't Goede land van Merijntje Gijzen staat me wel aan' <D BOUMAN POTTER Goed gezond en 100 jaar Zuinig omspringen mei Oosterschelde De Schelde USVUS^ Donderdag 18 september 1980 36e Jaargang no. 44 Burgemeester Voor baby BABY-HOME Hoorzitting 15 oktober A. A. Rijstenbil uit St. Philipsland burgemeester van Nieuw-Vossemeer Een volkomen verrassing, zowel in zijn woonplaats Sint-Phi lipsland als in zijn toekomstige gemeente, was de benoeming van de 56-jarige A. A. Rijstenbil tot burgemeester van Nieuw- Vossemeer. Niemand had gedacht, dat de nieuwe eerste burger van het naburige, Brabantse dorp zo vlakbij zou wonen. "Met alle teleurstellingen bij de laatste wethoudersverkiezingen is St.Philipsland, is deze benoeming de kroon op mijn werk, dat ik voor de gemeenschap en de politiek heb gedaan", zegt dhr. Rijstenbil, die bijzonder blij is met de inwilliging van zijn vierde burgemeesterssollicitatie. "Dit is altijd een hartewens van mij geweest", aldus de Fliplandse liberaal, die al sinds 1962 raads lid is en acht jaar wethouder is geweest. Zelfs P.v.d.A. 42 Sollicitanten. De Scheldt voor open haarden direkt uit voorraad Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Laatste kans. Gemoedelijkheid. Precies in 't emmertje. Negen jaar. 55 belangstellenden voor informatie over inspraak Natuurbehoud Krabbenkreek Pieren Lid\éreniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekenihg 30 30 05 556 J Abonnement 13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post 33.50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant1 inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. hoofdredacteur G. Hëljboer. Nog zeldzamer dan het vermelden van een honderdjarige in ons gebied, is het bericht over een burgemeestersbenoe ming van eigen bodem. Deze week kunnen we met beide wat unieke voor vallen pronken. Er waren tijden, dat het heel wat minder zelden voorkwam, dat een plaatsgenoot het zover schopte, dat hij in eigen dorp ereburger werd. Ze werden gevonden in de categorie van de voornaamste burgers of van de ambte naren na een al langdurige loopbaan op de gemeentesecretarie. Maar als het op het gemeentelijk apparaat op aankwam, was in die tijd de secretaris veel meer de spil waar het beleid om draaide dan om de burgemeester. Die was meer de representatieve figuur. Inmiddels moesten de eisen wel worden opgeschroefd. Er komt in onze tijd wel wat meer voor kijken dan bijvoorbeeld tijdens de eeuwwisseling. Bestuurlijke ervaring blijft echter ook heden ten dage nog van belang. Aan de andere kant is het ook weer niet zo, dat een burge meester, zeker niet van een gemeente met dik 2000 inwoners een wondermens moet zijn met persé een academische graad. Ook in het bedrijfsleven komen er nog. al wat practici voor die het heel ver schoppen. Dat niettemin de benoe ming van een Sint-Philipslands raadslid tot burgemeester van Nieuw-Vossemeer met enige verwondering vervulde en voor tientallen een grote verrassing be tekende, staat vast. Daarmee distancië- ren we ons ver van misschien diegenen, die de capaciteiten van de per soon in twijfel zouden trekken. Met de ge noemde weten we min stens even goed, dat een profeet zelden in eigen land wordt geëerd. Al komt na zo'n benoe ming nogal wat schijnheiligheid voor. Maar in deze tijd denk je voor een bur gemeestersbenoeming meer aan een jongere wethouder uit een stad of een grotere plaats, zoals bijvoorbeeld in Sint Philipsland het geval was of aan een ge meentesecretaris die zijn sporen al ver diende, maar niet direct aan een raads lid. Aan dit laatste moet dan onmidde- lijk wel een persoon worden toegevoegd, die met heel wat inzet op verschillend gebied in zijn geboorteplaats, met ve lerlei bestuurlijke ervaring in de regio en een jarenlang zelfstandig ondernemers schap, van dat tot dag actief was. Afge zien van dit alles staat echter ook als een paal boven water, dat ook heden ten dage het politieke kruiwagentje nog heel wat ruggesteun kan bieden en in dat opzicht had en