnen en de dokter is voor haar een vreemde. Dinsdag wordt de honderdste verjaar dag in De Vossemeren gevierd met een korte gebedsdienst in "De Schouw" friet de Ds. Klap en Ds. A. G. van der Stoel. Daarna is er koffie en een drankje en een maaltijd voor de familie Wagema ker in "De Schouw", 's Avonds zorgt de fanfare Semper Crescendo voor een muzikale hulde. Ook verschillende ken nissen uit Anna Jacobapolder zullen ongetwijfeld hun tante Wagemaker gaan feliciteren. Zelf denkt ze nog met genoegen aan de polder, ondanks dat ze lang in de rand stad woonde. "We zijn nooit geen stadslui geweest. Ik vond AnnaJacobapolder heel fijn", zegt mevr. Wagemaker, de eerste honderd jarige in het zfc> /-ar geleden geopende Kabbelend spelende golfjes. 0 Twee commissies spraken over inrichting Oosterschelde. 0 Werkgelegenheid C.N.C. zou hoofdzaak zijn voor toestemming. 0 Brand in Poortvliet deed inwoners om eigen spuit treuren. 0 Dijkverzakking bij Scherpenisse. 0 Tante Wagemaker wordt honderd jaar. 0 Raadslid Rijstenbil zwaaide af in St. Philipsland. 0 Rood koos daar voor gecoördi neerd bejaardenwerk. 0 Café's moeten zaterdags nog om kwart voor twaalf sluiten. 0 Werkwijze commissie sportzaken bevalt niet. Tennisbanen zonder in Oud-Vossemeer. kleedlokaal Vondsten in oude waterput te St. Maartensdijk. 0 Belastingverhoging 1981 steekt nog achter raadsellebogen. 0 Zaterdag opening N.H. vereni gingsgebouw Scherpenisse. 0 Veel animo voor sporthal Tholen. 0 Noad probeerde eigen goal tegen SPS tevergeefs goed te maken. 0 ER IS WEINIG DAT MEER ERGENIS OPROEPT DAN EEN GOED VOORBEELD 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. bejaardentehuis De Vossemeren en waarschijnlijk zelfs de eerste honderd jarige in Nieuw Vossemeer. De Poortvlietse omwonenden van het perceel van burgemeester Van Oeveren straat 14 telden dinsdagmiddag rond 17.00 uur de seconden. Dat leken wel uren. Hoe lang moet je in een dorp die geen eigen brandweer heeft niet wachten tot eindelijk een korps is gearriveerd. Officiële cijfers tonen aan dat dit erg meevalt, waarmee niet wordt ontkend' dat als er vlakbij onder de toren een mo derne motorspuit bemand gereed staat om in te grijpen het niet wat seconden, zelfs nog een minuut of wat zou kunnen schelen, maar niemand zal daarmee ook de vraag bevestigend kunnen beant woorden, dat het hier genoemde perceel er met minder schade was afgekomen. Het stond als het ware in lichte laaie, toen het alarm kwam. Exact 17.02 via 0011. Het komt gelukkig niet zo vaak voor, dat midden in de bebouwde kom, in een straat van een rijenwoning zoals in de Burgemeester van Oeverenstraat te Poortvliet brand ontstaat. Bovendien brand die wordt ontdekt als het in feite, zoals hier voor de verdieping al te laat is om ook nog maar iets te redden. Als dat wel het geval was geweest zou mevr. Van Oudenaarde geen brandwonden hebben opgelopen, want toen zij op zeker ogen blik tegen vijf uur een brandlucht rook en ijlings naar de verdieping klom, sloegen haar de vlammen in het gezicht op hetzelfde moment dat ze de slaapka- Tot twee keer toe werd weer een gerichte verkeerscontrole gehouden. De eerste maal beperkte de schade zich tot 1 be keuring voor onvoldoende rechts hou den plus enkele waarschuwingen voor kleine mankementen. Dinsdag werden 162 auto's onder de loupe genomen, waarbij 4 overtredingen werden vast gesteld voor onvoldoende rechts hou den. Verder had 1 automobilist een lek ke uitlaat. =VVONIIMGII\|RICHTI NG p— Advertentie IM