Sint Philiplandse haven profiteert van zeeweringverbetering Kortsluiting velde verdieping woning Kloet aan tweede dijk jr bn SC BOUMAN POTTER d) q5l~H^ Weinig perspectief voor aannemers riolerings- en bestratingswerken Wat er meer betaald moet worden De Schelde Bestuurde interesseren Baden in weelde I Dij/cverhoging/ verzwaring naar finale Molen gaat de lucht in Lid "Vereniging Goud- en Zilversmeden Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet X? Modepresentatie van modehuis "Suzette" BLAUWSTRAATse STEENBERGEN Wegens vakantie GESLOTEN van 18 t/m 23 augustus. Veiling berichten DEZE WEEK Misleiding Uitbreiding stratenonderhoud. 'n keuken rkopen vraagt véél vertrouwen! Belastingtarieven. Donderdag 14 augustus 1980 36e jaargang no. 39 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsflag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G Heijboer Naast een uit de praktijk aantoonbaar betrekkelijk klein percentage burgers, die hevig geinteresseerd is in politiek en bestuursproblematiek, een aantal waar onder men ook degenen kan vinden, voor wie inspraak een hoog goed is, zijn er heel wat meer bestuurden, wie dat alles niet zo veel zegt en aan wie het niet zoveel doet. Overheid en ook krant hebben de taak het percentage van de eerstegenoemde categorie te vergroten. Daaraan poogt men van overheidszijde bij te dragen door o.m., zoals in deze krant, provinciale- en gemeentelijke voorlichtingsrubrieken. Als dan het grote jaarstuk - de begroting - openbaar kan worden gemaakt, ligt het voor de hand, dat daarvoor in genoemde rubrieken behoorlijk wat plaats wordt ingeruimd. Tegelijkertijd zal ook de redactie van een krant daarvoor extra aandacht hebben. Mede als gevolg van de voorlichtingsrubrieken van over heidszijde zal een krantenredactie wat tot een andere benadering moeten ko men. Aan alleen maar doublures heb ben de lezers niet zo veel. Daarom beter wat meer verduidelijking, wat accenten hier en daar, wat meer commentaar tus sendoor. Dat voorkomt doublures nog niet geheel, maar wel zoveel mogelijk en het laat in elk geval weer een andere kant van de medalje zien. Ook dan nog blijft er voldoende over voor provin ciaal- en gemeentebestuur om in een openbare behandeling in het algemeen of gedetailleerd op het jaarstuk in te gaan. Bovendien is daar nog altijd de politieke en persoonlijke overtuiging. Het gaat hier dan ook niet om een bein- vloeding bij voorbaat, maar om de bes tuurde zo dicht mogelijk bij het jaarstuk te brengen en daarvoor te interesseren. Dit gegeven brengt in dit nummer niet alleen een uitvoerige ambtelijke toe lichting op het jaarstuk via Tholender- wijs, maar ook wat redactionele prik kels. Daarmee kan de bestuurde moge lijk tot de juiste conclusie komen en daarmee mag zij of hij dan toch ook weer (politiek) doen wat die hij of zij wil. Dit lijkt nogal tegenstrijdig met het beeld dat van de nationale economische situatie wordt gegeven. Tegenstrijdig zeker met het grote werkloosheidscijfer dat recent openbaar werd. wleechter de nu al weer grotendeels afgelopen va kantieperiode nog eens overziet, zal het baden in weelde nog niet zo ongerijmd kunnen vinden. Een nog weelderig bad kenmerkt ook de Thoolse begroting 1981. Tevergeefs hebben we gezocht naar een onderdeel, waarin het ge meentebestuur een stap terug moet zet ten om de eindjes aan elkaar te knopen. Geen beknotting op het sociaal-cultu reel hoofdstuk. Integendeel het nieuwe welzijnsplan zoals door de raad in juni van dit jaar werd aangenomen