Gymzaal Poortvliet gesloopt Provincie gaat :tntóoj|pe- stuivers letten Vuilverdichter maakt zich waar bouman potter De Schelde Telebingo voor beton- en metselmortel natuurlijk naar De Schelde! DEZE WEEK 6lC [J^sC Grote wachtlijst bejaardentehuizen 1981 keerpunt infinaneieet bestel prminciéi Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Meer taken. Rondweg Poortvliet en fietspad Sint-Annaland Te vrijgevig? Geen geld, geen Zwitsers. Goeree welkom. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Donderdag 7 augustus 1980 36e jaargang no. 38 Het schijnt dat gokken de Nederlander in het bloed zit. Vandaar dat sportlotto en toto plus nog vele andere geluksat- tracties weelderig bloeien. Het zij zo. Kan dan ook op zeker moment een goed doel worden gecombineerd met het wa gen van het kansje, dan is er voor de miljoenen het motief daaraan mee te doen. Het heeft al menige volksstam van de hongersnood gered. Of op andere wijze werd daardoor nood gelenigd. Als daarbij dan ook het publiek nog goed wordt bespeeld, is het resultaat verbluf fend. Dat was nog niet zo lang geleden het geval met Telebingo, een door dan pas in haar element voortreffelijk op treden van Mies Bouman. Men zou zich nog stormlopen kunnen herinneren op het bemachtigen van kaarten voor een van haar uitvoeringen. Het motief van Olympische Spelen voor gehandicapten was uitstekend, maar werd bijzaak toen men eenmaal de auto-goklust te pakken had. Het motief was echter wel aanwe zig. Nu wil men dan, gesterkt door dat eerste succes Telebingo 2 op touw gaan zetten, alleen maar omdat het de eerste maal zo goed slaagde. Daarbij is er dan opnieuw de achtergrond van de barm hartige Samaritaan, want de opbrengst komt de derde wereld, de minder ont wikkelde landen ten goede. Echter kwam er een kink in de kabel, want de organisaties, die zich in die derde wereld met hulpverlening bemoeien, laten het afweten. We hebben er niet om ge vraagd en willen dan ook de burgers niet belasten, zo wordt ongeveer die afwij zing gemotiveerd. Daarmee staat dan Mies figuurlijk en Telebingo 2 letterlijk toch zo ongeveer in het hemd. Die blootheid is gegund. Als het werkelijk nodig is mag best een beroep worden gedaan op meeleven, mildheid, zo men wil barmhartigheid.Gelukkig is er dan ook veelal de bereidheid bij het volk. Maar uitsluitend profiteurs willen zijn van een spelletje, nee, het middel moet het doel wel dienen. Als het nodig is mag voor ons best het spelelement worden gebruikt. Maar Telebingo 2 lijkt ons een te gezocht motief. Het onderwerp is voor een uitgave als de onze nauwelijks van belang, maar soms wordt een streep te ver overschreden. Dat lijkt oms met Te lebingo 2 het geval te zijn. Mies Bouman ten spijt. Al tientallen jaren is De Schelde het bekende en vertrouwde adres voor beton- mortel. Maar wist u dat De Schelde ook kant-en-klare metselspecie levert? Beton- en metselmortel direkt uit voor raad èn direkt verwerkbaar. Top-kwaliteit (want De Schelde is heel wat aan zijn goede naam verplicht!), èn...steeds uiterst scherpe prijzen. Graag ook tot ziens bij: bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Steeds meer ouderen op Tholen wach ten op opname in een bejaardentehuis. G.S. van Zeeland lijkt het niet verant woord, deze situatie nog een aantal jaren ongewijzigd te laten voortbestaan. Ze hebben daarom besloten, overleg te plegen met de staatssecretaris van CRM om te bezien, op welke wijze de knel punten in de verschillende regio's zo snel mogelijk kunnen worden weggeno men. In de begrotingsbrief 1981 wijzen G.S. er op, dat uit de gegevens van de indi catiecommissies valt af te leiden, dat een toenemend aantal bejaarden een posi tieve indicatie voor opname in een be jaardenoord krijgt. Dit is in diverse re gio's het geval, ook daar waar de 1% norm aanzienlijk wordt overschreden. Dit geldt