Van zaaien en oogsten Zoomweg ook een Thools belang ZORG VOOR KLEINE ONDERNEMING EN MIDDENSTAND PRIMAIR STELLEN T erhorst =5f AUTOSCHADE INVLOED CONTINGENTERING MELKPRODUKTIE i Lr huisje te huur ELENBAAS - POORTVLIET Voor 1981 ruim 4 ton meer geraamd voor bijstand DOC o TERHORST MANTELS Donderdag 14 augustus 1980 EENDRACH'l BODE 13 Zomertentoonstelling Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied Als onderwerp voor de zomertentoonstelling van het docu mentatiecentrum Zeeuwse Deltagebied is deze keer het onder werp "Landbouw in Zeeland" gekozen. Onder de titel "Zaaien en oogsten" worden een aantal facetten belicht uit de rijke historie van de Zeeuwse landbouw. De tentoonstelling is tot 22 augustus iedere dag van 10.00 tot 17.00 uur (behalve 's zondags) geopend in de Abdij 11 te Middelburg. Markten Ontwikkeling Boeren en landarbeiders DJ.Matson Schans 33 B Rotterdam HET NED. RODE KRUIS AFD. THOLEN E.H.B.O. CURSUS DAN NAAR VOOR UITDEUKEN - SPUITEN - MOFFELEN Vergrijsde kapitaalswerken. Een blaasbalg. DIEPVRIES POPULAIR KREMERSTRAAT 11 BERGEN OP ZOOM 1 men vroeger bij wijze van spreken alleen van de weersomstandigheden afhanke lijk, thans spelen afspraken in interna tionaal verband -men denkt aan de EEG- zo'n grote rol dat van een onaf- Er is wellicht geen aantrekkelijker on derwerp voor een tentoonstelling te be denken dan de Zeeuwse landbouw. Niet omdat het nu de boeren zo goed gaat of goed ging, veel meer om de vele banden die iedere Zeeuw of inwoner van de pro vincie op een of andere wijze nog met de landbouw heeft. Hoe dikwijls hoort men niet bij verstoring van een vakantie door regenval: "We zullen maar denken het is goed voor het land". Verder heeft het natuurlijk te maken met een zekere nos talgie. Oude arbeidershuisjes en kleine boerderijen worden verbouwd voor bur gerfamilies, oud landbouwgereedschap wordt niet alleen in de landbouwmusea verzameld, maar halsters bijvoorbeeld treft men ook in gelag- en huiskamers aan. De bedoeling van deze kleine tentoon stelling is uit het nabije verleden en he den beelden te laten zien van mensen en dingen die öf voorbijgegaan zijn öf in heel nieuwe vormen tot ons komen. Het zal duidelijk zijn dat het hier gaat om "grepen" zoals uit de Zeeuwse land bouwhistorie als uit de collectie van het Documentatiecentrum. Op de tentoonstelling wordt een over zicht gegeven van de hofstedes en de rijke historie, die aan deze huizen is verbonden. Ook de verkoping van deze boerenhuizen met de daarbij behorende problemen komen uitvoerig aan de orde in een begeleidende brochure. Verkavelingen zijn bepaald geen eigen tijdse problemen. In de nieuwe polder gebieden van de zeventiende eeuw, wordt reeds gewag gemaakt van recht hoekige en rationeel ingedeelde kavels. Op de tentoonstelling wordt een over zicht gegeven van de procucten die rijkelijk uit de vette klei konderen wor den gehaald. Meekrap (ter bereiding van rode verfstof) en vlas waren in Zee land zeer belangrijke producten. De vette klei was rijk aan voedingstoffen voor deze producten. Voor de arbeiders -zo blijkt- was het een zwaar karwei orr de krapwortel uit te graven. De rode verstof werd voor vele doeleinden ge bruikt. Van vlas daarentegen is meer bekend. Het linnen dat werd gewonnen uit deze plant bezorgde Nederland een grote faam. De Zeeuwse inbreng in de Ne derlandse vlasmarkt was bepaald niet gering. Ook wordt in het begeleidende boekje een overzicht gegeven van de mechani satie. De Wilhelminapolder schijnt rond 1809 een vooraanstaand landbouwgebied te zijn geweest in Nederland. Dat gold overigens voor zowel het rationeel ge bruik van de grond als het gebruik van mechanische hulpmiddelen. Uiteraard ontbreekt er op de tentoonstelling geen overzicht van de zo belangrijke