Thoolse aannemers verdienen teveel aan aanbestedingen Belangengroep Oud-Vossemeer blijft C.N.C. wantrouwen De peutersoos De scarpejaantjes BOUMAN POTTER (D De Schelde DEZE WEEK De Schelde is niet voor niets Alno-dealer! (fe&l2Q> Donderdag 25 september 1980 36e Jaargang no. 45 Wethouder Koopman: zorgenkind van eerste tot laatste inschrijving. "De inschrijvingen zijn geba seerd op de kostprijs maar die plus wordt steeds groter naarmate er meer bedrijven aan een aanbesteding mee doen. Die plus wordt goed gehonoreerd en nou zeg ik heel wat". Die ontboezeming deed dhr. L.Guyt, hoofd ge meentelijke ontwikkeling Tholen, maandagavond in de commissie Openbare Werken "ik draai nu al 25 jaar mee en zolang probeert men al een oplossing te vinden voor de aanbestedingsproblematiek. Kan het nog wel zo doorgaan? Binnen de gemeente Tholen wordt bij de aannemers een methodiek gehanteerd, die onafscheidelijk verbonden is aan de overcapaciteit in de ci- viel-technische sector", aldus Dhr. Guyt. Wethouder L. J. Koopman liet weten, al lang onder de problemen op aan nemersterrein te zuchten. "Het is een zorgenkind van de eerste tot de laatste inschrij ving", zei Koopman. Aantal beperken. Spanningen. Krinkels legt velden aan. Bijsturen. Thoolse ploeg NCRV-stedenspel 'Je kunt dit bedrijf voordeel van de twijfel niet gunnen lid\fereniging Goud-en Zilversmeden P- Geen verband Ammoniak WONING INRICHT NG T Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Weer vondst in St. Maartensdijk Voor baby BABY-HOME Nieuwe lagere school in Anna Jacobapolder jEendrachtbode Postbus 5 14697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag postrekening 1 2 44 07 iBankrekenihg 30 30 05 556 J Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer De materie kwam aan de orde bij de bespreking van riolerings- en bestra- tingswerken aan de Zoekweg in Tholen. Het ging hierbij om "een bedrag dat er niet om liegt", zoals WD-raadslid M. van Damme het uitdrukte, P. v.d.A.- raadslid P. van Schetsen stelde de aan besteding aan de orde. Hij meende, dat aannemers die riolerings- en bestra- tingswerk uitvoeren, meer kansen krij gen bij opdrachten van de gemeente Tholen, dan bedrijven die alleen aan bestratingswerk doen. Hij pleitte ervoor, de straatmakersbedrijven meer moge lijkheden te bieden. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een openhartige discussie, hoewel dhr. Guyt opmerkte, dat het moeilijk was deze zaken tot in de finesses in het openbaar door te spreken. "Als adviseurs van het gemeentebestuur willen we een werk echter voor een ve rantwoorde prijs aan de man brengen. Het hele aanbestedingswezen is al 25 jaar in discussie gezien de onbevredi gende gang van zaken. Er zit van twee kanten een grote onbevredigende factor in als je kwantiteit en kwaliteit bekijkt. Zowel voor de opdrachtgever als voor de aannemer. Je hebt er niets aan als een aannemer geld moet toeleggen op een project. Dat gaat ten koste van de kwa liteit. 