KOM NAAR EM BOUMAN POTTER van half miljoen gulden :;|ij Stayetóèl^llll halve prijzen HARM ..nrr i u zi |i u Jan van Beek uit Tholen bouwde 25 miniaturen Thijs Fase zorgt voor spanning afhaal- centrum De Schelde J gaat u trouwen, verhuizen, verbouwen of vervangen? Vrijdag en zaterdag Thoolse Kaaijdagen Vereenvoudiging Paar ton subsidie voor restauratie oud-gemeentehuis in Scherpenisse Altijd meubelen met lichte transport- schade voor ^Oude Stationsweg ^^Bergen op ZoomJM WONINGINRICHTI m Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet DEZE WEEK 't Moet naar mn zin wezen, hoe lang ik er ook mee bezig ben Monsters Dijkverhoging Betonnen gebouw Pijp van 48 m Donderdag 24 juli 1980 36e Jaargang no.^35 4000 m2 woonideëen onder één dak in hartje dinteloord Cfc 01672-2544 "Het is een aangeboren iets bij mij. Toen ik op school ging, zaten er al van die kuren in". Jan van Beek, de nu 68-jarige gepensioneerde metaalbewer ker uit Tholen, vult een groot deel van zijn vrije tijd met het bouwen van miniaturen. In plaats van sla, aardappelen, gras of bloemen, staat de achtertuin van de fam. Van Beek-Schot in de Kon.Wil- helminastraat vol met minia turen. Scheepsbouw open haard bezorgt u snel sfeer... als direkt uit voorraad koopt bij De Schelde! snel V u 'm Verkiezing waterschapsbestuur ders vereenvoudigen 0 Paar ton subsidie voor gemeente huis Scherpenisse 0 P.v.d.A. wil rechtstreekse water schapsverkiezingen 0 Miniatuurbouwer Jan van Beek ras-knutselaar 0 Eerste Thoolse Kaaijdagen 0 Nieuw waterpeilstation bij Stave- nisse 0 Regenval in onze regio ontstel lend hoog 0 Vrouwen Advies Commissie gaf raad voor 70 woningen 0 Vernielers begraafplaats Poort vliet aangehouden 0 Ringrijderij wordt klapstuk drie daagse Krabbenfoor 0 Thijs Fase bracht spanning in fi nale Vossemeerse Ronde 0 Joop Zoetemelk fietste in 1969 in Oud-Vossemeer bijna in de gele trui o Zaterdag Ronde van Smerdiek 0 Een stroom zwelt niet aan zon der troebel te worden Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur Heijboer. Morgen en zaterdag worden de eerste Thoolse Kaaijdagen georganiseerd. Er worden op de Kaaij in Tholen demon straties van oude ambachten gegeven zoals leerdrijven, batikken, pottenbak ken, spinnen, weven enz. Tevens zullen er verschillende produkten te koop worden aangeboden. Deze eerste Thoolse Kaaijdagen moeten uitgroeien tot een jaarmarkt, waar inwoners van het eiland Tholen hun ambacht kunnen tonen en hun produkten kunnen verko pen. De initiatiefnemers, Huub Zonne veld uit Poortvliet en Jan Vierenhalm uit Sint-Annaland, kozen in verband met de toestemming van b en w van Tholen voor de naam 'Thoolse Kaaijdagen'. Het woord 'jaamarkt' gaf problemen om dit evenement al op korte termijn te kunnen houden. Vrijdag en zaterdag zijn er pot tenbakkers, wolspinsters, batikmensen en Tholenaren die draadfiguren maken. Dhr. Zonneveld, die zelf leerdrijver is. heeft plannen voor een creativiteitswin- kel in de Langestraat, naast 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Dhr. Vieren halm heeft al zo'n winkeltje 'Ringeloor' aan de Ring in Sint- Annaland. Vrijdag 25 juli kan men de Thoolse Kaaijdagen bezoeken van 12.00 tot 21.00 uur, za- terddag van 10.00 tot 16.00 uur. De suggestie van statenlid J. Rooden- burg voor een door geschotsbetalers rechtstreekse verkiezing van Water schapsbestuurders is geen wegwerpfles. We delen zijn mening, dat de nog te ingewikkelde reglementering het me rendeel van de betrokkenen kopschuw maakt zich ermee te bemoeien. Wie echter ergens aan moet meebetalen, wil een vingertje in de pap hebben. Dat willen overheden wanneer ze verenigin gen subsidiëren, dat wil ook de burger om zichzelf verantwoord te achten, waaraan het geld is besteed. Democratisering