AFWEZIG Twee boothellingen bij Gorishoek gewenste watersportvoorziening (D BOUMAN POTTER Ruim 11.000 stemgerechtigden in waterschap Tholen/Flipland Een zoen voor Nap, 'n traan van Heieen KOM NAAR d E. VAN TUYN De Schelde gaat u trouwen, verhuizen, verbouwen of vervangen M rf Donderdag 31 Juli 1980 36e jaargang no. 37 Alle hegjes schuilen wind TANDARTS is op woensdag 6 augustus Zaterdag braderie in Sint Annaland met verrassingen Particulier initiatief gewaardeerd v& j f voor kwaliteits 'tegels gaat u natuurlijk naar De Schelde! Particulier initiatief vermag veel. ^JA/ONINGINRICHT O «-U fl if Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet DEZE WEEK Dijkgraaf Hage: geen handjevol mensen die de dienst uitmaakt "Het is geen clubje grote boeren die de dienst uitmaakt in het waterschap. Er zijn voor de gebouwde eigendommen 2045 stemgerechtigden, voor de ongebouwde eigendommen 1726 en voor de huishoudelijke vervuilers 7417. Geen handje vol men sen dus, maar 11.188." De dijkgraaf van het waterschap Tholen dhr. I.C. Hage, verzet zich daarmee tegen de door het PvdA- statenlid J. Roodenburg gewekte suggestie, dat de gewone burger er nauwelijks aan te pas komt bij de waterschapsver kiezingen. 56 gulden 21 Zetels Veel mogelijkheden Weinig problemen LidVereniging Goud-en Zilversmeden I2j 4000 m2 woonideëen onder één dak in hartje dinteloord •01672-2544 bidUU iH Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Wie een dagje ouder wordt, krijgt ook steeds meer respect voor zijn nog veel oudere voorgangers. Voorgangers met wijsheid. In dat opzicht is bijvoorbeeld het Spreukenboek of Prediker van on voorstelbare wijsheid. Wat meer met beide benen op de grond staande, weten we ook het gezegde, dat alle dat is dus elk hegjes wind schuilen. Een uitspraak met diepe bete kenis. Die willen we nu overbrengen op de finale van de Thoolse autobusdien sten (T.A.D.) en tegelijkertijd een nieuw, een uitgebreid optreden van de Brabantse Buurtspoorwegen en Auto diensten (B.B.A.). De eerste heeft, zij het in meer particuliere vorm, meer dan een halve eeuw een weliswaar beperkte, maar dan toch zekere werkgelegenheid gebracht. En bij alles wat op Tholen verdwijnt, denken we toch dikwijls aan dat gezegde van de hegjes. Vraagtekens behoeven niet altijd van buitenaf te worden opgeroepen. Toen de Thoolse gemeentelijke her-indeling een feit werd, waren er op elk dorp ambte naren woonachtig, die voor die plaats een weliswaar beperkte, maar toch vaste werkgelegenheid inhielden. Er was zorg, dat bij aanwijzing van welke kern ook bestuurlijke zetel, ambtenaren uit ande re kernen zouden worden weggezogen naar de plaats waar het werk wachtte. Het is mogelijk interessant eens na te gaan, of die zorg gerechtvaardigd was. men is nu immers toch toe aan bijna tien jaar herindeling. Het windschuilend hegje kwam op nieuw naar voren, nu er vandaag een eind komt aan de Thoolse Autobus diensten. Niet omdat de busreiziger daarvan veel zal merken, laat staan er op achteruit gaan, maar met een bus is meer gemoeid dan alleen het vervoer van het moment. Daarbij waren in de loop der jaren op THolen heel wat mensen betrokken, daarbij waren dus heel wat kostwinners, die de bus-boter ham voor hun gezin op eigen bodem konden verdienen. De onderneming, die de buspassagiers wellicht evengoed en door schaalvergroting misschien nog beter kan behartigen, is op zich geen Thoolse onderneming meer. Dat bete kent tegelijkertijd toch wel enige zorg, precies als met een gemeentelijke herin deling, of ook in de toekomst een even- grote