markten en veilingen. Sedert de middeleeuwen was Middel burg êén van de belangrijkste markt plaatsen in het deltagebied. In de eerste plaats voor het eiland Walcheren. Hui dige marktnamen wijzen nog op het be lang van deze ontmoetingsplaatsen (Goese) Korenmarkt, Groenmarkt, Vlasmarkt, Varkensmarkt, Kalver markt, Koestraat. De Botermarkt had tot 1940 een functie. De Zeeuwse hoofdstad was tot circa 1800 de belang rijkste markt voor granen en vormde de schakel tussen de vele plaatselijke markten en die van Rotterdam, Dor drecht en Antwerpen. De enige grote veemarkt was in Goes waaraan de naam Beestenmarkt nog herinnert. De dins- dagmarkt te Goes en de donderdag- markt te Middelburg waren voor de boerenbevolking tot aan de tweede wereldoorlog zeer belangrijk als com municatiecentrum: men kocht en ver kocht, de belangen van het bedrijf wer den besproken, nieuwtjes uitgewisseld enz. Elke boer had zijn eigen plekje. De tegenwoordige markten zijn voor de verhandeling van gewassen uit de pro vincie niet meer van b'etekenis. De produkten van land- en tuinbouw moeten worden geveild. De bloei van het veilingwezen is van deze eeuw. Hoe beter de produkten hoe meer zij op brengen. Hoe vroeger op de veiling hoe hoger de prijzen. Dit alles afhankelijk van de wet van vraag en aanbod. Kwa liteitseisen gaan een steeds grotere rol spelen, vooral wanneer de export in het geding is. Steeds hogere eisen worden ook aan de veilinghallen gesteld met steeds modernere apparatuur. Ook is er een overzicht van het inge wikkelde stelsel waarme het gewicht van de goederen werd bepaald. Nog lange tijd na invoering van het metrieke stelsel (tijdens de Franse overheersing) werden in Zeeland'de reeds lange tijd gelden omrekeningstabellen gebruikt. Zelfs zo, dat er vier drukken nodig waren van een handboekje, waarin de omrekenings- wijze naar het nieuwe stelsel wordt voorgedaan. De landbouw heeft nooit stil gestaan. Proefboerderijen en proefstations bleken reeds lang geleden onmisbaar voor de ontwikkeling in de landbouw. De ontwikkelingen in land- en tuinbouw riepen om goede voorlichting. De over heid was zich van haar taak bewust en aard en omvang van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst werden door de ont wikkelingen bepaald. Gevolg hiervan was weer de aanstelling van specialisten voor diverse vakgebieden: bodem en bemesting, plantenziekten, land- en tuinbouwwerktuigen en landbouwbe drijfsgebouwen. Door deze ontwikke ling werd de horizon van de boer aan zienlijk verruimd; zij doorbrak zijn re gionale isolement. Een fase in deze re volutie was de proefboerderij "De Scheldemonden", die door de Stichting Proefboerderijen in Zeeland in 194^ werd aangekocht. De 'ontwikkeling „De Reigersburgh" te Sint-Maartensdijk, doorzijn ramen één van de meest in het oog springende boerderijen in Zeeland. stond niet stil: bij de rond 1970 doorge voerde reorganisatie heeft men een re gionaal onderzoekcentrum gevormd door het zuidwestelijk kleigebied, de proefboerderij "Rusthoeve" te Colijns- plaat. Een belangrijke mijlpaal in de begelei ding van de fruitteelt was 15 juni 1954. Toen werd Zeelands Proeftuin te Wil- helminadorp - 1902 opgericht door een groep Zeeuwse fruit- en boomkwekers in samenwerking met de toenmalige rijkstuinbouwleraar - omgezet in een "Landelijk proefstation voor de fruit teelt in de volle grond". Enige trots is gepast bij dit Zeeuwse initiatief. Het kweek- en zaaizaadbedrijf Van der Have, dat in 1979 zijn honderdjarig be staan vierde, legde zich eveneens toe op wetenschappelijk onderzoek. Klein be gonnen ontwikkelde het zich tot een in ternationaal bedrijf met grote verdien sten voor de veredeling van gras-, graan- en bietenzaden. De voortploegende boer is in de litera tuur