't Gaat om een verantwoorde prijs", aldus dhr. Guyt. "Hoe meer bedrijven er aan een aan besteding meedoen, hoe groter de plus. Daarom moeten we het aantal bedrijven in de gaten houden. Als er een karwei is waarbij men een kraan nodig heeft, moetje geen bedrijf uitnodigen dat geen kraan heeft.Je moet ook geen groot as- faltwerk laten uitvoeren door een straatmakersbedrijf. Zo maken we een selectie. De rijtjes staan vast. Gaat het om een werk met zowel riolering als bestrating, dan komen bedrijven uit het a-rijtje in aanmerking. Gaat het alleen om bestrating, dan aannemers uit het b-rijtje. Bij het grote onderhoudswerk worden zowel a- als de b-bedrijven uit genodigd en dat is tot nu toe steeds tot volle tevredenheid geregeld. We bekij ken de hoeveelheid straat-,, grond- en rioleringswerken en bij de Zoekweg gaat het om veel riolering. Dit karwei ligt buiten de sfeer en mogelijkheden van straatmakersbedrijven. 't Wordt erg moeilijk voor heft om concurrerende prijzen aan te bieden. Helaas is er echter op dit moment een overschot in die sector", zei dhr. Guyt. Of ze nu wel of niet concurrerend kun nen werken, is niet ter beoordeling aan de gemeente, vond raadslid van Schet sen. A - annemers besteden het straat werk soms ook uit aan specifieke straat makersbedrijven, zodat het andersom toch ook kan. Dhr. Guyt zei niet te wil len ingaan op de wijze van prijsvorming bij aanbestedingen en de methodiek die bedrijven in de gemeente moeten han teren om aan het werk te blijven. 'Tk heb daar zelf wel inzicht in en het geeft spanningen. De aannemers zijn goed georganiseerd «n dat is geen negatieve zaak, dat beoordeel ik duidelijk posi tief', zei het hoofd G.O. Van Schetsen sprak van een moordende concurrentie, en meende, dat de plus niet zo groot meer was. Hij kon zich de problematiek van een aanbestedingsmethodiek bij de huidige overcapaciteit van Thoolse aannemers, ook helemaal voorstellen in een tegen overgestelde situatie. Dhr. Guyt: "wan neer het zo zou zijn, dat overcapaciteit tot moordende concurrentie zou leiden, de plaatselijke overheid en de gemeen schap is niet gediend met het kapot gaan van een bedrijf Krinkels Beplantingsmaatschap pij b.v. uit Wouw was dinsdag de laagste inschrijver voor uitbrei ding van het trainingsveld en aanleg van een korfbalveld bij Haestinge te St.Maartensdijk. Hiervoor waren vijf aannemers" uitgenodigd. Van Dijck-Petit uit Bergen op Zoom schreef in voor 66.700, terwijl Krinkels dit karwei voor 65.500 gulden wiüde uitvoe ren. Gebr. Moerland b.v. uit St. Annaland 69.200, A. C. v.d. Werf uit Scherpenisse 69.800 en de Heidemij. te Goes voor 71.800 gulden. en rioleringswerk niet apart gegund worden?", vroeg het VVD-raadslid. Wethouder Koopman: "we zijn als ge meente niet geroepen om langs een om weg al die mensen die 't moeilijk hebben op de been te houden. Er komen nog meer inschrijvers, want er zijn aanne mingsbedrijven die splitsen. Het is moeilijk om tegen die "nieuwe" Thoolse aannemers die Thoolse mensen in dienst hebben, te zeggen: je mag niet meedoen aan onze aanbestedingen". Dhr. Guyt: "de Thoolse aannemers verdelen het werk volgens een bepaalde methodiek. Als ze menen het zo nog op te kunnen lossen, best. Dat is beter, dan dat ze failliet gaan. Maar als er nu nog bedrijven bijkomen, hoe lang duurt het dan nog voor de emmer zinkt?" Van Damme wees erop, dat de gemeen te bij aanbestedingen toch een eigen begroting heeft, maar daarop kwam geen reactie meer. Dhr. Guyt, die liet weten bewust naar woorden te hebben gezocht, merkte nog op: ik wil de methodiek van de Thoolse aannemers niet publiekelijk veroordelen, want die wordt ingegeven door de omstandigheden Van Damme sprak van een hele mpei- lijke