werkgelegenheid op Tholen wordt besteed dan dit voordien het geval was. Het punt weegt nogal zwaar. Het gevolg daarvan is, dat het meetelt in een kriti sche begeleiding van het toekomstig openbaar vervoer. Geen struisvogelpo litiek voor noodzakelijke ontwikkelin gen, maar toch wel de vinger aan de pols houden. Dat is ook nodig voor wat de B.B.A. in de toekomst aan Thoolse werkgelegenheid biedt. Vooral wegens de waarheid als een koe, dat elk hegje wat wind schuilt. Hij zal 's avonds om 21.00 uur in Tholen aanwezig zijn voor het verhelpen van acute pijnklachten. Advertentie I.M. Na al voorafgaande zomer- markten in Stavenisse, Sint Maartens dijk en Scherpenisse is zaterdag de beurt aan Sint Annaland. Een brederie die gewoonlijk wordt gekenmerkt door vele honderden, zo geen duizenden bezoe kers, veelal ook een braderie vol gezel ligheid. Daartoe dragen dan ook wat nevenprogramma's toe bij, zoals een wielerronde voor de toerclubleden, die ditmaal om 18.00 uur van start gaat met als parcours de Ring, verder het kam pioenschap touwtrekken met ook tal rijke kijklustigen. Dit jaar dan vanaf 20.30 uur, waarbij de concurrentie kan toenemen om de wisselbekerhouder te onttronen en verder is daar om 20.00 uur het optreden van de koninklijke fanfare "Accelerando", die met een goed half uur braderie-muziek de gezelligheid ook weet te verhogen. Ondertussen zullen dan de ongeveer 30 standhouders op zichzelf al heel wat attrakties hebben aangeprezen van half twee 's middags. Tot Accelerando gaat optreden is er vanaf de braderie-start al de soliste Ka tie Van Vossen op het elektronisch orgel. Verenigingen zorgen voor de exploitatie van een schiettent, rad van avontuur, draaibord en wie de kunst verstaat een ei te raken, valt ook al in de prijzen. Bij gunstig weer kan het op de Sint Anna- landse Voorstraat, die om 11.00 uur voor autoverkeer is afgesloten weer een volle bak worden. Ook al staat dan het Non netjes huis nog altijd in de steigers. Een al in 1972 geopperde gedachte om bij Gorishoek een boothelling aan te leggen, werd zaterdag 26 augustus werkelijkheid, toen burgemeester E.Baerends het lint doorknipte. Een 4000 m2. parkeerterrein, dat het particulier initiatief ruim een tpn kostte, is beschikbaar voor een laag- en een hoogwater-boothelling. Twijfel aan behoefte was er op de openingsmiddag zeker niet, want de watersporters stonden wat ongeduldig te wachten, tot het openingsceremonieel was verricht en de lier kon worden vastgemaakt om de bootjes op de Oosterschelde te brengen. Het was me er ook het weer naar om van het zeewater te genieten. Gorishoek zat zo ongeveer voor het eerst, maar dan ook vrijwel tjokvol. Het kamperen op Gorishoek ontstond vooral door liefhebbers van de dijkre- creatie en sportvisserij, toen nog meren deels vanaf de zeedijk. Ook bij de re creatie staat echter de ontwikkeling niet stil en al vrij gauw ging het meer de kant op van de watersport en daarmee ook van de sportvisserij op het water. Daar mee nam uiteraard de behoefte aan het bootje en de boothelling toe. In de jachthavennota van de gemeente Tho len stond Gorishoek overigens niet aan de urgentie-top. Maar met de voorlopige invulling van het Oosterscheldegebied na de totstandkoming van de geperfo reerde dam, is het zeker, dat men voor Gorishoek de eerstkomende 10 jaar niet op een jachthaven-voorziening behoeft te rekenen. Dit laatste benadrukte ook De Schelde heeft een naam opgebouwd in tegels en plavuizen. Geen wonder want De Schelde biedt zelfs voor de meest verwende smaak een keurkollektie aan kwaliteits tegels en rustieke plavuizen... voor de wand en voor de vloer. Elke soort tegel en plavuis heeft zijn specifieke eigenschap, 'n verkeerde toe passing wreekt zich eerst na maanden of jaren. Daarom is 'n vakkundig advies onont beerlijk. De Schelde wil u graag deskundig adviseren... u bent van harte welkom! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gammal Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 burgemeester E.Baerends zaterdagmid dag nog eens in de kantine van camping de Pluimpot, waar de bestuurders van de boothellingvereniging met genodig den er nog even een officieel tintje aan wilden geven. De jongste voorziening aan Gorishoek bewijst echter, dat particulier initiatief veel sneller in een leemte of behoefte kan voorzien, dan wanneer de officiële kanalen moeten worden bevaren. De veranderde recreatie ook aan Gorishoek deed in 1972 al de gedachte rijzen aan de aanleg van een boothelling. De heer H.Zwikker, exploitant van camping "De Pluimpot", ook belangrijke medestuwer voor de boothelling, kon daarover vanaf het eerste uur meepraten. Maar in 1972 kwam een boothellingvereniging nog niet voldoende van de grond. Er waren er nog te veel, die meenden dat wel zelfstandig te kunnen klaarspelen, er waren er toen nog te weinig die bereid waren voldoende in de kosten mee te dragen. Maar de gedachte van de eerste initiatiefnemers werd toch niet meer losgelaten. In 1978 stond men in dat opzicht op een steviger basis, met de heer M.Eestermans als voorzitter, met een ook ijverige secretarispenningmees ter Molenschot uit Roosendaal en met een de gewenste richtingaangever Zwikker voor benadering van de ge wenste instanties. Met de campings in het verlengde was de Gorishoeks punt uiteraard het meest geschikte tracé. De insiders wisten maar al te goed, dat men niet klaar is met alleen een boothelling, met de lier voor de tewaterlating en het weer op het droge brengen van het bootje, maar er is vooral een fiks par keerterrein voor nodig. De mogelijkheid daartoe was er in het verlengde van het parkeerterrein van "De Zeester", maar daar moest dan toch al wat aan gebeu ren, wat verharding en ophoging betreft. Op toch vrij vlotte wijze was er toe stemming van de provinciale waterstaat en van het waterschap Tholen, dat het beheer over die punt heeft. Toen met dijkversterking ook in die hoek de zaak min of meer overhoop moest worden gehaald, werd anderzijds door de boot hellingvereniging van dat gebeuren ge profiteerd. Een hoeveelheid puin en zand, ook met medewerking van Waco beton uit Bergen op Zoom en de voor dijkversterking materiaal-aanvoerder, expeditiebedrijf Bakx te Bergen op Zoom, bracht het nu ongeveer 4000 m2. terrein op gewenste hoogte en met ge wenste verharding. Vervolg op pag. 11 Burgemeester E.Baerends opende zater dagmiddag op een zonnige Gorishoekse "punt" de voorziening van de Boothel lingvereniging met het doorknippen van het lint, dat toegang heeft tot parkeer terrein en boothelling. Tevoren was de burgemeester de schaar aangeboden door de 9 jarige Clandira Molenschot en een cadeautje door haar 12 jarige zus Jolanda, terwijl er later ook bloemen waren voor mevr. Baerends, die overi gens met eigen kroost ook aan kustre- creatie deed. Rechts achter de burge meester boothellingvoorzitter M.Eester mans, links achter hem expediteur Bakx uit Bergen op Zoom, campingexpoitant Zwikker en geheel links de secretaris- penningmeester van de boothellingvere niging Molenschot. Advertentie IM Alle hegjes schuilen wind 0 Stavenisse en Sint-Maartensdijk krijgen meer met nieuwe dien stregeling 0 Vandaag rijdt T.A.D. de finale 0 Het ontstaan van het openbaar vervoer op Tholen 0 Boothelling Gorishoek... ging er zaterdag in als koek 0 Bibliotheekgroei 1979 gematigd 0 Dik 11.000 stemgerechtigden voor verkiezing waterschapsbes tuurders 0 Schip als hobby van Henk Bout 0 Zaterdag braderie in St.