is ook voor wat de consequenties 1981 betreft in de begroting verwerkt. Geen drasti sche bezuinigingen op welk hoofdstuk dan ook, al zijn er een paar vraagtekens overgebleven voor onderwijs, omdat nog niet alle ministeriële gegevens be kend zijn. Wel een aanduiding, dat het groeipercentage wordt teruggebracht tot 1 Vi procent. Dat betekent dus alleen maar wat minder meer. Misschien komt dat uit in een wat min der snelle bevordering van ambtenaren, in een wat minder gulle openbare wer ken afdeling, in wat minder omvang rijke kapitaalwerkenplanning, maar op het eerste gezicht lijkt ook voor 1981 het gemeentelijk baden in weelde door te gaan. Dat hoeft niet te spijten, dat hoeft noch minder teleur te stellen. De passa ge op pagina 3 van de in totaal 75 pagi na's tellende begrotingsbrief mag ook de burger zo niet als muziek, dan toch minstens opgewekt in de oren klinken, nl. "Ondanks de moeilijke periode, die thans de overheid en het bedrijfsleven op economisch gebied doormaken kan toch nog een begroting worden aange boden, waarin de in vorige jaren opge bouwde goede financiële positie door werkt". Een goede financiële positie door welis waar geen extréme, maar toch stevige belastingaanpassing en door meevallen de rijksuitkeringen. Met name voor wat de onroerend goed belasting betrof, moesten een niet zo klein aantal burgers dieper in de beurs tasten. Het baden in weelde bij de overheden kenmerkte zich o,m. door een jaarlijkse tariefsaanpassing of zgn. inflatiecorrec tie. Met name dat was bijvoorbeeld het bedrijfsleven lang niet altijd mogelijk en menig bedrijf ondervond daarvan nare gevolgen. Het niet terugmoeten van het Thoolse budget, het hoogstens wat min der meer is alleen mogelijk met wat heel vriendelijk wordt genoemd tariefsaan passing. Voor 1981 denken b en w dan aan een 6% stijging onroerend goed be- Een beeld van een recente periode, toen de Stationsstraat in Sint Philipsland nog wat op z'n kop stond. De nieuwe oprit is in wording en de mo len lijkt te zijn ingegraven, zoals kinde ren aan het strand hun vriende voor een deel in het zand stoppen. Het gebouw in het dijktalud behoorde eertijds toe aan de Cavetho, maar werd later eigendom van het aannemingsbe drijf Ligtendag b.v., die er nog materiaal in huisvest. Voor bewoners van de Sta tionsstraat keert straks de rust weer. Lang voor dit jaareinde kan rijkswater staat, maar tegelijkertijd ook het Thool se waterschap wat verlicht ademhalen. De dijkversterkingen en verhogingen zijn nu vrijwel voltooid. Tot een van de laatste 'percelen' be hoorde de verbetering van en rond de haven van Sint Philipsland. Op een verste puntje daarvan heeft het gemeentebestuur er zelfs een soortement jachthaventje aan overgehouden, waar een beperkt aantal eigendorpse bootjes een onderkomen kunnen vinden. Geen grootse opgelegde recreatieve voorziening, maar toch dat wat aan een jachthaventje ruikt. Met name in de omgeving Stationstraat te Sint Philipsland is er de laatste maanden nogal het een en ander op zijn kop gezet. Met de andere vele kilome ters zeewering op Tholen en Sint Phi lipsland was er ook in de komrand van laatstgenoemd dorp verzwaring en ver hoging van de zeewering gewenst. Daar ontfermde zich via een rijkswater- staataanbesteding en Thoolse water schapsbemoeiing het aannemingsbedrijf gebr. van de Heuvel uit Driebergen over. Met de heren Willem Bos en Kes- ter als toezichthouders. In dit kader paste tegelijkertijd ge meentelijke havenuitbreiding en verbe tering en enige