(D Beter inzicht dankzij 'Suriname op Tholen' Extreem lange wachttijden polikliniek incidenteel KOM NAAR BOUMAN POTTER 134 mannen en 86 vrouwen zonder werk De Schelde Schade voor beton- en metselmortel natuurlijk naar De Schelde! gaatu trouwen, verhuizen, verbouwen of vervangen DEZE/WEEK Donderdag 17 juli 1980 36e Jaargang no. 35 Wethouder Versluijs bij opening culturele dag in Haestinge Geen hoge verwachtingen Grootse manifestatie Begrip Braderie in Scherpenisse Betere informatie voor wachtende patiënten Lievensberg 500 per dag 4000 m2 woonideëen onder één dak in hartje dinteloord '01672-2544 Storingen Klachten Nieuwbouw Geen enkele vrouw en maar 19 mannen gevraagd Schoolverlaters (87) zonder werk Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet lEendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland iTelefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. I Hoofdredacteur G Heijboer Vrijwel iedereen is zowel het goede als het slechte snel vergeten. Zodra er dan ook enkele dagen meer zon is en minder regen dan de laatste weken het geval is, zijn er heel wat die zich de mistroostige junimaand 1980 en de halve julimaand in nog ergere mate, nauwelijks meer herinneren. Anderen zitten echter wel met de gevoléen. Dat zijn er in onze re gio heel wat. Met name dan degenen die meer dan afhankelijk zijn van het na tuurgebeuren, van de weersomstandig heden. Dat is sinds jaar en en dag de landbouw geweest. En ook al was het nu weer eens uitzonderlijk, zo uniek moet het nu ook weer niet worden genoemd, want in de tijd dat er landbouw was - en dat is zo ongeveer sinds het ontstaan van de mensheid - heeft regen en droogte zich afgewisseld in een weliswaar niet gelijkmatige trend, maar het is toch al tijd opnieuw voorgekomen. Toen in het voorjaar en de voorzomer de landbouw zich zorgen maakte omdat regen uit bleef, was daarvoor in feite niet zoveel reden. Het moge dan op de akker alle maal wat minder 'gul' uitvallen, de zon bederft maar heel weinig. Daarentegen wel een regenovervloed, zoals de laatste weken is gemeten. De schadelijke ge volgen beperken zich dan niet meer tot de landbouw. Daarnaast is het ook al een vrijwel mislukt seizoen voor de re creatieve sector. Met een aanvankelijke propaganda en ook daadwerkelijke toe passing om meer in eigen land te blijven, leek het er voor de recreatie-exploitant op, dat het een goed 1980 zou kunnen zijn. Al snel waren ook passantenplaat sen volgeboekt, maar in de voorbije da gen heeft meniéeen het laten afweten om ijlings een zonniger heenkomen te zoeken in veel zuidelijker streken. Met een wat gewijzigde luchtstroming lijkt deze week dan wel het ergste te zijn ge leden, maar ondertussen is er van een goede aardbeienoogst, net zo min sprake als van een kersen- en aalbessenop- brengst. In sommige percelen liggen aardappelen te rotten en op alle akkers is in elk geval de kwaliteit belangrijk gedaald. Tarwe en gerst is tegen de grond geslagen en zal niet meer die kwaliteit voorbrengen, wat in normale weersomstandigheden mogelijk kon zijn. Kortom, vrijwel elk produkt leed onder het te veel. Ook de mens, die op fleurt als het zonnetje de warme gloed geeft, die alleen in de zomermaanden de lage landen kan verwarmen. We hebben het niet voor 't zeggen was de laatste weken een veel gehoorde uitspraak en in elk geval was men daarmee tevreden, want als het van mensen zou afhangen, werd het zeker een warboel. Laat dit dan enige troost geven in een wat trieste zo mer, waarvan het staartje hopelijk nog veel goed maakt, voorzover dat nog mogelijk is. Al tientallen jaren is De Schelde het bekende en vertrouwde adres voor beton- mortel. Maar wist u dat De Schelde ook kant-en-klare metselspecie levert? Beton- en metselmortel direkt uit voor raad èn direkt verwerkbaar. Top kwaliteit (want De Schelde is heel wat aan zijn goede naam verplicht!), èn...steeds uiterst scherpe prijzen. Graag ook tot ziens bij: bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 "Een opzet zoals hier vandaag in haestinge aanwezig, is daarom van enorm belang om inzicht te krijgen