met name voor de regio Zuid- Beveland, Tholen en Noord-Beveland, waar het aantal wachtenden nu onge veer 200 is. Op Walcheren, waar sprake is van een aantal beschikbare plaatsen ongeveer gelijk aan de 1% norm, is het aantal bejaarden dat op opname wacht, gestegen tot ruim boven de 400. De bouw van een tehuis in Vlissingen met 43 plaatsen zal maar weinig soulaas ge ven, aldus G.S. De N.H. Kerk in Poortvliet is beter zichtbaar geworden met de sloop van het uit 1876 daterende en in 1912 uitge breide gebouw, dat gediend heeft als school, gymzaal en verenigingsgebouw. Het betere uitzicht op de kerk is echter maar een tijdelijke zaak, want er komt een nieuw hervormd verenigingsge bouw, terwijl de woningbouw aan het Kerkplein wordt doorgetrokken om de Ring bij de Rozemarijnstraat vol te ma ken. De sloop is uitgevoerd door de fa. J.A. Jeroense en Zn. uit St. Annaland, 'maar de Poortvlietse jeugd heeft ook wel een handje geholpen. Vele inwoners hebben in het nu afgebroken gebouw naar school gegaan, nadat eerst aan de Smidsstraat op de plaats van melkhan del W. Jansen onderwijs was gegeven. Op 16 juni 1876 werd naast de N.H. Kerk de eerste steen gelegd voor de nieuwe openbare lagere school door burgemeester P. Daane van Stapele. Een grote gedenksteen, die bij de sloop ges paard is, geeft verder aan, dat bij de plechtigheid verder aanwezig waren: de wethouders W. van de Vate en J. Boog- aart, de raadsleden A. de Rijke Lzn, E.C. van Rijssel, M. Bruijnzeel en J. van der Bel en secresecretaris J.J. Telchuys. Een tweede gedenksteen geeft aan, dat er in 1912 een herbouw heeft plaatsge vonden. Dit woord is echter misleidend, want er was eigenlijk sprake van ver bouw: uitbreiding met twee lokalen. De hiervoor verantwoordelijke gemeente raad bestond uit burgemeester J. van Gorsel, de wethouders N.A. Bruijnzeel en J.A. van Nieuwenhuijzen, de raads leden M.A. Geuze, E. van der Slikke, Chr. P. van der Slikke, C. Th. de Rijke en secretaris W. Dronkers. Na de bouw van een nieuwe o.l.s. aan de Julianastraat werd het gebouw naast de N.H. kerk 16 a 17 jaar geleden in ge bruik genomen als gymzaal. Ook de brandweerauto had daar een garage, maar na de opheffing van het korps Poortvliet in het begin van de zeventiger jaren na de gemeentelijke herindeling op Tholen, maakte de hervormde ge meente er een verenigingsgebouw van: 't Trefpunt. De kerkvoogdij wist dat men daar tijde lijk gebruik van zou kunnen maken, zo dat er plannen voor een nieuw gebouw werden ontwikkeld. Daarbij kwam men aan 3 a 4 ton en dat was onhaalbaar. Nu de zaak in verband met de sloop in een stroomversnelling terecht gekomen is, zijn er nieuwe schetsplannen bij het ge meentebestuur ingediend, die inmiddels door welstandstoezicht positief zijn beoordeeld. Vrijdagavond a.s. neemt de kerkvoogdij in overleg met het college van notabelen een beslissing. Er komt een zaaltje voor het houden van cate- chesaties en het verenigingswerk en een keukentje. Dit alles moet echter binnen de financiële perken blijven, hoehoewel de financiële positie van de hervormde gemeente Poortvliet wel gezond is. Voor verwezenlijking van de plannen is er ook nog grondruil met de gemeente nodig. De nu door de sloop vrijgekomen grond wordt grotendeels bestemd voor de achtererven van de in de toekomst aan het Kerkplein te bouwen huizen. Een woordvoerder van de afdeling gemeen telijke ontwikkeling wist nog niet wat er met de twee gedenkstenen zou gebeu ren. "In het verleden bleken er steeds voldoende ruimte en mogelijkheden te bestaan om aan het merendeel van onze wensen en ook aan die van de anderen te voldoen. Die tijd is voorbij, juist op het moment dat het provinciale takenpakket een wezenlijke verandering ondergaat. Wij zien 1981 als een keerpunt in ons financieel bestel". Gedeputeerde Staten van Zeeland schrijven dat in hun toelichting