Woensdag 20 augustus neemt de directrice Sint Maartenshof zuster G. Koole afscheid Tot schooljaar 1984/85 daling van het aantal leerlingen Huurprijs van 525,- voor eengezinswoning Sterke stijging werkloosheid mannen in bouwsector. Gecoördineerd bejaardenwerk kan straks starten "1 VERMAAT DANSSTUDIO HENK JORDANS DAMES, HEREN EN PRUIKEN SALONS Donderdag 14 augustus 1980 EENDRACHTBODE 9 Woningbouw in de zorgen W erkgelegenheid Geen scholengemeenschap. Inschrijven voor de nieuwe dans- klubs vanaf vrijdag 15 augustus ^a.s., PERSOONLIJK iedere avond 'van 7 tot 9 uur a.d. dansstudio, Zuidoost- Singel 23A, Bergen op Zoom. Bij inschrijving dient men 25,- per persoon als eerste termijn van het lesgeld te voldoen. Ook clubs voor gehuwden in Halsteren. Voor informatie: zie boven staand telefoonnummer. Tulpengroet voor Canadezen. Woningbedrijf. Aantal leerlingen. /1 Als raadsmeerderheid instemt Genoeg. Zonder water verontreiniging maakt Thools pulpbedrijf in van Haaften polder nog een kans Maat pruiken Mode pruiken Kinder pruikjes Heren haarwerk KAPSALON Gr. Markt 31, Bergen op Zoom. Tel. 01640-34324 Een achtjarige Thoolse periode is niet zo heel lang. Maar voor het bejaardentehuis Sint Maartenshof te Sint Maartensdijk was het in 1972 een start en voor directrice G.Koole het begin van het eind van de werkzame periode. Acht jaar is in elk geval ruim voldoende voor een wederzijdse goede kennismaking, zelfs voor een inburgering, ook lang genoeg voor een wederzijdse waardering. Dit zal 20 augustus ook blijken. Na de 60-jarige leeftijd in april te heb ben bereikt gaat de directrice van Sint Maartenshof nu met pensioen. Voor de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land, waarbij het bejaardentehuis uit Sint Maartensdijk is aangesloten volop reden om haar een afscheidsreceptie aan te bieden. Acht jaar directrice van een bejaardentehuis betekent immers even zo lang een manusje van alles te zijn geweest. Maar vooral het contactpunt, de vertrouwensbasis van mensen die in hun levensavond zijn. Alleen hij of zij die uit die ervaring kan spreken, weet dat het het een nog intense levensperio de is. Vooral de levensperiode van de De artikelen in het vorige nummer heb ben al voldoende duidelijk kunnen ma ken, dat er vooral in de huurwoningsec tor nogal wat zorgen zijn. Om bouw in elke kern mogelijk te maken zullen de contingenten 1980 en 1981 wel bij elkaar gevoegd moeten worden, zo is vorige week wel duidelijk geworden. Dat be nadrukken b. en w. ook in de begro- tingsbrief. Genoemd worden de aantal len, zoals we die vorige week de lezers hebben voorgelegd. Vermeldenswaar dig is voorts, dat er vorig jaar 22 aan vragen zijn ingediend ter verkrijging van huurgewenningsbijdrage. Dat moet bij het gemeentebestuur, maar de minister van volkhuisvestig en ruimtelijke orde ning beslist er over. Intussen zijn voor het subsidiejaar 1979/80 vanaf 1 juli 1979 tot eind mei 1980 al 387 aanvragen ingediend om een huurgewenningsbij drage. Sinds 1 mei 1980 wordt geen subsidie meer gegeven voor het afbreken van krotwoningen. Een bijlage onder het hoofdstuk volkshuisvesting leert hoe veel woningen er per kern sinds juli 1974 tot januari 1980 zijn bijgekomen. Dat is dan voor Tholen van 1525 naar 1867 of 342 meer, Poortvliet van 533 naar 583 of 50 meer, Scherpenisse van 438 naar 489 of 51 meer, Sint Maar tensdijk van 1058 naar 1162 of 104 meer, Stavenisse van 491 naar 530 is 39 meer, Sint Annaland van 920 naar 1012 dat is 90 meer en in Oud-Vossemeer van 693 naar 772 of 79 meer. In totaal steeg de woningvoorraad op Tholen sinds 