in het geluk, het welzijn van de Surinamer voor wat betreft zaken als wonen, onderwijs, voeding, spelen voor kinderen en ontspanning voor ouderen. Bovendien kan ons als Nederlandse belastingbetaler wellicht een antwoord gegeven worden op vragen die leven bij de besteding van het geld voor de ontwikkelingshulp. Het is goed om daar een beter inzicht in te krijgen. Dat verlenen van inzicht moet echter ook begrepen worden in Suriname en niet te vlug uitgelegd worden als in menging in binnenlandse zaken." Wethouder J. Versluijs zei dat zaterdag middag voor Haestinge te Sint-Maar tensdijk, waar hij met het hijsen van de Surinaamse vlag, de culturele dag 'Suri name op Tholen' officieel opende. De belangstelling was om twee uur nog ge ring, maar naarmate de middag vorder de, kwamen er honderden mensen een kijkje nemen bij de tentoonstelling van het Europa museum en de activiteiten van Surinaamse muziekgroepen. Wet houder Versluijs noemde het een goede gedachte van de welzij nscommissie om in het kader van het welzijnsplan, de welzijnswensen van dè Surinaamse be volkingsgroep op ons eiland apart te in ventariseren. Dat gebeurde op donder dag 17 januari in een speciaal daarvoor belegde hoorzitting. "U zult het echter de welzijnscommissie niet kwalijk nemen, dat de verwachtin gen na die bijeenkomst niet zo bijzonder hoog gespannen waren. Met name over de eigen initiatieven van deze groep, die in de uitvoering van het welzijnsplan een eerste vereiste zijn. Dit op grond van het aantal belangstellenden op die avond: 2 aan het begin en 5 aan het eind van de vergadering. Al spoedig bleek echter, dat ook hier gold, dat niet het vele altijd goed is, maar het goede veel kan zijn. Spoedig werd er een initiatief groep gevormd om tot oprichting van een Surinaamse vereniging te komen. Deze had tot eerste doel, een belangrijke wens, namelijk om de Surinaamse feestdagen ook op Tholen te kunnen vieren, te honoreren", aldus de wethou der. "Nu is het dan zover. Nog voordat het welzijnsplan officieel in werking treedt, wordt vandaag de culturele dag 'Suri name op Tholen' gehouden. Een wer kelijk groots opgezete manifestatie, om geven door een vierdaagse unieke ten toonstelling van het Europa museum in Amsterdam. Dit alles in een week, waarin de relatie tussen Suriname en Nederland in de speciale belangstelling staat in verband met het al dan niet waardevast maken van de ontwikke lingshulp. Als wij ons als Nederlanders en in het bijzonder als Tholenaren een inzicht willen verschaffen in de wel zijnswensen van de Surinamers en de Surinaamse Nederlanders in onze ge meente, dan zijn die voornamelijk ge richt op integratie. Anderzijds mag je er ook niet omheen, dat ondanks het feit, dat de komst van Surinamers naar Ne derland in de eerste vier maanden van dit jaar ruim 7000 in aantal was tegen over vorig jaar in dezelfde periode 3600 (dus bijna verdubbelde) en de terugkeer afnam, de belangstelling voor terugkeer onder de in Nederland verblijvende Su rinamers steeds toeneemt. Daarom is het om begrip te kunnen krijgen voor hun denkwijze en wensen, erg belangrijk om meer te weten van het land van herkomst, waarnaar gedeelte lijk hun verlangens weer uitgaan voor terugkeer. Dit is overigens niet alleen voor Nederlanders noodzakelijk maar ook voor Creolen van Hindoestanen en omgekeerd, naar ik heb begrepen", zei dhr, Versluijs. "Ook een zaak als: hoe kan het dat een land als Suriname met toch grote toekomstmogelijkheden, daarvan zo weinig en moeizaam kan profiteren, vraagt om een antwoord. Vindt dat z'n reden misschien in de vijf rassen die in dit land wonen en te weinig begrip voor elkaar hebben. Ieder kan zo ongetwijfeld een reeks vragen stellen, waarvan ik hoop dat u daarop een ant woord zult vinden. Als dat vandaag niet gebeurt, kan dat de organisatoren van deze culturele dag of van de tentoon stelling 'Onze vrienden de Surinamers' niet verweten worden. Ik' wil dan ook graag de initiatiefgroep Surinamers- Tholen, de Surinaamse werkgroep in Zeeland en het Europa museum namens het gemeentebestuur complimenteren met