reconstructie van de Stationstraat. De bewoners daar proe ven nog dagelijks het zand tussen de kiezen. Het is nu echter op een oor na gevild, al moet men zo'n oor nog ve reenzelvigen met enkele weken, eer de laatste rijkswaterstaatsman verdwenen zal zijn. Op dit moment is het nieuwe havenpla teau bijna bestraat, zijn opritten vol tooid, het dijktalud gereed, maar dient de molen nog te worden opgevijzeld en dat is een verhaaltje apart. Die Stationstraat zal na het zware ver keer dat er als gevolg van dit werk over daverde nog wel een keer herstraat moeten worden, maar dat is dan eigen lijk maar een peuleschilletje meer in vergelijking wat er al is verwerkt door draglines en bulldozers. Het opvallend ste in de Stationstraat is toch wel de nieuwe oprit naar de haven. Bij de ingang bleef de wegbreedte on veranderd, maar nabij de oprit loopt de Stationsstraat nu toch wat breder uit. Op een oor na gevild. Het molentje van Sint Philipsland keek de eeuwen door over de Krabbenkreek, maar zou bijna door de dijkverhoging het uit zicht daarover gaan verliezen. Daarvoor komt echter een oplos sing. De molen zal 1.10 m. wor den opgevijzeld. Dat gaat dan met stukjes tegelijk, die telkens worden onderstopt. De aannemer kon nog niet exact meedelen, wanneer het karwei begint, om dat het tot de finale van het ge hele werk wordt gerekend. Als de molen de 1.10 meter de lucht is ingegaan, heeft ze weer een vrij uitzicht over de Krabbenkreek. Bij de fam. M.W. Kloet aan de Tweede dijk 5 te Sint Maartensdijk is dinsdag- voormiddag omstreeks half twaalf de verdieping van de woning vrijwel geheel uitgebrand. De twee gealarmeerde brandweerkorpsen uit Sint Maartensdijk en Sint Annaland slaagden er in elk geval in de brand tot de verdieping te beperken, al liep uiteraard de gehele woning veel waterschade op. De brand ontstond door kortsluiting. De eigenaar is verzekerd. Toen mevrouw Kloet uinsdagvoormid- dag de stekker van een elektrisch appa raat in het stopcontact stak, sloegen de stoppen door. Na vernieuwing herhaal de zich het mankement. Vrijwel onmid dellijk daarna rook mevr. Kloet een brandlucht, maar meende dat men bui ten wat aan het stoken was. Haar man in de omgeving werkzaam, zag echter op de verdieping rookontwikkeling en haastte zich naar huis. Snel werd de aanwezige brandblusser gepakt en naar boven geijld. Ondertussen belde me vrouw Kloet 0011 en zo kwam het alarm tot stand. Wel moest de Sint Maarten- dijkse brandweer nog even zoeken, om dat wel was doorgegeven Tweede dijk 5, maar daarbij niet de naam was vermeld. Zo was men aanvankelijk richting Krijn Stouten gereden, maar ondertussen kon de ook gewaarschuwde eilandelijk com mandant Lindhout de volledige inlich ting geven aan het korps. Vanuit Bergen op Zoom was ook meteen als tweede korps de brandweer van Sint Annaland gewaarschuwd. Sint Maartensdijk be gon direct met de hogedrukspuit en voorts was er in de nabije Weele water volop om er de gewenste slangen op te zetten. Binnen een half uur was men dan ook de brand meester. Uiteraard bleef er intern van de bovenverdieping weinig over, want zodra er ruiten van de koe koek waren gesprongen werd het een felle brand. Het ingrijpen van de twee korpsen heeft in elk geval de schade nog belangrijk beperkt, want anders zou er van de woning niet veel zijn overgeb leven. De fam. Kloet die ook nog over een caravan beschikt kon dinsdagavond in elk geval goed onderdak komen en vermoedt dat met name de keuken al vrij snel bewoonbaar gemaakt kan wor