1974 van 5658 naar 6415 woningen, dat is 757 woningen, een ge middelde van 151 per jaar, terwijl de gemeente er voor 1980 maar een toewij zing kreeg voor 90 woningen. Het ligt voor de hand dat b. en w. van Tholén in haar jaarstuk niet voorbijgaan aan de werkloosheidscijfers en de werk gelegenheid. Het college noemt de werkgelegenheid van de Thoolse werk nemer, met name ook van de pendelaar bijzonder gevoelig. Bij een neergaande :onjunctuur gaan gewoonlijk die werk nemers het eerst de laan uit, die de meeste reiskosten vergen. Daarom poogt het gemeentebestuur de werkge legenheid in eigen regio te bevorderen, maar stuit dan weer wel op de concur rentie van gemeenten, waar de rijks overheid in vestigingen bijdraagt. Daar staat tegenover, zo meent het col lege, dat Tholen faciliteiten biedt, die er niet overal zijn. Een werknemer met goede arbeidsproduktiviteit en geringer ziekteverzuim dan in de randstad. Een rustig sociaal klimaat en gemakkelijke verbindingen sinds de ontsluiting van het eiland. Zo poogt het gemeentebes tuur de streek te 'verkopen' als het gaat om werkgelegenheid. Inmiddels werd ook toegetreden tot de acquisitiegroep Zeeland. Daarnaast wil men graag de problema tiek tijdig vernemen van de bestaande bedrijven op Tholen. Ook wensen en behoeften. Het college verwacht in de nabije toekomst niet zoveel van een van rijkswege gesubsideerde aanvullende werkgelegenheid. Tenslotte wil het college in het najaar met een concrete beleidsformulering komen aan de hand van het rapport D.P.O. behoefte aan menselijk contact, aan menselijk meeleven, aan gehoor vinden, aan toch nog wat betekenen in de,zij het niet meer werkzame,maatschappij. Dat legt voor de leidinggevenden een grote verantwoordelijkheid op. Vooral de le vens- en werkperiode die bij zuster Koole vooraf ging aan de Sint Maar- tenshoftijd maakte het haar mogelijk die verantwoordelijkheid te dragen en er zich ook goed doorheen te slaan. Het lesgeld was immers al eerder betaald. De directrice van Sint Maartenshof werd in het Rotterdamse Hillegersberg geboren, werkte na de schoolopleiding op kan toor en ging op 27 jarige leeftijd in de verpleging. Dat bleek haar roeping te zijn. 12 jaar werkzaam in het streekzie kenhuis te Dirksland, zodat ze het Flak- kese ook op de prik kent. Daarna 4 jaar kraamafdeling op de vrije Universiteit in Amsterdam om toch weer het goede Flakkee op te zoeken als hoofd van de kraam- en interne afdeling. Maar de verantwoordelijkheid te hebben voor een compleet tehuis bleek toch nog iets anders te zijn. Daar is zuster Koole wel achter gekomen. Het vergt ook zeker een totale inzet. Een inzet die ook weer an ders is dan wat gevergd wordt in een speciale afdeling van een ziekenhuis. De tehuisleiding is een weidser opdracht en taak. Je moet er alles zijn en vrijwel alles kunnen, je moet vooral met mensen weten om te gaan, die veelal uit het zo lang vertrouwde milieu als het ware zijn gestoten. Omstandigheden, zelden de prettigste, nopen immers om in een be jaardentehuis te gaan. Dan kun je te maken krijgen met zeer kritische men sen, die zich dat niet eens bewust zijn. Maar zo'n leidinggevende taak kan ook heel wat voldoening meebrengen Soms is er toch het gevoel wat te kunnen be tekenen voor mede-burgers, die het laatste houvast grijpen. Van Sint Maartenshof is bekend, dat er gezellige samenkomsten werden geor ganiseerd. Van Sint Maartenshof is be kend, dat het er goed toeven is' als de omstandigheden daartoe nopen. Daar aan mocht zuster G.Koole de scheiden de directrice een goede, zo niet de voor naamste