bezongen. Het genoeglijk voortrol lende leven van de landman zou bijna doen vergeten, dat het in vele opzichten een hard leven is geweest en nog is. Was y— -i 7.51 Meekrapgereedschap (dekspade, delf spaden), Van der Poel. De totstandkoming van de Zoomweg in de toekomst is ook een Thools belang. Dat maakt b en w nog eens duidelijk in de begrotingsbrief, wanneer hierop wordt geattendeerd onder het hoofdstuk Ruimtelijke Ordening. Die verbinding zal immers een functie van tweede orde vervullen in de relaties Tholen - Bergen op Zoom - Rotterdam - Antwerpen. Bekend is overigens, dat men er ook op hoger niveau nog niet uit is wat het tracé betreft. Ondanks met name ook van Brabantse zijde grote aandrang om de plannen definitief te maken en daarmee zo snel mogelij k_aan uitvoering toe te komen. Een Thools belang te meer, als Ouder echtpaar zonder kinderen vraagt vrij gelegen met blijvend vrij uitzicht. Niet aan drukke verkeersweg. September a.s. beginnen wij met een nieuwe te St. Maartensdijk. Opgave bij: L. Niemantsverdriet, Poortvliet, 01662-361 of bij Mevr. J. v.d. Schaaf-Hoek, St. Maartensdijk, 01666-2911 PAASDUKWEG 11 - TEL. 01662 - 310 - 357 de oostelijke randweg van die Zoomweg ook een verbinding zou krijgen met Halsteren-Steenbergen. Er wordt eind van dit jaar een ministeriële uitspraak verwacht, maar uitvoering voor 1984 ziet het dagelijks bestuur van Tholen ook nog niet zitten. Onder hetzelfde hoofdstuk attenderen b en w er op, dat de lokatie voor een kern-energiecentrale tussen Sint Philipsland en Tholen voor lopig niet meer in het geding is. Het provinciaal bestuur is voornemens om na vaststelling van het streekplan Midden-Zeeland - zover is het ook nog lang niet - het streekplan Noord-Zee land, waaronder dan ook Tholen en Sint Philipsland aan de orde zal worden ges teld. B en w van Thoen hebben echter al eerder kenbaar gemaakt deel te willen uitmaken van het streekplan Midden- Zeeland. Er is immers op Tholen geen bijzondere relatie (en verbinding) met Schouwen-Duiveland en wel met Mid den-Zeeland, die nog versterkt kan worden door de Oesterdam. Het pro vinciaal bestuur reageerde nog steeds niet officieel op het gemeentelijk Thools ontwerp-struktuurplan van april 1976. Behalve dat uit Middelburg werd be richt dit plan t.z.t. in het streekplan te betrekken. Terecht stellen b en w vast, dat nu al, maar dan zeker de gegevens al zo sterk verouderd zullen zijn, dat het moeilijk als een nog aktueel beleidsstuk kan worden aangemerkt. Het zou dus best kunnen, dat het ont werp-struktuurplan Tholen wordt inge trokken, waarmee dan ook dat werk weer eens tevergeefs of zo goed als te vergeefs is geweest. Naast dat struk- tuurplan zijn er nog een paar andere beleidsnota's onderwerp van studie ge weest. Dat is de al door de raad vastges telde jachthavennotitie en de eveneens recenter vastgestelde nota verblijfsre- creatie. Na nog overleg met de cam pinghouders wil het college nog in 1981 met concrete voorstellen komen tot wij ziging van geldende bestemmingsplan nen. Daarmee kunnen dan bestaande campings of gelegaliseerd zijn of uit breiding mogelijk gemaakt. hankelijke positie helemaal geen sprake meer is. Boeren en landarbeiders waren eikaars tegenvoeters. Een crisis in de landbouw drukte dikwijls het zwaarst op de arbei ders. Billijkheid gebiedt te constateren dat in de literatuur ook het beeld is ge schapen van de niets ontziende en auto ritaire rijke boer en daar tegenover de arme afgebeulde arbeider die met een afgetobde vrouw veroordeeld was tot een slavenleven. Het werkelijke beeld is veel genuanceerder: de kleine boeren hadden het nauwelijks beter dan de ar beiders. Wel bleven de onderlinge ver schillen groot. Eerst in de 20e eeuw zijn de landarbeiders zich gaan organiseren. Hun