bij de begroting 1981, die een bedrag laat zien van bijna 189 miljoen gulden. Dit lopende jaar kunnen G.S. vermoe delijk dankzij de lage loonstijging het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven bewaren. Aangezien de korting op de rijksuitkeringen doorwerkt in volgende jaren, verminderen de mogelijkheden voor 1981 sterk, Daar bovenop komt dan een nieuwe blijvende korting op de uitkeringen uit het provinciefonds en een sterk teruglopende groei van het nationaal inkomen. In de begrotingscijfers hebben G.S. nog een groei van 1verwerkt, maar uit de laatst ontvangen berichten valt af te lei den, dat de regering voor 1981 helemaal geen groei of slechts een fractie van 1 verwacht. Ook nu zal pas na de derde Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adn C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service dinsdag in september (Prinsjesdag) dui delijk worden waarop de provincies kunnen rekenen. "Het gaat dan om de vraag of we nog meer minder zullen krijgen", aldus G.S. Gedeputeerde Staten wijzen er in hun begrotingsbrief verder op, dat dit keer punt juist op een moment komt, dat het provinciale takenpakket een wezenlijke verandering ondergaat: een sterke uit breiding van de steunfunctie(s) en van de "doe"taken. Vooral de steunfuncties vragen veel gekwalificeerd personeel, wat weer leidt tot huisvestingsproble men. Ruw verdeeld staat de provincie voor drie grote groepen van nieuwe uit gaven: investeringslasten - vooral voor huisvesting -, personeelskosten en de kosten van de taken zelf. Voor de inves teringen hopen G.S. de eerste jaren vol doende te hebben aan de reserves. Daartoe wordt binnenkort een plan aan de Zeeuwse Staten voorgelegd. Op de gewone dienst drukken dan geen kapitaalslasten (afschrijving en rente). De budgettaire ruimte blijft beschikbaar voor personeelslasten en taakkosten. Opnieuw trok het kampioenschap touwtrekken van de St. Annalandse braderie grote belangstelling. Het was zaterdag aanmerkelijk koeler op de haven dan in de braderie in de Voorstraat. Chauffeur A.G. Deurloo is zeer en thousiast over de nieuwe vuilverdichter, waarmee hij sinds enkele weken werkt op de gemeentelijke stortplaats het Tut telhoekje. "Het is een dure investering, maar het geld komt er dubbel en dwars uit. Je ziet niet dat er wat bijgebracht wordt, zo enorm compact wordt het vuil verdicht. Er hoeft geen grond meer als afdeklaag gebruikt te worden, zodat het water ook veel beter kan wegzakken. Dat bleef anders op de klei hangen. Zonder de afdeklagen kunnen we ook langer op 't Tuttelhoekje storten", aldus dhr. Deur loo. Nu het water beter weg kan, is de stort plaats bij slechte weersomstandigheden ook gemakkelijker bereikbaar. Na af loop van de lange regenperiode waren er dan ook geen problemen op het Tuttel hoekje, waar tractors metaanhangwa gen hun volle ladingen lossen en ook personenauto's al of niet met aanhang- wagentje, dagelijks huisvuil en tuinafval op de stortplaats brengen. Dhr. Deurloo, comfortabel gezeten in een verende stoel met airconditioning en radio in de cabine, demonstreert de ca paciteit van de verdichter met een was ted. Voorheen nam die wel een aantal kubieke meters op de stortplaats in, maar nu wordt dat een plat pakje blik als een van de wielen van de vuilverdichter erover heen rijdt. Zo gebeurt dan ook bij televisietoestellen, meubilair en derge lijke. Van kwade dampen heeft dhr. Deurloo geen last, want de lucht wordt met filters in de cabine gezuiverd. De verdichter is ook geluidsarm. Met een dieplader van De Groen Transport uit Poortvliet werd de mpchine inmiddels naar de werk plaats van gemeentewerken in Scherpe- nisse gebracht voor zijn eerste onder houdsbeurt. Op het Tuttelhoekje ligt ook de funde ring al klaar voor de stalling, de vuilverdichter en het kantoortje met douche en telefoon voor dhr. Deurloo. De