bijdrage leveren. Dat zal menig bewoonster of bewoner, ook menig bes tuurder en medewerkster, dat zal zelfs de scheidende directrice wederzijds, tot dankbaarheid en tot erkentelijkheid stemmen. Vooral om die reden is het niet alleen een pijnlijk afscheid van wat toch jaren zo vertrouwd was, ook een steunpunt, maar kan het ook een blij afscheid zijn, omdat het een voor velen zo goede pe riode was. Op het plaatje in het midden zuster Koole tijdens het bezoek van mevrouw Van Aartsen (rechts) de echtgenote van de vm. commissaris der koningin in Zeeland en links mevrouw van Boeijen, echtgenote van de vm. Thoolse burgemeester in november 1973. Het gemeentebestuur van Tholen ver wacht de komende drie jaar nog een da ling van het aantal leerlingen voor liet kleuteronderwijs en voor de basisschool zal zich de daling zelfs voortzetten tot het schooljaar 1984/85. Per school is de omvang van die daling nauwelijks te voorspellen, zulks te meer niet omdat in 1983 de schoolintegratie wordt doorge voerd en dan kinderen van 4 tot 12 jaar de basisschool zullen bezoeken. In wezen behoort dan de kleuterschool tot het verleden. Zes pagina's van de begrotingsbrief zijn gevuld met het hoofdstuk onderwijs. Onderwijs dat de laatste jaren ook in de welvaart deelde, want de overheden waren niet karig met de bijdragen voor de leerinstituten. Men zou de appara tuur die er nu is maar eens moeten ver gelijken met die van tien jaar geleden. De problematiek van de kleine en de kleiner wordende school is onderwerp van studie geweest voor een landelijke commissie. Die commissie beschouwt een aantal van 24 leerlingen als onder grens voor het instandhouden van een basisschool. Dan zou er nog sprake kunnen zijn van een tweemans school. In het gewijzigd ontwerp van wet op het basisonderwijs staat echter als ophef fingsnorm een aantal leerlingen van 75. De minister deed al de toezegging soe pelheid te zullen betrachten voor wat de normen betreft, die voor basisscholen gelden. Op Tholen is er nog geen gevaar voor een zo kleine school, maar b en w achten op dit punt toch wel op korte termijn duidelijkheid gewenst. Behalve de integratie van kleuter- en lager onderwijs - het ineen-vloeien dus - wordt ook gestreefd naar een grotere individualisering. Dat wil zeggen meer aandacht voor de leerling afzonderlijk. Op Tholen loopt sedert vorig jaar het experiment funderend onderwijs en ook dat is op verdergaande individualisering gericht. Mede door dit experiment kon ook een orthodidakt worden aangesteld, die bij moeilijke gevallen kan ingrijpen. De orthodidakt werkt zowel voor de school voor moeilijk lerende kinderen ("de Veste") als bij het gewoon lager onderwijs. Wat het voortgezet onderwijs betreft, zijn ook alweer nieuwe gedach ten in ontwikkeling. Men sehijnt een ongedeelde tweejarige brugperiode in het lèéen te willen roepen, twee jaar dan in hoofdzaak voor het algemeen onder wijs met wat algemeen technische vak ken. Voor Tholen zal dat van belang kunnen zijn, want het gaat om de leef tijdsgroep 12-16 jaar met daarin dus ook de L.T.S.er, L.H.N.O.er en de Mavo leerlingen. Verder zal gewerkt worden naar een verder uitstel van de beroeps keuze, het dus later kunnen kiezen van de richting die men uitwil. Maar zover is het nog niet. Als de minister bij toekomstige vernieu- weingen ook denkt aan scholengemeen schappen van lager beroeps en alge meen voortgezet onderwijs, zien b en w van Tholen dit nog niet zitten. Leergeld is de ervaring van het college om beide Thoolse scholen voor lager beroepson derwijs te fuseren. De huishoud- en