lonen werden vastgelegd in collec- Wie uitstel van kapitaalswerken alle maal toespeelt aan het gemeentebestuur is er naast, want er zijn velerlei omstan digheden, die kapitaalswerken kunnen vertragen. Toch lijkt het voor de burger dan op vergrijsde kapitaalswerken. Neem de restauratie van het oude ge meentehuis Scherpenisse. In wezen al een praatobject sinds 1971, maar dan toch zeker van de laatste 5 jaar. Het is ondoenlijk voor een gemeentebestuur zo'n restauratie zelf uit te voeren. On doenlijk in zoverre, dat dit wat beperkt algemeen object te veel ten koste zou gaan van wat urgenter lijkt voor ande ren. Voor meerderen. Maar als dat in een begroting telkens aan de orde wordt gesteld, kan een inwoner tenslotte on geduldig worden. Daarom is het niet zo ongerijmd, dat men in Scherpenisse stelt: komt er nog wat van? Weinig anders is het met Tonhuisrecon- structie in Sint Annaland. Een ook al jaren slepende kwestie. Met name door verwerving en dat is altijd een moeilijk onderdeel voor een wethouder van on roerend goed, ruimtelijke ordening of dergelijke. Als zich dan tenslotte in een bepaalde kern die kapitaalswerken op stapelen lijkt het er op, of andere kernen worden overgeslagen. Maar het is veel meer een oud zeer, dat nog moet worden uitgevoerd. Daarvan is in verschillend opzicht sprake bij de planning kapitaal- werken 1981, zoals in de Thoolse begro ting aangegeven. Niet alles gaat als een fluitje van een cent, waarvan toch ook kernen in deze gemeente afgelopen jaren profiteerden. Het "lekker maken" van inwoners moet zoveel mogelijk worden voorkomen. Beter is bij het woord de daad te kunnen voegen, dan jarenlang met woorden te schermen zonder dat metterdaad wat (kan) wordt(en) gedaan. Al moet dan geen enkele burger vergeten, dat een gemeentelijk kapitaalswerk iets anders is dan een interne particuliere verbou wing. Van het laatste hoeft men tevoren niets te vernemen, alleen in de praktijk te zien. Van het eerste is er afrijd een lange papieren-periode nodig. Die komt men niet zo vaak meer tegen, maar de vroegere boerensmeden had den allemaal in hun werkplaatsen een blaasbalg. Daarmee kon men het afne mend koolvuur aanwakkeren. Men moest immers het ijzer smeden als het heet was. Al jaren wordt er nationaal over bezuiniging gesproken, maar de blaasbalg zorgde er voor, dat het wel vaartsvuurtje steeds opnieuw bleef branden. Althans voor het merendeel van de burgers. Het vuurtje zakte welis waar steeds dieper weg en vergde daar door meer blaasbalg inspanning, maar het brandde. Zo is het zelfs nog met de Thoolse gemeente-begroting 1981. Rondom alle van de daken geschreeuw de bezuinigingsoperaties, schrijft het dagelijks bestuur in de begrotings brief,valt er nog een stijging van de al gemene uitkering (door de rijksover heid) te verwachten van 8%. Dat is dan een stijging boven het inflatiepercenta ge. Geen wonder dat er bij de financiële toelichting door b en w wordt gesteld, dat ondanks die blaasbalg nog een be groting kan worden aangeboden, waarin de in vorige jaren opgebouwde goede financiële positie van de gemeente doorwerkt. De raming voor onvoorziene uitgaven is ten opzichte van het voorafgaande jaar zelfs met 4% verhoogd tot een half mil joen gulden. Hierbij moet dan ook worden aangete kend, dat het totaalbedrag der uitgaven en inkomsten in het begrotingsjaar stijgt met 11.37%, hoewel, maar rekening wordt gehouden met een gemiddelde gemeentelijke belastingstijging van 5%, een inflatie-correctie. tieve arbeidsovereenkomsten. Door de toenemende mechanisatie zochten en kregen zij werk in andere bedrijfstak ken. Verder op deze tentoonstelling, die breed georiënteerd is op het leven en de werkwijze van de boeren, inzichten in velerlei facetten daarvan. Onderwijs