voltrok zich ook bij de waterschappen. De tijd is voorbij, dat een overigens integer persoon er door een kleine groep werd uitgepikt om bij enkele kandidaatstelling te zegevieren. Schaalvergroting brengt misschien enerzijds een grotere afstand mee, maar anderzijds is er dan ook geen sprake meer van een persoonlijk ontzien. Er was een tijd, dat de verantwoorde lijkheid van het Waterschapswezen zich beperkte tot de afgebakende ingelanden en hun vertrouwensmannen. Maar me de door de waterzuivering en de daaruit voortvloeiende noodzaak van een bij drage van huishoudelijke vervuilers - en dat is ieder gezin - werd die cirkel open gebroken. Er is zo goed als niemand meer, die niet bijdraagt in de water schapslasten - terecht - maar daarmee kon men nog niet een directe inbreng hebben in dat, wat van zijn bijdrage wordt uitgegeven. Het moet vooralsnog als een bijzonder heid worden aangemerkt, dat het gehele waterschapswezen in een tijdvak van schaalvergroting en medezeggenschap niet is opgeslokt in een centraal over heidsapparaat, dat altijd weer veel ver der van de bestuurde afstaat dan wat van dichtbij mogelijk en naar ons gevoel ook gewenst is. Maar dan wil men ook minstens het gevoel hebben, daarin te kunnen meepraten. Het huidig water- schapsbestel wijkt maar heel weinig meer af van het gemeentelijk bestuurs- concept. Ten aanzien daarvan is er wel de persoonlijke inbreng van de kiezer. Voor de waterschapsverkiezingen bes tond tot dusver nog een ander stramien, dat in wezen veel verder verwijderd is van de 'bestuurde'. Inderdaad om met statenlid Roodenburg te spreken, ont breekt nog het wettelijk kader om een zelfde stembevoegdheid te krijgen als voor verkiezing van een gemeentebes tuur mogelijk is. Met bovendien nog verschillen van Waterschap tot Water schap. Het zal iedere nauw betrokkene duidelijk moeten zijn, dat ook daarom de PvdA-suggestie geen wegwerpfles is. Integendeel, het bezinnen volop waard, al is er door het Waterschapswezen zelf via de Commissie Merkx ook al heel wat gestudeerd op nieuwe structuren. Bij het voormalige veer van Stavenisse wordt een nieuw waterpeilstation gebouwd als onderdeel van het primair meetnet voor de afdeling waterhuishouding en water beweging van rijkswaterstaat. Gedurende 24 uur per dag zullen de diverse waterstan den exact geregistreerd worden op vier rollen. "Het is een enorm dure constructie", zegt dhr. Stokmans, die namens rijkswaterstaat toezicht houdt op het werk dat aannemer Visser en Smit uit Papendrecht voor 511.000 gulden uitvoert. Stavenisse is echter een belangrijk punt op de scheiding van twee stromen, waar sinds 1871 al waterstanden worden ge meten. "Dit station kunnen ze heus niet missen," zegt mevr. J.M. Boomsluiter- Janse, die al bijna twaalf jaar water waarneemster is. Ze nam het werk na het overlijden van haar man over en voor hem ging haar schoonvader dagelijks drie keer per dag naar 't Veer. Toen moest nog uit eigen waarneming de eb- en vloedstand worden afgelezen en ook elke morgen om acht uur. Dat werd al lemaal op maandlijsten vastgelegd. Sinds 1956 is er een peilschrijver, die de waterstanden automatisch registreert. Om de vier dagen moest er een nieuwe rol aangebracht worden. Het oude peil- Advertentie IM station, ondergebracht in een klein, groen houten hok, wojdt binnenkort opgeruimd. Bij de keersluis is er al een tijdelijke peilschrijver aangebracht, die wel 6 7 weken met een rol papier kan doen. Dat vergt dus minder toezicht van mevr. Boomsluiter, maar toch komt zij of een van haar twee dochters of haar schoon zoon elke dag minstens twee keer op 't Veer. Behalve waterwaarneemster is ze namelijk ook monsterneemster. Zowel bij hoog als bij laag water moet er een monster zout