technische school. Naar de mening van b en w vormt het verschil in wettelijke kaders tussen de verschillende vormen van voortgezet onderwijs een te groot i'1 r)^n n 'V - De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting te Middelburg heeft het gemeentebestuur gevraagd of het kan instemmen met het woningontwerp en de gemiddelde huurprijs per woning, nu de stichting "Beter Wonen" 61 een gezinswoningen wil bouwen en een aanvraag indiende voor geldelijke steun. Het door de woningstichting ontwikkel de type beschikt over een woonkamer, een keuken, 3 slaapkamers, een douche en een berging. De gemiddelde huur prijs per woning per maand komt naar voorlopige berekening op 524,59. B en w stellen de raad voor in te stemmen met het woningtype en de maandhuur, zodat "Beter Wonen" de kans krijgt hiermee door te gaan. Niet positief staat b en w tegenover het verzoek van de stichting Regionaal Or gaan voor het Leerlingenwezen in Zee land, die een bijdrage verzocht om extra werkzaamheden te verrichten. B en w zijn van oordeel dat het rijk hiervoor moet opdraaien, maar het niét ten laste van de gemeente moet komen. Daarom wordt de raad voorgesteld de subsidie te weigeren. Over 1979 willen b en w voor vakonderwijs aan de bijzondere school voor moeilijk lerende kinderen "De Veste" als voorlopige vergoeding vast stellen 14.723,75 er is al een voorschot van 14 mille verstrekt. Voor een admi nistratieve kracht kan de school 5.655,24 krijgen met aftrek van het al verstrekte voorschot van 5 mille en ten slotte voor het werk van de psychologe 7.489,—terwijl daarvoor al 9.750,— is betaald. Z.O. Singel 23A, Bergen op Zoom, tel. 01640 - 3 67 68/4 45 11 Van het Zeeuws Instituut voor de gees telijke volksgezondheid werd door het Thoolse gemeentebestuur een verzoek ontvangen tot uitbetaling van de subsi die over 1979 tot een bedrag van 0.12 per inwoner. Er was voor dit instituut geen bedrag geraamd vanwege te veel betaalde subsidies in 1977 en 1978. Dat teveel betaalde was echter al terugges tort. Maandag wordt de raad gevraagd bij begrotingswijziging alsnog de subsi die voor 1979 op te voeren. Voor onder houd van de gemeentelijke vervoermid delen en machines willen b en w een hogedrukreiniger aankopen. Daarvoor moet de raad dan ook toe stemming geven, althans de begroting 1980 wijzigen. De herdenking van de 35jarige bevrij ding was aanleiding 1250 Canade- seoud-strijders als gasten van het Ne derlandse volk te ontvangen. Een teevee uitzending vanaf de Dam te Amsterdam gaf aan de ontvangst voldoende be kendheid. Daarnaast wil het Nationale comité "Thank You Canada" ook hen die thuis moesten blijven nog de dank baarheid tonen voor wat de Canadezen aan onze bevrijding hebben gedaan. Zo werd de gedachte geboren in 1980 een tulpengroet te zenden naar de vetera nen. Het zal in het voorjaar 1981 gaan gebeuren. De prijs van een pakket van 1000 bollen van oranje-rode tulpen be draagt 380,— B en w stellen voor het bedrag voor zo'n pakket beschikbaar te stellen. Dan heeft voorts de stichting Interna tionaal Verzetscongres en het Samen werkend Verzet Nederland gevraagd om een eenmalige subsidie van 250,— De bijdrage is bedoeld voor de al gehouden jeugdmanifestatie ter her denking van de 35-jarige bevrijding. Het voormalig verzet zag het lustrumher- denken als het laatste dat ze organisato risch kan doen en heeft haar ideaal "wij willen met elkander leven" als erfenis aan de jeugd overgedragen. Ook uit de gemeente Tholen hebben enkele jongeren deze manifestatie bij gewoond. Destijds is de raad hierover al ingelicht en veel