merdeur opende. Dan wil je wel schrik ken. Niemand zal haar dan ook verwij ten, dat ze die deur open latend snel poogde te alarmeren, maar ondertussen gaf de geopende deur extra zuurstof en daardoor brandvoedsel. Het gebouw stond voor wat de verdieping betreft spoedig in lichte laaie. Zodra in het geval als te Poortvliet, de brandweer correct via 0011 is gealar meerd en dat gebeurde om 17.02 kun nen voor betrokkenen en omwonenden seconden oplopen tot vele minuten. Een kwartier hebben we minsten moeten wachten, waren de uitlatingen van Poortvlietse inwoners, die begrijpelijk kriebelig blijven, dat hun eigen motor spuit niet vlakbij dit brandend perceel stond. Van officiële zijde kwamen de volgende cijfers. De brandweercentrale te Bergen op Zoom waarschuwt na al armering eerst het dichtsbijzijnde korps en dat was Sint Maartensdijk, al zal het met Tholen niet veel uitmaken. Het korps in Sint Maartensdijk rukte vier minuten nadat het door Bergen op Zoom was gealarmeerd gedeeltelijk bemand uit. Er kwamen aktieve brand weerlieden via eigen auto na. Om 17.11 uur kreeg de brandweercentrale te Bergen op Zoom het bericht binnen - het is controleerbaar op de band, dat de ca lamiteit was bereikt, dus nauwelijks 5 minuten later dan het vertrek uit Sint Maartensdijk. Niet exact hebben we kunnen nagaan, wanneer op de minuut af de hogedrukspuit van de Sint Maar- tensdijkse brandw?er de eerste blus werkzaamheden begon, maar de erva renheid van de bemanning staat wel borg voor een niet langdurige voorbe reiding. Dat het sein brandmeester om 17.30 uur de Bergse centrale bereikte zullen de Poortvlieters niet willen tegenspreken. Het is zonder twijfel dat de familie van Oudenaarde, de bewoners van het ge bouwde huis veel schade hebben. Het complete interieur van bedden en van zoveel meer wat bewoners op een ver dieping normaal onderbrengen ging verloren. De woning werd onbewoon baar verklaard, althans dinsdagavond toen de andere morgen ook nog recher che onderzoek moest plaatsvinden naar de oorzaak. Daaromtrent is er nog duis ternis. Mevrouw Van Oudenaarde rook brand, snelde naar boven, maar kreeg bij het openen van een deur de vlammen in het gezicht. Dan wil je wel wegwezen. Er stond daar ergens een platenspeler en omwonenden meenden tevoren, dat er boven kinderen waren, maar dat zijn allemaal nog niet bewezen geruchten.' Feit is wel, dat het een fikse brand was, die naar de mening van deskundigen door de brandweerkorpsen, want ook Tholen werd gealarmeerd en was ter plaatse, technisch keurig werd geblust. Bij die woningwetwoningen lopen na melijk de gordingen door naar de ande re woning, zodat er een gemakkelijk weg is voor overslaande brand. Dat hadden de korpsen goed door en daarnaar werd gehandeld. Om half zeven rukte het korps Sint Maartensdijk als laatste in. De bewoners zitten met wat een cyni sche uitdrukking lijkt in zo'n triest geval met de gebakken peren. En in Poortvliet werd nagemord dat een eigen korps sneller meer had kunnen doen. Veiling 30 september St. Annaland: Dore apart 11-12, Bintje apart 12-13, Bintje 13-15, Bonken 12, Eigenheimers 15-16, aanvoer 70 ton. St. Maartensdijk: Eigenheimer 15.00-19.90, Bintje 10.70-13.20, Bonken 8.00-12.20, Drie lingen 8.10, aanvoer 1500 kisten. Uien St. Annaland 31-22, Drielingen 18, aan voer 150 ton, St. Maartensdijk 31,80, Drielingen 17.90, aanvoer 30 ton. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis een beonp voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1