water genomen worden. Overigens wordt dat altijd zo uitge kiend, dat het geen nachtwerk wordt. De familie Boomsluiter gaat helemaal op in dit werk, al heeft men de indruk dat de interesse bij rijkswaterstaat minder is geworden. Men heeft de gegevens nog wel nodig, maar vroeger - als een der eersten kreeg mevr. Boomsluiter toen een elektrische pomp werd er toch gro tere belangstelling aan de dag gelegd. Ze is ïn het werk gegroeid en haar kinderen en schoonzoon kunnen 't al net zo goed. Meevallen doet 't soms niet, de 3 km naar 't Veer, want het is er altijd ver schrikkelijk koud. In de Razemijpolder bij Tholen is er ook zo'n peilstation, evenals op andere plaatsen in de Oosterschelde. In de Phi lips- en Oesterdam komen er ook peil- schrijvers. Constant wordt er in heel Nederland geregistreerd wat het water doet. Peilstations als bij Stavenisse zijn niet rechtstreeks betrokken bij de stormwaarschuwing, maar ze geven wel deelinformatie. De gegevens zijn verder mede van belang voor het opmaken van de watergetijdeboekjes, die rijkswater staat elk jaar samenstelt. Daaraan liggen ook allerlei andere berekeningen ten grondslag. De waterstanden zijn niet al leen belangrijk voor de (sport)vissers, zwemmers en watersporters, maar ook voor het uitvoeren van waterstaatswer- Thijs Fase zorgde zaterdag in de finale van de regenachtige ronde van Oud- Vossemeer voor spanning door uit de kopgroep van vijf man te demarreren. Hij bracht de toeschouwers tot groot en thousiasme, maar prijsrijder Wim de Waal uit Axel bleek na de zware cours (regen en harde wind) in de dinfase nog kracht genoeg te hebben on Thijs Fase terug te pakken en de eindsprint te win nen. Links Toon v.d. Steen uit Bruinisse die tweede werd, midden Ad v.d. Poel uit Hoogerheide (derde), winnaar Wim de Waal uit Axel en rechts achteraan Thijs Fase uit Oud-Vossemeer, die vierde werd. ken. Zo zijn de dijkverhogingen langs de Oosterschelde gebaseerd op de resulta ten van de peilstations. Daaruit kwam naar voren, dat de hoogste waterstand bij Stavenisse 4.50 m NAP was en de laagste waterstand 3.30 m - NAP. Het gemiddelde springtij was 1.77 m NAP en 1.63 m - NAP. Rijkswaterstaat is nu alle peilstations aan het moderniseren. Bij Schevenin- gen, Den Oever en Lith is dat al gebeurd en nu krijgt Stavenisse het allernieuwste op dat gebied. Rijkswaterstaat gaf de voorkeur aan een walstation met een dure leiding van 48 m, -ant een station in het water zou bij vorst en ijsgang be schadigd kunnen worden. Naast de voormalige veersteiger komt er een be tonnen gebouw, ruim zes meter boven de berm, van 4.50 x 5.25 m. Ook aan de zeekant wordt er met esthetische vor men rekening gehouden. Daarom ko men er inkepingen en wordt het gebouw met graniet bespoten, zodat het er alle maal niet zo betonachtig uitziet. De peilschrijvers komen op de verdieping te staan, die met een stalen trap te bereiken is. In het gebouw komen vier vlotter- buizen van 40 cm en een zogenaamde nulpaal. Dit is een stalen buis van 28 cm die in segmenten van 2 m aan elkaar wordt gelast, met een betonnen mantel. De nulpaal dient als vast vergelijkings punt, zoals dat er ook een is in de keer sluis van Stavenisse. en het materieel hadden. Opzichter Stokmans noemt het zonde om de dam- wandconstructie af te breken, zo sterk dit allemaal wordt opgezet. Het is echter maar tijdelijk en alleen bedoeld voor aanleg van de pijp, die later met mijn- steen en basaltblokken in de vooroever niet meer te zien is. Welke apparatuur er precies in het nieuwe peilstation Stave nisse komt, is nog niet bekend. Mogelijk wordt het volledig, geautomatiseerd zoals ook in Vlissingen, waar rijkswa terstaat telefonisch de hoogste en de laagste waterstand kan vernemen. Een telefoon komt er in geval in het nieuwe gebouw aan 't Veer, maar dat wordt een normaal toestel. Het huidige peilstation Stavenisse is niet meer onder alle om standigheden bedrijfszeker, maar de verouderde apparatuur wordt vervan gen door het allernieuwste. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel (01640) 36910 Advertentie IM INfaasT liet voormalige Stavenisse is een begin gemaakt met het maken van twee rijen damwand over een lengte van vijftig meter. Nadat de sleuf tussen deze twee rijen damwand uitge graven en droog gemalen is, kan de buis van 48 m worden aangelegd, die het nieuwe peilstation van water moet voor zien. De peilschacht in het betonnen gebouw, waarin het water met eb en vloed op en neer kan gaan tot 3.50 m NAP, wordt van water voorzien door een dikwandi- ge, gegalvaniseerde stalen buis van 48 m lang. Deze moet in een droog bed aan gelegd en verankerd worden en dit on derdeel maakt het werk juist zo duur. Er wordt vijftig meter damwand geheid. Tussen die twee rijen damwand, waarin hele zware profielbalken worden gelast, wordt over een breedte van 3.00 tot 3.50 m een sleuf gegraven tot een diepte van 4 m. Dat wordt dan droog gemalen om de 48 m lange pijp te kunnen aanleggen. De buis komt met 't hart op 3.50 m - NAP. Dit is nauwkeurig werk, waaraan hoge eisen gesteld worden. Daarom heeft rijkswaterstaat die werk niet openbaar aanbesteed. Er zijn enkele aannemers uitgenodigd., waarvan men meende dat die daarvoor de vakmensen "Hij rommelt wat af', zegt mevr. Van Beek. "Hij zit meer in de schuur dan in huis. Ik zeg wel eens: hou op met die rotzooi en blijf binnen, maar dat kan hij niet". De miniatuurbouwer bevestigt dat. "Ik kan niet stil zitten, 's Ochtends ben ik niet te spreken, maar dan moetje je toch een klein beetje in beweging houden." De uit Ridderkerk afkomstige van Beek is bijna op de scheepswerf geboren en hij werd dan ook metaalbewerker in de scheepsbouw, zowel reparatie als nieuwbouw. Dat was nog in de tijd van de bloeiende Nederlandse koopvaardij met koperen knoppen op de schepen. Tijdens de tweede wereldoorlog moest hij anderhalfjaar in Duitsland werken, waarna hij anderhalf jaar onderdook. Van Beek kwam toen op verschillende Vervolg op pag. 2 De mondelinge toezeggingen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg zijn nu gevolgd door een schriftelijke beves tiging, dat het rijk voor restauratie van het voormalige gemeentehuis in Scher penisse een paar ton subsidie beschik baar stelt. Er is echter ook nog zo'n drie ton niet subsidiabel, maar waarschijnlijk zal ook de provincie nog bijspringen met subsidie. De Rijksbijdrage komt pas in 1985 beschikbaar, zodat de gemeente wel moet voorfinancieren. Architect Peetoom uit Voorburg, die ook de Twee Stoven en de Gasthuiska pel in Tholen restaureerde, zal binnen kort zijn tekeningen werkelijkheid zien worden. Nadat de gemeenteraad een beslissing heeft genomen, kan de aan besteding plaatsvinden. In de begroting 1980 was er voor dit karwei zeven ton uitgetrokken met een jaarlijkse last van 91.000 gulden. In het voormalige gemeentehuis aan de Hoge Markt krijgt na de restauratie de biblio theek een betere ruimte. Verder komt er een vergaderzaal op de bovenverdie ping. Dhr. J. van Beek uit Tholen in de achtertuin bij zijn gevarieerde miniatu- üi§^ V -<> -#,V -*'"A nnnt Bij De Schelde vindt u niet alleen de grootst mogelijke keuze in open haarden, maar...De Schelde kan ook prompt - dus uit voorraad - leveren. U hoeft dus nooit weken of maanden te wachten. De Schelde biedt een grote keur aan modellen en afmetingen in vele, vele prijsklassen. De Schelde is er ook voor een praktisch en zeer deskundig advies. Loop 's binnen bij:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1