Thoolse stortplaats, voorzien van een prima omheining, kan door de nieuwe voorzieningen nog vele jaren benut worden. In 1981 zal de nieuwe rondweg bij Poortvliet en het laatste stuk van het fietspad langs de weg Oud-Vosse- meer/Sint-Annaland aangelegd wor den. Uitvoering van deze werken is afhanke lijk van planologische- en inspraakpro cedures, grondverwerving en hei tijdig beschikbaar komen van de benodigde kredieten. Bij de rondweg gaat het om vier miljoen gulden, het fietspad vergt een half mil joen. Gedeputeerde Staten van Zeeland schrijven dat in de begrotingsbrief 1981. Telebingo 2 0 Rondweg Poortvliet in Provincia le begroting 0 Fietspad naar Sint Annaland 0 De wachtlijst van bejaardentehui zen 0 Hoeveel auto-wrakken? 0 Sint Philipsland en intergemeen telijke sociale dienst 0 Thoolse vuilverdichter maakt zich waar 0 Provincie gaat meer op stuivers letten 0 Gedeputeerde Boersma vindt lijst van woningzoekenden niet veel waard. 0 Beter Wonen neemt proef met houtskeletbouw 0 Gymzaal Poortvliet gesloopt 0 Tholen op verkeerde weg met streekplan 0 Tweede Bourgondische Krabben- foor was warm 0 Jan Overeenkamhet Pelle- boertje 0 Voetbaloefening van start. 0 De zeden wisselen met de tijd. dit nummer bestaat uit 16 pagi na's De beperkte omvang van die begro tingsruimte maakt een zorgvuldig afwe gen van steunfuncties en doe-taken noodzakelijk, naast het herwegen van bestaande taken. Daaronder vallen ook de subsidienormen. Als die bijvoorbeeld leiden tot ruime reserveringsmogelijk heden bij de gesubsidieerde instellingen, dan is de provincie kennelijk te vrijgevig en dat gaat, zeker nu, ten koste van an dere taken. Het zal ook nodig zijn de wijze van taakuitoefening kritisch te be zien. Wij denken hier aan het functio neren van het ambtelijk apparaat en ook aan de wijze waarop de openbare colle ges hun taak vervullen en naar buiten treden. Deze hebben behoefte aan zo volledig mogelijke informatie. Hoe moeilijk het ook is, toch zullen we ook op dit terrein moeten afwegen en pro beren het juiste evenwicht te vinden tussen nut en offer", aldus G.S. Gedeputeerde Staten wijzen er verder op, dat het vorenstaande enigzins los gezien kan worden van het prioriteiten schema, dat grondslag moet worden van de meerjarenbegroting. "Per taak zal echter steeds de meest doelmatige wijze van uitvoering basis moeten zijn van de financiële vertaling van het schema. In de loop van het volgende jaar hopen wij een eerste proeve van het prioriteiten schema gereed te hebben. Daarbij zul len wij voorrang geven aan autonome taken boven uitbreiding van bestaande of geheel nieuwe wettelijke taken, voor zover het rijk ons daarvoor niet of niet voldoende middelen verschaft. Het rijk blijft in dit opzicht op teveel gebieden in gebreke. Wij neigen naar toepassing van de regel: geen geld, geen Zwitsers! De ruimte die wij, zij het met moeite in de begroting hebben vrij gemaakt voor uit breidingen in de personele sector, willen wij om diezelfde reden vooral gebruiken voor onze autonome taken. Van het to taal dat wij in februari aan de staten hebben voorgedragen als noodzakelijke uitbreiding voor 1981, zal nauwelijks een derde gedeelte voor verwezelijking in aanmerking komen, menen G.S. Gedeputeerde Staten schrijven tenslotte in hun begrotingsbrief 1981, hoe ze met interesse kennis hebben genomen van de nieuwe plannen voor een beperkte provinciale herindeling. "Voor zover daarbij sprake is van toedeling van Goeree-Overflakkee aan Zeeland, zien we de uiteindelijke beslissing met veel belangstelling tegemoet. Valt deze be slissing voor Zeeland gunstig uit, dan zullen wij de bewoners van dat eiland graag als Zeeuwen verwelkomen", aldus G.S. Advertentie IM Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. ^Hoofdredacteur G. Heijboer

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1