4 7/4irT (D Situatie in huursector op Tholen zorgwekkend Hoogste punt sporthal Tholen Zaterdag tien uur Suriname op Tholen BOUMAN POTTER Bewondering voor Groene Baretten De Schelde Donderdag 10 juli 1980 36e Jaargang no. 34 Verdunning De 'Scheldt voor open haarden direkt uit voorraad... 339 woningzoekenden en maar 39 nieuwe huizen. Urgente gevallen. Trouwplannen. E. v. Tuyn tandarts is op maandag 14 en dinsdag 15 juli AFWEZIG Braderie in St. Maartensdijk VVO NINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Economisch gebonden. Dieptepunt Nog niet verhuurd Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Wie in deze weinig zomerse weken toch een duik neemt in zwembad De Spetter, zal hebben gezien, dat de sport hal/gemeenschapscentrum aan de Zoekweg in Tholen al vaste vormen heeft aangeno men. Wethouder C. J. Moer land hees donderdagmiddag de vlag bij het bereiken van het hoogste punt. Vandaag en morgen grote tentoonstelling in Haestinge Uniek. Indianen. Werkloosheid. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland iTelefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse i nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredactéur G. Heijboer. Gezinnen van 10 tot 15 kinderen, vroe ger geen zeldzaamheid, zijn nu per woongebied wel op de vingers van één hand te tellen. De tijd dat met grote zorg de toekomst tegemoet werd gezien van steeds toenemende miljoenen, is zeker in de westerse wereld voorbij en de der de wereld volgt langzamerhand wel. Alleen zijn de problemen gebleven. Minder problemen misschien in de ge zondheidssector nu de kindersterfte tot een minimum is beperkt. Heel wat min der zorg ook rond de hygiëne, al is het lang nog niet overal milieuvriendelijk. Maar in andere sectoren zijn dezelfde problemen nog levensgroot. Juist door die verdunning. Neem met name de woningbouw. Daar is het probleem nog minstens even groot. Het simpel reken sommetje van kleinere gezinnen, dus minder huizen nodig, gaat helemaal niet op. Juist in dit nummer wordt dat nog eens duidelijk gemaakt na een gesprek met leden van de woningstichting. Als er 339 woningzoekenden zijn, waar voor dan op korte termijn maar 39 hui zen gereed komen, dan zal die vicieuze cirkel zich wel blijven voltrekken. Als aan elke vraag voldaan zou moeten worden, zou er niet veel agrarisch gebied in onze regio overblijven. Dan werden het allemaal huizen. Wat doet zich met name de laatste jaren voor om dat probleem te vergroten? De gezinsverdunning, het veel vlugger zelf standig willen huizen. De behoefte aan woningen voor 1 en 2 persoons huis houdens is enorm toegenomen, menig jongere vindt het lang genoeg in het ou derlijk nest vertoefd te hebben. "Op z'n eige" wil hij of zij. Daarvoor is dan wel een onderdak nodig. Dat gaat dan weer ten koste van degenen die een gezin willen stichten, want de woningtoewij zing is zeker niet gewent op de enorme gezinsuitdunning. Reeds maken vele gemeentebesturen - dat is ook het geval op Tholen en Sint-Philipsland - de res trictie dat men economisch gebonden moet zijn of al hier moet wonen, wil men voor een huis in aanmerking komen. Dergelijke beperkingen zijn niet zo ple zierig, ook niet zo gewenst, maar nood breekt wet of maakt in dit geval voor schriften nodig. Wordt de verhouding tussen aanvragen en beschikbare woningen steeds slech ter, dan is de vraag of het zelfs tot de al genomen maatregelen beperkt kan blij ven. Moet er dan ook geen voorkeur komen voor gezinnen boven alleen staanden? Meteen voel je dan ergens op de achtergrond toch wat discriminatie en dat is vooral in deze tijd een heel naar woord. Maar de problemen kunnen wel eens te groot worden, zodat nood meer dere wetten nodig maakt. Hoe spijtig ook omdat vrijwel altijd de goeden het met kwaden moeten bekopen. Zonder iemand die ergens alleen wil huizen of samenwonen nu meteen onder