den, evenals het kantoortje. In de woonkamer is echter de ravage groot, terwijl er uiteraard boven geen slaapka mers overbleven. Eilandelijk commandant Lindhout moest toen we hem om informatie vroegen nog wel even kwijt, dat het met het stil alarm keurig loopt, want ver- keersbelemmering doet zich niet meer voor, waarbij er bovendien een belang rijke vermindering van verkeersgevaar inzit als nu niet iedereen met brommer of auto achterna snel of nog voor de brandweer aanwe^g poogt te zijn. Het vergemakkelijkt ook in belangrijke mate de taak van de politie. In de drie maal dat men deze week moest uitrukken (combine in Stavenisse en Ford bestelwagen bij Poortvliet) heeft men van dit stil alarm uitstekend kunnen profiteren. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 7 lasting 4,3% riool- en reinigingsrechten en bijstelling ook van de rest, zoals be- graafrechten, havengelden, leges, enz. Dat er daarnaast een 10% verhoging komt vöor reiniginsrechten is een al eerder genomen beleidsbeslissing, wat naar onze mening weinig aanvechtbaar is, omdat er een betere verhouding dient te komen tussen opbrengst en kosten reinigingsdienst. Maar als men hierdoor weer 10% meer beurt, zou dat ergens moeten worden gecompenseerd in een wat mindere tariefsaanpassing. Het is van een college heel begrijpelijk, dat het in haar jaarstuk aanstuurt op een zeer gezonde financiële positie. Dat doet ook de huisvrouw, die bij manlief het huishoudelijk budget voor legt, dat doet ook de verenigings pen ningmeester, die de nood gewoonlijk groter maakt dan ze is. Maar waar haalt de kostwinner het vandaan, waar de le den van de vereniging waar de inwoners van de gemeente. Wordt voldoende rekening gehouden met die andere, categorie, die moet op brengen. Komt hij met allerlei prijsver hogingen in 1981 ook weer aan zijn in flatiecorrectie of aan zijn tariefsaanpas sing. Ieder mag het hopen, maar weini gen kunnen het nog verwachten. Het college vraagt wel het volle pond. Met opnieuw de kans van meevallers, zoals in alle voorafgaande jaren. Mee vallers op het eind van de rit. Met dan weer reserveringen enz. Alles goed en wel, het is prachtig om het te kunnen doen, maar de vraag wordt na de voor beelden in voorafgaande jaren jaarlijks dringender of het ook allemaal zo nodig moet. Die vraag moet dan straks de ge meenteraad beantwoorden. WONINGINRICHTING 1 ^1' Zoals het met de bouw fout zit, zo zullen aannemers van rioleringswerken en bes tratingen in onze omgeving ook weinig optimistisch kunnen zijn van hetgeen komend begrotingsjaaar aan werk los komt. B en w van Tholen schrijven alt hans in de begrotingsbrief 1981 onder het hoofdstuk openbare werken "De vorige jaar al gesignaleerde tendens dat de om vang van de openbare werken ten behoe ve van het bouwrijpmaken van nieuwe bouwterreinen geringer wordt, zal zich naar verwachting in 1981 in versterkte mate voortzetten. Daarbij spelen de be perkte woningbouwcontingenten een rol, maar zeker ook de sterke terugval in de particuliere woningbouw", In minder ambtelijke taal komt het er op neer dat er niet veel werk aan de winkel zal komen. Uiteraard kunnen de werk zaamheden van al vastgestelde bestem mingsplannen wel doorgang vinden Een karwei dat nog meetelt is in Poortvliet de aansluiting Achterstraat-Deestraat, ter wijl te Sint Annaland de reconstructie Tonhuisstraat ook wel aan de bak zal komen. Maar zo feestelijk ziet het er toch voor onze eilandelijke aannemers van deze werken ook niet uit. B en w geven onder