deze opzet. Ik wens ze veel belang stelling toe en de bezoekers een leerza me en aangename dag", aldus wethou der Versluijs, die daarmee de manifes tatie voor geopend verklaarde. Wethou der Versluijs en Haestinge-bestuurslid L. Kloet en hun echtgenotes werden vervolgens door prof. H.J. Koeman, di recteur van het Europa museum, langs de tentoonstelling geleid. Wethouder J. Versluijs hijst de Suri naamse vlag bij Haestinge, waarmee de culturele dag zaterdagmiddag officieel werd geopend. Rechts dhr. J. Wolfgang van de initiatiefgroep Surinamers-Tho- len. Woensdag 23 juli is er braderie in Scherpenisse. Van 's middags twee tot 's avonds negen uur kan men daar weer te recht voor allerlei koopjes, informaties en attracties. De middenstandsvereniging Samen Sterk heeft medewerking gekregen van verschillende verenigingen en dat is be langrijk om de variatie en de aantrek kingskracht te vergroten. Zo draait vast en zeker het rad van avontuur. Er is ook een rommelmarkt. Het welfarewerk van het Rode Kruis ontbreekt natuurlijk niet op de braderie in Scherpenisse. Zie voor meer informa tie de speciale braderiepagina in deze krant. Het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gaat de wachtende patiënten in de polikliniek beter informeren. Door die begeleiding weet de patiënt dat er rekening met hem of haar gehouden wordt en wat de oorzaak van een eventueel wachttijd is "Werkelijk extreme wachttijden zijn overigens meer incidenteel dan regel, maar voor de betrokkenen is het niet minder onaangenaam ervelend", zegt medisch directeur J. Krijger van Lievensberg. De aanstelling van een arts voor de EHBO-post sinds begin juli heeft nu al een gunstige invloed op de wachttijden in de polikliniek. Wat is er in Bergen op Zoom namelijk het geval? Voor ongelukjes en allerlei andere meer of minder ernstige medi sche zaken waarvoor de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland naar hun huisarts gaan, spoeden Bergenaren zich naar Lievensberg. Aangezien er in de EHBO-post tot voor kort geen aparte arts was, moesten specialisten uit de po likliniek die spoedgevallen behandelen. Ondertussen de patiënten in de poli maar wachten. Ook zij die onverwachts op de EHBO-post kwamen, moesten soms meer of minder lang geduld heb ben, wat de gramschap van het Bergse gemeentebestuur had opgewekt. Hoe wel de directeur van Lievensberg het nog niet eens is over het principe of een EHBO-post wel op de weg van het zie kenhuis ligt, heeft men toch een aparte arts aangesteld. Krijger vindt dat deze eerste lijns hulp eigenlijk bij de huisart sen thuishoort, 's Avonds, 's nachts en in de weekeinde wordt de EHBO-post be mand door de militair geneeskundige dienst. "De terecht gemaakte extreme wachttijden op die afdeling spoedgeval len, gaan nu tot het verleden behoren. Deze ontoelaatbare wachttijden hebben ook besmet gewerkt op de polikliniek. Ongetwijfeld zullen er nog lange wacht tijden voorkomen, maar dat beperkt zich tot enkele van de twaalf specialis men, die door 26 artsen uitgeoefend worden." aldus dokter Krijger. "Het laatste halfjaar is Lievensberg no gal in opspraak geweest door wachttij den tot wel zeven uur. In de gemeente raden van Bergen op Zoom en Tholen werd erover gesproken en wij willen daarbij toch wel nuanceringen aan brengen", aldus de medisch directeur. Hij wijst er allereerst op, dat er onder scheid gemaakt moet worden tussen de EHBO-post en de polikliniek. Een goe- de organisatie van de polikliniek - da gelijks komen daar zo'n 500 mensen - is geen sinecure. Landelijk is daar ook al over geschreven door de Consumenten- u '3 c u t: u T3 bond en in de medische vakliteratuur. Het gaat om het vinden van een af spraaksysteem waarbij de kans op wachttijd tot een minimum is beperkt. Er is in de polikliniek nu sprake van een redelijke afwerking, hoewel er regelma tig een uitloop voorkomt van een hal fuur of drie kwartier, aldus dr. Krijger. Er zijn namelijk storende elenten op de poli zoals urgente gevallen zegt de me disch directeur van Lievensberg. Met name is dat het geval bij de cardiologie, de