heeft de nieuwe burge meester van Nieuw-Vossemeer niet ge ringe landelijke contacten. Na dit dan mogelijk wat sceptische geschetst profiel van burgemeesterseisen en politieke steunpilaren, willen we zeker de laatste niet zijn en dan ook gemeend en open hartig, om onze mede-streekbewoner en zijn gezin met de eervolle benoeming te feliciteren. Aan activiteit zal het hem bij gezondheid zeker niet ontbreken, zomin we aannemen, dat het in hem door de kroon gestelde vertrouwen zal worden beschaamd. Proficiat burgemeester Rijstenbil. vindt u b«| BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby - kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwagens^ buo- gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. Ja, Inklualef, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte^ Antwerpsestraat 117 (Plein 13) k Bergen op Zoom .Advertentie IM De hoorzitting over C.N.C. wordt woensdag 15 oktober gehouden in de nieuwe sporthal aan de Zoekweg in Tholen. Die accomodatie is nu nog niet helemaal klaar. Aangezien B en W nogal wat belangstelling verwachten, wordt er tenslotte voor de sporthal gekozen. De bevolking zal uitleg gegeven worden over verschillende facetten van het compostbedrijf. Na deze hoorzitting be gint pas de normale procedure op grond van de wet ruimtelijke ordening om het bestemmingsplan in de Slabbecoorn- polder te wijzigen. De commissie Ruimtelijke Ordening komt er dan aan te pas, het wijzigingsplan wordt ter in zage gelegd, eventuele bezwaarschriften kunnen worden ingediend en tenslotte beslist de gemeenteraad. Woensdagmiddag 10 september om streeks kwart over drie was het zover. Een telefoontje van het kabinet van de commissaris der koningin in Noord- Brabant deed de spanning in huize Rij stenbil aan de Gladiolenstraat te St. Philipsland ten top stijgen. "De benoe ming was een feit. Daarna barstte het los: de telefoontjes met felicitaties, de bloemen en het be zoek. 's Avonds deelden de colleges van b. en w. van St. Philipsland en Nieuw- Vossemeer in huize Rijstenbil in de vreugde. De volgende dag, na publicatie van de benoeming in de dagbladen, volgden er nog meer felicitaties van de talrijke kennissen van dhr. Rijstenbil. Ook bleven er bloemen komen, o.a. van het Waterschap en het gemeentebestuur van Tholen. 't Is een hele spannende zaak geweest, vertelt dhr. Rijstenbil, regelmatig on derbroken door telefoontjes. "Ik dacht dat het dinsdag zou gebeuren, maar misschien heeft de ziekte van minister Wiegel nog een rol gespeeld. Woens dagmiddag kwam er aan het wachten een eind en kon ik de 24 brieven die ik al gereed had om voor al m'n functies in de provincie te bedanken, op de post doen. M'n nieuwe agenda voor Nieuw-Vosse meer heb ik al in gebruik genomen. De benoeming gaat 1 oktober in en de in stallatie is vermoedelijk zaterdag 4 ok tober. 't Goede land van Merijntje Gij zen staat mij wel aan. Ik ben eigenlijk altijd een klein beetje Vosmeers ge weest, want m'n dochter is daar ook ge doopt in de Hervormde Kerk. Uit alle lagen van de bevolking heb ik felicitaties en bloemen ontvangen en dat is allemaal even plezierig. Het is wel vermoeiend, maar 't geeft moed om te beginnen. Ook de raadsleden waren allemaal en thousiast. Zelfs de P.v.d.A. vond het leuk en zowel van het raadslid mevr. ten Hove als van de afdelingsvoorzitter kreeg ik een felicitatie. Er schijnen grootse plannen te zijn om ons in te ha len en dat zal ons verrekte goed doen", aldus Rijstenbil. Voor de circa 2200 inwoners tellende De Schelde heeft zich ettelijke jaren geleden gespe cialiseerd in open haarden. Daarom is De Schelde misschien wel het belangrijkste adres op dit gebied in West-Brabant. Bij De Schelde kunt u terecht voor een vak kundig advies zodat u straks ook inderdaad alleen maar plezier van uw open haard kunt beleven... Nog een prettig voordeel: De Schelde levert open haarden DIREKT uit voorraad. Dat betekent dat u geen weken of maanden hoeft te wachten! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma I Bergen op Zoom tel. (016401 36910 Advertentie IM gemeente Nieuw-Vossemeer waren 42 sollicitanten, die de vacature die op 14 december van het vorig jaar ontstaan was door het overlijden van burgemees ter A. G. O. A. Remery, wilden vervul len. Een van hen was het Middelharnis- se V.V.D.-raadslid J. Th. M. Jacobs uit Nieuwe Tonge-Battenoord, die volgens het Eilanden-nieuws als eerste op de voordracht stond van de commissaris der koningin in Noord-Brabant. Deze 38-jarige, Rooms-Katholieke landbou wer leek na een tienjarig raadslidmaat schap (hij was ook zeven maanden der de wethouder) burgemeester van Nieuw-Vossemeer te worden. Dhr. Rij stenbil (ook VVD, maar Ned. Herv.) zou tweede staan en de D'66 er Verbrugge uit Benthuizen derde. Kwam de naam van dhr. Jacobs ruim in de publiciteit, -over Rijstenbil hoorde je niets. Toch werd hij het, zodat de Kroon en dan met name de eerst verantwoordelijke minis ter van Binnenlandse zaken, dhr. H. Wiegel, van de voordracht van de Bra bantse commissaris J. D. van Harten af week. Met twee liberalen op de voordracht was wel duidelijk, dat deze CDA-burge- meesterspost naar de VVD zou over gaan. Dhr. Rijstenbilkon echter pas solliciteren, toen in april de combinatie burgemeester-secretaris (zoals die altijd nog in Nieuw-Vossemeer bestond) werd losgekoppeld. "Na de eerste sollicitatie zitje vol span ning, maar nu bij deze vierde keer ging de brief op de post met de gedachte: we zullen wel zien. Toch realiseerde ik me, dat Nieuw-Vossemeer mede gezien m'n leeftijd de laatste kans was. De vorige keren was dan m'n politieke kleur niet goed en dan weer wat anders. Twee van de drie keren werd ik voor een gesprek met de commissaris uitgenodigd en in mei gebeurde dat ook in Den Bosch. Daar heb ik een buitengewoon goed en plezierig gesprek gevoerd. In juli kreeg ik een telefoontje om naar het ministerie van binnenlandse zaken te komen, maar door landelijke politieke zaken kon dat niet doorgaan. Toen kwam de vakantie, zodat het half augustus werd. Ik was te gelijk met dhr. Jacobs, die ik overigens niet kende. Er volgde een gesprek met minister Wiegel, de secretaris-generaal en de chef van het kabinet, allemaal af zonderlijk. Toen ik een oproep kreeg voor de keuring werd er wel het een en ander duidelijk, maar zo'n keuring is heel streng, zodat zoiets toch weer de nodige spanningen geeft. Woensdag middag kwam de benoeming dan. waarna de telefoon roodgloeiend stond", aldus het Fliplandse raadslid. "Ook m'n vader (90 jaar) die in Avond- vrede te Bergen op Zoom verblijft, vindt het machtig, Jammer dat hij niet meer bij de installatie kan zijn omdat hij moeilijk ter been is, maar zijn verstand en gehoor zijn nog goed. Van alle felici taties vind ik die uit Nieuw-Vossemeer zelf wel het belangrijkste. Op dit mo ment moet je erg blij zijn, als je zulke reacties krijgt. Een gang van zaken als in Muntendam (waar een pas benoemde D'66 burgemeester door vrijwel de hele raad wordt afgewezen) en in Fijnaart is niet zo plezierig. Je kunt dan toch wel als burgemeester gaan zitten, maar het is toch niet leuk. Daarom is het in Nieuw- Vossemeer erg prettig om zulke fijne reacties te krijgen. Die Brabantse ge moedelijkheid, dat ligt me ontzettend goed. De ontvangst van prins Carnaval valt me niet zwaar,. Ook mijn vrouw vindt 't ontzettend leuk. De profielschets was wel zo goed ge maakt in Nieuw-Vossemeer, ik paste precies in 't emmertje. De politieke kleur en de godsdienstige richting waren alle bei open gelaten. Het moest een burge meester zijn die met de bevolking mee leefde en midden tussen de mensen stond. Dat zal me als liberale burge meester niet moeilijk vallen. Ik heb in Brabant nooit moeilijkheden gehad en ook in Flipland heb ik me aangepast. Ik wil nooit aanstoot geven. Ze moeten me in Nieuw-Vossemeer niet zien als de burgemeester die boven de bevolking staat. Ik wil midden tussen de inwoners staan en ik ben er om ze te helpen. Als ze in moeilijkheden zitten, zijn ze ten allen