kwaden te willen rangschikken. Dat ook de ver dunning - niet alleen voor de scholen maar ook op woongebied heel wat pro blemen meebrengt, staat vast. De Schelde heeft zich al ettelijke jaren geleden gespe cialiseerd in open haarden. Daarom is De Schelde misschien wel het belangrijkste adres op dit gebied in West-Brabant. Bij De Schelde kunt u terecht voor een vak kundig advies zodat u straks ook inderdaad alleen maar plezier van uw open haard kunt beleven... Nog een prettig voordeel: De Schelde levert open haarden DIREKT uit voorraad. Dat betekent dat u geen weken of maanden hoeft te wachten! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma I Bergen op Zoom tel. (016401 36910 'Je maakt er maar éên blij. Wanneer er drie gegadigden zijn voor een woning, zijn er twee ontevreden. Waar niet is, verliest de keizer echter zijn rechten". De voorzitter van de stichting Beter Wonen, wethouder C.J. Moerland, zit met een vraag van 339 woningzoekenden en een annbod van zo'n 70 huurwoningen per jaar. Dat verschil levert nogal pro blemen op. De man die de woningtoewijzing hoofdzakelijk voor zijn rekening neemt, dhr. L. Kloet (bestuurslid van Beter Wonen en tevens raadslid), is in die si tuatie niet te benijden. "Een hondebaan" schreef een inwoner van de gemeente Tholen in een enquete van de gemeentelijke voorlichting. Bur gemeester E. Baerends sprak in de ge meenteraad zijn waardering uit voor de manier waarop dhr. Kloet zijn werk verricht. Dik twee jaar regelt hij nu voornamelijk de woningverdeling voor Beter Wonen. Eerder was dat een gemeentelijke taak (wethouder van volkshuisvesting L.J. Koopman), maar in het kader van het zelfstandiger optreden van de wonings tichting nam bestuurslid Kloet dat werk over. De band met het gemeentebestuur is er echter nog steeds, want chef alge mene zaken J. Leune staat dhr. Kloet bij. Maandagmorgen wordt er voor het wekelijkse, meestal druk bezochte, spreekuur overleg gepleegd. Ook elke donderdagmorgen buigen beiden zich over de woningtoewijzing. Veelal worden de plaatselijke bestuur sleden van Beter Wonen om adviezen gevraagd voor het verdelen van de hui zen in hun woonplaats. Voorzitter Moerland noemt de situatie in de huursector 'zorgwekkend'. Er ko men teveel urgente gevallen bij,.zodat ons normaal toewijzigingsbeleid wordt doorkruisd, aldus dhr. Moerland. Urgente gevallen ontstaan er o.a. bij echtscheidingen en wanneer bewoners hun koopwoning moeten verlaten om dat ze niet aan hun financiële verplich tingen kunnen voldoen. Onder de vlag 'sociale factoren' wordt er nogal wat druk op de woningstichting uitgeoefend. 'We proberen in elk geval te voorkomen, dat gezinnen met kinderen op straat blijven staan", zegt de voorzitter van Beter Wonen. Het oplossen van urgente gevallen leidt ertoe, dat de mensen die al lang op de lijst staan, nog meer geduld moet heb ben. Met name in Tholen is dat het ge val, waar dit jaar geen huizen van Beter Wonen klaar komen. Alleen de 23 aan de Kaay in aanbouw zijnde bejaarden woningen van de stichting rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zee land zullen eind dit jaar wat voor ver lichting zorgen. Er zijn echter woning zoekenden uit Tholen die al anderhalf- Event, pijnklachten melden op de spreekuren te Tholen en Sint Maartensdijk of tel. 01645-2388 Advertentie I.M. Woensdag 16 juli a.s. wordt er evenals voorgaande jaren een grote zomermarkt georganiseerd door de muziekvereni ging Euterpe en de sportvereniging NAKS. Attracties zijn o.a. rad van avontuur, rommelmarkt, ballengooi- tent, schiettent, enveloppestand, enz. Ook het Rode Kruis is prent op de markt, waar men van 's middags 1 uur tot 's avonds ongeveer negen uur terecht kan. De plaatselijke middenstand ver leent ook zijn medewerking, o.a. met textiel, bloemen, drop, kaas, enz. Zie daarvoor de speciale braderiepagina St. Maartensdijk. Voorzitter