en voorlichting, de wijze waarop de pro ducten werden vervoerd, de rol die de overheid speelde en ook de ontwikke ling van de veeteelt blijft niet onbespro ken, terwijl de rol van de fruitteelt -hoe bescheiden die ook voor Zeeland is ge weest (uitzondering Zuid-Beveland)- aan de orde komt. Den tentoonstelling heeft als ondertitel gekregen: "Grepen uit de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw". Een doel treffende tekst voor een tentoonstelling, die wellicht nog meer voor de Zeeuwen zelf is bedoeld, dan voor de toeristen. Meebed-rijf detail). "Uit een onderzoek is gebleken dat in de Verenigde Staten juist het innoverend vermogen en de werkgelegenheidsgroei meer bij de kleine onderneming zitten dan bij de machtige kolossen. In het aantal kleine bedrijven zit in Amerika een enorme groei. Een groei die ook in Nederland nodig is, maar die zich, he laas nog niet aftekent. In Nederland daalt het aantal bedrijven, grote zowel als kleine. Dit is een verbijsterende con statering, omdat die duidelijk tegenge steld is met wat in Amerika aan de gang is en wat in de westerse wereld ook noodzakelijk wordt geacht om tot nieu we ontplooiing van werkgelegenheid binnen kleinschalige menselijke ver houdingen te komen", aldus de heer J.H.Boom tijdens zijn jaarrede voor de Nederlandse nieuwsblad-uitgevers. "Men zal zich met zorg moeten afvragen wat in Nederland de belemmerende factoren zijn waardoor dit, voor weste lijke landen normale, patroon hier niet tot zijn recht komt. Is het ondernemer- Steeds meer mensen schaffen zich een diepvrieskist of kast aan. Zo'n bezit heeft vele voordelen omdat men niet meer seizoen-gebonden en veel goed koper het hele jaar door groenten en fruit naar believe kan nuttigen, en b.v. vlees of brood voor langere perioden kan bewaren. Denkt U er wel aan dat ook in de diepvries de produkten elk een beperkte houdbaarheidstermijn hebben die maximaal een jaar bedraagt. Als U de diepvries laat plaatsen, zorg dan dat U een plaats hebt vrijgemaakt die niet te zonnig is of vlak bij de kachel. De ondergrond waarop de kast of kist staat, moet helemaal recht zijn. Als u gaat invriezen moet de temperatuur ruim van tevoren reeds op maximum 30 graden Celsius) ingesteld zijn. Voed sel moet namelijk snel ingevroren wor den. Dit komt de kwaliteit en houd baarheid van het produkt ten goede. Heel belangrijk is daarbij dat de pro dukten luchtdicht verpakt zijn, anders drogen ze n.l. uit. Wanneer men de in te vriezen produkten in kleine porties ver deelt (1 of 2 persoons) gaat het invriezen sneller. Dit is bovendien gemakkelijker bij het ontdooien en U heeft nooit te grote porties. Als de etenswaren goed zijn ingevroren, kunt U de diepvrieskist (of kist) pas weer op de gewone stand zetten Tip voor het bakken van vlees dat direct uit de diepvries komt: bak het vlees bevroren en wel aan beide kanten bruin, doe een deksel op de pan en laat het vlees zo 15 minuten staan. Bak het daarna gaar. schap hier zo onaantrekkelijk geworden dat het geen nieuwe beoefenaars vindt? Zijn de lasten die op de kleine onderne ming worden gelegd, zowel financieel als ook psychologisch zo zwaar dat men ervoor terugschrikt? Het is van groot belang hier meer inzicht in te krijgen." De heer Boom meende dat: "de eisen die van allerlei kanten gesteld worden aan de ondernemer en aan het onder- nemersbeleid, aan zijn verantwoor dingsplicht, zonder dat daarmee zijn verantwoordelijkheid ook maar voor één gram overgedragen en medegedra gen wordt, de sociale bescherming van de werknemers en het bijna vogelvrij- verklaren van de particuliere onderne mer, zijn ontwikkelingen die het er voor de kleine ondernemer niet aantrekke lijker op maken." Omtrent de ontwikkelingen in de pers zag hij een