-Anna- land en de Bergse driedaagse Krabbenfoor 0 Heieen Hage en Thijs Fase deel den de pech in ronde van Sint- Maartensdijk 0 Indeling 4e klassers voetbal 0 Maandag wordt hamer en truweel weer gehanteerd 0 Zeeuws bestuur boven water Terug van weggeweest: Zelfs een ezel komt uit Mekka terug als ezel Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's In de E.B. van 24 juli pleitte dhr. Rood enburg ervoor dat PvdA-aanhangers en milieubeschermers een kandidatenlijst zouden indienen voor hoofdingelanden die de huishoudelijke vervuilers verte genwoordigen. Anders bepalen degenen die sinds jaar en dag de dienst uitmaken binnen de waterschappen ook, wie de huishoudelijke vervuilers vertegen woordigen in het bestuur van het water schap, aldus het PvdA-statenlid. Zowel Dijkgraaf Hage als Griffier J.D. de Korte benadrukken, dat ieder de kans heeft om kandidaten te stellen, zodat men het aan zichzelf te wijten heeft, als er geen kandidaten zijn. Volgens de dijkgraaf valt het soms niet eens mee om kandidaten te krijgen. "Als er vanuit de bevolking niets komt, gaan de hoofin- gelanden uit het desbetreffende district op pad voor een kandidaat, want er moet toch iemand zijn. Hetis dan be grijpelijk dat men niet nog eens naar een tweede kandidaat gaat zoeken, zo dat de eerste bij enkele kandidaatstel ling wordt gekozen", aldus dhr. Hage. Met Keetie langs het parcours, speelde de wieler-familie Hage zaterdag toch nog een hoofdrol in de vijftiende ronde van Sint-Maartensdijk. Het openingsnum mer, de ronde voor junioren, begon zon nig'met een overwinning van Nap Hage, die hier gehuldigd wordt door Els Geluk. Bij de dames zagen de supporters Bella en Heieen Hage ook al op het erepodium gezien hun aanwezigheid in de kopgroep van vier vrouwen. In de finale sloeg de pech echter toe, want een lekke band schakelde Heieen uit voor de overwin ning, terwijl Bella eerder al achter was gebleven bij Truus v.d. Plaat, die won. Bij de Amateurs prolongeerde Wim de Waal zijn overwinning van 1979 in Sint- Maartensdijk en die van vorige week in Oud-Vossemeer, waarmee zijn klasse nog eens werd onderstreept. Volgens de dijkgraaf leeft ook ten on rechte de gedachte, dat er voor het ge bouwd maar een klein beetje stemge rechtigden zijn. Uitgangspunt is een be lastbare opbrengst van 150 gulden (voor de inmiddels opgeheven grondbelas ting), wat betekent, dat ieder die dit jaar 56 gulden dijkgeschot betaald heeft, stemgerechtigd is voor de gebouwde ei gendommen. Totaal zijn dat er 2045: 414 in district I, 448 in II, 204 III, 786 in IV en 193 in district V. Er kunnen meer stemmen uitgebracht worden, want 150 gulden belastbare opbrengst is het mi nimum voor 1 stem. Wie veel onroerend goed heeft, kan meer stemmen uitbren gen (bijvoorbeeld de woningstichting Beter Wonen), maar het maximum aantal is 10 uit te brengen stemmen per persoon/instelling. Nu de grondbelas ting is afgeschaft, wordt er op een nieu we grondslag gestudeerd, vermoedelijk het taxatiebedrag voor de onroerend goedbelasting. In de overgangsfase wordt de belasthare opbrengst voor nieuwe woningen nog geschat volgens de oude normen. Het maximum van 10 stemmen geldt ook voor de ongebouw deDat geldt ook voor de onge bouwde eigendommen, waarvoor men