C. J. Moerland: "Je maakt er maar één blij". Bestuurslid E. Kloet heeft een "hondebaan". jaar trouwplannen hebben, maar die schoné plannen nog steeds niet met een ja-woord kunnen verwezenlijken omdat een huis ontbreekt. Desnoods wordt dan een woning in een van de andere kernen aanvaard. Huurverloop, het vrijkomen van 1 huis door vertrek van de bewoner of door stroming naar een eigen woning, brengt de meeste moeilijkheden mee bij de toewijzing. Beter Wonen gaat uit van de gemeentelijke en provinciale voor schriften: eigen inwoners komen het eerst aan bod en vervolgens economisch gebondenen aan de regio Bergen op Zoom. Met name het Bergse bedrijfs leven vraagt voor personeelsleden nogal wat huurwoningen op Tholen. "Voor niet-economisch gebondenen hebben we geen huizen en ook voor oud-inwo ners, die naar hun geboorteplaats willen terugkeren, is het bijna niet meer moge lijk om een woning toe te wijzen", aldus dhr. Kloet. Hij maakt wel vervelende zaken mee bij de woningverdeling, maar toch ook een heleboel prettige dingen. "De betrokke nen zijn bijzonder blij wanneer we ze een woning kunnen toewijzen. Een an dere beslissing komt wel eens moeilijk over als je koopwoningen met papieren met 'te koop' leeg ziet staan", zegt het bestuurslid van Beter Wonen. De vraagkant neemt flink toe, o.a. door gezinsverdunning zoals het zelfstandig wonen van jongeren, terwijl er veel minder huurwoningen gebouwd worden dan enkele jaren geleden. Bovendien ïs er door het inzakken van de eigen wo ningmarkt (o.a. hoge rente) geen door stroming meer. De (koop)woningen in de beschutte sfeer hadden daarop een zeer positieve invloed, maar dat was een éénmalig succes. Rond de bouwvakvakantïê komen de woningwetwonigen van het contingent Vervolg op pag. 5 De wachtlijst van beter wonen ten spijt (44 aanvragen voor een be jaardenwoning in Tholen), de 23 bejaardenwoningen aan de Kaay in Tholen zijn nog niet allemaal verhuurd. Naar verwachting zal dit project van de stichting rust huizen van de gereformeerde ge meenten in Zeeland omstreeks kerstmis opgeleverd worden. Volgens secretaris G. Blanken- stijn uit Kortgene zijn er nog niet voldoende bewoners. Bij de eer- ste-steen-legging liet hij destijds al weten, dat de huize, niet alleen voor bejaarden zijn, maar ook voor alleenstaanden of jonge, kleine gezinnen. Donderdag 3 juli ging de vlag in top wegens het bereiken van het hoogste punt van de bejaarden woningen, die naar een ontwerp van architect Valk uit Soest wor den gebouwd door Ligtendag uit St. Philipsland. Advertentie 1M Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Commando's in vredestijd zijn prima circusartiesten. Dat bleek zaterdagmid dag wel in Stavenisse, waar twaalf leden van het korps commandotroepen uit Roosendaal een grote trekpleister ble ken te zijn voor de braderie. De organi satoren - het bestuur van S.C. Stavenisse - herinnerden zich nog goed de grote belangstelling voor de parachutisten bij de opening van de jachthaven, vorig jaar. Ze zochten weer zo'n attractie en de Groene Baretten bleken een gouden greep. Om half drie waren er drommen mensen verzameld rondom de N.H. Kerk. Vanuit de toren klauterden de commando's o.l.v. sergeant I. Breinburg omlaag, maar veel spectaculairder wa ren de capriolen langs het naar de Voorstraat gespannen touw. Met name wanneer een Groene Baret op z'n buik (zie foto) van het touw kwam, waren de ah's en oh's niet van de lucht. De talrijke toeschouwers onderstreepten hun waar dering met applaus, wanneer een com mando weer met beide benen op de grond stond. Het tweede optreden, dat voor half vijf was aangekondigd, kon pas drie kwar tier later beginnen omdat de bereiding van een vorstelijk "noodrantsoen" in de kantine van camping Stavenisse meer tijd vergde dan gepland was. Het publiek bleef echter wachten, wat onderstreepte, dat dit