voorlopig einde aan de groei, "de zorg van het publiek over de beste dingsruimte van het eigen loon begint voelbaar te worden." Dat de overheid hierbij een onduidelijk beleid voert en hoogst ongelukkige uitlatingen doen b.v. ten aanzien van de aftrekbaarheid van hypotheekrenten, werkt extra nega tief. "De bouwmarkt is erdoor ingeploft en andere sectoren dreigen te volgen", aldus de heer Boom. Besteedbaar inkomen niet verlagen! Hij was van mening dat aan het be steedbaar inkomen niet verder gesleu teld mag worden. De ruimte voor de sa nering moet komen in een vermindering van de extreem hoge lasten die op de lonen gelegd worden. En dat kan alleen wanneer de overheid het mes durft te zetten in het oneigenlijk gebruik van sociale en medische voorzieningen en het inefficiënte en daarom verkwistende beleid van allerhande overheden en diensten. Pers en Regionale Omroep Dat in de regionale omroep geen recla me zal worden toegestaan, vond de heer Boom terecht. "Het gaat hier in wezen om de ongelijke en daardoor oneerlijke strijd tussen de vrije particuliere onder neming die geheel afhankelijk is van onverplichte, uit de vrije markt te ver krijgen, inkomsten en de beschermde omroep, die haar inkomsten geheel of grotendeels gegarandeerd weet uit ver plichte bijdragen." "Als de regionale omroep ook uitsluitend uit vrijwillige bijdragen gefinancierd zou worden, zou de strijd weer eerlijk zijn." "Maar dat durft de omroep niet aanl.l aldus de voorzitter van de N.N.P. Als bijdrage tot de discussies over con- tingentering van de melkproduktie is door het Landbouw-Economisch Insti tuut een onderzoek gepubliceerd over de gevolgen van contingentering voor de bedrijfsvoering en de arbeidsopbrengst van melkveebedrijven. Het onderzoek is beperkt van opzet, omdat het alleen gaat om een beoordeling van de gevolgen van contingentering van de melkpro duktie in bedrijfsverband en verder niet ingaat op b.v. de structurele gevolgen van contingentering, de regionale spe cialisatie, de verhandelbaarheid van contingentering enz. De resultaten van het onderzoek laten in de eerste plaats zien, dat het bij een noodzakelijke beperking van de melk produktie voordeliger is de melkveesta pel in te krimpen dan de melkproduktie per koe te verlagen; met andere woor den in geval van produktiebeperkende maatregelen blijft het aantrekkelijk een zo hoog mogelijke melkproduktie per koe na te streven, mits deze produktie op een economisch verantwoorde manier plaatsheeft. De inkrimping van de melkveestapel levert de kleinste inkomensdaling op in geval de veedichtheid zo hoog is, dat minder dan de technisch maximale hoeveelheid ruwvoer van eigen bedrijf komt. Bij beperking van de melkpro duktie kan dan namelijk bespaard wor den op aankoop van ruwvoer of kracht voer. Indien echter de technisch maxi male hoeveelheid ruwvoer wel van eigen bedrijf afkomstig is, zal er bij een in krimping van de melkveestapel een overschot aan grond ontstaan. De inko mensdaling is dan het grootst als er geen goede alternatieve gebruiksmogelijkhe den voor het grasland aanwezig zijn en dit derhalve extensiever moet worden gebruikt. Als er wel goede alternatieve gebruiks mogelijkheden van het grasland bestaan is het aantrekkelijk het voor de melk veehouderij gebruikte grasland zo in tensief mogelijk te blijven benutten en de overtollig geworden oppervlakte voor teelt van akkerbouwgewassen enz. te bestemmen. Ook voor bedrijven die thans voederge wassen verbouwen voor verkoop aan melkveehouders is het voordeliger om op akkerbouwgewassen over te schake len, omdat hun afzetmogelijkheden van voedergewassen grotendeels weg zullen vallen. Ten slotte is in deze publikatie nagegaan tegen welke minimale melkprijs het nog juist aantrekkelijk zou zijn om "over- schotmelk" af te leveren boven de toe gestane leverantie en welke inkomens compensatie nodig zou zijn om de ar beidsopbrengst van de melkveehouders op hetzelfde peil te houden als vóór de invoering van de contingentering bij vrije levering het geval was. In 1979 werd door de gemeente Tholen aan 175 personen een periodieke uitke ring verleend volgens de algemene bij standswet; Aan 21 personen werd een in- cidenteele uitkering toegekend. 