problematiek. "Tholen is rijk aan dit soort bedrijven. We hebben er een tiental, waarvan er een aantal in moei lijkheden verkeren. Ik heb ook gehoord dat er eentje zal moeten stoppen. Kan de gemeente niet bijsturen? Tm nog toe hebben we het aardig gedaan, maar kan nu bij het Zoekweg-plan het straat- Voorlopig 11 dames en 14 heren zijn zaterdag geselecteerd voor de Thoolse ploeg, die op 13 maart 1981 de strijd zal aanbinden met de Groningse gemeente Leek in het NCRV-Stedenspel. Tholen: de dames R. Van Oosten-Baars (Oudelandsepoort), 31 jaar, tijd op het selectiecircuit 2.41.1 min), L. Ouwens (Kettingdijk, 26 j. 2.53.7 min.), C. de Kunder-van 't Hof (Oesterstraat, 30 j. De sprong naar het touw, een van de onderdelen tijdens de selectie van de Thoolse ploeg voor het NCRV-steden- spel, zaterdag in Haestinge. 3.14.0 min.), M. J. Verbiest (Pr. Beatrix- straat, 34 j. 3.20.1 min), A. J. van Stee (Grindweg, 23 j. 3.30.5 min.) en N. Fontijne (Venkelstraat ,34 j„ 3.48.0 min.). St. Annaland: M. Leinse (Zuidstraat, 16 j. 2.53.3 min.), E. J. Moerland (Bierens- straat, 17 j., 3.03.4 min.) en J. C. van Beveren (Tuinstraat, 19 j. 3.07.5 min.) De Thoolse gemeenteraad is dinsdagavond in de Vossenkuil met nadruk gewaar schuwd voor alle nadelige gevolgen die de eventuele vestiging van het compostbedrijf C.N.C. in de Slabbecoornpolder bij Tholen met zich mee zou brengen. De belangen groep Oud-Vossemeer, die de bijeenkomst had georganiseerd, kreeg daarbij van acht uur tot half twaalf steun van Benegora leefmilieu en de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). Tot nu toe bekende gegevens over C.N.C., zoals het onlangs gepu bliceerde geuronderzoek, werden in twijfel getrokken. "Men kan nog steeds niets hard maken. In het geuronderzoek zijn zeer aanvechtbare grenzen vetrokken, waarop toch wordt voortgeborduurd. Daarmee moeten we oppassen, want bet kwalijke van de zaak is, dat je het achteraf niet kunt terugdraaien. Dan kun je alleen constateren: we hebben een stinkgat in Tholen". De peutersoos de Scarpejaantjes. Dat is de naam van de peuterspeelzaal in Scherpenisse, die vrijdag met een 'open huis' officieel in gebruik werd genomen. Dankzij actieve vaders en medewerking van de gemeente, werd een van de loka len van de oude lagere school in de Schoolstraat herschapen in een peuter speelzaal. Met overtollig meubilair van kleuterscholen en wat nieuw materiaal konden de twaalf peuters aan de gang. Van de 'enorme troep' was na een fris verfje niets meer te zien. In de gang van de school is een zandbakje geplaatst, wat de mogelijkheden voor de kinderen ver groot. De peuters kunnen gezellig met elkaar spelen, muziek maken, zingen, maar ook ravotten en huilen. "Ik heb nog wel huilers, maar dat wordt elke keer minder. Ze troosten elkaar", zegt Annelies Roggeband uit Tholen, die Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 f\dn C Broekhuis een begnp voor kwaliteit en service "^^""""""TSvertënfiMM Leidster Annelies Roggeband met enkele peuters in een lokaal van de oude lagere school in Scherpenisse, dat omgetoverd is tot de peutersoos de Scarpejaantjes. uit twintig sollicitanten benoemd is als leidster. Ze wordt bijgestaan door een moeder, die elke maand wisselt. Een jaar geleden werden er initiatieven ontwik keld voor een peuterspeelzaal in Scher penisse en sinds 1 september is het