dit hoofdstuk ook een opsomming van de nog openstaande bouwcapaciteit in de verschillende bes temmingsplannen en dat na verwerking van het woningwetbouwprogramma 1980 dat nog lang niet is uitgevoerd. Met name in Scherpenisse is er nog bouwgrond genoeg. Voor 22 vrijstaande, voor 4 halfvrijstaande en voor 29 rijen- woningen of in totaal kunnen daar nog 55 huizen worden gebouwd in de goed gekeurde bestemmingsplannen. Geen bouwgrondzorg dus nog in Scherpenis se, maar verder is dat belangrijk minder, al is er in Tholen ook nog wel ruimte. Daar kunnen nog 11 vrijstaande, 42 half vrijstaande en 89 rijenwoningen of to taal 142 huizen worden gebouwd. In Poortvliet heeft het bestemmingsplan eerste gedeelte d'EE nog maar plaats voor 1 vrijstaande woning, Oud-Vosse- meer 3 vrijstaande en 6 half vrijstaande of 9 woningen, zodat plan Dorpsweg al snel klaar zou moeten zijn. vertentie IM Deze zal worden gehouden op dinsdag 2 en woensdag 3 september a.s. vanaf 19.30 uur in de showruimte achter de winkel. U kunt dan kennis maken met onze NAJAARS- en WINTERCOLLEC TIE 1980/1981. Dit mag u niet missen, maak tijdig een afspraak. 01670 64792 Advertentie IM Sint Annaland 7 vrijstaande, 2 halfvrij staande en 28 rijenwoningen of 37 hui zen. In Sint Maartensdijk moet plan Muye niet meer te lang uitblijven met na 1980 nog ruimte voor 2 vrijstaande en 6 rijenwoningen en in Stavenisse is er voorlopig nog genoeg met 5 vrijstaande en 20 halfvrijstaande of 25 huizen. Nu zijn er hier en daar ook nog volop "ga- Sint Maartensdijk 13 augustus. Doré 22,- - 24,90. Bintje 15,— 24,50. Ei genheimers 28,— 28,90. Aminca 22,10. Gloria 23,20- 24,80. Lekkerlander 20,70 - 24,10. Drielingen 25,90 - 26,90. Kriel 137,20. Bonk 7,- - 28,-. Aanvoer 2700 kisten. Sint Annaland 13 augustus. Doré 1 26,-. Doré 2 24,- - 25,-. Apart 18,- - 25, -. Drielingen 27,- - 28,-. Kriel 1,35 - 1,36. Lekkerlander 12,- - 25,-. Gloria 1 26,-. Gloria 2 23,-. Apart 22,- 23,-. Bintje 15,- -24,-. Aminca 22,- -23,-. Eigenhei mer 30,-. Aanvoer 235 ton. Een wat andere begrotingsbena dering 0 NMOG baden in weelde 0 De komende Thoolse kapitaals- werken 0 Er zijn ook vergrijsde kapitaals- werken 0 Wat in 1980 al tot stand kwam 0 Sterke stijging mannen-werkloos heid in de bouw 0 De blaasbalg wakkert het begro tingsvuurtje aan 0 Reuze op tijd met het gemeente lijk jaarstuk 0 Zoomweg ook een Thools belang 0 Dijkverhoging en verzwaring in de Sint Philipslandse finale 0 Een molen gaat de lucht in 0 Directrice Koole neemt afscheid van Sint Maartenshof 0 Ook aannemers riolerings- en bestratingswerken in de zorgen 0 Jan Overeenkam....handhaaft persverscheidenheid 0 Kortsluiting deed woningverdie ping uitbranden 0 U moet weten wat u meer moet gaan betalen op Tholen Volgende week vrijdag ronde van Tholen WARE WOORDEN ZIJN NIET SCHOON SCHONE WOOR DEN ZIJN NIET WAAR. Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. Als er in onze krant staat dat er 16 pagi na's zijn gedrukt, zijn er dat ook 16. Dit leverde vorige week problemen op, om dat er had moeten staan, dat het 10 pa gina's waren. Geen enkele bezorger treft schuld. Aan wie de schuld? Wie werkt, maakt fouten. Altijd nog beter dan wer kloosheid. ten" in de kommen, die opgevuld kun nen worden, dus niet iedereen zit zo op de bouwgrondschopstoel als het lijkt. Maar enkele knelpunten zijn er toch wel. Op wat langere termijn, schrijven b en w verder in hun begrotingsbrief, moet ook een uitbreiding van de begraafplaats te Oud-Vossemeer aan de orde komen. Voor wat