tijde welkom. Ze kunnen zowel door de voor- als de achterdeur komen. In Flipland heb ik als wethouder en waarnemend burgemeester nooit iets beloofd of toezeggin gen gedaan. Dat kun je niet doen omdat b en w of de raad een uitspraak moeten doen. De gemeenteraad is het hoofd van de gemeente, dat staat hoog in m'n vaandel. In Nieuw-Vossemeer ga ik eerst de no tulen van een jaar eens nalezen, de be groting doornemen en de bestemmings plannen bekijken. Zo ga ik me inwerken en zien wat er leeft. Als bestuurslid van het bejaardentehuis De Vossemeren weet ik wel het een en ander van mijn nieuwe gemeente. Als je zo'n voorzie ning als de Vossemeren hebt, ben je overigens goed af. Zo'n bejaardentehuis is erg belangrijk. De mensen in Nieuw- Vossemeer zitten wel met een jachtha ven in nood nu de pleziervaart door het Schelde-Rijnkanaal onmogelijk is, maar ik kan nu nog niet zeggen wat er voor mogelijkheden zijn. Ik blijf wel lid van de V.V.D., maar ik bemoei me niet meer met politiek, al kunnen ze me wel aan m'n liberale opvattingen kennen. Ik wil echt burgemeester zijn, zonder dat ik gebonden ben aan wie dan ook. Ik heb verder geen ambities. Ik hoop, dat m'n gezondheid het geeft om negen jaar (tot z'n 65e) burgemeester van Nieuw-Vossemeer te zijn. Er zijn daar veel wisselingen geweest en ik hoop het daar negen jaar vol te houden. Het overlijden van burgemeester Remery legt wel een schaduw op mijn benoe ming. Dat was een hoogstaand mens en ik had hem liever opgevolgd wanneer hij naar een andere gemeente vertrokken was. Ik ben echter ook blij, dat ik zo vlakbij in een voor mij bekende gemeente be noemd ben. Gelukkig zijn eerdere solli citaties, o.a. in Drente, niet doorgegaan. We hebben alle verwachtingen van Nieuw-Vossemeer", aldus de pas be noemde burgemeester Rijstenbil. "Goed gezond en honderd jaar, dat is wat". De commissaris der Koningin in Zeeland, dr. en mevr. Boerden-Velema konden die uitspraak van de krasse mevr. M C. Franke uit St. Maartensdijk, dinsdagmiddag in Haestinge alleen maar onderschrijven. "Wat een belevenis voor zo'n arm vrouwtje als ik", zei de honderdjarige, terwijl ze de felicitaties in ontvangst nam van burgemeester Baerends en zijn echtgenote. Ook vele familieleden en kennissen kwamen haar bij deze bijzondere gelegenheid gelukwensen. Er waren hele kleine achterkleinkinderen en hoogbejaarde Smerdiekenaars, maar de drukte deerde mevr. Franke niet. Ze voelde zich weer op haar best met zoveel mensen om zich heen. A lleen de slager, die had ze nog gemist. Druk gebaren makend, liet ze ook de Commissaris en de burgemeester van haar rake gezegdes en zangkunst genieten. Bloemen en andere cadeaus bleven niet uit ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van deze kwieke Smerdiekse. Raadslid A.A. Rijstenbil uit St. Philips land met zijn echtgenote, per 1 oktober het burgemeestersechtpaar van Nieuw- Vossemeer. Burgemeester. 0 Zuinig met Oosterschelde. 0 Fliplander burgemeester van N ieu w-V ossemeer. 0 Honderdjarige zong voor com missaris. 0 Tegenvallende rijkssubsidie voor restauratie gemeentehuis Scher- penisse. 0 Vaarwel Kanaalschap. 0 Ordening op de Thoolse rede. 0 Politieke gevolgen van vertrek Rijstenbil in St. Philipsland. 0 De redelijkheid van de stank. 0 Geuronderzoek C.N.C. nader toegelicht. 0 Wachttijden Lievensberg verbe terd. 0 Gas in onrendabel gebied en gas- storing. 0 Gemeenten blijven in portemon nee tasten voor onderwijs. 0 Vier lustrums judoclub. 0 WERKGELEGENHEID: de moeilijkste heer is de knecht die heer werd. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. De komende tien jaar krijgt de natuur en de visserij in de wateren rond het eiland Tholen absolute voorrang. De recreatieve ontwikkeling wordt op een laag pitje gezet. Dat maakte dhr. De Jong van de Deltadienst van Rijkswaterstaat dinsdagavond duidelijk in Haestinge te St. Maartensdijk tijdens een voorlichtingsbijeenkomst over de komende inspraak ten aanzien van de inrichting en het beheer van de Oos terschelde. Niet minder dan 85 mensen toonden belangstelling. Van de tot dinsdag ge houden negen voorlichtingsbijeenkom sten was dat op Middelburg na de grootste animo. Dhr. Benschop van het bureau Voorlichting van de provincie Zeeland meende dan ook, dat er half oktober op Tholen wel enkele inspraak- groepen kunnen starten. Ook in Bergen op Zoom komt er een inspraakgroep gezien de interesse in West-Brabant. De groep, die uit zo'n tien mensen bestaat, komt om de veertien dagen bij elkaar. Totaal zalfde inspraak 3 a 4 avonden in beslag nemen. Vrijwilligers treden als gespreksleider en rapporteur op. Opga ve is nog mogelijk tot 26 september bij de afdeling Voorlichting van de provin cie, tel. 01180-27351, toestel 226. Gedeputeerde R. Van Ommeren bracht naar voren, dat er zuinig omgesprongen moet worden met de Oosterschelde. Er is drie miljard gulden uitgetrokken voor behoud van de flora en fauna in de Oosterschelde door de zee-arm niet vol ledig af te sluiten, maar een Pijlerdam aan te leggen. Aan de hand van dia's werd de schoonheid en biologische rijk dom nog eens duidelijk. Er zijn 500 diersoorten en 140 soorten planten. De stuurgroep Oosterschelde heeft een inrichtingsschets gemaakt met zes be leidsmodellen, waaruit volgend jaar een keuze gemaakt moet worden. Er wordt voorrang gegeven aan natuurbehoud en op de tweede plaats komt de visserij. Recreatieve mogelijkheden worden aan die twee factoren ondergeschikt ge maakt. Uit de toelichting van dhr. De Jong bleek, dat er rond Tholen een terug houdend beleid gevoerd zal worden. Ten eerste omdat de Krabbenkreek als groot getijdegebied een belangrijke functie heeft voor vogels. Een ander ge bied dat volgens rijkswaterstaat speciale aandacht verdient is de kom van de Oosterschelde. De kom heeft een kin derkamerfunctie voor vissen en is bovendien belangrijk voor de schelp dierencultuur. Verder is de onzekerheid over het toekomstige getijdeverschil in de hoeken van de Oosterschelde (Krab benkreek en de kom) het grootste. Daarom wil de stuurgroep geen groot schalige recreatieve ontwikkelingen in deze gebieden. Wel mag er gezien de grote verblijfsrecreatie een tweede boothelling komen bij Gorishoek. De druk van de watersport op de kom wordt echter beperkt. Daarom zal volgens dhr. De Jonge uitbreiding van de ligplaatsen in Tholen en Bergen op Zoom sterk be perkt dienen te worden. Ook de sportvisserij zal in de kom nauwlettend gevol: gevolgd worden omdat er nu al verstoring optreedt door het leggen van ankers en het spitten van pieren. Dhr. Binnendijk van de Provin ciale planologische dienst vulde aan, dat het niet de bedoeling is om minder pie ren te laten steken. Wel zal er mogelijk een vergunningenstelsel komen om al leen op bepaalde plaatsen pieren te la ten steken. Na de informatie werden er nog wat aanvullenden vragen gesteld en opmer kingen gemaakt. Zo zag dhr. B. Van Oudenaarde het als een farce óm een vaste route voor gevaarlijke stoffen in te stellen. Dhr. De Jong wees er echter op, dat bij een scheepsramp met de gevaar lijke stoffen de hele miljardeninveste ring voor de Oosterschelde verloren zou kunnen gaan. Dhr. Ph. de Rijke vroeg nog om verbe tering van de mogelijkheden voor dij- krecreatie bij Stavenisse, terwijl dhr. P.H. Bout gezien tegenvallende vang vangstresultaten met zeebaars meende, dat het zoutgehalte in de Krabbenkreek niet meer zo was als vroeger. Statenlid L.A.M. Elenbaas deed tenslotte een op roep om als Thoolse. bevolking massaal, deel te nemen aan de inspraakgroepen om de meningen kenbaar te kunnen maken. "Tholen is en blijft een maag delijk gebied. We zijn natuurliefhebbers maar we willen de natuur niet alleen door een verrekijker zien, maar ook op 't water vertoeven", zei dhr. Elenbaas. Gisteravond, woensdag, werd een zelfde informatiebijeenkomst gehouden in St. Philipsland. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adn C Broekhuis een beqriD voor kwaliteit en service Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1