bezwaren zullen er dan ook wel niet zijn het gevraagde bedrag te voteren. Behalve de gemeentebegroting wordt ook die van het gemeentelijk woning bedrijf voor 1981 maandag de raad aangeboden. Die sluit met een batig ex ploitatiesaldo van 4.387, 23 en dat bedrag vloeit in de gemeentekas. Voor 1980 was een nadelig saldo ge raamd van 662,19. De raadscommis sie kan ook deze begroting gaan onder zoeken. struikelblok. Denk maar aan het verschil in lessentabellen. Daarom valt over scholengemeen schappen met alle vormen van voortge zet onderwijs helemaal niet te denken, vindt het Thoolse college. Er blijven dan ook nog heel wat ondui delijkheden en vraagpunten ten aanzien van zowel het basis als het voortgezet onderwijs over. De recente cijfers van het aantal leerlin gen op de kleuter- en basisscholen in de gemeente Tholen zijn van de telling 16 april '80. Toen waren er op de openbare kleuterscholen 250 en op de bijzondere kleuterscholen 461 of in totaal 711 leer lingen. Voor wat de lagere scholen be treft waren er 998 op de gemeentescho len 965 op de bijzondere scholen of in totaal 1963. Voor wat het onderwijs be treft maken b en w opnieuw hun onge noegen kenbaar over toepassing van de leerplichtwet. Haar voornaamste be zwaren 'zijn de geringe boeten bij on wettelijk schoolverzuim, de geringe mo gelijkheden voor de gemeente om daar tegen maatregelen te nemen. De pro blematiek werd onder aandacht ge bracht van de minister van onderwijs en justitie. Algemeen gedeelte. Mannen. De werkloosheid van mannen steeg tijdens de maand juli 1980 van 134 tot 166. Een toename met 32 mannen. In vergelijking met vorig jaar juli nam de werkloosheid toe van 101 tot 166. Een stijging met 65 mannen. Vróuwen. De werkloosheid van vrouwen daalde van 86 naar 84. Eind juli 1979 waren 85 vrouwen werkloos. In deze aantallen deden zich dus geen noemenswaardige ver schuivingen voor. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer omtrent de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen. .juni juli juni juli Mannen. 1979 1979 1980 1980 Bouwnijverheid 5 2 23 38 Grondwerken 7 10 17 18 Metaalnijverheid 16 11 11 17 Landbouw 2 6 7 7 Handel 2 2 7 5 Niet varend verk. pers. 2 2 3 6 Kantoor/onderw. pers. 11 14 15 17 Los arbeiders 34 21 32 35 Pers. alg. dienst 14 10 8 10 Overige beroepsgroepen 12 23 11 13 Totaal werkloze mannen 105 101 134 166 Vrouwen Kleding 1 1 6 4 Reiniging 4 3 2 2 Handel 12 15 20 20 Horeca 4 5 6 6 Kantoor/onderw. 25 27 27 27 Soc./gen. zorg 11 14 10 9 Los arbeiders 7 9 7 8 Pers. alg. dienst. 2 2 1 1 Overige beroepsgroepen 8 9 7 Totaal werkloze vrouwen 74 85 86 84 Totaal aanvragen 42 29 mannen en vrouwen 47 19 Bouwnijverheid. In deze sector was sprake van een forse stijging van de werkloosheid. In vergelijking met vorig jaar juli zijn er nu 36 bouwvakkers meer werkloos. De vraag is vrijwel nihil. Grondwerken. Het aanbod onderging t.o.v. de vorige maand weinig verandering. Dit aanbod is gezien de tijd van het jaar aan de hoge kant. In vergelijking met vorig jaar juli is het aanbod verdubbeld. Metaalnijverheid. Ook bij deze beroepsgroep was enige stijging van het aanbod waar te nemen. Ook hier meer werklozen dan een jaar geleden. De vraag naar metaalbewerkers onder ging geen wijziging. Voeding- en genotmiddelen/landbouw. De zilveruienrooicampagne startte in de 2e helft van juli. Verscheidene werkzoe kenden konden hier werk vinden. Handel. Bij de vrouwen is dit aanbod zeer hoog, t.w. Dit betreffen hoofdzakelijk verkoopsters. 