zover. Met kleinere gezinnen en in sommige wijken ook weinig kinderen zijn er ge ringe spelmogelijkheiden voor de peuters met elkaar. Op de peuterspeelzaal is dat contact wel mogelijk, elke maandag en donderdagmorgen van 8.45 tot 11.45 uur. Er zijn nu twaalf kinderen vanaf twee tot vier jaar, afkomstig uit Scherpenisse en Poortvliet. In het laatste dorp is nog geen peuterspeelzaal, zodat die ook welkom zijn in Scherpenisse. Van de twaalf gin gen er al twee naar de peuterspeelzaal in St. Maartensdijk. Deze nieuwe voorzie ning voldoet duidelijk aan een behoefte, zegt initiatiefneemster mevr. W. Baan- Potter. Ze meent dat de peuterspeelzaal levens vatbaar zal blijven, maar twee groepen ziet ze niet zitten. De gemeente verleende een beginsubsi- die van 4000 gulden, terwijl er in het vervolg jaarlijks 2250 gulden bijgedragen wordt. Het Kon. Julianafonds heeft ook subsidie toegezegd. De ouders deden voorstellen voor de naamgeving en het bestuur koos een combinatie van twee inzendingen: "De Peutersoos" van mevr. Geuze-Priem en "de Scarpejaantjes" van mevr. W. Hage-Ijzerman. Beiden kregen bloemen aangeboden. Woensdagavond 17 september werd tijdens eenv bijeen komst met de ouders het huishoudelijk reglement besproken. Verder werd een nieuw bestuur gekozen. Van de initia tiefneemsters kwamen mevr. Koppenhol, mevr. van van Dijke-van Oudenaarde, Mevr. Baan en mevr. de Lahaye niet te rug. In hun plaats werden gekozen: mevr. J. van Ast, mevr. W. Steenpoorte en dhr. DeLahaye. De dames R. Wesdorp-Po- tappel, M. Wesdorp-Lindhout, E. Breu- re-Guequienre bleven bestuurslid. Met de ingebruiknamen van de peutersoos De Scarpejaantjes zijn er nu zes peuter speelzalen op Tholen en St. Philipsland. Alleen Poortvliet en Stavenisse hebben zo'n voorziening nog niet. Vice-voorzitter G. Dijkman (bewoner van de Leguitsedijk) zei dat tegen de zestig belangstellenden die op de per soonlijke uitnodiging van de belangen groep Oud-Vossemeer hadden gerea geerd: Raads- en Statenleden, leden van de Commissie Bedrijfsleven, de groep Leefbaarheid Tholen, bewoners van Botshoofd, een vertegenwoordiger van het Waterschap, Arbeidsbureau en In spectie voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Er werden eerste inlei dingen gehouden door VMZ-voorzitter J.M. Bannink, Benegora-secretaris B. De Klerk en de heren Dijkman en drs. W. Heybroek uit Tholen van de belan gengroep. Daarna konden er vragen gesteld worden aan een panel van VMZ-Benegora- en belangengroep-ver tegenwoordigers. Hieraan was ook Ir. Voorburg, samensteller van het rapport omtrent het geuronderzoek, toegevoegd. Drs. Heybroek bekritiseerde dat rap port. Volgens hem was er helemaal geen verbanö tussen de ammoniakconcentra- ties en de geurwaarneming. De Thoolse bioloog, werkzaam bij het Bergse Insti tuut voor rationele suikerproduktie, hechtte ook weinig waarde aan de geur lijnen van 200 en 500 uur, zoals die vo rige week in de E.B. gepubliceerd wer den. "Ik kan met evenveel recht een geurgrens trekken die voor heel Tholen geldt", zei dhr. Heybroek. Hij meende ook, dat er bij het geuronderzoek te weinig controlepunten, verder verwij derd van de CNC-vestiging in het Lim burgse Ottersum, waren geweest. 