onderdeel van dö braderie Stavenisse zeer geslaagd was. In de Voorstraat was het ook 's avonds nog gezellig druk bij de verschillende kraampjes. Mede door de prima weersomstandig heden een goede braderie in Stavenisse. "Een gigantisch project", zei Dhr. Moerland. Op 25 februari was de eerste paal geslagen, waarna de eerste steen ongemerkt voorbij was gegaan. De wet houder wilde echter het hoogste punt niet zonder enig ceremonieel laten pas seren. De adjunct-directeur van Vaessen algemeen bouwbedrijf te Vught, Dhr. Menken, vond dat erg prettig, want daarmee werd het oude gebruik van het "pannebier" gehandhaafd. Hij bena drukte nog eens, hoe het sinds de eerste paal aan de Zoekweg allemaal weg ge groeid was. Keurig op tijd", zei wethou der Moerland. De bouwers hadden zelfs een voorsprong van een paar weken, maar die is teniet gedaan door de vele regen. De ingebruikname van de sport hal voor 15 oktober is echter nog steeds haalbaar. Daarom zou wethouder Moerland niet graag de bouwvakantie inkorten. Hij dankte alle bouwers voor hun inzet en overhandigde ze een enveloppe voor het kopen van "pannebier". Vaessen, die het project met behulp van diverse onderaannemers sleutelklaar oplevert, bouwt in Tholen haar 113e sportaccommodatie. De sporthal is 22 x 42 meter met een vrije hoogte van 7m. er zijn vaste zittribunes met circa 220 zit plaatsen. Er zijn vier kleedwasruimten. Links van de sporthal is ook de toneel zaal voor ruim 200 toeschouwers al een eind gevorderd. Daarbij komen twee kleedkamers met een eigen douche, toi letruimte en wastafel. Voor de sporthal zijn drie vergaderruimten van 24, 40 en 68 m2. Verder is er een ruimte voor het Zeeuws Instituut voor kunstzinnige vor ming (Z.I.K.V.) en rechts voor de sport hal ee jeugdhonk. Wethouder van sportzaken C. J. Moer land heeft de vlag gehesen bij het berei ken van het hoogste punt van de sport hal/gemeenschapscentrum aan de Zoekweg in Tholen. Bouwers en leden van de beheerscom missie kijken toe. Verdunning 0 Welzijnsorgaan Tholen hielp 1000 gezinnen 0 Een dagje mest ruiken bij C.N.C. 0 300 meer woningzoekenden dan huizen 0 Hoogste punt sporthal Tholen 0 Commando-acrobaten op drukke braderie Stavenisse 0 Ga deze week naar de Suriname- tentoonstelling 0 Goudvondst bracht 65 verschil lende muntsoorten 0 Leen Bijnagte kampioen kleidui- venschieten 0 t Deze week het winnende zes- kampteam Tholen 0 Jan Overeenkam herinnert zich stank voor dank, maar ook dank voor stank 0 Jachthoornkorps blies oud- streekbewoner nieuw welkom 0 Derby's in komende voetbalcom petitie 0 Bouwvakkers krijgen beter weer omdat het niet slechter kan EINDE SCHOOLJAAR: GE LETTERDHEID IS EEN ENORME BOS SLEUTELS, DIE BIJ LANGE NA NIET VOOR ALLE SLOTEN PAST. 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi- In Haestinge te St. Maartensdijk is gis teren een grote tentoonstelling geopend "Suriname op Tholen" die zaterdag wordt besloten met een tien uur durend programma met muziekgroepen, toneel en Surinaamse gerechten en drankjes. "De tentoonstelling kan vooroordelen wegnemen, misvattingen bijvijlen en het begrip versterken", zegt Prof. H. J. Koeman, directeur van het Europamu seum te Amsterdam, die met twee stu dentes vele uren vrije tijd in opzet van de expositie heeft gestoken. Alle zalen van Haestinge zijn voor de tentoonstelling ingericht. Wethouder J. Versluijs verricht zaterdagmiddag om twee uur de officiële opening. Om half drie wordt een film vertoond en om half vier treedt de Surinaams-Javaanse meisjesdansgroep Sacoera op, die ook om kwart voor vijf nog op het toneel komt. Om kwart voor vier treedt een Baithek-Gana muziekgroep met tradi tioneel Hindoestaanse luistermuziek voor het voetlicht. Om vijf uur volgt er een tweede optreden. Films zijn er ver- der om kwart over vier, half zes en zes uur. Het avondprogramma begint om half acht met een