20. Kantoor/onderwijzend personeel Bij deze beroepsgroep zijn in totaal (mannen en vrouwen) 44 personen ingeschreven. Jeugdigen Het aantal mannelijke jeugdige werklozen beneden de 19 jaar bedraagt 36. Het aantal jeugdige vrouwen omvat 42. Plaats van inwoning. Van de 166 werkloze mannen is een 21-tal mannen woonachtig te Sint-Philipsland. Van de 84 werkloze vrouwen is een 6-tal vrouwen afkomstig uit laatstgenoemde gemeente. "Mede naar aanleiding van de resultaten van het ingestelde onderzoek zijn wij tot de conclusie gekomen dat er in onze gemeente behoefte is aan en mogelijkheden zijn voor een projekt gecoördineerd bejaardenwerk". Dat is de conclusie van b en w na een jaar inspraak en intensief nagaan van behoeften in onze regio over open bejaardenwerk, waarover al zo vaak eerder werd gediscus sieerd. B en w hebben nog meer motieven, want ze schrijven, dat ook de instellingen in de gemeente positief staan tegenover een project gecoördineerd bejaardenwerk. In maart 1979 wilde de gemeenteraad al een onderzoek of er mogelijkheden wa ren. Ër werden gelden beschikbaar ges teld, een werkgroep geformeerd, die ij verig van wal stak. Op uitgebreide schaal werden informaties ingewonnen en die ddie mogelijkheid op hoorzitting of andere bijeenkomsten niet aangreep, liet al of niet bewust verstek gaan. De kans had hij of zij wel gekregen. Voor bespreking van het eindrapport waren er zelfs 85 personen uit de gemeente aanwezig. Doelstelling is het bundelen van wat er al is, te signaleren van wat ontbreekt. Het organiseren van sociale, sociaal-kulturele, recreatieve vormende en voorlichtende aktiviteiten. Als een gemeente 2000 zelfstandig wo nende bejaarden heeft, wil het rijk in he werk bijdragen. Op Tholen waren het e per 1 januari 1980 al 2472, dus dat i: geen punt. De officiële werkgroep diende een ver zóek in bij de gemeente om subsidie et gaf daarbij een raming van onkostei voor 1981. Voorwaarde voor rijkssubsi 1 die is wel, dat een afzonderlijke stichtinj tot stand moet komen. Deze werksoor kan bijvoorbeeld niet worden onderge bracht bij het welzijnsorgaan. De ge meentelijke bijdrage komt op 20 procen van de salariskosten. Tholen moet dat voor 1981 15.000,— ramen. B en w doen het voorstel over te gaan to een bijdrage van voor het gecoördineerc bejaarden werk. Hoeveel dat werkelijl gaat kosten kan het college op dit mo ment nog niet exact zeggen. Dé 'door B en W van Tholen aan het uien- en preïpulp verwerkende bedrijf van I.F.F. in de van Haaftenpolder te Oud-Vossemeer verleende hinderwet vergunning is door de Kroon vernietigd. Dat na een ingediend beroep door de Zeeuwse milieuinspectie. In de van Haaftenpolder wordt in drie grote opslagputten van 80 bij 20 meter en een halve meter diep uien- en prei- pulp opgeslagen. Dat moet dan drie maanden tot een jaar blijven liggen, eer het als mest wordt afgevoerd. Vocht dat uit het pulp na chemische processen in het grondwater terecht komt veroor zaakt stankhinder en verontreiniging van oppervlakte- en grondwater, zo meent de Zeeuwse milieu-inspectie. De Kroon heeft echter voor bestendi ging van het bedrijf de deur nog in zo verre opengelaten, dat wanneer kan worden aangetoond, dat de opslagput ten vloeistof-dicht worden gemaakt en verantwoord transport van de mest mo gelijk is, opnieuw een vergunning kan worden aangevraag. I Grote voorraad van bekende merken o.a. Pierre Baimain en Free Woriu. Kijk in onze aangepaste etalage. Als het mogelijk is maak dan 'n afspraak, dan kunnen wij u met meer aandacht helpen in onze aparte behandel ruimte. Levering aan huis, tehuizen en via ziekenfonds. Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 9