'Tk hoop dat u dit even goed laat doordrin gen", zei Dijkman. "Heybroek onder graaft totaal het rapport over het geu ronderzoek. Er zijn verkeerde waarde geïnterpreteerd. Wat hebben die lijnen van 200 en 500 uur dan voor zin? En dat voor een bedrijf waar misschien 10 tot 20 mensen van Tholen kunnen werken, terwijl dat aan 2 k 3000 mensen veel overlast bezorgt", aldus de vice-voorzit- ter. Ir. Voorburg kreeg gelegenheid zich tegen deze aanval te verdedigen. Hij er kende dat de kennis op geurgebied nog gebrekkig was en dat er veel vraagtekens waren, maar bekend was wel, hoeveel ammoniak er van C.N.C. kwam: 2.1 kg per ton compost. "En dat is aan de vei lige kant, want we hebben ook 0.9 kg. gemeten", zei Voorburg. Volgens hem klopte het verband tussen ammoniak- concentratie en geureenheid wel dege lijk bij controlemetingen in het veld. Dijkman bracht naar voren, dat het stankproces bij een stroprocede (wan neer er veel meer stro dan paardemest voor de compostbereiding wordt ge bruikt) veel intensiever is. Vervolg op pag. Cj| Stavenisse: C. C. Stoel (Poststraat, 17 j., 3.42.0 min.). St. Maartensdijk: M. J. B. Bijl (Bloe- menlaan, 23 j,. 2.55.5 min.). Onder de drie minuten bleven dus de dames van Oosten, Leinse, Ouwens en Bijl. Er zijn uiteindelijk 6 dames nodig, zodat er bij de definitieve selectie nog 5 zullen afvallen. Bij de heren slaagde J. van Tiggele uit Poortvliet er zelfs in on der de twee minuten te blijven met 1.58.0 min., terwijl alle heren onder de drie minuten bleven. Geselecteerd wer den: Tholen: J. Pekelsma (Kon. Juliana- straat, 25 j. 2.06.7 min.), Th. F. Bakker (Hoogaarsstraat, 25 j., 2.07.0 min.), W. J. van Dijke (Kon. Wilhelmin astraat, 34 j. 2.14.6 min.), M. de Jager (Kotterstraat, 21 j,. 2.14.9 min.), en B. Land (Venkel straat, 25 j. 2.18.8 min). Oud-Vossemeer: J. J. Scherpenisse (Ha ven, 25 j. 2.18.0 min.). 1 St. Annaland: P. A. van Beveren (Tuinstraat, 23 j. 2.18.8 min.) en J. Bur gers (Kerkeblokstraat, 23 j. 2.20.8 min.) Stavenisse: M. J. Moerland (Post- straat,17j. 2.18.6 min.) St. Maartensdijk: A. Klomps (Alb. Schweitzerstraat, 17 j. 2.16.7 min.), en J. A. Dane (Bloemenlaan, 16j, 2.18.5 min). Scherpenisse: M. Suurland (M. van Nassaustraat, 36 j, 2.04.5 min.). Poortvliet: J. van Tiggele (Julianastraat, 23 j, 1.Ö8.0 mm.) en zijn broer J. A. van Tiggele (Julianastraat, 25 j, 2.21.2 min. Van de 14 heren moeten er 4 afvallen omdat er voor de ploeg 10 nodig zijn. Niet geselecteerd werden uit Tholen de heren L. Troost, J. M. Vosselman, J. M. Brusse en J. MH. Verbiest en de dames M. Kleppe, J. P. van Oorschot, Z. J. Brusse-Berrevoets en I. Troost. Poort vliet: Dhr. J. Ligtendag. St. Maartens dijk: de heren W. I. van Dijke, C. J. A. Klomps, M. P. Steketee en A. J. van de Ree en de dames D. van der Linden- Boers, J. Viergever en C. J. Klomps. Stavenisse: Mej. J. den Hollander. St. Annaland: Dhr. J. P. Van Popering. Deelnemers die zich wel opgegeven hadden, maar niet aan de selectie heb ben meegedaan: uit Tholen de heren J. M. van Bemmel, G. J. Mulders, C. J. M. Deurloo, K. Schot en A. van der Meeren en de dames H. Pekelsma en A. van Dijke. Uit St. Maartensdijk dhr. M. A. C. Bocxe, uit Stavenisse Mej. J. A. Moerland, uit Scherpenisse Mevr. A. M. Poot-de Moor en uit St. Annaland Dhr. J. B. van Dijke. Advertentie IM Aan de Korte Vest in St. Maartensdijk, waar enkele maanden geleden gouden munten werden gevonden, is de fam. van Harlingen in de achtertuin gestoten op een muur uit de zestiende