gynacologie en de neurologie. Op de afdeling spoedgevallen zijn de specia listen nu alleen maar nodig wanneer de EHBO-arts er niet uitkomt. In de va kantieperiode kan een specialist vaker weggeroepen worden omdat hij dan maar alleen is. Zowel de gyna cologie als de neurologie hebben er een derde man hij en de afdeling cardiologie een tweede man (T.T. Aouw Jong naast dr.S.C. Uppal). Aangezien men nu soös nog in één kamer zit, zal die ruimere personeelsarmslag pas in de nieuwe huisvesting z'n volledige vruchten af werpen. De aanschaf van een zoge- naande rapidomat op de röntgenafde- ling heeft bij de orthopedie voor verbe tering gezorgd. Toch is er soms nogal tijd mee gemoeid: gips eraf halen, foto ma ken, enz. De controletijd is moeilijk in te schatten. De persoonlijke opvattingen, de werkwijze van de specialist, spelen ook een rol. Een ander polibeleid (min der nieuwe patiënten) kan ook positief werken op de wachttijden. Lievensberg probeert zo nog verdere verbeteringen aan te brengen, aldus dhr. Krijger. Hij vindt dat men onrecht doet aan de spe cialisten, als er gezegd wordt dat de lan ge wachttijden op de poli algemeen zijn. Maar de organisatie is zeker voor ver betering vatbaar, voegt de medisch di recteur er ook aan toe. Hij zou graag meer van patiënten horen als er iets niet goed is in Lievensberg. "Er komt te weinig naar ons toe hoe patiënten de zaak in ons ziekenhuis er varen. Met name over kleine ongemak ken. Je moet namelijk gegevens hebben, wil je verbeteringen kunnen aanbren gen. Er is wel naar meningen gevraagd, maar de respons was maar 8% terwijl dat 30 a 40% zou moeten zijn. Van die 8% kwam het merendeel met de klacht dat er veel te weinig toiletten en doches wa ren en daar wordt nu wat aan gedaan. We willen zulke dingen erg graag weten omdat we er ons voordeel mee kunnen doen." zegt dokter Krijger. Lievensberg heeft ook een klachtencommissie, be staande uit twee bestuursleden en twee directieleden. Drempelvrees hoeft men niet te hebben, zo verzekert de medisch directeur. Men kan zich gerust laten ho ren. Dat geldt ook voor inwoners van Tholen en Sint-Philipsland die per bus naar de polikliniek komen. Zij kunnen de secretaresse vragen hiermee rekening tehouden bij het tijdstip van afspraak. De nieuwbouw van Lievensberg kan dus ook positief werken op de wachttijden. De eerste fase is nu in uitvoering en de bovenste verdieping (de afdeling dagre- validatie) is al in gebruik genomen. In november volgen de apotheek, het la- baratorium en de polikliniek. De bloed transfusie krijgt daar meer ruimte, de cardiologie, enz. In september zal 1 dag per week een kaakchirurg uit Breda spreekuur houden. Dit is een nieuw specialisme voor Lievensberg. Met de tweede nieuwbouwfase hoopt men vol gend jaar te kunnen beginnen. Het col lege voor ziekenhuisvoorzieningen gaf vorige maand een positief advies aan de minister. "De signalen zijn gunstig", al dus dokter Krijger. Het plan ligt nu nog ter beoordeling bij de inspectie van de volksgezondheid en de rijksgebouwen dienst. Het gaat om een beperkte uit breiding (nieuwe kinderafdeling, psy chiatrische afdeling, intensive care en beademing) en verbetering van de ver- pleegafdelingen (sanitair en de dagver blijven). Tenslotte is er nieuwbouwfase III, die een verdere uitbreiding van de polikliniek omvat en verbetering van de operatiekamer. Schade door regenval 0 Druk met verkeerscontroles 0 Aardappelrooien is weer hand werk 0 Aansluiting Oesterdam is niet eenvoudig 0 Beter inzicht op Suriname via goed bezochte culturele dag 0 Rapport open bejaardenwerk kreeg volop aandacht 0 Lange wachttijden Lievensberg uitzondering 0 Reacties op compostbedrijfvesti- ging worden vervolgd 0 Minder verlichting op Thoolse brug 0 Volgende week braderie in Scher penisse 0 Jubileumtennistoernooi te Sint- Maartensdijk 0 Zaterdag ronde van Vosmeer 0 Voetbalprogramma en indeling afdelingen Helpt de zeis niet, dan helpt wellicht de sikkel. Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's Maar liefst 87 schoolverlaters van Tholen en Sint Philipsland heb ben nog geen werk en staan bij het arbeidsbureau ingeschreven. Het gaat om 32 jongens en 55 meisjes, die - al of niet met een diploma - de volgende opleidingen gevolgd hebben: Mannen: l.t.s. 18, mavo 8, meao 1, m.t.s. 3, v.w.o. 1, laboratorium- school 1. Vrouwen: l.h.n.o. 20, i.h.n.o. 4, mavo 19, m.h.n.o. 2, vormingsklas 3, middelbare tuinbouwschool 1, havo 1, pedagogische academie 2, Schroevers 2 en kleuteropleiding 1. ==¥VON IN GIN RICH Tll\ ji^zuL JG - j. 1 i Bfi-| liÜ il i iAdverienü^Kf De werkloosheid van mannen steeg tijdens de maand juni 1980 van 109 tot 134. Een toename met 25 mannen. De toeneming van het aanbod is een gevolg van de verminderde werkgelegenheid in de bouwnijverheid en water- spoor- en wegen bouw. In vergelijking met vorig jaar juni steeg de werkloosheid van mannen van 105 tot 134. Nu dus 29 mannen meer werkloos. Het hogere aanbod komt vnl. tot uiting bij de bouw en water- spoor- en wegenbouw. De vraag naar mannen steeg tijdens de maand juni van 17 tot 19. Eind juni 1979 was- er vraag naar 42 mannen. De vraag naar mannen is aanzienlijk gedaald bij de sectoren bouw, betonverwerkende- en houtindustrie. VROUWEN Het aanbod van vrouwen steeg van 69 tot 86. Een stijging met 17 vrouwen. Eind juni 1979 waren 74 vrouwen werkloos. Nu dus 12 vrouwen meer werkloos dan een jaar geleden. Dit aanbod vertoont dus een stijgende lijn. De vraag naar vrouwen daalde van 8 tot 0. Eind juni 1979 omvatte de vraag 5. Hieruit blijkt duidelijk dat de plaatsingsmogelijkheden voor vrouwen in eigen rayon zeer gering zijn. Onderstaand overzicht geeft een inzicht omtrent de ontwikkeling van de werkloos heid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen mei juni mei juni 1979 1979 1980 1980 Bouwnijverheid 5 5 15 23 Grondwerken 10 7 15 17 Metaalnijverheid 13 16 7 11 Landbouw 5 2 6 7 Handel 3 2 7 7 Kantoor/onderw. pers. 9 11 13 15 Los arbeiders 36 34 30 32 Pers. alg. dienst 13 14 7 8 Overige beroepsgroepen 14 14 9 14 Totaal werkloze mannen 108 105 109 134 Totaal aanvragen mannen 44 42 17 19 VROUWEN Kleding 1 1 6 6 Handel 5 12 20 20 Kantoor/onderw. pers. 24 25 18 27 Los arbeidsters 6 7 8 7 Overige beroepsgroepen 25 24 17 26 Totaal werkloze vrouwen 61 74 69 86 Totaal aanvragen vrouwen 8 5 8 0 Betonverwerkende industrie Tijdens de maand juni bleef er nog enige behoefte aan produktiepersoneel bestaan. In deze sector heerst nog voldoende bedrijvigheid. Bouwnijverheid De stijging van het aanbod van bouwvakkers zette zich in de afgelopen maand voort. Er is in deze sector sprake van een zeer ongunstige situatie. Rekening wordt dan ook gehouden met een stijgende werkloosheid. Vorig jaar mei en juni waren er slechts enkele personen werkloos. Water- spoor- en wegenbouw Ook hier duidelijk meer werklozen dan een jaar geleden. Tijdens de afgelopen maand juni was de stijging gering. Gezien de tijd van het jaar is hier de werkloosheid echter ook te hoog. Tijdens het afsluiten van dit rapport ontstond er behoefte aan een 10-tal betontimmerlieden voor de Philipsdam. Kledingindustrie Het aanbod van vrouwelijk personeel voor de kledingindustrie bleef onveranderd. Bij deze industrieën heerst nog volop bedrijvigheid. Na de vakantie kunnen weer een aantal schoolverlaatsters geplaatst worden. Metaalnijverheid Het aanbod vertoonde een lichte stijging. In vergelijking met vorig jaar mei en juni ligt het aanbod nu lager. De bedrijvigheid in de metaal is ten opzichte van vorig jaar gestegen. De vraag beweegt zich op hetzelfde niveau als vorig jaar. Handel Het aanbod van vrouwen is hoog, t.w. 20. Eind juni 1979 bedroeg dit een aantal van 12. Bij de mannen ligt het aanbod nu iets hoger dan een jaar geleden. Kantoor/onderwijzend personeel In deze sectoren is het aanbod van vrouwen gestegen van 18 tot 27. Bij de mannen steeg het aanbod van 13 tot 15. De vraag is nagenoeg nihil. De werkgelegenheid is derhalve van te geringe omvang. Plaats van inwoning. Van de 134 mannen is een 19-tal mannen woonachtig te St. Philipsland. Van de 86 vrouwen is een 6-tal'vrouwen afkomstig uit St. Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1