stemgerechtigd is bij een bezit van ten minste 2 hectare grond. Totaal zijn dat er 1726: 378 in in district I, 357 in II, 451 in III, 383 in IV en 157 stemgerechtigden voor het ongebouwd in district V. Vol gens dhr. Hage voldoet het waterschap Tholen al voor negentig procent aan de door de studiecommissie Merkx naar voren gebrachte wensen voor vernieu wing van het waterschapswezen. Tholen is al ver gevorderd met pachters in het bestuur: er zijn zelfs meer pachters dan grondeigenaren. De eigenaars-verpach ter zijn nu niet meer in het bestuur ver tegenwoordigd. Bij de aanstaande verkiezingen in het waterschap Tholen moeten 21 hoofdin gelanden gekozen worden: in elk van de drie betrokken districten zeven: 5 voor het ongebouwd, 1 voor het gebouwd en 1 voor de huishoudelijke vervuilers. Het gaat om de districten I (Stavenisse/St. Annaland), III (Poortvliet en hoofdza kelijk het gebied ten noorden daarvan) en district V (Sint Philipsland/Anna Ja- cobapolder). Dhr. Hage herinnert zich nog goed, hoe hij als hoofdingelande werd gekozen na een volledige verkie zing met tegenkandidaten, waarvoor toen het gehele district op de been kwam. Hij wijst er verder op, hoe de beide gemeentebesturen 'zwaar verte genwoordigd' zijn in het waterschap. Misschien zelfs te zwaar, stelt dhr. Hage .Van Tholen is namelijk het volledige college van B en W (de burgemeester en drie wethouders) plus een raadslid in het dagelijks of algemeen bestuur van het waterschap opgenomen. Van Sint-Phi lipsland de burgemeester en een raads lid. Overigens hecht de dijkgraaf grote waarde aan directe contacten met de gemeentebesturen. Daarvan ervaart hij steeds het gemak door de aanwezigheid van een Thoolse wethouder in het wa terschapsbestuur. Griffier de Korte is van mening, dat de burgerij vele mogelijkheden heeft voor inspraak, maar men zegt: het gaat goed, waar moeten we ons druk over maken? De dijkgraaf heeft die ondervinding ook bij de districtsvergaderingen, waar in feite ruim 11.000 stemgerechtigden kunnen komen, maar het zijn er maar zo'n twintigtal. Voor rechtstreekse en algemene verkiezingen - zoals statenlid Roodenburg bepleitte - voelt dhr.Hage persoonlijk niet veel. Hij wijst erop, hoe vertegenwoordiger van de ongebouwde eigendommen veel meer belang hebben bij de stand van het water in de sloten dan een huishoudelijke vervuiler in een dorpskern. Bij rechtstreekse, algemene verkiezingen zouden wat dat betreft de verhoudingen scheef groeien. Overigens heeft het waterschap zelf hierover niets te vertellen omdat het provinciaal bes tuur de reglementen en verordeningen voor de Zeeuwse waterschappen vast- steld. De Thoolse dijkgraaf brengt verder naar voren, dat er in het waterschap weinig problemen zijn. De contacten met de inwoners van Tholen en SintPhilipsland zijn goed en men kan de informatie krijgen die men wil. Dat is er bij ons al voordat er een wet op de openbaarheid van bestuur voor de waterschappen is, zegt dhr. Hage. De vragen en opmer kingen van inwoners zijn voor 99.9 pro cent puur zakelijk. Het gaat om een weg hier of een sloot daar. De griffier vult nog aan, hoe de hoofdingelanden steeds meer informatie krijgen van het dage lijks bestuur. De gedachte leeft ook, ook contacten te leggen met de scholen om voorlichting over het waterschap te ge ven in de hoogste klassen van de lagere scholen en bij het voortgezet onderwijs. Het gaat allemaal geleidelijk aan, aldus dhr. de Korte. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM I SINDS I <u -o

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1