de straten en wegen betreft wil het college het goede onderhoudsniveau handhaven. Die onderhoudswerken zullen wat toenemen en dat kan voor de aannemers van straatverbetering wat compensatie bieden voor het tekort aan nieuwe objecten. Sinds de zeventigerja ren zijn namelijk een groot aantal nieu we straten aangelegd. Welke herbestrating in 1981 plaatsvin den komt men tegen onder het plaatse lijk nieuws. Van de buitenwegen blijft de verbinding Poortvliet - Sint Anna land niet te best. Men krijgt hiervoor wel een extra uitkering volgens de Wet Uit keringen Wegen. Daarnaast moet ook de Bitterhoekseweg - Krokkeweg en Veerdijkseweg een grondige opknap beurt hebben. 'n Keuken kopen betekent 'n hele investering. Dat vraagt vertrouwen in 'n keukenmerk en 'n keukenadres hebben. Alno is 'n internationaal vermaarde topkeuken. Dat kan geen keukenverkoper zonder blozen ontkennen. Dat wij, keukenkenners bij uitstek, uw vertrouwen dubbel-en-dwars waard zijn kan u erg arogant in de oren klinken. Neem echter 's een proef op de som als u adviezen gaat inwinnen. Ons advies is vrijblijvend, dus... bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma I Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Inwoners zullen elk jaar toch wel weer benieuwd zijn, wat er met hun belas tinggelden, hetzij dat dit van rijksover heid naar de gemeente terugvloeit, hetzij dat het direct uit de gemeentelijke be lastingen wordt betaald, gaat gebeuren. De eigen straatverbetering, een speel veldje, welke openbare werken, sociale- of culturele voorzieningen dan Qok. Maar zeker zal iedereen geïnteresseerd zijn, wat hij in 1981 weer zal moeten bijdragen opdat een gemeentebestuur aan die wensen kan voldoen. Daarvan wordt een en ander ook duidelijk ge maakt (zelfs via grafieken) in Tholen- derwijs. De burger of burgeres zal vooral benieuwd zijn, wat hij méér zal moeten betalen dan vorig jaar, want op minder wordt al in geen 20 jaar gerekend. B en w doen in dat opzicht aan de raad mededelingen over tariefsaanpassing in de begrotingsbrief 1981. Letterlijk schrijft het college. De voortgaande inflatie heeft ook tot gevolg, dat ter handhaving van de waarde van de gemeentelijke belastin gen voor het jaarlijks budget een tarief saanpassing nodig is. Anderzijds worden ter beteugeling van deze inflatie sedert een aantal jaren maatregelen genomen ter beperking van het niveau van deze tariefsaanpassingen. Ook voor het jaar 1981 zijn dergelijke maatregelen getrof fen. In zijn algemeenheid komen die er 'op neer, dat een tariefstijging van 6% nodig wordt geacht voor de onroerend- goedbelasting en van 4,3% voor de rioolbelasting en reinigingsrechten. Ook wordt er op gewezen, dat andere ge meentelijke heffingen zoals begraa- frechten, havengelden, leges en andere regelmatig en tijdig worden bijgesteld. Over het tarievenbeleid voor het jaar 1981 voor andere heffingen dan de ge meentelijke belastingen zal nog nadere informatie worden verstrekt. Wij zijn voornemens u voorstellen te doen tot het aanpassen van een aantal gemeentelijke belastingen met een percentage dat niet hoger lij*t dan het algemeen toegestane, behoudens voor wat betreft de reini gingsrechten. Voor deze rechten is in 1979 de principebeslissing genomen en kele jaren achtereen een verhoging van de tarieven met 10% door te voeren ten einde een betere verhouding te verkrij gen tussen de kosten van het ophalen van huisvuil en de opbrengst van de ge heven rechten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1