inleiding over Surina me nu en de positie van de Surinamers in Nederland. Om acht uur brengt een 18 mensen tellende Surinaamse toneel groep het stuk "bevrijd me". Vanaf half tien tenslotte treedt de swingende Suri naamse muziekgroep Brickhouse op. De toegang is gratis. Het programma kwam tot stand dankzij medewerking van de initiatiefgroep Surinamers-Tholen, de gemeente Tholen en de Surinaamse werkgroep in Zeeland. Dit is een uitgelezen gelegenheid om de kennis uit de aardrijkskunde en ge schiedenisboekjes eens aan de werke lijkheid te toetsen. Prof. Koeman noemt de tentoonstelling, die de titel "onze vrienden de Surina mers" heeft gekregen, in SintMaartens- dijk uniek. "Dit is de grootste tentoon stelling die ooit over Suriname in de wereld is gehouden. Tot nu toe is de expositie door ruim 30.600 bezoekers bekeken, nadat vorig jaar oktober in Amsterdam de opening plaatsvond door de Surinaamse ambassadeur. Daarna volgden Wormerveer, Den Bosch en af gelopen maand Terneuzen. Deze ten toonstelling vergroot de mogelijkheid om inzicht te krijgen in de Surinaamse problematiek en na een analyse van de situatie, uit respect voor de menselijke waardigheid, mededogen op te brengen voor de onderliggende partij", aldus Prof. Koeman. Hij vindt de expositie niet alteen belangrijk voor de Neder landers, maar ook voor de verschillende Surinaamse bevolkingsgroepen. Een Creool komt dankzij deze tentoonstel ling meer te weten over de Hindoestani en omgekeerd, enz. Op de tentoonstelling is o.a. te zien, dat er in Suriname ook een Chinese en zelfs Libanese bevolkingsgroep is, naast de bosnegers en Indianen die niet in een ideale situatie verkeren. In de kleine zaal is een uitgebreide collectie met vlechtwerk, textilair werk, voorwerpen, sieraden, muziekinstrumenten en jacht- materiaal van Indianen. Er is ook uitzonderlijk keramiek te zien. In de foyer hangt grafisch materiaal van Surinamers en in de grote zaal van Haestinge nog nooit vertoonde schilde rijen van de gemeente Amsterdam uit de beeldende kunstenaars regeling. Verder hebben de stichting culturele sa menwerking (Sticusa), de paters Re demptoristen (Surinaamse missie) en de Evangelische Broedergemeenten (Hernhutters) medewerking verleend aan deze tentoonstelling. Het ministerie van Buitenlandse zaken heeft gro.; hoeveelheiden informatiemateriaal ter beschikking gesteld, dat in Haestinge gratis verkrijgbaar is. Er is verder een hele wand met kranteknipsels over Su riname, welk land door het optreden van de militaire raad en het recente bezoek van minister De Koning flink in de be langstelling staat. Ook over de flora en fauna, de economie en de godsdiensten is er wat in Haestin ge te zien. Aan de hand van verschillen de voorwerpen wordt vervolgens prof. Koeman duidelijk, dat de negers in Su riname zeer zorgzaam zijn voor de eigen kinderen en de woning. Ook ligt de houten voorloper van het Lips slot in Haestinge. De helft van de Surinaamse bevolking is nu in Nederland, terwijl in Suriname zelf het grootste deel van de bevolking naar de hoofdstad Paramaribo is ge trokken. De werkloosheid is groot en velen leven onder de armoede grens. Die situatie wordt nog slechter door vluch telingen uit o.a. Haiti. Het accent op de expositie ligt dan ook op Suriname als derde wereld en ontwikkelingsland met de midden-Amerikaasnse problematiek. Het Europamuseum, dat de expositie in Haestinge organiseert, is een verhaal apart. Sinds 1966 bestaat dat in België begon nen museum nu "Onze vrienden de Surinamers" is een van de twintig tentoonstellingen van het Europamuseum, dat zonder rijkssubsi die werkt en op de expositie in Haestin ge 3 a 4000 gulden tekort komt. Toch gaat prof. Koeman met zijn medewerk sters vol idealisme verder. Na St. Maar tensdijk gaat de tentoonstelling naar -Arnhem en Zwolle.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1