eeuw. Daarbij zijn enkele Jacoba-kannetjes gevonden van 300 400 jaar oud en een schaal van Bergs porselein van na 1790, maar voor 1874. De muur werd ontdekt, toen in de achtertuin slechte grond werd uitgegraven. Er is een kompleet kannet je tevoorschijn gehaald, maar ook een heleboel scherven. De muur is gebouwd van zogenaamde kloosterstenen, in Bel gië gemaakte grote stenen. Aangezien de muur nog niet helemaal is blootgelegd, was het woensdagmorgen nog niet zeker of het om een put ging of om een kade muur. De Thoolse archivaris J. P. B. Zuurdeeg nam alvast een kijkje bij de opgravingen, terwijl vandaag dhr. Weyts van het Gemeentemuseum uit Bergen op Zoom de schaal van Bergs porselein aan een nader onderzoek zal onderwerpen. vindt u mi BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwagens, bud-, gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes ja, inklusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. Antwerpsestraat 117 (Plein 13) Advertentie IM Thoolse aannemers verdienen te veel aan aanbestedingen 0 Glasinzameling nog steeds toe komstmuziek 0 Kritiek van kantonrechter op Fli- piands gemeentebestuur (I Ernstig ongeval in Tholen kostte rechterarm 0 Vijfhonderd piek voor Smerdiekse Surinamer 0 Te hoge snelheden 0 Getuigen wezen schuldige aan bij oudejaarsbrand Stavenisse 0 Weg naar Tuttelhoekje wordt breder 0 Geen recreatie bij Sint Philips land tl Een prestatie als je met steden- spel kan meedoen 0 Studie naar eigen Thoolse veeg- machine 0 Gemoedelijke Boswei-inspraak Stavenisse 0 Ondergronds koelhuis in Tholen 0 Oude graanmaaier even van stal gehaald II Peuterspeelzaal in Scherpenisse Rabobank Poortvliet zit goed met bedrijfsleven 0 Wantrouwen Botshoofd tegen C.N.C. (I Frontale botsing op Thoolse brug II Het is ook kinderboekenweek (I Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kastelen 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na s Het bestuur van de School met de Bijbel te Anna Jacoba Polder heeft onlangs van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen toestemming gekregen voor de bouw van een nieuwe tweeklas- sige school. Deze ministeriële toestemming is sinds enkele jaren nodig, voordat met de bouw van een schoolgebouw mag wor den begonnen. Een en ander vloeit voorj uit de bezuinigingsmaatregelen in het kader van Bestek '81. Aan de hand van een prognose moet worden aangetoond, dat er over een periode van 15 jaar vol doende leerlingen de school zullen blij ven bezoeken. De nieuwbouw in de Polder is niet voor zijn tijd, daar het huidige gebouw al da teert uit de vorige eeuw. Het bestuur is dan ook geweldig blij met dit besluit van de minister. Samen met de op stapel staande uitvoe ring van het bestemmingsplan 'Steint- jeskreek' brengt deze nieuwbouw weer nieuw leven in de dorpskern van Anna Jacobapolder. Alno heeft als internationaal befaamd keukenmerk haar naam hoog te houden De Schelde boogt op 'n goede reputatie van zestig jaar... Daarom zeiden Alno en De Schelde 'ja' tegen elkaar. Daarom is De Schelde niet zomaar 'n keukenzaak. Daarom vindt u bij De Schelde uiterst vakbekwame adviseurs in totale Keukentechniek. Daarom laten zo véél mensen zich adviseren door De Schelde! bouwmaterialenhandel Theodorushaven {bi| de Gamma) Bergen op Zoom tel (01640) 36910

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1