67 Per sonen kregen geldleningen en verhaal bare bijstand. Dan valt nog onder de so ciale afdeling het bijstandverlenen aan elders verzorgden, bijstand ingevolge de rijksgroepsregelingen aan werkloze werknemers, aan zelfstandigen, oorlogs slachtoffers en woonwagenbewoners. Bij b en w van Tholen is er de vrees dat men gezien de economische teruggang steeds meer geconfronteerd zal worden met mensen die te hoge financiële verplich tingen zijn aangegaan en die niet meer na kunnen komen. Daarom wil het college een stukje pre ventief werk gaan verrichten om er door middel van een brochure voor te waar schuwen niet ondoordacht geld te lenen of op afbetaling te kopen. Men wordt via kranten overspoeld met mogelijkheden, maar de gevolgen worden lang niet al tijd overzien. De afdeling sociale voorzieningen van de gemeente is die van de (menselijke) problemen. Als er niets meer overblijft kan een beroep worden gedaan op de bijstandswet. Er wordt nogal eens afgegeven op de goedgevigheid van de overheid, maar in de a.b. zit ook een recht en bovendien is aan de buitenkant lang niet altijd te zien, wat de binnenkant herbergt. Ook voor de afdeling kan het frust rerend zijn, dat men poogt te helpen, maar hulp niet baat. Er kunnen en er zijn ook wel algemene richtlijnen, maar het gaat hier toch veelal om een individuele aangelegen heid, want elk mens is weer anders. Het is ook wat te gemakkelijk gezegd, dat de uitkering voldoende is voor de algemene en eerste levensbehoeften. Maar in de maatschappij van tegen woordig is heel wat meer dan alleen dat te krijgen en juist daar beginnen in veel gezinnen, die "trekken" de problemen. De kinderen willen hetzelfde wat hun vriendjes hebben. Vroeger wisten kin deren uit de arme gezinnen, dat ze er niet aan behoefden te denken om een fiets te vragen, zoals het zoontje van de gemeentesecretaris die toen had. Maar nu valt dit onderscheid niet meer bij te brengen. Probeer het maar als moeder. In deze geest toont de Thoolse begro tingsbrief de problematiek, die er rond de sociale voorzieningen zit. Haar verantwoording is vooral een ve rantwoord bijstandsbeleid te voeren. Overal in den lande wordt aan vereen voudiging en of verbetering gedokterd, maar het voorkomen van uitwassen is even moeilijk als dichte mazen aan brengen in een wet. Het college voegt er in de begrotingsbrief een staatje aan toe met ook in procenten het aantal uitke ringen per kern per duizend inwoners. Aan de uitgebreide specificatie daarvan, zoals 65 plussers en 65 minners, rijksre geling en WWV gaan we hier voorbij, maar het totaal willen we toch wel even noemen. In Tholen-stad werd 1979 aan 24,8 per sonen op de 1000 een uitkering verleend via een of andere sociale voorziening. In Poortvliet was het aan 15.1 persoon op de duizend, het laagste aantal in Scher penisse aan 21.2 in Sint Sint Maartens dijk aan 29 op de 1000, in Stavenisse ging het om 19,8, in Sint Annaland 19,9 en in Oud-Vossemeer 18.6 Het hoogste aantal uitkeringen dus in Sint Maar tensdijk gevolgd door Tholen Stad. De grote najaarsmode! Fluwelen blazers v.a. 179,— heeft zich in een nieuw jasje gestoken. Zaterdag 9 augustus tonen wij U graag het resultaat. Wij houden dan open dag van 11 tot 4 uur. U bent van harte welkom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 13